Ook de deskundigen kunnen niet alles oersma ziet van ertrekpremie af Ambtenaren mogen meepraten bij benoeming van griffier Psycholoog concludeert in zijn proefschrift: 'Ook hun macht spreiden' ^Übinet overlegt over andere hulp gastarbeiders Gastarbeiders Tientallen Turkse gastarbeiders moesten gistermorgen in Almelo METZLER- ïstauratie isebius kost aalf miljoen Geen generaal pardon voor de 'illegalen' CHU-er prijst rede Biesheuvel Weekbladen vragen drie miljoen steun Van Doorn krijgt Tweede Kamer mee Voor 200 gulden een rijbewijs de beste achteras constructie: de DeDion-asvoor een veilig weggedrag JEPïi gebouwd uit veiligheid Van een verslaggever DEN' BOSCH De ambtenaren die op het provinciehuis in Den Bosch werken zullen mogen meepraten over de benoeming van een nieuwe griffier van de provinciale staten. Gedeputeerde staten hebben uiteengezet hoe dat in zijn werk zal gaan. Er wordt nu een vertrouwenscom missie gekozen, waarin vijf man van de provinciale griffie, zitting krijgen, één van de provinciale planologische dienst en één van de provinciale waterstaat. Deze commissie zal met dezelfde rech ten mogen meepraten als de com missie die gevormd wordt door de fractievoorzitters nit de provincia le staten. De eerste sollicitatiegesprekken zullen gevoerd worden in aanwe zigheid van afgevaardigden van de twee commissies. Daarna zul len de commissiës gedeputeerden hun voorkeur meedelen. Dan zul len de sollicitanten in contact ge bracht worden met de hoofden van dienst en de afdelingshoofden van de griffie en wordt er ook een psychologisch onderzoek ge houden. Vervolgens maken de commissies hun definitieve keus aan gedeputeerde staten bekend. Die stellen dan een lijst op met drie mogelijke kandidaten, en daarbij moeten zij de staten (die uiteindelijk de benoeming moeten doen) meedelen als zij afwijken van de voorkeur van de commis sies. Indien de sollicitanten be zwaar hebben tegen deze (waar schijnlijk niet zo erg korte) pro cedure. zullen zij kunnen weige ren zich eraan te onderwerpen, zonder dat hun namen bekend worden gemaakt aan iemand an ders dan aan de commissaris van de Koningin. Var een onzer verslaggevers GRONINGEN Hoe groot is de macht van de deskundige? Is zijn woord wet voor degenen die niet op deskundigheid kunnen bogen? Laat de machteloze zich door de deskundige beïnvloeden? Deze vragen waren de uitgangspunten van een stadie die Nicolaas Rodenburg (32) gisteren aan de Rijksuniversiteit in Gronin gen de doctorstitel heeft bezorgd. In zijn proefschrift 'De macht van de deskundige' komt hij tot de. naar zijn zeggen, voorlopige conclusie dat het gevoel van machte loosheid bepalend is voor de mate van invloed die de deskundige uitoefent. An ders gezegd: wie zich niet machteloos voelt, zal zich minder sterk door de des kundige laten beïnvloeden dan iemand die gelooft dat zijn meningen en opvattin gen er toch niet toe doen. 'Dat is misschien wel een beetje hoopgevend', zegt Ro denburg. In discussies over machteloosheid hoor Je nog al eens dat mensen door al lerlei deskundigen, of ande ren die macht bezitten, zo gemakkelijk gemanipuleerd kunnen worden. Uit dit on derzoek blijkt dat je dat zo niet kunt stellen. Er bestaat geen bepaalde, af te zonde ren, categorie mensen die gemakkelijk te beïnvloeden is. Rodenburg ging uit van de hypothese dat iedereen, on geacht zijn eigenschappen, zich door een deskundige laat leiden, op grond van de overweging dat de deskundi ge het beter weet en dat je daarom maar beter kunt doet wat hij zegt. Deze hypothese bleek niet houd baar te zijn. Persoonlijk heidsfactoren. zo leerde het onderzoek, zijn van groot belang voor de mate waarin net gezag van de deskundig (dat wil