Bende valse munters gegrepen Aantjes betreurt benoemen Van der Louw Akkoord over emigratie Russische joden entiteit van drie panners (Haagse ijzeling) bekend Biljetten bijna 'echt' !n deze krant Biesheuvel weigert Zeeland ouw als nmissaris n dood gevonden Jaarlijks zeker 60.000 naar Israël *!i»r Kiaal niets Den llyl: affaire omkooppoging uit voegen getrokken Werkgelegenheid bouw wordt beter thuis in verhuizen Nieuwe Leidse Coinranit ZATERDAG 19 OKTOBER 1974 55ste jaargang no. 169 rELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING traat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. .269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur jen onzer verslaggevers HAAG De Haagse recherche is er na langdurig speurwerk slaagd de identiteit vast te stellen van de drie Japanners die d september in de Franse ambassade in Den Haag elf men- lier dagen lang gegijzeld hielden. Het gaat om de 25-jarige o Wako uit Tokio, leider van de terroristen, Junzo Okudairo en de 24 jarige Jun Nishikawa. litie is achter de identiteit ge- na het vergelijken van de jmenten van het drietal, zoals ;ren verstrekt door de elf ge en en de bemanning van het ig dat hen naar Syrië vloog, gegevens uit de archieven van lanse politie. Via Interpol zijn egevens naar Tokio gezonden, a de Haagse politie enige tijd •a uit Japan, via Interpol, een oto's kreeg van Japanners, die jk in aanmerking kwamen, oto's zijn hier in Nederland etoond aan de gegijzelden en •gtuigbemanning, waarna de ierboven genoemde Japanners tief werden herkend. De laat- entificatie werd donderdag, verkregen. itie verzoekt een ieder die ook enige informatie kan geven eze drie mensen, hetzij dat zij zijn in Nederland, hetzij er- tnders, contact op te nemen met de Haagse recherche, telefoon 070-614141, toestel 2405. De politie heeft in samenwerking met de Japanse politie deze fei ten gisteravond bekendgemaakt. Het zelfde zou vandaag in Japan gebeu ren. Reden van de bekendmaking is dat men op deze manier wil probe ren meer over de drie Japanners aan de weet te komen. Bijvoorbeeld of ze al eerder dan september van dit jaar in ons land zijn geweest. Volgens een woordvoerder van de Haagse politie zitten er geen politie ke motieven aehter de bekendma king. Men is niet bang dat de Ja panners v/eer naar Nederland zul len komen, zodat men door deze be kendmaking een vroegtijdige iden tificatie zou willen bereiken. Men wil er onder meer achter komen hoe het drietal in ons land is gekomen. Vast staat dat zij leden zijn van het Japanse Rode Leger. Rechts boven: de leider van de gij zeling in Den Haag. Haruo Wako. zonder beroep, geboren te Japan. Kanagawa, wonende te Tokio, naast hem Junzo Okudairo, zonder beroep, geboren te Japan, te Kobe, wonen de te Okyama (hij raakte tijdens de gijzeling gewond) en onder Jun Nishikawa, zonder beroep, geboren te Tokio, wonende te Yokohama. ENSCHEDE De politie van Enschede heeft gisteren v\jf manpen gearresteerd, die ervan wor den verdacht valse bankbiljetten van honderd gulden met een totale waarde van een half miljoen gulden te hebben gemaakt. Sinds zeven jaar is er in Nederland niet meer op zo'n grote schaal vals geld gemaakt. 1AAG Mevrouw mr. A. P. luis zal worden voorgedragen e benoeming tot commissaris ningin in de provincie Dren- :mier Den Uyl deelde dit gis- no mee tijdens een onderbre- an het kabinetsberaad, uw Schilthuis is 53 jaar. Zij rde van 1940 tot 1947 rechten or.ingen. Van 1956 tot 1967 ij lid van de Tweede Kamer le PvdA en van 1969 tot 1971 ijk secretaris van de PvdA. 1970 is mevrouw Schilthuis ir» de Haagse gemeenteraad, ze zich vooral bemoeide met ntwikkeling. volkshuisvesting :nbare orde. ;ke DEN HAAG Oud-ARP-premier mr. Biesheuvel heeft geweigerd de be noeming tot commissaris var-, Zeeland te aanvaarden. Premier Den Uyl deelde dit gisteravond na afloop van de ministerraad mee. Twee gearresteerden, de 34-jarige stucadoor F. J. T. en de 30-jarige reclametekenaar D. W.. beiden uit Enschede, hadden gisteravond een volledige bekentenis afgelegd. De andere drie, die achter slot en grendel zitten omdat ze ervan wor den verdacht meegeholpen te heb ben met het in omloop brengen van de valse biljetten, zijn de 31- - jarige aannemer J. U. uit Almelo, de 33 jarige W. H. uit Enschede en de 27-jarige monteur N. B. A. L. uit Hengelo. egenachtig 'I bewolking met regen, ar ook opklaringen Matige krachtige, aan de kust al' toe stormachtige wind, eerst dclijk later zuidwestelijk. \;imurmemperaturen rond graden Celsius. 