eel reserves ver nieuwe erncentrales Amerikaanse eis om KLM aan banden te leggen afgewezen Makavejev op een louche trip Monstermuziekweek Rotterdam begonnen Uw probleem ook het onze jrderheid Kamer: eerst studie Zwaan vliegt dwars Van der Stoel 'diep teleurgesteld' vitamines met stootkracht Acht uur bekneld met drie vingers Cinemanifestatie Utrecht: Aantjes vraagt over benoeming Yan der Louw Borstbeeld Couperus in Rome onthuld Weer een nieuwe Nederlandse film Dagravit B-complex <D Deventer krijgt een bibliotheek academie Rijksmuseum kocht Pieter Claesz SPAAPY/EÉK'74 Rabobank Q ff KWARTET WOENSDAG 23 OKTOBER 1974 BINNENLAND T9/K11 onze parlementsredaktie HAAG Een grote meerderheid in de Tweede Kamer staat gereserveerd tegenover het plan van minister Lubbers van v" Ij} Dmische zaken om al in 1976 te beginnen met de bouw van lieuwe kerncentrale. In 1985 zouden in het totaal drie kern- ales gereed moeten zijn. de VVD. GPV en SGP waren et de minister eens. zoals hij n energienota stelt, dat Ne- id niet achter mag blijven en kunnen blijven meedoen in ternationale concurrentieslag erige partijen drongen er met op aan. dat eerst uitvoerig bestudeerd wat de vele risi- jn van de bouw van de kern- iles. Zij wensten eerst zeker- ver de veiligheid van de wer- n de centrales, de veiligheid ie bevolking en over de be ning van het milieu. voor het probleem van de liking van de radio-aktieve toffen werd de aandacht ge- 1. Ook signaleerde men het van een verdere versprei en de kernwapens als gevolg e bouw van de kerncentrales Wanneer er voldoende toffen voorhanden zijn. is het niet zo moeilijk meer bommen te maken. ie J Voortman van de PvdA van de regering een ambi- program om al deze proble- te bestuderen. Zo'n program ker een tijd van vier tot vijf pergen. Daarna pas moet wor- leslist over de bouw van de entrales. Wanneer minister rs de gevraagde breed opge- en vooral onafhankelijke stu- dus niet alleen door de be- pbbenden) niet beloofd, zal de een motie indienen, e CDA-frakties willen pas een sing over de bouw van de lies nemen, wanneer uitvoerig volgen voorv de veiligheid, het en de gezondheid zijn bestu- Jan van Houwelingen. die ns de christen-democratische es sprak, betoogde, dat, nadat oor- en nadelen zijn afgewo- r slechts sprake kan zijn Van beperkte toepassing van de uergie. moeten reageren op de stroom van kritiek op het Kalkarproject. Vrij wel alle partijen wensten ophelde ring over de zeer snel stijgende kosten en wilden weten of Neder land nog langer zou meedoen. Vooriman: Volgens een weten schappelijke instelling zijn kweek- reaktoren onmogelijk en is elke poging tot economische verspillinh. Var. Houwelingen: Niet alleen de i§ economische haalbaarheid, maar ook de veiligheidsapsecten moeten opnieuw worden bezien. p Handtekeningen In de pauze van het debat namen minister Lubbers, Kamervoorzitter Vondeling en Jan Terlouw. de voorzitter van de energiecommissie 155.70?. handtekeningen in ont vangst, die waren geplaatst onder een protest tegen het Kalkar-pro- jekt D(. leden van de anti-Kalkar groepen waren gisteren 175 man sterk naar het verregende Den flfkflF <ÜULO hOOIl Haag gekomen om daar op het «utv ntvn Binnenhof te protesteren. Een belangrijk punt in het kerne- rzichtig jemde het een bijzonder zorg- nde ontwikkeling, dat als ge- yan de oliecrisis het aantal entrales in de wereld snel emt. Van Houwelingen ver- 'Er wordt wel beweerd, dat -land moet oppassen niet ach- te raken. Nog afgezien van de of dat zo is. is in Nederland lijn zeer dichte bevolking een ichtige aanpak gewenst', oordvoerder van het CDA wil- eten of minister Lubbers alle jgingen of opdrachten heeft en voor de bouw van de kern- tles Jan van Houwelingen zag niet in. waarom ineens be- moet worden over de bouw lrie centrales. Jansen van de PPR zag de ssing van kernenergie alleen mogelijk in een wereld, waar- GORINCHEM Tussen Gorinchem ocll - en Lexmond is een zwaan gister- nergiedebat was juist, dat bij het morgen dwars door een bestelwa- nemen van beslissingen over de gen heengevlogen: de voorruit in. bouw van kerncentrales, rekening de achterruit uit. Het beest was op wordt gehouden met het al of niet slag dood. Het zoontje van de be- accepteren door de bevolking van stuurdfi van de wagen liep lichte de kernenergie. - verwondingen op bij het incident. