Vredesweek niet met één week bekeken Ij Uit de kerkbladen Kerken in actie tegen president Park fhsibsl Minder kranten, nieuwe ontwikkeling Conferenties Vandaag\ Pamflet op synode anti Alfrink Amnestie bepleit voor 3 van Breda Nieuwe boek Stroomgroep vormt zelf 'Kalkarfonds' Trouw Kwartet 8400 christenen door getuigenis van één man Congregationalis j|™ maken ernst met^ 'Hammanskraal' \t Amerikaanse pri voor Beijers Nap en Sacharow t TROUW/KWARTET MAANDAG 14 OKTOBER 1974 KERK-BINNENLAND Tft door Aldert Schipper AMSTERDAM De Vredesweek blijft nog een beetje een climax van de activiteiten van de interkerkelijke vredesweek (ikv) ge durende het hele jaar. En ook in 1975 zal er wel weer een vredes week komen, die dan als thema zal hebben de vragen rondom de invloed die ieder van ons uitoefent met zijn spaargeld. De vredesweek heeft in de afgelo pen jaren zowat alle opvallende vragen rondom oorlog en vrede af gehandeld. Het lijkt dat nu de iets ingewikkelder dingen aan de orde komen. Mogelijk zal de komende vredesweek iets meer in het hele voorafgaande seizoen voorbereid worden, zodat de week meer over het jaar verspreid wordt. Dat de kerk de vrede niet van het lijstje afgeschreven heeft blijkt on der meer uit de sterk groeiende ver koop van andere publicaties van het interkerkelijk vredesberaad. Pu blicaties die iets langere adem ver onderstellen dan de vredeskrant. Dit jaar waren er brochures over Zuidelijk Afrika, actiegroepen en over vrede in school. Daarnaast waren er publicaties over investe ringen in Zuid-Afrika en over de toekomst van Europa. Sommige van de brochures waren al vóór de vre desweek uitverkocht en worden herdrukt. Er zijn dit jaar ook veel dingen verkocht, die in vorige ja ren gepubliceerd werden. 'Zachte' thema's Elk jaar kiest het ikv een thema, dat aansluit bij de actualiteit en bij hetgeen in de kerken leeft. De laat ste jaren heeft het ikv nogal 'zach te' thema's gekozen. Vorig jaar was het thema 'vrede bij u thuis' en dit jaar was het 'nieuwe wapenfeiten' In 1968 was de vredesweek nog gewijd aan de toekomst van Euro pa. Het ikv nam toen een duidelijk standpunt inzake deze toekomst in. die door vele politici ter rechter zijde niet verwelkomd werd. Met name onze toenmalige minister van buitenlandse zaken, drs. Schmelzer nam deze standpuntbepaling niet in dank af. In een stuk dat de gereformeerde synode werd aangeboden, toen deze over het oorlogsvraagstuk sprak, werd gesteld dat de organisatie van het ikv in voortreffelijke staat ver keert. Dit werd toegeschreven aan de toenmalige secretaris van het ikv. de priester J. J. ter Laak. die thans pastor in Amersfoort is. Jan ter Laak is deze zomer opgevolgd door de topoloog dr. Mient Jan Faber, die tot dat moment weten schappelijk medewerker van de Vrije Universiteit te Amsterdam was. Aan de VU stond de heer Faber bekend als een wiskundige die zo goed in zijn vak was, dat hij teveel tijd overhield om na te den ken en (laten wij maar zeggen) te praten over oorlog en vrede. De heer Faber heeft lartge tijd in een actiegroep in Amstelveen gezeten, die de kerk daar sterk gestimuleerd heeft om na te denken over een evangelische houding in de tegen woordige wereld. Hij is gerefor meerd en van Friese afkomst, het geen nog steeds te horen is. Dat hij Fries is kan mogelijk leiden tot een wat spaarzamelijker gebruik van openbare standpuntbepalingen van het ikv dat de laatste jaren wel eens de indruk wekte overal ver stand van te hebben. Irritatie Deze schriftelijke woordenrijkdom Het interkerkelijk vredesberaad is eind 1966 opgericht om con creet gestalte