GM stelt komst van Wankel-motor uit autobiografie- m Y////////////S Een plakje leven Voor het vuilnisvat eesterwerk van iklos Jancso Vol gas met Herbie mpremieres van deze week Laat 'ns wat van je... Fiat zoekt herstel in middenklasse met nieuwe 131 Mirafiori Trieste Londen Motor Show: autoverkoop een kwart lager /KWARTET VRIJDAG 18 OKTOBER 1974 AUTONIEUWS/FILMS T11/K13 Huil niet met je mond vol door Sicco de Jong Uit Pascal Thomas' eerste film 'Les Zozos' bleek één ding zonne klaar: de regisseur kon voortreffelijk registreren. In zijn tweede film 'Pleure pas la bouche pleine' (Huil niet met je mond vol) toont hij zich daarin een meester. 'Huil niet met je mond vol' is puur natuur, het is een plakje leven van het Franse platteland. Alles gaat zo gewoon dat je niet eens kunt zeg gen dat Pascal Thomas zijn mensen bespiedt. Het lijkt wel of hij ze gewoon volgt in hun dagelijkse doen en laten, zonder bijbedoelin gen. Middelpunt is het meisje An nie dat een halve verhouding heeft met Frédéric. Er komt altijd wat tussen: of Annie heeft geen zin, of Frédéric wil niet omdat hij krach ten moet sparen voor het wielren nen. Zo komt het dat Annie in de vacantie. als Frédéric in dienst is, wordt ontmaagd door een halfge bakken playboy die zich in een witte sportwagen voortbeweegt. Geen paniek, geen huilbuien. Ze was eraan toe, vindt zijzelf en haar moeder deelt die mening. Een tante sterft en wordt begraven, een zusje krijgt haar eerste men struatie, een peetoom arriveert met de caravan en wil wat met Annie maar komt van een koude kermis thuis, het hoort er allemaal bij. Bij het gewone leven, dat bijna pro bleemloos verloopt. Wel een verademing, zo'n frisse, charmante film. Thomas Pascal speelt met de generaties om Annie heen: haar kleine zusje, haar vader en moeder, haar grootmoeder, ze Le Trio Infernal krijgen allemaal de aandacht die ze verdienen. Het landschap is voort durend gebaad in een verrukkelijk zomerlicht, het is gehuld in een romantisch waas. Maar de mensen laten zich door die romantiek niet in het minst beïnvloeden, ze den ken en handelen zeer nuchter. Deze tegenstelling draagt in niet geringe mate bij tot de aantrekkingskracht van de film en ook tot de levens echtheid. Gepieker gedijdt inder daad beter in de motregen. Is 'Pleure pas la bouche pleine' een neo-realistische film? Een natura listische? Hij heeft van allebei een beetje, Thomas heeft met de Itali aanse neo-realisten bijvoorbeeld gemeen dat hij geen beroepsacteurs gebruikt maar gewone mensen, doch het sociale sentiment is ge heel en al afwezig. Daarom vormt hij eigenlijk een genre apart. Claude Chabrol vroeg zich, in een interview met Frank Zaagsma af, of Pascal Thomas door zou kunnen gaan met filmen 'zonder complexi teit'. Voor de vuist weg, zogezegd. Nee. waarschijnlijk niet als hij niet in herhalingen wil vervallen. Maar goed, dat wachten we dan maar rustig af. 'Huil niet met je mond vol' is in elk geval een uitermate geslaagde film. W. Wielek-Berg Amsterdam- De Uitkijk, 18 jr) (ADVERTENTIE) Het Italiaanse autoconcern Fiat heeft in de klasse tussen één en twee liter motorinhoud in heel Europa de laatste twee jaar ter rein verloren aan zijn concur renten. Om dat terrein te her winnen introduceert de fabriek in Turijn vandaag het nieuwe model 131 Mirafiori, waarvan de goedkoopste uitvoering in Ne derland rond tien mille gaat kosten. Het is 'Fiat's antwoord op de ver anderingen in de