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG 'Totaal onaanvaardbaar' en 'geen basis voor een verder gesprek': dat was gisteren na twee dagen keihard onder handelen het commentaar van de Nederlandse rijksluchtvaart dienst op de eisen van de Amerikanen om het luchtvervoer van de KLM drastisch aan banden te leggen. De delegatie verklaarde alleen verder te willen praten als de Amerikanen inbinden. Minister Van der Stoel heeft al laten weten 'diep teleurgesteld en bezorgd' te zijn over de 'harde en meer profijt trekt dan PanAm van haar lijndiensten op Amsterdam. Volgens hen zou de KLM driemaal weinig constructieve houding', die zoveel passagiers tussen Amsterdam de Amerikaanse delegatie tijdens de onderhandelingen heeft ingenomen. Dat een minister zich zo kort na hei begin van een gesprek dermate scherp uitliet, illustreert, dat de Nederlandse regering de zaak zeer hoog opneemt. Waar de Amerikanen op aansturen, is een verbod aan de KLM om samenleving stabiel is. Maar buitenlanders van Amsterdam naar an dat garanderen? Hij con- erde tot volstrekte afwijzing verdere toepassing van kerne- Zijn mening was, dat de ing na de verrichte studies de risico's ook tot deze conclu- loest komen. Dit was trouwens de persoonlijke opvatting van iman. 'Ik geloof dat de beslis- na de studies negatief moet liet hij ons weten. kar iter Lubbers, minister Vorrink euhygiene) en minister Boers- sociale zaken), die vandaag de Br antwoorden, zullen eveneens New York, Chicago of Houston te vliegen. Dit omdat zij vinden, dat de maatschappij met dit vervoer van derden de in grote financiële moeilijkheden verkerende Pan American Airways te veel concur rentie aandoet. Zoals bekend, staat PanAm op het punt van faillisse ment nu de Amerikaanse regering een subsidieaanvrage van tien mil joen dollar per maand heeft afge wezen Zesde vrijheid De Amerikanen verwijten de KLM. dat zij van haar diensten op de Ameiikaanse bestemmingen veel ADVERTENTIE Amerika vervoeren als haar Amerikaanse concurrent. Waar een groot deel van deze passagiers uit derde landen wordt gehaald, profi teert de maatschappij daardoor on evenredig sterk van de zogeheten 'zesde vrijheid', aldus de Ameri kaanse delegatie. Deze 'zesde vrijheid', die neergelegd is in de overeenkomst tussen Ame rika en Nederland, houdt in, dat wel vervoer uit derde landen wordt toegestaan, maar dan met de be perking, dat het verbod voor de maatschappijen 'zich redelijk ont wikkelt'. Van dat laatste is volgens de Amerikanen nu geen sprake meer. Behalve bij de delegatie van de Nederlandse rijksluchtvaartdienst heeft de Amerikaanse aanval ook bij c?e KLM zelf verontwaardiging gewekt. 'Het lijkt erop, dat de Ame- Van eer- verslaggever rikanen erg nationalistisch van op- vatting zijn', aldus een woordvoer der Zij vindt, dat de vrijheid van het publiek om zelf zijn luchtvaart maatschappij te kiezen niet mag worden aangetast. 'Wanneer dit principe overboord zou worden ge zet. zouden de kleine landen geen schijn van kans meer hebben'. Ook a-* zeventien andere in de As sociation of European Airlines ver enigde luchtvaartmaatschappijen vinaen een eenzijdige beperking van her vervoer volstrekt onaan vaardbaar DEN HAAG De 43-jarige me vrouw L. I. A. Bosman uit Den Haag heeft acht uur lang met drie vingers bekneld gezeten in een op- klapbed. Ze kwam vast te zitten bij he' opmaken. Dat gebeurde om streeks drie uur 's middags. Pas om elf uur 's avonds kwam er een be woner thuis, die de politie kon waarschuwen. Uiteindelijk heeft de brandweer de vrouw bevrijd met behulp