Samenwerking op gebied van televisie met België is te eenzijdig I Tien vingers Radio- en televisieprogramma's Even puzzelen Dagrecept Veel co-produkties op gebied van drama Nederlanders negatief over gastarbeiders Ruiter en paard gedood Pittige piepkleine pikzwarte pilletjes. Lofwaardig Paul Brand Chirurg in India Linzen van List iï te TROUW/KWARTET DINSDAG 22 OKTOBER 1974 BINNENLAND/RADIO EN TV T4/K6 door Riet Diemer HILVERSUM Het zal de kijker niet zijn ontgaan dat er sinds het nieuwe televisie-seizoen is losgebarsten na een komkommer tijd van pakweg een maand of vijf meer dramaprodukties op de buis verschijnen waarin de Vlaamse omroep heeft samenge werkt met de verschillende Nederlandse zuilen. *Een mens van goede wil' werd vorig seizoen een klassiek model voor co-produktie genoemd, maar ook daarna wordt op velerlei ma nieren samengewerkt tussen de buuromroepen. Een niet zo opvallend voorbeeld was maandagavond 'Het testament van Edgar Allan Poe' van de AVRO waarin de BRT financieel heeft bij gedragen en studioruimte in Brus sel beschikbaar heeft gesteld. Want dat speelt bij co-produktie vaak een belangrijke rol: de centjes en de studioruimte waar de Nederland se omroepen in hun voltalligheid om moeten vechten. 'Maar in kwaliteit, en keuzemoge-i lijkheden uit een grotere groep ac teurs. liggen net zo goed de voorde len van samenwerking op gebied van. financiën en studioruimte', meent Vic Lories. Hij geeft als voorbeeld de decors, die de Belg Paul Degueldre voor 'Een mens van goede wil' ontwierp en het aandeel van Belgische spelers. Vic Lories is de permanente verte genwoordiger van de BRT in Ne derland die vanuit zijn kantoor in een van de villa's van de NOS de samenwerking en uitwisseling van programma's moet bevorderen. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM De houding van het Nederlandse volk ten opzichte van de gastarbeiders is negatief. Een referendum onder het Neder landse volk - precie^ zoals dit zon dag in Zwitserlandis gehouden - zou weieens een meerderheid kun- nerl opleveren voor het wegsturen van de buitenlandse werknemers in Nederland. Dat blijkt uit een opiniepeiling die is verricht in opdracht van de ac tualiteitenrubriek van de TROS-te- levlsie. De pelling is verricht onder 534 Nèderlanders boven de achttien jaar en heeft volgens de opiniepei lers de mogelijkheid van een afwij king van minder dan vijf procent. Wel moet worden aangetekend dat in Zwitserland een grote campagne is voorafgegaan, waarbij het econo misch belang van de aanwezigheid vaq buitenlandse werknemers breed kon worden uitgemeten. Bij de opi niepeiling van-de TROS is dat ui teraard niet gebeurd. En dat is erg belangrijk, want andere opiniepei lingen hebben duidelijk gemaakt, dat de kennis over de buitenlandse werknemers ook in ons land gering is en dat vooral de niet- of welnig- weters geporteerd zijn voor het wegsturen van buitenlandse werk nemers. Wat cijfers uit de TROS-enquête: 42 procent van het Nederlandse volk wil de buitenlanders wegstu ren. van 39 procent mogen zij blij ven en 19 procent heeft op dit punt geen mening. Op de vraag: 'Gelooft u dat de Nederlandse economie het kan stellen zonder de hulp van buitenlandse werkers?' zei 55 pro cent 'ja'. 30 procent 'nee' en 15 procent had geen mening. Vah de ondervraagden is 48 pro cent tegen het géven van een ver trekpremie van vijfduizend gulden aan buitenlandse werknemers, 38 procent vóór en 14 procent had geen mening. Op de vraag of de buitenlandse werknemers in Nederland stem recht moeten krijgen, als zij hier drie jaar verblijven had 16 procent geen mening. 