Probleem van koppelbazen in Rijnmond nog niet opgelost Tien vingers Vrolijke guerrilla is best ontvangen Radio- en televisieprogramma's Dagrecept Uit voorlopige resultaten van onderzoek blijkt: 'Eén kan de zaak ai verstoren' Ongewone introductie Paul Brand Chirurg in India Zeeland wil bij Baalhoekkanaal toch industrie Hagenaar steekt stadgenoot met vleesmes dood Overvallers v taxi-chauffe gearresteerd TROUW KWARTET MAANDAG 21 OKTOBER 1974 BINNENLAND RADIO en TV T4, 4f/i SMIDJE VERHOLEN Van onze sociaal-economische redactie ROTTERDAM Het koppelbazenprobleem in het Rijnmondgebied (de oorzaak vaak van explosieve arbeidsverhoudingen) is nog niet opgelost. Integendeel, als de aandacht die het probleem nu heeft verslapt, zonder dat er effectieve maatregelen zijn genomen, zitten we morgen weer middenin de narigheid. Aldus de heer F. van der Veer, districtshoofd van de industriebond NVV over de voor lopige resultaten van het onderzoek dat de loon technische dienst onlangs instelde naar het koppel bazenprobleem. Aan dit onderzoek hebben de on dernemingsraden, werkgevers- en' werknemersorganisaties meege werkt. Het onderzoek had betrek king op 122 scheepswerven en con structiebouwbedrijven in het Rijn mondgebied. met een totaal perso neelsbestand van ongeveer 52.000 man. In deze bedrijven opereerden 265 onderaannemers met zo n drie duizend man personeel. In het ge bied werden verder vijftig a zestig onderaannemers aangetroffen (met zo'n vierhonderd man personeel) die er mogelijkerwijs onjuiste prak tijken op na houden. De LTD stelt daarnaar nog een nader onderzoek in. Hieruit zou de conclusie getrokken kunnen worden dat het nogal los loopt. met het koppelbazenprobleem. De werkgeversorganisatie FME zegt dat ook, maar toch hebben de bij deze organisatie aangesloten Rot terdamse werven er aanleiding in gevonden de maatstaven, waaraan onderaannemers moeten voldoen, te verscherpen en op de naleving ervan nauwlettend toe te zien. 'Im mers, het optreden van slechts een enkele koppelbaas kan al leiden tot ernstige verstoring van de arbeids verhoudingen', aldus een opmerking in het orgaan van de FME. Zo simpel is het echter volgens de heer Van der Veer niet. Het onder zoek is destijd met veel tam-tam aangekondigd en dat heeft er vol gens het districtsnoofd automati sche toe geleid dat de directies van ondernemingen scherper op een onderaannemer zijn gaan toezien, uit angst onder meer voor negatie ve publiciteit. Bovendien heeft een aantal ondernemingen geweigerd aan het onderzoek van de LTD mee te werken. Er is weinig fantasie voor nodig om je voor te stellen dat zich juist op deze bedrijven kwalijke koppelbazenpraktijken af spelen. De heer Van der Veer heeft daarom in een brief aan zijn kaderleden nog eens een krachtige oproep ge daan om het onderzoek voort te zet ten. 'Het gevaar is groot dat zodra Bij première in de Brakke Grond door Ber Huising AMSTERDAM Vrolijke Guerrilla, vrijdagavond in de Brakke Grond te Amsterdam in première gegaan, werd best ontvangen. Er wordt met. plezier en geestdrift, soms even fel, en steeds goed, in gespeeld en gezongen, met een voortreffelijke muzikale bege leiding. Het vrolijke komt van de humor en de satire, de guerrilla weerspiegelt zich in liederen en toestanden waartegen guerrilla's gevoerd (moeten) worden. het onderzoek voorbij is. het kop pelbazenprobleem weer uitdijt tot gevaarlijke proporties', zegt hij. Wat is gevaar? Wat is eigenlijk het gevaarlijke aan de koppelbazenpraktijk en wat kun je eraan doen? Volgens een een voudige definitie is een koppelbaas iemand die werknemers levert en daarmee voor zichzelf winst maakt. Een slechte koppelbaas is iemand die de Nederlandse gemeenschap oplicht door