Kritiek op rol van Kamerlid Dankert Richard Burton trouwt prinses Niet meer dan twee borrels in stadhuis hi daze krant MODEHUIS S100S un 5.300 n gaat rter werken 4< ture op' 4( sj Nominee momoveert op bramen Waarom zweeg PvdA'er zo lang over omkoopaffaire? Heeft hij geen harde bewijzen? xon dient icht in er banden gezegd Hulp VS Turkije gaat toch door Laatste auto verlaat Deense fabriek Compromis na tweede veto van president over steun erioden zon Dankert en Keja strafbaar? Vrouw Rockefeller geopereerd wegens borstkanker Meer steun bij tewerkstelling leerplichtigen Nieuwe Leidlse Courant „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" VRIJDAG 18 OKTOBER 1974 55ste jaargang no. 168 Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding Stille Rijn 11 - Leiden - Tel. 20868. telijk dagblad voor leiden en omgeving straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 pei maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur BOVEN/ARNHEM Philips Ihoven en Enka Glanzstoff ■concern) te Arnhem zijn dopende voorraden in hun genoodzaakt een groot hun personeel voor enige te laten werken. Bij de egelen zijn ongeveer 5.300 betrokken. erktijdvdrkorting bij Enka zal rste instantie gelden voor zes maar de directie acht het itgesloten, dat verlenging met ns zes weken nodig zal zijn. Enka werken in totaal 13.000 1. De werktijdverkorting voor 3.000 man. verspreid verschillende Enka-vestigin- -co ver_ egp'° bet trk Q(:Xr rkortii s laat het personeel in de TL- ïfabriek in Roosendaal, waar personeelsleden werkzaam x werken, terwijl arbeids- irting wordt overwogen de lampenfabriek in Weert. 800 man werken. Verder personeel ontslagen in de f* Js-vestigingen in Australië en Ui and. Korter gewerkt zal er \J\ n in de vestigingen in West and en België. Van een verslaggever ROOSENDAAL Bij officiële gelegenheden, zoals recepties, op het stadhuis van Roosendaal zullen met ingang van 1 november niet meer dan twee rondjes alcoholhoudende dranken aangeboden worden. Frisdrank en koffie zullen royaler voorhanden zijn. Met deze maatregel willen B. en W. een bijdrage leveren aan de ver keersveiligheid en inspelen op de nieuwe wet, die 1 november van kracht wordt. Van een onzer verslaggevers LEXMOXD De 28-jarige hervormde predikant van Lex- mond A. van de Beek is voor nemens 20 november in Utrecht te promoveren tot doc tor in de biologie. Ds. Van de Beek heeft nooit biologie gestudeerd. Het was zijn hobby, vooral toen hij nog in Lunteren woonde. Zijn doc toraal examen theologie bood hem de gelegenheid te promo veren. In zijn (in het Duits geschreven) proefschrift be handelt hij de bramen van het Gelders district. Er zijn in Ne derland een kleine honderd braamsoorten, waarvan ds. Van de Beek er vijftig behandelt. Over twee jaar hoopt ds. Van de Beek ook te promoveren in de theologie, bij prof. dr. II. Berkhof in Leiden, op een on derwerp uit de twee-naturen- leer van Christus. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Verscheidene Tweede Kamerfracties, waaronder die van de PvdA, zijn weinig geluk kig met de rol die het PvdA-kamerlid Piet Dankert in de affaire rond de omkooppogingen van het Franse vliegtuig concern Dassault heeft gespeeld. De heer Dankert wordt verweten dat de Tweede Kamer door zijn optreden te laat op de hoogte was van de ernst van de situatie, toen in het Franse dagblad Le Monde het eerste bericht over de omkoopaffaire verscheen. Waarom, vraagt men zich af, heeft Dankert (en ook het VVD-kamerlid Keja) niet direct melding gemaakt van de omkooppogingen? Waarom hield Dankert zijn mond