yax ontloopt eerste verliespunt Feyenoord jaren niet zo zwak SY presenteert zich voor de titel Amsterdam ontzet over afkeuring van doelpunt in slotfase telijk songfestival bij doelpuntenfestijn tegen FC Utrecht: 6-0 1 w/kwartet maandag 14 oktober 1974 sport t9-k9 3of uyl tobivl 2a" der, n de dewi enl SRDAM Tenslotte moest Studio Sport dan maar weer de ig aandragen. Het voetbal-orakel moest maar eens aanto- at zich nu allemaal had afgespeeld in die laatste minuten Amsterdam—Ajax (12) toen Theo Husers scoorde maar >e zjDerks de treffer annuleerde. Helemaal voor klaarheid zor- inden de televisiebeelden echter ook niet. Inderdaad, Frans jaf aan dat het een indirecte vrije trap betrof, iets wat lang streden. Maar, raakte Arie Haan de bal nu nog aan in de Daarover werd een uur na afloop door de spelers van FC dam nog gediscussieerd. Een voetbalwedstrijd duurt echter t Studio Sport, kracht gewonnen te heben met de terugkeer van Chris Dekker en Leen van der Merkt. Ajax flonkerde dan misschien niet (Keizer kon ze ker geen spelbepalende rol spelen), het moet de technische leiding goed gedaan hebben te zien hoe hard ijvoorbeeld Brokamp werkte intelligent lokte hij voortdurend Flinkevleugel mee zo ruimte schep pend voor de opkomende spelers en hoe zeer Johnny Dusbaba zich wegcijferde als breker. Hans Kraay terecht na afloop: 'Ja. er wordt dikwijls gezegd dat Dusba ba hard speelt, te hard soms. Maar je kunt alles van hem zeggen, hij speelt in ieder geval steeds de bal. En nooit de man. En kijk dan eens naar andere spelers als Dekker en Karte, dat zijn wat overtredingen betreft wel topscorers.' Klaas Karte. door Kraay voortdurend 'Karate' genoemd, had als taak gekregen Johnny Rep te bewaken. Hij had daarvoor steeds harde middelen no dig. maar ging tegen de intimide rende Rep ondanks zijn volledig ge brek aan ervaring zeker niet af. Het was een heel ander Ajax dat na rust verscheen. Met als grootste verschil dat Rep plaats had moeten maken voor Jan Mulder. Hans Kraay: 'Ik moest op een gegeven moment kiezen. Mulder en Rep zijn beiden vorige week ziek -geweest. Mulder kon zaterdag niet eens trai nen. hij zat helemaal dicht. Uitein delijk heb ik toen maar gekozen voor Rep die vrijwel beter was. De wissel later pakte goed uit.' Mulder bracht zeker meer vaart in de aanval. Ook al had hij het tegen Karte erg moeilijk omdat de FC Amsterdam-speler zijn tekortko mingen compenseerde met harde akties. In dat geheel was het eigen lijk wel verbazend dat Heinie Otto bij de eerste en enige overtreding die hij in deze wedstrijd beging, meteen de gele kaart kreeg gepre senteerd. Het zal wel een voorbeeld zijn geweest dat Frans Derks op dat ogenblik wilde stellen, maar helemaal de goede figuur koos hij nu bepaald niet uit voor zijn akt.ie. Onder dat snellere spel van Ajax begon FC Amsterdam langzaam te wankelen. Het kalme uitverdedigen van voor rust was gedevalueerd tot het vooral maar hard wegschieten van ballen. Toch duurde het. vooral dankzij Jongbloed nog vijfentwin tig minuten voor de eerste klap viel. En Jan Jongbloed maakte de inleidende fout. Een scherpe voor zet van Suurbier liet hij uit zijn handen glippen waardoor Ruud Geels kon scoren: 11. Jongbloed: 'Ik ben er helemaal kapot van. Ik vind het echt vreselijk voor de jongens dat dit nu gebeurde. Ik dacht eerst, ik stomp die bal weg. Maar toen zag ik Geels en Brokamp inkomen en ik wilde de bal toen maar pakken.' Voor FC Amsterdam, braken toen