amer in grensgebied lissen departementen Dia-werk van Barry hokie 00k niet in Stedelijk Museum CNV wil winstdeling in vorm van stukje persoonlijk bezit lit tl Vorig jaar begonnen nachtuitzendingen voorzien in behoefte [^roerig debat over nota gastarbeiders Abel Herzberg weet eigen F,eE ikerbieten- kpagne it nu beter tie zocht naar toord geslagen man Tv-presentator Sullivan overleden Harding's romantische Gestolen granaat ontploft: jongen ernstig gewond Volkswagen stuurt 43.000 man voor één week naar huis Collectieve bestemming 'half dode mus' Tentoonstelling Matthijs Maris Michèle Morgan exposeert Behoefte standplaatsen woonwagens neemt toe Dr. E. Hustinx krijgt leiding Pompekliniek Werkgroep bepleit samenwerking voor Eems-Dollardgebied 'KWARTET DINSDAG 15 OKTOBER 1974 BINNENLAND KUNST Lil g ti ft. etize parlementsredactie tin; oud IAAG De Tweede Kamer beweegt zich vandaag met haar debat in het grensgebied van van >n vo-ksSezondheid. Het onderwerp is een tijdelijke wettelijke regeling voor instellingen van idk, (lie op basis van de algemene wet bijzondere ziektekosten "worden gefinancierd. Voorbeelden wa rgelijke instellingen zijn de dagverblijven voor gehandicapten. larte wettelijke regeling is om wildgroei te voorkomen planning per provincie voor ijven. Ook wordt nu de er van deze instellingen en rrole erop geregeld, izwaar tegen de voorgestelde ke regeling is, dat er reeds ■roepen wordt om een alge- wet voor het welzijnsbeleid, der zowel zaken van CRM ksgezondheid zullen vgllen. onlangs verschenen "jknel- ■teninota' van CRM wordt ook en rdt echter een beleidswet bet teld voor een beperkt ge- uigii e maatschappelijke instellin- ade^e volgens de Algemene Wet ere Ziektekosten worden be- genzo'n deelwet zit straks de iie wet maar in de weg. De van de KVP, ARP en CHU minister Van Doorn dan ids gevraagd of hij er niet J lan zal doen de wet in te Irijf len. ;ha(f ibij ov f <nse lik onq ÜTJ dergelijk algemeen beleid :d. uni 1971 is deze wet al bij éde Kamer ingediend. Al die iet toch goed gegaan, is de ig van de confessionele Minister Van Doorn heeft laatste nota aan de Kamer t onderwerp op deze vraag Pf1 vertuigend antwoord gege- itles van de KVP, ARP en illen zeer kritisch staan te- de voorstellen van de mi- vertelde mevrouw Til Garde- ferendseri, die namens de RP en CHU zal spreken. In eval zal worden voorgesteld ïlijkheid (een wens van de ommissie, die door de minis- onn j ingewilligd) van de wet van Dt vijf jaar terug te brengen, mpücatie is, dat de zieken- ad op de valreep plotseling [jCfvies heeft uitgebracht over •tsontwerp en de regering het in te trekken. De raad jo"jËat de maatschappelijke in- Jen maar moeten worden on- acht bij de zogenaamde ge- j ds wetten als de wet zieken- Tzieningen en de wet zie- tarieven. De ziekenfonds- irgeet echter, dat het hier, er ook van gezondheidszorg in de eerste plaats gaat taatschappelijke hulp en irlening. [•king nta ibleem, dat zeker meer dan ;^P( jartement raakt, is dat van Itarbeiders. Niet minder dan i sprekers hebben zicli op- voor het debat over de iltenlandse werknemers. Be- ;gd: de discussie wordt ge- naaf aanleiding van de me- __«van antwoord op deze nota, Jtltn minister Boersma van so- AN ken de eerste ondertekenaar [stuk van de regering wordt èt aangekondigd, dat er wet- plen komen om het aantal Iwidse gastarbeiders natio- |AAG Met de suikerbieten- ine gaat het, nu in het afge- veekeinde het weer is opge- alweer een stuk beter. Deze ine. in het noorden des 'P 16 september en elders in