Buitenlandse kinderen krijgen ook onderwijs in hun eigen taal Honderdste cantatedienst in de Kloosterkerk 'Soms moeten we leuren om ze aan een school kwijt te raken' Indringend spel van 'Imperium' Bejaarden willen vluchtheuvel GWS recipieerde TE KOOP een goed onderhonden gemod. HUIS met grond, bedrijfsschuu' en zolder, Het VERIFIGATIEBUREAU de VERENIGING van NEDERLANDSE GEMEENTEN ASSISTENTEN- ACCOUNTAN1 ZEEHENGELEN Aannemingsbedrijf N. TETTEROO en ZOON B. EEN MEDEWERKEND UITVOERDER TROUW 'KWARTET MAANDAG 21 OKTOBER 1974 KUNST/BINNENLAM door Jaap Kamerling LEIDEN Het leefklimaat voor de buitenlandse arbeiders begint zo langzamerhand toch wat beter te worden. In Leiden bijvoorbeeld is sinds enige tijd het inrichten van pensions voor buitenlandse arbeiders gebon den aan een vergunningenstel sel, waardoor controle goed mo gelijk wordt. En minister Van Kemenade erkent duidelijk het recht van onderwijs in de eigen taal en cultuur voor de kinde ren van de buitenlandse arbei ders. Hij wil meer geld beschik baar stellen voor de verbetering van dat onderwijs. In Leiden worden de buitenlandse kinderen zoveel mogelijk verspreid over de gewone basisscholen. Voor de ongeveer veertig Turkse en der tig Marokkaanse kinderen is nu één extra leerkracht aangesteld en twee part-time leerkrachten. Zij gaan van school tot school om de kinderen te helpen: ze willen ze in de eerste plaats 'aanspreekbaar ma ken'. Daartoe worden de kinderen dagelijks een uur uit- de klas geno men om hen vertrouwd te maken met de Nederlandse taal. Henk Everts, schoolpedagoog en onderwijskundige van de Leidse schooladviesdienst: 'Je moet je voorstellen, hoe traumatisch de eerste ervaringen van deze kinde ren zijn als ze de school binnenko men. Alles is totaal vreemd: het kind kan via de taal vrijwel nog geen contact maken. Vaak zie je dan ook, dat het kind het probeert op non-verbale wijze, dus met gebaren en uiterlijk zicht baar gedrag. Het merkt, dat daarom al gauw gelachen wordt en het klimt als het ware in de rol van clown. En dat clowngedrag ziet het voortdurend bekrachtigd. Het wordt beloond ,met de zo verlangde aan dacht. Het gevaar is echter, dat het kind door deze rol erg eenzaam wordt. 'Nou jij' Het is dan ook hard nodig, dat het buitenlandse kind zich zo gauw mogelijk met de Nederlandse kin deren kan verstaan. Dagelijks wordt het daarin getraind via de zogenaamde Nou jij' methode. In kleine groepjes met een paar Ne derlandse kinderen erbij worden dia's vertoond met hijvoorbeeld eerst een gewoon gezin'ten daarna alleen de vader. 'Dat is lader' zegt de onderwijzeres en een Nederlands kind wordt verteld: 'Nou jij'. Het kind herhaalt het. Daarna hoort het buitenlandse kind tegen zich zeggen: 'Nou jij'; het hoeft het Nederlandse kind alleen maar na te zeggen en begint de vragen en antwoorden te begrijpen. Vroeger werd deze leermethode be geleid door Nederlandse moeders, die vrijwillig meehielpen op school. Nu assisteren die moeders de speci ale leerkrachten, die hiervoor zijn aangesteld. Na zo'n drie maanden hoeft het buitenlandse kind niet meer apart te worden genomen en kan het zoveel mogelijk, zij het met speciale leerproblemen, in de gewone klas meedoen. Op de meeste scholen, met buiten landse kinderen zitten voorname lijk arbeiderskinderen, die ook vaak leermoeilijkheden hebben. Tussen hen vallen de buitenlandertjes dus niet zo op. Opvallend is, dat hun ouders vaak veel meer interesse to nen voor het onderwijs van hun kinderen dan de ouders van de arbeiderskinderen. 