'rouw/Kwartet naar 'erscombinatie Eis: loonsverhoging in centen én procenten Verklaring redactie en NVJ In deze krant Gestadige regen dupeert boeren Feyenoord komt niet tot scoren WASAUTOMATEN .nd|iw (34) in irien vermoord Manuscript van Reve verbrand Vakbeweging wil opnieuw nivellering: Reactie van werkgevers uiterst koel Wester terp: geen 'borrelbussen' Nieuws blijft nieuws Nieuwe Lekke Courant fUJK DAGBLAD VOORLEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebieven mijn hert in teghenspoet WOENSDAG 23 OKTOBER 1974 55ste jaargang 172 HAARLEMMERSTRAAT 3 250 LEIDEN Alle bekende merken v.a. 499,- raat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur mai No< I ans DE is nagenoeg zeker, dat het elijk ochtendblad Trouw e Zuidhollandse Kwartet en zullen toetreden tot de :ombinatie, het concern o.a. Het Parool en de skrant uitgeeft. De Raad 3estuur van Perscombina- .V. en de Directie van B. e Christelijke Pers, uit- iter van Trouw/Kwartet, achten dat hierover spoe- ivereenstemming zal wor- jereikt. de ondernemingsraden De Christelijke Pers en Perscombinatie is ver advies uit te brengen de voorgenomen toetre- letreding zal hierop neerko- dat de exploitatie van r/Kwartet volledig wordt enomen door de Perscombi- De zelfstandigheid van de tie van deze bladen zal ech- et worden aangetast, de ongeveer 380 werknemers Trouw/Kwartet thans in heeft, zullen er ongeveer cunnen overgaan naar de ombinatie en haar dochter nemingen. Het vertrek van 'erige 160 van wie er 30 larttime functie vervullen ch uitstrekken over een pe- van ongeveer twee jaar. Bij ntslagbeleid zal 'naar vermo- ebruik worden gemaakt van ïatuurlijke personeelsverloop an de mogelijkheden tot aatsing van personeel bin- e Perscombinatie en van het van inkomensgaranties oudere werknemers. Bij de Dmbinatie en haar dochter nemingen werken thans 1400 mensen. isprekingen tussen de Pers natie en de Christelijke Pers n ruim een jaar geduurd, ij bleek, dat de structuur rouw/Kwartet veranderd zou n worden om opneming van Aaden in de Perscombinatie Uk maken. Om deze her- urering te kunnen uitvoe- financiële hulp van buitenaf heerlijk. Daarom deed de ing De Christelijke Pers een p op de regering, ïgs heeft de regering beslo- an dit verzoek om financiële nd goeddeels te voldoen. leels, want zij meende de aag van De Christelijke Pers niet volledig te kunnen honore ren. Met andere woorden: Trouw/Kwartet krijgt minder overheidssteun dan De Christelij ke Pers had gevraagd. In de afgelopen jaren zijn door de regering aan De Christelijke Pers voorschotten verleend tot een be drag van 7.0 miljoen gulden bij wijze van overbruggingskredieten, waarop inmiddels een bedrag van 1.9 miljoen gulden is terugbetaald, verhoogd met de verschuldigde rente. Er resteert derhalve een bedrag van 5.1 miljoen gulden, dat wordt omgezet in een rentelo ze lening van het Bedrijfsfonds voor de Pers aan de Stichting De Christelijke Pers. Daarnaast heeft minister Van Doorn besloten eveneens ten laste van het Bedrijfsfonds voor de Pers, voor de komende reorgani satiekosten een aanvullende ren teloze geldlening van 4.0 miljoen gulden aan de Christelijke Pers ter beschikking te stellen. Dit heeft tot gevolg, dat de herstruc turering van Trouw/Kwartet in grijpender uitvalt dan aanvanke lijk was voorzien. De redactionele zelfstandigheid van Trouw/Kwar tet zal hierdoor echter niet wor den geschaad. Het aantal edities van Trouw/Kwartet wordt terugge bracht tot 4: een editie Amster- dam/Noord-Holland, een postedi- tie, een editie Groot-Rotterdam met plaatselijk nieuws en een editie Groot-Den Haag met plaat selijk nieuws. Het initiatief tot de besprekingen tussen de Perscombinatie en De Christelijke Pers is uitgegaan van het bestuur van de Stichting De Christelijke Pers. Dit bestuur was tot de conclusie gekomen, dat het gezien de sterk stijgende ex ploitatielasten niet langer ver antwoord was Trouw/Kwartet als zelfstandige economische eenheid te handhaven. Samenwerking met een ander concern werd noodza kelijk geacht om de identiteit van