van een ijzerzaag. Mevrouw Bosmar moest worden opgenomen in hei, Haagse ziekenhuis Westein de. I UTRECHT Er is indertijd nogal wat lawaai ontstaan over de boot, die de Joegoslaaf Dusan Maka vejev van enkele ex-provo's had gehuurd om er zijn film 'Sweet Movie' op te maken. De eigenaars waren het niet eens met de film en als je hem overziet kun je met hun verontwaardiging een heel eind meegaan, ook al aanvaard je hun argumenten niet. De stroomgroep Stop Kalkar en het 'anti-Kalkar-comité' hebben gisteren ruim 150.000 handtekeningen overhandigd aan Kamer voorzitter Vondeling (rechts). En dr. Terlouw, voorzitter van de Kamerfractie van D'66, mocht even voelen hoe zwaar zoveel schrijfwerk eigenlijk is. Makavejev heeft zich sinds zijn voorlaatse film 'WR-Mysteries van het organisme' (1971) van het com munisme afgekeerd. Dat is een pijnlijk proces waarbij, als de bin ding echt is geweest, de droefenis om wat verloren ging overheerst. Is dat verdriet niet of in onvoldoende mate aanwezig dan heeft zo iemand de neiging door te slaan naar de andere kant of vals te trappen naar de vriend die nu vijand is gewor den. Hij is in het ongerede geraakt en op zijn gevoelens, gedachten en oordeel kun je niet bouwen. In 'Sweet Movie' doet Makavejev zich kennen als zo'n in het ongere de geraakt mens. die bovendien nog zijn heil zoekt in slecht gezel schap. Satire De proloog van de film is een vrij zachtaardige en koddige satire op de kapitalistische maatschappij. In 1984 wordt Miss World gekozen uit de schoonste aller landen. De prijs is de hand van de rijkste man ter wereld, maar in de huwelijksnacht blijkt datde bruidegom vreemde afwijkingen vertoont. Als de maagd dat niet neemt wordt ze in een koffer verscheept naar Amsterdam en komt terecht op het schip 'Sur vival' met Marx als boegbeeld en kapitein Anna Planeta aan het roer. We hebben trouwens met die boot al eerder kennis gemaakt, wanneer een matroos van de Potemkin, die op een witte fiets rijdt (een mooie vondst) aan boord stapt en onmiddellijk aan Anna verslingerd raakt. Het is een schip van verloren revo luties. van verloren illusies, geladen met suiker, snoep en doden. De jaren worden er willekeurig door een gehusseld: er is een matroos van de Potemkin. Anna zelf heeft in de Spaanse burgeroorlog gevoch ten. Miss World stamt uit 1984 en Van onze parlementsredactie DEN HAAG De AR-fractieleider Aantjes heeft gisteren schriftelijke vragen aan minister De Gaay Fort man (binnenlandse zaken) gesteld over de benoeming van de PvdA- voorzitter André van der Louw tot burgemeester van Rotterdam. De heer Aantjes wil weten of de door hem afgekeurde gang van zaken rond de collegevorming in het Rijnmondgebied bij deze benoe ming aan de orde is geweest en of hierover door de minister met de heer Van der Louw is gesproken. Voorts vraagt de AR-fractieleider of de eis van de PvdA dat Van der Louw naar Rotterdam zou gaan doorslaggevend is geweest bij de benoeming en of in verband daar mee de commissaris van de konin gin in Zuid-Holland, mr. Vrolijk slechts één kandidaat heeft voorge dragen. 'Heeft de minister toen zelf nog naar andere kandidaten ge zocht', vraagt mf. Aantjes verder. Kamervoorzitter Vondeling had in eerste instantie de schriftelijke vragen en de daarna verzochte in terpellatie van mr. Aantjes gewei gerd omdat de benoemingsaffaire binnenkort bij de behandeling van de begroting van binnenlandse za ken uitgebreid aan de orde kan komen. Nader overleg tussen de vaste Ka mercommissie van binnenlandse zaken en de Kamervoorzitter leidde ertoe dat deze bij uitzondering af week van de betreffende bepalin gen in het reglement van orde van de Tweede Kamer, en de schrifte lijke vragen alsnog goedkeurde. Verwacht wordt dat minister De Gaay Fortman de vragen voor de begrotingsbehandeling zal beant woorden. De AR-fractie is gisteren niet toe gekomen aan een bespreking van de eventuele kandidatuur van mr. Aantjes voor de