Een enkel telefoontje kan een mensenleven schelen e 1 dichtbij mentaar Deze maand komt de 25ste hulpdienst in bedrijf 0 t IJST de auto was voor de rijken (i) ik (2) beslissen brugtunnel iterschelde' eiland zou ook alolie schippers ten ophalen DE SLEUTELCENTRALE ROTTERDAM SAFE SLEUTEL en SL0TENHUIS het weer Kontrasten weerrapporten waterbed cabinetaxi Steuncomité voor in Israël berechte Leidse studentes Instituut vraagt driekwart miljard voor kunstmanen T4 [W KWARTET VRIJDAG 18 OKTOBER 1974 BINNENLAND/COMMENTAAR K7 •rduitse gereformeerde kerk in lika heeft besloten dp banden gereformeerde kerken in ons 'lc zullen verbreken. Tenzij de teerde synode binnen de kort- i-terugkomt op haar beslissing ■SgAetrekking tot het programma je wereldraad van kerken tot ding van het racisme. Wr tekent een complete bituk. We r, tenminste nauwelijki aanne- de gereformeerde sjpode op lelangrijk besluit zal terigkomen. goefesluit immers, dat dit voorjaar :nd% zeer diepgaand en breedvoerig o tot stand is gekomen Ij. ;arakter van het contaet dat de T v. landse gereformeerden met hun frikaanse zusterkerk mderhiel- s van ''ever'ec*e verandïrd. Toen jjj'.il de Nederduitse gereformeerde wa in Zuid-Afrika de vereldraad hijs. erken verliet, hield zj als enige rijke gesprekspartner in het bui- s Ki i de gereformeerde kerken in >p. I and over. Deze lelatie werd cam [gelegd als steun voor de 'apart- eologie. De Nederlandse gere- rden gaven in zoverre aanlei- at deze geiachte, dat zij het met Zuil-Afrika vaak meer It hart (vatwege de oude ban- sn m met he' verstand voerden, eand is hi gesprek steeds meer td geworfen door grotere fei- eiis en d<or een zich ontwikke- oisch bsef. Het gesprek werd .et cr De vrmeende steun aan de Ifl* thd viel geheel weg. De laatste CO wen d? reizen naar Zuid-Afrika i geeformeerde gesprekspart- J'lesfrhalve plezierreisjes. De d* oprechtheid van het ge elden de Zuidafrikanen te :re zin is het besluit van de ïitse gereformeerde kerk spij- zekere zin: er is een deur >ooid. Maar wat voor een Kunnen we van een werkelijk over apartheid spreken als dit indt tussen wijze witte mannen dkaar. zonder zwarten er bij? Zuid-Afrika wordt deze vraag iider ontkennend beantwoord. Nederduits-gereformeerde Sen- :k (van de kleurlingen) praat krachtiger van zich af en kort- verliet zij het pad van de rk door te verklaren dat staat een raciaal gemengd niet kunnen verbieden, e vrijmoedige toon van de jenkerk zou voor het eerst een itek met de blanke Afrikaner Iers mogelijk maken en dat is se dialoog die er werkelijk toe die tussen zwart en blank. door C. G. van Zweden AMSTERDAM Deze maand komt in Nederland de 25ste telefonische hulpdienst in bedrijf. In Hengelo. Dat betekent sedert 1958, toen de eerste hulpdienst in Rotterdam begon, een onverwacht snelle groei: vijf en twintig diensten in zestien jaar. Daar komt bij dat men het per hulpdienst steeds drukker heeft gekregen. De centrale van Rijnmond had in het begin van de jaren zestig zo'n 1100 a 1200 verzoeken per jaar. Dat aantal is de laatste jaren nagenoeg verviervoudigd. vrij gedisciplineerd regiem. Want. zei ds. Teutscher, je werkt hier wel pro deo, maar als je tien minuten te laat achter je telefoon zit, kan dat een mensenleven schelen. Die vrijwilligers kwamen dan ook op tijd, en dat doen ze vandaag nog. Daar in Rotterdam begon een hulp dienst die van meet af in een grote behoefte bleek te voorzien. looi CNV-bond: CHT 'Als de regering wer- ernst wil maken met de be ng van de werkloosheid, dan snel akkoord moeten gaan plannen om een vaste oe- binding over de Westerschel- bouwen.' Dit zegt de hout en rond CNV in zijn bondsblad iw'. nd vraagt zich af waarom de ïg zo lang draalt met de uiring van dit project, dat lar lang gemiddeld zevenhon- nensen werk zal verschaffen.' tweede jaar zullen zelfs 1400 aan het project kunnen (exclusief de toeleverings pen)', aldus de bond. nelle beslissing van de rege- i des te gewenster omdat een rt van het Economisch Tech- sch Instituut voor Zeeland eft. dat volgend jaar in deze icie veel bouwvakkers zonder zullen komen. Er zijn dan rojecten klaar zonder dat er werk voor in de plaats komt. de bouwbond een raadsel ra het fiat van de regering zo uitblijft. De financiering is het project (een zogenaamde nnel) is klaar en het tracé is tippeld. 