Premier Den Uyl: Brief bisschoppen over abortus kan niet beslissend zijn Krant als uitgangspunt voor onderwijs '1ommentaar menwerking (1) menwerking (2) er*; ilië blijft zitten tl 't kabinetscrisis conferentie 'Weteringkerk' Kabinet zit rit uit, denken KVP- en AR-voorzitter Kamer: Europees parlement moet direct verkozen Demonstratie tegen auto's Schutter treft verkeerde man Journalisten bereid tot prikacties defemina: altijd goed *5^ voor 'n dagje uit. dit jaar helemaal. llllllllllli Huishoudschool gooide boeken overboord Minstens 14 verkeers slachtoffers Mogelijke opheffing embargo KLM Er was eens een man die zijn auto wilde verzekeren tegen vallende appels. De AGO kon hem helpen. De AGO verzekert alles (ennogwpl )UW KWARTET MAANDAG 14 OKTOBER 1974 BINNENLAND T3-K5 is natuurlijk erg vleiend voor de •katholieke bisschoppen in ons dat hun brief over het abortus- ituk al deining veroorzaakt it hij officieel op de post is Overigens begrijpen wij die niet helemaal, te beginnen is de strekking van de der bisschoppen niet bijzonder :nd. De punten zijn net zo jg op de i's gezet als menigeen pachtte. Ier zien wij niet in dat een over- die wij er niet van verdenken oei slag te raken als hervormde en formeerde synodale stukken over lig abortus provocatus bezorgd wor- ^Qjj opeens de schrik in de benen zou aai ten slaan wanneer een stuk van is ns-katliolieke komaf op tafel ver- rdi bisschoppelijke brief is belangrijk p i hij komt op een uitgekiend mo- ei t. Maar deze brief betekent voor rst' ring en volksvertegenwoordiging meer en niet minder dan wat een iele standpuntbepaling van een re- latorische kerk voorstelt: een bij- e tot de discussie, is in dit verband gepraat over Etensnood voor de KVP. Het is r. een KVP-er thuis is precies Ifde als wanneer hij in het parle- of het kabinet zit, maar de ^pjntwoordelijkheden zijn zeer ver- ^Tlend. Dit wordt ook altijd zo Éfd. We hebben tenminste na Schijnen van Humanae Vitae (een cliek, dus nog wat meer dan een van een bepaald episcopaat) niet gemaakt dat de KVP razzia's ging jen in onze vaderlandse apothe- ce| s Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Premier Den Uyl heeft over de brief van de Nederlandse bisschoppen over abortus provocatus opgemerkt, dat 'deze niet anders kan zijn dan een belangrijk, maar nooit beslissend aanduiden van wat in een bepaalde bevolkingsgroep over deze zaak leeftDe premier zei dit zater dagavond in de KRO-actualiteitenrubriek 'Brandpunt'. Hij vertelde de uitgelekte brief van de bis schoppen nog maar hoogst vluchtig te hebben in gezien. In het kabinet was het schrijven nog vol strekt niet ter sprake geweest. Daarom wilde de minister-president er ook geen oordeel over geven. veel tact en wijsheid hebben én |Qjttabinet-Den Uyl én de christen- BR Dcratische partijen vrijdagavond in Jeine uurtjes een ernstig conflict r~ de motie van de AR-afgevaardig- \«s chouten voorkomen. Het was dui- dat het kabinet, althans op dit lent, meende niet te kunnen in- op de wens van de kamermeer- j-'&ieid de overheidsuitgaven met vier- !rd miljoen te verminderen: an ils had de heer Schouten blijk- geen zakelijke redenen om zijn itel in te trekken. Zo ontstond situatie waarin de tegenstellingen kkelijk op de spits hadden kun- •orden gedreven. Dank zij de k beheersing die de betrokken ge- ispartners aan de dag hebben ge- is gelukkig voorkomen dat een pvaardbaar' werd uitgesproken, kon de mededeling dat het kabi- e motie niet zal uitvoeren, wor- vermeden. dit alles zijn de problemen rond je motie-Schouten natuurlijk niet lost. Het kabinet moet erop reke- dat het de kameruitspraak uiter- december bij het overleg over werkgelegenheidsbeleid op- op zich zal zien afkomen. Aan ndere kant zal de indiener van de e de komende