'Ze zoeken hier in Nederland vaak naar betere kan- sen 'voor hun kinderen', zegt Henk Everts. 'Daar komt nog bij, dat ze vaak minder gedragsmoeilijkheden vertonen omdat de meeste buiten landse kinderen erg volgzaam zijn en gemakkelijk te hanteren'. De schooladviesdienst wil de kinde ren zo min mogelijk isoleren: de leerkracht zou de verantwoordelijk heid voor het kind gauw verliezen als hij het steeds aan anderen zou overdragen voor apart onderwijs. Hij moet zijn onderwijssysteem zo aanpassen, dat het goed is voor iedereen. Natuurlijk kan hij daarbij geadviseerd blijven worden door de speciale leerkrachten. Studeren veel buitenlandse kinde ren verder na de basisschool? 'De meeste gaan naar de L.T.S. Het algemeen vormend onderwijs is meestal te verbaal (taalgericht) voor hen. Ik zie overigens wel meer kansen voor hen, als ze vanaf de kleuterschool op de Nederlandse school hebben gezeten'. Leuren Hoe zit het met de bereidheid van de scholen in Leiden om buiten- TUTKS TrUlt landse kinderen op te nemen? T>at is soms echt leuren, veel scholen kijken alleen maar naar het voor deeltje, dat plaatsing soms kan op leveren. Je kunt er soms een extra leerkracht mee krijgen. Dat is dan het voornaamste motief. 'Zit dat er niet in, dat wordt plaatsing moei lijk. Er zijn enkele scholen in Leiden waar het veel meer van harte Eén zo'n school is de 'Drie-october- school'. Alle buitenlandse kinderen gaan daar een halve dag in de week naar toe om onderwijs in hun eigen taal en cultuur te krijgen. Ze worden met een busje vanuit alle hoeken van de stad naar de Drie- octoberstraat gebracht. Naast de gewone school, die ze dagelijks in hun eigen omgeving bezoeken krij gen zij dus één keer per week op een centrale school onderwijs in de moedertaal. De Drie-octoberschool tussen ouders en kinderen. Ook tussen vader en kind. In Turkije was vader met veel gezag bekleed, hier in Nederland doet hij het vuile werk. D3 kinderen kijken niet meer tegen hem op. En als ze dan ook nog hun moedertaal verleren wordt het contact met de ouders wel heel moeilijk. Daarom dus dat Turkse onderwijs. In Rotterdam is de gemeente ge kant tegen dit onderwijs in de vreemde taal en cultuur omdat men daar vreest voor politieke lndoctti- natie door buitenlandse regeringen. Met de Turkse onderwijzeres op de Drie-octoberschool is daar nog niet over gepraat. Henk Evers van de schooladviesdienst voelt er wel wat voor om in een later stadium de inhoud van de leerstof ook eens te denken aan de uitbuiting van de ontwikkelingslanden. Worden de Nederlandse kinderen op de school ook geconfronteerd met Turkije? Henk Everts: 'Ja. dat gebeurt in samenwerking met het museum van Volkenkunde. Ook wordt er met de Nederlandse kin deren gepraat over de motieven van de Turken om naar ons land te komen. We hebben de oudercom- Nederlandse- en buitenlandse kinderen, samen op één school. missies zowel van de Turkse leer lingen als die van de Drie-oktober- school hier vanaf het begin bij is overigens gewoon een lagere school met Nederlandse kinderen. Alleen op woensdag komen er ook Turkse kinderen. In het speelkwar tier wordt er sameh