ind op 23 september begon- ")ft sinds de laatste septem- grote vertraging ondervon- or voortdurende regenval. )le oogstgebieden, zoals Lim- '.eeuws-Vlaanderen en Wal- heeft het dit weekeinde nog "|k geregend maar zondag toch droger weer. Voor de ie, verwerkster van onge- ierde van de Nederlandse èn. is dat aanleiding tot listikche verwachting dat u door de ergste problemen het óorspronkelijke plan campagne vóór 15 december ed eindigen. De Suiker Unie iu goede hoop dat men, als tandigheden een beetje gun- ijven, nog Wel vóór kerstmis zal zijn. Een nachtvorstje hiet fataal te zijn voor de Zware vorst zou' wel schade veroorzaken, en suikertekort hoeft Neder- olgens de Suiker Unie, voor- let bang te zijn en voor een [erlijk grote prijsverhoging let. Een verhoging van de indse consumentenprijs voor kan nog wèl voortvloeien uit sentijdse verhoging van de Uwprijzen. waartoe de EEG- ■^frraad onlangs besloten Maar uitzonderlijk groot zal ■■hoging niet worden, aldus de «Unie. tnei AAG De marine heeft lorgen gezocht naar een op- van het Liberiaanse be- llngsschip 'Lady Camel'. De in de vroege ochtend Td geslagen. Met een Breguet en een helikopter zocht ns^rine het zeegebied af ten van Borkum en rond het ■do#lP 'Borkum Rif'. Omstreeks jddaguur heeft men de zoek- [(die zonder resultaat bleef) :t. in de klas zitten, hun eigen meester kunnen verstaan. Anders komt van het onderwijs niets terecht. Het ziet er naar uit, dat er deze week onvoldoende tijd zal zijn het debat .over de gastarbeiders af te maken. Deze week is ook nog tijd uitge trokken voor de Amsterdamse me tro en het besluit van minister Westerterp, ondanks alle financiële tegenvallers, het traject Zand straat-Centraal Station aan te leg gen. Donderdagmorgen zal Arie van der Hek (PvdA) minister Pronk mondeling vragen stellen over het zenden van militair materieel naar Soedan voor voedseltransporten. De vragen worden gesteld naar aanlei ding van het bericht hierover in Trouw-Kwartet van vorige week» donderdag. Op 72-jarige leeftijd is de bekende Amerikaanse televisie-presentator Ed Sullivan aan kanker overleden. Sullivan heeft bijna 25 jaar lang op zondag een eigen show gepresen teerd, waarin hij zowel beginnende artiesten als artiesten van haam liet optreden. Hij begon zijn loop baan als journalist voor een aantal dagbladen. Later schreef hij een column over Broadway voor de ou de New York Grafie om tot slot te eindigen met een show, die zijn eigen naam droeg. In deze show traden beroemdheden op als Elvis Presley, Dean Martin en Jerry Le- 1 wis. AMSTERDAM In het Stedelijk Museum is tot 21 oktober een recente 'Slide Piece' (dia-werk) van de Amerikaan Robert Barry te zien. Tegen een van de wanden van een zaal (boven, rechts van de reproduktieafdeling) worden dia's van woorden geprojecteerd. Die woorden worden telkens onderbro ken door een blanco dia en een kleurige dia met cirkel en ellipsvor men. Vergeleken met het 'Slide Piece' dat zich al in de collectie van het museum bevindt en dat (ADVERTENTIE) Heerlijk,., gebakken vis! «Schol, schar, makreel, wijting, schelvis, kabel jauw, koölvis, spiering, tong gebakken: verrukkelijk! Laat de schoongemaakte en licht gezouten vis op vergiet uitlekken. Gebruik een pan met stevige bodem. Wentel de vis luchtig door de bloem en bak ze in hete olie of boter mooi bruin. U bóft als u van vis houdt want vis houdt fit Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschao^4 voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg ZC, Den Haag. Minister Van