jowjet-Unie wil [ernreactor aan ïgypte leveren Zwitserland houdt zijn gastarbeiders F B Politie wil met opzet files veroorzaken Michels kiest voor meer rust Twee doden en vier zwaar gewonden bij frontale botsing Meesten zijn Italianen In deze krant Protest tegen plan rijkswaterstaat ishington helpt Israël aan olie Chili: Moskou wil wel gevangenruil Bijna tweederde deel tegen uitwijzing Geen treinverkeer over Hembrug door aanvaring Honger bedreigt miljoen mensen ogezegd Nieuwe leidse Cowan! ISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ïstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" MAANDAG 21 OKTOBER 1974 55ste jaargang no. 170 LEIDEN, Zoeterwoudseweg 23, tel. 33741. WASSENAAR, v. Zuylen vun MJevcldl- straat 372. telefoon 1441. Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur ROTTERDAM De rijkspolitie van tet district Dordrecht wil een van de komende dagen bij bet viaduct Heinenoord in de weg HeinenoordNumansdorp kilometers lange files gaan ver oorzaken om aan te tonen, dat bet constructieplan van rijkswa terstaat de verkeerssituatie ter plaatse alleen maar zal verslech teren. Rijkswaterstaat is bezig op het viaduct verkeerslichten aan te brengen, die zo worden gescha keld, dat er steeds maar één verkeersstroom de afslag in de richting Rotterdam op kan draaien. De politie, die tot nu toe steeds twee stromen tegelijk dooilaat. is het met dit plan niet eens omdat zij verwacht dat daardoor een enorme stagnatie zal ontstaan, vooral tijdens het ochtendspitsuur wanneer er zeer veel verkeer is van de Hoekse- waard in de richting Rotterdam. Vorige week heeft de politie al een proef genomen door het ver keer te leiden zoals de verkeers lichten straks zullen gaan doen. 'Binnen de kortste tijd stonden er eindeloze rijen en we hebben het verkeer toen maar weef snel op de oude manier gedirigeerd', aldus opperwachtmeester Van Treuren. Volgens de politie laat rijkswa terstaat zich teveel leiden door verkeer«deskundigen zonder re kening te houden met de erva ringen van mensen uit de prak tijk. 'Het is goed, dat hier verkeers lichten' komen', aldus de heer Van Treuren, 'dan kunnen onze mensen ergens anders worden ingezet. Maar dan moeten die lichten de situatie wél verbete ren in plaats van verslechteren.' RO, NEW YORK, TEL AVIV (Reuter, AP, UPI) De Sowjet- e heeft er in beginsel in toegestemd, Egypte een kernreactor r vreedzame doeleinden te leveren. Zij zou dit hebben laten en aan de Egyptische minister van buitenlandse zaken Fahmy, kort geleden in Moskou was ÉAll onderhandelingen tussen Cairo Moskou worden volgens het itische blad Al Gomhoeria, dat ling rhaakte van het nieuws, tgezet. Bijna een half jaar ge- hadden de Verenigde Staten toegestemd om Egypte een re- te leveren. Er zijn echter ilijkheden ontstaan doordat >te bezwaar maakte tegen de de VS gewenste strenge 'con- om te voorkomen, dat de brandstof wordt gebruikt voor ervaardiging van wapens. Amerikaanse minister van bui- indse zaken. Henry Kissinger, leze week naar de Sowjet-Unie zou hebben beloofd dat de VS lie zal leveren die Israël moet :ren, als het de Egyptische ;lden in de Sinai-woestijn teruggeven, die het sinds de g van 1967 heeft geëxploiteerd. >lie uit Sinai voorziet in de vaii tie totale Israëlische be te, aldus meldt de Chicago News. lelofte van Kissinger zou een rdeel zijn van een' geheime af- ak in het kader van het ver van mei, waarbij het tot een ding kwam tussen de langs het kanaal staande Egyptische en ilische troepen. Volgens het zou de American Oil Company likken over de concessierech- voor de nog te exploiteren olie- "~'es in deSiani. Het Ameri- se ministerie van buitenlandse n wilde op de