publieke houding tegenover het autorijden en de au to gedurende de afgelopen jaren, waaraan de energiecrisis nieuwe inhoud heeft gegeven', aldus de fa briek. Fiat. het merk dat altijd vooropge lopen heeft met fel optrekkende auto's, heeft met de 131 een wagen uitgebracht, die geen 'overvloedig hoge prestaties meer heeft'. De na druk van de nieuwe 131 ligt op comfort, veiligheid en een mode grillen trotserende elegance. Want ook de tijd van modieuze model wisselingen is voorbij. Het carosse- rieontwerp blijkt strak en efficiënt Om tot een laag benzineverbruik te komen hebben windtunnelproeven een belangrijke invloed op de vorm gehad. De behoorlijk ruime wagen heeft om reden van kosten achterwiel- aandrijving. De duurdere voorwiel- aandrijving is ln deze klasse niet meer nodig om ruimte te winnen aldus Fiats Ingenieurs. Ruimte is ook onder de motorkap te vinden, wat het onderhoud vergemakkelijkt, terwijl er tevens plaats is voor het installeren van extra's als aircondi tioning. mllleuvoorzienlngen en dergelijke steeds meer gevraagde De Fiat 131: in het gamma van het Italiaanse merk tussen de 128 en 132. Er zijn in totaal elf basisversies van. zaken. Bovendien heeft Fiat het plan de 131 over twee jaar met een dieselmotor van eigen ontwerp uit te brengen, waarvoor ook meer ruimte nodig is. De 131-serle kan tegen bijbetaling verder het com fort van een automatische trans missie of de zuinigheid van een vijfversnellingsbak krijgen. Elf basisuitvoeringen De nieuwe serie heeft elf basisuit voeringen: vier tweedeurs, vier vierdeurs en drie 'familiales'. De verschillen liggen in motoren van 1300 of 1600 cc en Standaard of Speclal-uitvoering. De 1300 cc mo tor levert 65 DIN-pk vermogen, haalt officieel een top van 150 km. per uur en verbruikt rond 1 op 11 e 1 op 12. De 1600 cc-75 DIN-pk motor haalt 160 km. per uur en komt tussen 1 op 10 en 1 op 11. De 1300 cc heeft al een behoorlijke trekkracht, maar de nieuwe Fiat is duidetljk niet meer in de eerste plaats als pittig type geconstrueerd. Het comfort is opmerkelijk: een goede vering en beperkt motorge ruis. Veiligheid is te vinden in een hechte kooiconstructie met balken in de portieren, indrukbare bum pers - ook tegen parkeerbotslnkjes - en een schokabsorberende stuur- kolom. De Fiat 131 is daarmee veel moderner dan zijn voorganger, de 124, die ln Italië uit produktie is genomen, maar die uit Spanje blijft komen. De Fiat 124 heeft in de Russische Lada. met dezelfde vormgeving, een concurrent gekre gen in verscheidene Europese lan den. Wel laat Fiat de alleen in Italië gebouwde 124 Sportcoupé voortbestaan. De nieuwe 131 onderscheidt zich ook nog door de bijnaam Mirafiori, b^oeld 'als een hommage aan de medewerkers van de gelijknamige fabriek', welke medewerkers van de oudste en grootste Fiat-vestiging echter vorige week tijdens de pers presentaties staakten en demon streerden ln Turijn. Importeur Leo nard Lang b.v. te Amsterdam krijgt de Flat 131 begin Januari ln de showrooms. Dngaarse regisseur Miklós Jancsó is beroemd, maar slechts ine kring. Veel verder dan festivals zijn zijn films niet ge il. En toch is hij een van de weinige hedendaagse regisseurs en onmiskenbaar eigen gezicht. een paar meter film gezien ?eet je, dat je naar 'een zit te kijken. Hij maakt het ischouwers niet gemakkelijk, ils ze zich de moeite willen ten het eerste kwartier een manier van kijken aan te worden ze rijk beloond, tode Psalm' speelt