gespeeld. De bedoeling van dit onderwijs in de eigen taal en cultuur is dat de kinderen niet vervreemden van hun moederland en hun moedertaal een beetje bijhouden. Anders gaan er thuis teveel spanningen ont staan. Ook in Nederland leeft de Turkse moeder, net als in haar eigen land, nogal geïsoleerd. Zij raakt daardoor nauwelijks ver trouwd met de Nederlandse taal en cultuur, terwijl haar kinderen ver nederlandsen. Dat kan aanleiding geven tot een sterke verwijdering betrokken. We hebben de Neder landse ouders duidelijk gemaakt, dat dit voor hun kinderen een geestelijke verrijking betekent en een bijdrage aan hun ontplooiing. En we hebben nog geen negatieve reacties gehoord. Er is een oudera vond geweest met Turkse wijn, Turks fruit en Turkse thee en er zijn plannen om op 23 april, de dag voor het kind in Turkije, een grote manifestatie te houden, een soort 'verbroederingsfeest'. De samenwerking met het museum voor Volkenkunde houdt in, dat het museum materiaal levert over Tur kije en dia's en films. Over Marok ko heeft museum veel meer materi aal. Dat is gunstig want in Januari begint er voor Marokkaanse kinde ren een soortgelijk onderwijspro ject. Het wachten is nog Slechts op de verblijfsvergunning voor de leerkracht, de leermiddelen zijn er al. ner Lapmiddelen door Adr. Hager DEN HAAG In het voorjaar van 1962 werd op initatief van ds. J A. Boerlijst en Gerard Akkerhuis in de Nieuwe Kerk aan het Spui de eerste cantatedienst georganiseerd. Zondag 27 oktober a.s. vindt na 12% jaar de 100ste cantatedienst plaats in de Kloosterkerk aan het Lange Voorhout. Op een en kele uitzondering na werden al die cantates geleid door cantor-organist Gerard Akkerhuis, reden ge noeg om met hem te gaan praten over Bach, over publiek, over de toekomst van de cantatediensten e.d. Tot aan de sluiting van de Nieuwe Kerk werden 4 5 Bach-cantates uitgevoerd. Iedere dienst was stampvol met opvallend veel bui tenkerkelijken. In 1967 was men genoodzaakt ofn te zien naar een andere ruimte, die men vond in de Kloosterkerk. Deze diensten werden geleid door ds. Lazonder. Een ander 'publiek' en zeei zeker ook een andere akoestiek. Door de cantate diensten ontdekte men in feite de voortreffelijke akoestische eigen schappen van de Nieuwe Kerk en dat werd mede aanleiding voor de resrauratie. Cantor-organist Per 1 januari 1969 werd Gerard Akkerhuis benoemd tot cantororga nist van de Kloosterkerk en in het vervolg werden de cantatediensten geleid door ds. Schoch en ds. Maria de Groot. Ondanks de voortreffelij ke samenwerking speelt Gerard Ak kerhuis toch met de gedachte om voor wat betreft de cantates de mogelijkheid alle cantates in de ochtenddienst uit te voeren. 'Can- LEIDEN Vrijdagavond zagen we de première van de vertolking van J. P. Sartres Huis Clos door toneelgezelschap 'Imperium'. Met de keuze van dit stuk heeft Imperi um weer eens teruggegrepen raar het wat meer traditionele genre na haar experimentele kreaties. Sartre heeft trouwens al eens eerder op het repertoire gestaan van Imperi um, enkele Jaren geleden met 'Vui le handen'. In 'Achter gesloten deuren' vil de schrijver-ftlosoof ons laten zien, dat de mensen onderling eikaars beul zijn Dc een is voor de ander de hel. Hij verplaatst ons daartoe naar de hei. waar drie overledenen het elkaar zuur maken. Ze zijn daar