in Valkenburg ïvert nog handwerk Agenda van Leiden Oegstgeest heeft weer sluitende begroting Omstreden Slavische kunst in Academie Academische examens Familieberichten Gevangenisstraf voor Warmonders Concert voor orgel in hervormde kerk Alternatieve geneeskunde in Praethuys Klop toonde zich groot technicus S- aarbtrnk Katwijk viert eeuwfeest KWARTET MAANDAG 14 OKTOBER 1974 STAD EN REGIO •Jewerkers hebben het in de vingers een onzer redacteuren 'au™ jKENBURG In de showbusiness is het zó, dat wanneer een tekstschrijver géén ideeën meer e? !t hij wel kan inpakken. Heeft hij wèl ideeën maar de regisseur weet het niet op de juiste manier te ianï 'IT611 dan is het ook wègwezen Waarmee maar wordt aangetoond, dat het niet alléén om de ideeën t, maar dat het óók goed uitgewerkt en op de juiste wijze gepresenteerd moet worden. Dit gaat neens op voor Jaap Ravelli uit Valkenburg en zijn broer Dick, die een potterie leiden. Iemand zei dezer dagen: 'Wie een Ravelli in huis heeft is een kunst kenner en heeft een hoogwaardig produkt in huis'. Waarmee dan maar gezegd wil zijn dat potterie Ravelli aan de Katwijkerweg 45 b, in Valkenburg (ZH), toonaange vend is in ons land, wanneer het om keramiek gaat. Dertig jaar geleden werd de grondslag gelegd voor het potten- bakkersbedrijf. 'Het begon in de Leidse Spilsteeg in het oude pak- huisje van deurwaarder Van der Woude. Van Osnabrugge uit Leider dorp bouwde een turfoven. Het ge beurde klandestien. Er zat geen trek in de schoorsteen en de oven werd niet gaar. Wij moesten naar het noorden vluchten, kwamen la ter terug en begonnen in 1946 met de potterie. Dat neemt niet weg dat nu, 30 jaar geleden, de basis werd gelegd in Leiden', zegt Jaap Ravelli, wiens naam associaties verwekt met muziek en componisten. De enige verwantschap met deze vorm van kunst is misschien achterneef Willem Ravelli, een bekend zanger uit de tijd van Jo Vincent. Spierkracht Na een jaar Leiden, moest de pot terie plotseling weg. Het werd Val kenburg, waar de -toekomst van Potterie Ravelli bleek te zijn verze kerd. 't Is hard werken in de werk plaats, waar nijvere handen de kleihompen verwerken tot uiterst, soms tere. kunstprodukten. Op de draaischijf verwordt de klei tot kleine asbakjes, vaasjes, pulletjes, maar ook tot vele kilo's wegende kunstprodukten, die behalve de grondstofeen enorme spierkracht noodzakelijk makèn. Gezeten op de bank in de toonzaal zegt 'meneer Jaap', zoals z'n ongeveer tien me dewerk ers(sters) hem noemen: 'Er zijn nog een stuk of drie van deze bedrijven waar met de hand wordt gewerkt. Alleen goede ideeëën kun nen het voortbestaan van een be drijf als het onze garanderen. Je bent er steeds mee bezig. Een idee moet op papier worden gezet, het moet worden uitgewerkt. Niet al leen de vorm, maar ook de kleuren. Toch is niet één produkt precies gelijk, dat is onmogelijk. Belangrijk is ook de marktverkenning. Je moet weten wat het publiek mooi zal vinden'. In de potterie in Valkenburg vindt men nog het oude ambacht, 't Eni ge verschil is dat de draaischijf elektrisch wordt voortbewogen. 