zich, zoals films, af in een historisch ïseerde situatie (in dit geval jerenopstand aan het eind vorige eeuw) maar is zo met symboliek, dat hij voor den model kan staan. Hongaarse vlakte spelen de jnisten een soort Middel- mysteriespel. dat niettemin werkelijkheid is. De opstand ran te voren tot mislukking id dat weten allen die eraan nen. (Niet voor niets is het op of we n d'r op lat d'r-op-slaan werden Bud !r en Terence Hill, Italianen ms, ook ingehuurd. Zwaarge- Bud was bokser, worstelaar, ampioen, en Terence komt letisch van een goede sport- Ze zijn meer voor actie dan cteren. Nu eens niet in een western, over Trinity en zo. li willen zij een autootje te- in schertsgangsters, die het den. Een kinderlijk idiote ir-slechterik. Joh Sharp, bij- n door Donald Pleasance als taar komieke duitse dokter in raad, willen een wolkenkrab- een kermisterrein zetten. En te kijkt graag naar de koord es. Dus vloeren hij en Bud el goede stuntlieden op alle ren. Zij laten de bende alle van een sportlokaal zien, motorduivels in de vernie- lotsen met auto's, rijden per rap op trap af, een restaurant tonnetjes tot een puinhoop, ruilen voor een moordenaar mallotig zangkoortje.... dat werk allemaal Voor de pure en smijtleut. En daarbij blij - dan doodkalm welgemutst, lo Fondato. die Jiet bedacht, het geregisseerd ook. erdam - Rembrandtpleinthea- Bellevüe-Cinerama, Rotter- 'inerama 14 j). leidmotief een lied uit de Duitse boerenoorlogen: 'Geschlagen keh- ren wil nach Haus die Enkel fechten's besser aus'). Het geweld, dat bijna speels begint (een dood geschoten boer staat lachend op, het bloed op de doorboorde hand palmen van een meisje verandert in rozetten), komt meedogenloos nader, de opstandelingen worden omsingeld en neergemaaid, de ri vier is rood van bloed, de zanger, die elke gebeurtenis in een lied vangt en verheft, zwijgt. 'De Rode Psalm' is echter minder uitzichtloos dan veel van Jancsó's andere films, ook al is hij vol bitterheid en droefenis. Een jonge vrouw, de en gel der wrake, sterft niet, zij krijgt bovennatuurlijke krachten, zij ver beeldt. de toekomst. Prachtig is het soms bijna onmerk baar, soms. dwingend, opdringen van de symboliek: een vlieg zoemt over een tafel volgeladen met fruit en groente, op de lege vlakte ver schijnt plotseling, zonder spoor baan. een trein vol soldaten. Soms krijgen we even de tijd om de prachtige choreografie van de beel den te bewonderen, maar die is nooit behaagzuchtig. Die is een aanduiding van de stilte voor de storm Voor mijn gevoel heeft Jancsó met 'De Rode Psalm' zijn meesterwerk gemaakt. Hij spreekt, meer dan 'Agnus Dei', meer dan 'De Roden en de Witten' en 'De Hopelozen' zowel tot het hart als tot het verstand. W. Wielek-Berg Amsterdam- Cinetol, 18 jr 'Le Trio Infernal' maakt, met 'Les Valseuses' en 'Grandeur Nature' deel uit van een infernaal trio ero tische Franse komedies, waarvan scherts en smeerlapperij de voor naamste ingrediënten vormen. De voormalige acteur en journalist Francis Girod. die met 'Le Trio Infernal' zijn regie-debuut maakte, dist met het raffinement van Hollywood-komedies uit de jaren dertig een aantal walgelijke scènes op. Michel Piccoli, na 'La grande Bouf- fe' blijkbaar verzot op dit soort super-cynische rollen, speelt er een mondaine advocaat van kwade za ken uit de jaren twintig in, die tafel en bed deelt met twee Duitse zusjes (Romy Schneider en Mascha Gomska). Over de waanzinnige op lichterijen