Schipbreuk 'De Vreede' deed redders samengaan Tien vingers Dagrecept Even puzzelen Anderhalve eeuw geleden begin oprichting KNZHRM Paul Brand Chirurg in India Extra vrije t v; oudere grafi X !;t me TROUW KWARTET MAANDAG 14 OKTOBER 1974 BINNENLAND-RADIO EN TV SMIDJE VERHOLEN Van een onzer verslaggevers DEN HELDER Op 14 oktober 1824, vandaag honderdvijftig jaar geleden, liep het Nederlandse vlaggeschip 'De Vreede' voor de kust van Huisduinen vast op de Haaksgronden Door de woeste zee werd het schip, op de thuisreis vanuit het Russische Nerva, al snel op het strand geworpen, waardoor de levens van de opvaren den ernstig in gevaar kwamen. Ogenblikkelijk werd in het dorpje Huisduinen alarm geslagen: vrij willigers boden zich aan om met een sloep in. zee te gaan. De eerste tocht naar De Vreede was tever geefs: enkele roeiriemen werden verspeeld .Terug aan de wal gingen twee redders naar het dorp om even later te paard met nieuwe riemen vastgebonden aan de staar ten van de dieren, terug te keren. Ee nieuwe poging werd gewaagd: elf schipbreukelingen konden veilig naar het strand gebracht worden. Nog één keer voeren de zeven red ders uit om ook kapitein De Boer. stuurman Stoeltje en bootsman Zwart binnen te brengen. Weer werd het fregatschip bereikt en kon 't drietal aan boord genomen wor den. De sloep had echter al zoveel water gemaakt, dat het bootje zonk. De drie geredden en zes van de zeven moedige Huisduiner mannen kwamen om. Al jaren bestonden er plannen om in Nederland 'n vereniging tot red ding van drenkelingen op te rich ten. De ramp met De Vreede was de directe aanleiding om de han den ineen te slaan. Vijf vooraan staande Amsterdammers gaven de stoot tot de oprichting van de Noord- en Zuid-Hollandsche Red ding-Maatschappij, die op 11 no vember 1824 voor het eerst in de openbaarheid trad. De NZHRM kreeg snel een zustervereniging in het zuiden van het land. de Zuid Hollandse Maatschappij tot Red ding van Schipbreukelingen fZHMRS). Inmiddels beschikt de KNZHRM over 32 reddingboten en negentien lijnwerp- en wippertoestellen, ver deeld over 33 stations. De exploita tiekosten bedragen nu zo'n twee miljoen gulden per jaar. In de hon derdvijftig reddingjaren zijn al meer dan zestienduizend mensen veilig aan land gebracht: indruk- wexkende cijfers, die de bewonde ring voor het werk dat de vijf Amsterdamse notabelen in 1824 be gonnen. nog groter maakt. Vanmiddag wordt het gebeuren dat de definitieve aanleiding vormde om redders met beter materiaal de zee op te kunnen laten gaan. in Huisduinen herdacht: om vijf uur zullen vertegenwoordigers van ma rine. visserij, koopvaardij, loodswe zen reddingwezen en zeevaarton- derwijs een krans leggen voor de kust, op dezelfde plaats en tijd waarop De Vreede verging. Aanslui tend zal er een herdenkingsdienst worden gehouden in het hervormde kerkje van Huisduinen. Nazaten van de in 1824 omgekomen redders en autoriteiten zijn daarvoor uitge nodigd. Nog steeds is de belangstelling voor het redden van drenkelingen in Huisduinen en het aangrenzende Den Helder erg groot. De heer P. Joosse, commissaris bij het loods wezen en secretaris-penningmees- ter van het plaatselijke reddingsco mité: De mensen hier leven enorm mee met het reddingswerk, omdat iedereen op de een of andere ma nier wel te maken heeft met de zee. Op 1 oktober waren