Vriezenveners hadden in Sint Petersburg winkels Vernietigend oordeel GS over infiltratie Veluwe Geding Wim Klinkenberg tegen 'Propria Cures' Officier van justitie hoort vertegenwoordiger Franse vliegtuigfabriek 'Bovenmeester' Jan Kunst moest uitzien naar pientere knapen met een zakelijke inslag odverkopers van i houden oude ,§J )dprijs aan enaar Noordzee r br de rechter SP Man bekent moord in Zuidwolde Onderzoek naar kwaliteit benzine Vandaag interpellatie over omkoping Nederland houdt zich buiten zaak Palestijnen in VN aan de adverteerders in de rubriek Het Onderwijs vraagt donderdagmorgen Ie post 7 W/KWARTET WOENSDAG 23 OKTOBER 1974 BINNENLAND Til, DRL ht naar St. Petersburg: geschiedde per huifkar, al in Rusland aangekomen bracht men de Vrie- ïse waren (linnen, zijden kousen, batist, Goudse Delfts blauw, etc.) per slede aan de 'Russische iZENVEEN De Vriezenveense linnenkoopman Jan Gerrits kind aan huis zijn geweest bij de tsaar van Rusland, want pas hem zelfs vergund met de keizerin op jacht te gaan. Niet Vriezenveners, die vóór de revolutie van 1917 zaken deden de Russen, mochten met de tsarina het veld in. Zij werden niet allemaal hofleverancier, maar toch lijken de Vriezenve- die in vroegere eeuwen handel dreven met de Russen, het elkaar genomen wel gemaakt te hebben. Aan de beroemde jvard Newski Prospekt in Sint Petersburg (thans Leningrad), ook Singer Naaimachines gevestigd was, hebben tal van Vrie- eners een winkel gehad. door Jac. Lelsz Hier was het centrum van de Vriezenveense winkels aan de Newski Prospekt te St. Petersburg. Links de zgn. Hollandse linie. Deze 'linie' werd helemaal bezet door de Rusluie. Alles is thans nog in Leningrad in tact. maar het bidkappelletje op de voorgrond is thans ver dwenen. oudheidkamer onder het e gemeentehuis van Vriezen- kan men veel interessante zien met betrekking tot de ie. Zo werden de Vriezenven- ie naar Rusland trokken, ge il. Aan de Rusluie, die een laardig hoofdstuk vormen in Vriezenveense geschiedenis- wordt in de oudheidkamer aandacht geschonken. Het is ijk een permanente tentoon- g, die men er in dit dorp aan maar deze heeft nu een extra tje gekregen omdat de Vere- Oud-Vriezenveen 25 jaar ge- haar werk begon. ine Eelfde ruimte is ook plaats ikt voor de marinegeslachten (Cruys) en Berkhoff. Wicher off was uit Vriezenveen af- Ig, een boerenzoon, die tot pintigste alleen met hamer en omging. Hij bracht het tot van de marinewerven in stad (Rusland), uysen vormden veel typischer marinegeslacht. Gerhardus zag in 1838 in Vriezenveen venslicht. Hij was eerst kapi- er zee, later vice-admiraal en 1 minister van marine in het Tentoonstelling over de Rusluie kabinet Kuyper. Op de expositie opent de galerij van maritieme funktionarissen met het paradepaard van de heer J. Hosmar, de secretaris-beheerder van de Vriezenveense oudheidka mer. Dat is Cornelis Cruys (nu met een C), die nadat Czaar Peter tijdens zijn Hollandse reizen met hem in contact was gekomen de grondlegger werd van de Russische vloot. De Russen zijn een tijdje geleden ineens erg scheutig gewor den met het zenden van micro films. Ze hebben de lieer Hosmar veel over Cornelis Cruys geleerd. Ook leverden ze naar zijn overtui ging het bewijs dat deze geen Noor was. maar een Nederlander. Op 't moment bestudeert de heer Hosmar in hoeverre hij mogelijk ook nog iets met Vriezenveen te maken had. De naam kwam in elk geval in het verleden in deze plaats veelvuldig voor. Terwijl de ene 'Rusman' het linnen in de huifkar pakt. maakt de andere Vrienzenveense koopman aanstalten om afscheid