dicht toen de defensiecommissie over de zaak vergaderde toen het bericht in Le Monde was verschenen. Waarom ook zei Dankert diezelfde avond nog dat hij weliswaar geen con creet aanbood van Dassault had ont vangen, maar wel in een sfeer was geraakt waarin dat had kunnen ge beuren, terwijl nu in politiek Den Haag als vaststaand feit wordt aan genomen dat Dankert een door 1.8: 3.1 KI INGTON AFP.UPI) Ri- Nixon heeft gisteren een ingediend bij de federale ank in Washington om te imen dat het Witte Huis ban- ander materiaal vrijgeeft toebehoren. Volgens de ex- ;nt wordt de afspraak dat de zouden worden bewaard in luis waarvan Nixon en het overheidsdiensten Arthur on een sleutel zouden krijgen, ageleefd. irmalige Watergate-aanklager Jaworski heeft echtrw ver- Ie stukken niet te latép.. weg- zonder zijn goedkt iring. en staan ze onder toezicht 'hilip Buciijii, adviseur van ent Ford. Nixon heeft laten geen materiaal te blokkeren lodig is voor het Watergate- Voor nieuw materiaal wil de sident echter eerst zien of ze het recht op privacy of het ge van de uitvoerende macht Behalve gesprekken met rerkers zouden er ook zuiver nlijke stukken bij zijn. lieten gisteren weten dat als s gezondheid de komende tien vooruit gaat hij kan getuigen s het Watergate-proces, zon- naanvaardbare risico's'. EL De 77-jarige T. van der uit Heeswijk-Dinter (NB) het ziekenhuis te Veghel over- nadat hij 's middags in Eerde ijn flets onder een vrachtauto ekomen. Denemarken worstelt met een groeiende werkeloosheid. Bjj de autofabriek van General Motors in Kopenhagen liep deze week de laatste auto van de band. wat net verlies betekende van 750 arbeids plaatsen. De fabriek had sinds 1923 meer dan een half miljoen auto's geproduceerd. De werknemers hadden het laatste produkt van passende teksten en kransen voorzien. hem geweigerd aanbod van ruim een miljoen heeft gekregen. De heer Dankert heeft over de af faire gisteren een gesprek gehad met de Haagse officier van justitie, mr. A. Schimmel, die het onderzoek naar de omkoperij door de rijksre cherche leidt. Naar buiten toe blijft het kamerlid vaag over dat aanbod van ruim een miljoen gulden. Hij liet gisteravond een bericht van het ANP ontkennen, dat hij dit aanbod tegenover dit persoureau bevestigd zou hebben. Vanuit PvdA-kring wordt als ver klaring voor de soms tegenstrijdige en vage verklaringen van de heer Dankert gegeven dat deze geen harde bewijzen heeft van het aan bod en een aanklacht van Dassault wegens smaad vreest indien hij in het openbaar harde oeschuldigin- gen zou uiten. Hij heeft daarom niet meteen de justitie in de zaak gemengd maar de affaire langs een omweg via de pers laten uitlekken, aldus PvdA-kringen. Ook Keja voorzichtig Ook het VVD-kamerlid Keja is om dezelfde reden voorzichtig met zijn uitlatingen. Naar aanleiding van berichten dat de Nederlandse verte genwoordiger van Dassault, ing. J. Bot.terman hem 30.000 gulden had aangeboden heeft de heer Keja de ze week een brief van de advocaat van ing. Botterman gekregen waar in rectificatie wordt geëist. De heer Keja bevestigde ons gistermiddag nog eens rond de laarwisseling dat aanbod van 30.000 gulden te heb ben gekregen van een, niet met name genoemde, Nederlandse ver tegenwoordiger van Dassault. 'Ik heb dat toen niet verder verteld, omdat ik geen bewijzen had en bang was me belachelijk te maken', zei de heer' Keja. Het VVD-kamer lid en ook de vice-voorzitter van de defensiecommissie, B de Gaay Fortman (PPR), hebben deze week P. Dankert (links) en G. W. Keja Binnenland Geen 'vertrekpremie' 5 De Deskundigen 5 Enkel teleloontje kan men senleven redden 7 'Nauwelijks sociaal beleid bij omroep' 11 Buitenland Wapenrace Mi-Oosten 9 Z.