rouw/Kwartet verstevigt onomische grondslag Wacht niet! gering helpt is - u ook? ogressieven: geen atie tegen kliniek \*Uj: amro Geven en ontvangen entiteit binnen Perscombinatie beter beschermd dan nu Meneer Molendijk met dat spaarboekje achter de hand. bank^j Bank-employé verdacht van fraude gepakt Jac. S. Hoek overleden I/KWARTET WOENSDAG 23 OKTOBER 1974 BINNENLAND HL3 (orpagina bevat vandaag een bericht dat voor de toekomst van onze van bijzondere betekenis is: naar alle waarschijnlijkheid zal Trouw/ tet binnen afzienbare tijd toetreden tot de Perscombinatie. Wat huise- gezegd: onze krant krijgt onderdak in hetzelfde huis waarin Het Parool Volkskrant al vele jaren samenwonen. K-el :975 ƒ5 tale ƒ1,2 inst diC! gei lg'-Jnd hoeft dit nieuws voor ers niet te zijn. Het bete rt, dat zij straks een andere Ti.Piii"de bus krijgen. In journa- pzicht blijft Trouw/Kwartet -jQgi. In de redactionele lijn van lre, it komt geen verandering. iem ctie die u vandaag in dit voorziet van nieuws, toe- en commentaar, blijft, on- zelfde hoofdredacteur, op 'st. n zal de toetreding tot de blnatie voor ons bedrijf overgang zijn. Want deze nt er, kort gezegd, op neer, iuw/Kwartet zijn economi- fstandigheid prijsgeeft, om urnalistieke identiteit en llgheid te behouden. En dat gebeurtenis die niet alleen t aangaat, maar ook haar an wie velen in de loop der en vaak hartverwarmende /L elling hebben getoond voor en wee van Trouw/Kwartet, en recht op een uitvoeriger ng dan in het perscommu- e fgedrukt op de voorpagina, den geboden. an, het spreekt vanzelf, ze- een directeur dat een be- l/l en afstand doet van zijn '"el-economische onafhanke- omdat het daar zo graag w i 1. Ook bedrijven staan is liefst op eigen benen t geldt zeker voof een onder als de onze, die niet in de warjlaats uit is op winst, maar rtreferspreidlng van een vol- veelzijdige protestants- ke krant. Helaas echter mine benen te zwak geworden peelde van een zelfstandige Exploitatie nog langer te dragen. van de situatie in de vereld afweet, begrijpt, dat woord 'weelde' niet in fi- zin moet opvatten. Het uit- an een landelijke krant is rland, een enkele uitzonde- irgelaten, nooit een lucra- staan een onbezorgde, kjd geweest. Voor het uitge- (verfi een christelijk dagblad mg^geldt dat in versterkte ma- M.ln was altijd, juist voor wie lart en ziel aan werkte, veel V sn verdriet. te ver voeren, de economi- andere oorzaken hiervan te ontrafelen. De voor gegevens zijn trouwens ïwkeurige lezers van deze il bekend. Zij weten, dat de met haar zorgwekkende iat^èg van lonen en prijzen, Yerfarbeidsintensieve bedrijven sten oplegt. Zeker, met de indere prijzen zijn ook die bladabonnementen de laat- geregeld omhoog gegaan, stijging was lang niet fors om de gestage klim van kosten bij te houden. Eén d: de prijs van onze voor- door ing. O. Postma, directeur van de Christelijke Pers naamste grondstof, het papier, is in één jaar met meer dan 50 procent toegenomen. Om ondanks het voortdurend rap stijgende kosten- peil het hoofd boven water te kun nen houden, moet een krant het voorrecht genieten, dat ze haar in komsten uit abonnementen en ad vertenties jaarlijks aanzienlijk ziet groeien. Praktisch komt dit hierop neer, dat de oplage waarbij een landelijk dagblad nog rendabel is. ieder jaar een opvallende sprong naar boven maakt. Wie niet of niet voldoende meespringt, komt onher roepelijk in ernstige moeilijkheden. Zo kan het gebeuren, dat zelfs een aantal van 160.000 abonnees (het huidige aantal van Trouw/Kwartet) niet meer groot genoeg is om een economisch-zelfstandige krant in leven te houden. Een directie kan natuurlijk probe ren. de zelfstandigheid zo lang mo gelijk te handhaven door intern te bezuinigen (op het gevaar af, de kwaliteit en de veelzijdigheid van de krant schade te berokkenen). Dit middel is binnen De