van zijn familie te nemen. (Naar een schilderij van B. Jaspers Fayer). Tussen de stukken, die op Cornelis Cruys betrekking hebben, kwamen wij op de tentoonstelling deze dicht regels van L. Smids op een prent tegen: 'Groot Keizer, die den Naam van Mekka doet bezwijken, Zie hier Uw' Cruys, Uw' held, Uw' dapp'ren Admiraal, Die als een leeuw Uw troon bewaakt met vuur en staal'. Bij een vorige gelegenheid is in dit blad over de kwestie Cornelis Cruys naar aanleiding van de door de Sowjets gestuurde microfilms uitge breid geschreven. Wij laten dit as pect van de expositie daarom ver der rusten. Maar nog wel het een en ander over de Rusluie, de Vrie zenveners, die in de 18de eeuw met een huifkar naar het verre Rusland reisden. Aanvankelijk met linnen, damast en batist, later ook met koffie, tabak, wijn, likeur, Delfts blauw enz. Hoe groot het aantal Vriezenveners wel moet zijn geweest, dat naar Rusland ging. daarvan geeft bij voorbeeld het kerkeboek 'De Neder- landsche Hervormde Gemeente' te Sint Petersburg betreffende de ja ren 1817-1898 een indruk. Schrijver ervan was een Vriezenvener, Ber- nardus Kruys, die van 1840 tot 1911 leefde. Het boek bevat een naam lijst van predikanten en kerke- raadsleden, die de gemeente heb ben gediend. Onder de kerkeraads- leden waren veel Vriezenveners. Ook kwam één van de predikanten uit Vriezenveen, Jan Hendrik Kunst. Voordat er een hervormde (of gereformeerde) gemeente door de Nederlanders werd gesticht, had admiraal Cruys reeds een kerk la ten bouwen voor de Evangelische Lutherse Gemeente. In de voorma lige hei-vormde kerk is thans een openbare leeszaal gevestigd. De winkels, die de Vriezenveners aan de Boulevard Newski Prospekt wa ren begonnen, zijn door de Russen overgenomen. Met de Revolutie van 1917 kwam een nogal abrupt einde aan de handelsbetrekkingen. Een groot aantal Vriezenveense fa milienamen komt men onder de Rusluie telkens weer tegen. Bij voorbeeld de Kruysen, de Engbert- sen, de Harmsens, de Compagnens, de Engelsen, de Kunsten enz. Op zijn manier deed 'bovenmeester' Jan Kunst aan het thuisfront veel voor de Rusluie. Vanuit Rusland kreeg hij het verzoek uit te zien naar pientere knapen met een za kelijke inslag. Meester Kunst vond er genoeg, en hij gaf ze o.m. les in Duits en Frans. Liefst vijf zonen van hem zelf gingen naar Rusland. Toen meester Kunst eens jubileer de, kwam een van hen terug met een huldeblijk waarop de handteke ningen van veertig in Rusland wo nende oud-leerlingen. Een aantal Vriezenveners werd in Rusland schatrijk. En van hen was Egbert Dlederik Kunst. Hij had een Russische vrouw getrouwd. Alexan dra Kartschagina. Midden vorige eeuw keerde hij naar Nederland terug. Samen met Alexandra, die echter in het wat boerse Vriezen veen helemaal niet kon wennen. Toen liet hij een kapitale, witte villa voor haar bouwen in het gro tere Almelo. Hoewel deze in een Russische stijl werd opgetrokken en de naam Alexandra kreeg, voelde de vrouw zich ook daarin niet ge lukkig. Zij keerde naar haar vader land terug. Op de tentoonstelling in Vriezen veen is veel van de sfeer, die de Rusluie omgaf, te ruiken. Van de eenvoudige geldbuidels, die zij tij dens de reis bij zich droegen, tot de dure serviezen, waaruit zij als wel gestelde zakenmensen hun thee dronken. Het zijn de polen van een avontuurlijk, hard, boeiend en merk waardig leven. 