43 procent was vóór en 41 procent tegen. Een echte co-produktie noemt hij pas 'Centragl Station' van KRO en BRT waarover hij tevreden zei: 'Is meegevallen'. Een voorzichtige lof- tuiging over de eerste aflevering met de snelle achtervolging door Brussel. De KRO zendt de resteren de vijf afleveringen uit op zonda gen om de vier weken. Voor het eerst weer op 30 november. Deze co-produktie is zelfs zo strikt symmetrisch opgebouwd dat Hans Keuls de Nederlandse scriptschrij ver is. Paul Cammermans de (Ne derlands)-Vlaamse regisseur. Hij woont en werkt al jaren in ons land. De rechercheurs worden ge speeld dóór Cor Witschge uit Ne derland en Senne Rouffaer uit Bel gië. Samen werken KRO en BRT aan 'Voetreis: naar Rome' van Bertus Aafjes waarvan wordt verwacht dat de serie volgend jaar op het scherm komt. Klaaglied Verder heeft de NCRV samen met de BRT onlangs de opnamen vol tooid van het eenmalig spel 'Klaag lied om Agnes' naar de roman van Marnix Gijsen, waarvoor in Belgi sche steden en dorpen is gefilmd. Het verhaal speelt zich af in België en wordt ook door Belgische ac teurs gespeeld. Regisseur is Ruud Keers van de NCRV. Yvonne Keuls bewerkte het stuk. In verband met het. toekennen van de staatsprijs aan Marnix Gijsen wordt hetbin nenkort uitgezonden. Met de NCRV zal ook 'Wierook en tranen" van de Vlaamse schrijver Ward Ruyslinck worden gedramati seerd Een co-produktie waarin de NCRV alleen op financieel gebied heeft samengewerkt is het poppen spel *Van den Vos Reinaerde'. Uit zending in ons land is nog niet bekend. De AVRO is financieel 'bijgespron gen' in de BRT-produktie van het driedelige spel 'De komst van Joa chim Stiller' naar de roman van Hubert. Lampo. De opnamen waren in België en de Vlaamse regisseur was Harry Kumel. De BRT zendt de serie dir seizoen uit, de AVRO later, wanneet is niet bekend. Verder ^ijn er op ander gebied dan drama de amusementsprogramma's als BB-kwis van KRO en BRT 'Met de muziek mee' van VARA en BRT en het jeugdprogramma 'Geen woorden maar daden' van 'AVRO en BRT. Ondanks dit optimistisch relaas over de Vlaamse inbreng op de Nederlandse buis en omgekeerd is Vic Lories niet bijster tevreden. 'Co-pioduktles vormen geen pro bleem, zeker niet op het gebied van drama Soms is het aanbod zelfs te Van een verslaggever MILL De 12-jarige Harry Kremers uit Mill is gistermiddag om het le ven gekomen, toen hij met zijn paard tegen een vrachtwagen botste. De jongen stond in een groep ruiters te wachten om de Boschweg in Mill over te steken. Bij het naderen van de vrachtwagen begon .zijn paard te steigeren en botste tegen de wagen op. De jongen was, evenals zijn paard, op slag dood. Vic Lories groot. We hebben ook nog een deel van onze middelen nodig voor ei gen produkties'. Het grote probleem blijft voor hem, dat Nederland te weinig BRT-pro- dukties overneemt'. Als voornaamste reden ziet hij het Nederlandse om roepbestel waarin ieder beperkte zendtijd heeft en die liefst zelf wil vullen met datgene waarvan men verwacht dat het succes heeft. Gunstigt uitzondering is de jeugd- feuilleton Magis'er Maesius, die de NOS voor het begin van de zondag avond heeft overgenomen. Knelpunt Knelpunt noemt hij dat Nederland geen vertrouwensman in België heeft. 'Hier kunnen maar weinig omroepmensen de Belgische televi sie ontvangen. Ze kennen alleen het- aanbod van papier', zegt hij. Zelfs hij kan de programma's van zijn vaderland niet ontvangen in Hilversum.. 