1GEN EN OVERMORGEN: zJ>n. mogelijk mei hagel of [jpjlreer. Vrij koud. op: 07 13 07 14 ander: 17.36/17.34 23-ilan op. 12.42 13 'li onder: 20.52 /21.54 IEf" De regering heeft gisteren wel de benoemingen - kunnen goedkeuren van de PvdA-voorzitter André van der Louw tot burgemeester van Rot terdam en van het oud PvdA-ka- merlid mevrouw mi. A. P. Schilt huis tot commissaris van de ko ningin in Drente. Zoals bekend zijn KVP en ARP te gen de benoeming van Van der Louw in Rotterdam en de fracties zullen zich de komende week beraden over wat hun nu verder te doen staat. Gisteravond werd verwacht dat de ARP mondelinge vragen over deze benoeming zal stellen aan minister De Gaay-Fortman (Binnenlandse Zaken). De heer Biesheuvel zei ons gister avond over het weigeren van de be noeming: 'Ik heb het er niet gemak kelijk mee gehad. Ik weet dat ik hiermee zeer velen teleurstel en met name ook de CDA-fracties in de pro vincies die mij erg graag op die post hadden willen zien. Het feit dat de PvdA bezwaren tegen mij had en dat ik voor deze benor-ming enkele commissariaten zal moeten opgeven, hebben niet. tot mijn afwijzing ge leid'. aldus de heer Biesheuvel. De heer Biesheuvel zei erkentelijk te zijn dat het- kabinet hem voor deze belangrijkebestuurspost had André van der Louw uitgekozen, maar dat' hij 'n zorgvul dige afweging van alie factoren toch negatief heeft moeten besluiten. Privé-overweging De heer Biesheuvel was gisteravond zeer terughoudend over de reden van zijn afwijzing. 'De afwijzing heeft niets met politiek te maken, maar komt voort uil privè-overwe- gingen die ik ook privé wil houden. Het is in ieder geval niet zo. dat ik door deze beslissing de weg open zou willen houden om op den duur toch weer in de Staten Generaal te komen. Nadat ik vorig jaar de voor mij zeer ingrijpende beslissing heb genomen mijn politieke carrière af te breken, hab ik met veel plezier het werk gedaan wat verbonden is aan mijn commissariaten. Ik ben geen verbitterd of verzuurd man. zoals nogal eens woidt gezegd. Ik wil op den duur wH weer een volle dagtaak hebben, maar op het ogen blik heb ik daarvoor nog niets op het oog', aldus mr Biesheuvel. André van der Louw was gisteravond erg verheugd over zijn benoeming. 'Ik hoop te kunnen aantonen dat de publieke discussie over deze benoe- Zie verder pagina 5 Mr. R. Pel, hoofdcommissaris van politie in Enschede, met een deel van de half miljoen gulden aan valse bankbiljetten. en onzer verslaggevers HAAG In een woning in dé se wijk Benoordenhoüt is giste- el stoffelijk overschot gevonden nside 34-jarige directeur van een tiobielbedrijf W. O. L. De man door een messteek in de hals et leven te zijn gekomen. Hij 1 twee dagen niet op zijn werk lenen, wat voor zijn compagnon was om naar zijn huis te gaan. vond het slachtoffer dood, ge- r\\ in de badkamer van zijn wo- I nes werd naast het lichaam aan- Hen. De woning bevond zich delijke staat en er zijn geeen n van een worsteling aangetrof- )e man was ongehuwd. WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) -- De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie nebben een compr .mis bereikt over een emigratie regeling vuor Russische jodon alsook voor andere burgers, in ruil voor Amerikaanse handelsvoordelen. Vandaag hebben wij het vervaardigen van deze wervende tekst gewoon vergeten. Slordig natuurlijkmaar wij zijn ook maar mensen. De rest van de krant is er wél, en daar gaat het tenslotte om. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. Het akkoord volgt op een campag ne van twee jaar van congres-leden onder leiding van de democratische senator Henry Jackson. De senator noemde de overeenkomst, die is vastgelegd in een briefwisseling (ADVERTENTIE) tussen hem en minister Henry Kis singer (buitenlandse zaken) een 'historische stap' Volgens de brief wisseling zal de Sowjet-Unie in het beginstadium jaarlijks tenminste 60 000 uitreisvisa verlenen aan Rus sische joden Volgens Jackson lig gen er in Moskou nog 130.000 onbe handelde aanvragen Na een proef periode van achttien maanden waarin de Sowjet-Unie de emigra- tieiurgelijkheden voor joden zal verruimen, zullen de handelscon- cessies opnieuw worden bekeken. Als de Sowjet-Unie haar toezeggin gen niet blijkt na te