Doorn naai en per bedrijf te beperken. De werkgever, die voor een goede huis vesting moet zorgen, moet in het bezit zijn van een vergunning, zo wil de minister verder voorstellen. Heeft de werkgever zo'n vergun ning niet, dan is hij strafbaar vol gens de wet economische delicten. Een opvallend punt in de memorie van antwoord is ook de zogenaam de 'oprotpremie': elke buitenlandse werknemer, die voorgoed terugkeert naar zijn land krijgt een premie van vijf- tot zesduizend gulden. Er zijn nog weinig goede woorden over deze suggestie gesproken. Dat zal deze week (woensdag en donder dag) ook wel het geval zijn. Het aantal vreemde arbeidskrach ten dat half oktober 1973 korter dan vijf jaar werkzaam was be droeg 70.371. Hierbij echter moeten nog vele illegale arbeidskrachten worden geteld, die men vooral in de tuinbouw kan tegenkomen. Ver wijdering van deze arbeidskrachten, die al jaren op dezelfde bedrijven zitten, zou een ramp betekenen voor een groot aantal glastuin bouwbedrijven. Hoe dit probleem moet worden op gelost is niet duidelijk. Minister Boersma voelt niet voor het afkon digen van een 'algemeen pardon' voor de illegalen. Het gevolg zou immers zijn, dat er weer nieuwe illegale arbeidskrachten naar Ne derland trekken. Kinderen Moeilijk is ook het vraagstuk van het onderwijs van de ruim 15.700 kinderen uit de gezinnen van de gastarbeiders. Dit onderwijs moet worden ingepast in - het. systeem van het Nederlands onderwijs, zegt de nota. Maar een eerste voorwaar de is toch wel, dat de kinderen, die RENKUM Gisteren ts een 15- jarige scholier uit het Gelderse Renkum ernstig aan zijn hand ge wond toen hij aan het spelen was met een patroon die in de bouw in sch iethamers gebruikt wordt. De jongeman moest naar een zieken huis. De patronen werden uit een bouw keet in Doorwerth gestolen. De po litie van Renkum heeft een beroep gedaan op andere jeugdige inwo ners van Renkum die in het bezit zijn van patronen deze om de ont plofbare stof zo snel mogelijk in te leveren op het politiebureau. Er worden 7000 patronen vermist. WOLFSBURG (Duitsland) Volkswagen heeft 43.000 werkne mers in de Bondsrepubliek voor een week naar huis gestuurd. Dit als gevolg van de teruggelopen auto mobielverkopen in binnen- en bui tenland. Ook volgende maand en in decem ber zullen werknemers voor een wee naar huis worden gezonden. Volkswagen heeft bovendien de werknemers, die vrijwillig hun ont slag nemen, premies aangeboden tot een maximum van 9000. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT Als de door de regering aangekondigde winst- en vermogensaanwasdeling een feit wordt, is h§t de vraag of de gelden eigendom worden van alle werknemers tezamen, of dat de werk nemers een stukje persoonlijk bezit krijgen in de vorm van waarde papieren. NVV-voorzitter Kok heeft zich vori ge maand uitgesproken voor een collectieve bestemming van de gel den, dat wil zeggen voor een over heveling van sterke naar zwakke bedrijven. Het CNV zegt deze week in zijn officiële blad 'De Gids' voorstander te zijn van persoonlijk bezit. 'Het is juist de huidige verdeling van persoonlijk bezit die als on rechtvaardig wordt ervaren', aldus het CNV, 'en het ligt dus voor de hand dat men bij een betere bezits- spreiding in de eerste plaats denkt aan persoonlijk bezitVolgens het CNV zou het gros van de werkne mers het 'als een dode mus erva ren' wanneer zij niet persoonlijk maar alleen als groep mede-eige naars zouden worden van de kapi talen waar het hier om gaat. Het CNV is ook voorstander van persoonlijke bezitsvorming, omdat persoonlijk bezit het gevóel van medeverantwoordelijkheid- voor de gang van zaken in het bedrijfsleven aanzienlijk kan versterken. 