'De verspreide kabelnetten maken dat de Belgen wel veel buitenland programma's kunnen krijgen. Bij ons springt men gemakkelijker over naar een ander land, de Vlaamse kijkers hebben vaak meer belang stelling voor de TROS dan voor de eigen informatieve en culturele programma's, waarvan België goede heeft Ook worden veel Nederlandse produkties overgenomen, zoals Me- rijntje Gijzen, Bartje, De Kleine Waarheid, documentaires als van Henk Mochel en Hans Keiler'. Sinds kort is er het voorstel om de samenwerking tussen beide landen meer structuur te geven. Vic Lo ries. 'AI jaren zijn er werkgroepen, maar een van de weinige die func tioneert is die voor drama van BRT en Nederjand. Nu wil men op ge bied van jeugdprogramma's, docu mentaires en actualiteitenrubrieken ook iets van de grond krijgen'. Intussen houdt men elkaar op ge bied van de actualiteiten op de hoogte. Op Cyprus werkte een ge mengde ploeg. Marcel de Groot was er van Televlzier en een camera man van de BRT. Ook is er samen werking met Panoramiek en wor den beelden op nieuwsgebied uitge wisseld. ADVERTENTIE SMIDJE VERHOLEN In de lawine van informatievce- en educatieve programma's zijn er niet zo bar veel die zich werkelijk aan de kijkers opdringen. Die hen aan het denken zetten en acties op gang brengen. Ik hoop, dat de door de AVRO gemaakte documentaire over de kankerbestrijding ertoe zal blijken te behoren. Met dokter Hans van Swol en prof. dr. D. W. van Bekkum als 'aangevers' van de problemen, is een zeer lofwaardige poging gedaan om de Nederlandse bevolking en de overheid meer dan tot dusver het geval was te mobili seren in de strijd tegen een nu nog machtige vijand. Een vijand die zich weet te handhaven door onze onwetendheid en verkeerde zuinigheid. De film (natuurlijk weer ge- engageerd vakwerk van cineast Jan Schaper) gaf een indruk van de Amerikaanse wetenschappelijke vorderingen en de effectieve organisatie van een nationaal plan tegen de kanker. In de belastingpot draagt iedere Amerikaan jaarlijks ongeveer tien gulden voor dit doel bij. Dat wordt niet veel gevonden, want zij geven dertig gulden aan kauwgum uit. Wij steken er bijzonder armetierig tegen af met de vijfentwintig tot vijftig cent die de Nederlandse overheid per hoofd van de bevol king in de kankerbestrijding steekt. Goed beschouwd, zijn we enorme krentenwegers die in hun eigen vlees snijden. Het is wel een beetje te begrijpen, want van oudsher zijn allerlei vormen van bestrijden van aan doeningen, ziektes en epidemieën bij ons een zaak geweest van liefdadige instellingen. In de film werd echter duidelijk gemaakt, dat de noodzakelijke aanpak van het kwaad zoveel mankracht en zoveel investering vergt, dat alleen een door de regering geleid plan kans van slagen heeft. Een nationaal plan, wel te verstaan, waar ieder een zich achter kan plaatsen: wetenschapsmensen, politici en leken. Dit programma zal toch iets moeten openbreken in alle geledingen van onze samenleving. En vooral aan de top. Nederlandse geleerden heb ben weliswaar belangrijke bijdragen geleverd aan het kankeronderzoek en zelfs pionierswerk verricht, maar, zoals prof. Van Bekkum ook zei. worden tal van mogelijkheden tot verdere 'ontwikkeling onbenut ge laten.. De eerste aflevering van Reiswijs, werd door Romano M. Stinga zonnig gepresenteerd. Dit AVRO-rubrlekje is als lekkermakertje wel geslaagd. Tussen de vele kleurige plaatjes vol gebruinde toeristen aan de Costa Brava had echter het informatieve gedeelte