Italië nog niet rijp vooreen staatsgreep aar reznjew Liever cowboyfilms dan Tsjaikowsky istelijki^tP organisator, behoedzaam en behoudend Militaire leiders willen legaal blijven BUITENLAND T19/K19 Als landbouwinspecteur, nog maar 21, leverde hij in diverse districten zijn harde bijdrage aan de collecti visatie en mechanisatie van de landbouw. Deze was door Stalin in dienst eerste pyatiletka (vijfjaren plan) vooropgesteld. Meedogenloos werd de likwidatie van de koelak ken, de welgestelde boeren en de vorming van de kolchozen, de col lectieve boerderijen, doorgevoerd. Er vielen bijna evenveel Russen aan ten slachtoffer als Joden in de gaskamers van Hitier. Als ingenieur de partij dwong hem te switchen van het agrarische bedrijf naar het industriële zette hij daarna alles op alles voor Stalins tweede hoofd doel: de industrialisatie. Sikkel èn hamer moesten aan hun trekken komen. Ook hiervoor zette de appa ratsjik Breznjew zich ten volle in en hij liet de Ideologische zweep over de fabrieksarbeiders gaan. En over hun bazen. Prestaties Als hoge partijfunctionaris leidde hij in 1939 de omschakeling naar de oorlogsindustrie in de indus triestad Dnjepropetrowsk (520.000 inwoners) en ook de ontmanteling en verplaatsing van fabrieken tij dens Hitiers opmars door Rusland. Als militair, tenslotte in de rang van generaal-majoor, leverde hij zijn deel aan de strijd tegen de nazi's, waarvoor maarschalk Zjoe- kow hem in zijn memoires lof toe zwaait- Na Wereldoorlog II wachtte de gi gantische taak van de wederop bouw. Op Breznjew krediet moeten onder meer geschreven worden het herstel van de stuwdam in de Dnjepr en dat van de hoogovens in Zaporosje, evenals Dnjepropetrowsk gelegen in het Dnjeprbekken (1947). Het rapport over dit laatste succes bereikte de voorpagina van de Prawda met daarnaast een feli citatie van Stalin hoogst persoon lijk. Die mocht van geluk spreken dat hij deze ijverige man evenals zijn al even toegewijde vroegere chef in de Oekraïne Chroestsjew had gespaard tijdens zijn gruwelij ke zuiveringsterreur van de late dertiger jaren. Na Stalins dood (1953) maakte Breznjew een duikeling van de car rièreladder, maar enkele jaren later schakelde Chroestsjew hem op nieuw in voor een kolossaal karwei: de ontginning van de zg. maagde lijke gebieden in Kazakhstan. Dit visionaire project van Chroestsjew bleek later te ambitieus, maar wat er van gemaakt is, was te danken aan Breznjew en niet aan de toen malige partijleider Ponomarenko (deze werd later uitgerangeerd naar de post van ambassadeur o.a. in Den Haag). Apparatsjik Breznjew had zich wel gekwalificeerd voor de hoogste par tijtop. Na zijn tweede terugval in 1960 toen hij de slechts representa tieve functie van president van de USSR had, kon hij zich door zijn vele reizen en contacten een enorm Inzicht verschaffen in de internati onale politiek. Erg technisch Als een moderne lkoon wordt Breznjews portret meegedragen in de gebruikelijke optochten over het Rode Plein op de eerste mei, de dag van de arbeid en de zevende november, de herdenkingsdag van de Oktober-revolutie. Maar kennen zijn onderdanen hun baas? Wie is Breznjew? Dat is niet zo eenvoudig te zeggen. Enkele lijnen van zijn profiel zijn wel te trekken. ,Zijn vrouw Victoria een beschaafde ex- verpleegster, heeft haar man die vóór alles technisch geïnteresseerd is, niet tot culturele interesse kun nen krijgen. Cowboyfilms ziet hij graag. Het Zwanenmeer van Tsjai kowsky ondergaat hij plichtmatig. Voor literatuur en beeldende kunst loopt hij niet warm. Zijn hobby bestaat uit het prutsen aan het mechaniek van antieke klokken. Verzot is hij op auto's, die hem nog al eens aangeboden worden als di plomatiek cadeau. De Mercedes, die hij in 1973 in Bonn aangeboden kreeg, reed hij overigens direct op een eerste wilde rit total loss. Tij dens dit bezoek spreidde hij tegen over Rut, de vrouw van kanselier Brandt een spontane charme ten toon. Mevrouw Pompidou noemde hem na een bezoek aan het Elysée charmant en