ubileumbundel belicht ele facetten van etenschap economie FYijsprimeims Suikerproduktie wordt verhoogd Kleine plaats niet altijd goedkoper dan grote stad wij nodigen uUIT 3dagen28.-/1 3dagen50: verkoper/adviseur irdiend eerbetoon aan prof. De Roos usie Citroen et Peugeot op sse schroeven VS verscherpen controle op uitvoer van graan Frankrijk koopt 800 miljoen ton olie van Saoedi-Arabië Konsumenten Kontakt Publiek koopt meer textiel GEMEENTE VOORSCHOTEN GEMEENTE LEIDEN LERA»R(ARES) vr 25 o/29 24 30 LEIDSESCHOUWBURG K&0 LAK 7| IJW/KWARTET WOENSDAG 23 OKTOBER 1974 L17 loden s begi STERDAM Professor dr. F. de Roos, hoogleraar in de econo- iaan de Vrije Universiteit, herdacht dezer dagen dat hij 25 jaar ■den zijn ambt aanvaardde. Een aantal collega's en oud-leerlin- i sommigen verenigen die beide hoedanigheden heeft een Irage geleverd aan een bundel* opstellen, die de jubilaris als deblijk is aangeboden. Toen de redactie mij vroeg iets over die idel te schrijven in wat ongetwijfeld zijn lijfblad is, heb ik daar lang over geaarzeld, zeker niet toen dr. J. G. Post, één van promovendi, bereid bleek mij te helpen bij het doornemen i de bundel. edij van bijdragen daarin ik kan iteraard niet alle de revue laten eren demonstreren hoe de omische wetenschap op zijn nauw betrokken is bij de gang zaken in de samenleving. Ve- die in of in de eerste jaren na lorlog economie gingen stude- deden. dat om aan de weet te hoe deze wetenschap advie- |[zou kunnen opstellen, opdat werkloosheid als in de jaren zich niet weer zou kunnen Boen. Toen dat dank zij die n Keynes wordt in de nog vaak aangehaald te gelukken, volgde er een J van optimisme ruwweg te ren als de jaren 1950-1970 rin men via de beheersing van i economische groei een steeds ere welvaart, steeds meer men ie geluk, dacht te bereiken, fermaats bijdrage aan de bundel, eld 'Vijfentwintig jaar denken loen in de conjunctuurpolitiek'. It in wezen de vraag aan de gesteld: wat voor beleid moet iverheid voeren om het proces oververhitting en dat van on- esteding in de economie bin- nauwe grenzen te houden en welke instrumenten moet de ij heid ten behoeve van dat be- beschikken? Vermaat signa- dat men, op het moment dat lalde instrumenten gehanteerd - ten worden, zo graag meer zou n weten: over de feitelijke si- ie statistieken komen als re- veel te laat over het tempo tptwerken van instrumenten weten maar heel weinig af van vertragingen in de uitwerking de instrumenten: is zo'n ver- ng erg groot, dan kan dat een echts effect hebben, etc. UWE INSTRUMENTEN slotte suggereert hij enkele we instrumenten: Ik noem het uden van een deel van de tenarensalarissen in de hoog- unctuur. welk gedeelte dan in laagconjunctuur uitbetaald t. Een voorstel, dat in ambte- ïkringen wel niet erg enthou- ontvangen zal worden. Voorts creëren van een belastingvrije isteringsreserve en een negatie- vesteringsaftrek, alsmede het eren van een extra-winstbelas- in de hoogconjunctuur (om te inderen, dat grote winsten tot looneisen aanleiding geven), loos heeft in het verleden blijk ven van een bijzondere belang voor de theorie van de lomische groei en de internatio- economische betrekkingen, zal daarom het hoofdstuk 'Eco- ische groei en internationale del' van prof. M. A. G. van rhaeghe met meer dan algeme- ir.teresse hebben gelezen Van rhaeghe komt tot de slotsom, er geen verband gelegd kan len tussen de hoogte van de lomische groei en de verhou- van de buitenlandse handel het bruto nationaal produkt. de hoogte van deze laatste louding zijn andere factoren intwoordelijk, waarbij voor de vikkelingslanden vooral gedacht t worden aan het al of niet aan van een politiek van im- substitutie. Van Meerhaeghe kt daarbij nog de kanttekening de wenselijkheid van import- ititutie niet voor elk ontwikke- sland bijvoorbaat vast staat, r dat elk land hiervoor afzon - Ijk moet worden bekeken. Het jammer dat Van Meerhaeghe wat meer aandacht heeft ge- inken aan de vraag in welke e een afremming van de econo- che groei in de westerse landen invloed kan zijn op het han- volume