'Dat is beter', zegt Jaap Ravelli, 'omdat de kracht die je gebruikt met het aantrappen van de schijf, weer ver loren gaat voor je handen. En die kracht heb je nodig'. Detaillist Hij laat een prachtige vaas zien die minstens 10 kg moet wegen. Dat betekent 15 kg materiaal, inclusief water. Om dat te be- en verwerken is inderdaad wel de nodige spier kracht vereist. Ravelli heeft M.O. tekenen en leerde zichzelf het pot tenbakken. Z'n vader was beroeps officier, z'n moeder een Brabantse. Met hen reisden de kinderen overal heen. Atjeh, Curacao. Nu woont Ravelli in Oegstgeest. Hij heeft een privé-verzameling. waaronder twee vaasjes die hij achterhaalde en zo'n dertig jaar geleden zelf maakte. Er staan ook een urn uit Peru en een waterval uit het noorden van Zuid- Amerika in de vitrine. Een autoch tone schaal waaronder brood werd gebakken, afkomstig uit Joegosla vië. is een trots bezit. Een Spaanse kookpot en kinderspeelgoed van ce ramiek, gebakken kanonskogels uit de oude tijden en gevonden in de omgeving van Valkenburg staan er ook. De verzameling vormt een contrast met het moderne produkt dat in de toonzaal staat en waaron der kapitale kunst-werkstukken zijn te vinden. Ceramiek. Het kleinste beestje kost zeker nog wel een half uur werk, buiten de afwerking om. Ze zijn vrij duur. maar: 'laat eens een loodgieter komen. Als die een half uur werkt, wat betaal je dan?' Ra velli levert aan detaillisten: zaken waar geschenken worden verkocht, aan bloemisten en bedrijven op het gebied van woninginrichting, maar ook wel aan boetieks. Er is belang- De gebroeders Ravelli. Jaap boetseert, broer Dick, die ook een groot aandeel in het succes heeft, kijkt belang stellend toe. stelling genoeg. Kleine series en 'eenlingen' zijn veel gevraagd. Vooral de eenlingen zijn vaak kost baar. Maar men hééft er dan ook wat voor. Teamwerk In Valkenburg wordt kunstambacht bedreven. Er wordt gebakken, ge glazuurd, er worden decors op de produkten geschilderd Dat alles wijst op vakwerk. Het kan alleen worden gedaan door mensen die een uitgesproken liefde voor hun werk hebben. Zoals bijvoorbeeld Dirk Barnhoorn uit Katwijk, die al achttien jaar ondermeer de gla- zuurspuit hanteert. Glazuren ge schiedt overigens ook door onder dompelen. Dat ligt er maar aan wat het is en wat het worden moet. Barnhorn, z'n familie zit in de vis serij, hij koos voor het artistiekere werk bij Ravelli. Ravelli leidt de mensen zelf op. 'Afgestudeerden van de scholen hebben een sterk individualisme en dat past niet in ons produktiepro- ces. Wij werken als team. Het is moeilijk om goed personeel te krij gen. Mijn medewerkers hebben het allemaal in de vingers'. Oorspron kelijk komen de handdraaiers voort uit het vaatwerk, de huisraad, uit de utiliteitshoek. 'Uitstervend beroep? Nee, dat is het niet/ Een kleine groep kwaliteitsbe- drijven zal altijd werk hebben'. Eén van de vakmensen die ooit bij Ra velli werkte was Nicolaas van der Hoedt van de Oranjegracht in Lei den. Hij was de eerste pottebakker bij Ravelli en stamde uit een be kend geslacht. Ravelli hééft vol doende medewerkers en er zijn er altijd wel die het vak bij hem wilen leren. Het is overigens een kwestie van jaren, voor een hand draaiers een echte vakman is. Een vakman zpals Ravelli zelf, die ont werpen maakt, beschilderingen uit- -nioDA.-G-Tii t-3c-ro/tio -Tiirtuvs-'u ii-tta-ax&Io -nicuv':;-ti i t-d o-Tn^io :ÜwS-uit-BG-"»ï£io «1, zijn -rnomm-iiï t-Bc-rofrio ren.fGËEST Het noodschool- aan de Tromplaan verkeert zodanige staat, dat zo snel wor k tot afbraak moet worden ït b aan, zo delen B. en W. de oed ee. De gehele noordvleugel is ens uimd. Afbraak daarvan kost in het gebouw zit nog de m -scholengemeenschap 'Duin- Maa net de bouw van het defini- "bij hoolgebouw nabij de Rhijn- italif raatweg wordt binnenkort n). B. en W. verwachten huisvestingsproblemen van p h 10 binnenkort een oplossing ellei en. hou JK Wethouder Van Dijk s