zeggen: de macht hebber) wordt aanvaard. Een soortgelijk onderzoek, dat ongeveer in dezelfde pe riode in Amerika werd ge houden. leverde dezelfde uitkomst op. Dat pleit, zegt Rodenburg, voor de juist heid van zijn voorlopige conclusie: van een toevalli ge uitkomst kan nu nauwe lijks sprake zijn. In hoeverre gevoelens van machteloos heid samenhangen met een gebrek aan zelfvertrouwen, is nog niet onderzocht. Waar gevoelens van mach teloosheid ertoe leiden dat je je, bij wijze van spreken, door de deskundige onder de voet laat lopen, rijst de vraag: hoe verwerf je je een houding die Je van die ge voelens vrijwaart? Roden burg: 'Die houding is het resultaat van voorafgaande ervaringen, waarbij vooral het ervaren van succes erg belangrijk is. Dat begint al bij heel jonge kinderen. Die proberen een greep te krij gen op hun omgeving. Een succesvolle ervaring is dan dat ze zelf die omgeving Kunnen beïnvloeden. Als dat mislukt, ontstaat een gevoel van machteloosheid'. Werkende jeugd Als voorbeeld noemt Roden burg de al veelbesproken werkende jeugd. De gevoe lens van machteloosheid bij veel werkende jongeren zijn naar hun mening terug te voeren op het onderwijs dat zij hebben genoten en dat ze niet die kennis en vaar digheden heeft bijgebracht die ze tegen deskundigen opgewassen doen zijn. 'Wil je de machteloosheid ver minderen. dan moet je daaraan door middel van beter onderwijs en vorming wat doen'. Kennis is macht. dus. zoals de Engelse geleerde Sir Francis Bacon (1561-1626) al wist. Rodenburg: 'Dat is wel juist. Bacon bedoelde ermee dat als de mensen, meer kennis krijgen, ze ook meer macht over hun omge ving hebben. Ik heb het toch maar niet als motto voor mijn proefschrift ge bruikt. Want als je in een onmachtige positie zit. dan heb je geen bal aan kennis. Meer kennis kan ook leiden tot machteloosheid. Je ziet dan in dat er toch niets aan de situatie is. te veranderen, en dan verval Je tot absolu te apathie'. Macht wordt soms als iets verwerpelijks voorgesteld. Rodenburg doet dat niet. 'Ik sta er neutraal tegenover', zegt hij. 'Veel mensen den ken bij macht aan pure sanctiemacht. Maar er zijn meer vormen. Je hebt bij voorbeeld ook deskundig- heidsmacht, dat is de meest subtiele vorm van macht. De deskundige ontleent zijn macht aan het feit dat hij bepaalde voorspellingen kan doen. Een professor in de economie die gevolgen van de inflatie kan voorspellen, heeft macht. Het is moeilijk om de macht van de des kundigen af te breken. De genen die het proberen, zijn zelf tegendeskundigen. Je kunt niet zonder deskundi gen. maar ook de macht van de deskundigen moet wor den gespreid'. Titels Over machteloosheid en deskundigheid handelen ook de meeste stellingen bij het proefschrift. Zo luidt de zes de stelling: 'Het welzijns beleid' maakt mensen machtelozer en komt daar door in strijd met de doel stelling. die in het begrip welzijn ligt besloten'. 'Veel sectoren van het wel zijnsbeleid'. zo licht Roden burg deze stelling toe, 'ma ken de mensen afhankelijk van allerlei instanties. Als zich problemen voordoen, hebben ze een ander nodig. De mogelijkheden om zelf problemen op te lossen, worden verhinderd. Dat leidt tot gevoelens van machteloosheid. Het wel zijnsbeleid, met waarschijn lijk als enige uitzondering het opbouwwerk, is in grote lijnen gebaseerd op het idee van de verzorgingsstaat. Dat zal wel tegen het zere been van veel mensen zijn. Het lijkt ook een pleidooi voor liberalisme, maar dat Is het niet. In het maatschappelijk werk breekt trouwens ook steeds meer het inzicht door dat je met symptoombestrij ding niet verder komt en beter kennis en vaardighe den kunt aanreiken om de mensen zelf hun problemen te laten