Politieke leven van Tsjechische familie in NOS-documentaire blij met blik Tien vingers Radio- en televisieprogramma's Dagrecep Even puzzelen Slings als slachtoffer van regiems Arjos: Aantjes moet blijven Kosten conflict Dennendal mogen in verpleegprijs Michels en z'n vijfde colonne LubbersLimburgs bakkerij bedrijf Heerlen moet dicht Tuinbonen met uiensaus Paul Brand Chirurg in India Bij botsing omgekomen TROUW KWARTET WOENSDAG 23 OKTOBER 1974 HILVERSUM De NOS-televisie zendt vanavond een gedramatiseerde documentaire uit over het politieke leven van de Tsjechische familie Sling, die slachtoffer werd van het regiem in zijn land. 'Full Circle' is de titel van deze Granada-produktie van Michael Bekham, die van 20.35 tot 21.50 uur op Nederland 1 verschijnt. Na afloop is er een gesprek tussen Oost-Europa deskundige Dick Ver kijk en Jan Sling. De eerste generatie Sling bestaat uit Otto en Marian. Otto werd in 1950 gearresteerd onder het Stali nistisch regiem. Na het beruchte Slansky proces werd hij in 1952 opgehangen. De tweede generatie vormen Otto's zoon Jan en diens vrouw Susan, die in 1972 werden gearresteerd onder het Husak-regiem naar aanleiding van een interview dat Jan had met Dick Verkijk voor de NOS- radio. Dit leidde tot arrestatie en later uitwijzing van Jan en zijn echtgenote. Ze wonen nu in Enge land. Belangrijk aspect in de film dat Marian, Jan en Susan Sling hun eigen rollen spelen. Vooral voor mevrouw Sling moet het verschrik kelijk zijn geweest die geoeurtenis- sen te moeten herbeleven', zegt Dick Verkijk als toelichting. Folteringen Als achtergrond voegt hij eraan toe: 'In de vijftiger jaren waarde het Stalinistische spook door Oost- Europa. Overal in de toenmalige satellietstaten van de Sovjet-Unie werden de communistische partij leiders op beschuldiging van Zio nisme, Titoïsme spionage voor de Westerse imperialisten gearresteerd en na jaren van onmenselijke fol teringen in show-processen veroor deeld, meestal ter dood". Een van de beruchtste processen noemt Verkijk dat tegen de Tsje- choslowaakse partijsecretaris Ru- dolf Slansky en andere vooraan staande communisten onder wie Otto Sling, partijsecretaris voor Brno. Slings Engelse vrouw Marian en de kinderen Jan en Karei werden naar een ver oord verbannen en moch ten de naam Sling niet meer dra gen. Na de destalinisatie die Chroesjtsjev bewerkte volgde na 1956 in Oost-Europa rehabilitatie van de veroordeelden. Erkend werd dat de beschuldigingen van en de bekentenissen afgedwongen waren. In Tsjechoslowakije liep men ech- 110 De lange reis zou uiterst inspan nend zijn geweest als daar niet de plezierige contacten geweest waren met collega's en anderen die ook in Vellore hadden vertoefd. Zij gingen even aan bij vroegere stafleden en ontmoetten onverwacht allerlei stu denten, die nu aan hun post-uni- versitalre studie bezig waren. Begin november brachten Paul en Marga ret enkele dagen door in Montreal, waarna zij terugging naar Engeland en Paul westwaarts trok. Hem wachtte een vermoeiende reis die hem uiteindelijk weer naar India zou voeren. Een voor deze reis kenmerkend programma zag er als volgt uit. Vroeg in de ochtend arriveerde hij op het vliegveld, waar vaak de pers hem opwachtte. Regelrecht ging het dan naar het radio- of televi sie-station. waar hem een interview werd afgenomen. Er volgde een lunch op de medische instelling ter plaatse en 's