komen heeft het congres het recht alsnog de handelsvoordelen op te schorten. Hot amendement van senator Jack son dat zich tegen de handelskre dieten cn lagere tarieven voor de Zie verder pag. '1, kolom b NIEUW P ABONNEE PLAATS GIRO Betaalt per maand kwartaal Opgegeven door: Wenst ahunnement op TROUW DE ROJTERDAMMER O NIEUWE HAAGSE CR 1 Qj NIÉUWE LE1DSE CRI Q DORDl'S DAGBLAD (aankruisen a u b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Arl.ikelenserle .Onderne- raingsraden door prof dr H J. van Zut.hem Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer) Altijd paraal.map brief papier en pen). «Schrijf op de envelop- De Chr Pers. am woordnummer 2792. A dam j Een postzegel Ls niet nodig Die betalen wij De politie verwacht de komende dagen nog meer mensen aan te kunnen houden, die betrokken zijn geweest bij het in omloop brengen van het valse geld. De politie wist gisteravond nog niet, hoeveel biljetten er in omloop zijn gebracht. Tot dusverre zijn valse bankbiljetten aangetroffen in Almelo. Apeldoorn. Borne, Amster dam en Énschede. Alle biljetten droegen hetzelfde nummer, name lijk 1151551647. De biljetten zijn zo knap gemaakt., dat ze alleen van echte te onder scheiden zijn, doordat de 'blinden- stip'. die in de linkerbenedenhoek van een honderd gulden-biljet zit, niet voelbaar is. De Enschedese politie was de man nen al enige dagen op het spoor. Het onderzoek versnelde, toen de aannemer U. donderdagavond in Almelo een pak biljetten ter waar de van vijfduizend gulden terug vroeg om een taxi naar Amsterdam te kunnen betalen. De caféhouder belde daarop de politie van Ensche de. die in samenwerking met de rijkspolitie de aannemer enkele uren later in Barneveld kon oppak ken. Echte drukkerij De aannemer had nog meer vals geld bij zich. Bij het verhoor be kende hij, dat hij het geld had gekregen van de stucadoor T. De politie wist inmiddels, dat er een' relatie bestond tussen de stu cadoor en de reclametekenaar W. De mannen verklaarden, dat ze de valse biljetten hadden gemaakt in een werkplaats in Enschede. Hier vond de politie een volledige druk kerij, papier en cliché's. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister-president Den Uyl heeft de 'persoonlijke in druk dat de affaire van pogingen om Kamerleden om te kopen wat uit de voegen getrokken is. Hij liet bij deze uitspraak in het midden wie deze affaire heeft overdreven. De keuze welke fabriek de opvolger van d-.' Starfighter mag leveren zal in geen geval door deze ontwikke ling worden beïnvloed, deelde de premier mee. De rijksrecherche stelt alleen een onderzoek in naar de feilen van de pogingen tot om koping. Op grond van de feite, die aai. het licht komen kan een straf rechtelijk onderzoek worden inge steld Overigens zei de minister-president nog zeker te geloven, dat Neder landse parlementsleden niet om koopbaar zijn. In he- kabinet is gisteren niet over deze zaak gesproken. Dat is met opze» gebeurd, om het recht geheel zijn vrije loop te laten. Minister Van Ag' van justitie kan zich zo gehee! zelfstandig aan deze zaak wijden. I Van onze parlementsredacue DEN HAAG Het volgeno jaar zal. als de plannen van de regering wor den doorgevoerd oegonnen worden met de bouw var 125.000 i 130 0U0 I huizen. Hi-rdoor zal de wr-ritpelegen- heid in -Je bouw verheterer maar zich niet meer hersi'-llen or r.et oude peil. De plannen van het kabinet zullen voorkomen, dai de bouw-ik.:viteiten geheel instorten zoals he>, geval is in West-Duitsiund en and'-re West- europese 'anden (ADVERTENTIE) erkend verhuisbedrijf De Haan's Expeditie b.v. 1 Alblasserdam-Edisonwofl 4 - Tel. 01859-3333 Binnenland Geen SER-advies 5 Groot Emmaus boos... 6 Verminkte kreeg nieuw gezicht... 7 4. Le professeur est devant Ie tableau aoir. Leerstof uit het buitenland 13 Eenmaal gek altijd gek 13 Harde heelmeester in Pompekliniek 15 Buitenland Kissingers nachtmerrie 9 Tien jaar Breznjew 19 Italië nog niet rijp voor staatsgreep 19 Kerk Wereldraad begint'aan rechten van de mens 2 De dominee gaat voorbij 2 Kunst Waters>chapsheuvel lekker leesboek 17 Dr. Visscher over Godard 17 Chinese cultuur 17 Sport Advocaat blij met komst Jacobs Economie Winkelsluiting ICtilln on Iv Mflpf.. it-iillli-Kui |{«*<<»|ii<-n it 1*1*1Dhliil.lJ i*ii vprrlni ii*nrv >i*nk4p«»rl 'ii»l/.-srK <*/ci- sclinjwn 23 27

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1