'Bovendien zegt de zal deze brug Zeeuws-Vlaan- uit zijn isolement verlossen, men straks niet meer afhan- zal zijn van de veren.' to ART De waterleldingbe- rjij die hun grondstof uit de r v moeten halen, betreuren het 'ederland geen systeem heeft fvalolie van schippers op te I In Duitsland haalt de 'gele Per jaar ruim zesduizend ton je 'le op. Het is gedeeltelijk vac te danken dat het ollege- Bo< van het Rijnwater vorig jaar len 'eld 28 procent onder het nl- aai!Tan 1972 lag, met 0,33 milli- ulp Per liter. les} toeede helft van 1973 lag het gi delde gehalte zelfs op 0.26 lieram per liter. De kwaliteits van de waterleidingbedrijven 10,2 mg. De metingen werden wj n in de Waal bij Brakel, ten N van Gorivum. Pa cijfers wer en Oor het onderzoekingsinstituut des e Nederlandse waterleidingbe- >ig 11 KIWA bekendgemaakt op 'ngres van de Internationale dal {meenschap van waterlel- chl drijven in het stroomgebied igl E Pijn. IAWR, in Stuttgart. Telefonische hulpdiensten pogen belangeloos (desnoods met gewaar borgde anonimiteit) klaar te staan voor mensen die maatschappelijk zijn vastgelopen. Mensen die bij de 'officiële instanties' niet meer kun nen of willen aankloppen, als laat ste redmiddel, soms nog wel bereid een telefoonnummer te draaien. Het is niet precies bekend hoe men de gestadige groei van dit telefoni sche hulpwerk moet interpreteren. Het is mogelijk dat het aantal mensen dat in de knoei raakt on rustbarend groeit, maar het is ook denkbaar dat de hulpdiensten het steeds drukker krijgen doordat hun werk langzamerhand algemene be kendheid krijgt. Waarschijnlijk heeft men te doen met een meng sel van beide oorzaken. Bij de dien sten die al de nodige jaren draaien heeft men de indruk dat het aantal hulpzoekenden (snel) toeneemt. Bovendien verandert de aard van de moeilijkheden: ze worden ern stiger. De secretaris van de federa tie van telefonische hulpdiensten in Nederland, de heer R. Louis, zegt dat sedert 1958 (gemiddeld) een verschuiving is opgetreden van ma teriële naar immateriële nood. en de laatste jaren een verdere ont wikkeling naar vragen die met le ven of dood te maken hebben. Hoe is het mogelijk dat mensen in de meest uiterste gevallen van ver vreemding en eenzaamheid (als ze vaak eindeloze consulten achter de rug hebben met artsen, psychiaters, maatschappelijk werkers, sociale diensten, dominees, priesters, re- classeringsambtenaren. vrienden of familieleden), tenslotte met een te lefoonverbinding in leven blijven? Hoe komt het dat via zo'n telefoon toestel vaak nog perspectief op doemt? Zitten achter die telefoon centrales zulke fabelachtige des kundigen? Nee. Het onthutzende is dat de telefoons bemand zijn door vrijwilligers die met dit werk geen cent verdienen, en wier enige spe cialiteit (wat dit werk betreft) een fabelachtig vermogen tot luisteren is. Het zijn geen deskundigen die onmiddellijk klaarstaan met een 'behandeling' Initiatief De eerste telefonische hulpdienst in Nederland, begon eind '58 in Rot terdam. Initiatiefnemer was ds. H. J. Teutscher, oud zendingspredi kant, (thans predikant in Borsse- le), en destijds directeur van het bureau voor kerkelijk sociale arbeid van de hervormde gemeente van Rotterdam. Ds. Teutscher kwam er in de jaren vijftig achter dat zijn sociale