middags hield hij een voordracht voor medische studen ten of artsen. Tegen theetijd was er een vrouwen-bijeenkomst die hij moest toespreken en 's avonds een kerkelijke. De dag daarop bezocht hij het ziekenhuis, liep mee bij de bezoeken aan de -klinieken en be zichtigde de operatiekamers, had tegen middagtijd een lunch met de plaatselijke vereniging van vrien den van Vellore. een Rotaryclub of dergelijke, waarna hij een lezing voor de leden hield. In de avondu ren was er dan gewoonlijk nog een of andere bijeenkomst, en de derde ter achter en tot 1968 zaten diege nen, die de beschuldigingen hadden gedaan nog in de top van de partij, zoals president en partijsecretaris Anthony Novotny. In 1968 begon onder Alexander Dubcek de grote schoonmaak waar de Russen in au gustus van datzelfde jaar een eind aan maakten. Dit bracht zoon Jan S'ng in op stand. Hij protesteerde tegen de invasie en tegen de arrestatie van mensen als Pachman, Skutina, en Hochman. Hij gaf interviews aan de NOS waarbij hij welbewust een risico nam. Hij werd gearresteerd en opgebracht naar de gevangenis Ruzyne waar zijn vader ook had gezeten, twintig jaar geleden. Verschil Dick Verkijk vindt dat in de Gra- nada-documentaire duidelijk ver schil is in de reacties van de twee generaties. In de vijftiger jaren was het geloof in 'De Partij' zo groot dat gearresteerden die zelfs na de vreselijkste martelingen niet bekend hadden tenslotte in het belang van de partij bereid waren mee te werken aan het openbare proces en openlijk schuld te beken nen aan misdrijven die zij iiele- maal niet gepleegd hadden. Marian geloofde op den duur wer kelijk dat haar man schuldig was. De tweede generaties heel anders. Die gelooft in persoonlijke verant woordelijkheid. Zij erkent in de vertegenwoordigers van het gezag niet 'De Partij'. Jan en Susan weigerden om ook maar enig zinnig antwoord te ge ven aan de mannen van de Tsje- choslowaakse geheime politie. Een overeenkomst voor beide generaties blijft: het geloof in het communis me is zowel bij Marian als bij Jan en Susan ongeschokt. Zij zijn ech ter van mening dat wat zich op het ogenblik in Oost-Europa als com munistisch of socialistisch presen teert, met beide niets te maken dag was hij weer op stap naar een ander reisdoel. In vier maanden tijds had hij slechts een tweetal dagen voor zichzelf, en die moesten nog worden bevochten. Opvallend was het verschil met zijn vorige verlofperiode. Toen had hij alles moeten doen om de publieke belangstelling te wekken, om zijn gehoor duidelijk te maken waar het om ging. Nu merkte hij vaak dat men dikwijls allerlei overdreven ideeën had over zijn en andere pres taties. Uit de vragen die verslagge vers hem stelden bleek nogal eens dat zij de gedachte koesterden dat het lepraprobleem ongeveer uit de wereld was! Dat wil overigens niet zeggen dat hij niet bij gelegenheid ook op een zeker gebrek aan belangstelling stuitte! In Los Angelos zou hij een minuut of vijf. tien. worden onder vraagd in een televisieprogramma in de zeer late avonduren. Toen Dick Verkftk heeft. Vrije meningsuiting en de mocratie zijri naar hun opvatting onverbrekelijk verbonden aan een socialistische maatschappij'. AMERSFOORT De Arjos, jonge renorganisatie van de Anti-Revolu tionaire Partij, vindt dat mr. Aan tjes in de Tweede Kamer moet blij ven en niet in aanmerking mag ko men voor de post van commissaris van