er in Den Helder 490 contribuanten van ons werkcomité. Landelijk zijn er vijf tigduizend van deze zogenaamde 'redders aan de wal.' Een verheu gende zaak.' Donaties Deze donateurs zijn de belangrijk ste bron van inkomsten voor de KNZHRM die in 1949 het predicaat 'koninklijk' verkreeg. De heer Joos se trots: 'Het leuke is dat wij nog nooit een cent subsidie hebben ge kregen en er ook nog nooit om hebben gevraagd. Naast de hoofd actie 'redders aan de wal' worden er nog vele andere activiteiten ge organiseerd om geld bij elkaar te brengen.' Het reddingcomité Den Helder be schikt op het moment over twee schepen: de motorreddingboot Su- zanna en de motorreddingvlet Christiaen Huygens. De heer Joos se: 'Wij hebben drie mensen in vaste dienst: 's morgens zijn ze bezig met het onderhoud van de boten, 's middags werken ze bij een andere baas. Het komt wel eens voor dat ze een hele nacht aan het werk zijn en dan toch in de och tenduren weer op tijd moeten aan treden. Naast de drie vaste mensen hebben we zes vrijwilligers, die als 'opstappers' mee naar zee gaan. Het zijn lui die fantastisch werk ver richten en na afloop praten alsof het de gewoonste zaak van de we reld is. In zes regels vertellen ze het hele verhaal van een redding.' 8/10 Wachtmeester Stootjes en waardin Toos waren weer beneden aangekomen en stonden nu aan de ingang van het logement. 'Leer dat nou eens van mij', dame', zei Si mon Stootjes. 'Als U eenmaal mee doet aan de oefeningen van Willem Halsker, dan bent U weer zo slank als een den'. De brave dienaar van Hermandad schilderde in treffende bewoordingen een fraaie den voor dikke Toos. Deze scheen evenwel nog niet dadelijk overtuigd te zijn van de waarde van zo'n den. 'Wat koop ik voor een den' zei ze. 'Laat mij maar rustig dik blijven. Dik is gezellig. Hebt U ooit horen zeggen: staak daar loopt? Het is altijd een gezellige dikkerd, die de aandacht trekt.' - Das waar', moest Simon Stootjes toegeven. Maar van een jonge vrouw als U zeggen ze ook altijd: Kijk eens. ze loopt als een hinde. Als ze gaan zeggen dat ze als een nijlpaard loopt, dan is er iets mis' - En terwijl beiden over dit onderwerp uitvoerig discussiëren gaan wij boven eens kijken, waar Willem Halsker juist de kamer van smidje Verholen binnen-liep. gewa pend met basviool en fles. 'Ik pas de nieuwste Amerikaanse methodes van muziektherapie toe, legde Wil lem uit. 'Genezing door middel van muziek. Dat is je ware. Ik heb pas nog iemand van blindedarmontste king afgeholen louter door het spelen van 't Neêrlands Bloed op de tromp de eerste zeven maten voel zich al beter en nauwelijks aan het tweede chorus bezig sprong er uit en begon mee t sen. Daarna heeft hij nooit di sla fori abo op over zijn blindedarm geklaai ten de praktijk is me trouwens 1S4 ken. dat de basviool nog be; sultaten te zien geeft.' - Tc-*^ het masseren geblazen, kneep, wreef en kneedde op 1 tij dige wijze en zei: 'Let maar et t. Verholen. Halskers spierherste-jno proteïne-olie neemt de pijn 8 Een afbeelding van de ramp niet 'De Vreede', een fregatschip dat op 14 oktober 1824 voor de kust van Huisduinen verloren ging. Bij pogingen om de bemanning van dit schip veilig aan wal te bren gen, kwamen zes van de zeven redders om: de definitieve aanlei ding tot de oprichting van twee Nederlandese reddingmaatschap pijen. Macaronisalade 250 gr. macaroni 2 paprika's stukje knolselderij klein blikje doperwtjes selderiezout knoflook, uitje mayonaise. 