mijns inziens iets groter kunnen zijn. Zeker voor wat betreft volk en cultuur van het echte Catalonië. De Fantastische vertellingen van Edgar Allan Poe (1809-1849) zijn klassiek en in vele talen bekend. In een co-produktie van AVRO en BRT heeft schrijver-regisseur Emanuel Boeck een driedelige serie gerealiseerd, met Henk van Ulsen in de titelrol. Er werd al bij aangegeven, dat men heeft gestoeid met verhalen, thema's en biografische gegevens van Poe. Inderdaad. In de AVRO-bode komt een goed geschreven portret voor, waarin Jan Overduin tal van karakteristieken aangeeft, die in het televisiespel te weinig of in het geheel niet naar buiten komen. Geen van de gespeelde verhalen weerspiegelden het wezen van de door angsten beheerste schrijver. Misschien dat in de volgende afleveringen meer blijkt van de zwarte diepte van zijn geest, die ver verwijderd was van de goedkope fondantkleurtjes van deze vertoning. TON HYDRA 17. Smid je Verholen schreef op zijn beurt ook iets uit, namelijk een cheque, waarop te lezen stond, dat de Nationale Bank te Gravendrecht de somma van tienduizend gulden zou uitbetalen aan de toonder van deze cheque. Mathijs Kneutepeut kreeg de cheque en hij kon het waardevolle papiertje dus gaan to nen aan het loket van de bank, waar een nauwgezette bediende hem vervolgens gaarne in bezit van de opgeschreven tienduizend gulden zou stellen. Verheugd borg Mathijs de cheque in zijn binnenzak en hij riep vrolijk uit: 'Dat noem ik nog eens zaken doen. Snel en zonder gepingel verkopen. Je wordt harte lijk voor; je medewerking bedankt. Verholen Nou.dan -ga ik nu maar, hé?. Ik heb hier immers niks meer te maken. Dit hele spulletje hier behoort nu aan jou! Ja ja. Verholen, ik mag hopen, dat je de FERDINAND zaak op de oude voet zult voortzet ten, want het was altijd een ver trouwd en degelijk bedrijf. Het bes te dan, hè, en tot kijk zullen we maar zeggen.' Mathijs pakte de reeds gereed staande koffer met lijfgoed op en liep ermee naar bui ten. Daar begon hij dit tot berstens toe gevulde nuttige voorwerp onder drukke bewegingen in het oude au- to'tje te laden. Edoch, het zou hem niet gegeven zijn deze daad onge- stooro te verrichten. Smid je Verholen kwam er namelijk met gestrekte arm aanhollen en riep gebiedend: 'Kom nou, mijnheer Kneuterpeuk! Hoe heb ik het nu? U wi't er toch niet met mijn auto van-dooi rijden?' 'Wel eh.ik eh.ik heet geen Kneuterpeuk', stotterde Mathijs geschrokken. 'En wat vertelt U nou voor onzin? Die auto is altijd van mij geweest!' ga 'Héél juist uitgedrukt', prees smlc je Verholen. 'Hij is van U gewéés Maar nu is hij van mij. Ik heb eej. door U getekende koopovereet ledi komst in de zak, waarop te lezeLfr, staat, dat ik voor de somma va, tienduizend gulden alles van kocht behalve een koffer niet lijp goed.' Handenwringend en ti nen plengend stapte de verboumjniti reerde Mathijs Kneutepeut weer de oude auto. 'Ellendige sufferd d en° ik ben!- jammerde hij wepklagenp*3 toei 'Ik ben veel te voorbarig geweeste Als d<> zaken zich zo vlug afwlkk len kijk dan uit, leerde mijn goei 1 vader mij altijd! De auto had willen houden!' 'Het spijt 2 erg voor U', zei smidje Verholi |n beslist. 