de moeilijkste minuten aan. De thuiswedstrijd werd door het over wicht aan Ajax-aanhangers, een uitduel. Ajax (met een goede Steffenhagen nu voor Keizer) rook zijn kans en benutte die ook koel. Bianchi vloer de Ruud Geels op de rand van het strafschopgebied. Blankenburg tikte Dblemen begonnen eigenlijk schuldig. Ajax bracht de bal jnuten voor tijd weer in het isser ian, Blankenburg en Schrij- uzelden wat rond het straf- Tlmfbied en dat werd Frans zaterdagmiddag door Leo uideije meest ijdele man van Ne- genoemd, né Leo Horn teveel. Derks gaf FC Am- een vrije trap. Liet op het moment zien dat het een vrije trap was en bleef k uiterst kalm wijzen dat ïrs weer moest uittrappen lij de ineens op het doel ite bal weer had opgeraapt, de protesten van FC Am- Frans Derks had erop ge- Op zo'n moment weet je op je afkomen. Dan laat je uitrazen. Het was een cor- eslissing. Ik had het ook jvoor die speler de vrije trap "|)erks had niet geconstateerd Ajacied de bal eventueel igeraakt. en hij niet alleen bij lam, was zeer positief. 'Arie ii nog tegen mij dat hij de r z'n haar had voelen zoe- uwl u. als Haan zoiets zegt dan mij 'm volgens mij op z'n •ehad.' En Chris Dekker, te- iaaifFC Amsterdam na een een staking, ook: 'De bal had emde curve, maar hij draai- ter de muur plotseling nog weg. Volgens mij werd hij akt. Maar ja, dit soort din- je altijd als je net een nodig hebt.' Haan ontken anders kun je ook «liet iten in dit profvoetbal, isterdamAjax bracht niet net die tumultueuze slotfase ldwazen wierpen bierblikjes Derks die door spelers en beschermd moest worden) sktakel waarop het publiek had. De hele strijd in het ch Stadion stond dan niet hoogste niveau, er werd warmend geknokt door twee tg j die de laatste tijd dikwijls e ol hzelf overhoop hebben gele de e ontmoeting was evenals plaafcar weer een echte Amster- lerby, met alle bijbehorende toeften. ik met zijn dan onvermijde- indingen. Zoals bijvoorbeeld waalfde minuut. Ajax was it de startblokken gekomen schitterende combinatie Brokamp en Miihren, Krol hard schot losgelaten dat kbeifiet doel verdween. FC Am- bepaalde zich tot snelle en had ineens nog succes iert Meijer leek op de rand strafschopgebied te treuze- ar wachtte in werkelijkheid r p« Is Dekker zich vrij had kun- pen. Dekkers voorzet werd einie Otto volomen on- Boosten staat Van Hanegem teveel toe ROTTERDAM Met het zoveelste 'voetbalgebeuren van de eeuw' voor de boeg de Europa Cup-dubbel tegen Barcelona heeft Feyenoord in eigen stadion een verontrustend matige competitie middag beleefd. Voor het oog van Barcelona-coach Rinus Michels speelde Feyenoord tegen AZ '67 volgens trainer Wiel Coerver zelfs de allerslechtste wedstrijd sinds jaren. Een enigszins boute bewe- ring, aangezien Coerver de rood-witte club pas ruim een jaar onder zijn hoede heeft, maar wat de Limburger bedoelde te zeggen dat Feyenoord zeer slecht speelde dat was juist. Een vrije trap van Gerrie Mühren verdwijnt (nog aangeraakt door Chris Dekker) achter doelman Jan Jongbloed. Ajax leidt met 2-1. Inderdaad klopte er ontstellend weinig van bij de landskampioen, maar aan de andere kant zou het ook niet reëel zijn tegenover AZ'67 om bijvoorbeeld het matige spel en de dito uitslag, enkel in de schoe nen van Feyenoord te schuiven. Want AZ'67 voetbalde wel degelijk een zeer verdienstelijke partij. De volgelingen van Joop Brand stelden zich niet angstig op. Het was de Alkmaarders niet bij voorbaat dun door de broek