3-4 ;n verslaggever CHT De broodverkopers e VCA (Vermaat, Carels Am- roep van het Meneba-con- ïebben gistermiddag besloten, ictie tegen de verhoging van oodprijs voort te zetten. Ze het brood verkopen tegen de prijs. rkopers protesteren met hun tegen de verhoging van de ium-broodprijs met 5 cent de minimum-prijs niet tege- ijd met een stuiver omhoog is n. Daardoor krijgt het groot bedrijf een extra kans om het brood te 'stunten'. De rerkopers. die voor wat hun len betreft gedeeltelijk afhan- zijn van provisie, vrezen ten- e daarvan een verder terug van hun omzet in de wijk. erkopers van de VCA-groep de afgelopen dagen actie rd in Amsterdam en Haarlem ngeving. Op een vergadering de vakbondsleden, die door 65 120 verkopers van VCA werd roond, is gisteren een voorstel leneba verworpen met 62 te- 5 stemmen. Overcapaciteit aan water iti jaar 2000? Van een onzer verslaggevers ARNHEM GS van Gelderland hebben in een brief aan de minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne een vernietigend oordeel uitgesproken over de plannen om op de Veluwe een groot scheeps waterinfiltratieproject te realiseren. ba wilde de verkopers gedu- drie weken (tot 12 novem- een inkomensgarantie geven, linimum-broodprijs wordt ver dijk op 5 november aangepast leneba argumenteerde haar iel met de opmerking, dat de pers dan nog een week de zouden kunnen krijgen even- verloren klanten terug te n. Dit argument is volgens de n met 'hoongelach' ontvan- verslaggever tDAM De Zwitserse ei- r van het voormalige zend- - Radio Noordzee, Edwin Bol- al op korte termijn door de m rdamse officier van justitie I. de Hoogh, gedagvaard wor- 3 Wegens overtreding van de laf- en telefoonwet. Het gaat sa om het zonder machtiging - de minister van verkeer en sjj staat aanwezig hebben van landinrichting. 250 311 andschip, de Mebo II dat bij Verf in. Ridderkerk ligt, werd weken geleden op last van de brdamse officier van justitie, W. P. Remmerts de Vries, in genomen. Deze werd door de rjriering van de procureurs-ge- w belast met een landelijke 'inatie van het opsporingsbe vel 'oor de piratenzenders. ie» 1 beslagneming geschiedde om- bet volledig herstelde schip en zendklaar was en het de 13S ling zou zijn geweest uit te en de uitzendingen te her- aldus mr. Remmerts de Een van hun hoofdbezwaren is dat de noodzaak van een dergelijke in greep in dit natuurgebied in het hun toegezonden ontwerp-struc- tuurschema 'Drink- en industriewa tervoorziening' niet wordt aange toond. Integendeel: er zal, wanneer de operatie wordt uitgevoerd, in de toekomst zelfs en aanzienüjke overcapaciteit aan water in Neder land ontstaan. GS merken op dat in het schema welbewust namelijk op grond van de huidige stand van de tech niek enz. geen rekening is ge houden met de hoevelheid water, die door middel van alternatieve fabricagemethoden te zijner tijd wellicht kan worden gewonnen. In dien op die wijze in een aanmerke lijk deel van de waterbehoefte kan worden voorzien, zal een gedeelte van d-? voorziene werken mogelijk kunnen vervallen. In het ontwerp wordt de behoefte aan water in het jaar 2000 geschat op 4 miljard ku bieke meter. Om deze te dekken, worden werken voorgesteld, waar door ae thans bestaande produktie- capaciteit van 2 miljard kubieke meter per jaar op 4,8 miljard ku bieke meter tot 5.8 miljard kubieke meter zal komen. 