Strijd rond het Oosterdel Zwolle heeft een van de aardigste winkelcentra van ons land gekregen Friesland krijgt minder zuiveringsinstallaties Actiegroep probeert stukje natuurgebied te behouden el Ingepast in wijk met laat-middeleeuwse sfeer Bromfietser na val overleden Dader meldt zich na steekpartij Anderhalve ton schade bij brand Zeventig mille buit inbraak in Goes bij Friese persprijs voor minister Duisenberg ■lde TROUW/KWARTET WOENSDAG 23 OKTOBER 1974 JW Een kijkje in het nieuwe winkelcentrum. door Jae. Lelsz ZWOLLE Het bijna 750 jaar oude Zwolle heeft dezer dagen de beschikking gekregen over een der aardigste winkelcentra, die na de oorlog in Nederland zijn gebouwd. Geen winkelcentrum, waarin de bezoeker het gevoel krijgt in de massa te worden verslonden. Maar een winkelcentrum, dat op erg gelukkige wijze ingepast is in het laat-middeleeuwse sfeertje dat hier heerst. De bekendste winkelstraat in de Overijsselse hoofdstad, enige tijd geleden herschapen in een prome nade, is de Diezerstraat. Aangren zend is het nieuwe winkelcentrum verrezen. Het nieuwe winkelcen trum heeft drie grote opdrachtge vers: V. en D. (11.000 m2) en C. en A. (3000 m2) en Amro-Westland/ Utrecht Projectontwikkelingsmaat schappij (11.000 m 2). In totaal heeft Zwolle er dus 25.000 m2 aan winkelruimte bij gekregen. Dit dan verdeeld over een veertigtal win kels. Met deze aanvulling op het bestaande winkelareaal kan de stad Van onze correspondent LEENS Gisteravond overleed ln het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen de 81-jarige Jacob Posthu- ma uit Zoutkamp, nadat deze eer der op de avond in de Hoofdstraat te Leens door nog onbekende oor zaak met zijn bromfiets ten val was gekomen. Daarbij liep de bejaarde weggebruiker zwaar letsel op. Van onze correspondent WILDERVANK De Turkse gast arbeider. die in de nacht van afge lopen zaterdag op zondag de 37- jarige B. A. levensgevaarlijk ver wondde, heeft zich inmiddels bij de gemeentepolitie van Roogezand ge meld. Het is de 27-jarlge A. Y., die na zijn daad was gevlucht. De toe stand van het slachtoffer is vrij redelijk. V LISSIN GEN Een brand heeft gisternacht in 's-Heerenhoek op Zuid-Beveland anderhalve ton schade veroorzaakt aan een boeren schuur. Bij de brand kwam een koe om. twee andere konden worden gered. De landbouwwerktuigen en de hele wintervoorraad stro in de loods gingen verloren. De brand ontstond nadat een loop- iamp ontplofte en het stro vlam- vatte. De brandweren van 's-Hee renhoek en Borsele konden de dichtbij staande boerderij behou den. De schuur brandde tot de grond toe af. GOES Bij een inbraak in een leerboetiek in Goes hebben inbre kers gisternacht 250 leren en suede jassen gestolen. De schade wordt gschat op 70.000,- Toen de politie vwn Goes arriveerde ver dwenen en daders met open laad klep in een lichtkleurige Mercedes Tijdens de achtervolging raakte de politie het- spoor kwijt, voordat het autonummer genoteerd kon wor den. haar streekfunctie naar het lijkt de eerste tientallen jaren uitstekend vervullen. Micro-stedebouw Omdat de grote opdrachtgevers ie der met een eigen architect zouden komen, werd het binnen de Stich ting Winkelcentrum Binnenstad Zwolle wenselijk geacht de vormge ving van de nieuwbouw te laten coördineren door een architect-su pervisor. Dat werd ir. J. J. Steren- berg te Ter Apel. Hij werd ook a^ngetroken omdat men de detail lering, het milieu, in dit verband ook wel genoemd de micro-stede bouw. erg belangrijk vond. Daar het omringende