gelopen, zoals dat bij vele andere clubs, die een bezoek aan de kuip brengen, meestal wel usance is. ONVOLDOENDE AZ'67 viel aan wanneer het maar even mogelijk was. En het had daar nog gelijk in ook, want de afweer van de Rotterdammers bleek aller minst onneembaar. Coerver had bij afwezigheid van de geschorste Mla- den Ramljak weer een beroep ge- bn edij t ich want Suurbiers aandacht treerde zich nog te lang op langs Piet Schrijvers ge l—O. pas het tijd voor karakter- Zowel bij FC Amsterdam Ajax. Karaktervoetbal dat ging met een inzet van iten waarbij men dicht bij, iet over de schreef ging. FC bleek duidelijk aan de toegestane vrije trap naar Ger rie Mühren die vervolgens het leer in het doel joeg. Jongbloed: 'Ook weer zo jammer die bal. Ik zag 'm aankomen. Ik had 'm echt gehad als hij niet via de schouder van Dekker van richting was veranderd. Het herstel van ons was zonder dat soort doelpunten honderd procent geweest. We hadden het nodig na de laatste weken. Ik ben er echt helemaal kapot van.' Een gemoedstoestand die nog som berder werd ln de laatste minuten toen FC Amsterdam leek te scoren maar zich op weg naar 22 toch nog geremd zag. Pim van der Meent peurde er. ondanks de hoog opge laaide emoties, nog enige winst uit. 'Dat publiek hier is vanmiddag toch niets tekort gekomen. Ze hebben spektakel gekregen en daar komt het voor veel mensen op aan. Voor ons is het einde gewoon doodjam mer maar het is het begin van de reis. Als Koopman er weer bij is, als Van der Ban weer terug is, dan komt het weer. Nu hebben we in ieder geval het karaktervoetbal weer terug.' En Hans Kraay: 'Daar komen de mensen echt voor. Trai ners en journalisten willen altijd het voetbal van de technische kant bekijken. Maar het publiek komt voor de opwinding. Ze zijn in niets tekort gekomen.' FC AMSTERDAM-AJAX 1—2 (1—0) 12. Otto 1—0. 70. Geels. 1—1. 76. G. Mühren 12. Scheidsrechter: Derks. Toe schouwers: 27.000. FC AMSTERDAM: Jongbloed: Flinkevleu gel, Karte, Fransz. Bianchi, Van der Merkt, Dekker, Otto (Visser)Husërs, Jansen, Meijer (Van der Lem). AJAX: Schrijvers. Suurbier. Blankenburg. Dusbaba. Krol: Haan. G. Mühren, Keizer (Steffenhagen): Rep (Mulder), Geels. Brokamp. 11 Vit'ij"t •brf -1 rM FC Amsterdam-trainer Pim van de Meent is het veld ingelopen nadat Frans Derks h Theo Husers heeft afgekeurd. Met man en macht wordt hg teruggedrongen naar ruud verdonck versperren ook Gerard van der Lem en Johnnv Dusbaba hem verder de doortocht. doelpunt van zijlijn. Links pr IOVEN Halverwege de tweede helft van het meeslepende :rib{ussen PSV en FC Utrecht daverde het ineens van de tribune. zetten de duizenden heel inventief een hatelijk 'hup-Holland- later heette het 'Knobel-ha-ha-ha'. Het was duidelijk: heel •oven reageerde zijn jarenlang opgekropte frustraties ten op- van alles en iedereen uit het andere deel van Nederland jk af. Zo goed speelde PSV dat George Knobel en zijn Neder- t delftal niet meer om de zuidelijke vedetten heen kan. 