de sociale verzekerin gen en de belastingen te ontduiken. Hij oefent zijn bedrijf uit onder steeds weer een andere naam en op steeds weer andere adressen waar door hij ongrijpbaar blijft. Een aantal jaren geleden is aan deze praktijk paal en perk gesteld door de wet op het inlenen van personeel. In de metaalsector werd het lenen van personeel in zijn geheel verboden. Koppelbazen zochten toen hun toevlucht in de wettelijk toegestane praktijk van onderaanneming van werk. Op zichzelf is daar volgens de heer Van der Veer geen enkel bezwaar tegen. Onderaanneming is zelfs noodzake lijk op scheepswerven. Moeilijkhe den doen zich echter voor wanneer het personeel van de onderaanne mer ander werk gaat doen dan waarvoor het is aangenomen. Er ontstaat een gespannen arbeidsver houding wanneer het eigen perso neel van de werf in de gaten krijgt dat het vreemde personeel voor la ger gekwalificeerd weik meer uit betaald krijgt in welke vorm dan ook. Bepalingen De vakbeweging pleit daarom de wettelijke bepalingen voor onder aannemer te verscherpen. De onder aannemer zal bijvoorbeeld ver plicht moeten zijn er een eigen bedrijfsvoering op na te houden, een eigen werkplaats moeten heb ben. zodat de praktijk van de zwer vende adressen onmogelijk wordt gemaakt. De onderaannemers zul len bovendien verplicht moeten worden er een gedegen loondadmi- nistratie op na te houden. Verder zal de hoofdaannemer aan sprakelijk gesteld moeten worden voor de betaling van de sociale verzekeringen en het te betalen premiebedrag moeten verhalen op de onderaannemer. Van der Veen vindt dat de werkge versorganisatie tot nu toe positief heeft meegewerkt het koppelbazen probleem in goede banen te leiden. Of de werkgevers ook bereid zijn mee te werken aan uitbreiding van wettelijke voorwaarden betwijfelt hij. maar dat zal binnenkort nog moeten blijken. 16. De smederij en de aangrenzen de woning van Mathijs Kneutepeut zagen er werkelijk aantrekkelijk genoeg uit. Dat moest smidje Ver holen toegeven. 'Treed binnen in mijn domein', stelde drukke Ma thijs voor met een theatraal gebaar. 'Bekijk mijn smidse en oordeel zelf. Ik ben van alle moderne gemakken en vooruitstrevende apparaten voorzien. Ik heb een draaibank, een boormachine, een schaafbank en nog veel meer. Afijn, kijkt U zelf maar'. Smidje Verholen liep met Mathijs Kneutepeut de smidse bin nen en onderwierp alles aan een degelijk onderzoek. En al zijn wij in dit korte bestek niet in staat alles te tekenen wat de smid daar zag. toch kunnen wij wel medede ling doen v3n het'feit, dat alles in prima staat van onderhoud verkeer de en dat het de smid wel beviel. 'Wat ik hier zo zie. zou ik wel fROINAND willen kopen', zei smidje Verholen na een tijdje. 'Maar één ding is mij toch niet zó héél erg duidelijk, mijnheer Kneuterpeuk. 'Pardon, het is Kneutepeut'. vulde de heer Mathijs verbeterend aan. 'Goed, Peuterneut dan', vervolgde de smid. 'Maar waarom wilt U hier toch weg. als het hier zo'n prima dorp is om een boterham te verdienen?' 'Kom nou?' riep Mathijs uit. 'Als een mens zijn hele leven hard ge werkt heeft, mag hk dan misschien gaan rentenieren als hij daar zin in heeft? Ik heb het hier altijd goed gehad en ik ga nu een tijdje weg. Ik ga op mijn lauweren rusten. Ik ga een wereldreis maken of zoiets. Ik wil ook wel eens een wolken krabber of een Egyptische pyramide van dichtbij zien'. 'Ois het dat', zei de smid. 'Wel. dan kunnen we misschien gauw tot zaken ko men. Wat vraagt U voor de hele boel?' 'Laa s even zien', mon k°n de Mathijs en hij begon naden te rekenen. Het huis is een hfeft i huis, dus dat valt buiten de Maar als ik U de rest van zaakje nu eens liet voor tiei zend gulden. Inboedel, smef 8 met machines enzovoorts. 