25 28 29 31 Menswaardig sterven Missionarissen zijn in Afrika welkom /IlSlllE tl Prestigestrijd houdt krijgsmachtrabbinaat voorlopig op één man 1 0 Conferenti~ r Vj R.k. kerk krijgt grondwet Drs. A. Broek (53) overleden Beroepingsvk Nieuwe boa Trouw K wartet TROUW KWARTET WOENSDAG 23 OKTOBER 1974 AMSTERDAM Al meer dan een jaar is het krijgsmachtrabbi naat onderbezet, omdat het Verbond van liberaal-religieuze joden een kandidaat heeft afgewezen vanwege diens orthodox-joodse overtuiging. Het liberaal-joodse kerkgenoot schap wenst als tweede krijgsmacht rabbijn iemand die de liberaal- joodse signatuur draagt. Er hebben zich uit die kring echter geen kan didaten gemeld. Sinds de pensionering, verleden jaar september, van hoofdkrijgs- machtrabbijn kolonel L. Slagter moet zijn vroegere assistent en op volger als hoofdkrijgsmachtrabbijn. overste M. Nager, het werk alleen doen. Hij is de enige krijgsmacht rabbijn voor de gehele land-, zee- en luchtmacht. Assistentie is een dringende noodzaak. Het krijgsmachtrabbinaat is tijdens de tweede wereldoorlog bij de Prin ses Irenebrigade ingesteld, in na volging van de geallieerde legers. Sindsdien was de krijgsmachtrab bijn steeds van orthodox-joodsen huize. Ook de reglementen van de krijgsmacht zijn voor de joodse sol daten gebaseerd op de orthodox- joodse ritus. Men is van oordeel, dat een ander dan een orthodox-joods geestelijk verzorger van de militairen bij me nig commandant de belangen min der goed kan bepleiten als hij zelf geboden negeert, die de soldaat als jood moet onderhouden. Het verbond van liberaal-religieuze joden in Nederland noemt dit argu ment 'onwaarachtig' en zegt, dat de meerderheid van de Nederlandse joden in de levenswandel de ortho dox-joodse beleving niet vervult. 'De waarborging van de rechten van religieuze minderheden is bij onze liberale rabbijnen en geeste lijke verzorgers, zoals een ieder die onze activiteiten volgt weet, in goede handen', aldus het verbond van liberaal-religieuze joden (onge veer 2500 leden in Nederland, tegen over 15.000 van het Nederlands Israëlitisch Kerkgenootschap en het Portugees Israëlitisch Kerkgenoot schap). Tot de prestigestrijd tussen de joodse kerkgenootschappen is opge lost zal het krijgsmachtrabbinaat uit één man blijven bestaan. UIT VAN LEZERS Bijzettafeltje (3) In het oordeel van A. J. Klei over het werk van Rien Poortvliet en Hans Bouma ontbrak de eerbied, die we toch minstens verschuldigd zijn voor zó veel concentreerde aan dacht, geloof én liefde, die op elke bladzijde ons tegemoet komen me de door de goede, sobere teksten van Hans Bouwma. Bloemendaal S. Tobi-Becking Bijzettafeltje (4) De heer Klei suggereert, dat boeken als die van Rien Poortvliet alleen maar bij bijzondere gelegenheden worden aangeboden. Dit is niet juist, ik sprak verscheidene perso nen uit verschillende kringen, die het boek graag gekocht hebben en het ook fantastisch vonden, zowel de schilderingen van Rien Poort vliet als de teksten van Hans Bou ma. Ik weet o.a. van iemand met niet zo'n groot inkomen, die dit boek kocht ook omdat hij het, evenals ik. zo'n fantastisch boek vond. Amsterdam B. K. G. van Bottenburg Sr. Bijzettafeltje (5) Een buitenkerkelijke heeft het boek ook gekocht, vond het zeer indruk wekkend. Goddank dat deze per soon uw krant niet leest; wat zou hij anders denken van de christe lijke liefde'. Heelsum P. N. Westerhuis Bijzettafeltje (slot) Met alle gróte bewondering die de heer Klei trouwens ook heeft voor zowel Hans Bouma als R4en Poortvliet, 75.