-Afrika uit VN? 9 Kerk Zuidafrikanen breken met gereformeerden 2 Pinksterachtig 2 Sport Volleyballers al geslaagd 15 Nieuwe boeken Z Lezers schrijven 2 Radio en tv Strips, feuilleton 6 Recept, puzzel 6 Commentaar Weer, Dichtbij en verder Autonieuws, films 13 gebruik van academische dient te worden afgewe- omdat dit misbruik van iderstelde deskundigheid lijk maakt en machteloos- van anderen kan verster- Dr. N. Rodenburg (stelling bij proefschrift). WASHINGTON (AP, DPA, Reuter, UPI) President Gerald Ford heeft gisteravond een compromis bereikt met het congres over de Amerikaanse wapenhulp aan Turkije. Het akkoord werd bereikt na een tweede veto van de president ever de Amerikaanse militaire steun aan Turkije. doden niet zon en op de este plaatsen droog weer. inig wind en maximum- nperaturen circa 11 graden. DRGEN en OVERMORGEN: en toe regen, ook opklarin- a en weinig verandering in nperatuur. Zon op: 07.11 Zon onder: 17.39 Maan op: 11.53 laan onder: 19.55 uw geneesmiddel De wapenleveranties mogen nu voorlopig doorgaan op een aantal voorwaarden: Turkije moet toezicht houden op het staakt-het-vuren op Cyprus; O het mag zijn troepenbestand van 40.000 man op Cyprus niet vergroten; en O Turkije mag geen Amerikaanse wapens naar Cyprus verschepen. Direct nadat Ford zijn tweede veto had uitgesproken beschuldigden lei ders in het congres hem ervan de Turkse wapenzendingen naar Cyprus te steunen. Het congres had tot stopzetting van de hulp beslo ten omdat Amerikaanse wapens door de Turken zijn gebruikt bij de strijd op Cyprus. Het Huis van Afgevaardigden was er gisteren niet in geslaagd het veto van Ford ongedaan te maken. Het stemde weliswaar met 161 stemmen vóór en 81 stemmen té gen over een voorste het tweede veto te verwerpen maar door grote afwezigheid van de congresleden werd niet de twee derde meerder heid gehaald die voor verwerping nodig was. In bet eerste door het Huis aangenomen maar door de president getorpedeerde voorstel stond dat de militaire hulp aan Turkije onmiddellijk moest worden stopgezet. Daarna werd een com- nromis opgesteld dat de president de tijd zou geven de militaire hulp aan Turkije tot 10 december voort te zetten, tenzij Turkije Ameri kaanse wapens stuurde naar de troepen op Cyprus. In dat geval zou de hulp direct moeten worden beë indigd. Ook dit compromis vond de president onaanvaardbaar, omdat, naar zijn mening, dergelijke beper kingen de positie van de Verenigde Staten als onderhandelaar Inzake Cyprus in gevaar zou brengen. Een derde compromis bleek nu aanvaar- baar. Gratie Watergate President Ford heeft gisteren voor een ondercommissie van het con gres ontkend dat hij met Richard Nixon afspraken heeft gemaakt over de gratie die de voormalige president kreeg voor zijn aandeel in het Watergate-schandaal. De president noemde zijn optreden voor de commissie een 'ongewone historische gebeurtenis'. Ford gaf gisteren wel toe dat een week voor dat Nixon aftrad de staf chef van het Witte Huis, Alexander Haig, met hem had gesproken over gratieverlening. Ford verklaarde dat hij Haig geen enkele toezegging had gedaan. Hij was ten tijde van het gesprek nog vice-president. Een week later trad Nixon terug. Ford volgde hem op 9 augustus op. De president zei dat hij bij de gratie-verlening uitsluitend gehan deld had volgens zijn geweten en volgens zijn verlangen de wonden van Watergate te helen en vanwege de noodzaak de oud-president en zijn gezin verdere smart te bespa