2 eieren zout. peper sherry, paprikapoeder Kook de macaroni gaar volgens de gebruiksaanwijzing op het pak. Doe er extra twee theelepels selderie zout, een teentje knoflook en het uitje bij. De hiacaroni afgieten en de knoflook en het uitje verwijde ren. Spoel de macaroni met koud water af. Maak een mengsel van fijngesneden paprika, knolselderij, de hardgekookte eieren, de doperwt jes. zout. peper, een eetlepel sherry en wat mayonaise. Meng dit alles met de koud geworden macaroni Laat de salade ongeveer een half uur in de koelkast staan. Vlak voor het opdienen met paprikapoeder bestrooien. Menutip: Macaronisla. stokbrood, kipkroketten, koffie. Verbeterd Het reddingswerk is in dt afgelo pen honderdvijftig jaar sterk ver beterd. Niet alleen door het voort reffelijke materiaal, maar ook door het nauwere samenspel tussen ver schillende instanties. De heer Joos se: 'Met name het werk van de kustwachten wordt nogal eens ver geten. Deze mensen blijven meestal op de achtergrond, maar in eerste instantie zijn zij het die het eerst aan de bel trekken. Zij waarschu wen de commissie, als zij locale rampen waarnemen. Er bestaan plannen om de kustwacht te reor ganiseren, maar omdat ik weet hoe belangrijk hun arbeid is. ben ik daar niet zo voor.' In de komende weken zullen nog vele activiteiten de oprichting van de reddingmaatschappijen herden ken. Vrijdag wordt het boek 'Red den' gepresenteerd op een bijeen komst in Scheveningen. Het is een uitgave die Evert Werkman (au teur) en Cées van der Meulen (fo to's) ter gelegenheid van het 150- jarig jubileum hebben gemaakt: een schitterend boek van uitgeverij Ploegsma. dat een beeld geeft van de geweldige prestaties die er in de laatste anderhalve eeuw verricht zijn tot redding van drenkelingen. Show van Mies moet zich 'zetten' De eerste show van Mies Bouwman bij de AVRO te vergelijken met het in de loop der tijden tot en met uitgekiende programma Een van de Acht. is niet eerlijk. Dat zal ik daarom niet doen. Ook dit nieuwe amusementswerk moet zich 'gaan zetten'. Nu kan men alleen maar vaststellen dat het nog niet helemaal zit. Bovendien moeten de kijkers eraan wennen. Misschien wordt er een beetje op twee gedachten gehinkt. Er is gewerkt met ideetjes van mensen die iets op de planken graag uitgevoerd willen zien. Maar er verschijnen ook uitvoerenden op het toneel, die zelf verlangens of een brok heimwee hebben. Dat zijn ongelijke waarden, waaraan je eigenlijk geen wedstrijdelement kunt vasthaken. Een echt wensprogramma was het niet. want er zaten een paar. vanwege een of andere actualiteit, ingeschoven nummers tussen. Voor Brandpunt ontlokte correspondent Jan Kuiper interessante uitspraken aan professor Hans Küng. Deze bekende katholieke theoloog leeft door zijn gepubliceerde denkbeelden al jaren in onmin met het Vaticaan. Er kwam nog een ander wrijfpunt met 'Rome' aan de orde. namelijk de wetgeving ten aanzien van abortus. De politieke aspecten kregen in deze uitzending de meeste nadruk. KVP-fractieleider Andriessen liet in zijn betoog iets doorklinken van het dualisme waarvoor het bisschopDelijk schrijven over abortus die katholieken plaatst, die als landelijk verantwoordelijk polititici niet alleen met de