oplossen'. Geheel in de geest van zijn proefschrift is tenslotte deze stelling van Rodenburg, die in Utrecht psychologie heeft gestudeerd en sinds 1971 als stafmedewerker is verbon den aan het Nederlands in stituut voor vredesvraag stukken in Den Haag: 'Het gebruik van akademische ti tels dient te worden afgewe zen. omdat dit misbruik van veronderstelde deskundig heid mogelijk maakt en machteloosheid van anderen kan versterken'. /KWARTET VRIJDAG 18 OKTOBER 1974 met een gebeds-plaatsje buiten de nieuwe Turkse moskee genoe- besluiten gen nemen, toen daar aan het eind van de vastenmaand Ramadan een gebedsdienst werd gehouden. Op de foto: ook Ramadan buiten de moskee de schoenen uit en op een kleedje. onze parlementsredactie )rgiHAAG Minister Boersma heeft onder de druk van de kritiek in de Tweede Kamer, afgezien 'oo le idee om buitenlandse werknemers, die ons land weer verlaten, een premie van vijfduizend ?erai !n mee te geven. Vandaag zal het kabinet bespreken of aan het bedrag, dat voor de premies was vai trokken, een andere bestemming kan worden gegeven. Aan de ideële doelstelling om de gast- gint ders te helpen, houden we evenwel vast, zei minister Boersma gisteren in de Tweede Kamer. rie tot t tot dt 0 V. •ecte var. de 'hiide week wordt het debat ^de gastarbeiders voortgezet, kan ook gesproken worden nieuwe suggesties van de Aan de kritiek die in de e Kamer bestond op andere kwam minister Boersma 'weinig tegemoet. De beper- van het aantal buitenlandse per bedrijf wil de be taal man zeker doorvoeren. Het vanld wordt het aantal buiten- ienl{ dat nu in dienst is- Als een van nemer toch meer buitenland- at^ jrknemers in dienst wil ne- 'Ml moet biervan de noodzaak nen. Hij kan dan compensatie ;enk n. wanneer de werkgelegen- 'eeft to Nederland dit toestaat, eent beperking per bedrijf', zei de iane[er *s bijzonder gewenst. Het hout Bonaal een goede zaak. Er op deze manier een stuk smarktbeleid gevoerd.' ierei!er ^ran der ^ek (PSP) onder- 'Maar er ontstaat dan toch jerschil in behandeling tussen (ADVERTENTIE) il: ieders oogmerk! Het (ADVERTENTIE) de Nederlandse en buitenlandse werknemers.' De minister gaf toe: 'Hier is inderdaad sprake van een stukje discriminatie. Maar de moti vering is, dat er beleid wordt ge voerd.' Overigens Is die discriminatie na vijf jaar verblijf in Nederland op geheven. Dan wordt de buitenlan der wat de werksituatie betreft vol komen gelijk aan de Nederlander behandeld. Incident Minister Boersma liet blijken het jammer te vinden dat hij tijdens de demonstratie van de buitenland se arbeidsers woensdag op het Bin nenhof geen gesprek heeft kunnen voeren. Hij kondigde daarom in zijn antwoord aan de Tweede Ka mer, aan de vertegenwoordigers van de demonstranten uit te zullen itmiljoen meer geraamd ivas een onzer verslaggevers DSM De restauratie van de of Eusebiuskerk in Arnhem aanzienlijk duurder dan ver- t. In plaats van vier miljoen n zullen de kosten in het jaar oplevering 1979 twaalf bedragen. De hervormde inte heeft geen geld voor de iratie. Het ministerie van zou bereid zij*i extra subsidie iven. Mogelijk kan ook het iter ie van sociale zaken Iets als het lukt de restauratie te uitvoeren in het kader van de loosheidsbestrijding. ruk van de meer dan twaalf- nd ton wegende toren van de moet een van de belangrijkste ken zijn geweest van de iren die destijds werden ge- ateerd. Tot deze conclusie een werkteam na een onder- De kerk, waaraan enige tien jaren is gerestaureerd, is niet toegankelijk sinds uit de ge- mnlfen brokken steen naar bene- onii vielen. Ook de naaste omge- van de Eusebiuskerk werd reefeleden, nadat ook ornamenten gevel naar beneden vielen, ntsi erboden gebied verklaard, algpren zou na de herbouw van de na de Slag om Arnhem een invloed op de kerk hebben omdat ze op zichzelf onvol- n, er de stabiliteit vertoonde, onder L. door het ontbreken van trek- Volgens het rapport is uysjaling echter uitgesloten. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering denkt er niet aan de illegale gastarbeiders een generaal pardon te verlenen. Staatssecretaris Glastra van Loon van justitie legde gisteravond in de Tweede Kamer uit dat een dergelij ke maatregel verkeerd zou werken. Het gevolg zou zijn dat er een nieuwe stroom van illegale buiten landse werknemers zou ontstaan. In België heeft men deze ervaring met een generaal pardon opgedaan. Minister Boersma' had ln zijn be toog over de Illegale werknemers gesproken van een sociaal onaan vaardbare toestand. Hij drong aan op sanering. De staatssecretaris van justitie deelde mee dat het beleid zich zal beperken tot een controle op de werkgevers, die volgens de wet op de economische delicten strafbaar zullen zijn. In het optre den tegen de illegalen zal in indivi duele gevallen rekening worden ge houden niet alle menselijke aspec ten. De staatssecretaris beloofde een ruim beleid, waarin de hard heid zoveel mogelijk zal worden weggenomen. Van onze parlementsredaktie REEUWIJK Drs. G. van Leijen- horst. lid van de Tweede Kamer voor de CHU, is dankbaar voor de. wat hij noemde principiële rede, die oud-premier mr. B. W. Blesheu vel maandag voor het NCOV heeft gehouden. Wat door de CH.U al gedurende anderhalf jaar wordt be toogd, is door mr. Biesheuvel uit stekend naar voren gebracht, zo zei drs. Van Leijenhorst gisteravond in een vergadering van de CHU in Reeuwijk. Het Tweede Kamerlid beschouwde de 'belangrijke rede' van mr. Bies heuvel als een blijk van waardering voor de principiële houding van de fraktie van de CHU in de Tweede Kamer. nodigen voor een gesprek op zijn ministerie. Zoals bekend is de demonstratie door de Haagse politie later uit elkaar geslagen. Gezien de indruk, die dit incident maakte, ontving de volksvertegenwoordiging gisteren reeds een brief van de minister van binnenlandse zaken, waarin op grond van een rapport - van de Haagse politie, de gang van zaken wordt uiteengezet. De kamerleden mevrouw Nel Ba- rendregt en de heren Hermsen (KVP) en Tllanus (CHU) waren met deze uiteenzetting niet tevre den. Zij hebben daarom de minister schriftelijk gevraagd niet alleen de Haagse politie, maar ook de de monstranten te horen. Het verzoek is de rijksrecherche een onderzoek te laten instellen. Uit de brief van minister De Gaay Fortman blijkt, dat na het aanbie den van de petitie de demonstran ten waren weggegaan. Later kwam er echter weer een nieuwe groep op het Binnenhof. Het waren gastar beiders, die te laat waren voor de eerste betoging. Nederlanders zet ten toen de buitenlandse betogers aan tot actie. Hierna besloot de politie tot ontruiming van het Bin nenhof. Het Nederlands Centrum Buiten landers heeft in een telegram aan minister-president Den Uyl gepro testeerd tegen het politie-optreden van eergisteravond op het Binnen hof. Het Centrum zegt zeer veront rust te zijn 'over het door de ge beurtenissen ernstig geschonden vertrouwen van de buitenlanders in de Nederlandse democratische or de'. Het Centrum zal de heer Den Uyl later voorstellen sturen die kunnen dienen om het geschonden vertrouwen te herstellen. (ADVERTENTIE) Campari Orange. Een gevaarlijke longdrink voor mensen die niet aan Campari verslaafd willen raken. 