Zuidafrikanen breken met gereformeerden 1 In de pinkster-achtige hoek flmlisi Stel Vandaag Indien steun aan racismefonds doorgaat Nieuwzeelandse kerk verbreekt banden niet 'Gewetensvrijheid zegt mgr. Zwartkruis 'Patriarch beperkt evangeliverkondiging' Philip Potter over de tekenen der tijden 8 Beroepingswei Trouw Kwartet Nieuwe boek TROUW KWARTET VRIJDAG 18 OKTOBER 1974 KERK I ADVERTENTIE) KAAPSTAD De generale sy node van de nederduitse gere formeerde kerk in Zuid-Afrika (NG-kerk) heeft met grote meerderheid van stemmen be sloten de banden met de gere formeerde kerken in Nederland te verbreken. De synode heeft dit besluit geno men omdat de Nederlandse zuster kerken steun blijven geven aan het fonds tot bestrijding van het racis me. Het Zuidafrikaanse besluit kan nog ongedaan worden gemaakt als de gereformeerde kerken in Neder land 'hun besluit de terreur aan onze grenzen te steunen herroepen voor de eerste zitting van hun vol gende synode.' Het debat dat tot dit besluit leidde heeft uren geduurd en was soms vrij verhit. De indiener van het voorstel is de aftredende moderator van de Nederduitse gereformeerde synode, dr. J. D. Vorster, de broer van de Zuidafrikaanse premier B. J. Vorster. Vorster noemde de gerefor meerde steun aan het PCR 'een klap in het gezicht van een zuster kerk'. In een emotionele toespraak zei dr. Vorster dat de stap niet bedoeld was om een andere kerk te berispen, maar als een poging die kerk te doen inzien dat zij een vergissing had gemaakt en om te trachten die kerk op het rechte pad terug te brengen. DWAAS Het besluit werd genomen in aan wezigheid van een delegatie van de generale synode van de gerefor meerde kerken, bestaande uit de voorzitter van de synode, dr. A. Kruyswijk, tweede scriba G. van Ken foto uit de jaren dat vertegenwoordigers van de nederduits gerefor meerde kerk in Zuid-Afrika in druk gesprek waren met de gereformeerde kerken in ons land: dr. J. D. Vorster (zittend rechts) praat op de gerefor meerde synode met prof. dr. H. M. Kuitert. Ds. D. X. Wouters (links boven) en H. Biersteker (midden) luisteren aandachtig toe. Halsema Thzn en de Kamper hoog leraar prof. dr. H. N. Ridderbos. Deze laatste zei dat de breuk een dwaze beslissing zou zijn. die naar hij hoopte nooit zou worden geno men. De gereformeerde synode heeft dit voorjaar besloten dat er geen over wegende bezwaren zijn, het fonds tot bestrijding van het racisme te steunen. De synode stelde het giro nummer van het algemeen diako- naal bureau open voor giften van kerken, individuele kerkleden en groepen die het anti-racismefonds willen steunen. WELLINGTON De gereformeerde kerken van Nieuw-Zeeland hebben op hun synode besloten, de band met de gereformeerde kerken in Nederland niet te verbreken. Wel heeft de Nieuwzeelandse synode de correspondentieregeling op bepaal de punten opgeschort. Attestaties van Nederlandse gere formeerden zullen pas aanvaard worden, nadat de kerkeraad zich vergewist heeft van hun opvatting over heb« schriftgezag en het bin dend karakter van de belijdenisge schriften. Ook predikanten uit Ne derland zullen pas na een dergelijk gesprek kunnen worden toegelaten tot de kansels. Vrouwelijke ambts dragers uit Nederland worden in geen geval erkend. De Nieuwzee landse synode riep de plaatselijke kerken op. veel te bidden voor de Nederlandse gereformeerden, opdat zij mogen terugkeren te' «en bij bels standpunt. Deze kerk heeft daarmee min of meer dezelfde lijn gevolgd als de gereformeerde kerken van Austra lië. U hebt familie of kennissen in het buitenland. Stel verder dat zij weliswaar hun eigen nieuwsbronnen hebben, maar dat zij toch graag willen weten hoe nu de Nederlandse kijk op het wereldgebeuren is. Dat is interessant genoeg om te blijven volgen, maar dat staat zelden in I bijvoorbeeld Canadese. Spaanse, Oegandese. Finse of Australische kranten. Probleem? Welnee: er is voor hen de Weekeditie voor het .Buitenland (luchtpostuitgave v van NRC Handelsblad). Wees eens,, .aardig; wijs hen op t bestaan van die weekkrant. °f a,s u aardiger wilt zijn lllljl I geef een abonnement. IIIII'Wat u ook doet, vraag eerst even inlichtingen III' X met deze bon. kst lllHIII 71 Zend mij inlichtingen over de NRC Handelsblad Weekeditie voor het Buitenland, de weekkrant die zoveel Nederlanders in verre landen graag lezen. Plaats:- 1 Zenden aan: NRC Handelsblad Weekeditie voor het Buitenland Antwoordnr. 