berichten in het geen commentaar geven, il heeft fel gereageerd op het ws. dat de Franse minister van buitenlandse zaken Jean Sauvag- nargues op zijn rondreis door het Midden-Oosten ook de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie, Jassir Arafat, zal ontmoeten. De minister zei in Beiroet dat de Pa lestijnse kwestie bij een regeling in het Midden-Oosten op het eerste plan moet staan en een element van die regeling moet uitmaken. Sauvagnargues meent dat Arafat een gematigd leider is, die zich op Zie verder pagina 6, kolom 6. SANTIAGO (AP. Reuter) De Chi leense junta heeft officieel bekend gemaakt dat de Sowjet-ünie erin heeft toegestemd te praten over een wederzijdse uitwisseling van politie ke gevangenen. Een eerder bericht hierover was door het Russische persbureau TASS tegengesproken. Maar gisteren verklaarde legerkapi- tein Claudio Collados, Chileens on derminister van buitenlandse zaken, dat Moskou wel bereid was zaken te doen. Moskou's bereidheid tot een gevan- genenruil was doorgegeven door het Rode Kruis, aldus Collados. Junta- leider Augusto Pinochet had Moskou de vorige maand uitgedaagd politie ke gevangenen los te laten in ruil voor vrijlating van gevangen aan hangers van wijlen president Salva dor Allende. Ook de Cubaanse lei der Fidel Castro had een dergelijk BERN (AP, Reuter, UPI, AFP, DPA) De Zwitsers hebben bij een referen dum met grote meerderheid een voorstel verworpen dat beoogde, van de meer dan een miljoen vreemdelingen die in Zwitserland wonen en werken, er over drie jaar verdeeld in totaal 540.000 naar hun land terug te sturen. De meeste 'gastarbeiders' in Zwit serland zijn Italianen, verder voor namelijk Spanjaarden, Westduit sers, Joegoslaven, Oostenrijkers en Fransen. Zij maken ongeveer 17 procent uit van de gehele bevolking van Zwitserland, die 6.3 miljoen mensen telt. De Italiaanse regering had al laten weten dat het de 300.000 Italianen, die Zwitserland zouden moeten verlaten, onmoge lijk in het arbeidsproces zou kun nen opnemen. Van de 3.6 miljoen kiesgerechtig den hebben 1.689.870 Zwitsers (66 procent) zich tegen de voorgestelde uitwijzing uitgesproken. Vóór waren 878.739 kiezers. De opkomst bedroeg minder dan aanvankelijk werd aangenomen: 69.6 procent. Bij een referendum op 7 juni 1970 over beperking van het aantal buiten- AMSTERDAM De noordelijke pei ler van de Hemburg is bij een aan varing door het Amerikaanse boor eiland Choctaw volgens de Neder landse Spoorwegen zo zwaar bescha digd dat het spoor Amsterdam-Zaan dam enkele weken buiten gebruik moet worden gesteld. Van het boor eiland dat naar de haven van IJmui- den zouw orden gesleept is het heli copter-platform zwaar beschadigd. Eén van de sporen over de Hemburg zal waarschijnlijk vandaag weer kunnen worden gebruikt. De spoor wegen zullen tussen Amsterdam en Zaandaii treinen laten pendelen en er is een busdienst tussen Amster- dam-Sloterdijk en Zaandam. Reizi gers uit Den Helder, Alkmaar en Uit geest worden geadviseerd via Haar lem te reizen. landers in Zwitserland stemde 54 procent tegen deze maatregel en 46 procent voor. Toen hadden de Zwitserse vrouwen nog geen stem recht. Alle grote politieke partijen, de vakbonden, de werkgeversorganisa- aanbod van Chili gekregen. ADDIS ABEBA (Reuter) In de Ethiopische provincie Harrar, in het oosten van het land, worden bijna een miljoen mensen met de honger dood bedreigd. Dit heeft het officiële Ethiopische persbureau meegedeeld. Het heeft in Harrar ai vier jaar niet meer geregend. kojj£chniek ontwikkelt zich zo dat een aankomend grafi- van rond vijftien jaar zich ijn verdere loopbaan zes tot keer zal moeten laten cholen. E. A. E. van Dishoek, directeur