1 1 lanne 1 kwaï te voor tienduizend gulden'. 'I 975 ÏJ de feld. de; dal Uw uiterste prijs?' vroeg de 'Inderdaad', antwoordde Ma 'U koopt alles van me behalve koffer met lijfgoed'. 'Top' z ijk smid. 'Gekocht. Schrijf maar koopovereenkomst'. Verh zette Mathijs zich aan zijn scl bureau en met krassende halen zijn vulpen begon hij een k<£ de vereenkomst uit te schrijven, in te lezen stond, dat smidje holen alles behalve een koffer lijfgoed had gekocht voor de ma van tienduizend gulden, heb je e en voordelige koop gesloten. Verholen', zei Mathijs Jaap van der Merwe is de auteur, en regisseur, en dus worden allerlei bekende problemen van de sociaal- kritische kant aangepakt, in een cabaret-revuutje, waarmee hij de bezoekers 'een gezellig knorrig avondje' toewenst. En dat werd het dan ook. Er loopt een knorrig draadje door. Over een arbeider die via de vak vereniging opklom tot wethouder. Kamerlid, eerste minister, en het dan socialistisch ook niet meer ziet zitten, zodat hij zich laat inschrij ven als gastarbeider en eindigt in 't Graf van de Onbekende Werkne mer. Nogal mismoedig dus. en een tame lijk zwakke draad ook. Maar die bindt dan net nog. met grillige verknopingen, de scènetjes aan de liederen. De scènetjes spelen zich af in heden en verleden van die Paddestoelensoep 1. water of bouillon Vj I. melk 200 gr. cantarellen 40 gr. bloem 40 gr. boter zout. peper citroensap aroma De paddestoelen goed wassen, kleinsnijden en gaarkoken in onge veer tien minuten in de bouillon of het water. Smelt de boter, roer er de bloem door en schenk onder goed roeren er de soep voorzichtig door. Een paar minuten laten door komen en op smaak brengen met peper, zout. aroma en citroensap. arbeider-minister. De leukste zijn de dokterswachtkamer, het gesprek met de straatlantaarn, een huiselijk tafereeltje. Het nachtclubgevalletje loopt wat te lang uit. de minister raad met de kruiswoordpuzzel werkt niet zo sterk als de bedoeling was. Strijdliederen B ijde liederen zijn om te beginnen mooie strijdliederen uit Vietnam. Spanje. Zuid-Afrika. Cuba. Chili, met Nederlandse tekiten en dan nog zo'n stuk of vijftien van Jaap van de Merwe zelf. Ze zijn gearran geerd door Henk de Jonge, de pia nist, die ze met zijn drie musici. Rolf Hock. Ernst Pels. Hans Vlees- chouwer. op verschillende instru menten. telkens een eigen karakter en kleur geeft. En ze worden goed gezongen ook. Jenny Arean. pittig, grappig en fel in alles, weet rauw en diep. of als het moet ook populair sentimen teel. te zingen. Loes Vos. in spel en bewegingen ook helemaal in. doet het hoger en lyrischer. De stemmen van die twee passen goed bij el kaar. Marius Monkau. soepel en leuk in alles wat hij doet, voelt zich het best als hij. als Surinamer, wat in caraibische nummers mag weg geven. Cor van Rijn. die de arbei der-minister met een lakonieke hu- rr.or speelt, komt als zanger ook goed mee. Sompiige van de liederen zijn niet eenvoudig van melodie en nog moeilijk ook doordat Jaap van <jle Merwe vaak teveel woorden in eeh paar maten kwijt moet. Wat de verstaanbaarheid nogal eens hin derde Behalve de guerrilla-onder- verpen kwamen ook meerwaarde, uitbuiting, woningbouw, discrimi natie van vrouwen en vreemden, verwaterd studentenverzet en marx istische leuzen aan de beurt. Met dansjes erbij, in een simpel dekor- tje van Wim Bijmoer. Geen enkele nieuwe burgemeester is voor de televisie zo ongewoon g%- introduceerd als André van der Louw. straks eerste burger van Rotterdam Hij speelde zaterdag in 'Brandpunt' voor proefkonijn bij gezondheidsinspecteur dokter F. Wafelbakker, die demonstreerde op welke plekken je naar hoofd luizen moet zoeken. De 'pieten' zijn namelijk in opmars, vooral