534 Rotterdam. Geen postzegel, j voor r.k. politici', C onterenties UIT VAN LEZERS Tweede kerkdienst (3) Af te keuren is. dat de jeugd 's middags niet meer of heel weinig de dienst bijwoont, met als motief op andere wijze bezig te willen zijn in Gods koninkrijk tot zegen der kerk. Dat is precies het paard ach ter de wagen spannen. Als de jeugd werkzaam is ten bate van Gods koninkrijk heeft ze daarvoor nodig het gebed der gemeente en de pre diking van Gods woord. Daardoor doet ze nieuwe geloofskacht op die haar in staat stelt voor haar gees telijke arbeid. Daarom is het een voorrecht dat de deuren van gods huis ook 's middags geopend zijn. We hebben allen 's Heren sterkte zo van node. Bruinisse J. M. de Waal Vegetarisme (3) In deze rubriek schrijft Anda Ko ning over Gen. 1. vers 28, dat de mens over de dieren zal heersen (niet over ze eten). Nu lees ik in Gen. 9 vers 3 en 4: alles wat zich roert, wat leeft zal u tot spijze zijn. Ik heb het alles u gegeven, evenals het groene kruid. Uit deze tekst blijkt dus duidelijk dat vegetarisme niet bijbels is. Ermelo j. viick Openbaring Het lezenswaardige en diepzinnige artikel van dr C. Rijnsdorp 'Wees de secten voor' (Tr/Kw) 16 okt). vermeldt hoe het boek Openbarin gen door de reformatoren uit een soort verlegenheid terzijde is ge schoven, terwijl vooral de secten zich met het boek bezighielden en houden. 'Het boek is er in ons verstandelijke Westen bekaaid af gekomen.'. schrijft de heer Rijns dorp. Maar daar gaat hij voorbij aan het feit dat juist in de Neder landse reformatorische theologie van de 17de en 18de eeuw veel over Openbaringen is geschreven en ge dacht. De grote Joh. Coccejus schreef er een commentaar op (1665) evenals zijn leerling Vitrin- ga (1705) terwijl in de 8de eeuw Herman Venema zijn theologische visie op de wereldgeschiedenis Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. goeddeels aan dit boek ontleende. Het was deze mannen - alle drie invloedrijke theologen met Europe se faam - niet allereerst om het stichtelijke, vermanende of anti thetische aspect te doen (al ont breken deze accenten in hun werk niet geheel) maar om het perspec tief van de geschiedenis. Men kan zich bij de lectuur van hun werken van geamuseerd verbazen over de schematiseringen van de geschiede nis en de wonderlijke conclusies die zij daaruit trokken: Zij lazen er te gemakkelijk ook toekomstvoor spellingen voor de geschiedenis van Europa in en meenden snel allerlei eigentijdse verschijnselen en bewe gingen te herkennen - een gevaar waaraan dr Rijnsdorp ook niet ge heel ontkomt, als ik zijn laatste alinea tenminste goed begrepen heb. Maar toch zijn wij deze ten onrechte vergeten theologen dank verschuldigd. Zij hielden het besef levend dat het in de bijbel altijd om geschiedenis, heilsgeschiedenis gaat en niet om een keurslijf van tijdloze leerstellingen of voorschrif ten, en aldus hebben zij het refor matorische denken voor een fatale bevriezing behoed. Den Haag dr. J. C. de Bruine Wegenbelasting Zou het niet beter zijn de hele we- genbelastingsoesa in een keer op te lossen door deze tegelijk met de benzine-accijns te verrekenen? Ie dereen betaalt dan wegenbelasting naar het gebruik dat hij er van maakt. Geen zwartrijders meer. Het miljoenen verslindende Apeldoornse controle-apparaat niet meer nodig. Een stickertje op de voorruit als bewijs dat men minstens