post van commis saris van de koningin in Zeeland. Het beraad over dit probleem zal vanmiddag plaats vinden. Vrijdag beraadt het AR-partijbestuur zich over deze zaak. Deze concerten zijn georganiseerd ter gelegenheid van dit. jaar in ons land te houden wereldcongres van de ISCM (het internationaal ge nootschap van hedendaagse mu ziek) en de jaarlijkse Gaudeamus Muziekweek. Er zijn dan ook twee internationale jury's aan het werk geweest om de honderden inzen dingen uit een dertigtal landen kri tisch te bekijken en daaruit een aantal voor uitvoering in deze monstermuziekweek te selecteren. Tijdens het concert van dinsdag avond dat gegeven werd door het Omroeporkest o.l.v. Zoltan Pesko en het Radio Kamerkoor olv Frans Müller werden behalve het werk 'Gieter' van de Nederlander Guus Janssen, dat vorig jaar al door het Omroeporkest werd gespeeld en het koorwerk 'Heaventree' van de En- ROME Minister Van Doorn van CRM heeft maandag in Rome vlak bij het Nederlands Instituut en te genover het Museum voor Moderne Kunst, een bronzen borstbeeld van de Nederlandse auteur Louis Coupe rus onthuld. Het beeld is door de Italiaanse beeldhouwer Ruffino ontworpen. De onthulling was het middelpunt van de Couperus-her denking die het 70 jaar bestaande Nederlands Instituut en de Vereni ging Italië-Nederland houden. Voor zover bekend is het de eerste maal dat een Nederlands schrijver met een standbeeld in het buitenland is vereerd. AMSTERDAM Rufus, dat wordt de naam van een nieuwe Neder landse speelfilm waarvoor de opna men deze week starten in o.a. Scheveningen, Wassenaar, Haarlem, Hilversum en Amsterdam. De hoofdrol, een 'al te gehaaid speler in het illegale Haagse gok- milieu' wordt gespeeld door Rijk de Gooyer. Verder spelen o.m. mee John van Dreelen. Cox Habbema, Pleuni Touw en Yoka Berrety. Het basisgegeven van de film is ontleend aan het boek 'De ratten vanger' van Anton Quintana. De film wordt geregisseerd door Samu el Meyering en zal naar verwach ting het komend voorjaar In de bioscopen gebracht worden. Dit is een van de Peruaanse mum mies die te zien zijn bij de Galerie Herman Krikhaar aan de Spuistraat te Amsterdam en die al zoveel be langstelling trokken, dat besloten is de tentoonstelling, die ook pre-co- lumbiaanse kunstvoorwerpen om vat, tot 2 november te verlengen. De mummies zijn gekleed in stof fen. die soms bijzonder fijn gewe ven zijn. zo fijn als zelfs de meest moderne machines het nu niet zou den kunnen. Ze dragen tombago een soort goudlegering kronen en de man is bovendien uitgedost in een statiegewaad van papegaai enveren. De groep is opgesteld zoals ze is gevonden, omringd door verschil lende graggiften. w.o. een complete uitrusting om te spinnen. en die loete^0 a°PboS m* DAGRA N.V. DIEMEN Vraag: Zijn de besjes van kamper foelie vergiftig en gevaarlijk voor kleine kinderen die m de tuin spe len? Antwoord: Niet vergiftig, maar ook niet lekker en om deze tijd vari het jaar. door de vele regen en wind, vrij smerig. Maar de vogels zijn er dol op en dat is misschien het beste argument om de kinderen ervan te overtuigen dat ze die din gen dan liever aan de vogeltjes moeten overlaten. Vraag: Hoe zit dat nu weer? Nau welijks enigszins bekomen van ver ontwaardiging over de 'Heffing Kalkar ad 7,96 zien weer nog bijstaan 1,27, omzetbelasting hier over. Op grond van welke wetelij- ke bepaling is het mogelijk dat de overheid over een heffing (belas tingen dus) nog weer eens belas ting heft? Antwoord: Afgezien van alle ge dachten die u en wij hebben over de kweekreactor, moeten we con stateren. dat het bedrag ad 7,96 geen belastingheffing, maar beta ling is voor dienstverlening. Wat die 1,27 betreft: Dit is inderdaad BTW. verschuldigd bij de betaling voor dienstverlening (art. 4 van de wet op omzetbelasting van 1968). Vraag: Een oudere man zonder kinderen trouwt onder huwelijkse voorwaarden met een weduwe (met gehuwde kinderen). Als de vrouw nu eerder