de koningin in Zeeland. Een ver trek van de AR-fractieleider zou bin nen de partij 'opnieuw grote onrust veroorzaken'. Wij zouden een vertrek van mr. Aantjes ten zeerste betreuren, zo zegt de Arjos in een verklaring. De Arjos beschouwt hem als de personi ficatie van een beleid, dat als eerlijk en consistent bekend staat. Dit be leid verdient daarom de steun van de gehele partij. De Arjos wijst er ook op dat partijbestuur en Tweede Kamerfractie nog onlangs 'onver kort' hun vertrouwen in de heer Aantjes hebben uitgesproken. Het is gezien deze argumenten voor de hand liggend en noodzakelijk dat het partijbestuur van de AR en de andere partijkaders met de Arjos een klemmend beroep doen op mr. Aantjes om aan te blijven. De Arjos vertrouwt er op aldus deze verkla ring dat de heer Aantjes zo'n be roep zal honoreren. UTRECHT Het dagelijks bestuur van het Centraal Orgaan Zieken huistarieven (COZ) heeft meege deeld, dat het gezien de bijzondere omstandigheden bereid is om de door het conflict rond de zwakzinni geninrichting Dennendal van de Willem Arntszstichting in Den Dol- der veroorzaakte kosten, op te ne men in de verpleegprijs. Het COZ zal over de uitvoering van dit be sluit nader overleg plegen met het bestuur van de W.A.-stichting. Toen het bestuur van de W.A.-stich- ting het COZ verzocht, de kosten in de verpleegprijs te mogen doorbere kenen. noemde het een bedrag van anderhalf miljoen gulden. Het COZ heeft echter een voorbehoud ge maakt ten aanzien van de hoogte van het te verrekenen bedrag, aan gezien pas precies bekend is wat de kosten van het conflict zijn als de exploitatierekening-1974 is afgeslo ten. Een vertegenwoordiger van het COZ zei te verwachten, dat het uit eindelijke bedrag minder zal zijn dan anderhalf miljoen gulden. Paul binnenkwam zag hij onmid dellijk dat- de interviewer er voor die dag meer dan genoeg van had. De man zat achter een enorme kop koffie. Na een grote slok te hebben geno men keek hij Paul met een mini mum aan interesse aan en raad pleegde zijn aantekeningen. Hij fronste de wenkbrauwen. 'Zo. U bent lepra-specialist, niet waar?' 'Inderdaad'. 'Dan veronderstel ik'. de man wist kennelijk niet goed hoe aan te vangen 'dat u melaatsen behan delt'. Met moeite zijn gapen inhou dend vervolgde hij: "Vertelt u eens: waarom is daarvoor iemand als u nodig?' 'Ik heb de Indruk dat u zich niet kunt voorstellen wat een lepra-lij der precies is', antwoordde Paul rustig. 'Als iemand lepra heeft ge had. dan heeft hij. ook al is hij Als leek probeer ik te protesteren tegen het feit dat Feyenoord onder zulke erbarmelijke omstandigheden moest spelen. Dat was uitsluitend in het voordeel van de bezoekende club. Bovendien stonden de Rotter dammers niet tegenover een volledig buitenlandse ploeg, maar hadden ze te maken met een soort vijfde colonne, bestaande uit drie oud- Ajacieden. (Michiels liep tenslotte ook in het veld). Die Amsterdam mers hebben natuurlijk aan hun kornuiten precies verklikt welke trucjes zij in de kuip konden ver wachten. Het verrassingselement was voor de Feyenoorders dus tot nul terug gebracht. Daar zit je dan uren te kijken naar de zonder geluk voortzwoe- gende 'watergeuzen' tegen met overlopers versterkte Spanjolen. Veel tanden zullen hebben geknarst en misschien zijn er heel wat bier pulletjes en ander vöchthoudend glaswerk stukgebeten. Goed, de jongens van Rotterdam-Zuid hebben