w.a. verze kerd is. en er is een uezuiniging op de rijksbegroting tot stad gekomen, waar minister Duisenberg zijn voordeel mee kan doen. Aalsmeer L. J. Noorman Bijzettafeltje (2) De heer Klei heeft zich geërgerd aan de afmetingen van het boek werk 'Hij was een van ons'. Het valt te vrezen dat de heer Klei nauwelijks gekeken en in elk geval slecht gelezen heeft, geërgerd als hij was. Dat valt natuurlijk ook niet mee met zo n weinig hand zaam geval. Soest J. J. Bade Onbegrip (1) Met het commentaar 'Onbegrip', zie Tr/Kw van 16 okt.. kan ondergete kende zich geheel verenigen. Onbe grip heerst bij de 70 personen die een gezamenlijk schrijven aan de raad van kerken hebben gestuurd. Onbegrip ook voor het verstaan van onze tijd. God namelijk is uni verseel. geen volk. ras of staat. Jodendom is verleden tijd: heilsge schiedenis. Godsgedachten zijn ho ger dan onze gedachtep, hoger dan de bijbelse gedachten Israël van Paulus. De schrijvers willen een joods-christendom doordrukken. Insteè van een universeel christen dom. Een onbegrip dat verstrek kende gevolgen heeft.' namelijk oorlogen, verdrukkingen en vervol gingen zowel voor het jodendom als voor een joods-christendom. Rotterdam P. C. van Wijk Onbegrip (2) Zo noemt u de- inhoud van de brief van de zeventig predikanten en theologen naar de raad van kerken. Verblind christelijke anti-semltisme zou ik uw uitgebreid commentaar willen noemen. Met geen enkel woord gaat u In op de beweegrede nen van de zeventig. Ik kan u zeggen dat het mijn hart geweldig goed deed. dat er zo n brief door zeventig (voor mij een veelzeggend getal en voor mij ook allemaal priesters) predikanten en anderen naar de raad van kerken ging. Ik kan met de beste wil van de wereld hier geen anti-Arabisme in zien. Wel begrip en een bijbelse benade ring tot redding van Egypte en Israël beide. Een abonnee die de God van Abraham. Izaak en Jacob dient. Xederhorst den Berg H. J. Kalter Onbegrip (3) Een aantal theologen protesteert tegen hulp aan Egypte door onze regering. Argumentatie is dat Egyp te een groot deel van zijn nationaal inkomen uitgeeft voor de opbouw van een militair apparaat waarmee het Israël 'naar het leven staat'. Waarom houdt dit, Israël eigenlijk Egyptische grondgebieden (mèt oliebronnen) nog steeds bezet? Moet Israël ter verdediging werke lijk burgerdoelen in Egypte en Syrië, alsmeee Palestijnse vluchte lingenkampen bombarderen? Heb ben deze theologen zich ooit wel eens gerealiseerd dat een 'joodse staat' Israël per definitie èn in de praktijk een discriminerende hou ding t.o.v. niet-joodse (Arabische) medeburgers betekent? Om de vin ger uitsluitend beschuldigend naar Egypte uit te steken is onwaarach tig. Nijmegen J. Haaksema Suriname We zitten in Nederland met een overschot aan academici, terwijl in Suriname een schreeuwend tekort is. Wanneer Nederland het voor Ne derlandse en Surinaamse academici en geschoolde arbeiders aantrekke lijk gaat maken voor een bepaalde tijd hun krachten daadwerkelijk aan Suriname te geven, zou dit de verstandhouding tusen belde lan den zeker ten goede komen. Uit zending van deze mensen zou op contract kunnen geschieden waar door ook steeds nieuwe krachten in aanmerking zouden kunnen komen. Geld op deze manier besteed is nooit weggegooid en heeft meer zin dan het invoeren van sociale voor zieningen in een land waar nog van alles moet worden gedaan. Poeldijk J. C. Kohier Van een verslaggever HILVERSUM Katholieke politici zijn in geweten vrij om mee te werken aan een abortuswetgeving, die misschien niet helemaal de op vatting van de r.k. bisschoppen van Nederland dekt. Dit beaamde mgr. drs. Th. Zwartkruis, bisschop van Haarlem, in het televisieprogramma 'Kenmerk' naar aanleiding van de woensdag verschenen abortusbrief. 