grafisch opleidingscentrum l/isselend weer isselend bewolkt met enkele lien. Matige, aan de kust af toe krachtige wind uit west it noordwest. Minimum tem- iraturen omstreeks vijf gra- maxima omstreeks negen aden. ORGEN EN OVERMORGEN: en toe regen of buien, ook ikele opklaringen. Aanhou- ;nd vrij koud. Zon op: 07.16 onder: 17.32 Maan op: 13:54 onder: 22.59 ml duurder eb nog wat voor de oude prijs f kop getikt.' Barcelona kwam gisteravond aan op Zestienhoven voor de wedstrijd van morgen tegen Feyenoord. Uiteraard liepen Johan Cruijff en Johan Neeskens voorop. Rechts een gene raal van een onbekend merk. Van onze sportredactie ROTTERDAM Barcelona is gisteravond op vliegveld Zestien- hoven aangekomen voor de Eu ropa Cup wedstrijd tegen Feyen oord, morgenavond. Hoewel de Spanjaarden met hun giote Ne derlandse inbrengen volgens eerdere plannen in he» Rotter damse Hil<on Hotel zo men ver blijven bie^k 'generaa' Michels uiteindCiijk loon gekozen te heb ben voor hel in een wa' rustiger omgeving gelegen Haagse Bel Air Hotel. Veel te heggen over dp strijd te gen Fevnn -i-rd was er niet. Ze ker niet bij coach Kinus Michels die voorat uitgebreid om bet na bije verleden, 'de do«-';*untlnze ontmoeting leg«-n Her -nies za terdag ivnim) wilde in>.aan Wel bleek dat er toch tv.il kleine problemen »ijn voor Michels. Johan Neeskens speelde dan weer een hele wedstrijd, voor honderd procent fit is hij zeker nog niet. Verder kan Barcelona geen beroep doen op de voor drie wedstrijden schorste Marcial. Hoe Michels dat probleem zal oplossen wilde hij uiteraard niet onthullen. Feyenoord kende een uitsteken de generale repetitie voor bet duel legen de Spanjaarden. De Rotterdammers wonnen (nog boos over het gebrek aan me dewet king bij het verplaatsen van de wedstrijd) met 61 bij De Graafschap. De topploegen waren toch goed op schot. Ajax kwam tegen Roda JC ook tot 6 1; PSV won met 40 bij NAC en Ft' Twente versloeg in Maas- triehi MVV met 4—2 Meer over deze en andere wed strijden op de sportpagina's. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bij een frontale botsing tussen twee auto's, gis teravond op de Plesmanlaan in Amsterdam, zijn twee mensen om het leven gekomen en werden vier andere inzittenden zwaar ge wond. Hun identiteit had de politie gisteravond laat nog niet kun nen vaststellen. Wat de oorzaak van de botsing was, is nog onbekend omdat de gewon den nog niet gehoord konden wor den en er evenmin getuigen waren. Beide auto's werden totaal vernield. De brandweer moest er aan te pas komen om de inzittenden uit de wrakken te bevrijden. BAKEL Bij een autobotsing in Bakel is gistermiddag de tien maanden oude J. van Jankveld om het leven gekomen. Zijn vader, moeder en zes-jarig zusje werden zwaar gewond, evenals de bestuur der van de andere auto. MIDDELBURG In het ziekenhuis van Middelburg is gisteren de 17- jarige Marja Adriaanse uit Westka- pelle overleden aan de verwondin gen. die zij zaterdagavond bij een ongeluk met haar bromfiets opliep. HARKEMA Doordat hij met zijn fiets plotseling linksaf sloeg, is gis termiddag de 75-jarige F. Hamstra uit Harkema in zijn woonplaats door een auto gegrepen en op slag gedood. ROTTERDAM In het Rotter damse Havenziekenhuis is de 59- jarige Britse zeeman Robert Blair uit. South Shields overleden. Hij was in een twee meter diep gat van de machinekamer gevallen. WINTERSWIJK De 64-jarlge T. W. Vreeman uit Winterswijk is za terdagavond in een ziekenhuis in zijn woonplaats overleden aan d^ gevolgen van een verkeersongeluk enkele uren eerder. Hij was met zijn auto tegen een boom gebotst. SCHAESBERG In de nacht van zaterdag op zondag is in Schaes- berg de 32-Jarige