beleefd. Hij beweegt zich gemakkelijk. Op de receptie voor de kosmonauten, nog maar vijf dagen na zijn benoeming, in het Kremlin met duizend gasten, trad hij op alsof hij al Jaren partij- chef was. Breznjew is stipt. Je kunt je horloge er op gelijk zetten, wanneer hij 's morgens zijn flat aan de drukke Koetoezowsky Prospekt verlaat. Hij maakt vaak zestien werkuren per dag, wat wel de verklaring zal zijn voor het feit, dat hij een kettingro ker is en niet goed zonder slaappil len kan. Breznjew, de behoedzame, mist. wat Chroestsjew bezat: fanta sie en visie. Maar juist zijn anti- impulslviteit zou hem in het zadel houden en die gecombineerd met een onverzettelijke vasthoudend heid. zoals door de gekidnapte Doebtsek in 1968 zou worden on dervonden. Overigens, boven een Sowjetleider hangt altijd een da- mocleszwaard. door Jaap den Boef Het is een publiek geheim dat er met name in de' afgelopen tien jaren heel wat hoge officieren in Italië hebben rondgelopen, die een greep naar de macht door de strijdkrachten als het beste middel beschouwden om een eind te maken aan de chaotische omstandigheden, die langzaam maar zeker het land tot een speelbal van anarchistische krachten dreigden te maken. Niettemin is het altijd de vraag geweest of de betrokken officieren voldoende steun zouden hebben gekregen om hun snode plannen uit te voeren. zijn geweest en premier Mariano Rumor, samen met andere invloed rijke christen-democraten, com munistische leiders en vakbonds functionarissen ternauwernood aan ontvoering zijn ontkomen. Pas als bijzonderheden bekend zijn over de ware gebeurtenissen van augustus, kan worden beoordeeld waarom minister van defensie An- dreotti tot zijn ongebruikelijke stap is gekomen. Voorlopig moeten we het echter nog doen met de details van een in januari van dit jaar op een mislukte staatsgreep lijkende actie van de strijdkrachten. Dit op treden werd door de toenmalige minister van defensie (de sociaal democraat Tanassi) uitgelegd als een volkomen legaal handelen om het hoofd te kunnen bieden aan een plotseling dreigende operatie van Palestijnse terreurgroepen te gen Israëlische vliegtuigen. Er is echter ook een andere lezing die er op zou kunnen wijzen dat Tanassi wat al te lichtvaardig met deze uitleg voor de dag is gekomen om zijn politieke leven te kunnen redden. Wat heeft zich nl. in janu ari afgespeeld! Een medewerker van het Westdultse weekblad Die Zeit schreef in een samenvattend bericht dat in de nacht van 27 januari talrijke Italiaanse politici de schrik op het lijf werd gejaagd, toen er in de kazernes in het gehe le land alrm bleek te zijn geslagen en troepenbewegingen aan dc gang waren. Ruim baan Zwaarbewapende eenheden ver schenen bij radio- en tv-stations, ministeries en parlementsgebou wen, vliegvelden en spoorwegstati ons, maar ook voor de woningen van prominente politici. De pre mier, de ministers van defensie en van binnenlandse zaken en de lei ders van de belangrijkste regerings partijen (christendemocraten en socialisten) waren onbezorgd voor het weekeinde naar huis gegaan, soms ver van de hoofdstad. Na middernacht gold als gevolg van de oliecrisis een rijverbod voor auto's, waardoor leger- en politiewagens ruim baan hadden. In de partijcentrale van de Itali aanse communisten heerste grote spanning. Uit geheel Italië kwamen berichten binnen van verontruste functionarissen die de vrees beves tigden dat er een tegen het be staande staatsbestel gerichte actie aan dc gang was. Partijleider Enri co Berlinguer was op dat ogenblik niet in Italië. Hij bevond zich in Brussel, waar hij een conferentie van Europese communisten bij woonde. Zijn voornaamste mede werkers in Italië zorgden ervoor dat zij niet in hun woning aange troffen konden worden. Zij herin nerden zich maar al te goed dat in november vorig jaar bij een illegale groep van rechtse radcialen (waar van ook militairen deel uitmaak ten) een 'zwarte lijst' was gevon den met meer dan 1000 namen en adressen van politici, die 'onscha