- (en na 1 novem- •ber a.s. 95,-) is wel een hand met geld. Als de helft ervan nu eens op de giro van het werelddiakonaat gestort zou worden, zou ik er vrede mee kunnen hebben. Als het boek zonder meer als evangelisatie be doeld is, desnoods ook nog. (al heb ik persoonlijk maar sukses bij een wat fellere aanpak). Maar dan doet de 'gevestigde gelovige' toch beter die 75.- (straks 95.-) gewoon in de kollektezak te stoppen. Weest u daar nu eens royaal mee. U weet tenslotte toch wel weg met de Bij bel zelf. desnoods met 'Groot Nieuws voor U' ernaast? En ook de bijbel zelf doet het goed op een bijzettafeltje! Steenderen Anda Koning Rede Tinbergen Uw commentaar op de rede van Tinbergen betreffende de internatio Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publlkatie wordt de naam van de schrijver vermeld. onderdeel van deze rede niet ver meld. Zie weergave 15 oktober. Emmen H. Weggen Naschrift hoofdredactie: Briefschrijver bedoelt dat prof. Tinbergen ook gezegd heeft dat men de aktiviteiten van de con cerns in veel opzichten zal moeten wijzigen. Dat is juist; het stond op de vóórpagina van onze krant van 15 dezer. Overigens moet er niet alléén veel bij de internationale ondernemingen worden veranderd. Ook aan de hoofdredacteur van de ze krant mankeert veel. Maar (het is geen excuus) hij is de enige niet. ROME (CIC) Blanke missionarissen blijven welkom in Afrika, maar dan niet in leidende functies. Dit hebben 32 Afrikaanse bis schoppen, die op het ogenblik in Rome zijn voor de bisschoppen synode, als gezamenlijk standpunt ingenomen. In een brief, die de Afrikaanse bisschoppen in Rome samen heb ben opgesteld, zeggen zij: de kerk is niet zwart en evenmin Europees. Iedere priester is welkom in zijn eigen kerk, overal in de wereld. Op de doopkaart staat niet vermeld of je zwart of geel bent. De bisschoppen zouden het bijzon der betreuren, wanneer de jonge kerken van Afrika geen hulp meer zouden krijgen, hetzij in de vorm van mensen, hetzij financieel. Zij wijzen erop, dat zij wel eigen lan delijke kerken hebben met eigen priesters, maar zij hebben nog geen deskundigen. Daarom menen zij, dat de missionarissen moeten blij ven. Hun werksituatie zal wel an ders moeten zijn: geen leiders meer, maar medewerkers van de zwarte priesters, de zwarte kate- chisten, de zwarte parochie- en an dere raden. Blijkens hun brief zijn de Afri kaanse bisschoppen ernstig onge rust, dat de Europeanen en Ameri kanen zouden denken, dat zij niet meer welkom zijn in Afrika. 'De kerk is universeel', aldus de Afri kaanse bisschoppen Er werken thans twaalfduizend blanke missio narissen in Afrika. heer Biesheuvel heeft 'wellicht' (u weet het dus niet) van een verhui zing naar Zeeland afgezien omdat hij niet als ruilgeld wilde worden behandeld tegenover Van der Louw en mevrouw Schilthuis. Hij heeft (zo vervolgt u) 'blijkbaar' het kabi net voor politieke aap gezet door op het laatste momeht nee te zeggen, enz. Deze kanttekeningen maken op mij de indruk van iemand lich telijk en onverhoord oordelen of helpen veroordelen. H oo gezand A. van Dijk Blesheuvel (5) De Israëlische opperrabyn Shlomo Goren (op de achtergrond) tijdens een bezoek aan