'De gewetensvrijheid staat bij mij voorop. Dat is een uitgemaakte zaak. Maar ten dienste van die gewetensvrijheid moet de kerk haar standpunt althans toch mogen dui delijk maken. Dat is beslist geen overschrijding van de primaire taak van de kerk', aldus mgr. Zwart kruis. die ook benadrukte dat het bisschoppelijk standpunt inzake abortus berust op algemeen menselij ke waarden waar iedere mens voor moet opkomen. 'Als ik politicus was aldus de bisschop dan zou ik inderdaad toch goed willen besef fen dat het hier gaat over de kwes tie van leven en dood. Ik ben niet bezig met een kwestie van belas tingvervaging.' Mgr. Zwartkruis ontkende dat de nieuwe brief over abortus een her roeping zou inhouden van de brief uit 1971. waarin erkend werd dat er een onontkoombare keuze kan zijn tussen de dood van de moeder en de dood van het ongeboren kind. MOSKOU De Moskouse wiskun dige Sjafarewitsj heeft in een brief aan de Moskouse patriarch Pimen deze ervan beschuldigd 'minstens naar buiten de geloofsverkondiging en de strijd om de zielen te onder drukken'. Sjafarewitsj zegt, dat priesters in de Sowjet-Unie, die blijven vast houden aan het godsdienstonder richt, zoals dat in de wet is gere geld, en die hun parochianen wil len beschermen tegen de atheïsti sche propaganda, uit hun priester lijk ambt worden ontheven en ont slagen door het patriarchaat van Moskou. Een andere maatregel, welke de patriarch toepast, bestaat volgens Sjafarewitsj hierin, dat aan de lopende band priesters naar an dere parochies worden overge plaatst. wanneer blijkt, dat zij door hun goede prediking en door hun pastorale zorg de liefde van hun gelovigen gewonnen heben. Stichting Lamp-Licht. Najaars bijeenkomst zaterdag 19 oktober van half elf tot vijf uur in restau rant Amershof, Snouckaertlaan 11, Amersfoort. Onderwerp: zending en evangelisatie. Kunnen christenen van joden iets leren ten aanzien van omgaan met de tijd? Conferentie van het gereformeerd toerustingscentrum, zaterdag 26 oktober van half elf tot half vijf in de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche, m.m.v. drs. H. R. Stroes. Aanmelden: tel. 02154-7636. (ADVERTENTIE) De Uniekollekte (postgiro 515, Unie 'School en Evangelie' burg) blijkt wel ieder jaar meke duidelijker gezicht te krijgen, .ni de folder KOM OP bestudeert T, ervan onder de indruk hoe de sen van de christelijke schol Nederland hun bijzonder funcu. Ie bijdrage aan de ontwikke hulp willen geven. Een irapo f lijst geeft o.a. de volgende j ten te zien: Huishoudschool in .7.500.), Kweekschool in 30.000.-) Scholen voor Non in Kenya 13.000 Voor de in Madium 15.000,-) Hong Leger des Heilsschool 10. Projekten veraf en dichtbij ooit wel eens twijfelde of zijn wel terecht kwam waar het f moest (en er daardoor missjft niet toe kwam om mee te doe» hier alle twijfel laten vare berichten van schoolverenigi a die projekten voor hun rei md nemen zijn gunstig. Maar he: ten natuurlijk alleen als veel eps mensen er achter gaan staa iin deze dagen is het tweede n we van de Club van Rome verscl str Woensdagavond jl. sprak één rge: deze mannen als zijn menin ter dat ten aanzien van de onti lingshulp geen tijd te vei valt. Hij zei dat hier niet c A het woord van Churchill 'Een die uitgesteld kan worden is a id gewonnen'. Wie deze hulp n: t( stelt zal er op moeten rekent tegen het einde van de eeui ass keer zoveel betaald zal moeten eri den. En als je dat hoort denk de jezelf, als het dan nog kaï iscl Unie 'School en Evangelie' led zich mede over deze problem ge doet in alle bescheidenheid fbe werk dat veel meer aandachtpn dient dan er wel ëens aan wordt. Deze week in Hervormd Nederland o.a.: Geloven met het geziR. 0 Youth for Christ, geen pseudo kerk. 0 Onze economie maakt een sombere tijd door. 0 Ds. Hans Bouma: Wat mankeert ons? Plantengroei onmisbaar voor de toekomst. 9 Gertie Evenhuis heeft een zilveren griffel. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: TELEF.NR .Abonnementsprijs 23,— per half jaar: 46— per jaar. Abonnementen kunnen elk ogenblik ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegelverzenden' aan Hervormd Nederland. Antw.nummer 1776. Den Haag. lekt 'scl dei m ru |en lin NED. HERV. KERK Beroepen te Capelle aan den W. C. Hovius te Ede: te Ga te Kootwijk: drs. J. Hoek ka Katwijk aan Zee; te Polsbn R. Volk. kand. te Bunnik; tyro da: P. H. Quartel te Rotti Delfshaven. Beroepbaar: J. van Haaf ten, olaan f, Hilversum; mej. N. delhot i. Laan van Minsweer UtrecÉt; J. R. Volk Provincii rj 43. Bunnik. Li. Toegelaten tot de evang. bedi? T. A. van Rheede, ParkstrfDAi Utrecht. Df Bedankt voor Voorthuizen: J. te Nijkerk. Emeritaat verleend aan J. F. te Nijbroek. Afscheid op 20 oktober van V RD burg (Z.H.); G. Zonneveld Capelle aan den IJssel; van aan den IJssel: E. F. Vergun! Ie te Middelharnis; van Heiloo: van Dam ber. te Maasdam Lexmond: A. v.d. Beek ber. t« JJb zenveen. Intrede te Bodegraven: P. J. gers uit Wilnis: te Amsterdi W. G. J. v.d. Sluys uit Moerki re. te Enkhuizen kand. W. L. Pe^If daar. GEREF. KERKEN Afscheid van Drachten: C. Meulen ber. te Nijkerk: van bri| sterdam-Buiksloot: D. C. van met ber. te Apeldoorn (past. into ,ten verpleeghuis Randerode). onc] Intrede te Bergen op ZoouNda part time pred.): kand. K. aldaar. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Intrede te Waardhuizen: ka: J. C. Blok uit Leiden: op 25 DAJ Drachten voor miss. arbeid op rj Borneo: kand. G. E. Geerds te Drachten. Ls NSII GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-Zuife?} van Haaren te Amersfoort. Overleden H. van Kooten (77 pred. te Emmeloord. Was prei k te Werkendam (chr. geref. Rotterdam en te Emmeloord gem). door A. J. Klei De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B V De Christe ijke Pers Directie. Ing O Postma F Diemer Hoofdredactie: J Tamminga Hoofdkantoor NZ Voor burgwal 280. Postbus 859. Adam Telefoon 020 22 03 83 Postgiro 26 92 74 Bank Neo Midd Bank (rek nr 69 73 60 758) Gem om: X 500. Het aantal Nederlanders, dat andere Nederlanders interviewt en de vruchten van deze bedrijvigheid in een boekje neerlegt, is weer met één toegenomen: Piet Koenes. Hij publiceert in tijdschriften die je niet gauw in een kiosk zult aantreffen: 'Patrimonium' en 'Zijn toekomst is begonnen.' een gere formeerd evangelisatieblad in Amsterdam-West. Zeven van de door Piet Koenes opgetekende gesprek ken zijn bij elkaar geharkt en zij vormen nu een boekje van 118 pagina's, dat 'In de kracht van de Geest' heet en waarvoor uitgever Kok in Kampen 9,90 vraagt. Plet Koenes is naar mensen toege gaan die -allemaal in de. zeg maar. pinkster-achtige hoek van de kerk en christendom zitten. Het zijn: ds. L. J. Boyinga, Corrie ten Boom, ds. George Brucks. Luc Goeree. dr. K. J. Kraan. drs. P. C. van Leeuwen en F. A. Stroethoff. Met 'pinkster-ach- tig' bedoel ik niet dat de geïnter viewden stuk vor stuk met een heel of half been in de pinksterbe weging staan, maar wel dat er met hen valt te praten over de bijzon dere gaven van de Heilige Geest, waaronder tongentaai en gebedsge nezing onder de goégemeente het meest bekend zijn. De werkwijze van Piet Koenes doet denken aan die van Koenes Valken burg. Ook hij opereert met een grote mate van godsdienstige vrij postigheid ('Kunt u iets meer over die bekering verteilen?' en met inleidingen. Die vrijpostigheid is de mijne niet. maar je merkt dat ze bij Piet. Koenes gevolg is van zijn betrokkenheid bij het onderwerp en niet van een begeerte, 'harde' in terviews te maken. Met die inlei dingen heb ik meer moeite. Ik wou dat ze i'ri plaats van particuliere overwegingen van de schrijver meer rechtstreekse informatie over z'n gesprekspartners bevatten. Aan de mededeling dat bids. Boeyin- ga de begroeting bijzonder hartelijk was. hebben we niks. want geen sterveling leeft in de veronderstel ling dat de eerwaarde heer Boey- inga zijn gast een schop onder diens gat verkocht heeft. Maar dit zijn