bij kinderen. Misschien tot ongenoegen van mensen die een hekel hebben aan 'langharig tuig' is vastgesteld dat de plaag niet door lang haar wordt veroorzaakt. Neten-vrij bevonden, deed de heer van der-Louw, een uitspraak die consequenties zou moeten hebben voor alle burgemeesters van grote steden. Hi 1 vindt het salaris 130.000) veel te hoog Verder is hij van mening dat je als burge meester niet boven de partijen hoeft te staan 'Ik ben en blijl een socialist' Maar minderheidsgroepen mogen hem er niet van verdenken dat hij zijn eigen partij voortrekt. De Rotterdammers zullen er wel over nakaarten, denk ik. Minister de Gaay Fortmann maakfe in Brandpunt behartenswaardige opmerkingen over de migratie van Surinamers Deze landskinderen hebben van oudsher hst recht, zich in Nederland te vestigen Een wet. die hen er nu wil buiten houden, zou discriminerend zijn Volgens de minister is het moeilijk om precies na te gaan hoeveel rijksgenoten zich hier precies bevinden 'Ze worden niet als Surinamers. maar als Nederlanders geregistreerd', zei hij. Dat is terecht, maar als je je ergens vestigt vult de ambtenaar van de burgelijke stand toch wel in waar je vandaan gekomen bent. Of niet? Er schijnen programma makers te zijn. die menen dat Nederlanders alleen maar echt plezier hebben en zich rotlacTTen als ze getracteerd worden op een oubollig spelletje met driehoeks Verhoudingen Vooral als het recht v,opr zijn raap wordt ge speeld. zonder Franse lichtvoetig heid. of Britse 'underacting'. Zoals zaterdag 'Ik hou van uw vrouw', in het. Trosprögramma. Alsof de toneel literatuur g'een geestiger stukken telt. - 108 Een zo mogelijk nog grotere vlucht echter nam het internationale le pra-werk. De internationale com missie voor de revalidatie van le pra-patiënten had vastgesteld dat er de grootste behoefte bestond aan opleidingscentra in andere delen van de wereld naar analogie van Vellore en Karigiri, die India en in feite heel Zuidoost-Azië dienden. In het jaar 1963 reisde Stanley Brown naar Afrika om een bezoek te bren gen aan Addis Abeba, de hoofstad van Ethiopië. Hij beval die stad aan als plaats voor zo'n centrum. Het ziekenhuis daar stond onder leiding van dr. Ernest Price, met wie Paul op zijn eerste Afrikaanse reis kennis had gemaakt. Het was gelegen in een zeer ende misch gebied, waar alleen al in de onmiddellijke omgeving van het hospitaal drieduizend lepra-geval len bekend waren. Bij een bezoek aan Addis Abeba kwam Paul erg onder de Indruk van het werk dat daar werd verricht, en hij was vast besloten dat hoe dan ook het geld bijeengebracht moest worden voor een centrum in Ethiopië. Pauls derde arbeidstermijn liep ten einde en hij had het. gevoel dat hij op een keerpunt was gekomen. Er moesten bepaalde beslissingen wor den genomen. Waar zou hij in de jaren die voor hem lagen van het meeste nut kunnen zijn? In Vello re? Anderen zouden zijn werk daar over kunnen nemen: Ernest Frit- schi op het gebied van chirurgie. Kamalam Job op dat van patholo- Dorothy Clarke Wilson VrrUlinf: H. A. Schreuder gie. En dan was er dat prachtige stel mensen Benty en Sakuntala Karat, hij internist, zij chirurg. Weldra zouden zij naar Karigiri te rugkeren. waar zij jaren geleden hun eerste opleiding hadden ont vangen. In Engeland? Dat zou voor de kinderen beslist het beste zijn. Zijn gezin, zijn medisch werk en zijn zorg voor leprozen, dat waren zijn drie voornaamste interessenge- bieden. Tot dusver had hij alle drie tegelijk kunnen dienen. Maar moest hij nu kiezen? En zo ja. wat? Hoe echter de beslissing ook zou uitvallen, zij waren diep in het Indiase leven geworteld. Vier fami lieleden waren hier voor de zending werkzaam: John Harris, die ook op het