arbeid niet alle ellende dekte. Een onbe kend aantal mensen ontsnapte aan elke (hulpvaardige) bemoeiing. Dit waren mensen die hulpeloos vast liepen in misdaad, verslaving, zelf vernedering, huwelijksellende, fi nanciële rampen, enz. Blijkbaar schoot voor een groot aantal men sen elke deskundigheid (althans in eerste opzet) tekort. Ds. Teutscher ondervond wat alle hulpverleners vroeg of laat wel eens ondervinden, namelijk dat zijn deskundigheid ook wel eens in de weg kon zitten en eerder een barrière vormde dan een reddings- lijn. Hij zag dat de cliënten zich voor ieder die „eenzaam ia ..tegen een muur loopt „er geen gat meer in ziet „ten einde raad is ..angstig is „wanhopig is „vertwijfeld Is ..geen moed heeft om verder te leven vaak schaamden, of dachten dat hun geval zo absurd, smerig, ge meen. banaal of ongrijpbaar was- dat ze niet naar een officiële in stantie toewilden of toedurfden. Bij deze mensen leefde ook vaak de gedachte dat hun geval enig was in zijn soort. Bovendien treft men veel mensen die absoluut niets meer met de officiële maatschappij te maken willen hebben. In de jaren dat ds. Teutscher het vermoeden kreeg van dit donkere achterland van ongrijpbare slacht offers, las hij artikelen van dr. Klaus Thomas, die in Berlijn een soort telefonische hulpdienst op po ten had gezet onder de typisch Duitse benaming 'Levensmtidebe- treuung' (zorg voor mensen die le vensmoe zijn). Uit die naam blijkt al dat dr. Thomas aanvankelijk al leen heeft gedacht aan mensen die plannen hadden zeffmoord te ple gen. Pas toen zijn dienst draaide, kwam hij er achter dat er veel meer aan de hand was. Ds. Teutscher legde contact met dr. Thomas en zat niet lang daarna tien dagen in Berlijn om de dienst daar te bestuderen. Hij bekeek het reilen en zeilen nauwkeurig, en ging toen met een hoofd vol ideeën terug naar Rotter dam. Anderhalf jaar had hij nog nodig voordat hij de eerste telefo nische hulpdienst in Nederland van de grond had. Toen hij tenslotte, in december '58 begon, had hij 35 vrijwilligers bij elkaar gescharreld (na strenge se lectie), die bereid waren in ploe gendienst op te treden onder een Moeilijk meetbaar De resultaten die de hulpdiensten boeken, zijn moeilijk te meten. Zo wel ds. Teutscher als de heer Louis zijn desgevraagd terughoudend op dit punt. Ze wijzen allebei op een interessant Brits onderzoek van en kele jaren geleden. Voor dat onder zoek heeft men het aantal zelf moorden in steden die een telefo nische hulpdienst hebben, gelegd naast het aantal in vergelijkbare steden die niet over zo'n hulpdienst beschikken. In de steden waar wél telefonische hulpdiensten waren, lag het aantal zelfmoorden twaalf tot twintigprocent lager. Wellicht is dit een aanwijzing. Over de eerste, experimentele jaren in Rijnmond, zegt ds. Teutscher: Ons uitgangspunt was dat de cliënt de richting van de (eventuele) hulpverlening bepaalde. Wij wilden helpen, en niet in de eerste plaats evangeliseren. Zo is dat nu nog. Welke motieven er bij ons achter zitten, gaat de cliënt zelf wel erva ren. En anders vraagt hij er wel naar. Het ging ons om het doen, ofschoon je altijd bereid moet zijn te vertellen waarom je het doet. Toen ds. Teutscher omstreeks '57 met gevorderde plannen voor een hulpdienst rondliep, is hij aan alle kanten voor dat experiment ge waarschuwd. De mensen zeiden dat hij te maken zou krijgen met grap penmakers. of met chanteurs. Het vreemde is - zegt hij nu - dat ik in die aanloopjaren nooit een grap penmaker aan de lijn hebb gehad. En voor chantage was ik niet bang. want er was geen geld. Natuurlijk waren er wel eens grap pige dingen. Zo herinnert hij zich het geval van een jongeman die te verlegen was om een meisje te vragen. Die Jongen belde op, en zei: Nu is er een feestje, en ik wil haar een