er alles aan gedaan, maar ze konden niet voorkomen dat de nationale gevoelens van miljoenen kijkers in een 00 stand werden gesmoord. De Rotterdammers al vele jaren kennende, durf ik echter te voor spellen dat ze in die verregende wedstrijd de rode lap hebben gezien en straks tot het uiterste gespannen de stierenvechters tegemoet zullen treden. Let. maar op: Van Hanegem kraait 'Olé'. Ondanks alle mistroostigheid kwam het er niet van om naar het andere net over te schakelen. De VPRO zou Portugal's afscheid van een imperium laten zien. Maar, wat moet je ermee, als er een Spaanse furie aan je voorbij trekt. Dan blijf je kijken. Trouwens Sjefke van Oekel deed niet anders. Het enige waarin voor mij als recencent nog iets te grasduinen viel was de kennismaking met de VPRO-serie over een kleine Neder landse stad: Culemborg. Pieter Verhoeff is een filmer met een zesde zintuig voor sfeer en voor het on opvallende dat vanuit een bepaalde invalshoek bekeken toch interessant kan worden. Waarschijnlijk is het onderwerp voor hem iets te buiten- kantig geweest. Weliswaar met mooie plaatjes als resultaat, maar Verhoeff zal meer willen bereiken dan het illustreren van filosoferend commen taar waarmee je alle kanten uitkunt. Kijken of hij z'n slinger vindt in de volgende afleveringen. TON HYDRA Van een verslaggever HEERLEN Minister Lubbers van economische zaken heeft in een brief de voedingsbond van NKV en NW laten weten dat de Heerlense vestiging van de Verenigde Lim burgse Bakkerijen, de (200 werkne mers gesloten moet worden. De minister is wel bereid om de klei nere produktieëenheden te Geleen met kans op 170 arbeidsplaatsen te steunen. Dit hebben de vak bonden dinsdagavond meegedeeld. De Verenigde Limburgse Bakkerijen kwamen in maart van dit jaar in het nieuws door een bedrijfsbezet ting. In een door het ministerie van economische zaken onderte kend protocol, is indertijd gesteld dat alle betrokken partijen zouden streven naar een garantie voor vijf jaar werkgelegenheid. De voedingsbonden van NKV en NW zijn bijzonder geschokt door het besluit van de minister. Zij stellen hem verantwoordelijk voor het verloren gaan van tientallen arbeidsplaatsen in het door werk- loosheio toch al zo getroffen Zuid- Limburg. De bonden hebben bij de diverse besprekingen gekozen voor het openhouden van het Heerlense moederbedrijf en desnoods het slui ten van de bakkerij te Geleen. Blijft Heerlen open dan kunnen 205 arbeidsplaatsen gered worden, het openhouden van Geleen bete kent volgens de becijferingen werk voor 167 personen. genezen, problemen die iemand an ders maar nauwelijks kan begrij pen. Misvormingen maken het zul ke mensen dikwijls onmogelijk een baan te krijgen. Zelfs hun eigen omgeving, hun familie, stoot hen uit. Er zijn erbij die niet eens een kat bezitten'. 'W&t zegt u? Een kat?' 'Ja', zei Paul. 'Is dat niet vreselijk?' Pauls gesprekspartner keek naden kend in zijn koffie, nam toen een lange teug. 'Goed. Ik geef het op. Waarom is het zo vreselijk dat zij geen kat bezitten?' 'U zou minder verbaasd zijn ge weest als ik had gezegd dat een blinde een hond nodig heeft. Een lepra-patiënt heeft het gevoel in zijn ledematen verloren en nie mand kan zich goed voorstellen wat het betekent geen pijn te voe len. Men moet zich dan met alle mogelijke voorzorgen omringen. In Indiase dorpen hebben de ratten niet veel tijd nodig om er achter te komen dat ze straffeloos kunnen knagen aan vingers en tenen van iemand die niets voelt, als hij slaapt. Een kat naast het bed kan dan het pijngevoel vervangen.' De kop koffie werd neergezet. De interviewer had alle verveling afge legd. 