gebied van de leprabestrijding werkte en enige tijd in Karigiri had doorgebracht: Ruth en Monica Harris, die een eigen klein medisch centrum leidden in een stadje bij Granny's berggebied: en Nancy Robbins die in Dohnavur verbleef. En dan was er natuurlijk Granny zelf nog. Vierentachtig was Evelyn Brand nu. en zij woonde nog altijd in de Kolaryans. Maar zij maakte al weer plannen om te gaan verhuizen m de Pachas, de derde van de vijf bergketen^ waarvan zij en Jesse eens hadden gedroomd die te be zoeken. Zij was echter stram en houterig als gevolg van een langzaam voort schrijdende verlamming van haar ledematen. Krukken wilde zij niet gebruiken, maar met behulp van een stel bamboestokken van slecht aangepaste maat kon zij zich traag voortbewegen. Dat had haar even wel niet van weerhouden toch op reis te gaan. Op haar kleine pony. in gezelschap van een jongen, was zij voortdurend onderweg. Hónder den kilometers legden zij zo ge tweeën af. In alle weersgesteldheden overnachtten zij buiten, op stenen, op de kale grond. Granny leefde De grafische vormgeving en het décor bij Muziek om naar te kijken', zullen waarschijnlijk sfeerverster kend hebben gewerkt. In de regie van Wilhelmina Hoedeman werd het kijken ook een beter meevoelen met de muziek van Schönberg in de uitvoering van Verklarte Nacht door het doorzichtig klinkende kamerorkest o.l.v. Neville Mariner. Een frappante indruk van de in richting van de Polaris-onderzee- boten en het leven en denken van de bemanning gaf de door de AVRO vertoonde de BBC-film. Ze dienen ter afschrikking en worden daarom een vredeswapën genoemd; Maar het zijn in feite varende verschrikkelijkheden. 'Wij zijn ge-, traind', zo vertelde één van de officieren, om de regering van ons land te gehoorzamen. Als die regering ons zegt dat wij de atoom raketten moetén afvuren dan doen we het. omdat we erop vertrouwen dat de regering de juiste beslissing neemt'. Het is een variant op 'Bevel is bevel'. De kracht van dit vertrouwen is tevens zijn grootste zwakte, want gesteld dat de regering eens de verkeerde beslissing neemt of dat het gruwelijkste vernietigingswapen in misdadige handen komt? Wanneer je daarover gaat zitten dubben komen praatprogramma's als Sonja Barends babbelen met drie bekende Nederlanders een beetje wezensvreemd over. Moet dat nou. denk je dan. Er wordt al zoveel oeverloos geleuterd! Maar dat is niet helemaal eerlijk tegenover de presentatrice die een onderhoudend programma wil brengen. De vol gende keer ben ik misschien beter in de stemming. TON HYDRA HOEVEN Doordat hij in een bocht met zijn auto tegen een boom reed is gisterochtend de 32- jarige J Jansen uit Bom in Hoe ven om het leven gekomen. DEN HAAG De 8-jarige Braam zeel uit Den Haag is gisteren in een zièkenhuis overleden aan hersenlet sel. opgelopen, toen hij zaterdag uit een raam op de eerste verdieping van zijn ouderlijk nuis was ge vallen. Radio vandaag HILVERSUM I NCRV. 7.00 Nws. 7.02 Levende Woord. 7 08 (Si Preludium. 7.30 Nws. 7 41 (S) Hier en nu. 7.55 Aangestipt. 8.00 (S) Te Deum Laudamus. 8.24 Op de man af. 8 30 Nws. 836 Gymn. v.d. hulsvr. 8.45 (S) Plein Publ. 1030 Nws 10.33 Zingen met Cecilia 10 50 Schoolradio. 11.00 (S) In t zilver. 12.00 (S) Kilima Hawailans Show. 12.21 Voor boer en tuinder. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en nu met aandl.: Makro. 13.00 (S> Prom. Ork. met solist.13.25 (S) Onder- schooltijd. TROS: 15.00 (S) Kind en wij. 15.30 Nws. 15.33 (S) Pianorecital: klass. muz 16 00 (S) Mondje Frans. 16.30 (S) Keerpunt. Overheidsvoorl.: 17.20 Ontmoe tingen met rijksgenoten. TROS: 17.30 Nws 17.32 Aktua. PP: 18.19 Uitz G.PV! TROS 18.30 Nws. 18 41 (S) A la carte. EO: 20.00 (Si Bijbelstudie. 