voor eeuwig verdoemd om voor el kaar de hel te zijn. dus louter door de confrontatie met elkaar. Regis seur Jan Chr. Bartelsman weet in de kamer met de drie canapé's, waarin het drietal zich achter ge sloten deuren ophoudt, een beklem mende sfeer te scheppen. Barbera Barendrecht, Ans Alting en Kees Visser slagen erin hun macabere rollen op indringende wijze te ver tolken. waarbij vooral de echtheid van de rolvertolking van Barbera Barendrecht en Ans Alting opval len. Het stuk. dat geen pauze kent, duurt ruim anderhalf uur met inbe grip van een bewegingsspel o.l.v. Marjoleir Briër, dat als introductie op her stuk dient. Wij vonden, dat dit spel. door het helemaal aan het begin te plaatsen onvoldoende tot zijn recht komt. Het is niet harmo nieus in het geheel opgenomen. Het zou wellicht aardiger zijn het bewe gingsspel naar het midden van het stuk to verschuiven, waardoor het ook beter geïnterpreteerd kan wor den. Als geheel vonden we de voor stelling bijzonder geslaagd, zeker waar het hier de prestaties van een amateur gezelschap betreft. Het was een goede beslissing om na het ex perimentele 'Kees-omme' weer eens een goed tekststuk te nemen. Jaap Kamerling Gerard Akkerhuis tates horen in de ochtenddienst', aldus Akkerhuis', helaas blijkt dat in de Kloosterkerk om meerdere redenen (nog) niet mogelijk.' Ho pelijk komt dan ook het 'publiek' weer terug, dat men verloor toen men van Spui naar Lange Voorhout verhuisde. Ontwikkeling Bij de keuze van de Bachcantate laat Akkerhuis zich leiden door het kerkelijk jaar. Dat zijn visie op Bach in die jaren een ontwikkeling heeft doorgemaakt is bij een stijl- bewuste dirigent als Akkerhuis van zelfsprekend. 'Wij zijn met de Bachvertolkingen op de goede weg en het is de verdienste van de Weense dirigent Nikolaus Harmon- court, dat hij een schokeffect heeft teweeggebracht.' Akkerhuis volgt Volkstuinders contra gemeente Noordwijk NOORDWIJK In augustus 1973 kocht de gemeente een perceel grond om het gemeentelijk sport park te kunnen uitbreiden. Een handicap was dat de grond was verhuurd aan drie volkstuinders: J. van Hensbergen, A. van der Luijt en M. J. Piersma, die met de vorige eigenaar een zesjarig pachtcontract hadden gesloten, dat eerst met Kerstmis 1977 afloopt. Het gemeen tebestuur betwist dat er sprake is van pacht en meent, dat het ge woon om huur van grond gaat. De gemeente heeft de grond op korte termijn nodig. Er is alleen tot overeenstemming te komen als op een vergelijkbare afstand vervan gende grond wordt aangeboden. Volgens het gemeentebestuur is dit niet mogelijk. Het college van B. en W. stelt dat tot tweemaal toe een redelijk aanbod voor vervan gende grond is gedaan. Deze grond werd door de volkstuinders niet ge accepteerd. omdat het teelland niet in de onmiddelijke nabijheid van de huidige volkstuinen lag. Ook was aan de volkstuinders een vergoe ding aangeboden, gelijk aan de huur over twee jaar. B. en W. stellen de raad voor de bezwaren van de volkstuinders ongegrond te verklaren. echter Harmoncourt nietin alles blindelings na.' Het aanvankelijk ingenomen standpunt van uitslui tend oude instrumenten heeft Har moncourt ook losgelaten', aldus Ak kerhuis, 'en werken met jongensko ren vind ik discriminatie van de vrouw! Wel dient de vrouw als soliste en als koorlid die puur heid en die zuiverheid