'Zouden wij', aldus schrijven GS de minister 'reeds daarom geneigd zijn ons negatief op te stellen tegenover da infiltratiewerken op de Veluwe, daar komt bij dat de omvang van de overcapaciteit nog wordt ver groot als gevolg van de jongste schatting van het aantal inwoners in het jaar 2000'. Op gespannen voet GS wijzen erop dat Provinciale Staten van Gelderland in het kader van het streekplan Veluwe als hoofddoelstelling de bescherming van de natuur hebben aanvaard. In dat verband ligt er een nota waarin gesteld wordt dat de plannen om delen van het centrale natuurge bied te gaan gebruiken voor de drinkwatervoorziening kritisch zul len moeten worden bezien op hun consequenties voor het milieu. De bij het project behorende werken infiltratie, terugwinning, pijplei dingen 'staan op gespannen voet met de in de nota geformuleerde doelstelling'. Slechts wanneer het nationale be lang van een dergelijk project in het centrale natuurgebied aantoon baar is en wanneer methoden wor den gevonden om de nadelige ge volgen voor de Veluwe te beperken, is realisatie ervan blijkens bedoelde nota acceptabel. Daaruit, zo zeggen GS, blijkt duidelijk dat Provinciale Staten .van oordeel zijn dat de in filtratiewerken slechts in uiterste noodzaak mogen worden uitge voerd. Zij zijn van mening dat die noodzaak niet is gebleken. Het pro ject zou slechts mogen worden aangepakt als de noodzaak onom stotelijk vaststaat. Daar dat thans nog niet het geval is, bepleit het provinciaal bestuur van Gelderland het indien het al door zou gaan in elk geval te verschuiven naar de laatste fase, dat zijn de jaren na 1980. GS laten de minister voorts weten dat zij, wat h et infiltratieproject betreft, zich uit planologisch oog punt geen oordeel kunnen vormen omdat over de omvang, het overig beslag op de ruimte en het uiterlijk van de werken in het ontwerp- structuurschema niet wordt gerept. Hetzelfde, geldt, vinden zij, voor het project Maas en Waal. Wat dit project aangaat, achten zij een spoedige beslissing over het al dan niet uitvoeren ervan wel gewenst, omdat in dat gebied een sterke groei van de recratieve voorzienin gen plaatsvindt. Eén plan gewenst Volgens het provinciaal bestuur van Gelderland verdient het aanbeve ling het structuurschema op te ne men in één plan voor de gehele landelijke waterhuishouding, een plan dat het grond- en oppervlak tewater in kwalitatieve en kwanti tatieve zin omvat. Thans zijn de drink- en de industriewatervoorzie ning en het kwantitatieve grond- waterbeheer in handen van de mi nister van volksgezondheid en mi lieuhygiëne. De watervoorziening wordt echter steeds meer afhanke lijk van het oppervlaktewater, dat beheerd wordt door de minister van verkeer en waterstaat. 'Bij de watervoorziening dreigt', al- ZUIDWOLDE De 35-jarige verze keringsagent Frederik T. uit Nieuw- lande, die maandag werd aangehou den als verdachte van de moord op zijn 62-jarige tante mevrouw H. Dekker-Altena (62) in Zuidwolde heeft gisteren een volledige bekente nis afegelegd. Hij verklaarde slaags te zijn geraakt met zijn tante nadat zij hem had geweigerd enkele dui zenden guldens te lenen. dus GS van Gelderland, 'de situatie te ontstaan van twee kapiteins op één schip. Voor een slagvaardig en goed gecoördineerd beleid lijkt deze situatie bijzonder onwenselijk. Daarom en omdat grond- en opper vlaktewater in feite één complex vormen, zijn wij van oordeel dat het beheer van beide, zowel in kwalitatieve als in kwantitatieve zin, zou moeten berusten bij één minister, namelijk die van verkeer en waterstaat. De minister van volksgezondheid en milieuhygiëne zou zich bezig dienen te houden met die aspecten van de drink- en industriewatervoorziening, die de volksgezondheid betreffen, derhalve met name met de toepassing van de Waterleidingwet'. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Lubbers van economische zaken heeft 'een zo nauwgezet mogelijk' onderzoek ingesteld naar de kwaliteit van de benzine en de kosten ervan. Hij heeft dit gedaan naar aanleiding van aan hem gestelde schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Van der Hek, mevr. Epema-Brug- man en Janssen (allen PvdA). Minister Lubbers antwoordt hen, dat sinds september vorig jaar de benzineprijs niet méér is gestegen dan de prijs van ruwe olie. De kamerleden hadden de minister voorgehouden, dat de kwaliteit van de benzine, die tijdens de oliecrisis was verminderd, niet meer op het oude peil zou zijn teruggebracht. Daardoor zouden de benzinemaat schappijen een indirecte prijsver hoging hebben bewerkstelligd, om dat de kostprijs immers was ver laagd. Minister Lubbers vindt het van belang, dat de kwaliteit van de benzine constant blijft en boven dien. dat het octaangehalte ervan gelijk blijft. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De Amsterdamse journalist Wim Klinkenberg heeft gisteren via een kort geding voor de rechtbank geëist, dat de redactie van het studentenweekblad Propria Cures onmiddellijk zou stoppen met het publiceren van artikelen onder zijn naam, als hij ze niet geschreven heeft. DEN HAAG De Haagse officier van justitie mr. R. A. Schimmel heeft gisteren de Nederlandse vertegenwoordiger van Dassault, ing. J. Botterman, gehoord over zijn rol in de omkoopaffaire. De heer Botterman is de centrale figuur in deze affaire. De man verkeerde in financiële moeilijkheden en had tien dagen ge leden om een lening gevraagd. Zijn tante vroeg toen een week bedenk tijd. Vrijdagochtend weigerde ze het Tnfprnpllatip geld uit te lenen. T. greep na een Amci Pcll<tllc verhitte discussie, die uitliep in een vechtpartij, een zwaar voorwerp en sloeg zijn tante daar enkele malen mee. De technische recherche zoekt nog naar het voorwerp, dat T. op weg naar huis uit zijn auto gooide. Hij is er zowel door het WD- kamerlld Keja als door de PvdA- afgevaardigde Dankert er van be schuldigd financiële aanbiedingen te hebben gedaan. De heer Botter man wilde na afloop van het ge sprek geen mededelingen doen. Hij zei alleen de officier van justitie alle inlichtingen te hebben gegeven waaror,- deze had gevraagd. Mr. Schimmel zei gisteren te zullen bekijken of er na de gesprekken met ing. Botterman en de kamerle den Dankert, Keja. Van Eisen èn De Gaay Fortman nog andere per sonen gehoord moeten worden. Blijkt dat niet nodig dan zal mr Schimmel zijn rapport over de zaak over enkele dagen indienen bij de procureur generaal, die het aan mi nister Van Agt (justitie) zal door geven. De minister moet dan be slissen of de naar voren gekomen feiten een justitieel onderzoek en een eventueel daaropvolgende strafzaak wegens omkoping recht vaardigen. De Tweede Kamer zal minister Van Agt vandaag interpelleren over het onderzoek. Daarbij gaat het niet om qp juistheid van de geuite be- schulchgingen maar om de formele relatie tussen de Tweede Kamer en het openbaar ministerie. De vraag is onder meer of justitie mag be schikken over informatie uit beslo ten vergaderingen in de Kamer over deze omkoopzaak. Inmiddels heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken onlangs de vier Europese landen die een opvolger voor de Starfigh- ter zoeken, uitgenodigd om enkele deskundigen van nabij getuige te later, zijn van het proces, waarbij de Amerikanen de jachtbommen werpers van General Dynamics (YF17; en van Northrop (YF 16) beoordelen. Minister Vredeling van defensie heeft dit gisteren geant woord op vragen van het Tweede- Kamerlid Waltmans (PPR). Een stem in die Amerikaanse keuze hebben die waarnemers uiteraard niet, aldus de bewindsman. De vier