Nixon loog om huid te redden ërofiif-l priji Helft van de olie uit Noordzee nog niet boven water Vrouwen Katendrecht zoeken heil bij politie !n deze krant Het Kwartet ictrice wil Is eerste affiche larokkanen neren hun Suikerfeest Ripekse minister vros afgetreden ogezegd Fords minister sust Russen Advocaat van Ehrlichman: Hoge onderscheiding voor hulp aan joden in oorlog Pendeldienst voor liemïne-sr-iokkel BP-topman zeer optimistisch Statiegeld op frisdrankfles vijftig cent Italiaanse agent gedood bij gevecht Hoger personeel: drie vakcentrales willen SER slopen Beyers Naudé krijgt zijn paspoort terug Onder vonrMond Leidse Courant WOENSDAG 16 OKTOBER 1974 55ste jaargang no. 166 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen ;LIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 12,02 pet maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur A.M. ring a «STERDAM De Engelse •trice Jessica Benton heeft bij Burgwal Films in Am- irdam bezwaar tegen ge- aakt, dat zij niet als eerste vermeld op de titelrol en affiches voor de film 'De 5 in de 4-daagse'. ilgens een woordvoerder Burgwal Films was deze ausule ook in haar contract (genomen. Filmproducent >ne van Nie denkt er echter et over Jessica Benton als rste te vermelden, omdat ilgens hem in dat geval de itelijke hoofdrolspelers hnny Kraaijkamp en Jan aazer tekort worden ge- an. ssica Benton eist, dat alle rtoningen van de film stopt worden als haar ver- ngen niet binnen één week ingewilligd. TRECHT Op grond van (rekeningen van het KNMI De Bilt en op advies van Stichting Moskee en een arokkaans theoloog, zullen Marokkanen in ons land ndaag het suikerfeest vie- n als afsluiting van de vas- nmaand ramadan. it slotfeest valt ieder jaar i een ander tijdstip en ardt bepaald aan de hand n zon- en maandstand. De arokkanen hebben op dit id-fitr' feest een vrije dag vieren die met een gezelli- familiemaaltijd en een htendgebed. EKSE MINISTER MAVROS AF ENE (DPA) De Griekse mi- van buitenlandse zaken en premier, George Mavros, is op aek van zijn partij uit de rege- Karamanlis getreden. Zijn par- e Unie van het Centrum, waar- zich de groepering 'Nieuwe iten' heeft aangesloten, had os daarom verzocht opdat de j bij de algemene verkiezingen 17 november niet al te zeer ge- tificeerd zal worden met de re- ig-Karamanlis. 09k>0! half uur overwerken per k is voor niemand een offer. Wim Tetteroo over actie Volkenvelden folkenvelden. afgewisseld ir opklaringen en op de eeste plaatsen droog weer. de morgen optrekkende ist. Maximumtemperaturen nstreeks 10 graden Celsius. Iver het algemeen weinig id. ORGEN EN OVERMORGEN: tselijk regen, vooral in de acht minder koud. Morgen zon op: 07.07 onder: 17.43 maan op: 09.42 onder: 18.23 ntoonstelling venslang zitten' De Amerikaanse minister van financiën. William Simon, heeft tijdens zijn bezoek aan de Sowjet-Unie het kan toor in Moskou geopend van de Amerikaans-Russische raad voor handel en economische zaken. Simon (met bril op) deed dit met het doorknippen van e$n lint. Simon is onder meer met de Russen aan het praten over de kwes tie van Amerikaanse .graanleveranties aan de Sowjet-Unie. President Ford had eerder plotseling besloten de le vering van graan ter waarde van 1,3 miljard gulden te blokkeren. Simon is nu bezig de Russen wat te kalmeren. Zo heeft hij in Moskou gezegd dat de VS niet anders kunnen dan 'vreedzame, positieve betrekkingen' handha ven met de Sowjet-Unie. WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) De advocaat van John Ehr lichman heeft oud-president Richard Nixon ervan beschuldigd op zettelijk gegevens over Wategate te hebben achtergehouden, 'om zijn eigen huid te redden'. Volgens de advocaat heeft de oud- president zijn toenmalige medewer ker 'bedrogen, misleid, belogen en gebruikt' om zijn eigen activiteiten geheim te kunnen houden. Met donderende stem verklaarde advo caat William Frates tijdens het Watergateproces in de doodstille