'Ik zag n de week al op de training', kon Kees Rijvers, PSV's trainer, overwinning van 6-0 stralen, 'iedereen wilde iets van die rijd maken. Er is eerdei; dit seizoen al gezegd en geschreven >V in vorm was. Maar er waren, de vijf voorgaande wedstrij- ltijd wel één of twee dissonanten. Nu speelde het hele elftal 2li0°s'. /ad -B4aarom klonk het laatste lied van de tribunes denderde est acceptabel. Op het wijsje bekende kerstsong ('Kom as aanbidden') galmde de 'O, Willy van der Kuylen' v' ïdanks het schitterende spel ulgehele ploeg, was hij het die gi 'euwe PSV typeerde. Want er Kuylen Imponeerde niet door zijn vier doelpunten, tot op loment dat hij vervangen df (niet ver voor tijd met een achterin de kuit) knokte ir Kuylen als nooit te voren, as voorin om FC Utrechts pogingen om een aanval op „l#n te storen, hij pikte zoveel mm Ik ballen op het midden mee, zelfs nadrukkelijk de bal van to André van Gerven en t meest opviel won zelfs len-één duels van de bikkel- Utrechtse defensie. Van der leverde zonder meer een go#estatie. die hij zelf schou- Balend afdeed: 'Mag het een i acht jaar eredivisievoetbal?' I rsv leeft het besef dat het dit jaar moet gebeuren. Vorig sei zoen al had de ploeg een goede kans om de sprong naar de absolu te top te maken, maar uiteindelijk werd 'alleen' de nationale beker gepakt. Voldoende om Europa Cup voetbal te garanderen, maar tevens een prikkel voor ledereen om het nieuwe seizoen meer te presteren. Ook Kees Rijvers heeft toegegeven dat 'we nu niet langer kunnen wachten' en PSV Is vol zelfver trouwen aan de 'Grote Opdracht' begonnen. Tegen een moedig, hard en energiek startend FC Utrecht kende PSV ln de beginfase echte moeilijkheden. Er was weinig gele genheid te combineren of te sole ren, de enige kans om de tegen stander kapot te krijgen was het uitoefenen van pressie van alle kanten. En zo gebeurde. Het nieuwe PSV zorgde voor spektakel van de bovenste plank, waarbij bovenal het loopvermogen van allen (ook van de minder getalenteerde Nordqvist) opviel. FC Utrecht moest wel capituleren. Willy van der Kuylen, topscorer in de eredivisie mede dankzij de vier doelpunten die hij tegen FC Utrecht scoorde, brengt hier PSV op 3-0. Doelman Jörgen Henriksen is kansloos. De eerste goal bracht de nekslag en al ging er een persoonlijke fout van doelman Henriksen aan vooraf, de wijze waarop dat doelpunt tot stand kwam hield toch een compli ment voor PSV in. René van de Kerkhof kreeg, terecht, een vrije trap tégen omdat hij Henriksen de bal uit de handen had getikt. Toen Kronshorst de bal op zijn doelman had teruggespeeld bleef Van de Kerkhof hem hinderen, waarna hij weer werd teruggefloten. De derde keer echter, toen R. v.d. K. waak zaam in de buurt bleef ging Hen- driksen zélf in de fout. Opgejaagd als hij was overschreed hij met de bal de rand van het strafschopge bied: hands. Het was Willy van der Kuylen, die de bil uit die toege kende vrije trap onnavolgbaar de rechterhoek indraaide (1-0). Utrecht-trainer Jan Rab: 'Natuur lijk ging het om een persoonlijke fout van Henriksen. Maar die werd uitgelokt door Van de Kerkhof. Hij bleef plakken en zeuren voor die goal. Klasse'. Al beriep FC Utrecht zich ook bij andere tegendoelpunten op 'per soonlijke fouten' (en met name van ausputzer Chris Kronshorst: 'Ik werd gek van al die PSV'ers tegen over me. Hoeveel waren er eigen lijk.elk doelpunt op zich had een overduidelijke PSV-inbreng. Willy van de Kerkhof strafte een te korte terugspeelbal af, Van der Kuylen rondde schitterende combi naties af en Ralf Edström pakte kort voor tijd zijn zo verdiende doelpunt na het enige foutje van zijn bewaker Joop van Maurik. Waarbij eigenlijk de zwakke leiding van scheidsrechter Cees de Bruin en zijn grensrechters Griek en Moos wegviel en waarbij ook het veel te harde spel van FC Utrecht ('dat gebeurde uit teleurstelling', bekende Rap) weinig echte Invloed had. PSV deed illes zelf. Wat te denken van de vaak zo hard aangepakte Ralf Edström. Eens te meer bewees hij veel meer te kun nen dan alleen maar koppen. For midabel waren zijn passjes en pas ses. knap en ingenieus zijn solo's, verbluffend sterk zijn switches en sprints. 