delijk' gemaakt moesten worden. Amintore Fanfanl, toen nog alleen voorzitter van de Democrazia Christiana, maar nu vooral bekend als de man die Italië opnieuw aan een kabinet moet helpen, gaf later toe dat 'we in de toekomst voor zichtiger moeten zijn'. Pas enige tijd na de gebeurtenissen van Janu ari had Fanfani ervaren dat ook voor zijn woning zwaarbewapende militairen haden postgevat. Op vallend was dat de communistische partij probeerde, net gebeuren te relativeren door te laten weten dat naar haar mening de strijdkrachten ook de officieren in meerder heid wezenlijk democratisch gezind en trouw aan de grondwet zijn. Schemerachtig Tien jaar geleden bestond de schermerachtige toestand al, waar in sterk anti-communistische krachten de steun van de strijd krachten en van de geheime dienst zochten om een 'verder afglijden naar links' te voorkomen. Het was in de periode dat geëxperimenteerd werd met de 'opening naar links', die het de socialisten van Pietro Nenni mogelijk had gemaakt, rege ringspartij te worden. Er heeft zich toen een ondoorzichtige crisis voor gedaan, waarin de vorig jaar over leden generaal Giovanni de Loren zo op het punt zou hebben gestaan, een militair bewind in te stellen. Een verklaring voor hetgeen toen gebeurd moet zijn, werd gezocht in de overigens bekende vrees van de toenmalige president Anto nio Segni dat Italië aan de rand van een politieke chaos zou komen, als het een ruk naar links zou maken. Segni zou met de gedachte hebben gespeeld, de noodtoestand uit te roepen, waartoe de grondwet hem in geval van een crisis in de staat het recht gaf. Na een verhit gesprek met zijn christen-democra tische partijgenoot premier Aldo Moro en de sociaal-democratische minister van buitenlandse zaken en latere president Giuseppe Saragat, werd Segni het slachtoffer van een algehele verlamming. Saragat heeft later ontkend dat hij Segni be dreigd had met het nemen van gerechtelijke stappen. De physieke uitschakeling van Seg ni had tot gevolg dat in 1964 geen noodtoestand werd uitgeroepen. De Lorenzo, die enkele jaren later Vorst Borghese vanwege zijn rol op de achtergrond als stafchef van het leger werd ontslagen, kon geen 'legale staats greep' plegen en slaagde erin zijn medewerkers te overtuigen van de noodzaak om een andere gelegen heid af te wachten. Segni stierf echter na lange tijd buiten bewust zijn te zijn geweest en zijn plaats werd ingenomen door de overtuigde democraat Giuseppe Saragat. Na zijn ontslag in 1966 wendde De Lorenzo zich tot de neo-fascistische MSI (Italiaanse sociale beweging) van Mussolini's vroegere medewer ker Giorgio Almlrante. Vorst Borghese Eind 1970 hebben extremistische lieden met fascistische sympathieën ook geprobeerd een greep naar de macht te doen, in de veronderstel ling, dat zij bij aanvankelijk succes wel op steun van het leger en de carabinieri konden rekenen. Hun leider, 'vorst' Valerio Borghese, vluchtte na een dilettantistische greep naar de macht naar Spanje om aan de Italiaanse justitie te ontkomen. Tekenend voor de hou ding van dc justitiële autoriteiten in Italië is, dat nooit precies uit de doeken is gedaan, welke rol Borg hese precies heeft gespeeld en wie met hem samenwerkten. Enkele maanden geleden is Borghese over leden. Dit alles neemt niet weg, dat de Italiaanse strijdkrachten en de ca^- rabinieri klaarblijkelijk geen staatsgreep van extreem-rechterzij de willen steunen, omdat zij er van doordrongen zijn, dat een beweerde machtsovername door links een voudig' niet tot de mogelijkheden behoort. Ook de neo-fasclsten we ten dat een greep naar de macht zonder steun van laat^_ staan tegen de strijdkrachten tot mis lukken gedoemd is. Vandaar dat zij zich van terreur bedienen en de verantwoordelijk heid daarvoor in de schoenen van uiterst links schuiven om zo een communistisch spookbeeld te kun nen oproepen. Dat de neo-fascisten teleurgesteld zijn in de onwil van de strijdkrach ten om mee te werken aan een staatsgreep, zou men kunnen aflei den uit