'Maar zaken zijn nu eei maal zaken. Vooruit, weg met d koffer De auto is van mij en daaf in mee uit.' laat Du evol Rectificatie In ons commentaar (2) van giste ren is in de laatste alinea een storend zetfoutje geslopen. In plaats van 'Een tuiger voedt men niet met havermout heeft Ger- brandy eens gezegd dient""- te worden gelezen 'een tijger'enz. 109 Doch toen Margaret kort na hun aankomst met verlof in Engeland ernstig ziék werd, wist hij heel zeiler dat het hem wél was gebeurd :en hij betreurde het niet. Geen mensenleven kon zijn volle rijkdom krtogen als het niet een dergelijke liefde kende, ook al kostte dat ver driet. Door haar ziekte onderging hij een verandering. Hij leefde alleen nog maiar voor haar welzijn en voor haar geluk. Hij zorgde voor haar als een volleerd verpleger. Hij verzorgde de maaltijden en spoorde de kinde ren aan hun taak in het huishou den te verrichten, deed de afwas en maakte de ziekenkamer gezellig met bloemen. Samen met Alison Webb organiseerde hij haar verjaardag, in juni. De Brands, de Fritschl's en de Wqbbs waren aanwezig dertig ménsen, alles bij elkaar. En alles liep geolied. Er waren bloemen en aardbeien en slagroom. Paul stond erop het merendeel van de voorbe reiding zelf te doen. Ook de afwas na; afloop kwam voor zijn rekening. Zoveel had hij nog nooit in het huishouden gedaan. Slechts heel geleidelijk herstelde Margaret na een periodemet veel pijn, waarschijnlijk nog een gevolg van haar koortsaanvallen in India. In de zomer was zij zover genezen dat z( gezamenlijk een kampeerreis door Europa konden maken, waar bij zij onder andere Valbonne aan deden, in het zuiden van Frankrijk. Daar lag een pittoresk klooster dat werd beherd door een Franse Dorothy Clarke Wilson Vertaling: H. A. Schreuder Uitgave: Boekencentrum BV protestantse orde die zich bezig hield met de verpleging van lepra lijders. De stationcar waarmee zij de tocht maakten was tot de grens van het toelaatbare belast met de leden van het gezin Brand plus twee school vrienden van Christopher, waarbij dan nog de bagage kwam. De beide jongens waren al gauw over hun verbazing heen dat er in een gezin zoveel meisjes konden zijn en wa ren niet te onderscheiden van de andere kinderen. Drie weken van onbezorgde vakantie in Frankrijk en Zwitserland gaf hun de gelegen heid hun Frans en hun zwemkunst te verbeteren. Het was een zomer om volop te genieten, want in september moest Paul weer op reis. en het zou bijna twee jaar duren voor hij zijn kin deren weerzag. Want hij was in middels benoemd tot directeur or thopedie bij de permanente staf van de leprazending, terwijl hij te gelijkertijd zijn banden met Vellore bewaarde als docent voor orthbpe- dische chirurgie. Tevens was hij adviseur op lepragebied van de we reldgezondheids-organisatie. Hij leefde een gespleten leven:, ten dele in Engeland, ten dele in India, en voor het derde deel in welk wereld deel hij ook maar nodig mocht zijn. Verheugd was hij dat Margaret een stuk met hem meereisde. Zijn eer ste bestemming was Rio de Janeiro, waar een internationaal congres over lepra werd gehouden. Dit was de eerste keer dat er een bespre king zou worden gewijd aan chirur gie en revalidatie. Margaret leverde een uitstekende bijdrage met be trekking tot haar specialisme: ogen. Ook in Rio was dokter Kamalam Job. die nu in Londen studeerde. Zijn bijdrage tot de conferentie kreeg veel bijval. Paul was geweldig PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN trots op de evenwichtigheid en ze kerheid waarmee deze vroegere stu dent en latere collega Vellore ver tegenwoordigde. Trots was hij ook op sommigen die kortere tijd stage in Vellore hadden gelopen, zoals dr. José Arvelo. Dok ter Arvelo had al in Vellore uitge blonken. Hij had de Panamerlkaan- se Gezondheidsorganisatie ertoe overgehaald een trainingsconferen