rechtszaal dat Ehrlichman het 'slachtoffer' was van een complot en niet een 'deelnemer'. Volgens Frates zullen de geluidsbanden be wijzen dat Ehrlichman voortdurend ervoor heeft gepleit de waarheid over Watergate te onthullen. Hij onderstreepte dat Ehrlichman nooit iets over deze banden heeft gewe ten. Nixon en zijn andere topmede- werker Bob Haideman zouden het bestaan van geheime opnameappa ratuur voor hem hebben geheim genouden. De advocaat maakte bezwaar dat de namen van Ehrlichman en Haide man voortdurend in één adem wor den uitgesproken. Hij hield de jury voor dat ook zij geneigd zal zijn alle verdachten 'in één pot' te stop pen. 'Maar we zijn hier om Ehrlich man te verdedigen en niet de an dere verdachten'. Hij voegde eraan toe dat- het niet makkelijk was voor Ehrlichman een man af te vallen voor wie hij zes jaar van zijn leven heeft gegeven. Volgens Frates heeft Nixon het af gelopen jaar Ehrlichman gedwon gen af 'e treden. Vlak daarvoor zou hij hebben gezegd: 'John, jij bent mijn geweten. Als ik jouw raadge vingen had opgevolgd was ik in deze situatie niet terecht gekomen' Bij zijn aftreden heeft Nixon zich volgens Frates tegenover iedereen verontschuldigd, maar niet tegeno ver Ehrlichman 'omdat dat te laat was.' Nixon zelf is niet op de Wa- tergate-zitting die maandag begon, aanwezig, vanwege zijn gezondheids toestand. Hij rust op het ogenblik uit in San Clemente aan de west kust. Mortren wordt een hoorzitting gehouden over de vraag of Nixon a! dan niet gedwongen zal worden als getuige te verschijnen in het proces tegen zijn v »ormalige medewerkers. Tijdens het proces zal John Dean. de eerste medewerker van Nixon die beschuldigingen tegen de oud president heeft geuit, getuigen. Zijn geloofwaard'gheid werd gisteren door Frates in twijfel getrokken. (ADVERTENTIE) Wollen mohair coat. In groen, rood en kobalt. M: 40/52 John Ehrlichman op weg naar de rechtszaal, waar hü zal te rechtstaan wegens Watergate. Volgens hem heeft Dean pas beslo ten met de justitie samen te wer ken toen er geen redden meer aan was. Behalve Ehrlichman staan terecht voor ten twaalf man sterke jury die overwegend uit vrouwen en ne gers bestaat de genoemde Bob Hai deman. oud-minister van justitie John Mitchell, zijn plaatsvervanger Robert. Mardian en de juridische medewerker van het comité voor de herverkiezing van Nixon Kenneth Parkinson. Het schijnt dat deze verdachten .net name Haideman en Mitchell, niet van plan zijn zich tegen Nixon te keren zoals Ehrlich man gisteren heeft gedaan. De voornaamste organisator van de inbraak in het democratische hoofdkwartier in het Watergat,e-ge- bouw in Washington G. Gordon Liddy is inmiddels tegen betaling van een borgsom van 5.000 dollar op vrije voeten gesteld. MELBOURNE De 79-jarige uit Leeuwarden afkomstige Martha Tante Mart' Stroop beeft in Melbourne uit handen van de Israëlische ambassadeur in Australië de hoogste onderscheiding ontvangen die wordt verleend aan degenen die tijdens de oorlog joden hebben geholpen en gered. Martha Stroop en haar in 1959 overleden echtgenoot hpbben tijdens de bezetting in Leeuwarden honderden joden geholpen Het gezin ging in het begin van de jaren vijftig naar Australië en 'tante Mart' is sinusdien actief geweest in het werk van de gereformeerde kerk 'reformed churches' in Australië en op ander sociaal gebied. RIJSBERGEN De rijkspolitie heeft in Rijsbergen (NB) vijf Chinezen aangehouden die ver dacht worden van heroïne smokkel. De Chinezen, afkom stig uit Singapore, bicken een soort pendeldienst per vliegtuig en boot naar Europa te hebben, waarbij heroïne werd mee gevoerd. In hun woning werden een aan tal zakjes heroïne gevonden met een totale inhoud van 2394 gram. Van een onzer verslaggevers MÜNCHEN Het optimisme over de gas- en olierijkdommen in de Noordzee wordt met de dag gro ter. Een topman van Britisli Petroleum (BP) zei gisteren in Mür.chen dat de helft van de totale voorraden onder de