overlijdt, op welk deel van haar bezittingen heeft de man dan recht. Hoe gaat het met de boedel? Als de man eerder over lijdt, gaat dan alles naar de vroiiw? Antwoord: Deze vraag, hoewel meestal In andere vorm, komt vaak in onze correspondentie voor: Als de vrouw sterft, krijgt de man uit de nalatenschap een kindsdeel. Men kan bij testament zorgen dat de boedel wordt vrijgesteld. Het beste is dit met de notaris te be spreken. als het om kostbare stuk ken gaat. Sterft de man eerder, dan is de vrouw de erfgename, tenzij bij testament een andere regeling ge troffen wordt. Vraag: Hebben de figuren die men gebruikt als windvaantjes op ker ken en openbare gebouwen een diepere btekenis? Antwoord: We kunnen het gezegde van de vlag en de lading van het schip wijzigen in: Oorspronkelijk kon men aan die windvaantjes Vragen (één per brief) zenden naar: Uw probleem ook het onze. Postbus 507, Voorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is* verzekerd. zien, hoe de gezindheid was van degenen die het gebouw, dat daar onder was, hadden laten bouwen of bewoonden. Op een katholieke kerk ziet men meestal het Kruis, op een protestantse kerk de Haan (de haan van Petrus, die de waakzaam heid in de gedachte houdt, maar ook de Bode van de dag (Zie ge zang 371 uit het Nieuwe Liedboek). Een Zwaan duidt op Lutherse rich ting. We zien echter veel liturgische symbolen en figuren. Het schip (de kerk des Heren), de Vis (Grieks Ichthus, de beginletters van Jezus Christus. Zoon van God. Verlosser). Verder figuren uit Bijbelse verhalen en godsdienstige legenden bv. Mi- chaël of Sint Joris met een draak, enz. Ook kan men op kerken een- profaan vinden: het wapen van stad of provincie. Een paard zal men niet zo gauw vinden op een kerk: Dit dier was het symbool van dp Germaanse dondergod. We zien het vaak in Twente als geveltopte- ga zo maar door. Daar is niets op tegen, er is zelfs veel goeds van te zeggen. Wie is Anna? De revolutie, de moeder die haar kinderen ver leidt en verslindt. De doden die ze beweent heeft ze zelf vermoord. Tot zover is er niets aan de hand, al die ideeën zijn het waard om uitge werkt te worden. Maar wat doet Makavejev er mee? Hij maakt er een redeloze troep van. Hij werkt met kinderachtige, loze schokeffec ten. die hij vrij willekeurig overal vandaan plukt. Walgelijk ROTTERDAM Gisteravond (dinsdag) is in de Rotterdamse Doelen het eerste concert gegeven van de manifestatie van heden daagse muziek die tot en met volgende week maandag in Rotter dam, Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Hilversum wordt ge houden. gelsman Nigel Osborne, twee eerste uitvoeringen gegeven: Parodia ad Perotinum van de Duitser Georg Kröll en Chronoplastic for Orches tra van de Japanner Joji Yuasa. Aan de in totaal twaalf openbare ■concerten tijdens deze muziekdagen werken, behalve bovengenoemde ensembles, mee het Rotterdams Philharmonisch Orkest, het Con certgebouworkest, het Residentieor kest. het Utrechts Symfonie Orkest, het Overijssels Philharmonisch Or kest, het Radio Kamerorkest en di verse kleine ensembles en solisten. De slotmanifestatie wordt weer in De Doelen gehouden waar maandag avond vanaf 20.30 in alle hoeken en gaten door een dozijn ensembles hedendaagse muziek ten gehore wordt gebracht: onder meer een koorwerk van Daniel Lenz dat in 1973 op het Gaudeamus Componis tenconcours werd bekroond, maar niet kon worden uitgevoerd omdat geen Nederlands koor beschikbaar was waarvan de leden bereid waren in eikaars mond te zingen, zoals Lenz voorschrijft ken van boerenschuren. Door een dergelijk teken wordt wat er onder zit, verklaard. Maar een tegenwoor dig levend mens zal liever een blik semafleider op zijn schuur zetten, dan, via een dakversiering, het op een akkoordje gooien met een hei dense dondergod. Er Is heel veel te zeggen en te studeren over wind vaantjes en de samenhang daarvan met de oorspronkelijke bewoners van het met die versiering be