Trouw/Kwartet te handhaven en de werkgelegenheid van het per soneel zoveel mogelijk te bescher men. Dat toenadering werd ge zocht tot de Perscombinatie vindt zijn verklaring hierin, dat dit concern evenals de Christelijke Pers het uitgeven van kranten niet in de eerste plaats baseert op commerciële, maar op ideële over wegingen. De herstructurering waarmee de toetreding van Trouw/Kwartet tot de Perscombinatie gepaard zal gaan, heeft ten doel een gezonde economische grondslag te schep pen voor de uitgave van een lan delijk protestants-christelijk dag blad. De werkzaamheden van verschei dene afdelingen van Trouw/Kwartet zullen worden in gevoegd in de overeenkomstige afdelingen van de Perscombinatie. De redactie en de afdelingen ad vertentie-acquisitie en inspectie en propaganda zullen worden in gebracht in een nieuwe vennoot schap, Trouw/Kwartet B.V. die een volledige dochteronderneming van de Perscombinatie zal wor den. De handelsdrukkerij Spin van Mantgem, welke eigendom is van De Christelijke Pers, blijft buiten de overeenkomst met Pers combinatie. De huidige directeur van De Christelijke Pers, de heer O. Postma, ing., zal met de direc tie van Trouw/Kwartet B.V. wor den belast. Hoofdredacteur van Trouw/Kwartet blijft drs. J. Tam- minga. De bewaking van de iden titeit blijft berusten bij de Stich ting De Christelijke Pers; de be noeming van toekomstige hoofd redacteuren behoeft de vooraf gaande goedkeuring van deze Stichting. De Stichting De Christeüjke Pers zal voor het inbrengen van haar krantenbedrijf in Perscombinatie aandelen Perscombinatie ontvan gen. Voorts zal de Stichting een lid van de Raad van Commissarissen van Perscombinatie voordragen. Over de plannen tot toetreding van Trouw/Kwartet tot de Pers combinatie hebben de directies in een vroegtijdig stadium contact opgenomen met de vakorganisa ties. In overleg met hen en met de andere daartoe aangewezen in stanties is een sociaal plan in voorbereiding, dat o.a. een rege ling voor de overplaatsing en de afvloeiing van personeel zal be vatten. Wanneer De Christelijke Pers tot de Perscombinatie zal zijn toege treden. zpllen binnen dit concern vijf dagbladen samenwerken: Het Parool met het Nieuw Utrechts Dagblad, de Volkskrant, Trouw/Kwartet en het Vrije Volk (dat door de Perscombinatie sa men met de Nederlandse Dagblad unie te Rotterdam wordt uitge geven). Daarnaast geeft de Perscombina tie nog een aantal nieuws- en advertentiebladen uit. Trouw en de Kwartet-bladen worden al ge ruime tijd bij de Perscombinatie gedrukt. Op pagina 3 vindt men beschou wingen van bestuur en directie over de samenwerking. i verslaggever In haar woning te Dru- f.-Br.) is gistermorgen het overschot gevonden van de e Arnoldina Barbara Maria De politie constateerde tot nu toe onbekende dader Jn zwaar voorwerp de vrouw Qgn ifd had ingeslagen. iw, die vijf jaar geleden van leJ"d en met haar vier kinderen. Pla inderen zijn thans bij hun [idergebracht. m van vijftien rechercheurs Bosch is met de zaak bezig, eurt naar een witte volks- (kever) met het kenteken 'G, waarmee de dader kenne- zijn gevlucht. De Volkswa- ïoort aan de vrouw. „„fen ar bewolkt en op de rnees- [j laatsen regen. Matige tot "litige, aan de kust harde tot storm uit het noor- ruimend naar noordoost, imum temperaturen om- at 2 ïks 9 graden. JtGEX EN OVERMORGEN: ^^tselijk regen, maar iets der koud. Morgen zon op: 0" 20 onder: 17.28 Maan op. 14 41 onder: 00.04 en aars vervuilen 3 De redactie van Trouw/Kwartet en het dagelijks bestuur van de Neder landse Vereniging van Journalisten zijn teleurgesteld over het feit dat het kabinet aan de Christelijke Pers niet die lening heeft gegeven waarom het bestuur van de Chris telijke Pers had gevraagd. Door het niet volledig inwilligen van deze aanvraag wordt het regio nale karakter van met name de Kwartetbladen ernstig aangetast, hetgeen tot een verdere verschra ling leidt van de informatievoorzie ning en de opinievorming. Bovendien is door de beslissing van het kabinet de Christelijke Pers ge noodzaakt, ongeveer