briefje schrijven om haar uit te nodigen. Maar ik weet niet wat ik schrijven moet. Ds. Teutscher zei: Pak papier en pen. Schrijf op. Hij heeft toen een briefje aan het meisje gedicteerd. Een paar dagen later kreeg hij de jongeman opnieuw aan de lijn. Het was een erg leuke avond geweest, zei hij. Een telefonische hulpdienst stamp je niet zomaar even uit de grond. Ds. Teutscher had ln Berlijn al gezien dat dr Thomas een grote organisatie had opgebouwd. Zo had hij een forse hoeveelheid adressen van mensen die bereid waren on derdak te verlenen aan mensen zonder de betrokkenen mét een en kele vraag lastig te vallen. Dr. Tho mas noemde lijst van adressen het 'Buch der Menschen', een wat weidse benaming voor e en voor treffelijke zaak. Ds. Teutscher heeft dat voor zijn Rotterdamse dienst ook zo gedaan. Hij heeft een groot aantal vaste adressen verzameld van mensen die dag en nacht op elk gewenst tijd stip onderdak willen verschaffen. En geen nieuwsgierige vragen. Dat laatste heeft bij de cliënten soms verbazing gewekt, meestal ge volgd door diepe waardering. Ongeweten hebben deze gastheren op die manier natuurlijk ook wel eens onderdak verschaft aan men sen die door de politie werden ge zocht. Meestal waren dat mensen die al maandenlang opgejaagd had den geleefd en die tenslotte niet meer wisten hoe ze aan arrestatie moesten ontkomen. Voor zulke ver moeide mensen is er dan een ka mer. een bed en een ontbijt. Dit soort cliënten is er trouwens vaak van te overtuigen dat het beste is zichzelf aan te geven. Maar. zegt ds. Teutscher, de diepste klachten betreffen vaak fundamen tele relatiestoornissen. Dat is het steeds weerkerende refrein van mensen die letterlijk in hun een zaamheid omkomen. Dan hoor je: 'Mijnheer, ik heb niemand' ADVERTENTIE Telefoon 010-118217. Scheepssloten en sleutels en reparatie brandkasten. BUITENDIENSTSERVICE RIJKSGEDIPLOMEERD Buislaan 14-16, Rotterdam Telefoon 010 - 152545. Lips sloten sleutels muurkluizen. Rotterdam Telefoon 010 - 233000. ZEISS-Ikon - sloten - sleutels - graveerwerk. Van onze weerkundige medewerker Regen is er deze week in Euro-pa wel gevallen! Vooral oost-Europa stond in de gunst van Pluvius met aftappingen van 20 tot 40 millime ter gistermorgen in de DDR. Ook Polen deed mee met Gdansk gister morgen op 24 mm over de vooraf gaande 12 uur en gisteravond kwam Léba aan de Oostzeekust aan de markt met nog weer eens 14 mm, het Poolse Koszalin. eveneens aan de Oostzee, 27 mm. Riga tapte 11 mm aan regen en sneeuw af bij noordoosten wind, vlak ten noorden van een depressiekern van 1004 millïbaar bij Kaunas. Eerder deze weck tapte het Joegoslavische Tito- grad vlak ten noorden van de grens met Griekenland 79 mm water in 24 uur tijd af. Onze medewerker in Ten Post (Groningen) heeft berekend dat het lichtschip Noordhinder tot nu toe de ergste regen heelt ontvan gen namelijk 317 mm. Het lauwe Noordzeewater is daar debet aan. Den Helder bleef lager met 273 mm en het meer continentale klimaat van oost-Nederland spreekt uit de veel geringere neerslag (119 mm) van de vliegbasis Twente. Gisteren verbleven wij in een zadelgebied met anticyclonale kromming van de Isobaren. Daardoor beleefden we een zeer redelijke dag met weinig of geen buien, zonnige perioden en twaalf graden Celsius middagtem- peratuur. Vandaag blijft het vermoedelijk zo'n beetje hetzelfde hoewel een gebied met frontale regen de Britse eilanden binnentrekt. Het is niet geheel uitgesloten dat zuidwest-Ne derland daar iets van merkt (in elk geval meer bewolking) moer ver moedelijk zal de neerslag in hoofd zaak in zuidelijke richting naar Frankrijk doorgaan, wellicht via de Belgische kust. Tijdens het week einde wordt in west-Europa een Weerraporten van gisteravond 7 uur (maximumtemperaturen van gisteren en neerslag 7—19 