'Hé, m'n jong, je hebt mooi getoeterd hoor!' Wie is die vrouw? dag, maandag Trompettist MARTY over zijn successen: probleem ook het onze '°ii lassiek Dalida wil rode rozen Bob Molenaar: een streepje voor KWARTET MAANDAG 21 OKTOBER 1974 BINNENLAND T7/K7 tu bot ijn d J( -en g ul tegei en Onde eden ring. n me Al Zuid- len Jgyptfcj bewa lobiel aan te schaffen. Alsjeblieft: met zijn gouden trompet. Van Groot- klok tot dat lied met die dierengelui- Inelstijgend met stippen, alarmklok- •eiteraanduidingen en wat al niet Hoe j'n jongen het. Waar dóet ie het van! en het itan ge\ wat schuchtere, te snel gegroeide jongen van \n jaar met hoog opgetrokken schouders, die r de vertrekken van het Haags Congrescentrum We gaan naar de kantoren van organisator Senf in dat centrum. Jacques Senf, het voor- stuntmakertje, thans volwassen zakenman. Hij arty onder contract en de trompettist is zeer te over hun financiële banden. De vooj enden bew niet|ag zal de wekelijkse plaatsvinden tus- iast fty, zijn moeder, de en de heer Senf. buirty is niet zo maar ezittlpikant die hier deuntje speelt, nee. een complete winkel, te bedenken dat hij ilemaal geen plaat feken. Dat hij zich [r met klassieke mu- hield en dat ze op irvatorium hem heb- om zijn po- fdeuntjes. 'Ik was laar. Zat op het con- jun in Groningen. Ja, kon dat niet, want yangjoropleiding was te 'ïjdeifearom kon ik niet in h oyjstuderen. Daar lieten "jet toe. Toen ben ik r Bbjang van mijn leraar gegaan. Niet eeieftijd praten, zei hij. je trompet pakken Nou, dat deed ik. |e de sterren van de a afloop vroegen ze: ben je eigenlijk? Ik [eet nog iets moois te daar ging ik weer. te weer wat vragen p leeftijd en oplei- [indelijk zei ik dat ik Was en maar weinig hoofd had. Enfin, ik u aangenomen'. I ik deed weinig op Sat aan muziek te En uit het raam te lijn vader en zuster |een drumband. Toen tar was liep ik voor- :o'n stok te zwaaien. ;en schattig gezicht e zijn. Heel parman- lijn vijfde jaar kreeg ort van trompet. Die pleisters aan elkaar, blazen. Als ik zoek jwas. dan ging m'n iltijd op het geluid af tonden ze me dan. ifrst echte trompet toen ik negen was. dit 'roui iona de°Um 'riës ïrlig den rdei og w'i ben zl; iskoi' slan en tig gulden kostte maar studeren. Als ïdjes buiten speelden pi ven te studeren', hij Hl vatorium inde nbtg am op het conserva- erecht. Omdat zijn voor de kosten van lie opdraaide, pro- it talentvolle heertje te verdienen door muziek te spelen op partijen. 'Ze iet op school maar vrolijke gedoe. Ik eens wat een hitpa- en toen zat er een en man van platen- aer ppij Phonogram in Met een bandrecor- belde later op of ik am een plaat te ma- svilde eerst niet. Nou haalde me over de kortste keren op de hitparade met ia light Serenade. als een trein lopen. be eg allerlei raadgevin- veel klassiek. Ik studeer nog steeds klassiek, ik wil het niet vergeten. Maar voor het pu bliek speel ik alleen populaire wijsjes. Het wil niet anders. Een tijdje geleden trad ik op voor het Rode Kruis. In een kerk. Klassiek. Dagenlang had ik gestudeerd. De stukken vlogen eraf. Loop ik jater door de gang van die kerk, vraagt er een mevrouw waar om ik Grootvaders Klok niet had gespeeld. Die dame was hevig teleurgesteld. Ik trou wens ook'. Marty speelt vast in de Vader Abraham Show, doet een kin derprogramma met drie men sen waarin compleet met taarten wordt gesmeten. En daarnaast nog talloze optre dens alleen. Soms drie keer per avond in verschillende plaatsen. Waarom werkt die jongen zo hard? 