veertig perso neelsleden meer te ontslaan dan aanvankelijk nodig leek. De redactie en het NVJ-bestuur hebben overigens waardering, voor het besluit van het kabinet, bet voortbestaan van Trouw/Kwartet binnen het verband van de Pers combinatie mogelijk te maken. Zij hebben met voldoening kennisge nomen van de garantie dat bij de intrede in de Perscombinatie de redactionele zelfstandigheid van Trouw/Kwartet, en daarmee de ei gen identiteit van de Christelijke Pers, gehandhaafd blijft. Dit is in overeenstemming met het stand punt dat de redactie en het NVJ- bestuur ruim een jaar geleden bij het begin van de onderhandelingen hebben ingenomen. Binnenland Vrijwilligerswerk voordelig 7 Buitenland Komplot tegen Hoessein? 9 Kerk Krijgsmachtrabbinaat 2 Menswaardig sterven 2 l.ez«-rs schrijven Z Itariio en tv Kecppt. puzzel 6 Commentaar 7 Weer familieberichten 10 Het grootste deel van het handschrift van 'n nieu we roman van Gerard Reve, 'Ik had hem lief', dat zich als deel van een aangetekende zending in de kluis van het postkan toor te Weert (Limburg) bevond, is bij een poging tot inbraak door de vlam men van een snij-appa- raat verbrand. Van alle tot onleesbaar heid verkoolde tekst had Gerard Reve 'voor alle ze kerheid' voor de verzen ding kopieën gemaakt, met uitzondering van die van één hoofdstuk. 'Merkwaardigerwijze heb ik nu juist van dit ene hoofdstuk nog een duidelijk en overzichtelijk kladschrift bewaard', zei de schrijver. 'Er is niets onherstelbaars ge beurd. Maar je schrikt je wel even een ongeluk als je halve boek, gecremeerd en wel, in een plastic hoes verzegeld, opeens bij je thuis wordt bezorgd.' Mr. C. van Veen moeilijk Van een verslaggever MIDDELBURG De zware regenval van de laatste we ken heeft de boeren in het zuid-westen van ons land ge dupeerd. De oogst van suikerbieten en late aardappelen is geheel tot stilstand gekomen. De boereu kunnen het land niet op. Elke machine zakt direct tot de asseïi in de modder. De afge lopen dagen is op veel plaat sen meer dan 80 millimeter gevallen, en dat in gebieden waar de akkers toch al spie gelden van het water. De gemalen van de polders draaien uiteraard dag en nacht, maar ze kunnen het niet opnemen tegen het ge staag wassende waterpeil in sloten en watergangen. Veel akkers staan blank. Afgezien van een enkele dro ge dag, regent het eigenlijk al vanaf 31 augustus, zo zegt men op het hoofdkantoor van de Zeeuwse landbouw- maatschappij in Goes. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De drie vakcentrales (NW, NKV en CNV) willen volgend jaar een loonsverhoging van drie procent, voor de helft uit te keren in een vast bedrag in centen. Prijsstijgingen, ook die van De vakcentrales maakten hun voor- stellen gisteren bekend tijdens het voortgezette overleg in de-Stichting van de Arbeid over het Centraal Akkoord 1975. Zo op het eerste gezicht wijken deze voorstellen slechts fracties van procenten af van wat de werkgevers in 1975 voor mogelijk achten. Toch reageerden de werkgevers uiterst koel en meende Wim Kok voorzitter van het NVV er zelfs voor te moeten waarschuwen de tegenstellingen niet te onderschatten. het aardgas, zullen geheel moeten worden gecom penseerd. Voor de laagst betaalden zal deze com pensatie minimaal 175 gulden per procent prijsstij ging moeten bedragen. Zowel werkgevers als werknemers zijn het erover eens dat het inko men van de werknemer er volgend jaar reëel zo'n tweeëneenhalf tot drie procent op vooruit zal moeten gaan. De vakcentrales menen dat hierbij een loonsverhoging past van drie procent. Met de prijscompen satie en enkele andere loonkosten (premies, overloop 1974 en dergelij- ken), zal althans volgens de vak centrales de totale loonkosten stij ging volgend jaar dan iets boven de dertien procent uitkomen. De werkgevers van hun kant willen echter onverkort vasthouden aan DEN HAAG Minister Westerterp voelt niets voor introductie van borrel-bussen voor het nachtelijk vervoer van die verkeersdeelne mers, die na 1 november niet meer zelf aan het snelverkeer kunnen deelnemen