Broodverkopers ongerust over prijsverhoging Otrivin Grafici: geen verdringing door machine Neus verstopt? Neem uzelf niet bij de neus. Investeringsheffing alleen in Rijnmond ming (1) immentaar Mogelijk vandaag al acties leming (2) duwe (62) moord in iidwolde Actiecomité wil geen mindering CDA-Rotterdam: Van der Louw onaanvaardbaar Kinder boekenweek begonnen Man steekt zijn mede-minnaar neer Hooischuur uitgebrand 'Bom' onder stadhuis Er was eens een man die zich wilde verzekeren tegen binnenstor mende koeien. Bondsvoorzitter bepleit spreiding ondernemingen Dat kon bij deAGQ DeAGO verzekert alles_n (ennogvratc5§/> T4, RT/KWARTET MAANDAG 21 OKTOBER 1974 BINNENLAND T3/K5 it mag worden dat politieke i en vriendinnen van mevrouw is verheugd zullen zijn met loeming tot commissaris van de in in Drente. Gehoopt mag dat bij politieke vijanden i vreugde zal zijn, dat de die eens als de armste en achtergeblevene werd be ll. thans de eerste is die een als hoogste vertegenwoordigster moil koningin zal krijgen, lééft wel lang geduurd, alvorens de 1 lannenmaatschappij inzag dat er van fcWame en talentvolle vrouwen sme aarde wonen. En daarom is ts. 1 te verheugender dat nog juist 'I 975 j- het jaar dat door de de e Ma ijk ambt aan een vrouw wordt maar e|d. Het is te hopen dat het Verh n scl halen »n k$ de vrouwen hun intree zullen •en, lid je ;offer de en. thijs ;de Naties is uitgeroepen als halve r van de vrouw een zo tt moeilijker een kanttekening bij de weigering van de heer :1, commissaris van de konin- Eeeland te worden. Wij kennen :ven onvoldoende. Wellicht heer Biesheuvel van een ver- naar Zeeland af omdat hij niet geld sehandeld wilde worden Van der Louw en mevrouw is. Wie zal het zeggen. ar wilde hij door op het laatste t 'nee' te zeggen, het kabinet lolitieke aap' zetten. Dat zou t verbazen, zeker niet nu wij één week opnieuw weten dat leden van dit kabinet niet als itieke vrienden beschouwt. Dat AR-fractiegenoten in hun poli- emd heeft gezet, moet juist in ïg waaV bloot (gelukkig) nooit eweest, als zeer pijnlijk worden En terecht. :ns is het de vraag of Biesheu- ïs een voortreffelijk fractielei- n bekwaam minister van land- uitstekend onderhandelaar, ninder geslaagd als premier, meest aangewezen man zou ir het ambt van commissaris ningin. Een tuiger voedt men ct havermout, heeft Qerbrandy ezegd. Die uitspraak zal Bies- wel begrijpen. nze correspondent ZOLDE De 62-jarige al- iende weduwe mevrouw ;a Dekker-Altena is zater- :gen dood in haar woning Hoofdstraat in Zuidwolde roffen. In de kamer heerste J ote chaos, terwijl zij zwaar ikt was aan haar hoofd. f_ tie op het lijk, die zaterdaga- j door de pathaloog-anatoom Igj Idenrust werd verricht in het Jj essehuis in Meppel, wees uit slachtoffer meerdere keren Bnp voorwerp op het hoofd is :n. In samenwerking met de ilijke politie is een assisten- m gevormd van 21 man van kspolitie in Drente, dat zich eze moord bezighoudt, ste aanwijzingen duiden erop lofmoord vrijwel is uitgeslo- Iver wat dan wel het motief it kan zijn, heeft de politie enkele aanwijzing. De moet in de loop van vrijdag- om het leven zijn gebracht. V?as de 70-jarige buurvrouw, M. Klein-van Goor die zater- rgen de moord ontdekte. eiort na de ontdekking startte uurtonderzoek. De situatie in Irmoedig ingerichte woning ip een heftige worsteling. Het offer is ongeveer zeven jaar Kinderen had ze niet, wel een uitgebreide familie, Zuidwolde en naaste omge- jr^oont. Hoewel het geen terug- Vi ken type was, ontving ze bezoek, ook van de familie, fde zij sober. am j speel buiten, om de buren eens te laten horen, waar- ik met vioolles wil stop- Van een verslaggever UTRECHT Onder de broodverkopers is onrust ontstaan over de broodprijsverhoging met vijf cent die vandaag is ingegaan. Huis- aan-huis-verkopers en het verkooppersoneel in de filialen van bakkerijondernemingen vrezen een terugslag in hun