een artikel dat niet zo lang na de de mislukte 'coup' van Borg hese werd geplaatst in het gelijk namige blad van de neo-fascisten: Borghese. Volgens de schrijver laat het leger zich niet 'gebruiken' en wel om de volgende reden: 'Italië kan niet vergeleken worden met Griekenland of Turkije, waar het voldoende is de hoofdstad te con troleren. In Italië zijn er zeker tien grote centra, waardoor de mede werking van de strijdkrachten on mogelijk wordt gemaakt'. Op de Italiaanse generaals kan Generaal De Lorenzo men aldus Borghese niet re kenen, 'niet zozeer vanwege hun loyaliteit tegenover de republiek, maar omdat zij zich niet hebben bevrijd van de morele erfenis van 8 september 1943'. Op die datum keerden de Italiaanse militaire lei ders zich tegen Benito Mussolini en diens Duitse vrienden, nadat ko ning Victor Emanuël en maar schalk Badogllo met de dictator hadden gebroken. Tenslotte memo reerde het blad. dat Italiaanse sol daten voor het geval een militai re bevelhebber een 'mars naar Ro me' zou bevelen geen neen en geen ja zeggen, maar onderweg ge woon uit de treinen stappen'. Deze visie van de neo-fasclsten op de Italiaanse strijdkrachten, die ge tuigt van hun diepe teleurstelling in het militaire apparaat geeft aar dig weer, hoe de situatie in Italië is als men die vergelijkt met de om standigheden. waaronder Grieken en Turken geleefd hebben of nog leven. Enerzijds lijkt er dus geen reden tot paniek, vooral omdat de communistische partij minder dan ooit aanleiding geeft om bezorgde militaire leiders in de verleiding te brengen, zelf de macht in handen te nemen. Anderzijds blijven de politieke, economische en sociale ontwikkelingen in Italië zorg baren. Als die niet spoedig in goede banen worden geleld, zal het gewroet van extreem rechts toenemen. ;WARTET ZATERDAG 19 OKTOBER 1974 )L 130-511! Is (26 mllen acht m de P* ict-direl i dez onta deze achtergrond moeten we aarse feiten zien, die aan het Ijn gekomen door het zeer iardige optreden van de mi- van defensie de christen- ■aat Giulio Andreotti in en wel de 'zaak van de mis- staatsgrepen' zou kunnen n. Andreotti handelde op een rlljke manier omdat hij: 1. medeweten van zijn mede- ers stukken van de geheime aan de openbare aanklager nd liet stellen; en 2. dit deed n ogenblik dat in politiek al vaststond, dat. het kabinet an Andreotti sinds het voor- ir] leel uitmaakte, binnen enkele ten val zou komen, ljzonderheid is dat Andreotti, s een onkreukbaar man be- itaat, zelf minister van defen- geweest in de periode welke merkt werd door 'ondergrond- itiviteiten binnen de strljd- n J ten. Ook trad hij In 1972 en ip als premier. Het is duide- e g( it Andreotti schoon schip heeft maken, voordat hij de moge- daartoe zou kwijtraken, nl. de vraag, of hij in een ede d kabinet als minister zal •eren. Blijft echter het myste- Andreottl heeft gehandeld )76(£t justitiële onderzoek te be- dan wel om de eigen k. schoon te wassen. Ve ekkelijk [35 dat al heeft het nieuws dat in augustus van dit jaar op- aan een militaire staatsgreep >un|ijn ontsnapt, slechts betrekke- waarde. Er werden geen bij- rheden over verstrekt. We in het vooralsnog doen met aanduidingen als zouden bij rijdelde coup d'état vier gene- van de landmacht betrokken P. Kleinsma Breznjew neemt ietwat snoevend later tegen een paal tot stilstand grote geluk bij dit ongeluk was wat minder zesDannen werden. plaats in de hem in Bonn aangeboden zal komen hetgeen minder erg bleek dat door zijn behoedzaam beleid jegens Mercedes (sport) waarmee hij even voor de paal dan voor de auto. Het Bonn de verhoudingen in Europa heel t midden van deze maand oktober, om precies te zijn afgelopen maandag heeft de huidige leider van de communistische partij Sowjet-Unie (CPSU), Leonid Iljits Brezjnew in deze funtie zijn tweede lustrum bereikt. Brezjnew is de vierde in de rij van osses van de Sowjet-Unie. Lenin leidde bolsjewistisch Rusland 7 jaren, Stalin na hem 29 jaren, Chroestsjew haalde er als i2?'hi chef 11. J. H. Wat gebeurde