stem van Rome rekening mogen houden, documentaire over mummies te Ad Langebent maakte het premier Den Uyl in het napraten over de algemene beschouwingen niet gemakkelijk. Maar de minister president kent de waarde van een scherp gesprek en weet meestal behandig te pareren. Het contact met het publiek in de studio was 'eigenlijk waardevoller en bracht autoriteit en burger een stukje dichter naar elkaar toe. Er werd echter, als vanouds, te weinig tijd voor uitgetrokken om er een echt bevredigend contact van te kunnen maken. Een onderhoudende film met de ietwat filosofisch acterende Richard Boone als speurder Hec. Ramsey werd zondagavond door de TROS een paar keer onderbroken voor huisreclame. Het was niet zo storend, maar ik vind dit verbreken van een illusie minder correct jegens de kijkers. Er was nog iets anders wat irritatie kon oproepen. Als de omroepster vertelt, dat een programma een kwartier eerder zal beginnen, dan reken je daarop. Het tv-spel Straatje om was inderdaad een kwartier eerder afgelopen, maar alvorens naar een kunnen gaan kijken op het afgesproken moment, moest het publiek eerst genoegen nemen met een aantal weinig zeggende shots uit andere programma's. Leo Derksen. auteur van Straatje om, wil in allerlei interviews en eigen publicaties wel eens mopperen over de prestaties van collegaschrijvers. Hij heeft zeker het een en ander in zijn mars. maar het is echt niet zo dat je zijn stukken verbaasd door psycho- dramatische vondsten en stijf van spanning zit te volgen. Ook bij Derksen zijn de onwaarschijnlijkheden en cliché's vrij makkelijk aan te wijzen. Het stuivertje wisselen tussen Anna en Anton was bovendien niet nieuw en soms danig goedkoop met onnodige toepassing van vloeken. TON HYDRA Radio vandaag 102 Benauwd dat zij een flater zou slaan poogde Margaret Pauls weer galoze kalmte na te volgen. De koningin was laat. opgehouden door haar talrijke officiële verplich tingen en dit droeg niet bij tot Margarets rust. Maar daar kwam zij dan toch. Paul en Margaret werden als tweede echtpaar voorgesteld. Margaret deed zoals haar verteld was: licht raakte zij de vingertop pen van de koningin aan en maak te een diepe revêrence. Er ging echter iets verkeerd. Zij dreigde even haar evenwicht te verliezen en kon alleen voorkomen dat zij viel door de hand van de koningin te grijpen! Dat bracht haar zo in de war dat zij volledig vergat haar bij de titel aan te spreken. Het koninklijk paar was echter zo informeel en vriendelijk dat het gebruik van die termen enigszins gewild zou hebben aange daan. Tenslotte sprak je met je vrienden ook niet zo! Paul had een aantal jaren tevoren de hertog eens ontmoet. Zij hadden toen gesproken over het lepra- werk. 'O ja. u bent de handenman. is het niet?' begroette de hertog Paul. 'Vertelt u mij eens. zijn uw patiën ten inmiddels echt in staat, tot werken?' Verbaasd over zijn geheugen ver volgde Paul het gesprek waar het bij de vorige gelegenheid was blij ven steken. Het was net of ze met oude vrien den hadden gesproken, dacht Mar garet toen ze heeng ineen. Mis schien had zij de étiquette schro melijk overtreden, maar nog nooit was zij zo trots geweest op haar Britse onderdaanschap. In de zomervakantie was het hele gezin compleet, daar Christopher en Jean naar India waren overge komen. Al hun inspanningen ten Dorothy