ren. Hij herhaalde dat Nixon door zijn aftreden al voldoende 'schaam te en schande' had geleden en dat een veroordeling of bestraffing van Nixon grote verdeeldheid zou heb ben gegeven in het Amerikaanse volk en de aandacht van belangrij ke problemen zou hebben afgeleid. Ford zei in zijn 5.000 woorden tel lende verklaring, die het antwoord vormde op veertien vragen die het congres hem had voorgelegd, verder dat er ten tijde van de gratie verle ning geen bewijs was van zelfs maar een mogelijke strafrechterlij ke overtreding van Nixon. Ook had Ford niet de beschikking over een medisch advies ten aanzien van de lichamelijke of geestelijke gezond heid van de president. Van onze parlemenlsreaclie DEN HAAG De Haagse officier van justitie mr. A. Schimmel gaat onder zoeken of de kamerleden Dankert en Keja strafbaar zijn omdu zij niet direct aan de justitie hebben gemeld dat men hen voor een omkooppoging had benaderd. Mr. Schimmel vertelde ons dit gisteravond. Hij was op het ogenblik alleen nog maar met het verzamelen van feiten bez'g en zal daarna gaan kijken welke wettelijke bepalingen van toepassing kunnen zijn. De vraag of de Kamerleden voor het niet direct vermelden van de om kooppogingen strafbaar zijn is deze week in de Tweede Kamer gerezen. Verschillende Kamerfracties en Kamerleden hebben hierover striideskun digen geraadpleegd. Op het punt van omkopingen gelden voor een groot deel voor volksvertegenwoordigers dezelfde bepalingen als voor ambtenaren. Volgens het ambtenarenreglement kunnen er disciolinaire maatregelen tegen een ambtenaar worden genomen indien hij nalaat te vermelden dat iemand geprobeerd heeft hem om te kopen. Hij kan dan geschorst of eventueel ontslagen worden. Voor een Kamerlid geldt het ambtenarenreglement uiteraard niet. De vraag is of de onschendbaarheid van Kamerleden van toepassing is op dit geval. Mr. Schimmel kon daar gisteren nog geen antwoord op geven. Hij moet de zaak nog onderzoeken. al een gesprek met de officier van justitie gehad. Komende maandag praat mr. Schimmel met de voorzitter van de commissie, het KVP-kamerlid Van Eisen. Deze heeft steeds ontkend dat hem ook aanbiedingen zijn ge daan. Hij toonde zich gisteren zeer verontwaardigd over het feit dat de heer Dankert er in het openbaar zijn verwondering over had uitge sproken dat Van Eisen dergelijke aanbiedingen niet nad gekregen. Intussen is bekend geworden dat het oud-CHU-kamerlid Kikkert sinds een jaar ais adviseur van Dassault optreedt. Wij konden de heer Kikkert niet. voor commentaar bereiken maar volgens NRC-Han- delsblad van gisteravond toonde de heer Kikkert zich verbaasd over de omkoopverhalen. Volgens hem moeten deze verhalen op een mis verstand berusten. De Tweede Kamer is gisteren ak koord gegaan met een verzoek van het CPN-kamerlid Wolff de minis ter van justitie over de affaire te interpelleren. Deze interpellatie zal volgende week worden gehouden. De interpellatie zal zich voorname lijk bezighouden met het formele punt van de verhouding tussen de Tweede Kamer en het onderzoek van het openbaar ministerie. Daar bij komt ook het oeleid van kamer voorzitter Vondeling aan de orde. Hem wordt verweten zonder toes temming van de hele kamer, aan de minister van justitie om een onderzoek te hebben gevraagd. Dr. Vondeling zal de Kamer voor het debat over deze zaak op de hoogte stellen van zijn rol in deze. LONDEN (Reuter. UPI) De Britse filmster Richard Burton; (48) pas gescheiden van Elisa beth Taylor, heeft weer trouw plannen. Burton heeft meege deeld dat hij 'zo spoedig mogelijk' in de huwelijksboot wil met