voetgangers- en parkeergebied er moeilijk los van kon worden gezien, ontving hij van het gemeentebestuur bovendien op dracht hiervoor een ontwerp te ma ken. Het winkelcentrum is gerealiseerd in het noordelijke gedeelte van het binnen de 17e eeuwse grachten ge legen stadshart. Daar is in de laat ste tien jaren, zoals in vele oude steden, gesloopt bij het leven. Eni ge honderden panden zijn intussen gesloopt. Nu lijkt de slooppassie zo'n beetje te zijn uitgewoed. Er is mede door het optreden van de Vrienden van de Stadskern en ook onder invloed van de toenemende herwaardering van de oude binnen steden tenslotte een moment aan gebroken. waarop men zijn positie ven terugkreeg. Aanvankelijk wilde men veel verder gaan. Er zou zelfs een vierbaansweg koinen van Die- zerpoorteni rug tot Rode Torenplein dwars door de stad. Hiervoor is al wel afgebroken, maar het plan gaat niet door. Er is gespeeld met de gedachte van zeer grote parkeerter reinen. De gelegenheden om de au to's kwijt te raken, zijn nu binnen redelijke proporties gehouden. En ook het winkelcentrum zelf is bin nen aanvaardbare afmetingen ge bleven. Dat heeft er nog niet zo lang geleden heel wat ernstiger uit gezien. De reeds genoemde Vrien den van de Stzdskem, een gezel schap dat met argusogen waakt over het historisch waardevolle, kunnen redelijk tevreden zijn. Op getogenheid kunnen zij zich aan de andere kant moeilijk veroorloven. Bijzonder militant hebben de Vrienden vat. de Stadskern, die ernstige verstoring van de verhou dingen op dit nogal kwetsbare plekje vreesden, zich destijds opge steld tegen het plan om het tussen Grote Kerk en Sassenpoort gelegen oude stadhuis te verbouwen en dit aldus te laten samenspelen met een modern opgezette uitbreiding. Dit plan, waarbij ongeveer van de in Arnhem bij het gemeentebestuur toegepaste formule is uitgegaan en waarvan eveneens de in Parijs wo nende Nederlandse architect J. J. Konijnenburg de ontwerper is. wordt op 't moment uitgevoerd. Geen waarborg In het nieuwe winkelcentrum is in totaal door het zakenleven, inclu sief inrichting enz. een tweehon derd miljoen gulden geïnvesteerd Dat behoeft op zichzelf geen waar borg te zijn voor een geslaagd plan Wat in Zwolle echter tot stand gekomen is, kan dachten we de toets van de kritiek doorstaan. Er is een winkelcentrum gemaakt, waar de mens zich niet verloren voelt. Het is een centrum gewor den. dat een zekere intimiteit uit straalt. Eer gedeelte ervan is over dekt. Soms wordt men getroffen door een doorkijkje. Sierbestrating, bollampen, zitjes en plantenbakken vormen speelse elementen. Midden tussen de winkels in wordt men ineens verrast door een oud, mooi gaaf geveltje. Elders staat men plotseling vlak voor de Broerenkerk uit 1500. Tien, twintig meter verder verrijst de voormalige librije van het Dominie Klooster. Het winkelcentrum is op gelukkige wijze ingepast in de laat-middel eeuwse sfeer van Overijssels hoofdstad. De bulldozer heeft z'n werk grondig gedaan. Er was veel verval, verpaupering en verkrotting. De restauratie is er niet zeer vroeg van de grond gekomen. Maar zij is nu aan de gang. en daarover ver heugen allen zich. wie het oude stadsschoon ter harte gaat. Met na me ook de Vrienden van de Stads kern die aanvankelijk als een soort geweten fungeerden, maar later als gesprekspartner gingen optreden. Zij doen dat ook bij wat genoemd wordt het 'invullen' van de gaten, die in de Zwolse binnenstad zijn gevallen, resp. geslagen. Wat dit betreft, leveren