er nu tien Jaar gele den in het Kremlin? Op 30 september 1964 vertrok Niki- ta Sergewlts Chroestsjew naar zijn vakantievilla In Sotsjl aan de Zwarte Zee. Het Politburo, waarin iets broeide, deed hem uitgeleide op het vliegveld Voeknovo bij Moskou. Vijf dagen later stapte ook Brez njew in een Iljoesjin, die hem naar Oost-Berlijn zou voeren. Daar zou hij de viering opluisteren van de vijftiende verjaardag van de D.D.R. In zijn felicitatie3peech viel op, dat hij de naam van Chroestsjew slechts éénmaal vermeldde en zon der de gebruikelijke stroop. Na nog eens vijf dagen keerde Breznjew te rug in Moskou. De samenzweerders, onder leiding van de oude partijrot Soeslow haalden hem af. Op de autorit vari vliegveld naar Kremlin brachten zij hun mede-Politburolid op de hoogte van hun plannen voor de paleisrevolutie. De volgende dag vond de lancering plaats van het ruimteschip Wo- schod. Vanuit Sotsji telefoneerde partijleider~~Chroestsjew met com mandant Komarow. Breznjew deed, brutaalweg, vanuit Moskou hetzelf de... In de middag sprak Chroest- Jew tijdens de vlucht met Komarow. Hij zei onder meer argeloos: 'Wij zullen jullie begroeten! (na de te rugkeer gepland op de 19de). Het zou niet zo ver komen. Niet Chroestsjew, maar Brezjnew zou de drie kosmonauten verwelkomen en hen prijzen in een speech vanaf het mausoleum van Lenin aan het Rode Plein. Op 13 oktober de Woschod be vond zich hoog in de jruimte landde om half drie Chroestsjew op Voeknovo. Er was geen Politburo te bekennen. Het wachtte in het ge bouw van het Centraal Comité. Wel waren ter 'verwelkoming' aanwezig de chef van het KGB, het Comité voor staatsveiligheid, in gezelschap van diens voorganger. Zij begeleid den Chroestsjew naar het Politburo. Hoofdsamenzweerder Soeslow, de oude partij ideoloog, opende daar de aanval. De volgende dag, de bewuste 14de oktober, zette Soeslow zijn aanval voort in een voltallige vergadering van het Centrale Comité van de partij. Een hele waslijst van Chroestsjews tekortkomingen pas seerde de revue. Met een rode kop en gebalde vuisten hoorde Nikita Sergewits de beschuldigingen aan. Het Comité onthief daarop Chroest sjew van zijn topfunctie in de par tij. Het accepteerde het zogenaam de verzoek om ontslag, ingediend 'met het oog op zijn gevorderde leeftijd en de verslechtering in zijn gezondheidstoestand'. Zijn vrouw; Nina, die 'de baden gebruikte' er gens in Tsjecho-Slowakije, merkte bij het horen van het nieuws op, dat haaar van een slechtere ge zondheid van haar man niets be kend was. Ook verscheidene partij leiders namen de reden van ontslag met een flinke korrel zout. Het plenum van het Centraal Co mité zette daarna zijn werk voort en koos Leonid Iljits Breznjew tot secretaris-generaal van het Centra le Comité van de CPSU. Zo bereik te Breznjew de partijtop. Apparatsjik Wie was hij, deze nieuwe partij- chef? Brezjnew was van zijn jonge jaren af aan een 'apparatsjik', een ploe teraar voor de communistische ide ologie en haar praktische toepas sing. Zijn particuliere geschiedenis is met die vande CDSU volkomen verweven. Tijdens zijn opleiding aan het klas- sischeskaya gymnasia in zijn ge boorteplaats Zamenskoje aan de Dnjepr was hij al lid van de Kom somol, de communistische jeugdbe weging. •2772. lelijk aat een opvallend verschil ;le tuss endie van Brezjnew van zijn beide voorgangers, dden namelijk naast en na ijlelderschap ook de functie mier aan zich getrokken, aarmee topfiguur van partij Brezjnew deed deze stap liet. Vandaar dat premier op de 16de oktober 1964 Presidium van de Opperste tot regeringsleider benoemd, na Brezjnew zijn tien jaar maken. Hoezeer Leonid II- dubbele topfunctie ook am- ïij zette deze stap nog niet, aam als hij is. Hij besefte, van de oorzaken van ijews val de groeiende ver- ng van diens persoon was. v? zou zich in de tien jaren leiderschap de grote tacti- oen, wiens omzichtige be- E II imheid overigens een harde pendheid niet zou uitslui-

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 19