de woensdagen 16 en 23 geen spreekuur houden. In Leiderdorp vainnenkort nog een emeritus- rk |nt van de hervormde kerk Het is ds. Van Doorn, die punt staat zijn werk in de emeente van Nieuwkoop te jen. Door bemiddeling van ie sioenraad van de Herv Kerk lij hier een flat toegewezen. ds Reyenga wonen al in 1? JHEIM Er werd ingebro- de Dr. De Visser-MAVO van et nneweg. Ontvreemd werden rlijj ndrecorders en bijbehorende de che OUT )n De omzet van de nif nk haalde in 1973 313 mil- e, 34 miljoen méér dan in p-et balanstotaal noteerde bij- °fri miljoen tegen ruim 20 mil- het jaar daarvoor. De winst :j bedroeg plm. 51.000 (v.j. Voor de tweede helft van Itrok zich een sterke kente- rpea1 het sPare"- Het aantal rs liep toch uit van 5000 op 136. die samen een spaarte- ra a ldden van 16,5 mili°en gul- let aantal jeugdspaarders in 391 tot 403 De bank telt 586) leden. 0 SWOUDE Voetbalvereni- i izerswoudse Boys organiseert rijdag 18 oktober in de kan- n klaverjascompetitie. Daar- nei nog vijf wedstrijddata 'ge- J22 november. 20 december. 1101 ari. 21 februari en 21 maart, WIJK Voor het eerst in liedenis zullen de winkeliers verl ordwijk aan Zee en Noord- na innen gezamenlijk een St. ;rk. saktie voeren. Dit gebeurt ie naam KINA. waarin men 1 egere Kin-comité, zowel als <»ijk Actief' kan herkennen. |*1 al nemen 102 zaken ,aan de ilaas-aktie deel. 01 WIJK Het samenwer- iaan van de plaatselijke ralen organiseert op don- 17 oktober in Ons Gebouw opi Abr. van Royenstraat een iteli Oor jongeren, en wel speci- I ben die nu of straks te Ru Rebben met de partiële leer- SacDe _heer W. Winter van het ■Re Lisse zal deze materie be- Ook de jeugdlonen komen i 1 ke 972 DEN in het kader van stiar va" de vrouw' wordt op lber in het Nutsgebouw in t Jwoude een spel-discussiea- ••hti 'louden. Op 20 oktober is er int< CUrsie naar een diamant- 'fPPU in Amsterdam. C. der rso leidt een cursus 'luister zo J foek' ge ij.be r. i DEN De opbrengst .c. J collecte bedroeg 2.187.20. ez DEN Dinsdagavond 15 in? 5jlC .p,. U. U gehouden in de chr. kleu- B 11 'de Kabouters'. Het inle- "r I ,a? gewassen of gestoomde' jong kan maandag 14 okto- ■cn 3 en 4 uur en tussen 7 't gebeuren. zal van 8 tot 10 uur 's een kinderkledingbeurs MAANDAG 11 OKTOBER Praethuys, Vrouwenkerkkoorstraat 9, 8 uur: gespreksavond met de heer Ver- bruch. arts over 'Geneeskunde op dood spoor?'. DINSDAG 15 OKTOBER Driftstraat 49. 10.30 uur tot 11.30 uur: spreekuur sociale raadsvrouw. Oude Rijn 88. Koord-Studlo: 19 tot 21 uur ontvangst t.g.v. 1-jarig bestaan. Zaal Zulderkerk. 8 uur afd. Centrum Christenvrouwenbond P. Koole te Delft over 'De broederschap van Taize'. Rijnlands Lyceum Oegstgeest, 8 15 uur: 'De getatoueerde roos' van Tennessee Williams (met Ank van der Moer en Steye van Brandenburg). WOENSDAG 16 OKTOBER DIJkstraat 2a, 10 tot 11 uur: spreekuur soc raadsvrouw. Gerecht 10, 4.30 tot 6 uur spreekuur soc. raadsvrouw. Gebouw Irene. Hoofdstraat Leiderdorp: 8 uur afd. Leiderdorp Ned. Christenvrou wenbond mevrouw J. Eberlee over 'Jood se en christelijke feestdagen'. Rijnlands Lyceum Oegstgeest, 8.15 uur: Flösta Gitana. Schelpenkade 6. 8 uur afd. Tulnbeuw en Plantkunde, dr. C. P. van Beusekom te Oegstgeest over 'Planten verzamelen In Thailand'. DONDERDAG 27 OKTOBER Stadhuis 6 tot 8 uur: spreekuur soc. raadsvrouw. Gemeentecentrum Oegstgeest, 8 uur: filmlezing Jan Strijbos over Equador en de Galapagos-ellanden. ZATERDAG 19 OKTOBER Gehoorzaal 8.15 uur Mountlès Maximaal (Piet Bambergen en René van Vooren). ZONDAG 20 OKTOBER Hartebrugkerk Lelden. 