ook de architecten Aldo van Eyck en Theo Bosch een belangrijke bijdrage. Zij hebben voor de omgeving van het winkel centrum een bouwplan voor 75 wo ningen en 21 bedrijfsruimten ge maakt. Oud en nieuw worden ook hier geïntegreerd. Wonen en wer ken eveneens. Door die combinatie blijft een stad jong. hoe oud zij anderzijds ook is. Het plan ken merkt zich door een hoge woon- dichtheid. zoals die van oudsher in de binnensteden voorkwam. Minis ter Gruijters van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft door het leggen van de eerste steen een begin gemaakt met de realisering van dit plan, dat enkele jaren gele den het predikaat experimenteel heeft gekregen. door Haro Hielkema LANDEDIJK Toen Willem van der Knoop, de fractieleider van de PvdA in de vorige Provinciale Staten van Noord-Holland, begin juni naar het Provinciehuis te Haarlem stapte om daar de zetel van gedeputeerde Roelse over te nemen, had hij volgens zijn zeggen een koffertje bij zich met vele bordjes 'VOL'. Die bordjes zouden geplaatst worden bij'tal van kleine plaatsen in de provin cie. Van der Knoop was daarmee van plan elke vorm van wild groei, ontoelaatbare uitbreiding tegen te gaan. Verschillende 'dorpen en stadjes zijn reeds met zo'n bordje gecon fronteerd. Niettemin zal de ge meente Langedijk binnenkort toch met een uitbreiding mogen starten; dan zullen Broek op Langedijk, Zuid- en Noord-Scharwoude en Oudkarspel - de dorpen die als een lintbebouwing Langedijk vormen - kunnen uitgroeien tot een kind met een waterhoofd. De vraag is nu of Van der Knoop zijn bordjes al op gesoupeerd heeft of dat er andere factoren zijn, die het streven van de gedeputeerde dwarsbomen. In vroeger tijden was Langendijk een uniek gebied. Aan weerszijden van de lintbebouwing lag een groot veld met slootjes, vaarten en ak kertjes. In dit 'Rijk der Duizend Eilanden' (het waren er overigens veel meer) bloeide de teelt van kool en in Broek op Langedijk groeide de typische vaarveiling uit tot een van dei grootste in Europa. Maar naast deze brok romantiek bleek ook hoeveel problemen een dergelijk landschap oplevert voor de agrariërs. Het transport per schuit was enorm tijdrovend en weinig economisch In de jaren zes tig kwam dan ook het plan op om het eilandenrijk te verkavelen en wegen aan te leggen om te kunnen blijven concurreren tegen gebieden, waar deze vervoersproblemen niet voorkomen. Verontrusting Vele grondaankopen werden gerea liseerd. koolverbouwers kregen een behoorlijke hoeveelheid geld en waren dan ook bijzonder tevreden over de gang van zaken. Maar tege lijkertijd rees ook het besef dat ingrijpende verkaveling weinig zou overlaten van het unieke terrein. In 1968 vormde zich een groep ver ontruste Langedijkers die een stuk van het Geestmerambacht (zoals het hele gebied genoemd wordt) uit handen van de verkaveling wil houden. De gemeenteraad wilde een voorstel van de groep alleen aanne men. als er een goed alternatief gevonden werd. Het is duidelijk dat de voorstanders van het behoud van althans een gedeelte van het Geestmerambacht in eerste instantie niet onder de tuinbouwers gezocht moesten wor den. Vooral nieuwkomers wierpen zich op om de structuur van het gebied te bewaren en als doelwit van de actie werd het Oosterdel (260 hectare) naar voren gescho ven. Toch realiseren zich inmiddels steeds meer Broekers wat er alle maal gebeurd is en wat er nog te wachten staat. De plannen om het gebied om te woelen en- gereed te maken voor de boiiw van 490 