'Ik heb er vreselijk veel plezier in. Ik beleef lol aan mijn succes. Vind het heerlijk. En dan die overgangen op één avond. Zo zit je op een tentoonstelling in Amsterdam, daarna door naar Utrecht voor een voet balvereniging en 's nachts nog eens naar Brabant voor een stel jongens die een pils je op hebben. Die contrasten zijn enorm groot en ik geniet ervan als het lukt. Als ze voor me klappen. Wanneer ze naar oude successen vragen. Oké. ik hoor nergens bij, dat is waar. Niet bij die tentoonstel ling, niet bij die voetbalvere niging en ook niet bij die jongens met een slok op. Ik drink en rook trouwens niet. Maar ik leer wel een hoop mensen kennen, op die ma nier. Ik heb de duurste school doorlopen, zeg Ik altijd. En ik ben nog steeds op school. Ik leer iedere dag'. Achtergrondmuziek Over grammofoonplaten: 'Een stuk of tien langspeelplaten heb lk gemaakt. Die blijven lopen. Het zijn geen platen waarover alle discjockey's lo pen te gillen. Hoeft ook niet. Mijn trouwe fans kopen alles wat er van me uitkomt. Waarom zo'n trompetplaat aanslaat? Bekijk de statistie ken eens van de verkoop van stereo-installaties. Steeds meer mensen hebben peper dure apparatuur in huis. Dat komt omdat ze graag thuiszit ten met een zoutje en een borreltje. En dan willen ze lekkere achtergrondmuziek hebben om spelletjes bij te doen en te praten. Ze willen met hun voet meetikken en kunnen proosten terwijl de plaat opstaat. En verder, tja, de trompet is een heel oud instrument. In de bijbel wordt er al over gesproken'. Of Marty niet eens wat an ders op de plaat wil zetten dan die eindeloze meezingers. 'Kijk, ik kan het wel. maar het heeft geen zin. Ik bedoel: ik kan erg prachtig iets klas sieks op de plaat zetten, maar dan verkoopt zo'n schijf niet. Hoet is soms de mensen op voeden? Ais een stuca- door een muurtje moet met selen dan doet hij dat zoals de klant het wil hebben. Hij gaat toch niet ""zeggen: nee mevrouw, ik doe het anders, 'Ik bespeel geen trompet, ik bespeel 't publiek' veel mooier, zoals ik het wil? Dan neemt die klant een an dere stucadoor, begrijp je? Of ik het vervelend vind om voor de tienduizendste keer Grootvaders Klok te spelen? Nee, je moet het zo zien: ik bespeel geen trompet, maar ik bespeel het publiek. Trompet teren kan ik nu wel, maar zo'n zaal bespelen, dat is ie dere keer weer een klus en ik 'ben danig gelukkig als dat lukt'. Fans Over fans: 'Ik ,ben niet ge trouwd. Heb ook geen ver loofde ofzo. En af en toe ren nen er dan wel meisjes ach ter me aan. Soms, ontmoet ik er wel eentjevan wie ik denk: die is het;' helemaal en dan vinden ze mij ook aardig. Maar als ik dan. de hele week door het land .'scheur om overal op te treden dan zeurt zo'n meisje: laten we nou eens een dagje naar je boot gaan. En dan zeg ik: nee, kan niet. Moet optreden. Nee, het loopt altijd stuk met relaties. Ach, ze doen het niet voor zoals je bent. Ze zien die auto en al die glamour. Ze doen het niet voor mij, maar voor m'n toeter'. 'Af en toe ben ik wel ver schrikkelijk eenzaam. Vooral als ik 's avonds 1 om tien uur een donkere stad binnenrijd waar ik moet spelen. Dan zie je jongens en meisjes lekker gearmd een discotheek bin nenstappen. Dan denk ik: daar zit je dan in je dure auto, je jacht, je bungalow en je aandelen. Je bent dan zo verschrikkelijk eenzaam Maar het succes maakt wel een hoop goed, dat is waar. Zoals de eerste keer dat ik op de televisie was. Op m'n vèer- tiende. Ik loop 's morgens op weg naar het conservatorium over een zeebrapad in Gro ningen en daar draait een vrachtwagenchauffeur het raampje omlaag.en zegt: 'Hé, m'n,jong, je hebt mooi getoe terd hoor!' zorg dat je-bin- jaar je poen bij el- want na een jaar publiek je niet jlet op knul: het is popen in dat populaire Zorg dat je binnen gekke is: die eerste plaat die ik maakte. >opt nu nóg! En ik i'n zesde jaar in. Ik t g< ls je rustig en ge- vanjorgaat. dan hou je lang uit. Deze ma- werken is beter dan keer een hit ma- aarna afgelopen'. ren hte de het conservatori- 5 g«ig af en al ging dat igin oe gepaard met no- ach van medestuden- xtra opletterige lera- ik thuis ben speel ik Joseph Luns Sjef van Oekel Okke Jager Van wie is de vrouw op de foto de echtgenote?. Van ex-minister JOSEPH LUNS. thans secretaris-generaal van de NAVO? Van SJEF VAN OEKEL de wereldbe roemde VPRO-presentator? Of van OKKE JAGER, voormalig dagsluiter van de NCRV en thans wetenschappelijk