tie te houden en een centrum in te richten. Hij was een enorme actie begonnen voor revalidatie van le prozen in Caracas. Venezuela, in zeer korte tijd de kloof overbrug gend die er bestond tussen het aanvankelijk geheel ontbreken van rev^lidatietechnieken en het mo mentele gebruik van de meest mo derne methoden. Men koesterde de hoop dat dit project als opleidings centrum voor geheel Zuid-Amerika dienst zou kunnen gaan doen. Het waren niet allemaal zuiver we tenschappelijke en formele bijeen komsten waar Paul het woord moest voeren. Alles bijeen kwam het wel voor dat hij zes tot zeven maal per dag spreken moest. Daar bij viel het hem zelf op deze rond reis door de beide Amerika's pas goed op hoezeer zijn werk en dat van Margaret verband met elkaar hield. Het verliep pas vlot als zij beiden op het podium zaten. Paul sprak dan over handen en voeten en neuzen, maar als hij op het chapiter ogen kwam gaf hij het woord aan Margaret: 'Hier is de deskundige'. (Wordt vervolgd Radio vandaag HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7-02 Levende Woord. 7.07 (S) Badlnerle. (7.30 Nws; 7.41-7.50 Echo.) 8.24 Overweg. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. hulsvr. 8.45 Wonderl. letter M. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Aubade. 10.30 Nws. 11.30 Bejaardenprogr. 11.55 Scheepspraat. 12 00 (S) Van twaalf tot twee. met 12.30 Nws en 12.41 Echo. 14.00 Huisbezoek. 14.15 Schoolradio. 14.45 (S) Interlokaal op dinsdag, met 15.30 Nws. 17.00 Overheldsvoorl.: Kath. kerk ln Suri name. 17.10 (S) V.d. Jeugd. 17.30 Nws. 17.32 Echo magazine. PP: 18.19 Ultz. v.d. P.S.P. KRO: 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 Progr." voorbesch. 19.00 (S) Zin In muz. 19.45 Instemmen met velen. AVRO: 20.00 Vanavond. 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal. 22.50 Vanavond laat nws. 23.20 (S) Er floot een vogel ln de wel. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een gaatje. (8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal.) 8.50 Morgenwijd. NOS: 9.00 Rep. 9.35 Waterst. AVRO: (S) Sopraan met plano. 10.00 (S) V.d. kleu ters. 10.10 (S-M) Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws. 11.03-11.05 Radiojournaal. 11.30 (S) Rondom Twaalf, waarin 11.55 Beursber. Overheldsvoorl.: 12.30 Ultz. v.d. lanflb. AVRO: 12.40 (S) Kinderkoor. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 (S) Nu- per Rosarum Flores. 14.00 (S) Meisje uit de voorstad (4). 14.35 (S) Met het oog op luisteren. 15.25 (S) Met muz. op stap. 16.00 Nws. 16.03 Radiojournaal. 16 05 (S) Gebakken vensterbanken. 17.00 Mobiel. 17.55 Med. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.21 (S) Licht ensemble met zangsollst. 18.45 Toppers van toen. 19.25 Planomuz. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. KRO: 20.00 Nws. 20.05 Overweg. 20 15 (S) Praags Lentefestival 1974: mod. muz. 21.30 Babel-publ. 22.30 Klass. en mod. kamermuz. 23.00 Babel-satire. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM in draait op verz. van mensen uit de sport wereld. 12.03 (S) Drie tussen de middag. 14.03 Gesodemeurders. 16.03 (S) Mis. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. VARA: 19.02 Drie loopt achter: Poprekonstr. 20.02 (S) Nashville. 21.02 (S) Jazz en Blues. 22.02 (S) (P)opdonder. 22.55 Med. 23.02 (S) Wachten op middernacht. 0.02 (S) Nacht-drle-draai. 