mevrouw Franck- Hermans om het leven gekomen doordat de auto. waarin zij zat, frontaal tegen een uit de bocht vliedende tegenligger botste. De man van het slachtoffer en diens moeder werden zwaar gewond. OUDP'NBOSCH - De 10-Jarige Ab le Lazeroms werd zaterdagmorgen op slag gedood toen hij van een tractor viel en onder de wielen van de aanhanger terecht kwam VEGHEL De 70-jarige A van de Wetering uit Veghel kwam zondag ochtend om het leven toen hij het oversteken van de Sluisstraat door een motorrijder werd aangere den. Valentin Oehen, die voor het re ferendum verantwoordelijk was, brengt zijn stem uit. Dubbelzinnig De buitenlanders mogen blijven, hebben de Zwitsers democratisch besloten. Of dat nu op verheven beginselen berust, of op welbegrepen eigenbelang, laten we nu maar even in het midden. Mensen en landen zijn in ieder geval steeds meer van elkaar afhankelijk. Een dubbelzinnige gedachte, waarover wij blijven doordenken. Denkt u mee? Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE STRAAT- PLAATS GIRO Betaalt per maand, kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: IHOUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CR 10 NIEUWE LEIDSE CRI DORDT8 DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG Artikeienserte Onderne- mmgsraden door prof dl H J. van Zuthem Fraaie thermometer igoud- bedrukt op stevig kunstleer) Altijd paraatmap brief- paplet en pen) H 1? envelop: De Cbr Pers. antwoordnummer 2792 Adam /4«el is niet nodig Die betalen wij tie en kerkelijke instanties hadden gewaarschuwd voor de gevolgen die het wegzenden van meer dan een .half miljoen buitenlanders voor het land en de Zwitserse economie zou hebben. De regering, die zich altijd neutraal opstelt bij referenda, had nu de waarschuwing uitgesproken dat niet alleen de economie maar ook de reputatie van Zwitserland schade zou lijden. Het voorstel om de buitenlanders uit te wijzen was afkomstig van het 3-jarige parlementslid majoor Va lentin Oehen en diens rechtse splinterpartij. Oehen kreeg op het laatste ogenblik 'steun' van presi dent Idi Amin van Oeganda, die er sterk voor is, alle buitenlanders het land uit te gooien. 'Kijk maar eens hoe best wij het hebben overleefd', aldus Amin met een verwijzing naar het wegzenden van tiendui zenden uit Azië afkomstige mensen van Britse nationaliteit. De Zwit serse kiezers heeft hij er niet mee kunnen ompraten. De heer Oehen was 'diep teleurge steld over de uitslag. Als om dit te bewijzen had hij zich een zwarte das om gedaan. Minister van justi tie Kurt Furgler daarentegen liet weten zeer tevreden te zijn. De uitslag wordt door de regering be schouwd als een mandaat om haar beleid voort te zétten, aldus de minister. Alle kantons In alle 25 gehele en gedeeltelijke kantons heeft de bevolking zich tegen uitwijzing van de buitenlan ders uitgesproken. In 1970 waren er acht kantons, waaronder de drie grootste (Bern, Luzem. en Frei burg). waar een meerderheid der kiezers het aantal buitenlanders wilde beperken. Dit weekeinde kwamen de meeste 'nee'-rtemmen uit het kanton Genè- ve (76 procent) en de minste uit Uri (56 procent). Vier jaar geleden kwamen de 'ja-stemmen uit de kantons Bern (52. nu 1 procent), Luzem (55 resp. 39 pet.) en Uri (63 resp. pet,). Buitenland Ford steunt Rockefeller6 Kerk Gesprekken per advertentie 2 'Niet alleen protesteren'2 Kunst NCRV-festival 8 'Vrolijke guerrilla' 8 Aardige komedie 8 Binnenland Grafici ongerust 5 Marty op Dag Maandag7 Eisen voor Fanfani6 Kerkbladen z Lezers schrijven 2 Nieuwe boeken Radio en tv 4 Strips, feuilleton 4 Commentaar Weer l w probleem 7 Familieberichten 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1