uur) weertype met wisselende bewolking, wat regen en enkele buien ver wacht en ongeveer dezelfde tempe ratuur ver houding. Op de Zugspitze (3000 meter) vroor het gistermorgen streng: minus 14, het maximum was er minus 8 gr. C. en de sterkste windstoot 9 Beau fort. Zeer aangenaam is het weer momenteel aan de oevers van de Zwarte Zee. Guenichesk juist ten noorden van de Krijn rapporteerde een maximum van 25 gr. C. Hoe is het gesteld met de hogere atmosfeer boven het continent en noord-Afrika? Hier een overzicht van de temperatuurverhouding op een niveau van circa vijfduizend meter. In het algemeen gesproken geldt: hoe lager de temperatuur daar, hoe groter de kans op regen of buien. Beiroeth minus 8 gr. C., Benina (Lybi'è) minus 13, Athene minus 14. Algiers minus 17, Jokio- nen (Finland) minus 20, Stockholm en Sundsvall minus 24 en Wenen minus 28 gr. C. Let op de lege temperaturen bij west-noordwesten wind van honderd kilometer per uur bov.en Oostenrijk ten opzichte van bijvoorbeeld Finland. 1IOOG WATER 19 oktober. Vlissin- gen 3.52-16.11. Haringvlietsluizen 5.41- 17.54. Rotterdam 6.53-18.59. Schevenlngen 5.08-17.28. ÏJmulden 5.45-18.05. Den Helder 1006-22.23. Harlingen 004-12.12. Delfzijl 2.02-14.20. Amsterdam half bew. 11 0 De Bilt mist 11 0 Deelen mist 10 0 Eelde zw. bew. 12 0 Eindhoven zw. bew. 11 0 Den Helder half bew 12 0 Luchth. Rtd. mist 11 0 Twente half bew. 10 0 Vlissingen half bew. 9 0 Zd.-Limburg geh. bew. 9 0 Aberdeen zw. bew. 12 0 Athene geh. bew. 22 0 Barcelona geh. bew. 18 4 Berlijn geh. bew. 8 0.6 Bordeaux regen 14 12 Brussel zw. bew 10 0 Frankfort onbew. 7 0 Genève half bew. 12 0.2 Helsinki zw. bew. 5 0 Innsbrück regen 7 0 Kopenhagen zw. bew. 7 0 Locarno onbew. 14 0 Londen motregen 10 1 Luxemburg geh. bew. 5 0 Madrid half bew. 17 6 Malaga licht bew. 26 0 Mallorca regen 13 27 München geh. bew. 7 0 Nice half bew. 16 0 Oslo regen 10 0.4 Parijs zw. bew. 12 1 Rome onbew. 17 0 overwegend droog o' onder redactie van loessmil Vrouw (tot echtgenoot, die het mikpunt is van de hatelijke opmer kingen van een bus-chauffeur)'Zeg, George, zou je dien onbeschaaf- den kerel niet van repliek dienen?' Echtgenoot: 'Ja zeker, lieve, zoo gauw als de motor wil loopen!' Wie een goeie halve eeuw terug er een auto op na hield was op z'n minst rijk en vaak ook nog sjiek. Dat wist de redactie van het tijdschrift 'De Auto' drom mels goed en toen zij in het nummer van 13 april een strip met de titel 'De tien geboden voor den automobilist' plaatste, ging er een soort van eerbiedige verontschuldiging aan vooraf: 'Gelukkig behooren de automo bilisten. waarop deze, ons van de overzijde van den oceaan toege waaide '10 geboden' toepasselijk zijn, ten onzent tot de uitzon deringen en kunnen wij het dus als een aardig geïllustreerde se rie savoureren'. We halen dit citaat uit een nieuw deel van de reeks fascimi- le-her drukken van uitgeverij Skardbee in Laren (N.H.): 'De Auto', ondertitel: Een fascine rende selectie uit de jaargangen 1903-1969. Het overgrote deel van dit honderdzestig pagina's tellende boek gaat over de voor oorlogse tijd en dit maakt het ook voor niet-autokenners zo aantrekkelijk. Al die vertederen de plaatjes en praatjes, die sta tige 'Automobiel-Humor' (we ge ven er hierbij een voorbeeld van), dat artikel over de veld keuken-trein van den keizer en de dichterlijke breedsprakigheid als het gaat over de motor en de vrouwFijn voer voor jeugd sentiment, trefzeker bij elkaar gezocht door (nee, nu niet eens Leonard de Vries, maar) Marinu Schoevers en Francesca Hart. De prijs is op een dubbeltje na vij fentwintig gulden. Onthouden voor sinterklaas! Het heet heel duur cabine-taxi, maar uiteindelijk moet het ge woon openbaar vervoer voor de Westduitse steden worden, het CAT-systeem waarmee ze in Westfalen aan