weken kunnen be- n aan het zoeken van begrotings- waaruit zo pijnloos en redelijk ïogelijk is, het totaal van vierhon- miljoen tevoorschijn kan worden acht. Het goede doel van deze iniging een geringe versterking de financiële positie van de on- emingen verplicht hen daar- is een goed ding dat de coalitie- Uyl erin is geslaagd de conflict die in deze problemen schuilt, zijn zwaarste politieke lading te oen. De premier zelf heeft hier- niet weinig bijgedragen, zoals hij wen? tijdens het hele debat van ie week geen kans onbenut heeft len, de verhoudingen in de coalitie erbeteren. woordvoerders van PvdA, KVP en hebben bij de algemene beschou- ;en van hun hart geen moordkuil aakt. Achteraf blijkt dit de sfeer ebben opgeklaard. De onderlinge tandhouding lijkt aan rijpheid te gewonnen zelfs in die mate de minister-president zaterdaga- voor de KRO-televisie openlijk verklaard dat samenwerking tus- progressieven en christen-demo- n onontbeerlijk is voor de uitvoe- van het kabinetsprbgramiha. zetels kan tellen, was het al sinds mber 1972 bekend dat de pro- sieve partijen geen meerderheid in 'weedc Kamer hebben. Maar het nog steeds moeilijk te zijn, een nsom van de laatste kamerverkie- 4- en in de progressieve klas op het te zetten zonder daar meteen de te verstoren. Minister-president Ki Uyl heeft die moeite thans opge- 'it. Het is te hopen en te verwach- dat dit tot versteviging van de ringssamenwerking zal leiden. zal •s d >nai pei De heer Den Uyl zei nog dat in ons volk zeer verschillend over abortus wordt gedacht. Voor de regering is het zeer belangrijk te weten wat bij voorbeeld de Nederlandse bisschop pen ervan vinden, vanuit hun ver antwoordelijkheid voor de katholie ke gemeenschap in .ons land. Om dezelfde reden, aldus de premier, is het voor de regering belangrijk te weten hoe bij voorbeeld het Huma nistisch Verbond, de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en andere erover denken. Verontrustend De Nederlandse bisschoppen heb ben in hun brief die vrijdag avond uitvoerig werd geciteerd In de KRO-rubriek 'Echo' hun on gerustheid uitgesproken over het klimaat, waarin op het ogenblik in ons land over abortus wordt ge sproken en over de reeds bestaande abortuspraktijken. In de discussies wordt aldus de bisschoppen een wezenlijk element weggelaten. Zij gaan alleen over de psychische belasting van de betrokkene en over de invloed op de geestelije volksgezondheid. Maar in eerste in stantie moeten de discussies gaan over het doden van een menselijk leven in ontwikkeling. De bisschoppen wijzen erop dat de mensen niet vrijelijk 'over het on geboren leven kunnen beschikken. Zij hebben de plicht ongeboren menselijk leven te aanvaarden en het zich te laten ontwikkelen. Er is volgens de bisschoppen in het sta dium van de ontwikkeling van de vrucht geen grens te trekken, waarvoor de vrucht nog geen indi vidueel menselijk leven zou hebben en waarna ze dit wel zou bezitten. Bij elke zwangerschap is er sprake van een nieuw individueel mense lijk leven in ontwikkeling. Abortus wordt in toenemende mate beschouwd als een onderdeel van de geboorteregeling en als instru ment van het bevolkingsbeleid. Steeds minder wordt abortus gezien als beëindiging van het begonnen menselijk leven. Dit verontrust de bisschoppen zeer. Eerbied voor het ongeboren leven behoort tot de grondslagenvan on ze samenleving. Het prijsgeven van de rechtsbescherming van het on geboren leven zou het einde zijn van een openbaar erkende, in het (ADVERTENTIE) Nog twee avonden Veluwelaan 20, (Verl. Maasstr.) Amsterdam- Sprekers maandagavond 8 uur: Ds. J. M. Ullersma en Ds. H. R. Timmerman. Onderwerp: 'HET GEHEIM'. Medewerking van Hetty Mertz, fluit. Dinsdagavond 8 uur: Ds. A. H. Agtereek. Onderwerp: 