'Maar dat is afschuwelijk!' riep hij uit. Hoe komt het dat wij daar nog nooit iets over hebben gehoord? Misschien zouden wij iets kunnen ondernemen'. Hij verborg het gezicht in zijn handen. Opkij kend zei hij nadrukkelijk: "Vertelt u mij meer van uw werk'. f Wordt verrolfid' ADVERTENTIE Smakelijk Eten uit Blik. Recept no. 4 Bereidingstijd ca. 20 minuten 1 blik tuinbonen, 2 uien, 2 eetlepels boter (of margarine), 2 eetlepels bloem, 2 dl witte wijn, peper, zout en 'n scheutje koffieroom. Eerst de tuinbonen laten uitlek ken. Intussen de - schoonge maakte en gesnipperde - ui aan- fruiten in de boter (of margari- ne). De wijn erbij schenken en hierin de uisnippers gaarsmoren. I De bloem met koud water I aanmaken tot een glad papje en hiermee de saus binden. Deze op smaak afmaken met peperenzouL De (uitgelekte) tuinbonen op- »i f warmen in de saus en het gerecht - op I smaak - afmaken met een scheutje room. Mijn kijk op blik: Groenten in blik zijn minstens zo vers als groenten die eerst in de winkel gekocht worden en daarna thuis worden klaar gemaakt. Dat komt omdat voor groenten in blik de beste kwaliteit wordt gekozen. En deze groenten worden vers - zo van het land - binnen 24 uur na de oogst direct schoonge maakt en daarna veilig ingeblikt Vragen? Schrijf postbus 103, Deventer. J Dorothy Clarke Wilson Vertaling: H. A. Schreuder BINNENLAND 'RADIO EN TV T4 t: :5u Speciaal TV PROGRAMMAS HE Het IKOR vertoont een BBC- film over het Jezus-Bevrij- dingsfront. Een godsdienstig ver schijnsel, dat met veel vrolijkheid gepaard gaat. Daarna Kenmerk. Ned. 2-19.05 0 De Cirkel is rond, is een docu mentaire over de Tsjechische fami lie Sling. waarvan twee generaties het slachtoffer werden van het Sta linistische regiem. Ned. 1-20.35 O Na de oude Franse speelfilm Het Balboekje (20.20), volgt bij de VA RA een uitzending van Achter het Nieuws. Ned. 2-22.10 0 Het NOS-programma Werkwin kel gaat over homofilie. Er worden vrijwilligers opgeroepen om over het COC voorlichtend werk te doen. Ned. 1-21.50 Ook in West-Dnitsland raken kranten in de knel. Daarover maakten Hans Gresmann en Ulrich Maurach een film onder de titel Presse, Preise, Pleiten. Duitsl. 1-2115 De RVU besteedt aandacht aan het project 'Met het oog op Neder land, geef ons de Ruimte'. Hilv. 2-17.35 In Close Up van de TROS een ontmoeting met Music all in van Rogier van Otterloo, Joke Bruys en Gerard Cox. Hilv. 1-20.00 De polemologen Niezing, Neu- man en Tromp duscussiëren in En Toch over de vraag 'Nooit meer oorlog?' Hilv. 2-22.10 element, 34. landbouwwerktuig, 35. hoogste berg van Europa. Vertikaal: 1. wapenschouw, 3. aard rijkskundige aanduiding, 4. boom, 5. lening, 6. sterk smakend, 7. peul vrucht, 9. tijding, 11. wedde, 13. slank torentje bij een moskee, 15. boom, 19. wettig. 20. opmerkzaam, 22. gymnastiektoestel. 