te bezitten als die jongenssopranen en alten. Geen pralend belcanto, doch gevoel voor stijlzuiverheid. Bach zelf was ook niet zo gelukkig met zijn jon gens. We zullen steeds met Bach bezig moeten blijven, zijn muziek is van alle eeuwen.' Samenwerking Spreekt hij reeds enthousiast van Bach, lyrisch wordt Akkerhuis als we zijn koor en zijn orkest ter sprake brengen. Het koor. aanvan kelijk Oefening en Stichting', werd in 1962 omgedoopt tot Residentie Bachkoor. Momenteel een ensemble van ca. 85 leden, met statuten die o.a. bepalen dat men in principe met 60 'jaar in aanmerking komt voor koorpensionering. 'Een onge looflijk fijn stel mensen', zegt de dirigent, 'zij studeren thuis en zijn bereid op iedere repetitie hard te werken.' Het Residentie Bachorkest bestaat evenlang als de cantate diensten een 12% jarig jubileum! Eerst onder aanvoering van Louis Sons. nu is Gina Ligtenberg de concertmeester, een violiste, die precies aanvoelt hoe ik Bach wil laten klinken.' Een democratisch orkest, de (kleine) honorering de cantatediensten 'leven' van col lectes en giften is voor alle NOORDWIJK De drie plaatselij ke bejaardenbonden en het Dien stencentrum hebben verzocht om een voetgangersoversteekplaats in de Zeestraat, ter hoogte van het dorpshuis 'De Kuip', teneinde de bejaarden van het centrum 'St. Je roen' en andere voetgangers, die slecht ter been zijn, in staat te stellen veilig over te steken. B. en W. vinden een oversteek plaats een onvoldoende oplossing. Volgens het college geeft een ver keersgeleider-vluchtheuvel een veel betere beveiliging, doordat men in twee etappes de druk bereden straat kan oversteken. De Zeestraat biedt op het aangeduide punt ruim te genoeg. Bij de aanleg van een vluchtheuvel ter breedte van 1.40 meter, blijft aan beide zijden nog een rijbaan van 4.20 meter over. TER AAR De WD afdeling Ter Aar heeft een commissie voor assis tentie van raadsleden ingesteld. Daarin hebben zitting: mevrouw A. de VreiJ en de heren P. Langhout. mr. D. C. Vleming. L. Wijfjes en J. Voortman. Dat geeurde tijdens een vergadering van deze partij, waar WD-fractievoorzitter A. Groeneveld zijn teleursteloing uit sprak over de wijze waarop in het gemeentehuis correspondentie wordt behandeld. Ook meende hij dat de raad te weinig informatie wordt verstrekt. De WD-fractie zal in zo'n geval in het vervolg uit protest de raadszaal verlaten, kon digde hij aan. orkestleden gelijk. Vele. nu bekende solisten werkten aan de diensten mee Een greep uit de lange rij van namen: David Hollestelle, Max van Egmond, Henk Smit. Bernard Kruysen, Rina Cor- nelissen, Nelly van der Spek. Mari anne Dieleman enz. Dat Akkerhuis een willig oor heeft voor onbekend talent, bewijzen zijn jaarlijkse au dities voor vocalisten. Verstilde vreugde Zondagmiddag, aanvang 17 uur. wordt in de 100e cantatedienst Bach's cantate B.W.V. 180' Schmucke dich, o liebe Seele' uit gevoerd. Een cantate met het avondmaalslied als uitgangspunt een werk. passend bij deze middag, vol verstilde vreugde, niet uitbun dig. doch naar binnen gekeerde blijdschap en dankbaarheid. SASSENHEIM GWS, de voetbal vereniging die veertig jaar bestaat gaf vrijdagavond een receptie, die druk werd bezocht. Deputaties van plaatselijke verenigingen en van verenigingen uit de omgeving, het college van B. en W. de KNVB afdeling