een grenspost in de Sinaï-woestijn. Ziek Abortus (3) Ik ben ontzet over die afschuwelij ke discussie in de Tweede Kamer over abortus, over wat de bisschop pen schrijven en wat de heer An- driessen zegt. Moet er nu zo nodig straf gesteld worden voor de vrouw en de arts als het om 'ongeboren leven' gaat en waarom dan tegelijk geen woord over het geboren leven, dat met napalmbommen, met de gemeenste oorlogen, martelingen en hongerdood vernield wordt? Mag dat allemaal wel 'bij de wet'? Prof. Qulspel sprak over de 'versto ring van erfelijk materiaal' door radioactiviteit in ons voedsel: waarom kan daar geen wet tegen komen? Waarom mag men met stokken enz. inslaan op Jongeren wanneer deze protesteren omdat hun leven gemoeid is met die mens- onwaarige schande die straffeloos wordt bedreven? Dit zijn vragen van een oude vrouw van 75 jaar. Wassenaar mw H. Slotemaker In uw blad van 3 oktober jl. staat 'dat veel Zuidlimburgers door de praktijk van de sociale wetgeving gedwongen worden zich medisch ziek te houden, terwijl zij in hoofd zaak maatschappelijke en psychi sche problemen hebben ais gevolg van de mijnsluitingen'. Ten onrechte wordt de indruk ge wekt dat iemand die arbeidsonge schikt is door psychische oorzaken, geen recht op ziekengeld zou heb ben. Letterlijk wordt over de orga nisatie van de ziektewet gezegd: 'Het systeem is er nog steeds op gericht de patiënt met psychische klachten pas toe te staan uit een voor hem onhoudbare situatie te stappen, wanneer hij zich van een medisch etiket heeft voorzien'. De werkelijkheid is anders: Voor recht op uitkering maakt het geen enkel verschil of de arbeids ongeschiktheid geestelijke of li chamelijke oorzaken heeft. Dit geldt niet alleen voor de ziektewet, maar ook voor de arbeidsonge schiktheidsverzekering. de WAO. Amsterdam Voorlichtingscentrum sociale verzekering Bedoeld is uiteraard dat veel Zuid limburgers gedwongen worden zich lichamelijk ziek te houden, omdat hun psychische klachten kennelijk niet worden erkend, red. Inflatie In de jaren dertig was er de kring loop deflatie, werkloosheid, nog meer deflatie, nog meer werkloos heid enz.De afloop is bekend. Oorlog en daarna de wetenschappe lijke kritieken op de passieve con junctuur politiek in het verleden. Het had allemaal zoveel beter ge kund, indien.In de zeventiger jaren is er de kringloop inflatie, werkloosheid, nog meer inflatie, nog- meer werkloosheid enz.De afloop is nu nog niet bekend, maar zij voorspelt niet veel goeds. Het zou allemaal wel beter kunnen, in dien de almaar groter wordende improduktieve kopgroep de slikken de produktieve onderlaag niet deed bezwijken. Jammer, maar we zitten in het politieke schuitje en we moeten varen. Zijn de verschillen tussen Colijn en Den Uyl nu wel zo heel erggroot? Rotterdam Voor mij was het een ware ver kwikking en een verademing de heer Biesheuvel weer eens op het scherm te zien. Eerlijk en overtui gend klonk zijn stem. Vergelijk de ze man eens met de heer Aantjes, die met zijn glimlach de toffe jon gen wil spelen, altijd grote bezwa ren of moeite heeft met.maar voor de zoveelste keer toch door de knieën gaat. Het valt blijkbaar moeilijk dit linkse gezelschap te verlaten vanwege de twee AR-mi- nisters. Laat die anders rustig ach ter; ze zijn al in het rode sop gaar gekookt. Waalwijk P. Bezemer Biesheuvel (6) Gaarne akkoord met