20.15 (S) Kerk en Zending in Indonesia. 20 45-,(S) Finale voor U! 21.20 (Si Avondsluit. ZEVENDE DAGS ADVENTISTEN: 21.30 Op zoek naar een mens. NOS: 21.45 Mens en medlese ma chine (I). BOND ZONDER NAAM: 22.25 Praatje. NOS: 22.30 Nws. NCRV: 22.40 (S> Hier en nu. NOS: 22.50 (S) Hobby- scoop. 23.20 (S) Jazz in Aktle. 23.55-24 00 Nws HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7 20 (S) Spitsuur (8.00 Nws. 8.11-8.23 Dingen v.d. dag 9.00 (S) Dansork. met solisten. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio NOS: 9.50 (S) Muz. uit de Middeleeuwen en Renaissance. 10.30 Meer over minder (11.00 Nws RVU: 11.40 Weten wij veel? NOS: 12.00 Den Haag deze week. 12.15 Ultz. van SYMBIOSE. NOS* 12 25 (S> Prom. Ork.: amusemjnuz. 13 00 Nws. VA RA: 13.11 Dingen v.d. dag. 13.20 Ombuds man NOS: 13.30 Onder de Groene Linde. 13.50 (S) Eurolight: lichte muz. 14.15 Zoekl op Nederl. ,16.00 Nws. EO: 16.03 Klankbord. 16.10 <S) Voor kleuter en kind. 16.30 (S) Licht en Uitzicht. 17.00 (S) Onderweg. 17.40 (S) Licht ensemble. 17.55 Med. EO: 18.00 Nws. 18.11 Klankbord. 18.30 (S) Jeugdtoer. 19.00 (S) Kerkorgelconc. 19.25 (S) Wij hebben een Woord v.d. wereld NCRV: 20 00 Nws. 20.05 Overdenk. 20 15 (S) Hommage aan Charles Ives. 21.50 (Si Concerto Adam met solisten: klass muz. 22 15 (S) Llterama. 22 45 (S) Eigent. Poolse kamermuz. 23 30 (Si Mui. en dst. 23 55-24.00 Nws HILVERSUM III AVRO 7 02 Drie op je boterham. (8.02 Radioiournaal 9 03 (S) Pep op drie: arbeidsvitaminen. 11.03 Radiojournaal. 11 06 Drie draait op verz. 12.03 (S) Drie tussen de middag. 14.03 Radiojournaal. 14 06 Pop-Kon'takt I. 15.03 Pop-Kontakt II. 16.03 Hltmeesters. met oa. Amerik. en intern. tophits. (17.03 Radiojour naal.) Speciaal Henk van Ulsen speelt de titel rol in Het testament van Edgar Allan Poe. dat in drie afleveringen door de AVRO wordt uitgezonden. Ned. 2/20.21 9 Prof. dr. D. W. van Bekkum en dokter Hans van Swol spraken in Amerika met geleerden op het ge bied van kankeronderzoek. Jan Schaper maakte daarvan de film Hoogtepunten uit de kliniek. Ned. 2/21.20 0 Na weer een liefdesaffaire van Napoleon brengt de TROS haar ac tualiteitenrubriek op het scherm. Ned. 1/21.20 9 Verslag uit cel 49 is een film van Roman Brodmann over jonge brandkastkrakers die een paar jaar geleden opereerden in Stuttgart. Duitsl. 1/21.45 9 De jeugd in de Duitse Bondsre publiek geeft jaarlijks ettelijke mil jarden uit. In het programma Steekproeven wordt nagegaan waaraan jongeren hun geld beste den en wat de motieven zijn. Duitsl. 2/20.15 0 In de NOS-rubriek Mens en me dische machine gaat' het over men sen die leven met de kunstnier. Hilv. 1/21.45 0 Vliegend boven Irian (Nieuw- Guinea) vertelt zendeling ds. G. Kruyt voor de EO-microfoon wat er op 11 mei in Nipsan is gebeurd. TV vandaag NEDERLAND I NOS 18.45 Paulus de Bos kabouter 18.55 Journaal TROS 19.05 Man van zes miljoen NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Op losse groeven 21.20 Liefdes van Napoleon (4) 22.15 Aktua TV NOS 22.50 Staatsloterij 22.55 Journaal NEDERLAND II TELEAC 18.15 Gemeenteraad - les 10 NOS 18.45 Paulus de Bos kabouter 18.55 Journaal AVRO 19.05 MASH 19.30 Reiswijs NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Testament van Edgar Allan Poe (1) ed Hilv. 1/20.45 Henk van Ulsen het eenvoudige leven van eenvoudi ge mensen. Zij hield van hen en werd door hen Jioog in ere gehou den. Er was een tijd geweest dat Paul zeer in zorg over haar verkeerde. Hij had toen getracht haar ertoe te bewegen in een streek te gaan wo nen waar zij kon rekenen op me dische hulp als dat nodig was. maar die periode was voorbij. Nu wist hij dat zij alles zorgvuldig had over dacht en dat zij de dood, in wat voor onaangename gestalte