2.02 Helpl 4.02 Truck. KRO: 6.00-7.00 (S): Scheer Je weg. Speciaal TV vandaag De NOS zendt de voetbalwedstrijd Feyenoord-Barcelona uit. In de pau ze Hier en Nu. (Ned. 1 20.25 uur). In Zipcode vertoont de VPRO een duitse reportage over Portugals afscheid van zijn imperium. Ned. 2/21.00 In Muziek in Uw straatje krijgt de kijker iets te zien van de jubi leumproductie van de NCRV, Dynastie der Kleine Luyden. Ned. 1/21.15 Voor de EO treedt de Ameri kaanse zangeres* Diane Susek op. Ned. 2/22.00 0 Hier en Nu o.a. met: Blijft Engeland in de EEG? De anticon- ceptieprik in India, de behandeling van de Nederlander die verdacht wordt lid te zijn geweest van de Baader-Meinhof-groep en een na beschouwing Feyenoord-Barcelona. Ned. 1/22.05 De Staten, de nazi's, de soldaten, de minderheden en de kanseliers vormene de hoofdthema's van de do- dumentaire 25 jaar satire in de Bondsrepubliek. Duitsl. 22.05 The George Baker Selection treedt op in de Koning Willem III- kazerne in Apeldoorn. Hilv. 1/20.00 De KRO onthaalt het cultuurge- voelige Babel-publlek op een avondje surrealisme. Hilv. 2/21.30 NEDERLAND I TELEAC 12.15 Flexibele school - les 4 (herhll EO 15.Q0 Van Hart tot Hart NOS 18.45 Paulus de Bos kabouter 18.55 Journaal NCRV 19.05 Emil 19.30 Tweekamp NOS 20.00 Journaal NCRV 20.25 Wedstrijd FeijenoordFC Barcelona in pauze aankondiging van Hier en Nu 22.15 Hier en Nu 22.45 Koorzang uit Middelburg 23.00 Den Haag Vandaag 23.15 Journaal NEDERLAND II NOS 18 45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal VPRO 19.05 Beertje Colargol 19.15 Culemborg bij voorbeeld (deel 2) 19.45 Popeye NOS 20.00 Journaal VPRO 20.21 Berichten uit de samenleving 20.35 All in the family 21.00 Zipcode 21.45 Van Oekel special EO 22.00 Muziek uit studio 4 22.25 Wind blaast waarheen hij wi 23.00 Nader bekeken NOS 23.15 Journaal akt oed Med nof ent £25 *k. «Ie; lag :iem gei n le I» trp- aan r k; t pan tn. ger than kk nge ülir ota wer ij. iert le 1 ovei loor slt s bt OPLOSSING VAN VRIJDAG hor.: 1. Ans, 4. stegel, 9. sela, 11. Orel, 12 kabinet. 16. pet, 17. Po, 18. toeleg, 21. sol, 22. oor, 23. marine, 25. Em. 27. Mal. 28. troetel, 31. kaar, 32 Aeï, 34. Dommel, 35. eik. Vert.: 1. as, 2. nek, 3. slaper, 5. to 6. eren, 7. get, 8. el. 10. abel, item, 14. molen, 15. stoer, 17. poïl 19 oom, 20. game. 21. silene, J rata. 26. tram, 28. tam, 29. ore, lei, 31. k.o. 33. ik. lam F orn *Mal Horizontaal woorden invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben. 1. vijzel, 2. opstel in een krant, 3 doornat. 400 gr. linzen 150 gr. rijst 1 rookworst blikje tomatenpuree 1 ui, 1 liter bouillon 50 gr. bloem 50 gr. boter mosterd, zout peterselie Linzen gaarkoken in water met zout binnen drie kwartier. Kook ook de rijst gaar op de manier zoals die op het pak staat. Doe de helft van de linzen op een schotel en doe daarop de helft van de ln dunne plakjes gesneden verwarm t rookworst. Verdeel hierop de re van de linzen en de rijst. Verwar de 6 dl. bouillon en roer er tomatenpuree en kleingesneden door. Schenk dit mengsel over linzen. Zet de schotel gedureni vijftien minuten in een hete ovi of laat de schotel op het vuur kwartier doorpruttelen. Garni met de rest van de worst en fijngehakte peterselie. Dan moet mosterdsaus er nog over: de bot, smelten en er de bloem doorroerefj Vervolgens de overgebleven 4 bouillon er in gedeelten doorroei en de saus opnieuw aan de brengen. Op smaak afmaken de mosterd en de s?us apart bij linzenschotel geven. Menutip: Linzen van List, gemei de sla, ijs met slagroom. k o# 'al nin\ •Fti tc nde no orei kon het m en. ':t t b rnjbrec n

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6