zeebodem nog moet worden gevonden. mantelspecialist Leiden, Haarlemmerstraat 163a. Den Haag, Schoolstraat 24; Leyweg 954; Winkelcentrum Leidsenhage, Jasmijnhof 8 Rotterdam. Oude Binnenweg 127; Noordmolenstraat 63; Groene Hille- dijk 200; Hoogstraat 181Winkel centrum Zuidplein, Hoog 577 Dordrecht. Sarisgang 5 j Van onze financieel-economische DEN HAAG Het statiegeld op grote limonadeflessen wordt met ingang van 28 oktober verhoogd van een kwartje tot vijftig cent. Kleine frisarankflesjes komen van, vijftien cent op een kwartje. Voor de grote flessen is het de eerste verhoging van statiegeld sinds 1952. 'Met de maatregel ho pen wij te bereiken, dat meer fles sen worden teruggebracht', zei mr. J. R. A. Jansen, voorzitter van het Bureau Bierhandel en Mineraalwa terindustrie. De laatste jaren is het percentage verloren gegane flessen sterk gestegen. 0 Zie ook financiële pagina. MILAAN (UPI) Bij een vuurge vecht tussen stadsguerrilla-strijders en de politie in Milaan is een onderofficier van de Italiaanse Ca rabinieri gedood en één van de guerrilleros gewond. De totale oliereserve in de Noordzee schat hij op zeven miljard ton en de totale gasvoorraad op 2500 mil jard kubieke meter. Ter vergelij king: de Europese Gemeenschap gebruikt per jaar tegen de één mil jard ton olie en de Nederlandse aardgasvoorraden bedragen iets meer dan 2500 miljard kubieke me ter. Engeland sleept het grootste deel van de olie- en gasreserves in de Noordzee weg. volgens Jack Birks, vice-voorzltter van de raad van be stuur van BP. Volgens hem zit er onder het Engelse deel van het continentale plat in totaal vier miljard ton olie. De helft daarvan is vrijwel zeker aanwezig maar moet nog worden aangeboord. Als de schattingen van de nog te vin den reserves juist zijn, zal de Britse olie-productie uit de Noordzee een peil van 4 miljoen barrels (vaten van 159 liter) per dag kunnen be reiken omstreeks het midden van Van onze soc-economische redactie UTRECHT 'NVV, NKV en CNV laden sterk de verdenking op zich de Sociaal-Economische Raad zo snel mogelijk te willen slopen.' De ze opmerking maakte drs. H. van der Schalie van de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel gis teren op de algemene ledenverga dering van zijn organisatie In Utrecht De heer Van der Schalie stelde dat NW-voorzitter Kok de 'banvloek' over allo SER-kroonleden heeft uit gesproken en dat de vakcentrales zich dit en vorig jaar van het rapport van de economische des kundiger van de SER hebben ge distantieerd. Hij vroeg zich af of zijn organisatie nog wel moeite moet doen om tot de SER te wor den toegelaten gezien het feit dat er aar. de raad zo 'getrokken' wordt. 'Het zou wel eens kunnen zijn dat de wedstrijd is afgelopen als we eindelijk kans zien het SER- stadion binnen te komen aldus de NCHP-voorzitter Hij voorspelde dat de totstandko ming van een centraal akkoord nog heel wat voeten in de aarde zal hebben. Onder meer doordat de drie vakcentrales zijn inziens het parlement onder druk hebben gezet door te dreigen dat er geen over eenstemming komt als aan sommi ge eisen (afroming van de super winsten) geen gevolg wordt gege ven. de jaren tachtig. De produktie zal onvermijdelijk gaan dalen, maar zal toch vermoedelijk tot ver in de jaren negentig meer dan 2 miljoen barrels per dag (ruim 100 miljoen ton per jaar) kunnen bedragen. Noorwegwi is een goede tweede met 2,5 miljard, waarvan één miljard al is en de rest nog moet worden gevonden. Overigens wil de Noorse regering de ontwikkeling van de olierijkdommen zeer langzaam la ten verlopen om de economie niet al te zeer uit haar evenwicht te halen. Verwacht wordt dat in het Nederlandse, Deense en Duitse deel van de Noordzee in totaal nog 300 miljoen ton kan worden ontdekt. AARDGAS In het Nederlandse deel van de Noordzee Is tot nu toe zo'n 399 tot 400 miljard kubieke meter aardgas ontdekt. De heer Birks verwacht niet dat dat veel meer zal worden, omdat al zeer