te geven aan de verantwoordelijkheid van de christenen voor de vrede. Acht kerken, onder welke de her vormde. de rooms katholieke en de gereformeerde, hebben hun vertegenwoordigers in het be raad. Het vredesberaad treedt elk jaar naar voren in de vre desweek, die steeds in september gehouden wordt. In die week wordt aan het publiek aandacht gevraagd voor een bepaald the ma dat met de vrede te maken heeft. Daarbij maakt het vredes beraad gebruik van enkele pu blicaties, waaronder de vredes krant een centrale plaats in neemt. In 1969 werden van de vredes krant. die toen over ontwikke lingshulp ging, nog 900.000 exemplaren afgezet. Dat aantal is elk jaar minder geworden. Dit jaar werden nog slechts 220.000 stuks verkocht. Dit kan opgevat worden als een teken dat de vredesweek als actiemodel in een crisis is geraakt. Volgens de secretaris van het interkerkelijk vredesberaad, dr. Mient Jan Fa ber. betekent het feit dat er dit jaar bijna geen activiteiten wa ren in de grote steden in de randstad ook dat de vredesweek lp zijn minst aan het verande ren is. De week dijt uit in de tijd. De kerk heeft de vrede niet laten schieten, maar doet er het hele jaar wat aan, hetgeen geen ongunstige ontwikkeling ge noemd kan worden. Dr. M. J. Faber van het ikv was soms oorzaak voor lichte irritatie bij de kerken, die soms ongewild geïdentificeerd wer den met visies, waar zij geen me ning over konden hebben. Mient Jan Faber is van plan de kerken wat meer te betrekken bij openbare verklaringen en dergelijke activi teiten van het ikv. Van de kant van de kerken is er van belangstel ling voor het werk van het ikv nog niets gebleken. De enige kerk waarmee regelmatig overleg bestaat is de rooms katholieke, die een eigen grote en actieve vredesbewe ging heeft onder voorzitterschap nota bene van de kardinaal zelf. Enkele weken geleden heeft een eerste gesprek plaatsgevonden met het breed moderamen van de her vormde synode, dat overigens heel plezierig verliep. Met de gerefor meerden is er geen contact geweest sinds de heer Faber in juni zijn werk aanvatte. 'Ze zijn bij de gereformeerden bezig de relatie tot het ikv te onderzoe ken. Ik hoop dat ze er mij ook eens bij zullen betrekken, al was het alleen maar omdat ik gereformeerd ben. Ik denk soms wel eens dat we elkaar niet goed aanvoelen. Ze kij ken er op een te grote afstand tegen aan. Misschien is dat wel een beetje een gereformeerde gewoon te'. De heer Faber gaat verder: 'Het ikv werkt voor de kerk. De kerken be talen het beraad om hen te active ren. Dat wil het ikv ook wel. omdat het zich nauw verbonden voelt met de kerk, ook met die mensen in de kerk, die het ikv critiseren. Maar wij verwachten van die mensen dat ze zich eens wat op de hoogte stellen'. Contact Het interkerkelijk vredesberaad heeft namens of plaatsvervangend voor de kerken contact met vele duizenden merendeels jongere gelo vigen, die geen of weinig relatie met de kerken meer hebben. Na mens de kerken toont het ikv dat het christelijk geloof niet persé een hebbelijkheid is van mensen die bevreesd zijn voor gerechtigheid, to lerantie. menselijkheid en geweld loosheid. De vraag dringt zich op of de kerken wel steeds genoeg inzien wat de waarde van het ikv in dit opzicht is. Het heeft volgens ingewijden kort geleden bijvoorbeeld een haartje gescheeld of het moderamen van de gereformeerde synode had zijn steun aan het ikv ontnomen. Mient Jan Faber: 'Er zijn nogal wat mensen waar de kerk het con tact mee verloren heeft, die bij ons wel wat anschluss vinden. Het lijkt wel eens alsof de kerken onsook een beetje zien als zo'n