van het drietal kun je nog wel ongestoord lachen, er zit in het begin van de film veel ironie en ook de nodige satire, maar dan komt het klapstuk en dat wékt braaklust op. Op kerstavond ver moorden ze, onder het spelen van O Tannenbaum!', een rijk echtpaar, wier vermogen ze in de wacht wil len slepen. Ze trekken schorten aan over hun elegante avondkleren, sol len wat met het bloedbesmeurde lijk van Andrea Ferreol (de dikke vrouw uit 'La grande Bouffe') en kwakken vervolgens de doden in twee badkuipen met zwavelzuur. De lichamen veranderen in een aan bloed en uitwerpselen herinneren de, substantie. De advocaat en zijn twee concubines slepen de hele nacht emmers met dat brouwsel naar de tuin. Romy Schneider glijdt ermee uit op de trap, Piccoli kleddert er zijn goeie broek mee vol, Mascha Gomska snoept onder wijl onverdroten uit een pan met macaroni, en ook andere lusten worden en passant bevredigd. Daarna gaat de film als een nacht kaars uit. Begrijpelijk, want een climax is niet meer mogelijk. Wat moet je ermee? In het vuilnisvat stoppen. Herbie, het eigenzinnige autootje uit The Love Bug, is weer op toe ren. Zijn eigenaresse, een lieve grootma. Helen Hayes, woont, met een denkend café-orgel en een ou de tram, in een brandweerpost. En die moet omver van de machtige, sadistische afbreker en bouwer van geweldige afschuwlijkheden. Keen- an Wynn maakt daar een komisch tirannieke driftkop van Ken Berry is zijn zachtzinnige neef die naar de tegenpartij overloopt, omdat grootma ook nog een aardig, hoe wel hardhandig, meisje in huis heeft. Het huwelijk zit er van het begin af aan al in, en grootmoeder vindt zelfs een tweede man in haar eigen tram, als die weer eens rijdt. Onbestuurd overigens. Maar die dubbel happy-ending zou niet mo gelijk geweest zijn als Herbie die breker met zijn bulldozers en tra wanten niet had verslagen. Herbie rijdt zelfstandig. Naar het strand voor het romantische paar, onder water als de strandweg is afgezet. door deuren als het moet. op twee zij- of twee achterwielen, tegen een steile wand, langs een afgrondelijke rand van een wolkenkrabber, door het kantoor van de vijand, in een schuimbadHerbie botst en springt, gromt en valt aan. Ze heb ben er in de Disny-studio's weer alle filmtrucs tegenaan gesmeten. Onder regie van Bill Walsh die het wilde, vernielzuchtige sprookje ook verzon. Het plezier moet weer van de dolle acties komen. De mensen, hoewel aardig gespeeld, komen pas daarna. De strijd tegen de techniek die alles wat ouderwets en gezellig is wil opruimen wordt hier. merk waardig genoeg, gevoerd door de techniek, zodat de satire, die er eerst in lijkt te zitten, zichzel* opheft. Maar zo nadenkend hoeft niemand te zijn bij een film die alle leeftij den moet laten lachen om een me chanische wanorde. (Amsterdam-Cineac Damrak, City 2, den Haag-Rex, Rotterdam-Lu- mière I, al) W. W.-B. Dit is van 16 tot 23 oktober, de Lustrumfilmweek van Cinemanifes- tatie. In Utrechts Camera, Studio, Scala, en in Eindhovens POC en Studio M, worden 's morgens, 's middags, 's avonds en 's nachts, meer dan vijfentwintig, voor Nederland nieu we, films vertoond. Uitgezochte films die, om een of andere reden, net niet in de gewone bioscopen komen. Of door de Cinemanifesta- tiemlsschien net wel Er zijn wer ken van filmers die wij nog niet kennen of waarvan wij een tijd niets zagen. Van de Fransen Pascal Thomas, Jacques Rivette, Yannick Bellon, Jean-Charles