De grote Enti-fascist pleeggezin Lampe Liedjes van verlangen Godsdienstleraar werd ook ontslagen omdat hij kwestie CPN verzweeg De colpullover wordt een blijvertje. Omdat ie elke modetrend aankan. Va13.- Jaap Hoek haatte alles wat onecht was Studies repetitoren niet uitgebreid door studentenstops President Senegal op bezoek Bestuurszaak NVSH aan Hof voorgelegd Effen Banlon colpullover. In allerlei kleuren. S t/m L. Bedrukte colpullover. Banlon met veelkleurig motief. In diverse variaties. S, M en L: Acryl colpullover. In allerlei effen modetintea en in strcepdessin. S t/m L. V.a.J| HANSBOUMA Nieuwe gemeente- en voor In de kerk, op echool en thule KATINKA HENDRICHS BLOEMEN SCHIKKEN VAN WEEK TOT WEEK Ideale handleiding met schitterende kleurenfoto's f 18.50 VtrfcriJgbMr la dt bockhandel ZOMER KEUNING WAGENINGEN TROUW/KWARTET WOENSDAG 23 OKTOBER 1974 T10/DRL8 door Henry Faas Jaap Hoek kon breed lachen en spottend spreken over al dat gedoe rond de dood. Hij had makkelijk praten, denk je nu. Hij heeft niet net Jaap Hoek verloren. Het waren de franjes, de mooie praatjes, de artikeltjes rond de dood, die de humor van Hoek prikkelden. Alles, dat onecht was, beloonde hij met sarcasme. Hij haatte huichelarij. Het was niet. dat hij geen eerbied (een woord, dat hem helemaal niet lag) zou hebben gehad voor de dood. Dat had hij wel, want hij hield verschrikkelijk van het leven. Ook van zijn eigen leven. Al Jaren mocht hij bijna niets meer eten. Hij moest enorm opassen. De con sumptie-maatschappij bestond voor hem al geruime tijd niet meer. Anderen zouden in zijn omstandig heden zielig in een hoekje zijn gaan wachten op het einde. Jaap Hoek niet. Hij pakte het leven en danste er mee. Hij las boeken en kranten stuk. HIJ hield tot de laat ste dag zijn felle meningen, zijn hartstochtelijke liefde voor de waar heid. HIJ reisde, dat het een lust was deze zomer nog naar Israël, een land, waaraan hij met duizend vezels vast zat. Jaap Hoek hield bovenal van het leven van anderen. Hij was gek op mensen onschuldige, lieve, zwakke, onderdrukte mensen. Op straat kon hij passerende kinderen heel zachtjes, heel even over het bolletje strijken vooral als het brutale schoffies waren. Dat ging makkelijk, want hij was zelf klein, hetgeen hem niet in het minst drukte. Hij rook het als een ander moeilijkheden had. Dan ging hij helpen. Je hoefde niet naar hem toe. Hij kwam wel. Zo belangrijk was voor hem het leven van anderen, dat hij er de gedachten over zijn eigen leven voor opzij schoof. Wat de Joden is aangedaan, heeft de tijger in hem los gemaakt. HIJ kende het fascis me al van ver voor de oorlog, toen hij door Duitsland trok, zwervend en stukjes schrijvend. Het stoorde hem zeer, dat Nederland niet even verontwaardigd overeind kwam om de Joden te beschermen en de fa scisten te verslaan. HIJ is nooit mild geworden ten opzichte van de lafbekken, de halfzachten, de aar zelaars. Jac. S. Hoek traumatisch dicht houden. Jaap Hoek kon er toch nog over praten. Hij kon vertellen hoe ze daar gela chen hebben van de zenuwen toch misschien terwijl om hem heen de ergste dingen gebeurden en de lucht van de crematie-ovens in de neuzen kringelde. Het lijkt, dat hij altijd heeft kunnen lachen. Hij kon ook altijd praten. Hij stond boven zijn beulen. Hij woog ze en bevond ze te licht. Hij liet zich niet wegzakken in haat. Jaap Hoek is na de oorlog de grote anti-fascist gebleven. Tot eergiste ren kón hij zich nog opwinden over wat hij naast het christendom of misschien is het beter te zeg gen: samengebundeld met zijn vorm van christendom het