groep, die met een been er buiten staat. Maar er zijn ook heel wat groepen, die het contact met ons hebben laten vallen, omdat ze ons toch nog te kerkelijk vonden.'Dat komt doordat het onze strategie is de kerk niet te laren vallen. Wij willen er bij ho ren en werken vanuit die groep mensen, die samen de kerk vor men'. Spanning 'Maar de spanning die wij te ver duren hebben', zegt de heer Faber, 'is dat we ook actievoerend Neder land niet willen laten vallen. Die groep participeert niet actief meer in de kerk. In zoverre heeft zij de kerk laten vallen, maar zij willen nog wel graag iets aan de kerk laten weten. Zij maken gebruik van het ikv om via die ingang de kerk te benaderen. Soms krijg ik als gereformeerde dan ook nogal wat kritiek op de kerk te horen. In die groepen zitten nogal eens ont goochelde kerkeleden. Maar ik ben in eerste instantie steeds geneigd om die kerk te verdedigen'. 'Een ander punt is dat wij enerzijds graag de kerken betrekken bij ons werk, maar een vredesbeweging moet snel uit de voeten kunnen, anders raakt zij haar effectiviteit kwijt. Je kunt dus niet bij iedere aanleiding met honderd mensen bij elkaar gaan zitten om te overleg gen. Daar zitten wij wel mee. Een tijdje geleden vroegen de leiders uit Koerdistan om een gesprek met ons. Na dat gesprek vroegen wij onszelf af wat nu? Ikzelf had mijn twijfel over 'een openbare verkla ring. We hebben dat toch gedaan, omdat het het enige was wat we voor die (Koerden konden doen. In middels heb ik daar nog steeds wat bezwaren tegen, want de Koerden wordt ten onrechte de suggestie gegeven dat de kerken in Neder land achter hen staan'. Aldus Mient Jan Faber. UIT VAN LEZERS Winstafroming Afroming van winsten zoals de vakbeweging wil. klinkt aardig, maar ik kan best begrijpen dat de werkgevers er niers voor voelen. Want daar ligt de grens en hoe staat het met de reserveringen en investeringen met name op de lan ge termijn? Daar komt nog bij dat bedrijven met hoge winsten toch al veel meer belasting moeten gaan betalen. Moet nu ook iemand met een hoog salaris een deel daarvan afstaan aan iemand met een laag salaris? Dat iemand een hoog sala ris heeft, kan allerlei oorzaken heb ben (opleiding, verantwoordelijk heid. werkuren, aard van het werk, gevaarlijk, vuil etc.). Verschillen houd je. maar dat hoeft ook niet verkeerd te zijn. De kernvraag is volgens mij of die verschillen ook redelijk zijn. Dat zouden we eens moeten onderzoeken. Noordwijkerhout J. Wassenaar Wegenbelasting In uw commentaar over wegenbe lasting in de krant van 5-10 trapt u een open deur in als u pleit voor ontheffing van wegenbelasting voor diegenen die hun auto een tijdlang op stal zetten. Wat is nl. het geval? Zoals de wet thans luidt wordt alleen belasting geheven van mo torrijtuigen waarmee op de openba re weg wordt gereden. Belasting plicht ontstaat dus pas. wanneer men gaat rijden. De regering wil nu de wet zo wijzigen dat deze gaat luiden 'waarmede van de openbare weg gebruik wordt gemaakt', dus zowel rijdend ais stilstaand. Ie- Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij pubiikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. mand die zijn auto 'op stal' wil zetten hoeft dus geen belasting te betalen, mits hij dat maar niet doet op de openbare weg. Dus geen be lasting betaald, dan de auto van de straat, voor mijn part in het voor tuintje. Rotterdam J. de Graaf. Eenzaamheid (2) De heer Kolenbrander vraagt, wie dat probleem, dat mensen eenzaam sterven en soms al een maand dood zijn voor gez gevonden worden, nu eens aanpakt. Nu, ik dacht dat de oplossing bij