'Veel meer dan het geval zal zijn bij de vorming van fondsen, die het ei gendom worden van een miljoenen mensen tellende groep waar men als eenling toe behoort.' 'In persoonlijk bezit schuilt niets oneerbaars', meent het CNV. 'Men kan daar anders over denken. Maar dat hoeft toch geen reden te zijn om minachtende opmerkingen te maken over kleine kapitalistjes. couponnetjes-knippers en bezitter- tjes van kleine vermogens op spaar bankboekjes. Wie dat doet, aldus de Gids, bestempelt in wezen de werk nemers tot onmondige mensen, die alleen als groep hun verantwoorde lijkheid zouden kunnen dragen.' Bovendien is het volgens het CNV 'innerlijk tegenstrijdig' om in dit geval persoonlijk bezit als iets ver foeilijks van de hand te wijzen en tegelijkertijd te vragen om een be tere spreiding van het bezit. 'Wan neer men werknemers alleen als groep mede-eigenaar van de bedrij ven wil maken moet men alle vor men van persoonlijk bezit in het bedrijfsleven afschaffen. Maar dat behoort tot een maatschappij-op vatting die beslist niet de onze is', aldus het CNV. Hoofdstad Operette beleeft bloeitijd AMSTERDAM Voor het eerst na dertig jaar heeft de directie van de Hoofdstad Operette de leden van het gezelschap (nu ongeveer zeven tig) een volledig jaarcontract kun nen aanbieden. Tot nu toe kon men de artiesten maar tien maan den per jaar betalen. De Hoofdstad Operette, die 2ir jaar zonder subsi die heeft gewerkt, kreeg de afgelo pen jaren op grond van de presta ties, geleidelijk overheidssteun. De zekerheid die de artiesten nu gebo den kan worden, is mede een ge volg van de toenemende belang stelling van het publiek. Met Die lustige Witwe haalde het gezelschap vorig jaar een gemiddelde zaalbe zetting van ruim 90 procent. De huidige productie 'Grafin Maritza' trekt niet alleen volle zalen, maar de directie weet nu reeds dat er meer dan 200 voorstellingen gege ven zullen kunnen worden. Boven dien heeft het ministerie van CRM nu een ruimer subsidiebeleid toege past. De Hoofdstad Operette beleeft momenteel in alle opzichten een bloeitijd. DEN HAAG Misschien is het na de overzichtstentoonstelling van Matthijs Maris wat te veel van het goede, maar als er nog een klein overschot aan aandacht is: in het Prentenkabinet van het Haagse Ge meentemuseum ook nog even naar de litho's van James Duffield Har ding gaan kijken! In dezelfde (nieuwe vleugel). Harding maakte litho's toen die techniek eigenlijk nog maar net uitgevonden was. In zekere zin een experimenteel kunstenaar dus, vooral voor Engelse begrippen want de lithografie kreeg daar pas laat enige voet aan de grond. Ze hadden daar weinig bewonde ring voor de resultaten die de vroe ge Duitse en Franse lithografen bereikten en gingen zelfs zó ver, dat ze door een hoge importbelas ting de invoer van de speciale ste nen belemmerden die voor het ma ken van lithografieën, nodig waren. James Harding, 1798-1863, was oor spronkelijk landschapschilder. Een van zijn leermeesters, Samuel Prout, die eerder in Frankrijk de nieuwe techniek had geleerd, inspi reerde hem, evenals (de niét verge ten) Bonington tot het lithografe ren. Eerst werkten ze mee aan een groot Frans phoject, opgezet in samenwer king met het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken 'Voyages Pit- toresques et Romantiques dans l'ancienne France' (24 foliodelen met niet minder dan 2700 litho's). Series En er verschenen steeds meer van dergelijke series, later toch ook in Engeland: 'Beautiful England', b.v. 