l)9g,(n98fl08g VAN WIE IS DAT KIND? Van feest tot afwas Herman Emmink aan de top Uw probleem ook het onze Ook heren combineren 3 De tanden van Mies if ireki i va zou door hette visser 'PRINCIPES KOSTEN 'Principes kosten geld', zegt de zingende presentator Herman Emmink als we hem vragen naar de zaken 'Zuid-Afrika' en 'Harry Thomas'. Dat waren affaires die de voorpagina's van de kranten haalden. En zoiets ver wacht je niet van een grappen vertéllende, jongensach tige man als Emmink. Tóch weigerde Herman naar Zuid-Afrika te gaan omdat hij daar voor een uitsluitend blank publiek zou moeten optreden. En ook wilde hij niet samenwerken met een man als Harry Thomas, organisator van een Duits liedjesfeest, omdat deze man uitlatingen had gedaan die niet zo vleiend waren voor het joodse volk. Kortom: een man om eens mee te gaan praten. Die fiets, dat is één van mijn vele afwijkingen. Ik doe dat niet voor mijn image hoor. Ik heb altijd gefietst. Vindt het lekker. Frisse lucht. Anders stap je vanuit een dichte stu dio in je dichte auto in je dichte huis. Maar op deze manier krijg je frisse lucht. Dat is gezond, en ach, je fietst toch allemaal in de richting van die zes plankjes. Voor het tiende jaar Muzi kaal Onthaal. Dat is niet niks. Emmink: Ja, en de mensen vinden het heerlijk. Ik be doel: wie krijgt op een win terse zondagmorgen wanneer het vriest dat het kraakt nog driehonderd mensen in de zaal? D4t programma! En nu moet je niet zeggen dat het mensen uit Hilversum zijn. want die hebben het allemaal al eens meegemaakt. Nee, ze komen uit het hele land en als het niet te gek weer is zit die hele zaal vol. En dat zelfs na tien jaar! De teksten maakt Herman zelf en dat is niet weinig, want ze moeten een beetje leuk zijn én actueel. 'Daar zit ik wel een avond op te broe den. De mensen horen alleen het vergulde resultaat'. Om zeven uur loopt de wek ker bij vrijgezel Émmlnk af. 'Erg vroeg? Ach. ik kan goed opstaan. Bovendien wil ik goed de tijd hebben om me te wassen en te scheren en te ontbijten. Nee, ik heb me nog nooit verslapen. Even afklop pen. En de wekker doet het ook prima. Mocht dat niet zo zijn. dan kun je je altijd door de nachtportier van de studio laten opbellen. Dat doen veel omroepmensen die er 's mor gens vroeg uit moeten. Het gekke is dat ik in de vakan ties ook vroeg op ben'. Ook al brengt Herman Emmink dui zenden mensen iedere week kijk- en luisterplezier: er zijn altijd sombere critici die Her man een weinig oppervlak kigheid verwijten. Bovendien hebben ze de moed om Em mink te vragen of hij 'niet eens hogerop wil'. Tijdig ophouden Herman moet daar om la chen: 'Haha! Ik had eens de acteur Guus Hermus in een programma. Die zei: 'Modern toneel? Dat is moeilijk doen voor lege zalen'. Nou, zo zie ik het ook. Ik ken de luistercij- Maar dat valt niet mee. Em mink is heel voorzichtig. En over zijn privé-leven en - denkbeelden kom je helemaal niks aan de weet. Hij vertelt wel wat. maar dat moest maar niet worden gedrukt. Over de twee 'voorpagina-af faires' wil hij kort zijn: 'Als je de oorlog hebt meege maakt. dan gje niet naar Zuid-Afrika en dan wil je niets weten van, laten we zeggen: vermeende, beledi gingen van een volk'. Dat was dat. 'Maar ik geef toe dat dit soort principes geld kosten en dat is wel eens vervelend, vooral als Je zoals ik free lancer bent'. Wie Is Herman Emmink. Een olijke lolbroek? 