onszelf lag. Zelf woon ik in een gedeelte van de straat met duplex-woningen, dus veel al leenstaande mannen of vrouwen en daarom moet men op elkaar letten, niet hinderlijk of bij elkaar in- en uitlopen, maar gewoon opletten, zo dat als het te stil blijft onder of boven waar men woont, eens bij andere buren informeren of zij er iets van weten. Ik heb zelf ook aan mijn naaste buurvrouw gevraagd het te zeggen als zij voor een hele dag of dagen uitgaat. En heel vaak gebeurt het hier, dat er iemand in een coma ligt of door een beroerte getroffen is of ook wel overleden, maar gelukkig werd het altijd tijdig opgemerkt. Vlaardingen mw. g. beekman ROME Kardinaal Alfrink heeft tot nu toe niet gereageerd op een pamflet, waarin hij een gevaar voor de kerk wordt genoemd. Het pam flet werd door vertegenwoordigers van ultrarechtse rooms-katholieke groeperingen uit Italië uitgedeeld aan de deelnemers van de bis schoppensynode, van wie een aan tal weigerde om het papier in ont vangst te nemen. Voorzover bekend heeft nog geen enkele bisschop gereageerd op deze aantijgingen tegen de Nederlandse kerk. In het pamflet staat, dat het geloof wordt verdoezeld en dat de kardinaal de kerkprovincie naar de ondergang leidt met zijn opvattin gen over celibaat en eucharistie. Kerk en racisme. Besprekingen van de besluiten van de gerefor meerde synode. Zaterdag 26 okto ber. donderdag 7 november en za terdag 9 november, telkens van half elf tot half vijf op het Zen dingscentrum te Baarn. Bestemd voor gereformeerde diakenen en le den van zendingscommissies. Inf. Toerustingscentrum, tel. 02154-7636. Nederlandse bond Maarten Lu ther. Zaterdag 2 november van half elf tot vier uur in de lutherse kerk, Bergweg 6, Hilversum, jaarlijkse ontmoetingsdag. Dr. H J. Franken speekt over 'onze houding als gelo vige mensen tegenover de staat Is raël'. SEOEL Een openlucht-mis in Seoel is vorige week uitgelopen op een massale katholieke de monstratie voor de mensenrech ten in Zuid-Korea en tegen het regime van president Park Tsjoeng Hie. De demonstratie werd geleid door kardinaal Kim van Seoel en de Amerikaanse bisschop Thomas Stewart. Het moment voor de demonstratie was kennelijk gunstig, want de pre sident kan zich kennelijk niet meer veroorloven het imago van zijn po litiek nog verder te verslechteren, nu de Amerikaanse president Ford van plan is op 22 november een bezoek aaji Zuid-Korea te brengen. Toch kwam de demonstratie spon taan tot stand. Zij ontwikkelde zich na een reeds lang van te voren aangekondigde eucharistieviering in de open lucht, welke de Koreaanse kardinaal Kim ter gelegenheid van het heilig jaar opdroeg. Onmiddel lijk na de mis formeerde zich uit de 15.000 aanwezigen een groep van 5000 katholieken tot een demon stratie onder leiding van de kardi naal. De pauselijke nuntius Luigi Dossena deed er niet aan mee. On middellijk na de misviering verliet hij het plein. Korea is vorige maand bezocht door een groep kerkleiders namens de Aziatische raau van kerken. De vijf rapporteerden dat in Korea een sfeer van angst regeert en dat tal rijke personen niet vrij-uit durven spreken. De kerkleiders werden, ge volgd door functionarissen van de geheime dienst. Namens de groep protesteerde de Japanse hoogleraar mevrouw Kijoko Takeda Cho tegen de schending van de mensenrech ten in Zuid-Korea. Zij overhandig de het protest dat door het centraal comité van de wereldraad van ker ken in augustus in West-Berlijn werd aangenomen. De oecumenische delegatie gaf na vertrek uit Korea hoog op over de kwaliteiten van het leiderschap in de rooms katholieke kerk en in de Zuid-Koreaanse raad van kerken. Verscheidene Koreaanse kerkleiders worden geregeld door de politie las tiggevallen. Velen van hen zitten in de gevangenis. 