hoofdmedewerker in Kampen? Schrijf de naam van één van de drie heren op een briefkaart, gefrankeerd met VIJF ENDERTIG CENT (zoals u weet zijn de posttarieven verhoogd!) cn stuur die naar: Trouw/Kwartet Dag Maandag Postbus 859 Amsterdam. Vermeld tevens welk boek u wilt ontvangen mocht u tot de winnaars behoren: kookboek, knutselbogk of planten- en tuinboek. Het was de zoon van Claus! Weinig moeite hébben de lezers van deze rubriek gehad met de opgave van vo rige week. Het was natuurlijk de zoon van prinses Beatrix en prins Claus. De boeken gaan naar J. Jol. prins Bernhardlaan 13 in Doorn (bloemen en planten boek): A. v. d. Bos. Oranjelaan 18 in Leidschendam. (kookboek) en R. Bosch, v. d. Duijn v. Maasdamstraat 24 in Bergentheim (handenarbeidboek) d) le teg •staja: is h< ka ar !en van onze Duitse lezers zijn stad een Egelmeer- iu hoorde hij dat in ons Egelmeer is en wil hij wat van weten. Ten noorden van Leer- een Egel (er) meer, een midden in een groot !d, dat voorkomt in een van 950, onder de naam e. Wat die naam betekent et vast. misschien naar g van een persoonsnaam, de stam Ag in verschillen- iaanse stamnamen voor- Agabert-Egbert) mogelijk een scherpe kant of rug mee bedoeld, wellicht een door ons niet te controleren aanwezige smal le zandrug door deze moerassen. Het vroegere Egelmeer is thans ge heel verdroogd en de naam werd soms overgedragen aan de nabijge legen veenplassen in het Leersumse veld. een natuurgebied dat als vo gelreservaat de moeite van een paar modderlaarzen zéker waard is. Excursies werden in de vakantie maanden georganiseerd door de VVV's van de omliggende plaatsen. Wat de naam Egelmeer in het stadje van onze vragensteller be treft. wordt het moeilijker. Mis schien biedt het stadsarchief een Vragen (één per brief) zenden naar: Uw probleem ook het onze. Postbus 507, Voorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. oplossing. De aanwezigheid van 'E- gel' een woord dat zowel adder als bloedzuiger kan betekenen, lijkt ons in een hoogveenpias of ven niet denkbeeldig. Vraag: Zijp. Trictracspelen mg wel te koop. Waar? met handleiding? Antwoord: Enige jaren geleden hebben zeer veel van onze lezers ons de handleiding voor Trie Trac gevraagd. Tegenwoordig zijn Tric trac spelen bij de grote zaken te koop, compleet met handleiding. Er zijn houten borden in verschillende uitvoering, met houten schijven, kosten omstreeks 65.- en duurder. In het Ravensburger assortiment komende kartonnenspelen voor. eveneens met handleiding. Kosten ongeveer 12,50. Wij zagen hierbij ook aangekondigd het Go spel', een spel waarnaar men ons vaak heeft gevraagd. Vraag: Ik heb in Australië de Wa- ratah zien bloeien en zou graag ook een exemplaar in huis hebben. Kan dat? Antwoord: Onze vraag zou zijn: Hoe krijgt u die plant hier? Wij herinneren ons niet deze prachtige Australische "boom in een of andere botanische tuin of plantenkas ge zien te hebben. U woont zp. dicht bij de Hortus in Amsterdam. Zelfs als u uw plant niet vindt, is het de moeite waard andere wonderen van kleur en geur daar te gaan bekij ken. Vraag: Hebben na het overlijden van een ongehuwde broer, een zwa ger en zijn beide kinderen nog recht op een deel van de erfenis van de inmiddels overleden zuster, de moeder van de kinderen? Aantwoord: Bij overlijden van een ongehuwde zuster of broer, erven de in leven zijnde broers en zusters of de 'Staken' van de reeds overle den broers of zusters. In het geval dat u noemt, erft de zwager niets, maar hij komt op voor de rechten van zijn minderjarige kinderen, die de erfenis van hun overleden moe der delen. Vraag: Waar kan ik documentatie vinden over de OAS (Organisatie Amerikaanse Staten)? Antwoord: In de meeste encyclope dieën, die zich o.a. bevinden in de openbare leeszalen en bibliotheken (en ook vaak in de bibliotheken van de middelbare scholen), vindt men goed documentatie-raateriaal over dit onderwerp: Wij noemen o.a. Keesing. Winkler Prins. Col