'Picturesque Europe' en 'Harding's Portfolio'. Het zijn voornamelijk romantische schetsen van de plaatsen die toen bij de (rijke) toeristen 'in' waren zoals Bretagne. de Rijnstreek en de Italiaanse steden. Uit die bladen, die soms ook in tweekleurendruk zijn, blijkt vooral zijn talent voor de landschapsbeschrijving en zijn grote gevoel voor de sfeer van de plaatsen, die hij op de 'Grand Tour' bereisde. Zijn landschappen en stadsgezichten zijn altijd 'bevolkt', mensen ontbreken nooit, in de meest verlaten oorden- zie je altijd we' ergens een eenzame wandelaar in de verte, of een tekenend kunste naar. Deze tentoonstelling, die tot 1 no vember duurt, werd samengesteld door John Sillevis, wiens speur tochten in de depots al meer bij zonder interessante kleine exposi ties opgeleverd hebben. Ank Reinders maakt Amerikaanse toernee AMSTERDAM Op uitnodiging van het Hope College en het Calvin College in Michigan zal de sopraan Ank Reinders in de maand novem ber een aantal concerten geven. Zij zal daarbij zowel met orkest als, in recitals, met de pianiste Margaret Rus optreden. Ank Reinders zal voorts op beide universiteiten een 'voice class' leiden en samen met de organist Jonathan Tuuk een concert geven voor de Dutch Immi grant Society. AMSTERDAM In onze bespre king van de tentoonstelling van Matthijs Maris is zaterdag de ver melding van plaats en tijd wegge bleven. Dat is: Gemeentemuseum, den Haag, tot 5 januari 1975. alleen uit woord-dia's bestaat, zijn er in dit nieuwe werk visuele ele menten toegevoegd. Barry beschouwt zijn werk als beel dende kunst, of althans als kunst zonder meer' Dus beslist niet als poëzie of als visuele poëzie. Het is namelijk ontstaan vanuit een schil derkunstige traditie. In 1966 bijvoorbeeld maakte Barry witte schilderijen en schilderijen met één horizontale zwarte strook of draad Daarna begon hij met het spannen van zwarte en witte dra den in de ruimte. Zijn werk werd steeds immateriëler: in 1968 onderzocht hij natuurkun dige verschijnselen, vooral die bui ten het bereik van de menselijke waarneming liggen. Er ontstond toen een reeks gede- materialiseerde projecten, zoals ruimten gevuld met electromagne- tische golven en met onzichtbare gassen De woorden zijn voor Barry een medium, hij kiest ze, zoals een schilder zijn kleuren. De taal pro beert hij zo gewoon mogelijk te gebruiken. Toen Barry bezig was aan zijn gas project reeds voor hem de vraag of zichtbaarheid eigenlijk wel een voorwaarde voor beeldende kunst was. Gezien de resultaten van deze "slide Piece' had hij wellicht d&t idee verder kunnen uitwerken. MUIDEN De 81-jarige jurist schrijver Abel Herzberg heeft giste ren in het Muiderslot uit handen van minister mr. H. W. van Doorn (CRM) de staatsprijs voor letter kunde voor 1972. de P.C. Hooftprijs, gekregen. De prijs, een bedrag van 8.000 gul den was Abel Herzberg toegekend voor zijn gehele oeuvre, dat volgens vijf leden van de jury wel en vol gens twee niet voldeed aan de els van beschouwend proza. De meer derheid van de jury echter dr. G. W. Huygyns. drs. L. Schenk, drs. R. Fuchs, B. Stroman en W. Zaal was tot de conclusie gekomen dat het werk van Herzberg 'een schep pende vorm van beschouwend proza vertegenwoordigt van ongewoon gehalte en met een zeer eigen ka rakter'. Minister Van Doorn noemde de on derscheiden schrijver een literator, die spelenderwijs de taalbarrière tussen schrijver en lezer heeft we ten te overwinnen'. In zijn dankwoord ging Abel Herz berg even in op het feit, dat zijn werk niet met algemene stemmen was onderscheiden. 