'We hebben zelden zo'n sterk christelijk geloof gezien', zeiden de oecumenische bezoekers. PADERBORN (AP) De aartsbis schop van Paderborn, Johannes Joa chim Degenhardt, heeft in brieven aan de Nederlandse bisschoppen gevraagd bij de Nederlandse rege ring te pleiten voor amnestie aan de drie Duitse oorlogsmisdadigers in Breda. (ADVERTENTIE) Voor zus Toos die er 'n kleine bij heeft. Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Uw Fleurop- bloemist zorgt ervoor! FUurop/Inlerflors Nederland Gegarandeerd goed/ NOG EENS: MASSA EN MEE 1 Dit verhaal van Massa en 1 heeft om zó te zeggen no wonderlijk vervolg. Als Paulu J aan de Corinthiers (1.10) o waarschuwing schrijft die er X raëls woestijnverhaal schuil .p dan bedoelt hij te waarsc tegen een soort automatism aanzien van het behoren kerk. Ik wil er nog wel eens té op wijzen, schrijft hij, dat vaderen allen onder de wolk g] alleen door de zee heengingi g len zich in Mozes lieten do] p de wolk en in de zee, allen h ji de geestelijke voedsel aten. dezefde geestelijke drank want zij dronken uit een ge rots, die met hen meeging, J rots was de Christus. Het gal om dat laatste. In de eerstel vergeestelijkt Paulus manna j ter. maar daarbij spreekt nog van een rots die Waarschijnlijk heeft hij dachte van de rabbijnen. tergevende rots zou Israël op ij zijn woestijntocht vergezeld J ben. Maar misschien kon g) doordat er als 't ware meer S verhalen zijn. meer verhale n watergebrek, van op de proe len en twist en vooral verhal j gegeven water. Zo ging Goflg zijn volk mee, al gevende leven. En dan kan Paulus Cl zo'n meereizende rots noemen zo vreemd eigenlijk. Zo gaat] tus met ons mee op onze w reis. En dat is weer geen tisch gebeuren, maar kan g beleden worden door mense een rein, een open hart. Ee dat wel eens bezwijken wil j 73). maar niet bezwijkt omda de rots van m'n hart is zos man die bijna uitgleed zei (1 17. 1-8). J" IJsen-Eisen, 3, Sjaloom, giro 1334. Kinderboeken zijl vervelend als ze moraliserende! om is 'IJsen-Eisen' een vei boekje. Het is een links kindi dat gebruikt zou moeten wor t de hoogste klassen van het b ai derwijs. Nou is het best goed ren van tien, elf, twaalf eens vertellen over de arbeidsomst heden van arbeiders. Dat m -si best kritisch gebeuren. Maa ne niet via stereotypen waarbij ho recteur opdraaft als kapitali Ir; afperser en de arbeider al fep: maakt machteloze loonslaaf. 1 best mogelijk kinderen op h 10 gen niveau iets te verteller en. problemen als gezagsverhou JK in bedrijven, werkloosheid, s enz. Maar kinderen zullen n te slim blijken om de gepr 1D( ceerde maatschappijvisie vaijnn Kok. Rieke Swarte en Dirk na te kauwen. Ir AMSTERDAM De stroomgroep 'Stop Kalkar' heeft verklaard geen heil te zien in een overheidsfonds, waarin weigeraars van de kalkar heffing deze 3 procentstoeslag op de energierekening zouden kunnen storten Het ls wel een stap in de goede richting, maar zo'n fonds zou toch geen garanties bieden dat de kalkarheffing toch niet indirect be steed zou worden voor. het kalkar project, aldus de stroomgroep Stop Kalkar De stroomgroep heeft zelf een fonds in het leven geroepen, dat als doelstelling heeft de stopzetting van het Kalkarproject. Omdat hier over ten aanzien van het over heidsfonds niet wordt gesproken komt het plan van minister Lub bers volgens de stroomgroep neer op het incasseren van de 3 procent in het vestzakje om het vervolgens uit de achterzak aan 