Christelij ke Pers (de uitgeefster van Trouw/Kwartet) al jaren met ener gie en beleid toegepast. Het duide lijkste bewijs ervan vormt de sa menvoeging, enkele jaren geleden, van Trouw en de Kwartet-bladen tot één landelijk ochtendblad met regionale edities. Maar ook die in greep, noodzakelijk als hij was, ver mocht slechts tijdelijk soelaas te bieden. Op den duur moesten be stuur en directie van De Christelij ke Pers het harde feit erkennen, dat het enige nog resterende red middel gelegen was in bundeling van krachten op nog ruimere schaal. Anders gezegd: in samen werking met een groter dagblad concern. Perscombinatie Die samenwerking zal Trouw/Kwartet straks aangaan binnen de Perscombinatie waar in o.a. Het Parool en de Volkskrant al vele jaren verenigd zijn zonder dat (dit ter geruststelling van overbezorgde lezers) van onderlinge Ideologische besmetting ook maar iets te merken is. Wat betekent deze integratie in de praktijk? In grote lijnen dit: al het werk dat niet tot het terrein van de redactie behoort, wordt zoveel mogelijk sa men met de Volkskrant en Het Parool uitgevoerd. Te denken valt aan het zetten en opmaken van de krant, het beheer van abonnemen ten, het vervoer en andere techni sche of administratieve bezigheden. Men hoeft geen bedrijfseconoom te zijn om te begrijpen, dat deze schaalvergroting allerlei werkzaam heden voor Trouw/Kwartet een stuk goedkoper maakt. Ze biedt ons bovendien de mogelijkheid om me de te profiteren van investeringen, bij voorbeeld in nieuwe technische apparatuur, die een zelfstandige Christelijke Pers zich niet zou kun nen veroorloven. Door dit alles zijn onze identiteit en redactionele zelf standigheid, die uiteindelijk staan en vallen met de deugdelijkheid van hun financieel-economische grondslag, binnen de Perscombina tie beter gegarandeerd dan het ge val was geweest, als De Christelijke Pers tegen beter weten in had ge probeerd, nog een aantal jaren haar weinig benijdenswaardige eco nomische onafhankelijkheid te handhaven. Het is de zorg voor die identiteit, voor de geestelijke signa tuur van Trouw/Kwartet, die voor de leiding van De Christelijke Pers voorop heeft gestaan in de onder handelingen met de Perscombina tie. Niet onvermengd De te verwachten afloop van deze besprekingen biedt dan ook reden tot vreugde en voldoening, niet al leen aan deze directeur van Trouw/Kwartet, maar aan iedereen die het belang van een volwassen protestants-christelijk ochtendblad onderkent. Helaas echter kan die vreugde, althans binnen -ons be drijf, niet onvermengd zijn. Want de overgang naar de Perscombina tie betekent ook, dat een deel van het personeel van Trouw/Kwartet moet vertrekken (om het verdoeze lende modewoord afvloeien nu maar te vermijden). Dat is triest. Het stemt ons te droeviger, omdat ook onder deze personeelsleden me nigeen zich lange tijd met kracht heeft ingezet voor de zaak van De Christelijke Pers. Maar deze pijnlijkste van alle be zuinigingen de bezuiniging op personeel valt niet te vermijden. Het exploitatie-apparaat dat een zelfstandige Christelijke Pers nodig heeft, hoe bescheiden van opzet ook en hoezeer ook in de loop der jaren reeds door saneringsmaatre gelen ingekrompen, is nu eenmaal nog te omvangrijk dan dat het door de Perscombinatie in zijn geheel kan worden overgenomen. Daarnaast zal de technische en administratieve inpassing in de Perscombinatie ons ook nopen tot een vereenvoudiging van ons edi tiestelsel. Op het ogenblik geeft Trouw/Kwartet in Zuid-Holland en andere provincies tien edities uit, deels onder afzonderlijke namen. Sommige ervan bedienen een be trekkelijk kleine groep abonnees onomwonden gezegd: een groep die eigenlijk te klein is om een gezonde financiële basis te verschaf fen voor een eigen provinciale of gewestelijke editie. Dat wij tot dus verre al deze edities