omdat ze een borrel op hebben. Dit blijkt uit het antwoord op vragen van het Kamerlid Van der Doef (PvdA) die een verbete ring van het openbaar vervoer in de nachturen had bepleit. die dertien procent. Volgens mr. Chr. van Veen. voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen is die dertien procent een absoluut maximum. Zowel het kabi net als de vakcentrales denken vol gens de werkgeversvoorzitter veel te optimistisch over de economi sche ontwikkeling van volgend jaar. De loonsverhoging zal daarom an derhalf procent moeten bedragen, een percentage dat ook in de ma cro-economische verkenning wordt genoemd. Van vakbewegingszijde werd er echter op gewezen dat een reële loonsverbetering van twee- eneenhalf tot drie procent dan heel onwaarschijnlijk zal zijn. Herverdeling Een tweede geschilpunt betreft de herverdeling van de inkomens. De vakbeweging vindt dat de regering hieraan nog onvoldoende heeft ge daan. ondermeer omdat de toepas sing van de inflatiecorrectie weer een stukje nivellering teniet zou heben gedaan. Vandaar haar voor stel de loonsverhoging voor de helft in centen uit te keren en een vloer aan te brengen in prijscompensatie. Werkgeversvoorzitter mr. Van Veen maakte gisteren echter duidelijk dat deze nivellering in heel wat bedrijfstakken op moeilijkheden stuit. Vooral de middenstand neemt er krachtig stelling tegen. Er is de werkgevers daarom heel wat aange legen deze nivellering bulten de deur te houden, aldus de heer Van Veen. Aardgas Van een speciale verslaggever ROTTERDAM Feyenoord heeft de zo gewenste marke van minimaal twee doelpunten tegen Barcelona niet kunnen halen. De eerste wed strijd in de tweede ronde om de Europa Cup tussen beide ploegen eindigde gisteravond in 00. Feyen oord mocht dan vrijwel negentig minuten lang aanvallen, de als zwak afgeschilderde Barcelona-defensie bleek een onneembaar bouwwerk. Feyenoord had het niet gemakkelijk. Want behalve Barcelona was de re gen een grote tegenstandei. De ge hele wedstrijd goot het en al voor het begin toonde het veld op diverse plaatsen plassen. Dat werl er uiet beter op toen er eenmaal gespeeld werd. De snelheid werd uit de aanval gehaald, combinaties bleken niet mogelijk. Maar veel eer moet toch ook gaan naar de maniei waarop Barcelona zich behoedde «oor kwaad In het tactisch concept was de üand van trainer R'.nus Micbels duidelijk te herkennen. Het hoeft allemaal niet mooi te zijn in een uitwedstrijd Daar staat het resultaat primair. Dat resultaat kwam er ook. Al hadden de Span jaarden dan wel twee keer geluk toen eerst Wim van Hanegem en later ook Kreuz op de lat schoten. De strijd duurde uiteindelijk ruim 6 minuten langer omdat het vervoe ren van twee geblesseerde Spanjaar den. doelman Mora (gewond na een aktie van Lex Schoenmaker) en Asensi (gewond door invaller doel man Sadurni) nogal veel tijd kostte. E>-n uitgebreid verslag van deze wedstrijd staat op de sportpagina. Een van de weinige keren dat Fddy Treytel handelend moest op treden. De ver doorgedrongen Johan Neeskens heeft geen kans. Het is altijd wat onwennig voor een krant om zelf nieuws te zijn. Vandaag is dat nogal nadrukkelijk het geval. Dus zetten we ons zelf in de krant. Nieuws is nieuws. En nieuws blijft nieuws. Ook het onze. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE: STRAAT PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT.Q NIEUWE LEIDSE CRT. O DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers. antwoordnummer 2792. A dam. Een postzegel is niet nodig Die betalen wij. Een derde geschilpunt ten slotte heeft betrekking op het aardgas. De werkgevers beschouwen de verho ging van de aardgastarieven als een soort belasting. Zij vinden daarom dat deze verhoging niet gecompen seerd mag worden in de loonsfeer. De werknemers van hun kant wei geren deze zaak serieus in discussie te nemen. Volgens de heer Kok zou het zonder meer een breekpunt worden. Het ziet ernaar uit dat de werkgevers dit punt niet al te hard zullen maken. ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1