Leiden, de Nederlandse Katholieke sportstichting en veel oud-GWS-leden behoorden tot de receptiegangers. Oo ere-lid en me de-oprichter J. Beugel (83) en twee spelers van het allereerste GWS- elftal kwamen naar de GWS-aula. Ceremoniemeester J. Vos gaf een historisch overzicht met dia's, en daarna volgde een enorm lange rij van sprekers. Zaterdag 27 okto ber is het 40 jaar geleden dat de voetbalvereniging G.W.S. in Gro ningen werd opgericht. In 1939 ver huisde de club met Sikkens naar Sassenheim. Na het Teylingen-jubileum is dit de tweede voetbalvereniging die alle reden heeft tot feestviering. Afgelo pen zomer gebeurde dit met een groots toernooi. Het was in 1934 dat vier werkne mers van Sikkens te Groningen een voetbalvereniging oprichtten, t.w. J. Beugel, J. Elting, B. Nanninga en H. Flanderrijn. Ze gaven hun club de initialen van de oprichter van Sikkens. Geert Willem Sikkens, dus G.W.S. Deze lettercombinatie ver anderde in Goede Wilskracht Sterkt. Met Sikkens kwam uiter aard ook G.W.S. mee naar Sassen heim en begon men in de 2e klasse van de Leidse afdeling wat in 1942 de eerste klasse werd. Hierna moes ten, i.v.m. de oorlogssituatie, de ak- tiviteiten tijdelijk worden gestaakt. In 1946 kwam G.W.S. terug. In 1949 kreeg G.W.S. eigen terrein en september 1954 kwam daar nog een clubgebouw bij. In 1953 kon een betaalde trainer worden aange steld. In 1956 promoveerde G.W.S. naar de KNVB. maar in 1957 kwam de club in de LVB terug. In 1956 volgde een tweede verhuizing. Door uitbreiding van het industrie-com plex, moest worden verhuisd naar de zijkant van de Leidsevaart. ter wijl de direktle van Sikkens Lak nog een clubhuis schonk. Een jaar later promoveerde G.W.S. weer naar de KNVB, waar men zich twee seizonen kon handhaven. Op initiatief van secretaris Zaal werd in 1960 een jeugdafdeling op gericht, die uitgroeide tot vier goed draaiende elftallen. Voorzitter F. A. van Kesteren was de eerste jeugd- voorzitter. Er zijn zeven senioren- elftallen. In totaal zijn er 275 le den. Medewerking verlenen: het Resi dentie Bachkoor en orkest. Christi na Harvey. Sylvia Schlüter. Wouter Goedhart. Henk Smit, Jan van der Meer. en Koos Verheul. Uiteraard onder leiding van Gerard Akker huis, die men na afloop van deze dienst kan gelukwensen met het bereiken van deze mijlpaal. Wat vind Je zelf nu van dit hele project? 'Het zijn eigenlijk allemaal maar lapmiddelen, we moeten meer naar bi-cultureel onderwijs toe, dus ken nismaking op één school met twee culturen. Veel onderwijzers be schouwen de aanwezigheid van bui tenlandse kinderen alleen maar als een probleem. Men aanvaardt de kinderen, maar hoopt dat hun*aan- wezigheid slechts tijdelijk is. Ne derlanders zijn nogal verwaand en zien niet in dat je van d cultuur wat kan leren. Het zou Ideaal zijn, als bidde bi-culturele school het buil kind van meet af aan geh óiei eigen cultuur en taal we" vangen, door leerkrachten eigen land. Gaandeweg k V£ dan steeds meer onderwijs derlands als voertaal krijg Unesco-rapporten vanaf pleiten al, dat het onderw^ starten in de moedertaal ïiscl wordt in ons land nog niet seerd. Wel bijvoorbeeld in waar men meer ervaring h£an bi-cultureel onderwijs. aa De Onderwijstechnisch gezien fer< het beste de kinderen in hfan op te vangen in groepjes j deren uit hetzelfde land me er_'^ de problemen. Later kun r~" met gemengde groepjes Nederlandse kinderen erbi werken. En dat alles zou gebeuren in één school^ schap. De Nederlandse krijgen dan als bijvak bijv Spaanse taal en cultuur. tratie in één onderwijsgemf^ voorkomt isolatie, mogelijk om bijvoorbeeld tiek en handenarbeid gezi' te doen. Ook minister Vatf0" nade is voorstander van in twee culturen maar schoolbesturen of gemeenE' daar anders over denken <i verplichten dit onderwijs r voeren. grote woonkamer. 