'Nou, ik loop heus niet de hele dag gillend van de lach door het huis. Ik ben niet steeds met lol en leut bezig. Ik presenteer de actualitei tenrubriek van de AVRO-ra- dio, maak er af en toe een reportage voor. Verder doe ik 'Wie van de drie?' voor de televisie. Dan is daar 'Muzi kaal onthaal' op de zondag morgen, al bijna tien jaar! Verder het NOS-programma Zoeklicht op Nederland, een soort radi o-uitgave van Van gewest tot gewest met repo- tages uit de regio, ik zing in Café Chantant van de TROS en vervang Kees Schilperoort wel met het radio-spelletje Raden maar. Tja. en dan zijn er nog de werkjes in het land en die' variëren van een lint doorknippen tot het pre senteren van amusementspro- grammas. Zit Emmink ook wel eens thuis? Ja natuurlijk wel, dat ls nu mijn hobby: echt niets doen. Zo breng ik ook mijn vakan ties door op één van de Wad deneilanden. Gewoon zitten niksen. Heerlijk hoor. Her man Emmink is 47 jaar en je zult hem niet luid waarheden als koelen horen verkondigen achter glazen drank in om- roepuitspanningen, als daar is De jonge haan. Een spijker pak hangt niet in zijn garde robe. Zijn kapper knipt hem al sinds zijn jeugd dezelfde cou pe en in een snelle sportwa gen beweegt hij zich evenmin voort. Herman Emmink fietst. En op 1 september stond zijn kilometerteller op 6100. Ja. ja, en het zit er dik in dat Em mink op oudejaarsavond de 7500 kilometer volmaakt. HERMAN EMMINK: 'Lachen is een uiterst serieuze zaak'. fers niet van 'Muzikaal ont haal', maar ik weet wel dat er een hoop mensen naar luiste ren die het fijn vinden om op zondagmorgen een pretentie loos programma te horen. Nou, en het ligt mij kennelijk om dat te presenteren, dus waarom niet? En ze zeggen wel: een uur is te kort voor zo'n programma. Zeggen ze ook van Wie van de drie. Dat zou ook langer moeten, maar daar ben ik het niet mee eens. Ophouden als het lekker is. Een programma als 'Van twaalf tot twee', tja, eh, dat wordt, dacht ik. te viók uit gezonden. Het kan niet an ders dan dat het wel eens in elkaar zakt. Je kunt geen vijf. keer per week twee uur lollig zijn. Mensen aan het lachen brengen is een uiterst serieu ze zaak. Ja. goed, als ik nu uitzendingen van tien jaar geleden zou horen, ja, mis schien zou ik me dan w el schamen. Misschien zou ik me dood schrikken, zo flauw... Wat vindt Herman van de tegenwoordige disc-jockey's? Daar moet hij even over na denken. Hij lacht en wil zijn collega's uit de grote Hilver- sumse muziekfabriek niet de grond inboren. 'Je kunt op een schreeuwmanier de zaak Zichzelf zijn ijdel. Ik wil wel aanwezig zijn in een programma dat ik doe. Maar ik zoek de populariteit J niet. M'n uiterlijk? Die kraaie- i pootjes komen van het la- j chen, zeg ik altijd'. Vertelt dat hij nooit 'in' is geweest. Dat dat ook niet hoeft. 'Ik bedoel: als je als een raket naar de top omhoog J schiet en geweldig populair j bent, dan kun je alleen nog i maar hard vallen. Bij mij is Jj het in een langzaam stijgende i lijn gegaan en dat is prima. J Zo'n Sjef van Oekel, kijk, het i is mijn programma niet hoor. maar wat gebeurt er met die j man als hij 'uit' is?' Zo doorgaan Over Herman Emmink heb ben we nooit schandaalverha- len kunnen lezen. 