3 uur: orgelcon cert met medewerking van Jonge trom pettisten. LEIDEN De tentoonstelling van het werk van twee Joegoslavische grafici Oldrich Kulhanek en Jan Krejei, die momenteel is ingericht ten dele in het Academiegebouw aan het Rapenburg en In het LAK- centrum aan het Levendaal, roept bij vele belangstellende bezoekers wel gemengde gevoelens op. Er zitten veel schokelementen in hun voorstellingen door nogal zeer realistische sexuele uitbeeldingen die nog niet zo heel veel jaren geleden waarschijnlijk wel aanlei ding zouden zijn geweest deze ex positie als pornografisch aan te merken en derhalve te verbieden. We hebben echter leren leven met veel ruimere begrippen over beel dende kunst omdat deze nu een maal en soms zeer wezenlijk kun nen bijdragen tot de spirituele con versatie tussen kunstenaar en kij ker. Desondanks kan ik ook wel begrijpen dat een deel van de kij kers zich bij het zien van enkele voorstellingen wel geschokt voelt. Ik ga uit van de mening, dat het de twee kunstenaars niet te doen is geweest om de 'openhartigheid' van de voorstellingen an sich. maar om een zo stringent mogelijke over dracht van hun filosofische visie op de mens, zijn leven en gevoelens. Het werk van Kulhanek en Krejei is een goede beschouwing volkomen waard Hun kunst roept herinne ringen op aan het werk van enkele middeleeuwers uit de tijd dat het humanisme de kop begon op te steken. Technisch op dat van Dürer b.v. en ook wel op dat van Jeroen Bosch, al gaat elke vergelijking na tuurlijk ook hier wel mank. Dat wil niet zeggen, dat de belde grafici geen eigen stijl zouden heb ben, integendeel. Zij etsen of litho graferen technisch voortreffelijk prenten van surrealistische compo sities. Men lette onder meer op prenten als 'Report No 2'. 'Adam and Eve'. 'Nightmars Miles Chris- tianus' en 'A Soldierde laatste volgens de kunstenaars zelf een hommage aan Albrechi Dürer. De expositie blijft m Lelden tot en met 31 oktober Oude Rijn 88. Koord Studio. 19 uur kaasfondue. APOTHEKEN REGIO LEIDEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vrijdag 11 oktober tot 18 oktober door de apotheek Herdlngh en Blanken. Hogewoerd Leiden, de apo theek Voorschoten en de apotheek Beker. Lijtweg 4 Oegstgeest. FILMS IN LEIDEN TOT 17 OKTOBER: LIDO: Steenstraat 39. tel. 24310: Ernanu- elle' 18 jr. dag. 14.30. 10.00 en 21.15 uur. en zondag ook 16.15 Uur. STUDIO. Steenstraat 39. tel. 33210: 'The Graduate' 18 jr. Tijden zie Lido LUXOR: Stationsweg 19. tel. 21239: 'Dra- cula' 18 Jr dag. 14.30. 19 00 en 21.15 uur. zondag ook 16.45 uur. TRIANON: Breestraat 31. te. 23875. 'Alicl- a' 18 jr. dag 14 30. 1900 en 21.30 uur. zondag 14.15 en 16.30. en 21.15 uur. CAMERA: Hogewoerd. tei 24919: '55 da gen Peking' 18 Jr. dag 19.00 en 21.30 uur en tèvëns ma. di. do en vr 14.30 uur. Kindermatinee: 'Tarzan. de koning van het oerwoud' a l. wo en za 14.30 uur. en zo 14.00 en 16.15 uur Nachtvoorstelling: 'Who is afraid of Virginia Woolf" 18 jr vr en za 24.00 uur. REX: Haarlemmerstraat 52. tel. 25414: 'De opiumtrawler' 18 Jr 19.00 en 21.15 uur. tevens ma. dl. do. vr en zo 14.30 uur. Klndertnatlnee: 'Asterix en Cleopa tra' wo en za 14.30 uur Nachtvoorstel ling: 'Aan het naaktfront geen nieuws' 18 jr vr en za 23.30 uur. TENTOONTSTELLINGEN.l.h LEIDEN Stedelijk Museum 'De laken hal": Oude Singel 28-32 ma. t.e.m. za 10- 17 uur. Zon- en feestdagen 13-17 uur. Tot en met 1-12 'Lelden '74'. Gemeentelijke Archiefdienst: Boisotkade 2a. ma, t.e.m, vr. 9-12 uur. 14.00-17.00 uur za. 9.00-12.00 uur. Tot en met 29-11 '4U(J Jaar Viering Leldens. Ontzet' met stukken uit de verzamelingen van de Gemeente lijke Archiefdienst en stukken uit het archief van de 3 oktober-Verenlging. Rijksmuseum v. Volkenkunde: Steenstr. 