van ontwikkelingslan- want dat is toch een vraag die leel is. In 1951 trad De Roos voor het eerst als promotor op. Zijn eerste promo vendus, thans zijn collega aan de VU. prof. dr. D. C. Renooij, behan delt in zijn bijdrage 'Het toewij zingsprobleem bij emissies'. Renooij wijst erop dat emissies door majo rering soms zwaar worden overte- kend omdat de voorwaarden (ren tepercentage, inschrijvingskoers, e.d.) te voorzichtig zijn vastgesteld, waardoor een nogal vervelende on regelmatige koersvorming na de toewijzing kan ontstaan. Dit pro bleem kan volgens Renooij het best worden opgetast wanneer de geïn teresseerde inschrijvers zelf aange ven tegen welke koers ze mee wil len doen en voor welk bedrag (ten dersysteem). Achteraf kan de emittent dan aan de hand van de aanbiedingen de emissiekoers en het emissiebedrag vaststellen, waarna de toewijzing kan plaatsvinden aan de scherpste bieders. Renooij erkent dat het systeem voor de particuliere beleg ger nogal ingewikkeld lijkt en dat deze daarom niet mee zal doen of met zijn inschrijvingskoers aan de hoge kant zal gaan zitten. Hij is evenwel van mening dat de parti culiere inschrijvingen relatief van weinig belang zijn zodat dit be zwaar voor de emittent niet zo zwaar zal wegen. Renooij lijkt hier om in emissietermen te spreken wat laag te prikken, want in het algemeen zijn de inschrijvingsbe dragen voor 40 pet. afkomstig van particulieren. SCHADUWKANTEN De bundel bevat ook een ander soort bijdragen. Op de golf van optimisme is een golf van pessimis me gevolgd, die de economische wetenschap niet onberoerd heeft gelaten. Men is de schaduwkanten van de groei gaan zien en sommi gen zien zelfs geen enkele lichtzijde meer aan die groei. Huisman's bij drage aan de bundel is daar een voorbeeld van: de huidige produk- tie en consumptie houdt geen reke ning met het nageslacht, een term als 'wet tot behoud van ellende' spreekt boekdelen, in de post-in dustriële samenleving moeten voor al de speelse eigenschappen van de mens tot hun recht komen en moet het 'arbeid adelt' op de achtergrond geraken. Ik zou de bijdrage waarde voller gevonden hebben, als de au teur wat meer duidelijk gemaakt zou hebben wat er nu in concreto moet gebeuren. De beschouwing over de christelijke hoop aan het einde komt nu wel erg uit de lucht vallen. De schaduwzijden komen in Haan's bijdrage 'Ontwikkelingseconomie als studierichting' ook overvloedig aan de orde. De zware schuld van het Westen jegens de ontwikke lingslanden wordt breed uitgeme ten. maar terecht m.i. stelt hij de vraag aan de orde of wij de ont wikkelingslanden nu wel ons pa troon van economische groei op moeten dringen. Ik ben het met hem eens, dat het vinden van af zetmarkten voor het westers be drijfsleven daarvoor in ieder geval niet de doorslaggevende reden mag zijn De bundel beslaat een breed ter rein. veel facetten van de economi sche wetenschap veel meer dan de boven behandelde komen aan de orde. Dat is terecht, en een verdiend eerbetoon aan de man die thans 25 jaar lang de economische faculteit aan de Vrije Universiteit gedrage heeft. Moge het hem nog vele jaren gegeven zijn dat in goe de gezondheid te blijven doen. H. Langman x) Model en mogelijkheid. Opstel len aangeboden aan prof dr. F. de Roos. Uitg. Jan Haan. Groningen (1974). Prijs ƒ55. In onze krant van zaterdag 19 oktober jl. schreven wij reeds over het ublleum van prof. dr. F. de Roos. Een aantal oud-leerlingen en col- ega's heeft een bijdrage geleverd aan een bundel opstellen. Wij heb- en de oud-minister van economische zaken. mr. drs. H. Langman één van de oudste leerlingen van prof. De Roos), bereid gevonden ten bijdrage voor onze krant tg schrijven. RIJS In de eerste hélft van jaar heeft de Franse automo- fabriek Citroën een verlies gele van 395 miljoen frank (onge- 222 miljoen gulden) vergele- met een winst van 232 miljoen nk (ongeveer 130 miljoen gul- in geheel 1973. Er is door het altaat nieuwe twijfel ontstaan de kansen op een fusie met igeot. toen brengt de verliezen in ver- 1 met moeilijkheden als