be langrijkst vond: de democratie. Zijn hevige liefde voor de democra tie heeft hem tot een groot journa list gemaakt. En Trouw tot een blad, dat je hebben moest als je primeurs wilde lezen. Teleurstelling Zelf had hij er geen moeite mee, net zo min als zijn vrouw trouwens en dat heeft ze eeuwig gebonden. Een bonkige, ijzeren dokwerker was hij een christelijke dokwerker met zachte handen. Hij werd na tuurlijk naar de concentratiekam pen gesleurd, gepest, gemarteld, vernederd. Wat zeg ik? Vernederd? Onzin, uiteraard. Hem kregen ze er niet onder. Als hij het over de kamp-tijd had ging het meestal Juist over de teleurstelling, dat me de-gevangenen mensen immers, die toch wat gedaan hadden zich lieten vernederen en dingen gingen doen, die ook niet menselijk meer waren. Hoe sterk hij was. geestelijk, bleek uit de manier waarop hij over zijn beulen kon praten. Voor velen ls de kamp-ervaring een doos, die ze Democratie Meteen uit het concentratiekamp ging hij in schamele kleren naar de Haagse redactie van Trouw. Later werd hij parlementair redacteur. Zijn Journalistiek diende de demo cratie. Hij wist al lang, dat demo cratie verstikt in een sfeer van geheimzinnigheid en gewichtigdoe nerij. Zijn werk en zijn lol bestond uit het verscheuren van verhullende gordijnen, het wegruk ken van schaambladen. het sarren van de autoriteiten, die zo zich zelf koesterden. Van 's ochends vroeg tot diep in de nacht zat hij er achter aan. In de Indonesië-zaak, bij kabinetsforma ties, tijdens de parlementaire rit. Geep geheim was voor hem veilig. Het kon hem niet schelen of het wel paste in de lijn van zijn krant of in die van zijn partij, de ARP. Hij ging voor geen conflict uit de weg. De waarheid is er om gezegd te worden. Door zijn conflicten met de geves tigde machten kon hij de nieuwe generaties goed begrijpen. Ze zaten in dezelfde hoek. Dat wil zeggen: hij begreep het helemaal niet meer als jongeren in hun wildheid de dingen deden, die zij anderen ver weten: onvoldoende rekening hiel den met mensen, verwaand werden of de vrije meningsuiting vertrap ten. Hij bestreed het fascisme waar het ook zat, rechts of links, onder of boven. En hij hield niet op toen hij Euro pees ambtenaar voorlichter van het Europees Parlement werd. Als iemand knabbelde aan de de mocratie in Europa of onvoldoende deed om de democratie in Europa te versterken dan kregen ze met Jaap Hoek te doen. Als ergens in één van de Europese instellingen een fascist poogde zich een weg te banen dan kreeg hij van Jaap Hoek. geholpen door andere oud kampbewoners een tik op de neus. Dan was hij ongelooflijk scherp. Jaap Hoek wist erg veel van theo logie en sprak er met vreugde over. Toch is voor mij als katholiek niet dat noch zijn lidmaatzijn van de gereformeerde kerk bepalend voor het zicht op het christendom van Jaap Hoek. Het was die wonderlijke mengeling van mildheid en hard heid. Zacht voor alles, dat kwets baar is. Onverzettelijk tegen alles dat onverdraagzaam is. Henry Faas is oud-parlementair re dacteur van De Volkskrant en thans hoofd van de voorlichtingsdienst van de Europese Gemeenschappen. Van onze onderwijsredactie UTRECHT De uitbreiding van het aantal studentenstops aan de universiteiten heeft niet geleid tot een grotere toeloop van de Kring van Utrechtse Repetitoren (KUR). Voor de studierichting geschiedenis hebben enkele honderden mensen om informatie gevraagd. Uiteinde lijk hebben zich maar 19 cursisten aangemeld. Directeur J. F. Th. Bergman heeft uitgezocht waarom zó weinigen van de grooe groep die aanvankelijk belangstelling toonde zich definitief bij de KUR opgaven. Bij de univer siteiten zijn ongeveer vijfhonderd mensen uitgeloot en een groot deel van hen heeft bij de KUR inlich tingen ingewonnen. 