het ingezon den van ds. Rijksen. Beneden de maat voor een voormalig AR-pre- mier? Ja! Het zal de partij als geheel geen goed doen. Ik luister liever naar de verstandige taal van mr. Aantjes. duidelijk, oprecht en gelukkig wars van hoogmoed en zelfingnomenheid. A-peldoorn G. A. Kuipers Biesheuvel (7) Biesheuvel (4) Met verbazing heeft ds. Rijksen naar de fijne rede van mr. Biesheu vel geluisterd. Maar ik heb God gedankt dat er in deze tijd van afval nog zulke mensen zijn als mr. Biesheuvel, die de waarheid durven J. E. v.d. Burg zeggen. Terneuzen S. Mielen U schrijft in uw commentaar: 'Het is wat moeilijker een kanttekening te maken bij de weigering van de heer Biesheuvel, commissaris van de koningin in Zeeland te worden. Wij kennen de motieven onvol doende'. Toch gaat u veronderstel lend kanttekeningen makën. De Chemische stoffen Geen wonder dat de vakbeweging namens het personeel zich gaat be moeien met de veiligheid. Steeds gevaarlijker chemische stoffen wor den gebruikt, hoewel de ervaring ermee beperkt is. Desondanks heb- ADVERTENT1E vakbeurs elektrotechniek 74 Dagelijks 9-17 uur, zaterdag 26 okt.9-15 uur BERNHARDHAL- UTRECHT ben velen een onbeperkt vertrou wen in de deskundigheid van hen die zeggen dat de installaties vol doende veilig zijn. Zoalang echter lekkages van gevaarlijke chemische stoffen mogelijk zijn, moeten we aan dergelijke beweringen blijven twijfelen. Amsterdam L. Kromhout Personeelsgebrek Uit een goed bekend staande in richting werd bekend, dat patiën ten die 's nachts niet uit bed kun nen of mogen, 's avonds niet kun nen drinken omdat op hun hulpge roep van 'zuster' er geen zuster komt, want er is geen zuster. Waar om geen dienstplicht voor meisjes èn jongens? Aan universiteiten is geen plaats voor middelbare scho lieren. Jongeren lopen werkloos rond. In het hele land! In allerlei sectoren! In inrichtingen is gebrek aan hulp. Ook nagenoeg overal! Dit werk te min?! Niets is te min als je een medemens kunt helpen. Jonge ren en ouderen, lees in Tr/Kw de feuilleton 'Tien vingers' over de chirurch Paul Brand en zijn gewel dige opofferingen. En je schaamt je dat je werkloos bent! Oegstgeest Cs A. Koen ROME (CIC) Kardinaal Felici heeft aan de bisschoppensynode mededelingen gedaan over de 'lex fundamentalis', de nieuwe grondwet voor de r.k. kerk. die in het kerke lijk wetboek zal worden opgeno men. Deze grondwet zal niet zo maar een principiële verklaring of een dog matische katechismus zijn, maar een werkelijke grondwet, waaraan elke kerkelijke wet getoetst zal moeten worden. Basis van de grondwet zal de leer der kerk zijn, zoals die aangeduid is door het tweede Vaticaans concilie. De grondwet zal ook gelden voor de met Rome geünieerde kerken. In die wet zullen de fundamentele rechten en plichten van alle katho lieken worden vastgesteld. Ook zul len de functies van de organen van de kerk, zowel op wereldniveau als op plaatselijk vlak, worden be schreven. Kardinaal Pelici zei, nog niet te kunnen zeggen, wanneer de herziening van het kerkelijk wet boek gereed zal zijn. AMERSFOORT Op 53-jarige leeftijd is overleden drs. A. Broek, directeur van het gereformeerd centrum voor samenlevingsopbouw in de provincie Utrecht. Van 1968 tot 1972 was hij directeur van de christelijke jeugdraad. Daarvoor was hij predikant, achtereenvolgens in Onnen, Onstwedde. legerpredi- kant, Groningen