hij ook kwam. recht in het gezicht zag. Veel liever wilde zij haar werk tot het laatst toe voortzetten dan dat zij zelf de beste medische verzor ging kreeg. God had haar hele leven geleid. Hier. in de bergen, was zij tot zijn bevel. En zij geloofde volstrekt dat haar de kracht zou worden gegeven door te gaan tot iemand zou wor den gezonden om het vam haar over te nemen. Nooit wilde zij een woord van dank horen. Als zij iets deed. dan was het door Gods gena de. Nee. Paul behoefde geen andere verplichting aan zijn moeder te ge voelen dan dat hij zich liet leiden door dezelfde liefde die haar enige gids was geweest. Het was verkeerd, zo had Paul zich zelf voorgehouden, toen hij op zijn vijftiende zag wat het verlies van zijn vader zijn moeder deed. emoti oneel zo van iemand afhankelijk te zijn. zo van iemand te houden. Dat zou hém niet gebeuren. (Wordt vervolgd blues. 20.02 (S) Tilt. 21.02 (S) blues. 22.02 (S) Rik Zaal. 23.02 (S) Wim Noordhoek. 0.02 (S) Jan Donkers. TROS: 1.02 Nachtwacht. VARA: 6.02-7.00 Alfred* Lagarde. 0 Met kinderen onderweg is het onderwerp van de NCRV-rubriek Literama. Hilv. 2/22.15 21.20 Hoogtepunten uit de kliniek 22.05 Vader en zoon 22.40 Ontdek je plekje NOS 22.45 Journaal ste DOlT Iver MIDDELBURG Gedeputeerde Staten van Zeeland vinden dat er bij het nieuwe Baalhoekkanaal in Zeeu'ws-Vlaanderen industrie moet komen. België en Nederland onder handelen thans over de aanleg van dit kanaal. Uitgangspunt tot dusver was. dat aan Nederlandse zijde van de grens geen industrieterrein zou komen. In Zeeland komt men nu steeds meer tot de ontdekking dat er aan het aanleggen van het Baalhoekka naal voor Zeeland alleen maa rna- dele'n zijn verbonden, terwijl het grote voordeel aan België toekomt. De Zeeuwse bestuurders hebben al le nadelen nog eens op een rijtje gezeg: verlies van 570 ha land bouwgrond. 45 ha schorrengebied in het Land van Saeftinge en nog eens 85 ha schorrengebied bij Baai- hoek. De dorpen Baalhoek. Kruis polder. Dulvenhoek en Emmapolder meoten verdwijnen. Er moeten 350 mensen noodgedwongen verhuizen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De 18-jarige Haagse schoonmaker E. J. D. heeft zaterda gavond tegenover de Haagse politie bekend de 34-jarige directeur van een automobielbedrijf uit Den Haag, Walter O. Lauret, te hebben doodgestoken. Dat gebeurde woens dagnacht in een vechtpartij in de woning van het slachtoffer aan de Therèse Schwartzestraat. Het tweetal had elkaar woensdag nacht op straat in de binnenstad ontmoet. Op verzoek van de heer Lauret was de jongeman meege gaan naar diens woning. Na flink alcoholgebruik ontstond daar een woordenwisseling en een vechtpar tij, waarbij de jongen de heer Lau ret met een 19 centimter lang vleesmes tweemal in de hals stak. De jongen maakte daarna het huis weer op orde en ging er met de auto van het slachtoffer vandoor: Hij verklaarde in een waas te heb- b t fde Van een verslaggever UTRECHT Een man en! vrouwen hebben zaterdagavoi '00> kele uren nadat zij uit de V^n Hoevenkliniek in Utrecht ontvlucht een Amsterdamse chauffeur van 250 gulden bi Alle drie zijn inmiddels aanff den. Het drietal had in Amsterda taxi genomen en bij Abcoudf de chauffeur tot stoppen ge gen. Nadat hij zijn geld had geven werd de chauffeur uit gezet en ging het trio er auto vandoor. De schuwde de politie kon een surveillan. tot stilstand brengen ben gehandeld. De auto weri elders in Den Haag aanget De jongen gaf zich na overli zijn ouders aan. Na het al van zijn verklaring moest hij M. rge ort auri rmc »P e offe re. we! Zi (h spe doktersbehandeling worden eer omdat het gebeurde hem zee s'ïg had aangegrepen. ik

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4