1. Ma. t.e.m. za. 10-17 uur. zon- en feestdagen 13-17 uur. Tentoonstelling LEIDEN Geslaagd voor: Semi- artsex. de heren L S Y Fung Kon Jin, Leiden, J L de Heer Lelystad, J N Schreuder Leiden, de dames H M J Koeckhoven Nieuw-Vennep. G E Hodge-Manos Leiderdorp, M v d Weide Voorburg: artsex. de heren A J P Boesten Leidsohendam, N Brandenburg Leiden. W J de Lan gen Waalre, W van Rooijen Capelle aan de IJssel. Tan Wie Djin Den Haag, G J Vielvoije Warmond, R Visser Oegstgeest. de dames C Frankfort Den Haag. A Bergen- Keilholz Oegstgeest. W E M de Na- tris-Mathot Den Haag. Op 8 oktober zijn geslaagd kand. ex. W 1 W. en N. de heren R J M. V D Broek Leiden. A Zegers Leiden. D Verkerk Oegstgeest. R J Neder- pelt Leiden. G Op 't Land Leiden: Kand. ex. W 3 W en N. de heer H S J Mank Langeraar, R A W M Vij verberg Rijswijk, N L v d Sas Lei den. W Koopmans Haarlem, A van Werven Wassenaar. M v d Voort Leiden, A Barnhoorn Leidschen- dam; Kand. ex. N 1 W en N. de heren P W Hermans Rotterdam. W Lievaart Leiden: Kand ex. G 2 W. en N. de heer F W v d Stijl Leiden: Kand. ex. B 1 W. en N. de heren C M M Jutte Leiden. R A Schmidt Wassenaar: Kand. ex B 4 W. en N. mevrouw Th. Mulder-Krieger Alp hen aan de Rijn;'doet ex. natuur kunde de heer L van Bevaart Alk maar: Doet, ex. geologie de heer F Boncie Leiden; Doet, ex biologie mevrouw M H Hatink-Van Kommer Alphen aan de Rijn; Doet. ex. bio logie de heer C Noome Rilland- Bath. OVERLEDEN Nicolaas van den Berg 67 jaar. Leiden, Gerrit Dnustraat 1, be grafenis 14 oktober om 9.30 op 'Rliijn- hof Dirk Privé 71 jaar. Leiden. Raamstoeg 57. begrafenis 14 oktober om 14.00 uur op 'Rhljnhof.' Jan Berg-dioef. Leiden. Langestraat 28a. begrafenis 15 oktober om 12.30 op Rhljnhof" Karei Huijbens. 69 jaar, Lei-*«n. Boshof 12. crematie 14 oktober 11.30 in crematorium 'Oekenburgh' I—n Haag. Johannes Petrus Stuart, >iar, Leiden, Herengracht 76 b .Begraf» heeft reeds plaatsgevonden. 'Zuidzee uit de doeken' het leven en werken op het Zuldzee-ellandJe Moce fiji-groep) Academiegebouw: Rapenburg 73. en L.A.K.-Foijer: Levendaal 150. 3e verdie ping Tot 31 oktober Jan Krelci en Oldricb Kulhanek. grafiek uit Praag Galerie v.d. Vllst: Botermarkt 3 Di. te m. za. 10-18 uur. Thus Bult met aquarellen en Han Boerrlchter met kera miek tot 1 november. Drukkerij De Bink: Rooseveltstraat 2. ma. t.e.m. vr. 8-17 uur Hans van Omme ren met foto's en beeldend werk tot eind oktober. MIDDELBURG-WARMOND ue Officier van justitie bij de recht bank in Middelburg heeft resp. twee jaar en anderhalf jaar gevan genisstraf geëist tegen twee jonge mannen uit Warmond, die ervan werden verdacht op 18 juli een overval te hebben gepleegd op het PTT-kantoor in het Zeeuw-Vlaamse Zaamslag. De overvallers bedreig den de kantoorhouder met een traangaspistool. De buit bedroeg bijna 2500. De twee verdachten waren 'oude bekenden' van de poli tie. Er liep tegen hen nog resp. een voorwaardelijke gevangenisstraf en een voorwaardelijke tuchthuisstraf. Op 23 oktober volgt de uitspraak. Derde wereldwinkel gaat weer open LEIDEN De Derde Wereldwinkel aan de Steenstraat zal donderdag 17 oktober om 7 uur 's avonds worden heropend, Men kan dan weer dagelijks terecht voor infor matie over en kunstvoorwerpen