'Mij is geble ken dat het veel mensen niet in de eerste plaats gaat om geschiedenis te studeren. Ze zoeken vooral de univrsltaire sfeer, de gezelligheid van de kantine. Als ze voor ge schiedenis uitgeloot worden nemen ZWOLLE De Zwolse CPN-leraar Gert Los is niet alleen ontsla (\I gen omdat hij lid was van de Communistische Partij van Neder t land, maar ook omdat hij in de discussie over een vaste benoe ming zijn lidmaatschap van de CPN verzwegen heeft. I Het bestuur van de vereniging voor van het bestuur toegegeven dat bijt, christelijk voortgezet onderwijs te uit onervarendheid fouten heeft ge- al 'tri 0» De Senegalese president Leopold Senghor en zyn echtgenote zyn gisteren begonnen aan een driedaags staatsbezoek aan Nederland. Na de begroeting op het Amsterdamse centraal stationdoor ko ningin Juliana en Prins Bernhard trok men naar het paleis op de Dam. Het programma van gisteren vermeldde kranslegging bij het nationaal monument, een ontvangst in de ambtswoning van bur gemeester Samkalden, een bezoek aan het Rijksmuseum en, gis teravond, een galadiner in liet paleis. Op de foto: president Seng hor en burgemeester Samkalden bij het verlaten van de ambtswo ning van Amsterdams eerste burger. Zwolle heeft de gronden voor het ontslag aan de heer Los bekend gemaakt, nadat de heer Los zelf hierover aan de pers mededeling had gedaan. Het bestuur acht zich nu niet meer aan de plicht tot geheimhouding gebonden. In de op 14 otober gedateerde ontslagbrief noemt het bestuur als eerste motief, dat de grondslag van de CPN en de doelstelling van de christelijke schoolvereniging in Zwolle onverenigbaar zijn. Het be stuur voegt daaraan twee motieven toe, die tot nu toe niet naar buiten gebracht zijn. Het bestuur schrijft geschokt te zijn door de mededeling, dat de heer Los reeds in november 1972 lid is geworden van de CPN. Dat was namelijk het moment waarop het bestuur na enkele gesprekken met de heer Los besloot tot een vaste benoeming over te gaan. De heer Los kreeg op 1 augustus 1970 een tijdelijke aanstelling, die later twee maal voor een jaai verlengd is. Al spoedig na het optreden van de heer Los zijn bij het bestuur klach ten binnen gekomen over de in houd van zijn lessen. In de daarop volgende gesprekken heeft de heer Los volgens de brief bel maakt. Hij heeft daarbij ook toege zegd les te willen geven in over eenstemming met een in 197; opgestelde beleidsnota over he;1 christelijk karakter van de schoolien Het bestuur heeft op 8 novembei 1972 aan de heer Los meegedeeld Fat dat hij per 1 januari 1973 benoemijatie kon worden in vaste dienst, diezelfde maand is de heer Los lifc geworden van de CPN. Volgens hei «da bestuur had de heer Los dit feit (o! rhe het voornemen hiertoe) niet mogereier verzwijgen. 'in Het bestuur voert verder aan dat d;r 1 heer Los na twee jaar lesgeven zee 'oa goed wist hoe de sfeer op schoo p was. In gesprekken over de vast c aanstelling heeft hij zelf erken; vf dat een leraar rekening moest houf^° den met de opvattingen van ouders. De heer Los had op zijJ klompen kunnen aanvoelen dat di overgrote meerderheid van de ou em ders zijn lidmaatschap van de CP!;sp< niet kon aanvaarden. 