lier's en de Encycl. Brlttanica, trefwoord Organisatie (organisati on). Vraag: Wie kan ons helpen aan het complete gédlcht: 'Al is het donker om mij henen. Al dekken neevlen mij't gezicht Toch ben ik van hel- dre glans omschenen want Jezus Christus is mijn plicht'. Antwoord: Wij geven deze vraag graag door. En vragen daar nog bij: Bestaat er ook een melodie en waar is dat lied te vinden? Aanvulling: van verschillende le zers met betrekking tot het vers: een herder weerom. Dit ls een ge deelte (het lied van de klok) voor komend in een zeer lang gedicht van Elias Laurillard, een dichter uit het begin van deze eeuw, waarin de bevestiging van een jeugdige predi kant wordt bezongen. Vraag: Kunt u me nader informe ren over het werk van Jan Balet, een schilder die aan de naleven doet denken. Wij zagen zijn werk in Engeland, maar de onderschrif ten waren in het Frans gesteld. Antwoord: In onze handboeken en documentatiemateriaal komt deze naam niet voor. We raden u aan eens hierover contact te zoeken met de organisatoren van de ten toonstelling Grote Naleven in het Stedelijk Museum te Amsterdam (tot 20 oktober). eft een luxe jacht, een bungalow, een kket aandelen en grond in Zuid-Afri- j larnaast stapt hij om de zeven maan- ÏÜE iar een autodealer om zich een nieuwe was het natuurlijk prettig te horen dat deze satirische he ren via de jubilerende NCRV terugkomen. Makkelijker ma ken Alexander Pola en zijn vrienden het zich niet. want ze blijven veel liedjes in het programma stoppen. 'Al duurt zo'n liedje maar twee minu ten, er zit toch veel werk achter', zegt Pola. 'Het schrij ven kost al minstens een avond en met die muziek is ook wel een halve dag ge moeid'. Alexander en de rokertjes 'De sigaret is het intiemste produkt dat iemand bij zich draagt', heeft sigarettenmag- naat Alexander Orlow ooit eens gezegd. Orlow is de man achter de Peter Stuyvesant schilderijencollectie, genoemd naar de bekende sigaret.s Stuyvesant was de man die New York heeft gesticht en destijds vond de fabrikant het een prima naam. Orlow: 'Ik herinner me nog dat eerste lege pakje Stuyvesant dat ik in Frankrijk op straat zag lig gen geweldig, gewéldig ge voel!! Maar meteen daarna dacht ik: er moeten meer le ge pakjes komen, drie, vier, duizend, duizenden!' Farce Majeure ook weer terug Sinds een jaartje of wat is Bob Molenaar, de broer van mode ontwerper Frans Molenaar, zeer actief in het herenmode-wezen. I)e broers brachten dit najaar samen een collectie die prima hand in hand ging. De pakken van Bob Molenaar zijn vrijwel klassiek te noemen en zeer Brits van snit en afwerking. Tweed- pakken en krijtstrepen met vesten en vrijwel alles met een overslagsluiting. Wanneer mevrouw er dan een witte, wollen jas met nertskraag bij uitzoekt dan kan het echtpaar naar het sjiekste feest. Malcolm over vader Duys 'Een fantastische vent, hoor. die vader van mij', zegt Mal- j[om Duys (19) over vader Willem Duys (46). 'Alles wat hij doet, doet hij uit zijn blo te hoofd. Het is alleemaal echt geïmproviseerd'. Malcolm gaat vaak met zijn vader mee op zondagmorgen als het pro gramma 'Muziek Mozaïk' op de antenne moet. Ruzie heeft Malcolm zelden met zijn va der. 'Hij is niet een man die snel kwaad wordt. Alleen als mensen dingen vertellen die absoluut niet waar zijn, ja. dan wordt hij wel effe kwaad'. Voor de grote groep kijkers die al jaren geniet van de afle veringen van Farce Majeure Ze staat jnet een erg prachtig lied op de hitparade: 'Gigi l'amoroso'. We bedoelen de zangeres Dalida. geboren uit Italiaanse ouders en ooit eens uitgeroepen tot Miss Egypte. Ze meldde aan het blad Story dat ze hevig verliefd is op de graaf Richard van Saint Ger main. De knaap is in werke lijkheid geen graaf, maar woont wel op Saint Germain. 'Mijn leven krijgt pas inhoud als ik rode rozen krijg en een brief met de onsterfelijke, maar altijd weer jonge woor den: ik houd van jou.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7