en produkten uit de Derde Wereld. In de Wereldwinkel is ook de door de Leidatö en schoolakties inmiddels wel bekende Indio-koffie te koop. De aktie tot verkoop van deze kof fie heeft tot nu toe rond de 10.000 opgebracht. De winkel is van half één tot zes uur (op don derdagavond ook van zeven tot ne gen uur) en zaterdags van negen tot zes uur geopend. VOORHOUT Maandag 28 okto ber om 20.15 uur zal een concert worden gegeven in de kapel van Huize St. Agnes, door het duo Mag- dalena Kuhn (fluit) en Julian B. Coco (gitaar). De opbrengst is voor de aanschaf van een nieuw orgel voor de her vormde kerk. Magdalena Kuhn is voor sommige Voorhouters beter bekend als mevrouw Holzer. Zij vormt samen met Julian B. Coco al tien jaar een duo. Het concert om vat werken van zeven verschillende componisten uit de achttiende eeuw tot heden. 'Wij zitten voor 1975 iets ruimer in de middelen vanwege een hogere uitkering uit het gemeentefonds, maar toch blijft voorzichtigheid ge boden zo lang wij in de buurt van de nullijn blijven. Ten opzichte van de begroting 1974 vertoont 1975 een verschil van 4.246.880,71. De inkomsten-uitga ven zijn begroot op 20.643.885,57 tegen 16.397.004.86 in 1974. Re kent men echter in de totaaltelling de posten welke in de begroting zijn opgenomen en die in ont vangst en uitgave tegen elkaar wegvallen niet mee dan blijkt dat de uitgaven in 1975 relatief minder zijn gestegen dan het voorgaande jaar. De begroting, die ter inzage ligt in het raadhuis en beide bibliotheken in de gemeente, heeft op de wijze van aanbieding veel aan duidelijk- LEIDEN Met ingang van van daag worden in het Praethuys. Vrouwenkerkkoorstraat 9, iedere maandag weer gespreksavonden ge houden. De eerste vier avonden vormen een serie en staan in het teken van de alternatieve genees kunde. Het gaat hierbij om vormen van geneeskunde, die. ook al worden ze sinds jaar en dag bedreven, toch niet d.ie plaats hebben gekregen, die hun rechtens toekomt, zo schrijven de organisatoren. De oor zaak hiervan is vaak, dat, in tegen stelling tot de officiële medische wetenschap, deze vormen van ge neeskunde niet zijn gefundeerd op een natuurwetenschappelijke basis, maar de mens en zijn ziekten van uit een andere visie benaderen. Ook heeft in het verleden rivaliteit tussen de officiële geneeskunde en andere vormen de zaak geen goed gedaan. Zo stond in de tijd van de ontdekking van de homeopathie de officiële geneeskunde nog in het teken van het aderlaten en moest men niets hebben van deze nieuw-- lichterij. Hoewel het niet de bedoeling van deze gespreksavonden is de officiële geneeskunde te verwerpen zal de eerste avond toch in het teken staan van een kritische benadering. De programmering van de serie is als volgt: maandag 14 oktober, arts Verbruch over; 'Geneeskunde op dood spoor?; 21 oktober de heer Van Kempen, arts, over de homeo pathische geneeskunde: 28 oktober de heer Van der Walle over Irisco- pie, een onderdeel van de alternatie ve geneeskunde: en 4 november de heer Verburch over het mensbeeld als uitdaging voor de antroposofi sche geneeskunde. Alle avonden be ginnen om 8 uur en zijn gratis toe gankelijk. In hetzelfde Praethuys wordt deze maand een expositie gehouden van het werk van Ineke Wortel. KATWIJK De heer Fred van Alphen uit Delft zal donderdag 17 oktober voor de w'jkgemeente 'O- verduin' spreken over 'Spitsbergen, het land van de witte bergen'. De bijeenkomst begint om 8 uur en wordt gehouden in de wijkzaal van de Ichtuskerk. kient. kleurcomposities bedenkt. Telkens maar weer proberen en af keuren. Na tal van experimenten wordt uiteindelijk een goedgekeurd ontwerp verkregen dat wordt over gedragen aan de medewerkers. Dan begint het proces van kneden, draaien, bewerken, glazuren tec. Grondstoffen uit Duitsland, Enge land, Frankrijk worden omgetoverd in de fraaiste kunstuitingen. Expositie OEGSTGEEST Tijdens een bijeenkomst werd in de B. en W. kamer de gemeentebegroting 1975 aan de openbaarheid prijs gegeven. 