't Is eigenlijk nergens mee te vergelijken. Behalve dan misschien met die bekende engeltjes die iets op uw tong doen. Maar alia. Laat ons geen tijd ver doen. Zo maakt u 'm: ijskoude Campari in een longdrink glas en bijvullen met koele orange. Zo simpel is 't. Maar denk erom 't blijft een temperamentvolle Italiaan. Campari moet jewel lekker vinden, 't Is even een kwestie van de juiste mix. hebt, die er in dit BINNENLAND T3/K5 DEN HAAG De Haagse Post, de Nieuwe Linie en de Groene Amster dammer drie opinie-weekbladen, die noodlijdend zijn hebben bij minister Van Doorn van CRM: aan vragen voor financiële steun inge diend. In totaal is hiermee een bedrag van ruim drie miljoen gul den gemoeid. Over deze aanvragen zal het pas benoemde bestuur van het Bedrijfsfonds voor de Pers, dat woensdag bijeenkomt, eerst advies uitbrengen, voordat minister Van Doorn een beslissing neemt. De Nieuwe Linie, die voor dit Jaar een verlies verwacht, dat enkele tienduizenden guldens zal bedra gen. heeft een bedrag van ruim één miljoen gulden gevraagd, dat, aldus hoofdredacteur Gerard van den Boomen, gebruikt zal worden om te saneren en via Intensieve werving het abonnementental van ruim 19.000 op 24.000 te brengen. De Haagse Post. die in februari van dit jaar een steun van 1.2 miljoen vroeg, maar dit in mei door de Tweede Kamer voorlopig zag getor pedeerd. heeft deze aanvraag nu opgetrokken tot bijna 1,7 miljoen. Dit wegens de nu opgetreden ver traging. die mede de verliezen bij dit blad hebben doen toenemen. Het blad wil met dit geld het abonnementenbestand opvijzelen van 27.600 tot 40.000. De Groene Amsterdammer tot slot ziet zich. aldus redacteur Paul Brill, door deze invloeden van buitenaf, gedwongen eveneens bij de rege ring aan te kloppen om steun. Dit blad heeft een verzoek ingediend om een bedrag van ruim drie ton te blokkeren voor vijf jaar. waar van de rente dan ten goede zal moeten komen aan het blad. Van dit geld kan dan een project wor den opgezet, dat onder meer be helst het maken van vier pagina's extra, waardoor De Groene moge lijk kan komen tot een betaalde oplage van 18.000. Het blad telt nu bijna 15.000 abonnees. CRM-instellingen onder AWBZ DEN HAAG Minister Van Doorn is erin geslaagd de bezwaren die in de Tweede Kamer bestonden tegen de tijdelijke wet om instellingen van CRM. zoals dagverblijven voor gehandicapten, onder de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten te brengen weg te nemen. De minister wist de fracties van de KVP, ARP en CHU ervan te overtuigen dat inderdaad een dergelijke wet nodig is. Het gaat namelijk om het eigen karakter van de CRM-instellingen. Die moeten gehandhaafd blijven. Daarbij komt dat de praktijk heeft bewezen dat een wettelijke regeling met het oog op de erkenning van de instellingen en de planning en de coördinatie te verzekeren nood zakelijk is. De minister wees er op dat er bijvoorbeeld in de Achter hoek een teveel is aan gezinsver vangende tehuizen waar in andere delen van het land een groot ge brek bestaat. Van een verslaggever MIDDELBURG Er lopen waarschijnlijk heel wat Tur ken in ons land rond met een vals rijbewijs. De Middelburg se politierechter kreeg giste ren van een verdachte te ho ren hoe dat in zijn werk gaat. Een in Gent wonende Turk verschaft aan zijn landgeno ten vervalste Turkse rijbewij zen voor tweehonderd gulden per stuk. Met zo'n rijbewijs stapt de Turk naar een Ne derlands raadhuis en hij vraagt er een Nederlands rij bewijs voor in de plaats. Een negentienjarige Turk viel dit jaar in Sas vah Gent door de mand. doordat hij bij de aanvraag van zijn Nederlands rijbewijs twee gloednieuwe pasfoto's overlegde die precies dezelfde waren als op het en kele jaren oude Turkse rijbe wijs waren bevestigd. Deze jongeman kreeg nu van do Middelburgse politierechter drie weken gevangenisstraf voorwaardelijk en 150 gulden boete. (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5