4 sip. kamers, badkamer, keuken, geheel voorzien van KANAALSTRAAT 11, RIJNSBURG. Smeedt het ijzer als het heet is. Het recht van de werknemers op medezeggenschap, op mondig heid wordt door vrijwel niemand meer ontkend. Oe democratie klopt aan de poorten van het bedrijfsleven. Werkgevers en werknemers sa men moeten daar vorm san geven. De christelijke vakbeweging werkt daaraan van harte mee, omdat zij uitgaat van de gelijk waardigheid van alle mensen in evangelische geest. Daarvoor hebben we alle krach ten nodig, leder, die op deze manier wil meewerken aan ver nieuwing van de samenleving, hoort erbij. Meldt u daarom ook aan bij: PALEISSTRAAT 5 's-GRAVEN vraagt voor standplaatsen Alphen a.d. Gouda. Leiden of naaste omgeving ok d; m gr dit 3rd en )ij. Ji uK' boe F( Js Ki mp VEREISTEN: Goede algemene ontwikkeling. Prak diploma boekhouden. N.I.v R.A.-stud studerende voor of in het bezit var^f dipdoma M.B.A. of S.P.D Leeftijd tot 25 jaar. WIJ BIEDEN. Een afwisselende werkkring. Een goede honorering, aangepast bekwaamheden en ervaring. Goede secundaire arbeidsvoorwaa lj?f waaronder uitstekende studiekosten rerj ling, pensioenvoorziening overeenl eej stig die voor ambtenaren, geen inhoi van A.O.W.-premie. Voor flinke krachten goede ontplooi mogelijkheden. ori: n Ud Eigenhandig geschreven brieven te richten ie de DISTRICTSACCOUNTANT DE HEER J. n RIJN, GR. VAN PRINSTERERWEG 35, 1 en WIJK AAN ZEE. 5% obligatielening anno 1958 oorspronkelijk groot 350.000 ten laste van de Gereformeerde Kerk van Haarlem-Noord. Ondergetekende bericht, dat beden van bovengenoemde le ning zijn uitgeloot 7 obligaties ad 1 1.000.- nos 67. 104. 108. 149. 172. 237. 248. 3 obligaties ad 500.- nos A319 A330. A349. welke obli gaties. voorzien van coupon per 1 juni 1975 e.v. vanaf 1 december 1974 betaalbaar zul len zijn bij de hoordbank van de Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. te Amsterdam, Ingwersen Co. N V. te Am sterdam en de Amsterdam- Rotterdam Bank N V., Grote Houtstraat te Haarlem. De Trustee, NEDERLANDSCHE TRUST MAATSCHAPPIJ BV. Amsterdam, 18 oktober 1974. Keizersgracht 208. door (wan Garay oo Cor van Heugton Handboek voor het vissen op kabeljauw, zeebaars, makreel, harder, geep, bot, schar, tong, enz. Met een overvloed aan praktische aanwijzingen, Gebonden f 14,50 Verkrijgbaar In de boekhendel H# LI.VEEM U V WAGENINGSI VEURSESTRAATWEG 71, LEIDSCHENDAM. TELEFOON 070-209212. vraagt op korte termijn da -I hai wa h ni( die de dagelijkse leiding en de verantwoordelijk-Lj heid krijgt over één van onze nieuwe bf scholenbouwprojekten. Daarnaast wordt van hem verwacht dat hij ook aktief zal deelnemen aan het werkproces. Een gedegen praktijkervaring is vereist. nitr ÏJVf Uitvoerige sollicitaties te richten aan bovenstaan^n adres t.a.v. dhr. A. Swaak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8