24. een wei nig. 25. draagbalk, 27. gesloten, 28. houten bakje, 32. muzieknoot. Oplossing van gisteren: 1. mortier, 2. artikel, 3. sliknat. BARNEVELD De 35-jarige Bar nevelder G. Kroon is gistermorgen in zijn woonplaats met zijn auto in botsing gekomen met een vracht wagen met aanhanger en aan de opgelopen verwondingen overleden. Ambassadeur DEN HAAG De Zuldafrikaanse ambassadeur in Nederland, T. J. Endemann. is benoemd tot ambas sadeur in Stockholm. Dit heeft het Zuidafrikaanse ministerie van bui tenlandse zaken meegedeeld. De Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag kon nog niet meedelen, door w'e Endemann zal worden op gevolgd. TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 16.35 Voorlichtingsprogr. Schooltelevisie VARA 17.00 Kiekeboekisten NOS 18.45 Paulus de Bos kabouter 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest 19.50 Socutera: film voor NOVIB 20.00 Journaal PP 20.20 P.P.R. NOS 20.30 Staatsloterij 20.35 Full circle 21.50 Werkwinkel 22.15 Panoramiek 22.30 Studio Sport 23.10 Den Haag vandaag 23.25 Journaal NEDERLAND II TELEAC 18.15 Sportleiding - les 3 (herh.) NOS 18.45 Paulus de Bos kabouter 18.55 Journaal IKOR 19.05 Jezus-bevrijdings- front 19.30 Kenmerk NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 Balboekje 22.10 Achter het nieuws NOS 22.35 Journaal TELEAC 22.40 Computerkunde - les 29 Kalfsschenkel 2 schijven kalfsschenkel 100 gr. boter 1 ni 100 gr. soepgroente tijm peterselie De kalfsschenkel met zout en bloem bestrooien. Dan braden een pan met ruim boter. GW, bruin laten worden en het vlees de pan halen. In het braadvet gesnipperde ui doen en de ges fQ den soepgroente. Dan het vlees weer bij en er wat tijm overstr en. Giet er water bij tot dat vlees half onder staat. Een deling op de pan doen en het gerei 37 ongeveer een uur op een zacht pi arre laten gaarsudderen. Het vlees et halen en de jus afmaken met i ö(j zout. beetje suiker en flink gehakte peterselie. De jus bi met een eetlepel aangemaal L bloem. Het vlees weer terug in |jj pan en goed warm laten worden. ea, Menutip: kalfsschenkel, gestool prei, gekookte aardappelen, vrud j tenslaatje. er ro li Radio vandaag HILVERSUM I TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbljt-Soos, met 7.30 Nws; 7.41-8.00 Aktua; 8.30 Nws en 8.36-8.45 Gymn. v.d. hulsvr. 9 00 (S) Wegwezen met tips voor trips. 9.30 (S) Van heinde en verre. 10.00 (S) Kabouter- tijd. 10.30 Nws. 10.33 (S) V.d. vrouw. II.45 (S) Café-chantant. 12.26 Med. t.b.v. land- en tulnb. 12.30 Nws. 12.41 Aktua. 13.15 (S) Sport na sport. 13.45 (S) Radi okoor en Omroep Kamerk.: klass. liede ren. 14.15 (S) Route - A. 15.30 Nws. 15.33 (S) After Sesjun. NCRV: 16.00 Herv. middagdst. 16.20 (S) Klanksnoer: klass. muz. 17.00 (S) Joost (4). Overheids- voorl.: 17.20 Tekst en uitleg. NCRV: 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en nu. NCRV: 18.00 (S) Bandstand. 18.30 Nws. 18.41 Kunst- en Vliegwerk. 18.46 (S) Met uw instemm. 19.00 (S) Popul. klass. 19.30 Teholog. etherleerg. TROS: 20.00 (S) Clo se up. 21.15 Uit de pers. 21.30 (S) Specialiteiten a la carte. 22.30 Nws. 22.40 Aktua. 23.00 (S) Coulissen. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) In de Roode Cirkel. (8.00 Nws.) 9.00 (S) Licht ork. met zangsolisten. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Radio- weekblad. NOS: 11.00 Nws. 11.03 Bopthe- ma's en Swlngsesslons. 11.30 Spiegel van Duitsland. VARA: 12.00 Schagen - Cen traal. 13.00 Nws. 13.11 Dingen v.d. dag. 13.25 (S) Middagje Stoomradio. 16.00 Nws. 16.03 (S) Zoen van Jossy. 16 55 (S) Lichte gramm.muz. RVU: 17.35 Met het oog op Nederl. NOS: 17.55 Med. VARA: 18.00 Nws. 18.11 Dingen v.d. dag. PP: 18.20 C.P.N. VARA: 18.30 (S) Cabaretprogr. 