'Een grootheid,' vond Joop van Maurik door Rap bij Edström geposteerd, 'eenmaal ging ik te ver. Maar vorig Jaar had hij de hele wedstrijd daarover gezeurd. Nu gaf- ie mij een tlkkie op mijn buik, nadat ik mijn excuses had aange boden'. ENFANT-TERRIBLE En wat te denken van René van de Kerkhof, het enfant-terrible van het Nederlandse voetbal. Ook tegen FC Utrecht bewees hij een man van-momenten te zijn, bij wie ie dere explosie levensgevaarlijk en sensationeel is. Maar belangrijker nog is dat Van de Kerkhof niets zelfzuchtigs meer in zich heeft. Hij putte zich ditmaal niet uit ln egoïstische solo-acties, die ergenis bij medespelers opwekken. 'Hij vindt léten scoren nu belangrijker, dan zélf scoren', complimenteerde Willy van der Kuylen. En Jan Rab: 'René is toch doodgewoon dé rechtsbuiten van het Nederlands elftal'. En zo zijn er meer PSV'ers. die zonder meer een stek in Oranje verdienen. 'Ach, lk lig er niet wak ker van, van dat Nederlands elftal', liet Van der Kuylen weten, 'maar afwijzend, néé afwijzend sta ik er zeker niet tegenover'. Maar er wa ren er (nog) meer die het duel tegen FC Utrecht tot een heerlijke happening maakten. Middenvelders Pleun Strik en Willy van de Kerk hof bijvoorbeeld, 'dienstbare' spe lers, die hun tegenstanders geen seconde de kans lieten om rustig op balbezit te spelen. En verdedi gers Kees Krljgh en Adri van Kraay. die constant ópkwamen met veel meer lef dan je van knapen van die leeftijd kunt verwaèhten. 'Wat moet ik op deze overwinning afdingen', verzuchtte Jan Rap, 'dit PSV was te goed voor ons'. Ook voor de vertegenwoordiger van Gwardia Warschau (PSV's tegen stander in de tweede ronde van het EC II-toemool) moet het duel een (pijnlijke) openbaring geweest zijn. Want ook hij begreep dat dit PSV speelde als de nieuwe kampioen. PSV—FC UTRECHT 6—0 (2—0) 36. Van den Kuylen 1—0. 41. W. v. d. Kerk hof 20. 49. 56. en 63. Van der Kuylen 30. 40 en 50. 89. Edström 60. Scheidsrechter: De Bruin. Toeschouwers: 22.000. PSV:: Van Gen-en; Krljgh. Van Kraay. Nordqvist. Deykers: WUly van de Kerk hof. Strik. Van der Kuylen (Quaaral, René van de Kerkhof (Dahlqulst). Lubse. Edström. FC Utrecht: Henriksen: Hlldebrand. Adrl- aanse. Van Maurik. Kronshorst (Van Ou- denallen); Wilschut. Cabo (Van Staa), Oostrom; Wery. Van Veen. Hulsthorst. kees jansma daan op Joop van Daele als Aus putzer. Daarvoor stond Wim Jansen als voorstopper op Vredenburg. En op de llnksbackplaats Dick Schnei der. die er tegen Robbie Meister niet veel van terecht bracht. Zoals de meeste Feyenoorders overigens geen voldoende haalden. Sommigen zelfs een dikke onvoldoende. Jiirgen Kristensen en Theo de Jong vielen met name in negatieve zin op. Wiel Coerver had wel excuses voor handen, hoewel ze vrij zwak aande den. Coerve^; 'We hebben te maken met blessures van Kristensen, De Jong, Ressel en Van Daele. Boven dien schijnt het vrije vorige week end slecht te zijn bekomen.' AANVALLEND AZ'67 dus niet bang en op de aan vallende toer. En die speelwijze werd alleen maar positief beïn vloed. toen Bobby Vosmaer al na een kwartier op hoogst eigen wijze de ban brak. Vosmaer speelde Harry Vos uit en nadat Van Daele ook nog zwak ingreep, was Treijtel gepasseerd: 0—1. Het werd daarna