omzet, omdat er nog geen aanpassing van de minimumbroodprijs heeft plaats gevonden, zo hebben de voedingsbonden van NVV, NKV en CNV laten weten. deze ene benoeming zal blij- dat ook in andere openbare tijd is door veel mannen (ook testant-christelijke kring) ge jat de vrouw er uitsluitend is toenen, te borstelen, te bakken, en en niet te vergeten te baren, deze benoeming er mede het van zijn dat deze periode nu :f achter ons ligt. Het niet aanpassen van de mini mumprijs heeft in het verleden steeds tot gevolg gehad, dat in su permarkten en grootwinkelbedrij ven het brood nog een tijd tegen de oude prijs als stuntartikel over de toonbank ging. De voedingsbon den, voorstanders van een gelijktij dige verhoging van minimum-, af- leverings- en consumentenprijzen van brood, achten de vrees van het verkopend personeel gerechtvaar digd. De voortschrijdende afbraak van de wijkverkoop zou door het nu groter geworden prijsverschil met de su permarkt aangezwengeld worden en de toch al wankele rechtpositïe van de betrokken werknemers zou op nieuw een 'opdoffer' krijgen, zo menen de bonden. Acties Leiden een 'olievlek-effect' teweeg zullen brengen. De bonden vinden de situatie hoogst ongelukkig, omdat het gro tere prijsverschil volgens hen slechts een tijdelijke zaak zal zijn. Vermoedelijk wordt namelijk bin nen enkele weken, begin november, ook de minimumprijs van brood opgetrokken, aldus de bonden. Ze baseren dat vermoeden op een brief van de Nederlandse Bakkerij Stich ting, die zich bezighoudt met de prijsstelling van brood. Het bestuur van de NBS schrijft in de brief zich te realiseren dat het met name voor de bezorgbedrijven bezwaarlijk kan zijn een prijsver hoging van vijf cent door te voeren wanneer de minimumprijs pas twee weken later aangepast zal worden. Deze bedrijven zullen volgens de NBS vanuit hun eigen situatie moe ten beslissen of ze de verhoging geheel of gedeeltelijk uit willen stellen tot 5 november. De NBS vertrouwt erop dat in elk geval op die datum de prijs zodanig zal wor den verhoogd, dat dan geen be zwaar meer zal bestaan tegen het doorvoeren van de vijfcents-verho ging. Volgens de bonden worden door het verkopend personeel van drie Me- neba-bedrijven acties worden voor bereid. Het gaat hierbij om Ver- maat in Haarlem, Ambro in Am sterdam en de Leidse broodfabriek. Het personeel heeft de Meneba- directie in een brief gevraagd nu broodprijsverhoging op te.schorten tot ook de supermarkten met hun prijzen omhoog moeten. Het personeel noemt in de brief het beleid dat door de bakkerij on dernemingen wordt gevoerd ten aanzien van de wijkverkoop 'misda dig' De werknemers willen dat aan de 'aftakeling' van hun inkomens nQT|-fn I nü#inüH een halt wordt toegeroepen. Het CldlII/dl UvUUvlL personeel van de drie bedrij'ven on derzoekt de mogelijkheid om van daag demonstratief te weigeren aan de huisvrouwen de hogere prijs in rekening te brengen, aldus de bon den. De voedingsbonden hebben al aan gekondigd de acties van hun leden "met alle ten dienste staande mid delen' te zullen steunen. De bonden zijn ervan overtuigd dat eventuele acties in Haarlem, Amsterdam en t Van een verslaggever ROTTERDAM Voor het CDA in Rotterdam is de benoeming van Van der Louw als burgemeester van die stad 'volkomen onaanvaard baar'. Drs. H. J. Viersen, voorzitter van de CDA-fractie in de gemeen teraad zegt de benoeming te zien als bekroning van de PvdA-politiek in het Rijnmondgebied, die ertoe geleid zou hebben dat praktisch al le christen-democratische bestuur ders er uit hun functies verjaagd zijn. 'De PvdA behandelt ons als ratten met vlektyphus'. "We hebben in dit gebied nog welgeteld één confessio nele bestuurder over: de heer Fib- be, voorzitter van Rijnmond. En die hebben de socialisten ook al be roofd van al zijn werkzaamheden', aldus Viersen. De christen-democraten in de Maasstad zullen, vervolgde Viersen, zich over de benoeming van Van der Louw beklagen bij hun minis ters. 