'Als ik het goed begrijp, weet de minderheid van de jury Hella Haase en C. J. E. Di- naux, niet in welk hokje ze mij plaatsen moet. Eerlijk gezegd weet ik dat zelf ook vaak niet', zo zei hij tot grote hilariteit van de aanwezi gen, onder wie zich de Israëlische ambassadeur in ons land bevond. De bekende Franse actrice Michèle Morgan schildert in haar vrije tijd. Op deze foto staat zij bij een van haar werkstukken, getiteld 'Autoportret in bleu', op een tentoonstelling van haar schilderijen die tot 9 november in de Galerie du Lion te Parijs wordt gehouden. Betrokkenheid groter dan overdag O <-> Van een verslaggever HILVERSUM Vandaag is het precies een jaar geleden dat de nachtuitzendingen van de radio op Hilversum III begonnen. Uit reacties van de omroepvereni gingen blijkt dat ze achteraf in genomen zijn met deze nieuwe vorm van 'klantenservice' De er varing heeft de omroepen name lijk geleerd dat de betrokken heid van de nachtelijke luiste raars bij het gebodene veel gro ter is dan van de mensen die overdag luisteren. Overdag fun geert de radiodikwijls als, een soort achtergrondvulling. In de wandeling noemt men dat wel eens 'geluldsbehang'. 's Nachts blijken de luisteraars veel ge richter en intensiever te luiste ren. Weliswaar worden de nachtelijke uitzendingen voor een relatief gering aantal mensen verzorgd (schommelend van 150.000 tot 30.000), maar de extra betrok kenheid maakt dat de omroep verenigingen unaniem van oor deel zijn dat gesproken kan wor den van een belangrijke service. De omroepen beleven er veel plezier aan, ofschoon nachtuit zendingen vorig jaar beslist niet als nummer één op het verlang lijstje stonden. Hilversum ls vo rig jaar dan ook min of meer verrast door het besluit van mi nister van Doorn. Zoals bekend was het overrompelende effect zo groot dat de uitzendingen aanvankelijk veertien dagen moesten worden uitgesteld. Het oorspronkelijke plan was op 1 oktober 1973 te beginnen, maar moeilijkheden met de vakbon den over de consequenties voor et betrokken personeel maakten een uitstel van veertien dagen noodzakelijk. Drie groepen De nachtelijke luisterkring valt uiteen in drie groepen: de men sen die laat op blijven, de nach telijke werkers en de luisteraars die (erg) vroeg opstaan. De luisterdichtheid is het grootst tussen middernacht en één uur. De slechtst beluisterde uren lig gen tussen drie en zeven uur, met ongeveer 30.000 mensen. De nachtelijke uitzendingen ge ven de mensen ook vaak aanlei ding tot reageren. Ze bellen Hil versum op. dikwijls om waarde ring tot uitdrukking te brengen. Maar ook vaak met persoonlijke moeilijkheden. Personeel van de omroepvereni gingen heeft soms de indruk dat iets van de sfeer van de beginja ren van de radio in die nachte lijke uren weer terugkeert. Van een verslaggever DEN HAAG In tien jaar zullen er in ons land veertienhonderd tot zestienhonderd standplaatsen voor woonwagenbewoners oij moeten ko men, zo blijkt uit een vooruitbere kening van het ministerie van crm. De berekening steun op het uit gangspunt dat de huidige woonwa genbevolking is te schatten op vier duizend huishoudens. Bij de te verwachten toenemjng van de behoefte aan standplaatsen is geen rekening gehouden met het huidige tekort van rond achthon derdvijftig standplaatsen. De om vang van het aantal benodigde plaatsen leidt licht tot de conclu sie, dat