'Gods Heils- programma voor de eindtijd'. Medewerking: Zangkoor 'Emmanuel' Leiding: Ds. A. Vermaas. recht verankerde maatschappelijke verplichting jegens een weerloze vorm van menselijk leven. De bisschoppen schrijven verder dat het afwijzen van abortus geen specifiek christelijk standpunt is: 'Het vloeit voort uit eerbied voor het menselijk leven, dat weerloos is. Het gaat om algemeen menselij ke waarden, waarvoor iedereen moet opkomen.' De bisschoppen willen het 'maatschappelijke kwaad van de abortus' bestrijden door een goede voorlichting, sexuele opvoe ding en door een in geweten ver antwoorde geboorteregeling. De socialistische Tweede-Kamerle den Lamberts en Roethof, de indie ners van het initiatief-wetsontwerp inzake de abortus hebben inmiddels op de brief gereageerd. Zijn menen dat de Disschoppen volstrekt vreemd staan tegenover de geeste lijke en materiële nood van jaar lijks vele tienduizenden vrouwen. 'Wij waarderen op zichtzelf de eer bied van de bisschoppen voor het ongeboren leven, maar het klinkt te platonisch bij volledig ontbreken DEN HAAG De voorzitters van de KVP en de ARP, de heren de Zeeuw en De Koning, zijn na de algemene politieke beschouwingen van vorige week tot de conclusie gekomen dat het kabinet-Den Uyl alle kans heeft tot 1977 te blijven. Zij zeiden dit zaterdag in het VA- RA-programma 'In de rooie haan'. De heer Van der Louw, de voorzit ter van de PvdA, liet zich in dit programma minder optimistisch uit. Hij had namelijk nog geen zeker heid gekregen, dat de confessionele partijen werkelijk de maatschappe lijke hervormingen willen, die üe PvdA nastreeft. 'We zijn bang, dat de confessionelen ons toch weer laten vallen, als er werkelijke be langrijke beslissingen moeten wor den genomen. Ons trauma van de nacht van Schmelzer herleeft weer', zei hij. Aan de andere kant wilde Van der Louw de KVP en ARP toch het conpliment geven, dat ze zich niets van de VVD aantrekken. 'Deze par tij heeft dan ook geen enkele in vloed op de politiek'. KVP-voorzit- ter De Zeeuw noemde op zijn beurt de oppositierol van de heer Wiegel vorige week erbarmelijk slecht. Voor de voorzitter van de PvdA bleken vooral essentieel te zijn de wijziging van de wet op de onder nemingsraden, waardoor de werk nemers evenveel invloed krijgen, als de kapitaalverschaffers, en de grondpolitiek. Op het eerste punt stelde de heer De Zeeuw de PvdA- voorzitter gerust: 'wij zijn voor een gedeelde macht in de onderne ming'. Over de grondpolitiek zei ARP-voorzitter De Koning, dat de confessionele partijen, als dé rege ring met voorstellen komt, niet di rect het mes op tafel zullen leggen. De 3,3 miljoen hectaren grond in Nederland met verschillende be stemmingen, zullen niet over één kam mogen worden geschoren, zei de heer De Koning. Als de regering dat niet doet, komen we er zeker uit. In het debat van afgelopen vrijdag had premier Den Uyl gezegd, dat het nie- de bedoeling van de rege ring is, het voorkeursrecht voor koop door gemeenten te laten gel den voor agrarische grond, wanneer deze grond dezelfde bestemming houdt. Het voorkeursrecht wil men de gemeente verlenen om specula ties tegen te gaan. van begrip voor de afweging van belangen naar de kant van de vrouw', aldus de Kamerleden. 'Het ware overigens te wensen, dat die eerbied van de bisschoppen ook voor het geboren menselijk leven doorklonk in zaken als terreurbom- bardementen. onmenselijk wapen- gebruik en hongersnood door over bevolking.' De heren Lamberts en Roethof vin den dat de bisschoppen niet anders doen dan het onder controle krij gen van de abortus (met alle geva ren van commercialisering), door middel van wetgeving, te vertragen. Zij 'leveren achterhoedegevechten tegen een duidelijke en verheugen de. maatschappelijke ontwikkeling in.' De Zeeuw boos KVP-voorzitter De Zeeuw toonde zich zaterdagmiddag in het VARA- programma 'In de rooie haan' bij zonder boos over de uitlatingen van de Kamerleden. Hij protesteerde fel tegen wat hij noemde 'ongenuan ceerde uitspraken waar zelfs de honden geen brood van lusten.' De heer De Zeeuw stelde dat de bis schoppen in Nederland zich wel de gelijk inzetten voor menselijk leven bij terreurbombardementen, hon gersnood enz. 