de 18-jarige prinses Elisabeth van Joegoslavië. De prinses werd in 1940 uit Joe goslavië verbannen en groeide up in Kenia, Frankrijk en Grie kenland. Zij is een achternicht van de Britse kroonprins Char les. Prinses Elisabeth is eerder gehuwd geweest met Howard Oxenberg. een tcxlielmiljonair, van wie zij twee dochters (11 en 12) heeft. Later trouwde zij na een scheiding met de 30-jarige Engelse bankier Neil Bairour, van wie zij al enige tijd geschei den van tafel en bed leeft. Uit dit huwelijk heeft zij een zoon tje (4). Balfour stond bij de laatste ver kiezingen kandidaat voor de Conservatieve Partij. Hij werd echter verslagen. Volgens de voorzitter van dc plaatselijke af deling van de Conservatieve Partij had Balfour aangeboden zich terug te trekken in verband met de opbloeiende romance tussen zijn vrouw en Burton. Richard Burton en prinses Elisabeth van Joegoslavië. Pijnlijk Dealgemeen secretaris van Das sault, Pierre Francois reageerde gisteravond pijnlijk getroffen op de beschuldigingen aan het adres van zijn firma. Hij trad voor de VARA- tv in Achter het Nieuws in discus sie met Dankert. Francois ontkende zelf geld te hebben aangeboden en weigerde te geloven dat de verte genwoordiger van Dassault In Ne derland de heer Botterman dat wel zou hebben gedaan. Deze agent had, verzekerde de heer Francois, van Dassault in elk geval geen instructie gekregen te probe ren Kamerleden om te kopen. Overigens zei hij dat de heer Bot terman niet alleen Dassault maar de hele Franse industrie vertegen woordigt. Niettemin getuigt Dan kert in Achter het Nieuws dat voor hem Botterman Dassault was. De heer Francois beriep zich in de discussie herhaaldelijk op de vriendschappelijke verhouding die hij met Dankert had gehad. De Dassault-secretaris zei van Dankert de indruk te hebben gekregen dat de Nederlandse keus op de Mirage zal vallen omdat Dankert blijk had gegeven voorkeur te hebben voor een Europees toestel. Voorts toonde de heer Francois zich er verbaasd over dat Dankert bij een bezoek aan Bordeaux op 16 september nog had verzekerd dat de omkoopverha len in de Nederlandse pers vanzelf wel voorbij zouden gaan. NEW YORK (Reuter) De vrouw van Nelson Rockefeller, de Ameri kaanse kandidaat voor het vice- presidentschap, is gisteren geope reerd aan een kankergezwel in de linkerborst. De borst moest worden afgezet. Het is nog niet bekend of de kankerweefsels zich ook In an dere delen van het lichaam hebben verspreid. Als de kanker ook de lymfeklieren heeft aangetast is haar kans op genezing 70 procent, en anders is er 90 procent kans op volledig herstel. Nelson Rockefeller noemde hst gis teren een 'ironische en ongelooflij ke samenloop van omstandigheden' dat zijn vrouw Happy en de vrouw van president Ford door hetzelfde lot zijn getroffen. Enkele weken geleden moest de rechterborst van Betty Ford namelijk worden afge zet. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Boersma heeft besloten om met ingang van 1 oktober meer subsidie te verlenen aan werkgevers van jongelui die nog ten dele leerplichtig zijn. Het doel van de minister is: het volgen of voortzetten van eer. opleiding in een bedrijf ingevolge het leerlin genstelsel niet in gevaar te bren gen. De toenemende werkloosheid treft namelijk vooral de jongeren. (ADVERTENTIE) JAKARTA (Reuter) De Portuge se minister van overzeese gebieds delen Almeide Santos heeft giste ren onafhankelijkheid voor Portugese deel van Timor genoemlf. het 'irreëel' JONGE 0UB8EIE die moeijmx GRAAN JfKVER die ispeweidia

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1