en te Enschede. SLECHTE VERLIEZERS Je komt ze nog al eeni mensen en soms groepen i sen, die slecht tegen hUL kunnen. In huis zijn zei gezellig spelletje al een van zorg (wie vangt Jaf maar in het wereldgebeurei V ten ze niet zelden onheil, h militairen die Mozambique! in gevecht met Frelimo-f vormen er een voorbeeld lonieèn afstaan is een sooif dat door een aantal meil daardooi hun al te bevd posities in rook zien opgaaj lijk genomen wordt. Knarsa en vaal- als een groot gevl een nieuwe ontwikkeling. dan weer duidelijk blijkt w na mensen in feite op uit war frs zelfde verschijnsel doet zi ;\c als iemand op demagogiscl' staat te vertellen dat de PT„ van de groeiende werkloosh gelegen is in de structureli deringen. Dan moet zo iera eens vragen aan de bakli hun broodprijs moeten terwijl de grote bedrijven <z®ül mum-prijs gemakkelijk aanhouden met een vers4n zo'n 40 cent per brood. Is een wonder dat in enkele broodverkopers in aantal pen van tienduizend naar zend? Geen invloed van d tuur? Een laatste voorbeeli droevigst, namelijk dat van ,,„h derduitse-gereformeerde kïJL! Zuid-Afrika, die de zog tuchtwetten uitgebreid wil l: tot andere bevolkingsgroep god is raszuiver, kent blijkb£ aanzien des persoons. En er nog altijd mensen die besluit zeggen dat je er weest moet zijn. Slechte nt i ellir len d NED. HERV. KERK Beroepen te Bruinisse: J. Nicolaï kand. te Utrecht; Ammers, Herkingen, Somifa Wouterswoude en te Zwar laat; kand. J. Blom te Utrefers Nieuw-Lekkerland: kand. te Katwijk aan Zee. Aangenomen naar Wageninje bi A. Rehorst te Hoogkarspel. Bedankt voor Hoevelaken, Opheusden en te Rijssen: Hovius te Ede; voor Tan veer: J. Willemsen te Ee Drongelen. Overleden: P. N. Velleko< em. pred. te Rotterdam. V dingsleraar en zendingsprei daarna te Terwispel en te Vrlan 'gec den wi ds 1: gele als ike peeli ixpli dra vere woc zin lat kil g< GEREF. KERKEN Beroepen te Neede: Bonnes te Amstelveen (verfc die dit beroep heeft aang geld te St. Pancras: kand. M. Amsterdam. Bedankt voor Ulrum: W. vfen v Tijnje. GEREF. KERKEN (VRIJG. Beroepen te Emmeloord; G Dronten. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Arnhem: P. te Uddel; te Poortvliet: Schreuder te Goes: te Katvig Zcc: Chr. v. d. Poel te Yerarbe ,ster inde blad g€ sti, om ko: b: d te f ar te ge ïwki il be nale ondernemingen, klopt niet. U door dr. C. Rijnsdorg hebt namelijk het even belangrijke Over menswaardig sterven gesproken, deze spotprent wil laten zien waartoe een ver doorgevoerd militair denken kan leiden. Pro Juventute-kalender 1975 Juventute Amsterdam 5 De 28ste Pro Juventute-kale kleur, waarvan de opbreni 1 goede komt ten bate van aan 'kinderen in moeilijl vermeldt prachtige foto's vi van de koninklijke familie, bruari-schutblad 1975 pre een tuinfoto van de volledi generaties. Er zijn verscheid! clusie, nog niet eerder gepuIAAl de foto's in deze wandkalenan genomen, die besteld kan via postgiro Pro Juventute dam: 51 74 00. De maandliL, Trio 1 [AA< an just De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Op 14 april 1973 is in de Stadsschouwburg te Nijmegen door de medische faculteitsvereniging aldaar, ter gelegenheid van haar vierde lustrum, een symposium gehouden. Dit aan het Grieks ont leende woord betekent eigenlijk feestmaal, voorts: feestgenoten en zelfs eetkamer. In de praktijk betekent het