'Wederom een sluitende begroting', aldus wethouder J. E. Temmink (onderwijs en financiën). heid gewonnen De aanbiedingsnota is losgekoppeld van het begrotings- boek 'inkomsten en uitgaven' en vormt een lezenswaardig geheel. Naast wethquder Temminck gaven burgemeester jhr. T. A. J. van Eysin- ga en ambtenaar,P. Struik, een toe lichting. Nieuw 'in de aanbiedings nota is een overzicht 'Inventarisa tie investeringen', hetgeen tege moet komt aan een destijds in de raad gedane suggestie van mr. dr. Oomen om te komen tot een plan ning op korte, lange en middellan ge termijn voor wat betreft uit te voeren werken. LISSE Henk Klop, uit Giessen- dam-Hardinxveld, concerteerde za terdagavond op het Adema-orgel van de St. Agathakerk. Zijn programma week in belangrij ke mate van het gangbare model af. Om te beginnen speelde hij twee. hier onbekende, jeugdwerken van Cesar Franck, beide in manus cript een paar jaar geleden in de Parijse Bibliotheque Nationale door de musicoloog Norbert Dufourcq ontdekt. De 'Piéce en mi bémol' (es groot) dateert uit 1846. Vroeger wisten we van voor het 'Andantiono' (van 1858) van Franck .niets af. In zo'n geval moet men zich vooral niet bevooroordeeld in gaan stellen, op de manier van het zal toch wel niets zijn'. Objectief gehoord, is deze piéce prille, in enkele langza me delen zelfs vrij onnozele mu ziek. Maar de komponist is voort durend aan het zoeken, aan het met thema's en motieven spelen. Het resultaat is nu en dan vrij verrassend, met verre uitzichten op de grote Franck. Merkwaardig, dat de blijde finale verwantschap mei het slot van Beethovens vijfde symfonie vertoont. Over de 'Fantasie en ut mineur (c.klein) van 1863. weliswaar an ders geaard, kan ik zo ongeveer hetzelfde zeggen. Ook hier veel aar zelingen. een tastend een weg zoe ken. Maar heeft de zoeker eenmaal iets gevonden, dan gaat hij er ook dankbaar iets mee doen. In dit werk anticipeert hij ten dele op de Pastorale (het gestileerde onweer). Deze Fantasie (10 minuten) is reeds sterker gebonden en vertoond meer lijn. Henk Klop openbaarde zich als een meester in het franse genre. Die jonge Franck-stukken hun je hoog stens zo gunstig mogelijk voorstel len (en ait deed hij), maar in het volwaardige, puur frans-romanti- sche Prélude-Cantilené-Scherzando van Pierne was Klop voluit bewon derenswaardig. Vooral in het schimmige, uiterst lichte cherzando, bewees hij zijn, boven de techniek verheven, meesterschap en visi- naire muzikaliteit Op zijn spel in (Francks, Tournemires en Lang- lais') Ste. Clothilde, van dit werk en de aan het eind verklankte Sor tie van 'Tournemire. is op een pas verschenen plaat vastgelegd. Voor de genoemde 'Sortie' (uit gang) hoorden we nog Klops eigen composities 'Avé Maria' en 'In te speravi' (slot van het Te Deum:' Op u heb Ik gehoopt'). Hier bleek, dat Klop, behalve een groot techni cus, ook een geinspireerd kunste naar is. 