nochtans in stand hebben gehouden, is niet een gevolg van een zwak beleid, maar van ons sterke verlangen om met ons ochtendblad een zo groot mo gelijk publiek te bereiken. Ook lezers wier belangstelling zich niet beperkt tot het landelijke en internationale nieuws in Trouw/Kwartet, maar die door ons tevens geïnformeerd willen worden over wat zich in hun onmiddellijke omgeving voltrekt, hebben wij. met een ruim opgezet editiestelsel, zo veel mogelijk van dienst willen zijn. Soms betekende dit, dat we aan de informatie van deze lezers meer ten koste moesten leggen dan we van hen ontvingen hetzij rechtstreeks, via het abonnements geld, hetzij indirect, via de op brengst van advertenties. Deze vrij gevigheid kunnen we ons niet lan ger veroorloven in de mate waarin we haar tot dusver hebben be tracht. Eenvoudig omdat we de be dragen die daarmee gemoeid zijn. niet langer kunnen opbrengen. Om van de hoogte daarvan een vage indruk te geven: het zetten van één regionale of plaatselijke pagina kost op jaarbasis meer dan 100.000 gulden en de redactionele vulling van die pagina vergt zeker twee maal zoveel. Overigens: 'vereenvoudiging van ons editiestelsel' is géén mooie fra se die gebruikt wordt om te laten doorschemeren, dat Trouw/Kwartet zijn regionale nieuwsvoorziening straks zal staken en zich uitsluitend op het landelijke en internationale nieuws gaat richten. Het betekent wél, dat we het aantal edities moe ten beperken en daarbinnen meer dan voorheen het accent moeten leggen op algemeen-gewestelijke of provinciale informatie en minder op de sterk plaatselijk gekleurde berichtgeving. Regeringssteun Deze ingreep in ons editiestelsel had voor een deel achterwege kun nen blijven, als de regering de aan vraag van De Christelijke Pers vol lediger had gehonoreerd. Dit vraagt bijstelling van de plannen. Er zul len nu meer ontslagen moeten val len dan aanvankelijk was voorzien. Het kabinet spant zich terecht in voor het behoud van werkgelegen heid. Dit is ook nu weer gebleken uit deze handreiking, die het even wel helaas niet mogelijk maakte alle functies veilig te stellen. Rekenmeesters zullen zich mis schien afvragen waarom De Chris telijke Pers niet als het Dagblad De Tijd gemiddeld 100,- per abonnee zou gaan ontvangen. Dat zou de steun aanmerkelijk hebben verhoogd. Een mildere houding in ons geval had bovendien gerecht vaardigd kunnen worden door het feit, dat de Christelijke Pers en de Perscombinatie de overheid een re organisatieplan konden voorleggen, dat alle uitzicht bood op een ren dabele exploitatie van Trouw/Kwartet, zodat de gedachte Azt onder druk inzake abortus ADVERTENTIE ïeid epulAAG Minister Van Agt (Justitie) staat onder zware denjan de progressieve regeringsfracties om 'n eind te maken justitiële actie tegen de abortuskliniek in Heemstede. voldoende afweging van alle belan gen zou plaats hebben. De PvdA-Tweede Kamerleden Lam berts en Roethof hebben vrijdag twee en half uur met mr. Van Agt over de gang van zaken in Heem stede gepraat. Daarna heeft minis ter Van Agt overleg gepleegd met vertegenwoordigers uit de medische wereld, waaronder de Maatschappij ter bevordering van de geneeskun de. In beide gesprekken heeft men de minister ervan proberen te over tuigen dat de activiteiten in de Bloemenhoveklinlek wel medisch verantwoord en noodzakelijk zijn. Het zag er gisteren naar uit dat zij daarin zijn geslaagd. iiek Den Haag circuleerden berichten dat minister Van ad besloten de hoofdofficier it/itie in Haarlem opdracht te eijn actie te staken. De p erder van justitie kon deze n gisteren nog niet bevesti- menhovekliniek in Heem- >am in het nleüws omdat j s uitzondering In ons land, schappen die ook langer e maanden duren, worden oken. De hoofdofficier van in Haarlem verzocht de di- 'an de kliniek in een ge- 27 juni deze activiteiten te