bijna eerder 02 dan 11. AZ'67 bleef constant drei gend, met Vosmaer, Vredenburg en Nygaard in offensieve hoofdrollen. Ook nog andere uitblinkers bij de Alkmaarders. Zoals de jeugdige Van Rijnsoever, de van Elinkwijk geko men verdediger, die in de eredivisie debuteert. Hij was voor deze gele genheid op niemand minder dan Wim van Hanegem gezet. En Van Rijnsoever bespeelde Feyenoords nummer tien, als was het niets bijzonders. Van Rijnsoever spaarde de vedette niet en juist daarin school een probleem, want Willem raakte geïrriteerd. Met het gevolg, dat 'de Kromme' tot tal van ontoe laatbare charges over ging. En zoals dat wel meer voor komt. zonder dat de scheidsrechter daar tegen op trad. Arbiter Theo Boosten toonde zich een eerste klas zielepoot. door Van Hanegem en niet alleen die Feyenoorder op het belachelijke af in bescherming te nemen. Van Hanegem beging alleen in de eerste helft al vier overtredingen, die al len goed waren voor een gele kaart. En ook na rust bepaalde de Feyen oorder en niet de scheidsrechter, wat toelaatbaar was. En toen Van Rijnsoever dan. eindelijk, in de tweede helft zelf eens ln de fout ging. kreeg hij op slag een boeking aangesmeerd. SECREET Die kwestie zat AZ'67 duidelijk zeer hoog na afloop. Joop Brand ver klaarde eerst al: 'Van Hanegem be paalt zo veel, bijna alles. Ik hoop. dat hij ook de straf voor Van Rijns- oever kan bepalen.' En aanvoerder Co Meyer, die zich gedurende de hele wedstrijd al bijzonder had op gewonden inzake het onrecht: 'Van Hanegem kan het maken, om se- condenlang de bal bij een vrije trap tegen, bij zich te houden en ln discussie te gaan, zonder dat Boos ten er iets van zegt. Bovendien maakt hij vreselijk veel overtredin gen. Ik vind Van Hanegem buiten het veld een geweldige kerel. En ook voetbalt hij vreselijk goed. maar hij is een secreet'. AZ'67 had trouwens nog een reden om boos te zijn. Want nadat het zelf voor rust verzuimde ruimer af stand te nemen en zelfs een gelijk maker van Willy Kreuz (kopbal na voorzet van Peter Ressel. maar na een oyertreding van Van Hanegem tegen Van Rijnsoever) kreeg te in casseren, mocht het boos zijn, toen Theo Boosten in de tweede helft een tweede en naar later bleek, beslissende goal van Willy Kreuz goedkeurde. Dat was halverwege deel twee. Van Hanegem nam even bulten het strafschopgebied een vrije trap, waaruit de bal via het lichaam van Theo Vonk bij Dick Schneider terecht kwam. Schneider speelde Kreuz aan. die de bal bin nen werkte. AZ-doelman Gerrit Vooys was echter uitgelopen en Lex Schoenmaker stond op de lijn, toen Kreuz scoorde. Buitenspel dus. Na dat Boosten zijn grensrechter nog had geraadpleegd, bleef de Hoens- broeker evenwel bij zijn beslissing: doelpunt en 21 voor Feyenoord. Het pleit niet voor Feyenoord dat het daarna zo veel lak aan de nog ruim dertigduizend toeschouwers had. Tot vervelens toe werd op Eddy Treijtel terug gespeeld en tijd getrokken. Joop Brand later: 'Sorry, maar ik heb het verschil tussen een profclub en een seml- profclub vanmiddag niet gezien', FEYENOORD-AZ '67 2—1 (1—1) 12 Vosmaer 0—1. 39. Kreuz 11. 71. Kreuz 21. Scheidsrechter: Boosten. Toeschou wers: 31.000. FEYENOORD: Treytel: Schneider. Van Daele (Van TH). Jansen. Vos: De Jong. Kreuz. van Hanegem: Ressel. Schoenma ker, Kristensen. AZ'67: Vooys: Wlldbret. Mol Meyer. Vonk: Van Rijnsoever. Kist Nygaard: Vosmaer, Vredenburg. Meister. MATTY VERKAMMAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9