bijkomstigheden. Bo vendien nemen naarmate het boek vordert de begroetingen en de kop jes koffie af. Mijn bezwaar tegen deze bundel ligt ergens anders. Op het achteromslag staat: 'Als een rode draad loopt door dit boek de kracht van de Heilige Geest, die mensen inspireert en in beweging zet'. Welnu, dit boek geeft (en ver sterkt) de indruk dat je. als het gaat over de kracht van de Heilige Geest, je per se in de buurt moet zijn van geloofszendingen. Youth for Christ, charismatische beweging of gebedsgenezers. Piet Koenes heeft duidelijk affiniteit met deze (en daar komt het woord weer) pinkster-achtige hoek. ik had het al over zijn betrokkenheid. Maar ik zie niet in dat iemand die ln ton gen spreekt méér door de Geest geïnspireerd zou zijn dan iemand die sjouwt voor Amnesty Internati onal. Begrijp me goed. er staan in dit boekje voldoende dingen die ver helderend kunnen werken (ik denk bijvoorbeeld aan de rustige manier waarop dominee Van Leeuwen praat over de dienst der genezing), maar er wordt in 'In de kracht van de Geest' geen enkele poging ge daan de zaak een beetje in kaart te brengen. Wat Piet Koenes (of zijn uitgever) bewogen heeft de alfabe tische volgorde van de geïnter viewden te nemen, is me een raadsel. Waarom heeft hij dr. Kraan niet aan het slot gezet Deze Dr. K. J. Kraan Rotterdamse predikant kan de din-* gen tenminste duidelijk op een rij zetten. Piet Koenes had alvorens zeven interviews naar Kampen op te sturen, met zijn materiaal naar dr. Kraan moeten gaan en zeggen: kijk. deze verhalen komen met el kaar in een boekje, mag ik nu nog een verlengstuk maken aan mijn gesprek met u om een wat helder der kijk te krijgen op de Jezus- beweging, op die begeerte naar over-dopen, op de moeite met de officiële kerk bij mensen als Stroet hoff... Dr. Kraan ls een aardige, die had dit stellig gedaan en op die manier blijf je met een bundel terviews niet in het anekdoti sche steken, wat nu eigenlijk wel het geVal is. Naar (nogmaals), er is heus wel het een en ander te vinden in dit boekje en ten bewijze daarvan ci teer ik de volgende uitspraak van dominee Kraan: We spreken steeds over tongen taal of het spreken in tongen, maar eigenlijk is dit een onjuist woord. Voor 'tong' en 'taal' heeft het Grieks één woord. Het gaat om bidden en loven in klanken, waar voor het verstand de betekenis niet kent. maar waarin de geest van de mens zich uit onder leiding van de Geest van God. Dit kan ook 'in gedachten', in stilte gebeuren, zon der-dat de tong eraan te pas komt. .Men kan ook beter spreken over een 'geestestaal' of over 'een nieu we taal' of over een 'vreemde taal'. In 1 Cor. 14 schrijft Paulus: 'Ik wens dat u allen in tongen spreekt.' Dit is zijn verlangen, maar geen bevel. Paulus heeft zelf de zegen van de geestestaal ervaren en hij wenst dit al zijn mede-christe nen toe. Hij zegt dit eveneens van de gave der profetie. Niet 'jullie moeten allemaal profeteren', maar 'streeft er naar'. Contact na de dood door Pike en S. Kennedy. Vert. J. van Elswijk. Paranormale gebijt the: ttn-i L>\< nissen die de wereld schokten, Teleboek, Amsterdam. 277 16.90 Speel in je spel! door U. Ideeën voor kreatlef toneel. Callenbach, Nijkerk. 234 24.50 Leef verstandig, gids voor ee otm zond leven door W. J. Brown Elsevier, Amsterdam. 215 14.90 De liefdes van Napoleon. van P. Mackle. Het met 16 geïllustreerde boek van de tel serie. Ultg. Elsevier, AmsU rfer: 376 blz - 24.50 Uld Een tijdelijk monument-Link de helikopterlijn, door Hugo 5e druk in de Bij-reeks Bezige Bij, Amsterdam. 197 8.50 Wat kunnen wij nog doen? di Kübler-Ross. Vragen en ant den bij lessen voor levenden, i-- Ambo. Bilthoven. 151 blz - 1 raa. De zomer van de witte haai. van P. Benchley. Uitg. ®- c Utrecht. 225 blz - 15.90 mhc estra gesl LND.4 - 'kuu is and: bul Stt Vee NSE •traa raat cht raac I thei

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2