het experimente ren zijn. De cabines waarvan er nu een paar op proef in de buurt van de stad Hagen een klein stukje heen en weer gaan, zoiets als de Amsterdamse metro in de Bijlmer rijden in de ene richting op een stevige draag- balk en terug er onder. Botsin gen tussen tegenliggers zijn dus uitgesloten, het verkeer op de begane grond heeft nergens hin der van en de drie passagiers in zo'n cabine van station tot stati on en volgens plan moeten de wagentjes over drie of uiterlijk vier jaar op een echt (maar nog steeds proef-) traject in een nog aan te wijzen stad gaan rijden. Overheid en industrie in het buurland stoppen er samen heel wat miljoentjes ln. Het waterbed is ln ons land een grapje gebleven, iets leuks om naar te kijken, maar niet iets om in te stappen. Dat betekent nog niet dat het overal zo zou zijn: in Amerika is het water bed, eens een exclusieve sponde voor zonderlingen, intussen iets doodgewoons geworden, waar 's avonds honderdduizenden zich op neervlijen. Alleen al in 1972 heeft een miljoen gezinnen zich zo'n deinende glaapmassa aange schaft en daarom wordt er nu reclame voor gemaakt met fol ders, waarop vader, moeder, drie kinderen plus de kat in hun 'waterbedden voor het hele ge zin' stappen. Ze zijn al te koop voor een kleine vierhonderd gul den, maar je hebt ze ook voor dertienhonderd, en meestal zijn ze voorzien van een verwar mingsinstallatie. In San Francis co is pas een speciale waterbed den-beurs gehouden, waar be halve het al 'antieke' model ook waterbedden voor ziekenhuizen, een wieg met watermatrasje en een hemelwaterbed met spiegels getoond zijn. Oosters tapijt. EINDNOVEN Een aantal actie groepen, bewegingen en enkele po litieke partijen hebben een steun comité voor de vrijlating van poli tieke gevangenen in Israël opge richt. Directe aanleiding daarvoor is de arrestatie van Paula Witkam. Margot Heijnsbroek en Wim Thie- rens op 13. respectievelijk 21 sep tember in Israël. Het comité ziet het als zijn taak: activiteiten te ontplooien voor de vrijlating van de twee Leidse stu dentes Margot en Paula (Wim Thierens werd al eerder vrijgela ten) en t Ijveren voor de vrijlating van alle politieke gevangenen in Israël. Daarnaast wil het de syste matische schending van mensen en burgerrechten ln Israël open baar maken. Het comité wordt ondersteund door Onder meer de Anti-Aapartheidsbe- weging Nederland, de ASVA, de Ci- neclub, de Hervormde Jeugdraad Amsterdam, Katholieke Jeugdraad, de Studentenraad Vrije Universi teit, de Werkgroep Zuidelijk Afrika Amsterdam, het Palestina Comité, de Nederlandse Christenstudenten Federatie en de politieke partijen PPR en PSP Van een verslaggever DARMSTADT Het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikke ling en Ruimtevaart (NIVR) heeft bij de regering plannen ingediend voor kunstmaanprojecten tot een totaal bedrag van driekwart miljard gulden. De succesvolle eerste Ne derlandse kunstmaan, de astrono mische satelliet ANS, kostte negen tig miljoen. Dit verklaarde de voorzitter van het NIVR, A. B. Wolff, op een voorlich tingsbijeenkomst over de ANS in het vluchtleidingscentrum van de Europese organisatie voor ruimte onderzoek in Darmstadt, van waar uit de ANS wordt bestuurd. De heer Wolff kon nog niet zeggen of en zo ja wanneer de fegering positief op de omvangrijke nieuwe plannen zou reageren. De voorgestelde projecten betreffen een tweede wetenschappelijke sa telliet, de IRANS, die infrarode straling van sterren zou gaan waar nemen, en een aantal fotokunstma nen voor oogstramingen. De ge schatte kosten bedragen 150 res pectievelijk 600 miljoen gulden. Onder het gezelschap in Darmstadt bevonden zich minister Trip van wetenschapsbeleid en staatssecreta ris Klein van hoger onderwijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7