vergroting van de provincia le bemoeienis met het planningspro ces gewenst is. Dit omdat het pro bleem de mogelijkheden van (sa menwerkende) gemeenten lijkt te overstijgen, aldus het ministerie van crm. NIJMEGEN De leiding van de Prof. mr. W. P. J. Pompekliniek, een inrichting voor ter beschikking van de regering gestelde delinquen ten, zal waarschijnlijk tijdelijk in handen komen van dr. E. Hustinx, psychiatrisch adviseur op het mi nisterie van justitie. De stafleden en bewoners (dat wil zeggen: pa tiënten) van de kliniek zijn sinds enige tijd met de heer Hustinx in gesprek over diens aanbod de di rectie waar te nemen. De Pompekliniek kent sinds 1 fe bruari, toen de psychiater J. R. M. Maas vertrok, geen directeur meer. Bij het vertrek van de heer Maas werd uit een aantal stafleden een interim-beleidsgroep gevormd Deze beleidsgroep kreeg onder meer tot taak een nieuwe directeur te zoe ken. Het ministerie van justitie. ongeduldig geworden over het uit blijven van een voordracht, heeft nu de heer Hustinx als tijdelijk directeur naar voren geschoven. Het gesprek wordt gevoerd aan de hand van een door de heer Hustinx vervaardigd praatstuk. waarin een aantal voorstellen tot reorganisatie van de kliniek is gedaan. Volgens een woordvoerder van de Pompekli niek staat de heer Hustinx een 'wat klassiekere manier van werken' voor dan de laatste jaren in de inrichtirig gebruikelijk was. Hij stond bekend om de vooruitstre vende, weinig orthodoxe behande ling van tbr-patiënten. Op het ogen blik herbergt de Pompekliniek on geveer veertig patiënten, bij een reë le capaciteit van ongeveer zeventig patiënten. Een nogal groot aantal van die veertig patiënten verblijft op vrijwillige basis in de kliniek. Het gaat hierbij om mensen wier tbr ls opgeheven, maar die (nog) niet in de maatschappij terug dur ven te keren. De Pompekliniek zal in de toe komst ook anderen dan ter be schikking gestelden opnemen. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De werkgroep Eemsmond wil een doelgerichte sa menwerking tussen Nederland en Duitsland voor het Eems-Dollardge- bied In een brief aan de deelne mers van de Nederlands-Duitse Conferentie van de Inter Parle mentaire Unie vraagt de groep, die uit Nederlandse en Duitse organisa ties en personen bestaat, aan de Unie die samenwerking te stimule ren. De waarde van het Eems-Dollard gebied kan volgens de werkgroep worden erkend door opname van milieudeskundigen ln de samenwer kingsvorm en aanvaarding van het grote belang van natuur en land schap in het gebied als uitgangs punt voor besprekingen. In de brief zegt de werkgroep dat het Eems-Dollordgebied 'één van de meest waardevolle natuurgebie den aan de Westeuropese kusten' bedreigd wordt door gigantische in dustriële complexen, energiepro- duktie en -vervoer, pijpleidingen, scheepvaart en grootschalig toeris me. Daarbij komt nog dat zonder over leg. maar wel eendrachtig, twee in dustriële walsen het gebied dreigen te verpletteren. De werkgroep heeft bij de brief een lijst gevoegd met 21 bedreigende projecten en objec ten in het gebied. Twaalf ervan liggen op Nederlands grondgebied. SEVENUM In het Noordlimburg se Sevenum heeft gisternacht een snel uitslaande brand het bedrijf van de coöperatieve handelsvereni ging (CHV) grotendeels in de as gelegd De voorlopige schade be draagt minstens een half miljoen gulden De mogelijkheid tot brand stichting Is volgens de politie niet uitgesloten. Het bedrijf was verze kerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11