Clarke Wilson spijt zich in te stellen op de veran dering. waren zij nletiemm sprake loos van verbazing toen er een lange jongeman en een enigszins mollige jongedame de vliegtuigtrap afdaalden en met waardigheid op hen toeschreden. De hele dag wa ren de jongere kinderen zo beleefd en zo beheerst alsof er vreemden op bezoek waren. Die nacht klom Chips echter buitenom naar het balkon van de kamer waar de meisjes sliepen en kroop onder hun bed. Hij verwekte daar ijselijk angstgeschreeuw en vervolgens een gierend gelach. Het ijs was gebro ken. Zij waren weer één gezin. Chips' neiging tot plagen had hij niet van een vreemde: Paul was een onverbeterlijke plaaggeest. Zo in het geval van de kerstkalkoen, een prachtig beest. Hij kwam le vend aan. lange tijd van tevoren. Iedereen zag met spanning uit naar het grote ogenblik dat hij de tafel zou s:eren. behalve Mary, die zich aan het dier ging hechten. Tegen het eind van december kon digde Estelle aan- 'De kalkoen wordt morgen geslacht'. 'Ik weet het', zei Mary. Eet je ervan mee?' Met uiterste verontwaardiging keek Mary haar aan. 'Zou jij je beste vriend opeten?' Zij gingen met tenminste veertien mensen aan tafel, die dag. Paul gebood in een wat overdreven haast iedereen te gaan zitten. 'Kom aan. ga zitten, ga zitten. Vlug. jon gens1' Toen allen gezeten waren lichtte hij plechtig liet deksel van de pan. en daar sprong de kat eruit. Met geheven staart sprong hij over de tafel, de glazen aanstotend, en een bulderend gelach tevoorschijn roe pend. En natuurlijk lachte Mary het hardst van allen. Maar evenals bij het jongetje dat steeds maar roept: 'Daar komt de wolf!' kreeg Paul op een dag zijn trekken thuis. Vellore bereidde zich voor op het bezoek van Zijne Ex cellentie Rajkumari Amrit Kaur, de minister van gezondheidszaken van de Republiek India, die erin had toegestemd een nieuw gebouw te openen. 'Tussen twee haakjes', kondigde Paul aan. 'Rajkumari overnacht bij ons'. Margaret keek hem eerst wanhopig aan, toen boos. Daar hield hij haar weer eens voor de gek. De logeer kamers waren trouwens constant bezet. 'Heus? En waar moet de minister dan wel slapen?' 'O', antwoordde Paul luchtig, 'in ons bed is ruimte genoeg. Ik vind wel een ander plekje'. De dag voor de gasten zouden arri veren was het Paul die in onge- ve nsde wanhoop vroeg: 'En waar moet de minister slapen?' Ditmaal had hij geen grapje ge maakt! In Karigiri was Paul midden in een operatie toen hij aan de telefoon werd geroepen. Het heeft haast', werd er gezegd. 'U moet komen, hoe dan ook'. Het was Susie Koshi, het hoofd van het Centrum. 'De werkplaats staat in brand', riep zii 'Een en al vuur!' Door de telefoon drongen opgewon den stemmen tot Paul door en een doffe plof. toen het dak van de werkolaats het begaf en instortte, n het geluid van barstend leem. 'Zijn de jongens in veiligheid?' was het eerste wat Paul vroeg. 'Ja. Raja- sakran heeft ze allemaal naar bui ten gehaald. Het begon in zijn ver trek'. 'Goed. Probeer de andere hutten en gebouwen te redden door de rieten daken nat te houden. Ik kom zo gauw ik kan. Zeg de jongens op hun handen te passen'. Hij hllig op, waste zijn handen en zette de operatie voort. Er was im mers niemand om het van hem over te nemen. Daarom maakte hij zijn werk eerst af en haastte zich daarna naar het college-terrein'. Het verlies van het Centrum zou zwaar aankomen, maar over de jongens maakte hij zich de meeste zorgen. Wat konden zij. in de op winding en in hun angst, geen schade aan hun handen oplopen! Door het gordijn van rook kon hij toch zien dat de meeste hutten gespaard gebleven waren. Zijn op luchting ging gepaard met verwon dering. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Levende Woord. 7.08 (S) Preludium. 7.30 Nws.. 7.41 (S> Hier en Nu. 7.55 Aangestipt. 8.00 Te Deum laudamus. 8.24 Op de man ai'. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. huisvr. 8 45 (S) Plein publ. 10.30 Nws. 10.33 (S) Meisjes koor met instrum. begel. 10.50 Schoolra dio. 11.00 (S) In 't zilver. 12.00 (S) Kilima Hawalians Show. 12.21 Voor boer en tuinder. 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws 12.41 (S) Hier en nu. met aansl.: Makro. 13.00 (S) Metrop Ork. met zangsolist: amusem.muz. 13.25 Onder schooltijd TROS 15.00 (Si Het kind en wij. 15 30 Nws. 15.33 (S) Neder! Saxofoonkwartet: mod. muz. 16.00 (S) Mondje Frans. 16.30 (S) Keerpunt en betekenis ervan ln een mensenleven 17.20 Voorspel tot ontw.samenwerk. (V). TROS: 17.30 Nws. 17.32 Aktua. PP- 18.19 DS'70. TROS: 18.30 Nws. 18.41 (S) Specialiteiten a la carte. EO: 20.00 Bijbelstudie. 20.15 (S) Kerk en Zending in Indonesia (VIII). 20.40 (S) Rep Jeugdappè! in Woerden. Christian Science: 21.30 Sex en moraliteit. NOS: 21.45 Radiorama: Souffleurs. 22.25 Ultz. Bond zonder Naam. NOS: 22.30 Nws. NCRV: 22.40 Hier en Nu NOS 22.50 <S) Hobbyscoop. 23 20 (S) NOS-Jazz. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II VARA. 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S> Spitsuur 8 00 Nws. 8 11 Dingen v.d. dag. 8.23 (S) Spitsuur (verv900 (Si Dansork. met solisten. 9 35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NOS: 9.50 <S) Muz. uit de Middeleeuwen en Renaissance. 10.30 Meer over minder. 11.00 Nws. RVU: 11.40 Weten wij veel. NOS: 12100 Den Haag deze week. 12 15 Ultz. SYMBIOSE. NOS: 12.25 (Si Prom. ork. 12.50 Recht en slecht. 13.00 Nws VARA. 13.11 Dingen v.d dag. 13.20 Ombudsman NOS 13.30 Vonken onder de as. 13.50 (S> Eurollpht 14 15 Zoekl. op Nederl. 16.00 Nws. EO 16.03 Klankbord. 16.10 (Sl V.d. kleuters 16 30 (S) Licht, en uitzicht. 17.00 (S> Onderweg. Overheldsvoorl.: 17.50 Politie nu. EO: 17.55 Med. EO: 18.00 Nws. 18.11 Klankbord. 18.30 (S) Jeugdtoer PP: 19.00 Uitz. van D'66 19.10 Grote opdracht. 19.25 (S) Wij heb ben een woord v d. wereld. NCRV 20 00 Nws. 20.05 Overdenk. 20.15 (S) Klass. ork.muz. 21.30 (S) Bariton en plano 22 15 (S) Literama-Live 22.45 (S) NCRV Vocaal Ensemble 23.10 (Si Op een sche meravond in de herfst. 23.55-24 00 Nws. HILVERSUM IH AVRO. 7 02 Drie op je boterham. (8.02- 8 05 Radiojournaal.) 9 03 (S) Pep-op-drie: Arbeidsvitaminen. 11.03 Radiojournaal. 11.05 Drie draait op verz 12 03 (S) Drie tussen de middag. 14.03 Radiojournaal. 14.06 Pop-Kontakt I. 15 03 Pop-Kontakt II. 16.03 Hltmeesters. met oa. Amerlk. en intern, tophits. (17.03-17.06 Radiojour naal.) NOS: 18 02 Joost mag niet eten. AVRO: 19.02 Drie loopt achter. VPRO' 20.00 VPRO-Maandag met nwe platen op terrein van pop, Jazz en blues: 20.02 Tilt: 21.02 (S) Boy Edgar: 22.02 (S) Rik Zaal: 23.02 (S) Wlm Noordhoek; 24.03 (Si Diep ln de nacht. TROS: 1.02 Nacht wacht. VARA: 602-7 00 Alfred Lagar- de (ANP.604.10.10) 0 De KRO tracteert fans van Danny Kaye op Het verborgen le ven van Walter Mitty. De film worclt onderbroken door het korte programma over hulpverlenende instanties. Ned. 2/20.20 0 In Het zal je kind maar wezen, speelt Michael Crawford bijzonder knap de onhandige Frank Spencer. 