Tacchella bij voorbeeld. Van de Spanjaarden Luis G. Berlange en Juan (zoon van Luis) Bunuel. Van wel vijf jonge Amerikanen, de Zuid-Amerikaan Jean-Louis Jorge, een nieuwe Itali aan en weer eens iets van Dusan Mavejev. die niet meer in zijn land werkt. Er komen ook films uit lan den waaruit wij weinig te zien krij gen: Canada, Zwitserland, Israël en Sowjet-Unie. Met de films worden ook weer makers en spelers ver wacht, en dus gesprekken en dis cussies. Het zal in de theaters en in Utrechts Cinéave weer gonzen van bevrijdigheid, en nevenbedrijvighe den. Wij zullen er bij zijn om er zoveel mogelijk, noodzakelijk kort, van te verslaan, in de hoop dat wij dan later op sommige films uitvoe riger terug moeten komen, doordat zij de weg naar de bioscopen wel gevonden hebben. De vier vorige Cinemanifestaties zijn van belang geweest en het programma van de vijfde ziet er weer belangwekkend uit. De openingsfilm Huil niet met je Mond Vol (Pleure pas la bouche Pleine) van Pascal Thomas, draait meteen al in Amsterdams Uitkijk en wordt daarom hieronder uitvoe rig besproken. Hoe lang hebt u nou al niks gehoord van en die in wonen? Bel dan zélf's op. En praat weer lekker bij. U hoeft dan niet op een paar minuten te kijken. Want 's avonds en in het weekend belt u voor half geld door heel Nederland. General Motors heeft besloten de introduktie van de Wankel-motor in Amerikaanse seriemodellen voorlopig uit te stellen. Het is voor het eerst, dat GM duidelijk laat uitkomen, dat er toch nog pro blemen rond de Wankel-motor bestaan. zwaar gemaakt tegen het beduidend hogere benzineverbruik van de mo tor met draaiende zuigers. Deze worden er voornamelijk verkocht door Mazda, welk merk tot vorig jaar sterk in opkomst was, maar nu zijn verkopen met veertig procent ziet dalen. In Nederland is behalve de RX- serie van Mazda alleen nog de NSU RO 80 met Wankel-motor te koop. Citroën heeft eveneens een Wankel auto, de GS Birotor, maar die wordt nog vrijwel alleen in Frank rijk verkocht. De hogere benzine prijzen maken het project, dat sinds het begin van de jaren ze ventig een enorme kans van slagen leek te hebben, ineens zeer onaan trekkelijk. Volgens de heer Cole heeft General Motors een 'aanzienlijke vooruit gang' geboekt met de research voor de rotatiemotor. 'Maar de bijzondere strenge uitlaatgaseisen voor 1977, waarvan wij zelfs niet zeker zijn of wij er aan kunnen voldoen met de bestaande motoren, maken het on mogelijk een nieuwe motor in pro duktie te nemen, die het in het huidige stadium niet haalt', zo voegde hij er aan toe. Eerder dit jaar zette Ford de ontwikkeling van de rotatiemotor geheel stop: bij GM gaat het om een uitstel van onbepaalde duur. Voordelen Maar wel blijven GM's Ingenieurs van mening, dat de rotatiemotor door zijn beperkte afmetingen en gewicht belangrijke voordelen biedt, met name voor kleine auto's. Het was de bedoeling de 'kleine GM-modellen, die voor 1975 uitge bracht zijn. met een Wankel-motor uit te rusten. Voor Europese kleine wagens lijkt voorlopig de factor produktiekosten, vergezeld van de hogere brandstofkosten, de rotatie- motor de weg te versperren. Maar wel zijn vorige maand op de tweewielertentoonstelling IFMA in Keulen motorfietsen met Wankel motor getoond. Hieronder bevond zich de Van Veen-OCR, gebouwd in Amsterdam met motoren, gebaseerd op die van de Citroën GS Birotor, de Duitse Hercules en een nieuwe Norton Triumph van BSA uit Enge