'Ik kom ook niet op grote feesten en geef ze zelf evenmin. Voor mij geen barbecue's of party's. Nee, als je in dit vak zit, zie je hoe de mensen zich te pletter vallen 'Wat ik graag wil is doorgaan met wat ik doe. Op die manier hou je het het langste vol. Die televisie is een moordend medium. En weet je wie het het langste volhouden? Men sen die zichzelf zijn. Zoals Mies Bouwman, Willem Duys en Kees Schilperoort'. En natuurlijk Herman Em mink. Maar hij is te aardig om zichzelf in dat rijtje te zetten. Daarom doen wij dat maar. Goed, iedereen weet dat er maar weinig verandert in de i nenmode. Maar daarom hoeft een heer vandaag de dag niet ouderwets op het toneel te verschijnen. En er is deze ter zelfs een overeenkomst met de mode van de vrouw* ontdekken. Want ook de mannen moeten van alles over el aantrekken. Combineren, is de naam. Vooral de sportieve draagt alles over elkaar. Op de foto: links een shirt met over en ruit colbert (samen 150 gulden). Rechts: een ve costuum met pullover en shirt (samen 256 gulden). Gezie ,j< C A. B|1 V0( toei fui aankondigen. Dat is niet mijn manier. Dat begrijpt u wel. Ik vind dat je niet door platen heen moet praten. Dat is niet netjes. Ik luister wel veel naar de radiowant je moet op de hoogte blijven. Weten wat je collega's doen. Maar ik zal u vertellen dat ik 's morgens altijd Duitsland aan heb. Die geven alleen muziek en tijdmeldingen Emmink zegt dat hij probeert zichzelf te zijn. Hij wil geen typetje neerzetten. Niet op het scherm en niet voor de radio. 'Ach, je bent allemaal ÉïMi^W «BB» Je denkt: Parijs maakt de mode uit, maar die stelling is al jaren achterhaald. Neem n foto die hierbij is afgedrukt. Dkar staat een modelletje op, dat in Skandinavië is ontwo Het beoogt een comfortabele, soepele, wijdvallende mode, die lekker is te combineren me i dere kledingstukken. Een prima jas-short-jurk-overgooier zowel voor feestjes, afwas, koken, e_ deren naar school brengen en onderuit-zakken bij de televisie. (Inl.: Nederlands Katoen Nj lafhj IB irde tuut, 020—63018) Voor Henk geen reclame TON LENSINK Zoals we de vorige week al hebben verteld, maken we deze rubriek een beetje afwisselender. liet is vandaag de bedoeling dat u raadt van wie dit mooie jonge tje een ZOON is. Is het de zoon van TON LENSINK, toneel-acteur (even die snor wegdenken), is het de zoon van PRINS CLAUS te Drakensteyn, of heeft het jongetje een sterke overeenkomst met ANDRE KLOOS, voorzitter van de VARA? Kijk, denk, overleg en doe een keus. Schrijf de naam van één van de drie heren (van het jochie is niet nodig) op een briefkaart, die is gefrankeerd met VIJFENDERTIG CENT en stuur die naar: Redactie Trouw/Kwartet Dag Maandag, Postbus 859, Amsterdam. PRINS CLAUS ANDRE KLOOS Ton Lensink, prins Claus en André Kloos zijn van deelname uitgesloten. Ver meld tevens op uw briefkaart welk boek u wilt ontvangen mocht u prijswinnaar zijn: kookboek, handenarbeidboek of bloemen- en plantenboek. HET WAS DE VROUW VAN EDWARD KENNEDY. Hij is een veelgevraagd acteur en daardoor liggen er nog al eens reclamebureau-jongens op zijn stoep: Henk Molen berg, bijgenaamd Henk Mo- lenpiep, wijst ze resoluut af, want voor Henk geen televi siereclame. 'Ik vind de recla me op de televisie zo ver schrikkelijk slecht. Als ik die wijven op de radio hoor zeu ren over hun vet en wasmid delen en hun lakens die wit ter zijn dan die van de buur vrouw, dan denk ik: trutten! Als ik een huisvrouw was, zou ik zo'n wasmiddel nooit in m'n huis willen. Bovendien heb ik geen zin om de hele dag op straat voor Bonakuipie te worden uitgescholden'. Het schijnt een oud verhaal te zijn, maar daarom niet minder aardig. Wim Sonne- veld werd eens geïnterviewd door Mies Bouwman. Ze stel de voor dat Wim zijn haar stukje zou afdoen. 