bun galows, werden in handen gelegd van één project-ontwikkelaar, de bouwgemeenschap BOHAN B.V. te Utrecht, een dochtermaatschappij van de Hollandse betongroep. Beter weten Naar het alternatief, waarom de gemeente had gevraagd, werd ijver ig gezocht. De project-ontwikkelaar zou de oplossing moeten zijn om tweederde van de Geestmerambacht te bebouwen en het resterende deel te reserveren voor natuurgebied. De gemeente zou geen enkel financieel nadeel ondervinden en een klein deel van het Éijk der Duizend Ei landen zou niet in zijn structuur aangetast worden. De actiegroep Behoud Oosterdel zegt nu wel beter te weten: wat zes jaar geleden een goede beslissing was, is het nu niet meer. Een groot aantal redenen wordt voor deze stelling aangedra gen. Allereerst vindt de groep, bij mon de van Kees Manschot en Han Vlug, dat de gemeente Langedijk sociologisch niet gebaat is bij een eenzijdige bevolkingsexplosie van kapitaalkrachtigen. De bewoners van Langedijk hebben gemiddeld een laag inkomen, hetgeen vraagt om een ander soort beleid van de bestuurders. Het zal erg moeilijk worden om de bewoners van de 490 bungalows te integreren in de Lan- gedijker gemeenschap. Kees Man schot: 'Elk huls moet bereikbaar zijn per auto en per boot; dat staat in het contract. Het zal de gemeente bovendien op extra kosten jagen, bijvoorbeeld bij de reinigingsdienst of in de winter bij het schoon houden van de we gen Dergelijke mensen hangen meestal het eerst aan de bel'. Daarnaast is de actiegroep bang voor de macht van BOHAN B.V. die het hele plan in handen heeft. Kees Manschot:' 'Een project -ont wikkelaar wil in de eerste plaats geld verdienen voor zijn onderne ming. En of daarbij dan een na tuurgebied opgeofferd wordt, zal hem een zorg zijn'. De komst van de bijna vijfhonderd Een beeld vanuit het Oosterdel met op de achtergrond het kei van Broek op Langedijk. want de verkaveling is toch hard tegengevallen. Het hele beeld in het dorp is veranderd door de aan leg van een brede doorgangsroute' Toch lijkt de kans op behoud van het Oosterdel gering. Financiële redenen beletten een functieveran dering. De gedeputeerden Van der M Knoop, Van Dis en IJff hebben een bungalows wordt niet bepaald toe- bezoek gebracht aan de Langedijk. ffpillirhf. hpt uprrtnri in on va n hot Oolr aü v.o >•«>-, „o,-. u gejuicht, het verdwijnen van het natuurgebied is het tweede hoofd punt in de actiestrijd. Bioloog Han Vlug kan op dat moment 'losknal len' en vurig vertellen over de flora en fauna die verdwijnen. 'Door de verkaveling is de waterstand met een meter verlaagd. Vogels worden verdreven, omdat het nodige voed sel niet meer kan groeien'. Enige tijd geleden werd onder de bevolking een enquête gehouden: de meerderheid sprak zich uit voor het behoud van het Oosterdel in plaats van ruilverkaveling. Kees Manschot: 'Niet zo verwonderlijk. Ook zij waren van mening dat het 'zonde' zou zijn, als het gebied ver loren ging. Staatssecretaris Meijer (CRM) had dezelfde opvatting, maar al deze politici stellen de eis dat Langedijk niet in grote schul den verwikkeld mag raken, als de bebouwing in het Oosterdel niet doorgaat. Van de kant van de gemeente is geen enkele steun te verwachten. Niet zozeer omdat daar het verlan gen naar uitbreiding groot is (we thouder Berkhouwer van de VVD noemde het zelfs een getuigenis van 'wanbeleid' als het plan on'" bebouwen teruggedraaid zou i den), maar vooral omdat Lange met handen en voeten gebonde ljri aan de project-ontwikkelaar