0 Rob Out (ex-Veronica) test hoe goed gezinsleden elkaar kennen. Ons kent Ons, heet dit TROS-spel dat in Roermond wordt gespeeld. Ned 1/20.21 0 Wibo van de Linde presenteert achlergrondnieuws. in Aktua TV. NOS NOT 11.10-11.35 Schooltelevisie NOS 18.45 Paulus de Bos kabouter 18.55 Journaal TROS 19.05 Arpad de Zigeuner (2) 19.30 Zal je kind maar wezen NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Ons kent ons 21.20 Liefdes van Napoleon 22.15 Aktua TV 22.55 Socutera: Zwak zinnigenzorg NOS 23.05 Journaal NEDERLAND II Ned 1/22.15 TELEAC 18.15 Gemeenteraad - les 0 In het Duitse programma Doorsnede wordt een ingevroren kikvors weer springlevend. Duitsl. 2/20 Het bewogen leven van de 16- eeuwse Beatriee Cenci inspireerde Gerhard Bohner en Gerald Humel voor hun ballet De folteringen van Beatriee. Duitsl. 1/22.50 0 Radiorama geeft informatie over leven en werk van souffleurs. Hilv. 1/21.45 0 Laatste onderdeel van het radio programma van de NCRV is het doov Friedrich Diirrenmatt geschre ven spel Op een schemeravond in de herfst. Hilv. 2/23.10 NOS 13.45 Paulus de Bos kabouter 18.55 Journaal KRO 19.05 Voor een briefkaart op de eerète rang NOS 20.00 Journaal KRO 20.20 Danny Kaye in: Verborgen leven van Walter Mitty (1) 21.00 't Is toch zeker alemaal prima geregeld 21.10 Verborgen leven van Walter Mitty (2) 22.20 Rooilijn KRO RKK 22.45 Bisschoppensynode te Rome 22.50 Uitz v.an Symbiose NOS 22.54 Journaal Horizontaal: 1. oogvocht, 5 latwerk. 7 voorlichting, 8 kippenloop, 10 plaats in de N.O.P.: 11 toiletartikel. 12 voertuig, 13 klein kind, 14 jong schaap. 15 papegaai. 16 Europeaan. 17 uit zee oprijzend gebergte. 18 reinigingsmiddel. 20 boom. 21 voor. 22 smart. 24 water in Friesland. 25 landbouwer. 26 sportterm. 27 schijf vis. 28 stok. 29 scheepslading. 30 zoutziederij. Verticaal: 1 tragedie. 2 dunne twijg. 3 lokspijs. 4 tot. 5 vertragings toestel. 6 voegwoord. 8 teken in de dierenriem. 9 nauw. 11 voertuig. 12 rijstdrank, 14 meisjesnaam. 15 ka rakter 16 wereldtaal. 17 wending. 19 vreemde munt. 20 hap. 22 ent, 23 Kruiswoord-puzzel te schoorsleenzwart. 25 bundel. 26 rund. 27 familielid. 28 muzieknoot. OPLOSSING VAN VRIJDAG. 1 desem. 2 dadel, 3 nevel. 4 notie, 5 arend. 6 karet. 7 morel. 8 golok, 9 eigen. 10 alert. 11 elite, 12 leest. 13 aroma. dat DEN HAAG Oudere werki^, in de grafische bedrijfstak met ingang van 1 januari g lijk aan korter gaan werkiolir werktijdvermindering zal voull,: werknemers van 60 jaar en variëren van een half tot t' eenhalf uur per dag en zal gelden voor de werknemers d hun 50ste verjaardag af onal e los ken in de bedrijfstak wer iaen' zijn geweest. Het loon zal o vrije uren volledig worden d ring taald. Ook de pensioenopbou' tene] het gehele loon zal normaal en d( gaan. Deze regeling is bedoe o een voorbereiding op de pél gerechtige eeftijd. W O] ader e de n a; 31 v iioge mil acht. inigi de is e Uyl die zijn oen. niet wens ;e w en. i erbel woon heb ;en 4 aakt. ebbe itandl ten g de vo< t ver Prof en or van zete mbei sieve Twee noi

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4