'Kardinaal Alfrink is voorzitter van de Pax Christi-bewe- ging, die de vrede tei de wereld tracht te bevorderen.' DEN HAAG De Tweede Kamer heeft vrijdag met grote meerder heid een motie aangenomen, waar in wordt gepleit voor een direct verkozen Europees parlement met volledige budgettaire, controlerende en wetgevende bevoegdheden. Ver der vraagt deze motie, die de heer Andriessen van de KVP indiende om de regering een steun in de rug te geven, de instelling van een Europees politiek secretariaat, dat nauw is verbonden met het secre tariaat van de EEG. Tot slot wordt in deze motie aan de regering ge vraagd krachtig te streven naar de Europese Unie, die volgens de Pa- rijse topconferentie uiterlijk in 1980 verwezenlijkt moet zijn. Deze Unie houdt een werkelijk gecoördi neerd sociaal, economisch en mo netair contact in van de lidstaten. Ongeveer duizend wielrijders trokken zaterdagmiddag door de Amsterdam se binnenstad in een fietsdemonstratie tegen het autoverkeer. In de stoet reed ook de wethouder en ex-provo Roel van Duyn mee op zijn witte dienst- fiets met de vele versnellingen. Meegevoerd werd een blijkens het opschrift (zie foto) voor wethouder Han Lammers gereserveerd invalidenkarretje. De fietstocht was georganiseerd door de gezamenlijke actiegroepen 'Amster dam autovrij'. Van een verslaggever HILVERSUM De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) zal een plan voor verdergaande ac ties uitwerken als het binnenkort te heropenen gesprek met de Ne derlandse Dagbladpers (NDP) over het recht van journalisten op een vijfdaagse werkweek op niets uit loopt. Vandaag beginnen veel dag bladjournalisten reeds een stipt heidsactie. die erop gericht is, strik te naleving te controleren van bepa lingen in de CAO over werk- en rusttijden. Het NVJ-bestuur heeft deze actie aanbevolen. Max de Bok, voorzitter van de NVJ. deelde dit zaterdag mee in de vere nigingsraad van de NVJ in Hilver sum. Van een verslaggever TIEL In Tiel is bij een schiet partij de 35-jarige J. J. uit Rhenen ernstig gewond geraakt, de 29-ja rige Tielenaar D. J. van S. schoot met een vuurbuks vanuit een hin derlaag op J. op het moment dat hij met anderen uit een bar aan de Stationsstraat kwam. Hij werd in de hartstreek getroffen en een ko gel moest operatief verwijderd wor den. Zijn toestand was gisteravond ernstig. De verdachte trof, naar hij later zei de verkeerde. Hij had het op de 40- jarige Tielenaar J. W. P. gemunt, waarmee hij nog een oude vete te vereffenen zou hebben en die op het bewuste moment ook de bar verliet. De verdachte heeft zich la ter bij de politie gemeld en is ingesloten. (ADVERTENTIE) ^Zuidplein. femina I Rotterdam. Internationale consumentenbeurs Openingstijden: dagelijks van 10-17 en van 19-22.30 uur,'s zondags 10-17 uur. Van onze onderwijsredactie UTRECHT Documentatiecentra heb je in het lager beroepsonderwijs in soorten. Veel scholen zijn nog niet verder dan de traditionele schoolbibliotheek, waar de leerlingen een mooi leesboek kunnen lenen om thuis te lezen. Andere scholen hebben de eerste stappen op weg naar het documentatiecentrum gezet: een karre tje dat door de school rijdt met een kostbare vracht van naslagwerken en een si garenkistje dat als kaartenbak dient. E (Reuter) Italië Is er nog in geslaagd zijn kabinetscrisis e lossen. Giovanni Spagnolli, de wer Ment van de Senaat, die aan •1 ®J werk was gezet om een nieuwe n d ring van centrum-links samen 30U tellen, heeft de tegenstellingen iaa! en de diverse partijen niet kun- overbruggen. Hij heeft presi- Giovanni Leone hiervan op de Ie gebracht, zo is uit goed in- tote bronnen in Rome verno- En dat zijn er hier en daar echte documentatiecentra: een afzonderlijke ruimte vol met boeken, grammofoon platen, t.v.