omdat er volgens hem on- aml°m neem je graag lever- in. Er zit pruiniensap i (fee fles'. Ook de hele PvdA-fractie heeft zich gistermorgen met de zaak bezig ge houden. In de linkse regeringsfrac ties bestaat al enige tijd onrust over het optreden van de justitie te gen verschillende abortusklinieken. Men kreeg de indruk dat minister Van Agt een harder beleid tegen de klinieken zou gaan voeren, hetgeen niet in overeenstemming zou zijn met de afspraken die bij de kabi netsformatie over het abortuspro bleem zijn gemaakt. In antwoord op kamervragen van mevrouw Goudsmit (D"66) ant woordde mr. Van Agt nog op 15 oktober dat deze afspraken de be voegdheid van de justitie niet aan tasten om in te grijpen als dat medisch strafwettelijk nodig werd geacht- Op grond van dit antwoord vreesde men in de linkse regerings fracties dat de kliniek in Heemste de gesloten zou moeten worden. Bij de Amro Bank krijgt u 7'/4% op het nieuwe Spaar-Plus-Boekje, zonder vastzetten. Dat is op zijn minst 2% méér dan op dat boekje van u meneer Molendijk. Daar staat dan wel tegenover dat wij u 1 in J Q rekening brengen van de bedragen die u opneemt. Maar dat is aksen maar ongunstig als het om grote bedragen gaat en u dat binnen een half jaar doet. Gebeurt dat niet of is de kans klein, dan is het nieuwe Spaar-Pius-Boekie alleen maar voordeliger voor u. En niet ajleen voor u, maar voor iedereen die serieus spaart en niet zo vaak geld opneemt. Wacht daarom niet, n aan een bodemloze put bij niemand hoefde post te vatten. Dankbaarheid Dit gezegd hebbende, moeten we er echter terstond aan toevoegen, dat onze reactie op het regeringsbesluit tot steun aan De Christelijke Pers niet wordt behéérst door teleurstel ling. Vreugde en dankbaarheid staan voorop. Dat de regering ons de helpende hand reikt, al is die hand dan wat minder goed gevuld dan we 'hadden verwacht, stemt ons in de eerste plaats erkentelijk. Wat er in de ogen van sommigen ook in dit kabinet te laken moge zijn, het valt te prijzen, dat het zijn zorg voor de veelvormigheid van onze landelijke opiniepers niet beperkt tot schriftelijke en mondelinge be tuigingen van verontrusting, maar dat het ook metterdaad de ver schraling van de landelijke dag bladpers helpt t.e voorkomen Het is mede deze tijdelijke over heidssteun, die het voortbestaan van een volwaardig protestants- christelijk dagblad in dit land mo gelijk maakt. Sterker nog: die het mogelijk maakt, dat Trouw/Kwartet straks binnen een sterke technische en commerciële combinatie met wat minder zorgen dan ons de laatste- jaren plaagden, kan werken aan de verbetering en uitbreiding van zijn informatie en voorlichting. Abonnees Laat deze wetenschap echter nie mand verleiden tot de gedachte, dat, populair gezegd, ons bed nu wel gespreid is. In hoeverre we onze krant kunnen versterken en verder ontplooien, hangt niet in de éérste plaats af van wat de rege ring ons te bieden heeft, en ook niet van de mogelijkheden tot kos tenbesparing die binnen de Pers combinatie bestaan. Dat hangt al- leréérst af van protestants-christe lijk Nederland, of anders en ruimer gezegd: van allen die de waarde van een dagblad als Trouw/Kwartet (zouden moeten) erkennen. Ook in de toekomstige opzet zal de ontwikkeling van ons abonnee aantal uiteindelijk de kwaliteit en de toekomst van Trouw/Kwartet bepalen. De Perscombinatie is géén tehuis waarbinnen kranten zich kunnen onttrekken aan de harde economische wet, dat de kwaliteit en de veelzijdigheid van een dag blad uiteindelijk afhangt van zijn inkomsten. En de omvang déérvan wordt uiteindelijk vastgesteld door het aantal abonnees, dat op zijn beurt weer bepaalt, hoeveel de ad vertenties opbrengen. De toepassing van deze uiteenzet ting ligt voor de hand. Wie het lot van De Christelijke Pers ter harte gaat, kan daarvan niet beter blijk- geven dan