een georganiseerde samenspreking. Een feestmaal was helemaal niet aan de orde, want het gesprek ging over menswaardig sterven en al wat daarmee verband houdt. Er is van dat symposion een verslag ge- maakt, maar toen men het wilde VBTSlBg uitgeven bestond er behoefte aan een aanvulling ook van andere we tenschappen uit dan de puur me dische. opleidingen (nog) niet of nauwe lijks ter sprake komt. Er^ is hier meer aan de hand dan het'specifie ke probleem van de euthanasie. Zo ontstond een dik boek van 283 dichtbedrukte bladzijden, getiteld Menswaardig sterven, uitgegeven bij Amboboeken. Bilthoven en te koop voor 16,50. Het is volstrekt ondoenlijk om een werk. waaraan zo'n dertig mensen hebben samen gewerkt. in kort bestek te bespre ken. Men kan in het algemeen zeggen dat hier in een soort com pendium bijeen is gebracht en af gewogen (compendere betekent 'te zamen wegen') wat er over het onderwerp in kwestie vanuit erva ring. studie en bespiegeling door bevoegde mannen en vrouwen is gezegd en geschreven. Bij verpleeg kundigen. ziekenverzorgenden, pas tores en artsen leeft behoefte aan informatie over stervensbegelei ding, welk onderwerp in de diverse Deel één van het boek is het ver slag van de symposiondag. Deel twee is samengesteld uit beschou wingen waarvoor op die ene dag eenvoudig geen tijd was. De eindre dactie is van oordeel 'dat hier een vrij volledig en praktisch overzicht gegeven wordt van wat er de laat ste jaren in Nederland over ster vensbegeleiding gedacht en ge schreven wordt'. Ze geeft toe dat overlappingen niet waren te ver mijden. en dat feit maakt de lec tuur voor de recensent die het boek achter elkaar moet uitlezen, wat moeizaam. Maar de bezitter van dit verzamelwerk kan zich er de tijd voor gunnen en nu en dan een bijdrage aandachtig in zich opne men. De recensent moet de lezer aan het boek in kwestie laten ruiken Dat betekent in dit geval: achter de luchtjes van de ziekenkamer moet deze de geestelijke atmosfeer kun nen opsnuiven van de met ontfer ming bewogen deskundige verzor ger. die zijn taak met letterlijke dodelijke ernst opvat. Ik meen dit in het onderhavige geval alleen te kunnen doen door een van de meeste medewerkers een treffende uitspraak aan te halen, citaten die met elkaar dan toch een idee van het hele boek kunnen geven. Gesprek Prof. dr. C. van der Meer: 'Met een gesprek van soms maar tien minu ten kan men meer pijn wegnemen dan met een mor finespuitje' Joke Borst: 'Soms heb je de indruk dat ouderejaars leerlingen en gediplo meerden ziektebeelden verplegen'. Dr. W. J. Berger: 'gezond verstand is niet het voorrecht van psycholo gen en gezond geloof is niet het voorrecht van theologen'. Prof. dr. J. C. van Es: 'het ziekenhuis (is) in wezen niet ingesteld op de hulpver lening aan stervenden'. Prof. dr. J. M. van Rossum: 'Vele mensen kunnen best buiten hun medemens, maar niet meer buiten hun librium of valium' Prof. dr. C. P. Sporken: (Stervenshulp veron derstelt o.a.) 