'Wij voelen ons ernstig teleur gesteld, dat het kabinet Van der Louw heeft verkozen boven de con fessionele kandidaat, oud-wethou der van Rotterdam, G. Z. de Vos'. De christen-democraten in Rotter dam beschouwen Van der Louw als symbool van de socialistische 'ver- jaagpolitiek', aldus Viersen. 'Ik zal dat bewijzen met een voorbeeld. Voor de VARA-rzdio heeft Van der Louw gezegd, dat ik weliswaar pro gressief was, maar toch niet deugde omdat ik lid was van de CHU. Kijk, als dit geen polariseren is, wat is dat dan wel?' Het nieuwe college van b en w in Rotterdam ,en ook de PvdA-fractie kan rekenen op het grootst mogelijke wantrouwen van het CDA, aldus Viersen. Met het uitreiken van een 'Gouden griffel' aan van links naar rechts Jaap ter Haar, Thea Beekman en Wim Hofman is zaterdag in het Rotterdamse Luxortheater de kinderboekenweek, die zal duren tot en met 30 oktober, geopend. Het thema is 'Hee, neem een boek mee'. Jaap ter Haar kreeg zijn gouden griffel voor 'Het wereldje van beer Ligthart' Kinderjury's in Rotterdam, Amsterdam, Utrecht en Amstelveen waren tot hetzelfde oordeel gekomen als de jury van volwassenen. Ook zij vonden Ter Haars boek het beste van de dit jaar verschenen kinderboeken. Thea Beekman kreeg de gouden griffel als schrijfster van het beste jeugdboek 'Kruistocht in spijkerbroek' Wim Hofman kreeg het gouden penseel voor zijn illustraties in het door hem zelf geschreven boek 'Koning Wikkepokluk de merkwaardige zoekt een rijk'. De kinderboekenweek is georganiseerd door de Stichting Collectieve Propaganda voor het Nederlandse Boek (CPNB), die wordt gesubsidieerd door de Nederlandse uitgevers en boekverkopers. Bij aankoop van boeken ter waarde van acht gulden vijftig of meer tijdens de boekenweek ontvangt men als geschenk het boekje 'Twee is te veel' van Henk Barnhard. Van onze correspondent WILDERVANK Bij een ernstige steekpartij in een woning in Wil- dervank is in de nacht van zater dag op zondag de 37-jarige B. A. uit Muntendam door de in Veendam werkende 27-jarige A. Y. levensge vaarlijk door dolksteken verwond. De man kreeg een aantal steken in het onderlichaam en is opgenomen in het academisch ziekenhuis in Groningen. Van een verslaggever SCHOORL Vermoedelijk door hoolbroei is zaterdag in SChoorldam de schuur van veehouder J. Vlam door brand verwoest. Honderd ton hooi en veevoer ging verloren. Het vee kon nog tijdig worden gered. De man kon het waarschijnlijk niet verkroppen, dat de vrouw in wier woning het drama zich afspeelde, de verhouding met hem had ver broken en een nieuwe verbintenis met het slachtoffer was aangegaan. UTRECHT De Utrechtse politie is gistermiddag urenlang bezig geweest met een geheimzinnig tikkend pakje, dat naar later bleek slechts een prop oude kranten en een wekker bevatte. Het vreemde pakje werd gistermiddag omstreeks half twee aangetroffen op de trap van De Raadskelder, een onder het Utrechtse stadhuis gelegen café. De bezoekster, die het vond waarschuwde onmiddellijk de brandweer, die haar domicilie in een achter het stadhuis gelegen kazerne heeft. De politie was inmiddels ook gearriveerd. Zij liet het café ontruimen en zette de omgeving van het in het centrum gelegen stadhuis af. Een ex pert van de Utrechtse politie onderzocht het pakje en besloot om de mijnopruimingsdienst te alarmeren. De politie hield er al de tijd rekening mee dat het hier om een grap kon gaan en nadat het pakje met een lichte springlading tot ontploffing was gebracht werd het vermoeden van de politie bevestigd. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De plannen van staatssecretaris Hendriks (volksge zondheid) om het aantal zieken huisbedden te verminderen en de gezondheidszorg meer regionaal te organiseren stuiten bij het lande lijk actiecomité volksgezondheid op felle kritiek. Op een zaterdag gehouden studie dag van het comité, waarin werkers uit de gezondheidssector en medis che studenten zijn verenjgd, bleek men er geen goed woord voor over te hebben. De hele structuurnota van de staatssecretaris is geschre ven vanuit het aspect van kosten beheersing en niet vanuit het oog punt van kwaliteit, zo werd gezegd. Om te voorkomen dat de plannen worden doorgezet, heeft het comité nieuwe acties in voorbereiding en zal het tevens zijn kritiek kenbaar maken op de hoorzitting, eind deze maand, van de vaste kamercommis sie voor volksgezondheid. Ter staving van hun kritiek haalt het comité onder meer een bereke ning van de Landelijke Specialisten Vereniging aan. Daaruit blijkt, dat Amsterdam zeker 2000 bedden zal moeten missen als de norm vier bedden per duizend inwoners door gevoerd wordt. Dit terwijl deze stad pas enkele jaren uit de ellende is van lange wachttijden en eindeloze thuisverpleging. De LSV vraagt zich af of de ingrepen van Hendriks wel functioneel zijn en of inderdaad de verwachte besparing wordt bereikt. Zelfde geluiden liet onlangs ook de Nationale Ziekenhuisraad horen. Zij zegt. dat er eerder van afbraak dan van herstructuering sprake zal zijn. Het actiecomité verwacht, dat door verkleining van het beddenbestand een werkloosheid van zeker 15000 man zal ontstaan. Ten aanzien van de plannen de gezondheidszorg meer regionaal te gaan organiseren zegt het comité: het heeft er alle schijn van, dat de regionale raden niet meer zullen zijn dan doorgeefluiken voor richt lijnen van boven. NIEUW VENNEP Door nog onbe kende oorzaak is gisteren in Nieuw Vennep een personenauto tegen een boom gebotst. De 51-jarige be stuurder A. A. Wijnvoord uit De Kaag wer d daarbij gedood. Twee andere inzittenden liepen verwon dingen op. Regering in ivijzigingsvoorstel Van een verslaggever DEN HAAG De regering wil de heffing in het kader van de Selectieve Investeringsregeling voor Rijnmond op tien procent stellen. Voor de andere gebieden, waarvoor de SIR geldt de provincie Utrecht, de Veluwe, Noord-Holland met uitzondering van de kop en het overige deel van Zuid-Holland met uitzondering van Goeree-Overflakkee wordt voorgesteld voorshands geen heffing van kracht te doen zijn. Otrivin helpt direkt. Even druppelen en u kunt weer vrij ademhalen. Otrivin prikkelt niet en werkt urenlang. Gezwollen neusslijm- vliezen slinken. U hebt een fijne neus voor Otrivin. verkrijgbaar bij apotheker en drogist als handige spray of druppelflacon. Dit staat in een regeringsvoorstel tot wijziging van de wet Selectieve Investeringsregeling, dat bij de Tweede Kamer is ingediend. De SIR voorzag oorspronkelijk in een heffing van 25 procent op gebou wen, maar de regering wil die voor lopig niet verwezenlijken. PvdA- fractieleider Van Thijn heeft bij de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer al gezegd dat een toepassing van de SIR alleen in Rijnmond voor hem niet aanvaard baar is. De wet Selectieve Investeringsrege ling, die op vrij korte termijn in werking moet treden, voorziet in een -aantal middelen voor het in zekere mate afremmen van vesti ging en uitbreiding van bedrijven in bepaalde delen van het land. Die middelen zijn: een heffingenstelsel, een vergunningenstelsel en een medlingsplicht. Voor de groeikern Spijkenisse in het Rijnmondgebied moet. aldus het voorstel, nog nader worden be keken hoe groot de heffing op ge bouwen dient te zijn. De regering wil voor installaties in de open lucht vasthouden aan een heffing van drie procent. tien miljoen gulden. In de toelichting bij het voorstel zeggen de ministers Lubbers (eco nomische zaken), en Gruijters (volkshuisvesting) alsmede staats secretaris Van Rooijen (financiën) dat zij symptomen van toenemende onevenwichtigheid In Rijnmond zien. 