door vrienden, bekenden (en onbekenden zijn ook welkom) te werven voor Trouw/Kwartet. Wij hebben nauwelijks de indruk, voor eigen parochie te preken, wanneer we opperen, dat het be houd van onze krant veel meer mensen aangaat dan de 160.000 die er nu op geabonneerd zijn. Een verschraling van Trouw/Kwartet, laat staan een eventuele verdwij ning van dit ochtendblad, zou een ernstig verlies betekenen voor christelijk Nederland, dat zich de verbrokkeling van dit forum voor de uitwisseling van informatie en opinie niet zonder schade kan ver oorloven. Dit standpunt wordt niet verzwakt, maar integendeel in dit land lang niet in alle opzichten een eenheid vormt. Het aantal kerken is talrijk (het schriftuurlijk beladen woord 'legio' vermijden we liever) en ook de geestelijke verscheidenheid bin nen één en dezelfde kerk kan soms zeer verrassend zijn Een dagblad dat zich tot taak heeft gesteld, dit gevarieerde geheel te dienen en te bedienen, kan zich alleen dan ont plooien, als het royaal en onbene pen voorlicht over alles wat er in kerk en wereld aan nieuws te vin den is. Maar dat is niet voldoende. Het kan die taak slechts aan. als het binnen de vaak bonte verscheiden heid van Nederlandse christenen voldoende lezers vindt, die bereid zijn. eikaars behoeften aan infor matie en voorlichting niet te ver ketteren, maar te respecteren. Zon der een ruime mate van christelijke tolerantie, niet alleen in de kolom men van de krant, maar ook bin nen de geledingen van de huidige en de toekomstige lezers, zal de komende operatie niet volledig kunnen slagen. Wie de waarde erkent van een vol waardig journalistiek, podium voor allen in dit land die in hun leven, gestalte proberen te geven aan het Evangelie, die zal, naar we hopen, ons niet alleen met passieve belangstelling blijven begeleiden. UTRECHT/NICE De Franse po litie heeft in Nice de 37-jarige Utrechtenaar Alex J aangehouden, die ervan wordt verdacht de Alge mene Bank Nederland voor zeker acht ton te hebben opgelicht. Dc man was ln augustus vorig jaar plotseling verdwenen nadat een ac countantsonderzoek had uitgewe zen. dat er bij de bank iets niet in de haak was. J.. die bij het ABN-filiaal in Utrecht een vertrouwensfunctie had en buitenlandse betalingen mocht verrichten, wordt ervan verdacht door allerlei manipulaties niet al leen het Utrechtse maar ook andere filialen van de Dank te hebben benadeeld. De man bezat naast zijn- zeer luxueuze huls m Utrecnt ook een villa in het Gooi door W. A. Fibbe voorzitter van het Dagelijks Bestuur van de Stichting De Christelijke Pers. Nu de bladen van onze Christe lijke Pers binnen afzienbare tijd zullpn samengaan met de Pers combinatie, stemt mij dat om meer dan één reden tot vreugde. Die blijdschap is er vooral, om dat wij in het concern, dat ons opneemt, alle waarborgen heb ben gevonden, die ons de zeker heid geven, dat "onze kranten juist daar het best hun protes tants-christelijke identiteit kun nen bewaren. Tijdens de nu bijna afgesloten, langdurige fusie-besprekingen met de partners van de Pers combinatie is ons steeds weer duidelijk geworden, dat men ook in deze kring niet als vooropge zet doel ziet: het maken van een zo hoog mogelijke winst door het brengen van een commercieel massaproduct, maar als eerste streven heeft: de lezer bieden, wat hem in ideëel en informatief opzicht het meest na-staat. De kostenstijgingen van de af gelopen jaren hebben he£. voor onze kranten onmogelijk ge maakt geheel zelfstandig door te gaan, temeer omdat wij de jong ste en nog komende technische ontwikkelingen door het gebrek aan fondsen niet (zullen) kun nen volgen. Thans hebben wij, dank zij de helpende hand, die de overheid bij deze operatie bood, de kans om een gezond en zelfstandig deel van de Perscombinatie te gaan worden. Die kans kan evenwel slechts dan worden gegrepen, als