18.55 (S) Brassband Maca- zine. 19.20 (S) Kinderkoor. NOS: 19140 Openb. Kunstbezit. 19.50 Den Haag van daag. 20.00 Nws. 20.05 (S) Woensdag avond Muz.magazine. 21.00 IS.C.M.-We- relddagen en Intern. Gaudaemusweek: hedend. muz. 22.10 En toch: Nooit meer oorlog? EO: 22.40 Woord der Waarh. 22.55 Klankbord. 23.05 Postiudlum. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM Hl KRO: 7.02 (S) Drie op je boterham. 9.03 (S) Pep op drie. 11.03 (S) Drie draalt op verz. 12.03 (S) Drie tussen de middag. 14.03 (S) Pop-Kontakt: Theo Stokking-Show. 16.03 (S) Hitmeesters: Vincent van Engelen-Show. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. 19.02 (S) Drie loopt achter. 20.02 Woensdag III. 0.02 (S) Metro's Midnight Music. 1.02 Take It easy. 2.02 Meurders Methode. TROS: 6.02-7 00 Drie op je boterham. 18. Iedereen, die smidje Verholen kent, weet natuurlijk wel, dat hij heus niet zo hard is als hij mis schien mag schijnen uit het zojuist gehouden gesprek. Natuurlijk kreeg ook nu zijn medelijdend hart de overhand over zijn zakelijke ver stand en daarom zei hij: 'Nou ja, laat de koffer ook maar in de auto staan Ik breng U wel even naar Gravendrecht. Ik moet mijn eigen spulletjes toch nog ophalen, want die staar, nog in logement De Ver gulde Turk. Zal ik U dan een lift geven naar het station in Graven drecht?' 'Ja, het is wel goed. zei Mathijs Kneutepeut met een zucht. 'Niets boezemt mij meer be lang in. nu ik mijn trouwe autotje kwijt ben. Breng me maar ergens. Het geeft niet waar.En het was een. uiterst somber gestemde Mathijs Kneutepeut, die nu naast smidje Verholen in het oude au tootje kroop. De hele weg treurde en jammerde hij over het verlies van zijn mooie wagentje en smidje Verholen was blij, toen ze eindelijk aankwamen op het stationsplein van Gravendrecht, want nu behoef de hij tenminste niet langer te luisterer naar het melancholieke gejammer van Mathijs. Zonder ook maar een woord van dank te spre ken verdween deze tussen allerlei andere reizigers in de grote hal van Gravendrecht CS. 'Ziezo, nu naar de Vergulde Turk', mompelde smidje Verholen. Het oude autootje, dat overigens nog bijzonder goed functioneerde, bracht hem er in een wipje heen. Iedereen kan zich na tuurlijk de verwondering wel voor steller, die dikke Toos beving, toen FERDINAND Horizontaal: 2. krakeel, 6. muziek noot, 8. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 10. jongensnaam, 11. plaag geest, 12. teken in de dierenriem, 14. verwaand, 16. zangstuk, 17. bontjas, 18. boom, 19. rivier in Si berië, 21. bekwaam. 23. tocht, 25. voederbak, 26. oevergewas, 27. pe- pervreter, 29. societé (afk.), 30. wil de haver. 31. bloeiwijze, 33. scheik. vro ze hoorde, dat haar gast het lo ment zou gaan verlaten omdat een smidse en zelfs een auto ft gekocht.'Ik vind het erg ji de mer, dat U weggaat, mijnheer f |,aa holen', zei ze, toen ze de smid rekening presenteerde. 'U was prettige en rustige gast. Heel r ders dan die Willem Halsker zijn halter en zijn basviool.'|Lon 'Driewerf foei, gij welgedane Toe riep dé smid kwasie-boos uit. ir r wil van Willem Halsker geen k^ ga horen. Hij heeft mij uitstekend mijn spierpijn afgeholpen en komt me zo voor, dat hij aans kelijk meer verstand heeft n-v body-builden dan men zo zeg rder zou. Maar ja, je moet eerst we die wat het is hé, voor je er over k en oordelen. PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6