'Ja Mies, dat doen we en dan neem jij je gebit uit je mond!' riep de cabaretier enthousiast. Hoe wel Mies de zaak zelf had uitgelokt werd ze toch i nerd aan een pijnlijk vo toen ze op twaalfjarige tijd, tijdens een kinderfi L wat al te haastig de trai het ouderlijk huis naa tuin wilde nemen en gezicht viel. Vraag: Blijkens een genealogisch onderzoek woonde een van mijn vooroude-s als Schots of Engels sol daat tussen 1600 en 1625 te Heus- den Wat was daar ln die tijd gaand? Hoe kwam een Schots of Engels soldaat in 1600 in Brabant ferecht? Antwoord: In 1576 schaarde Heus- den zich aan Staatse zijde. H. was een grensvesting, belangrijk omdat 's Hertogenbosch Spaans was. Dit belang nam toe. toen de Spanjaar den aan het eind van Maurits' le ven bij het offensief van Spinola in Brabant opdrongen. Na de ineming van Breda (1624) door Spinola liep dit offensief dood. waarna de Staatsen in 1626 opnieuw het initi atief namen. De garnizoenen wis selden, nu eens Duitsers, dan weer Engelsen, enz, (die beurtelings in Vragen (één per brief) zenden naar: Uw probleem ook het onze. Postbus 507. Voorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. de Franse kerk dienst konden hou den). Er waren niet alleen Engel sen, maar de Staatsen hadden ook Schotten in dienst, die zich vele malen hebben onderscheiden. De troepen werden bij de burgerij on dergebracht. zodat er vele banden ontstonden. Ook werden te Heus- den zeer veel zieken en gewonden opgenomen, zowel van het garni zoen als van de Staatse legers, zo dat daar in 1626 het Gasthuis werd gebouwd. Jammer genoeg komt de naam van onze vragensteller even min als de vele varianten die op zijn naam mogelijk zijn (Clayton, Cleton, Kleton, Kletting, Klettin, Kleitton, Kliton enz) in de Neder landse bibliografieën niet voor. zo dat we niet kunnen zeggen of de voorvader een Schot of een Engels man was en evenmin in welke on derdeel hij diende. Misschien heb ben lezers van ons blad relaties in Schotland of elders in Engeland van die naam? Vraag: Enige weken geleden bracht een buurjongen ons een hazelworm. We brachten het dierin een groot terrarium, en voerden wormen, halfdode vliegen, enz. We probeer den zo goed mogelijk de natuurlijke omgeving te vervangen. Na verloop van tijd kwamen er zelfs dertien jongen. Nu komt de narigheid. Ze willen geen van allen e;ten, er gaan een paar van de kleintjes dood enz. Wat kunnen we nu doen? Er be staat geen literatuur over deze die ren. Antwoord: Het is heel jammer voor u. maar een hazelworm. evenals vele andere reptielen, eet niet in gevangenschap, zodat de diertjes zullen sterven als de aanwezeige reserve is uitgeput. De hazelworm hoort onder de beschermde dieren en dit wetende zal u, ongetwijfeld met spijt maar toch ook weer met voldoening, moeder hazelworm met haar baby's, die precies weten ]u ze tussen bladeren en stokjes ten zoeken en vinden, op eei schikt plekje vrijlaten. tDe t worm leeft in de grond in onderrommel, is uitermate vit komt niet vaak voor de dag. 11 bosje op hoge kleigrond of meer in een verwaarsloosd grote tuin. zal het dier metêeijtj plaatsje voor de komende gaan uitzoeken, maar dat moet gebeurd zijn vóór de koude nachten beginnen. Wij wijzi verder op het boekje: Bescl planten en dieren nklag ;cht o0r( TROUW/KWARTET MAANDAG 14 OKTOBER 1974 BINNENLAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6