onze lezerskring bereid is te tonen er eveneens prijs op te stellen, dat hun Christelijk dagblad blijft verschijnen. Veranderingen zullen er in de komende maanden ongetwijfeld komen. Er zal veel moeten ge beuren En dat zal helaas niet zonder kleerscheuren gaan. Een dorkere schaduw over onze* vreugde wordt geworpen door het feit dat wij ons personeels bestand zullen moeten inkrim pen, omdat de door ons perso neel verrichte werkzaamheden ten dele overbodig worden. Een droevig, maar onvermijde lijk gegeven. Op ons rust de W. A. Fibbc plicht om de afwikkeling van deze zeer moeilijke operatie uit te voeren, op de manier waarop men dat van ons mag, ja, moet verwachten. In overleg met de vakbonden wordt gewerkt aan een sociaal programma, dat iedere vertrek kende medewerker zo veilig mo gelijk moet stellen. De krant zelf zal straks als een geheel zelfstandige, strak opge zette eenheid binnen het grote geheel van de Perscombinatie geëxploiteerd moeten worden. Voortzetting van de identiteit en de kwaliteit zijn veilig gesteld. U„ als lezer, zult er veel bij Winnen. Misschien zult u som mige veranderingen als verlies ervaren. Ondanks de grote, soms ingrij pende verschillen in inzicht, die het zo geschakeerde Protestants Nederland kent, hoop ik, dat on ze lezerskring, wier vertegen woordigers wij ons. als leden van het bestuur van de Stichting De Christelijke Pers weten de tolerantie én de dankbaar heid zal blijven opbrengen voor het dagelijkse produkt, dat door onze medewerkers wordt ver vaardigd. Nogmaals: wij zijn dankbaar en blij, dat onze staf van medewerkers deze krant met dat hoge ideaal mag blijven ge ven. Hopelijk is de lezer even dankbaar, dat hij die krant thuisbezorgd in zijn woning kan blijven ontvangen. ADVERTENTIE Oud-redacteur Trouw Van onze Haagse redactie DEN HAAG De heer Jac. S. Hoek, oud-parlementair redacteur van Trouw is maandagavond in Brussel overleden. De heer Hoek werd in 1910 in Den Haag geboren en kwam na de Tweede Wereldoorlog bij Trouw, waar hij tot 1958 als parlementair redacteur werkzaam bleef. In de oorlog verrichtte de heer Hoen politieke en militaire missies tussen Nederland en Zwitserland in opdracht van de Nederlandse rege ring in Londen. Hij werd door de Duitsers gepakt en zat toen tot het eind van de oorlog gevangen ln achtereenvolgens Keulen, Hanno ver, Leipzig en het concentratie kamp Buchenwald. Na zijn afscheid als parlementair redacteui in 1958 werd hij voor lichter bij het Europese Parlement. Voor de oorlog was hij voor ver schillende bladen correspondent, ond;-r meer in Parijs, geweest. Voor een in memoriam van de heer Hoek zie pag. T 10/K8 ADVERTENTIE AGENDA DEN HAAG KINDERBOEKENWEEK Op de boekenafdeling staat een standje, waar u alles te weten kunt komen over „Het kinderboek uiteen andere hoek". 2e verdieping. MAX FACTOR Het laatste cosmetica- nieuws van Max Factor en een aanbieding in de Blue Line-serie. Parterre. TYROLERHESP PROEVEN Proeven van de ham der hammen op onze levens- middelenafdeling. 4e verdieping. MARY BAKER CAKE-MIX In 8 minuten een cake, in verschillende smaken. Demonstratie en proeven. 4e verdieping. BONANZA-KOFFIE Weer zo'n koff ie-verrassing van ons restaurant La Ruche; koude koffie met cognac, koffielikeur en slagroom. 3e verdieping. LEGO-DEMONSTRATIE Wederom kennismaken met de ontelbare Lego-mogelijk heden op onze speelgoed afdeling. 2e verdieping. FOTO'S VAN THIJS QUISPEL Expositie in restaurant La Ruche. 3e verdieping. BRUIDSSERVICE Een uniek stukje service voor 'de grote dag'. Klantenservice. 2e verdieping. KAAS PROEVEN Geniéten van vele buiten landse kaassoorten en van kaasfondue uit Zwitserland. 4e ve-dieping. MARSEPEIN SLAGERIJ Kom eens kijken naar dnze slagerij en proef de marsepein. 4e verdieping. deBijenkorfj^]|

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3