'In te speravi' stuwt op tot grote hoogten. Johan van Wolfswinkel Ze werken gréag bij Ravelli. Een levend bewijs is ook L. van Zon, die bedrijfsleider is en er 22 jaar werkt. Jaap en Dick Raveli, de twee broers, hebben een mooi be drijf. zowel letterlijk als figuurlijk bedoeld Komt het voor dat u produkten maakt waar u geen afstand van kunt doen? 'Ja', zegt Jaap Ravelli. Hij wijst in de toonzaal o.a. op een pracht exemplaar, dat minstens zo'n vijf honderd gulden zal moeten opbren gen en waarbij het dan nog de vraag is of de verkoop doorgaat. Er staat een 't' onder. Een teken dat deze vaasr of pul. wel eens wordt afgestaan voor tentoonstellingen. Er zijn andere produkten waar ook moeilijk afstand van kan worden gedaan. Zoals om nog maar een voorbeeld te noemen dat unieke tegeltableau, een kopie van een grottekening uit Lascau in Frank rijk. Dat bewijst vakmanschap. Aan de wand hangen maskers, een smaenspel van ceramiek en touw werk. Het is iets nieuws, van 't laatste jaar. Een bijzondere beko ring gaat er van uit. 't Moet een fraaie decoratie zijn in de huiska mer bijvoorbeeld. Ook de bekende bollen-met-gaten zijn er. Een idee waarmee Ravelli vijf jaar geleden op de markt kwam. Er kunnen planten in. Zijn er plannen om uit te breiden? Ravelli: 'Nee. helemaal niet. Het gaat lekker zo en het werkt hier gezelig'. Het is z'n hobby, vandaar dat hij er continu mee bezig is. Hij geeft les aan een groepje begaafde jonge vrouwen, die het voor hun plezier doen. Werk van hen werd in Oegstgeest geëxposeerd en dat bleek een groot succes. Dat schenkt Ravelli veel voldoening. Kneden, bakken, de lucht er uit slaan, verdelen in brokken. Draai en. beschilderen, glazuren. Er komt heel wat voor kijken voor het pro dukt in de oven gaat om 48 tot 96 uur te bakken in één van de ovens, bij een temperatuur van 1000 tot 1200 graden. Er komt heel wat voor kijken voor het in de winkel staat en voor het bij u. misschien als pronkstuk in de woonkamer, de hal. of waar dan ook te Kijk staat. Geen fabriekswerk, maar met de hand vervaardigd. Kattenberg sptak voor ouders gehandicapten LEIDEN Op uitnodiging van de federatie van Ouderverenigingen voor geestelijke gehandicapten sprak drs. J. Kattenberg, direkteur van het Sociaal Pedagogish Cen trum over het werk van deze dienst. De heer Kattenberg stelde dat het dienstbaar zijn aan de ouders altijd de deskundigheid en de verant woordelijkheid van de ouders be hoeft. In het kontakt met de omge ving wordt het prestatietekort van de anders begaafde door die omge ving en door de ouders moeilijk geaccepteerd. De gelukkige en spontane kinderen zijn vaak pro- bleemgevend bij het vaststellen van hun begeleiding en verwekken daardoor spanningen. Het S.P.C. ziet het als zijn blijven de taak om samen met de ouder verenigingen een optimale opvang voor deze anders begaafden te crecren. Na deze inleiding volgde een boeiende discussie over de de tails van de vele facetten van het werk van dit centrum bij de bege leiding van de ouders en hun kin deren. KATWIJK De gemeente spaar bank gaat begin 1975 het honderd jarig bestaan vieren. In die tijd tussen de eerste kassier Samuel Cromelin jr. en de tegenwoordige direkteur C. Haasnoot, is er wel het één en ander veranderd. Vooral de laatste jaren heeft de bondsspaar bank een sterke groei te zien gege ven. zowel in omzet als de behui zing. In de Princestraat is h«?t hoofdkan toor gevestigd, waar bankzaken worden behandeld. I teur was kandia in 1877 benoemc cretaris in Katwi zal niet ongemeiki ste direk- - en werd neentese- eeuwfeest ij gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3