'Het is nodig om die ontwik kelingen tijdig in de goede richting om te buigen om te vermijden dat zij zich ook buiten het Rijnmond gebied gaan voordoen'. (ADVERTENTIE) Meldingsplicht Het vergunningenstelsel wil de re gering tot Rijnmond beperken. Voor de overige gebieden, waarvoor de SIR van kracht is, dient met de meldingsplicht te worden gewerkt. Het vergunnlngsenstelsel voor Rijn mond wordt van kracht voor ge bouwen van meer dan tien miljoen en voor installaties van meer dan vijf miljoen gulden. De meldings plicht voor de andere gebieden geldt voor gebouwen boven drie miljoen en Installaties boven vijf- Van een verslaggever UTRECHT De bij het NW aangesloten Algemene Nederlandse Grafische Bond (ANGB) gaat zich sterk maken om te bereiken dat werkgevers die door de aan schaf van arbeidsbesparende apparatuur werknemers willen ontslaan, deze men sen in dienst houden tot voor hen vervangende werkgelegenheid in het grafische bedrijf is gevonden. 'De werknemer moet mee profiteren van de produktiviteits- stijging. Hij mag niet als een baaltje m eel aan de kant worden geworpen', vindt de ANGB. Dit zei ANGB-voorzltter H. J. van der Werff zaterdag in Utrecht tijdens een voor lichtingsdag van zijn bond, die gewijd was aan de tech nische ontwikkelingen in het grafische bedrijf. De heer Van der Werf pleitte ervoor, dat met hulp van de overheid een instantie wordt opgericht, waarbij zowel voorgenomen ontslagen als vacatures worden gemeld. Ook vindt hij dat met hulp van de overheid met worden gezocht naar manieren om ondernemingen die met een permanent tekort aan werk nemers te kampen hebben, te bewegen zich te vestigen in delen van het land waar het werknemersaanbod groot is. 'Het werk moet naar de mensen en niet om gekeerd, zoals tot nu toe vaak gebeurt', vindt Van der Werff. Alleenrecht De ANGB-voorzitter liet voorts blijken, dat het de bond ernst is met zijn stre ven greep te krijgen op de investering in arbeidsbespa rende machines. 'Het is voor ons een niet te verteren zaak dat het alleenrecht bij de beslissing tot dergelijke investeringen bij de onder nemer ligt. Door deze inves teringen komt de werkgele genheid in het gedrang en de werknemer zal dan ook door middel van de onder nemingsraad mee moeten beslissen op een investering noodzakelijk is of niet', al dus de heer Van der Werff. De ANGB wil nog verder gaan. De bond vindt, dat er een centraal toetsingsorgaan in het grafische bedrijf moet komen, dat de voorge nomen investeringen toetst aan het belang van de be drijfstak. Dit orgaan zal moeten waken tegen overin- vesterlng in produktieverho- gende apparatuur. Dit is volgens de heer Van der Werff niet alleen van be lang voor de werknemer, maar ook voor de werkgever. De rond duiaend aanwezigen kregen verder van hun voorzitter te horen, dat de bond samen met de werkge versorganisaties wil gaan proberen paal en perk te stellen aan de voortschrij dende vervaging van de grenzen vaji het grafische bedrijf. De werkgelegenheid moet worden veilig gesteld. Het gevaar komt van de grote niet-grafische onder nemingen, die door middel van nieuwe technieken (ka beltelevisie, krant via televi sie) het terrein van de gra fici betreden. Omscholen De deelnemers aan deze 'ANGB-bij-de-tijd' verna men onder meer van de heer E. A. E van DIshoeck, directeur van het Grafisch Opleidingscentrum, dat de ontwikkeling van de tech niek in deze bedrijfstak der mate snel gaat, dat een aankomend graficus van rond vijftien Jaar zich in zijn verdere loopbaan zes k zeven keer zal moeten laten omscholen. Want de AGO is de enige maatschappij waar je je via een Opstal- en Inboedelverzekering met AGO clausule kan laten verzekeren tegen praktisch alle onheil van buitenaf. Ook tegen olifanten die naar binnen willen, ook tegen honden die naar binnen springen, ook tegen binnenrijdende vracht wagens, ook tegen alle naar binnen vliegende vreemde voorwerpen, ook tegen binnenstormende koeien- Elke assurantie adviseur weet dat. ago

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5