-cassettes, ge luidsbanden, diaseries, film strips, tijdschriften, knipsel archieven, kaartenbakken en noem maar op. Dat noem je geen schoolbibliotheek meer, daar zeg je tegen woordig: school-media- theek tegen. Het was een goed idee van het Nederlandse Biblio theek- en Lectuurcentrum (NBLC) om tijdens de nati onale blbllotheekweek een dag aan de schoolbiblio theek te wijden. Volgens een nog steeds niet versleten onderwijstraditie gebeurde dat zaterdag in twee aparte zalen: één voor het lager beroepsonderwijs en één voor mavo-havo-vwo. Voor onze verslaggeving betekent dit dat we u slechts de halve waarheid kunnen melden: die van het lbo. Ed M. Spruyt, oud-onderwij zer en nu medewerker van het NBLC, hield eerst een verhaal over de opkomst van het documentatiecen trum. Deze ontwikkeling is in Nederland zo'n vijf jaar geleden goed op gang geko men in het basisonderwijs. Dat was een gevolg van ver anderingen in het onderwijs zelf. De school wilde meer aandacht schenken aan de individuele leerling met zijn eigen capaciteiten en be langstelling. Men zocht naar andere werkwijzen waardoor de leerling zelf meer aktief kon zijn: projecten, werk stukken, spreekbeurten. Een een derde wens was: meer aansluiting bij de actuali teit. Méér nodig Het traditionele schoolboek kon moeilijk aan die nieuwe eisen voldoen. Er was méér nodig: kranten, tijdschrif ten, knipsels, naslagwerken, kortom: informatie, die ac tueel was en leerlingen, in dividueel of in groepjes, in staat stelde zélf te werken. Ed Spruyt wekte niet de in druk dat het eenvoudig was om zo'n documentatiecen trum op te zetten en goed te benutten. Maar scholen die met problemen zitten, kun nen hulp krijgen van de on derwijsdiensten die de gro tere openbare bibliotheken er tegenwoordig op na hou den. Zijn die er niet, dan kun je terecht bij de onder wijsdienst van de provincia le bibliotheekcentrale of an ders wel bij het NBLC in Den Haag. Welke problemen zich in de praktijk allemaal wel niet kunnen voordoen bleek tij dens de discussie. Een leraar van een huishoudschool: 'Het is vaak moeilijk boeken te vinden op het niveau van de leerling. Het is ook niet altijd duidelijk hoe Je een kind met documentatie moet laten werken: vaak komt het erop neer dat de leerling gewoon een stukje ergens uit overschrijft'. Uit alle verhalen bleek dat het begin het moeilijkst is. Sommige scholen beginnen zelf een kaartsysteem uit te denken. Andere scholen ko pen een commercieel systeem met informatie- kaarten. Vaak lopen derge lijke scholen op een gegeven moment weer vast. Vandaar het advies van Ed Spruyt om erg voorzichtig te zijn met commerciële aanbiedin gen. Bij het aanleggen van kaartsystemen is het ge bruik van de indeling van de catalogus van de openba re bibliotheken aan te raden (SISO). Het NBLC kan ver der van dienst zijn bij het kiezen en rubriceren van boeken: er bestaat een re- censiedienst die boeken be spreekt en die op bestelling de boeken geplastificeerd en voorzien van systeemkaart jes met trefwoorden levert. Onbekend Maar scholen die dat alle maal niet wisten hebben in het verleden vaak veel pro blemen zelf moeten oplos sen. Zelfs niet iedereen blijkt op de hoogte van de subsidieregeling die het mi nisterie van onderwijs dit jaar voor het lager beroeps onderwijs heeft afgekon digd. Dankzij