gevolg de oliecrisis. De ommekeer in succes van deze maatschappij 'd bekendgemaakt enkele weken de voltooiing van een studie een mogelijke fusie met Peu- t waardoor de grootste automo- >mbinatie van Europa kan ontstaan. De resultaten van de stu die zullen na 1 november worden bekendgemaakt, maar over het al gemeen is men van oordeel dat de verliezen van Citroën de plannen voor een fusie zullen afschrikken. De autoverkopen van Citroën zijn in de eerste helft van dit jaar met 4.9 procent verminderd. WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft het toezicht op de export van graan en andere veev- oederprodukten verscherpt. Graan- exporteurs zijn nu verplicht alle uitvoer boven de 50.000 ton binnen 24 uur te melden. Eerdei deze maand heeft president Ford de uitvoer van 3.2 miljoen ton graan naar de Sowjet-Unie geblok keerd in verband met een dreigend binnenlands tekort. Deze maatregel is echter de afgelopen week. na bespitkingen met Sowjet-functio- narissen in Moskou, verzacht. Mr. drs. H. Langman PARIJS Frankrijk voert de ko mende twintig jaar 800 miljoen ton olie in uit Saoedi-Arabië. Dit is vol gens regeringsfunctionarissen in Parijs onderdeel van een veelom vattende overeenkomst voor indus triële en technologische samenwer king die de twee landen binnenkort ondertekenen. Het is de overeen komst waarover de vorige Franse minister van buitenlandse zaken Michel Jobert in januari al heeft gesproken bij een bezoek aan Riaad. De onderhandelingen zijn nu vol gens de zegslieden in een ver ge vorderd stadium en het zal vermoe delijk nog maar een paar weken duren voor de overeenkomst rond is. Het gaat vooral om een overeen komst tussen de twee regeringen maar de internationale oliemaat schappijen zijn er wel bij betrok ken. Sommige zullen Saoedische olie kopen, andere zullen deelne men in Frans-Saoedische ontwik kelingsprojecten. De functionarissen in Parijs ver klaarden niets te kunnen zeggen over de waarde van de olietransac tie aangezien het verloop van de olieprijzen over een zo lange pero- die niet valt te voorspellen Frank rijk heeft dit jaar al een overeen komst met Saoedi-Arabië gesloten voor de invoer van 200 miljoen vaten olie (ongeveer 27 miljoen ton) in drie jaar. EG-ministers van landbouw akkoord LUXEMBURG De Europese ministers van landbouw zijn het er in Luxemburg over eens gewonden dat de EG volgend jaar 9.136.000 ton suiker mag produceren. Daarvoor krijgen de boeren gegarandeerde prijzen. Bovendien mogen de Europese boeren (in een zogeheten B-quotum) nog eens op ongeveer 45 procent daar van, dat is ongeveer 4 miljoen ton, tegen dezelfde gegarandeerde prijzen produceren. Die proauctie zal zeker niet gehaald worden. De behoefte van de dag wordt volgend jaar geraamd op iets meer dan 10 miljoen ton. In ons land mag volgend jaar in het zogeheten A-Quotum 690.000 ton geproduceerd worden (dat was vroeger 550.000 ton) plus nog eens 45 procent van die hoeveelheid in hel zogeheten B-quotum. Deskundi gen verwachten dat ook Nederland die proüuktie niet zal halen ómdat het suikerbietenarenaal van ons land, momenteel 115.000 ha, slechts minimaal uitgebreid zal kunnen worder. Dit jaar produceerde Ne derland 700.000 ton suiker. De ministers hebben na twee dagen vergaderen, voorts besloten dat er noodzakelijke maatregelen moeten worden genomen om de bevoorra ding van de EG met suiker veilig te stellen. De kosten van die operaties zullen gedekt worden door het Eu ropese Landbouwfonds. Er is beslo ten dat, na 1 januari, als de suiker overeenkomst die het Verenigd Koninkrijk met de Gemenebestlan- den heeft,- is afgelopen. 