'Dat u 4 zelf hebt ingezien leidt het bestuui 'pI( af uit het feit dat u uw lidmaat!0" schap verborgen hebt gehouden'. De heer Los heeft dertig dagen oriny in beroep te gaan tegen het aange zegde ontslag. Van een verslaggever HUIS TER HEIDE De vijftien le den van het nieuwe hoofdbestuur van de NVSH, die door de Utrechtse rechtbank tot niet rechtsgeldige be stuurders werden verklaard en aan wie de toegang tot het hoofdkantoor in Den Haag is ontzegd, zijn in be roep gegaan tegen dit vonnis bij het Hof in Amsterdam. Over de verdwenen dossiers, waar van het huidige (oude) hoofdbestuur bij de politie aangifte heeft gedaan, zegt de oppositie, dat zij deze dos siers niet heeft weggenomen, maar dat er in de periode voor de machts overneming aanhangers van 't oude bestuur met tassen vol archiefstuk ken uit het verenigingsgebouw zijn verdwenen. ze de studie van him tweede keus'. Uit de gegevens van de heer Berg man blijkt dat de snlle groei van de KUR er nu uit is. Het totale aantal cursiten bedraagt ongeveer 1700, De drie belangrijkste richtin gen zijn: rechten, economie en cursussen voor het collequium doc- tum. De heer Beroman meldt tenslotte dat de besprekingen die op het ministerie van onderwijs gevoerd zijn over een eventuele officiële erkenning van de KUR positief verlopen zijn. uitgaande van de Vereniging tof Verzorging van kinderen "De Rudolphstichting"te Achterveld (U). In ons JEUGDDORP wonen ruim 150 jongens en meisjes, voornamelijk in de leeftijd van 7 tot 16 jaar. Door allerlei omstandigheder zijn kinderen wel eens tijdelijk aangewezen op verzorging en opvoeding in een kinder huis; één van deze kinderhuizen is de Rudolphstichting. Wij verkeren in de gelukkige'omstandigheid, dat we de helft van de hier verblijvende kinderen kunnen opnemen in gezinnen die in ons dorp wonen. Op dit moment zijn dat er 22. Van deze pleeggezinnen heeft-een enkele pleegvader werk binnen de instelling meestal, hebben zij een betrekking in de omgeving. Wij willen nu graag in contact komen met gezinnen, die er.voor voelen als bij ons te komen wonen en de zorg op zich te nemen voor een aantal kinderen. Naast spontaniteit en hartelijkheid vraagt dit "werk" om een grote mate.van geduld en verdraagzaamheid. Voor de gezinnen be schikken wij over ruime woningen. Ons werk gaat uit van de diakonieën van de Gereformeerde Kerken en hiermee hangt samen, dat wij van de gezinnen een actieve betrokkenheid verwachten bij het overbren gen van de bijbelse boodschap. 5% OBLIGATIE LENING ANNO 1958 oorspronkelijk groot 350.000,- ten laste van de Gereformeerde Kerk van Haarlem-Noord. Ondergetekende bericht, dat heden van bovengenoemde le ning zUn uitgeloot: 7 obligaties ad 1.000.- nos. 67, 104. 108. 149 172, 237, 248. 3 obligaties ad" I 500.- nos. A3 IS. A330, A34S. welke obli gaties. voorzien van coupons per 1 Juni 1975 e.v. vanaf 1 december 1974 betaalbaar zul len zijn bij de hoofdbank van de Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. te Amsterdam. Ingwersen Co. N.V. te Am sterdam en de Amsterdam- Rotterdam Bank N.V., Grote Houtstraat te Haarlem. De Trustee. NEDERLANDSCHE TRUST MAATSCHAPPIJ B.V. Lampe staat op 't ogenblik bijna bol van de colpulloVers. Waarom dat is? Omdat de colpullover nu eenmaal het meest suksesvolle mode item is van dit moment. De colpullover is immers bij verschrikkelijk veel kleren te dragen. Ga maar na: onder een jurk, een schort, een trui. Of met een blouse, een vest, een debardeur. Terwijl je ook nog 'ns met simpele attributen zoals sjaals en halskettingen alle kanten op kan. Kortom, wie zich in de colpullover wil steken, wipt nu even bij Lampe binnen. Zo simpel is dat. Imprimc colpullover. Banlon met nostalgisch dessin. In ccru, zalm, groen en lichtgroen. S, M en L. 35.-

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8