'de moed om een heel klein jongetje of een heel bang meisje te zijn'. Dr. D. de Moulin: 'de antieke gewoonte (was) om de zieke bij slechte prognose maar aan zijn lot over te laten, (een gewoon te die) in de middeleeuwen nog niet was verlaten'. Drs. J. Matse: 'In zekere zin gaat de bejaarde nu het leerproces doormaken, dat in vroeger tijden de kinderen reeds doormaakten: het, in confrontatie met de dood. vinden van een hou ding tegenover de dood'. Prof. dr. H. Faber: 'De angst voor de dood met zijn 'kaken' is dus een van de oerangsten van de mens. Het is de angst om alleen 'in het bos achter gelaten' te worden'. Dr. P. B. Bier- kens: 'Er bestaat zoiets als een neurotisch noodlot, waarin per soonlijke onmacht en onwil onont warbaar liggen verstrengeld'. Uur der waarheid Dr. P. O. van der Klei: 'Het sterven wordt niet zonder reden 'het uur der waarheid' genoemd'. Drs. J. J. M. Michels: als tot voorbereiding wordt overgegaan, is het 'het beste gelijktijdig de patiënt en zijn fami lie op de hoogte (te) brengen van de situatie, omdat hun belangen, zorgen en angsten meestal parallel lopen'. Zr. Ernestie Weteringe: 'Ik weet uit eigen ondervinding dat het moeilijk is af te gaan op een bel van iemand voor wie geen redding meer is'. Drs. F. J. G. Oostvogel: 'Het ontbreekt ons nog heel duide lijk aan een stervenscultuur'. Prof. dr. A. Sikkel en C. M. Hoffmann: 'Pijn is nauw verwant aan verdriet en bij deze patiënten daarvan niet te scheiden'. Drs. Th. C. J. Beemer citeert kardinaal Villot: 'Zonder de toestemming van de zieke is eutha nasie in feite moord; zijn toestem ming maakt er zelfmoord van'. Prof. dr. J. Th. r. schreuder conclu deert 'dat wij in het algemeen het onderscheid tussen actieve en pas sieve euthanasie moeten handhaven en bij de actieve euthanasie uiterst terughoudend moeten zijn'. Drs. G. van der Most: 'De diep- zwakzinnige is essentieel een mens'. Drs. J. J. M. Michels: 'De familie spreekt in feite niet namens de patiënt, maar slechts in de veron derstelling namens de patiënt te spreken'. Prof. dr. J. F. Rang: 'de patiënt (heeft) het volste recht een behandeling te weigeren'. Oriëntatie Natuurlijk zijn deze uitspraken geen kort begrip van het referaat of artikel waaruit ze genomen zijn en ook niet het belangrijkste van wat er gezegd en geschreven is. Maar ik- geloof wel dat ze prikkelen tot lezing van het hele boek. dat te beschouwen is als een voorlopige algemene oriëntatie op het stuk van stervensbegeleiding. Ik moet ineens denken aan het technisch mislukte masker van de dode Beethoven (niet het bekende). Het staat als foto in een oud Duits boekje dat ik al jaren kwijt ben. Je krijgt de indruk: gestorven als een hond. Wat een zegen dat het vraag stuk van de stervensbegeleiding zo duidelijk in de aandacht gekomen is. lek beri ad t kost 5,50, bij bestelling via dient dit bedrag met 1, verzendkosten te worden v c derd. De kalender wordt uit onder het motto: 'Help aan een kans'. (Pro Juve^1"?; een algemene vereniging vo derbescherming met 22 inst over het gehele land. Al dieFnei lingen helpen jaarlijks me^a™ 12.000 kinderen uit alle gel van ons volk. Er zijn drie si gezinsvoogdij, voogdij en deft bureaus). s uil scha oken in h 'an i 27 6 Den Alerdinck, Laag Zutlr Zwolle (te. 105290-541): vrijdag en zaterdag 1 en 2 ber ontmoeting tussen he kerkewerkers en dr. A. H. Heuvel; 1-3 nov. en 13-15 dec. 'komr tie', weekends met verbale verbale communicatie-oef verbale communicatie-oef en uitwisseling en ordening ^52 daarbij opgedane ervaringei v Pastoraat en de arbeids van jongeren. Donderdag 7 L dag 8november in de am? riënkroon te Nieuwkuyk. A In- den katholieke jeugdraad (fZe fit 31 63 49).

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2