landen, Nederland. België. Noorwe gen en Denemarken, vinden dat de nog ontbrekende gegevens betref- fend-: het Amerikaanse aanbod het best en het snelst ter plaatse kun nen worden verkregen door enkele deskundigen als waarnemer en ge heel vrijblijvend het onderzoek in de VS te laten volgen. Ook in Frankrijk en Zweden zullen des kundigen van de vier landen nog aanvullende informatie inwinnen over respectievelijk Mirage en de Saab-Viggen, aldus de bewindsman. Verder eiste hij, dat in Propria Cures zelf, maar ook in elf andere bladen, waaronder het vakblad De Journalist, door de redactie van PC een rectificatie zal worden geplaats. Hij eist dit omdat hij volgens zijn zeggen als free-lance journalist door de artikelen in Propria Cures geschaad is in zijn belangen. De redactie van Propria Cures heeft nooit ontkend, dat de artikelen bij wijze van grap door W. Klinken berg ondertekend waren. Ze hebben steeds toegegeven, dat ze niet echt door Wim Klinkenberg waren geschreven. Al voor het kort geding heeft de redactie dan ook toege zegd, dat de artikelen die nog vol gen. niet meer met W. Klinkenberg ondertekend zullen worden en dat in het eigen blad een rectificatie zal volgen. Het enige punt waaro ver gisteren ter zitting van de rechtbank nog verschil van mening bestond, was dan ook het plaatsen van rectificaties in andere bladen. De raadsman van Propria Cures vond dat een overdreven eis van Klinkenberg. Volgens hem wisten alle in deze zaak geïnteresseerden nu langzamerhand wel, dat Klin kenberg deze artikelen niet geschreven had. In de vier artikelen, die inmiddels al veschenen zijn, doet de schrijver een felle aanval op de Nederlandse journalisten, die allemaal corrupt en omkoopbaar zouden zijn. Boven dien wordt met name de redactie van NRC-Handelsblad op uiterst kritische wijze onder de loep geno men. Op grond daarvan waren al door de directeur van de Neder landse Dagblad Unie die o.a. NRC-Handelsblad uitgeeft klach ten tegen Klinkenberg ingediend bij de raad voor de journalistiek. Dit was voor Klinkenberg de reden om rectificaties in vercheidene bla den te eisen, omdat hieruit zou blijken dat ook collega's de grap van de redactie van propria Cures niet hadden doorzien. Uitspraak volgende week donderdag. Van een verslaggever DEN HAAG De Nederlandse re gering wil niet treden in de vraag, of de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO moet worden beschouwd als de enige vertegenwoordiger van de Palestijnen. al erkent zij dat de PLO op het ogenblik als de belang rijkste Palestijnse organisatie moet worden aangemerkt. Aldus minister Van der Stoel (bui tenlandse zaken) in antwoord op kamervragen van de kamerleden Aantjes (ARP) en De Brauw (DS '70) over het stemgedrag van de Nederlandse VN-delegatie inzake de uitnodiging van de PLO tot deel neming aan het VN-debat in no vember over het Arabisch-Israëli- sch geschil. De Nederlandse dele gatie onthield zich bij de stemming. Minister Van der Stoel zegt ook in zijn antwoord, dat de regering be twijfelt of de uitspraak dat het Pa lestijnse volk de voornaamste partij is bij de Palestijnse kwestie wel vol doende recht doet wedervaren aan de betrokkenheid van Israël en Jor danië bij deze kwestie. MEDEDELING In verband met de grote hoeveelheid zet-advertenties voor onze zaterdagbladen, dienen'advertenties voor deze rubriek Het onderwijs vraagt uiterlijk in het bezit van de advertentieorderafdeling van de Chr. Pers, Postbus 859 te Amsterdam te zijn. U gelieve uw opgave derhalve tijdig in te zenden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15