intensief is gezocht. De heer Birks is veel minder opti mistisch en schat de kans op succes bij het zoeken naar gasvoorraden op het Nederlandse deel van het plat één op veertig. De winning uit eventuele kleinere gasvelden, vol gens hen op het Nederlands-Duits- Deense deel zeker niet meer 175 miljard kubieke meter, zal bijzonder kostbaar en lastig zijn. De exploita tie van gas- en olierijkdommen op zee is toch al veel duurder dan op het land. Zeker op de Noordzee met zijn voortdurende stormen en zware golfslag. JOHANNESBURG (Reuter) De Zuidafrikaanse regering zal ds. Bey ers Naudé. de directeur van het christelijk instituut in Zuid-Afrika zijn paspoort teruggeven. Het pas poort werd vorig jaar in beslag ge nomen toen Beyers Naudé weigerde te getuigen voor een parlementaire commissie die een onderzoek instel de naar het christelijke instituut en naar drie andere organisaties die zich tegen de apartheidspolitiek van de regering keren. Beyers Naudé had zijn paspoort te rug gevraagd om naar de Verenigde Staten te kunnen reizen, waar hem een onderscheiding is verleend voor zijn 'strijd voor vrede en gerechtig heid in Zuid-Afrika'. Volgens (een zegsman van het christelijk insti tuut is dr. Beyers Naudé ook van plan kerkelijke vergaderingen in Nederland, West-Duitsland en En geland bij te wonen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De spanning op Katendrecht bereikte gister avond een nieuwe climax. Om streeks acht uur kwamen ruim dertig vrouwen en kinderen op het Haagse Veer, het Rotter damse hoofdbureau van politie, om daar om bescherming te zoeken. De vrouwen wensten met hun kln- 'ijs van Lena hier nou ook? Het is niet alles water wat er golft in de Noordzee. De prognoses over wat daar aan olie en gasbellen onder zit, vliegen weer de pan uit. Nu zijn prognoses er vooral om achterhaald te worden, maar zolang dat nog niet gebeurd is, zetten we ze toch maar in de krant. Je moet toch wat. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE STRAAT PLAATS: GIRO: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Wenst abonnement op: TROUW Q DE RO JTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRI O NIEUWE LEIDSE CRT DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie .Onderne mingsraden door prof dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op (ie envelop: De Chr Pers. antwoordnummer 2792, A dam. Een postzegel is niet nodig Die betalen wij. deren de nacht op het hoofdbureau door te brengen. Zij weigerden na het lossen van schoten in de nacht van maandag op dinsdag en hef opnieuw aan diggelen gaan van ruiten In woonhuizen weer op Kater.drecht te overnachten. Later op de avond wist de actiegroep 'Redt Katendrecht' de vrouwen te overreden weer naar huis terug te gaan. De politie, die eerder had ge tracht elders in de stad een onderko men voor. die vrouwen en kinderen te vinden, zorgde voor het vervoer van het bureau naar huis. Volgens hardnekkige geruchten die de politie niet kon bevestigen, wer den la de nacht van maandag op dinsdag uit een woning aan de Brede Hilledljk enkele salvo's gelost met een luchtbuks op de achterzij de van twee bordelen aan de At- jehstraat De 29-jarige E. T. zou door kogeltjes uit de buks zijn ge troffen en in het Dijkzigtziekenhuis zijn behandeld. De 35-Jarige havenarbeider P. Q. werd verdacht van het lossen van de schoten en gisteren door de politie aangehouden. Hij wordt be schouwd als één van de leiders van de Actiegroep 'Redt Katendrecht' en hij werd maandagmiddag door een bordeelhouder op straat aange vallen. Binnenland Debat over metro5 Geen stormloop om nieuwe naam5 N. v. d. Brugge: christen in politiek11 Buitenland Palestijnen naar VN-debat... 9 Kerk 'Voetius' 75 jaar 2 Sport Nederlands basketbal wankelt13 Nieuwe hoeken z Lezers schrijven z Radio en tv 6 Strips, feuilleton 6 Puzzel Commentaar 7 Weer. Dichtbij en verder 7 Beurs 10

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1