kroonde huis. Van een verslaggever DEVENTER Deventer krijgt een bibliotheek- en documentatie-acade- mie. Deze vorm van hoger beroeps onderwijs is enig in Oost-Nederland. Het ligt in de bedoeling september 1975 te starten met een tweejarige opleiding voor assistentbibliotheca ris. Daarna zal het leeerprogramma wor den uitgebreid met een aantal spe cialisaties. Over de accommodatie van de nieuwe academie moet nog overleg gepleegd worden met het Deventer gemeentebestur. PERSONALIA Promoties: Aan de Vrije Universiteit zijn gepromoveerd J. J. W. Lisman tot doctor in de geneeskunde en C. Janse tot doctor in de wis- en na tuurkunde.. Er is een walgelijk eetfeest, waarbij uitvoerig wordt geürineerd en ge braakt. Een commune, waaraan hij blij baar zijn hart heeft verpand, speelt vreemde rituelen, waaraan een shock-therapeutische uitwer king wordt toegeschreven: een ge boorte wordt nagedaan met veel bloed en geschreeuw. Als Anna haar matroos vermoordt, terwijl ze in de suiker liggen te dollen, moet het mes nog eens driemaal worden omgedraaid in de wond. dan welt het bloed zo lekker op. Van de treurnis, die als een toch nog rode draad door het gebeuren zou moe ten lopen, zien we slechts heel zel den een petieterig stukje. Op de loze effecten stapelt hij de loze hoop: aan het eind van de film blijken de vermoorde kinderen niet dood, het was maar een verhaaltjey Worden we dan helemaal voor aai|; gezet? Rancune Kan men moeilijk aan Makavejev's verdriet geloven, aan zijn rancune gelooft men zonder meer. Hij haalt een perfide stunt uit: als enige echte historische gruwelen, tussen het sollen met. bloed, uitwerpselen en geslachtsorganen door, laat hij journaal-opnamen zien die de Duitsers maaktejo van de lijken in het massa-graf, dat in 1939 bij Kayn in Polen werd gevonden. Nog steeds staat niet vast wie die moorden gepleegd hebben, het meest aannemelijke is dat de Duit sers zelf het hebben gedaan, hoè het ook zij: ze waren er verschrik kelijk blij mee en ze haalden eruit wat eruit te halen viel. In alle bezette landen werden die beelden van halfvergane lichamen uit en ter na vertoond, terwijl over de veel verschrikkelijker gruwelen, die definitief op rekening van de nazi's komen, een ondoordringbaar rook gordijn viel. Uitgerekend dit fascis tische propagandamateriaal koppelt Makavejev aan zijn mislukte film over verloren revoluties en Illusies. Om de nep compleet te maken, bood hij op een persconferentie maandag in Utrecht aan, die Katynbeelden door iets anders te vervangen. Alsof hij niet precies weet waarom hij ze genomen heeft! Beelden met een dubbele bodem, zeker, maar dan wel een doorzichti ge. W. Wielek-Berg AMSTERDAM Het Rijksmuseum in Amsterdam heeft een groot stil leven van Pieter Claesz (1597-'98- 1660) gekocht. Het schilderij dateert van 1627 en werd door P. Claesz in Haarlem gemaakt. Het bevond zich in een Nederlandse verzameling en dreigde verkocht te zullen worden haar het buitenland. Dank zij fi nanciële steun van de Vereniging Rembrandt, het Prins Bernhard Fonds en de Commissie voor Foto verkoop kon het werk voor ons land behouden blijven. De mu seumdirectie is erg gelukkig met de ze aanwinst omdat een goed voor beeld van zo'n vroeg Haarlems stilleven nog ontbrak in de verza meling. Het schilderij laat een wit tafella ken zien waarop allerlei etenswaren en voorwerpen zijn uitgestald; een rijk opgemaakte pastei, fruit, oes ters. olijven en noten, een tinnen kan. een roemer, borden en scha len. een mes en een Nautilusbeker. Dat alles is ongelooflijk knap uit gebeeld, het is een toonbeeld van pure schilderkunst. Het schilderij is bovendien zo gaaf bewaard geble ven, dat het na drie- en-een-halve eeuw nog lijkt of het gisteren werd gemaakt. Het is te zien in de Frans Hanszaal (zaal 211) van het mu seum. ADVERTENTIE 28 oktober t/m 1 november De Rabobank staat er voor open! Sparen doet U bij de

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11