200.000 ton suiker van de wereldmarkt geïm porteerd zal worden, vooral om de suikervoorziening in Engeland vei lig te stellen. Dat zal de Gemeen schap niet veel geld kosten, zo re ken! dc Europese landbouwcommis saris ir P. Lardinois, de Raad voor. omdat. de EG denkt te kunnen be zuiniger voor maatregelen die ge nomen worden in de graansector. Die 200.000 ton is echter slechts een eerste hoeveelheid. Het Vere nigd Koninkrijk zal veel meer dan die hoeveelheid nodig hebben, ook al omdat het 569.000 ton. die de Gemenebestlanden zouden fourne ren. niet geleverd heeft gekregen. Voer de import van die hoeveel heid. zo bepaalde de Raad. zijn de Britten zelf verantwoordelijk. Mochten er na de 200.000 ton im port nog meer importen nodig zijn dan za! de Gemeenschap ervoor moeten zorge dat deze suiker tegen de in de EG geldende prijs aan de Europest consument ter beschik king gesteld wordt. Daarvoor zal dan extra EG-geld nodig zijn en daai zullen de Duitsers zich zeker tegen verzetten. DEN HAAG Het leven in een kleine plaats met een betrekkelijk gering inwonertal is niet goedkoper dan het leven in de grote stad. vooral buiten de Randstad gelegen gemeenten, hebben ten 1 onrechte het beeld voordelig te zijn. In wer kelijkheid liggen de 'prijzen', tarie ven en belastingen in die kleine gemeenten gemiddeld niet of nau welijks onder het niveau van de tarieven van steden met veel in woners. Dit blijkt uit een onderzoek, dat de Konsumenten Kontakt heeft ver richt bij 45 Nederlandse gemeenten (samen ruim 5 miljoen inwoners) en waarvan in het novembernum mer van 'Koopkracht' uitgebreid verslag wordet gedaan. Het KK be keek 20 gemeenten met minder dan 25.000 inwoners, tien met 50.000- 100 000 inwoners en 15 grote steden (100.100 of meer). Bij dat onderzoek stuitte het Kon sumenten Kontakt op soms verrassend forse, en niet altijd volkomen te rechtvaardigen ta- riefverschillen. Zo behoeft men in de ene gemeente voor een nieuw paspoort 'slechts' ƒ31 neer te tel len. terwijl een andere plaats voor precies hetzelfde document liefst 49 in rekening brengt. Hondenbe lasting kan per gemeenten variëren van nul tot 150 gulden per jaar. Reinigingsrechten kunnen in de ene gemeente 16 per jaar bedra gen. terwijl een andere stad daar ƒ66.60. meer dan vier maal zoveel, voor vraagt. Voor een uittreksel uit het bevolkingsregister worden be dragen gevraagd, die variëren van 1 tot ƒ4. Een doorsnee-gezin met een ge middeld waterverbruik treft het als het in die gemeente woont waar maar ƒ71 per jaar wordt gevraagd. Verhuist dat gezin naar een andere 'duurdere' gemeente dan kan het wel eens 190 per jaar voor het drinkwater moeten neertellen. Het KK ervoer bij het onderzoek sommige lariefverschillen weliswaar uit kwahteits- en exploitatie-over wegingen zeer verklaarbaar, maar lang niet alle even rechtvaardig. 'Waarom moet de ene Nederlander nu veel meer voor een paspoort betalen dan de andere', vraagt de consumentenorganisatie zich af. Het K ervoer bij het onderzoek dat het in sommige gemeenten aan een heldere en volledige voorlich ting over gemeentelijke tarieven nogal eens ontbreekt. Moeilijke stadhuistaal en ingewikkelde tarief structuren worden vaak niet. of in onvoldoende mate uitgelegd en voor iedereen verstaanbaar ge maakt. 'De consument verwacht van het bedrijfsleven duidelijke en volledige voorlichting over produkten en diensten die worden aangeboden', aldus de consumentenorganisatie 'Inwoners van gemeenten, ook con sumenten. mogen van hun gemeen telijke diensten en bedrijven toch ministers hetzelfde verwachten'. DEN HAAG De textielverkopen in de detailhandel bewegen zich in stijgendelijn, blijkt uit de gegevens van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. In augustus .agen de totale geldomzet- ten 16 procent boven die van het vorige jaar. De speciaalzaken in herenmodeartikelen stegen 28 pro cent. die in heren- en jongenscon- fectie met 23 procent, die in da mes- en miesjesconfectie met 22 procent. Aan lingerie en foundati ons werd 22procent meer verkocht en aanwol, handeweken enz. 32 procent meer. In genoemde omzet stijgingen zit uiteraard een stuk prijsverhoging. Over de eerste acht maanden van dit jaar vertonen de textielomzet- ten van de detailhandel een stij ging van elf procent tegenover dezelfde periode van het vorige jaar. De omzetten van de speciaal zaken in dames- en meisjesconfec- tie lagen met een stijging van zes tien procent boven het gemiddelde heren- en jongensconfectle steeg 10 procent. In