land. BSA heeft echter nog geen beslissing over serieproduktie geno men. In Japan werken de motorrljwielfa- brieken Suzuki en Yamaha aan nieuwe Wankel-motoren. Maar daar is met de Mazda van Toyo Kogyo de auto nog als enig vervoermiddel in seriefabricage van Wankel-mo toren voorzien, iets waar binnen kort weinig verandering in te ver wachten valt. De toekomst van dr. Felix Wankel's uitvinding is na twintig jaar pio nieren nog steeds onzeker, ondanks de vele licenties in de Amerikaanse, Europese en Japanse industrie. Deze week is in Londen de tweede internationale autotentoonstel ling van dit najaar begonnen. Deze London Motor Show wordt onder veel gunstiger omstandigheden gehouden dan de zondag gesloten Parijse autosalon, doordat de verkopen van auto's in En geland met rond 27 procent teruglopen. De Franse industrie ging in totaal in eigen land 7 procent terug. Grote verliescijfers, een zojuist beë- eindigde stakingsgolf en sinds kort weer een toenemende import zijn de zorgen van de Britse autofabri- kantèn, die in Londen nog geen duidelijk tegenoffensief openen. British Leyland heeft vier gloed nieuwe modellen in voorbereiding, maar introduceert thans alleen een variant van de Austin Allegro on der de naam VandenPlas 1500. Chrysler heeft een aantal detailwij zigingen op de Sunbeam-serie aan gebracht, het enige nieuws van de in grote zorg gewikkelde drie Ame rikaanse dochterondernemingen in de Engelse automobielindustrie. De beste resultaten worden nog ge boekt door de fabrikanten van de duurste modellen. Rolls Royce en ook British Leyland's merk Jaguar doen goede zaken. Op de London Motor Show staat ook weer een nieuwe sportwagenmerk: Strada, een model met glasvezel-plastic carrosserie en een 1600 cc motor van Ford met dubbele carburateur. Slechte zaken doen vooral Vauxhall de GM-fabriek en Volkswa gen. Renault heeft zich nu met een marktaandeel van 4,3% tegen 4,0% vorig jaar als importmerk nummer één gekwalificeerd, gevolgd door Datsun, van welk merk het aandeel ln de verkoop toenam van 3,5% tot 3,9%. De grootste stijging bij de importmerken boekte Fiat: van 2,7% naar 3,5%. British Leyland's aandeel in de ver koop nam toe van 31% tot 33.3%. Dit ondanks een prijsstijging van 26 procent sinds 1 januari 1974. De export van British Leyland ontwik kelt zich gunstig, aldus een woord voerder van het concern. De Mini is Engelands meest geëxporteerde auto: op 26 augustus j.l. kwam de 35 miljoenste in vijftien jaar tijd van de band. De top-Mini, de 1275 GT, heeft thans grotere wielen ge kregen. De Rover Triumph divisie van Bri tish Leyland heeft voor het eerst op de London Motor Show één stand voor beide merken, waar o.m. een zuiniger Triumph 2500 TC als nieuw type te zien is. Aanvankelijk werden onoverko- menlijke moeilijkheden geheel ont kend. De bedoeling was zelfs dit najaar met een Wankel-motor uit te komen in enkele kleine Chevro- lets. Maar reeds eerder heeft GM meegedeeld, dat dit wel tot het volgend voorjaar zou gaan duren. Volgens zeggen van GM's president Edward N. Cole, die deze maand zijn functie overdraagt aan de lei der van GM's overzeese operaties Elliot M. Estes, vormen de uitlaat gassen nu de grootste problemen voor de rotatiemotor. In Amerika is sinds de oliecrisis ook al veel be- De Van den Plas 1500 op basis van de Austin llegro met 1,5 liter motor van 69 DIN-pk en luxere afwerking. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13