dit besluit kan een school per leerling vier gulden uitgeven aan biblio theek of documentatiecen trum. Grote indruk maakte het verhaal van mevrouw I. Stoppelberg van een huis houdschool in Apeldoorn. Zij vertelde dat haar school acht Jaar geleden begonnen was de leerboeken overboord te gooien. Uitgangspunt van het onderwijs was sindsdien de krant. Vanuit het gesprek over de actualiteit kwamen dan de onderwerpen naar voren die leerlingen, alleen of in groepjes, konden uit zoeken. De totale 'leerstof' die de school wilde aanbie den was opgedeeld In een groot aantal basisbegrippen. De leraren zorgen er voor dat die op de een of andere manier allemaal aan de orde komen. Centraal in dit systeem staat het documentatiecen trum met vierduizend boe ken. .geluidsbanden, diase ries, stempels, enzovoorts. Ook is er een hele batterij van hulpapparaten, zoals co- pieermachines en stencllap- paraten. Zo kan alles wat de leerlingen maken meteen vermenigvuldigd worden en weer dienen als leerstof voor anderen. Dat systeem loopt zelfs zo goed. dat de leerlingen hun eigen repeti ties bedenken: elke leerling kan vragen indienen en de leraren maken een repetitie uit de beste vragen. DOESBURG Bij een botsing tus sen een ambulance en een perso nenauto kwamen zaterdagmorgen twee mensen, de 79-jarige H. D. Matser uit Velp en de 73-jarige A. Vreeman uit Angerlo. om het leven. Zij waren de twee inzittenden van de personenauto. De drie inzitten den van de ambulance raakten bij de botsing licht gewond. De personenauto kwam bij de Pro vinciale weg in Doesburg van een oprit af (volgens de rijkspolitie in de verkeerde richting) en werd door de ziekenwagen aangereden. De ambulance was op de terugweg van een rit naar het ziekenhuis. HAZERSWOUDE Zaterdagavond kwamen drie mensen bij een auto botsing op Rijksweg 11 in Hazers- woude om het leven. Het waren de 65-jarige P. G. M. van der Zon uit Voorschoten, de 24-jarige H. B. van Wijk uit Leiden en de 21-jarige A. Dragan uit Belgrado (Joegoslavië). Bij verkeersongelukken tijdens het afgelopen weekeinde kwamen ver der de 51-jarige H. Koopman uit Den Andel (Groningen), de 18-jari- ge E. Kist uit De Wijk bij Meppel, de 62-jarige mevrouw J. van der Heide Beuker uit Boerakker (Gro ningen), het 4-jarige meisje J. G. Luiten uit Aalten, de 18-jarige Sop hie Zwiers uit Stompetoren, de 53- jarige mevrouw J. Oosterhuis de Wit uit Beerta, het 17-jarlge meisje C. A. de Leeuw uit Sijbekarspel en een 21-jarige inwoner uit Gouda om het leven. Voorts raakten vier mensen gewond toen zij met een Volkswagenbusje op een met knip perlichten beveiligde overweg bij Kollumerzwaag op de trein Gronin gen-Leeuwarden botsten. TRIPOLI (Reuter, AFP) Libië zal de KLM weer toestaan diensten naar en vanuit het land te onder houden als zij kan bewijzen dat zij 'Israël niet helpt', zo bericht het persbureau Reuter. De KLM werd door een landings verbod in Libië getroffen, kort na de oktoberoorlog in het Midden- Oosten waarin de maatschappij volgens de regering in Tripoli de zijde koos van Israël. Volgens het Franse persubreu AFP heeft de Libische regering besloten het embargo tegen de KLM en de Nederlandse koopvaardij op te hef fen, 'omdat zij het bewijs heeft gekregen dat de maatschappijen geen diensten meer verlenen aan de Zionistische vijand.' (ADVERTENTIE) Want als je bij de AGO een All Risks-autoverzeke- ring afsluit, dan ben je tegen praktisch alles verzekerd, r Ook tegen betonnen paaltjes, ook tegen steenslag, ook tegen hagelstenen, ook tegen andere auto's, ook tegen lantaarnpalen, ook tegen zachte bermen, ook tegen vallende appels. Dat weet elke assurantie-adviseur RITA 'Uitstekend, mam, precies de zelfde plek ab vorige week'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5