herenmode-artikelen ging acht procent meer om. Ook Amerikaanse Enka vermindert produktie ENKA (VS) American Enka. een onderdeel van de Akzo-dochter En- ka Glanzstoff. gaat 480 wrkriemers tijdelijk op non-actief stellen. De produktie van synthetische garens en vezels in het Amerikaanse be drijf worden verminderd wegens de zwakke textielmarkt YOORBEREIDINGSBESLUITEN De Raad der Gemeente Voorschoten heeft bij zijn be sluiten van 18 oktober 1974 verklaard, dat: I. voor een tweetal delen van deze gemeente, te we ten 'Boschgeest en het terrein, omvattende het land goed 'Berbice', inclusief gronden, gelegen tussen de Leidseweg en de Voorschoterweg. zoals deze op de bij die besluiten behorende tekening nader zijn aange geven. bestemmingsplannen worden voorbereid: II het verboden is zonder of in afwijking van een dbor Burgemeester en Wethouders te verlenen aanleg- vergunning. met name genoemde werken of werk zaamheden uit te voeren. Met ingang van heden liggen de Raadsbesluiten, met de daarbij behorende tekening, voor een ieder ter Gemeente-secretarie afdeling Bestuurszaken ter inzage. Voorschoten, 24 oktbber 1974. De Burgemeester van Voorschoten. Dr. J. van der Haar. Aan het STEDELIJK GYMNASIUM. Fruinlaan 15, wordt wegens ziekte van een der docenten met ingang van 28 oktober 1974 of zo spoedig mogelijk daarna gevraagd een voor 13 lesuren per week Vervanging zal zeker tot de Kerstvakantie nodig zijn. Sollicitaties worden zo spoedig mogelijk bij de rector ingewacht Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de heer Dr J. den Boeft (conrector), tel. 071-93908 (huis). IN het rijnlands lyceum Apollolaan 1. Oegstgoest DE BRUILOFT VAN FIGARO Stadstoneel Rotterdam van Peter Turrlnl met o.a.: Ann Hasekamp. Josephine van Gasteren en Theo Pont. OKTOBER EEN BUITENGEWOON CONCEHT Sowjet-Russisch Staalspoppcntheater Sergej Obrastzows wereldberoemde 40 poppenspelers OKTOBER GROTE BEK GROTE BUIK een kolderieke revue met Jules Crolset en Coen Flink Prijzen per soorstelllng 11.-, 8.-. CJP 5.50. inschr. K&O 19-,/ 6.90. Voor de voorstellingen ..De bruiloft van Figaro" en „Grote Bek Grote Bulk" bedragen de toegangsprijzen voor Inschr K&O 9.50 en 6.75. VR 1 NOVEMBER IN het lak-theater Levendaal 150. Lelden. OLD HEADS (in het Mlckery-clrcult) The General Wil uit Newcastle. Een typische Engelse kroegshow DO OKTOBER KRAPP'S LAATSTE BAND EN NIET IK Toneelgroep The Family 2 eenakters van Samuel Becket. ge speeld door Cces Llnnebank. Prijzen per voorstelling 7.50. CJP 3.75. inschr. K&O 6.-. IVO OKTOBER de voorstellingen beginnen om 20.15 uur. kaartverkoop bur. K&O, Oude Vest 45, van 9.00-15.00 u. (zat tot 12.00 u., zondag niet) en 's-avonds vanaf 19.30 u. a.d. zaal. Telefonisch (41200) van 10.00-17.00 u. Sterke corduroy broek in het moderne jeans model met jukstuk. Van 100% katoen. Maat 116. Normaal f 33,- Nii f 28,- (kleine prijsstijgingen per maat) Ruige, zwarte joppervan „zeeduffel" kwaliteit. Lekker winddicht en waterafstotend. Met flinke steekzakken en een stevige grove rits. Maat 116. Normaal f 58,-. Nü als prijspriineur f 50,- (kleine prijsstijging per maat) Leiden Haarlcmmerstraat.Donderdag koophvond. Voor de verkoop en advisering van kantoor- machines hebben wij plaats voor een ASPA-LEIDEN BV Informatie- en Gesprekscentrum voor kantoorefficiency die behalve de verkoop van schrijf- tel- reken- en kopieermachines een gesprek kan voeren op het terrein van de automatische tekstverwerking en de boekhouding en fakturering. Voor deze taak is een middelbare schoolopleiding noodzakelijk.terwijl de verdere opleiding door ons verzorgd wordt. Hierbij denken wij aan iemand in de leeftijd vanaf 23 jaar met een kommerciële instelling en bij voorkeur enige ervaring. Wilt u zich schriftelijk richten met een opgave over uw persoon, opleiding en ervaring tot de direktie van Aspa-Leiden? Ook kunt u even bellen (071) 20342', eventueel (071) 52729 van de heer S. van der Ven. Postbus 343 - Willem Barentszstraat 23 - Industrieterrein 'De Waard'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17