Bot), Kees Manschot: 'Bij het mins geringste heeft de gemeente blemen met Bohan. Als voorgf zou worden de zaak nog eei bekijken, dan zou dat BOHAN deverlies bezorgen. BOHAN vat op als contractbreuk en kan dreigen met terugtrekken' Op 7 november zal het provin bestuur een beslissing nemen, koffertje, gevuld met bordjes, vermoedelijk niet aangespr worden. Van der Knoop heef maken met een al lange tijd 'LK de it z: kaï >ens itrei den goedgekeurd bestemmingsj j; Ci De financiële problemen zullen belangrijkste motieven zijn in besluitvorming. Als Staatsbosbe Ell het gebied over zou willen nei ar zijn daar vele miljoenen meev moeid. tev jd o ister Van een verslaggever LEEUWARDEN De Friese pers prijs 1974 is toegekend aan minis ter dr. W. F. Duisenberg van Fi nanciën. De in Heerenveen geboren minister ontvangt de onderschei ding vanwege zijn veelvuldig ver schijnen dit jaar in de publiciteit 'zonder deze gezocht of geschuwd te hebben'. De minister krijgt de prijs op het (tiende Friese persbal zaterdag avond 9 november in de zalen van de Leeuwarder harmonie. Kriterium voor dc onderscheiding is. dat dc betrokkenen Fries of Friezin is en de confrontatie met krant, radio en t.v. niet uit de weg gaat. De Friese journalisten vinden dat de minister sinds zijn benoeming in mei 1973 een 'ontwapenende openhartigheid' tegenover de publi citeitsmedia heeft getoond. Mede door uitbreiding van bestaande apparatuur Friese wateren een ontoelaat ^et mate van algengroei bevorc1 De installaties die voor défor ring in aanmerking komen, zijip^ gepland, dat de maatregelen vo er het zuidelijke merengebied i de problemen het grootst zijn ten goede zullen komen. De invoering van de provim verontreinigingsheffing heeft gevolg gehad, dat de industrie gaande maatregelen heeft get fen, zodat de vervuiling van ;eva le v iass; jr ri i G1 aan gelij de 1 ha tege: hij ihels LEEUWARDEN Friesland krijgt zestien nieuwe zuiverings- installaties, inplaats van de 45 die aanvankelijk gepland waren, oppervlaktewater door industrie Het provinciaal bestuur heeft ramelijk een nieuw en effectievei zuiveringsplan opgesteld. de laatste jaren in Friesland welijks is toegenomen. Dit plan gaat ervan uit. dat het water in Friesland in 1985 schoon of in ieder geval redelijk goed moet zijn. Men zal trachten in de ko mende jaren de toenemende algen- groei tot stilstand te krijgen. Het water in recreatiegebieden zal bac teriologisch betrouwbaar moeten zijn. Om dit te kunnen bereiken zullen niet alleen zestien nieuwe zuive ringsinstallaties gebouwd moeten worden, maar zullen ook bestaande installaties moeten worden uitge breid. Verder zal nog veertig kilo meter persleiding moeten worden aangelegd. De totale kosten van een en ander worden geraamd op 180 miljoen gulden. Het ligt verder in de bedoeling, op een aantal zuiveringsinstallaties te beginnen met défosfatering. Het water zal dus gezuiverd worden van fosfaten, die de laatste tijd in de de z ilma: ïnsi. Voor de landbouw wordt het n i du zakelijk geacht, dat chemische jrtra strijdingsmiddelen bij het on ssur< houd van sloten worden verbo stzij: De lozing van het koelwater vai nieuwe elektriciteitscentrale het Bergumermeer op de wateA: eei en fauna zou nauwlettend eusdi den gevolgd. In de kleigebiedei is mi het water in Friesland mornet ren. matig tot slecht, in het merel nus bied redelijk goed en in de zuidop me hoek redelijk goed tot matig. [erba ater was irda

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 12