'Kalkar' te betalen nt Hi pu Prinses (4) De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Couran» Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christe.ijke Pers Directie: Ing O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J Tamminga. Hoofdkantoor NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, Adam Telefoon 020 - 22 03 83 Postgiro 26 92 74. Bank. Nea Midd. Bank (rek nr 69 73 60 768) Gem giro X 500. We noemen een christelijk blad links en hebben allerlei kritiek of zeggen ons abonnement op. Maar als er geen christelijk blad meer is. pakken we wel een niet-christelijk blad en dan hebben we veel minder kritiek. Kunnen we als christenen niet wat meer geven en nemen. Christenvrouwenbonden hebben al lemaal veel leden. Kunnen alle christen-vrouwen samen niet eens een christelijk blad laten bestaan? Als elk van de 120.000 abonnees van 'Prinses' nu eens één of twee leden aanbrengt en de vrouwen bonden ook actie gaan voeren, kunnen we toch met elkaar zorgen dat 'Prinses' blijft? Zwolle Helga Jansma Prinses (5) Vroeger las lk al Jaren 'Moeder', ben toen overgegaan op 'Prinses', en nu is er geen enkel christelijk vrouwenblad meer! Zeer te betreu ren. Laten we met elkaar de schou ders eronder zetten en proberen dit blad te behouden. Abonneert u op 'Prinses', doe het nu! Velp mw J. Feunekes-Althuls Prinses (6) Mevr. Van der Does-Treurniet wekt al de christen vrouwen- en meisjesverenigingen op te vechten voor 'Prinses'. Zou het niet beter zijn dat Prinses gevochten had om echt een positief christelijk blad te blijven? Schiedam mw A. Boer-Vendelbosch Het baptistenweekblad De Christen meldt: Eén man werd christen, getuigde van zijn "nieuwe geloof en nu zijn er 8400 nieuwe christenen in 30 nieuwe gemeenten. De meer dan 100 afgevaardigden op de jaarlijkse algemene vergadering van de bap- tistenkonventie van Tanzania (in Afrika) hoorden via het jaarverslag van de zendingskommissie van deze nieuwe christenen en van hun wens om in de konventie te worden opgenomen. Blijkens dat jaarver slag begon het allemaal zo: Een man uit Tanzania reisde naar Ke nia waar hij christen werd. Toen hij naar zijn dorp terugkeerde ge tuigde hij van zijn geloof en ook anderen werden christenen. Dat gebeurde zes jaar geleden. Zich re aliserend dat de groeiende groep moest behoren tot een bestaand kerkgenootschap schreven zij naar verschillende denominaties waar van ze de adressen opzochten in het telefoonboek van Tanzania. De direkteur van het baptistensemina rium in Arusha, de zendeling Tom W. McMillan was de enige die ant woordde. De algemene vergadering besloot ieder lid van de nieuwe groep te onderwijzen in de baptisti- sche beginselen en ze te dopen zodra ze daarvoor gereed zijn: om twee leidende figuren uit hun mid den uit te nodigen één jaar aan het seminarium te studeren: om één vrouw te vragen voor het volgen van een drie maanden durende kursus aan het seminarium en om het kontakt met de groep aan te houden en te zoeken naar een blij vende relatie met de konventie en de zending van Oost-Afrika. CPN-leraar Prof. dr. K. Runia gaat in Centraal Weekblad in op de leraarsaffaire in Zwolle: Natuurlijk heeft de heer Los de volle vrijheid om lid van de CPN te worden. We leven in dit opzicht in een echt democratisch land. Nie mand zal wat dit betreft de heer Los een strobreed in de weg leggen. Hij mag ook langs alle daartoe openstaande kanalen zijn politieke mening bekend maken. Maar de eigenlijke vraag is een heel andere. Mag een man die kiest voor lid maatschap van de CPN. met alles wat daaraan vastzit, nu óók de vrijheid eisen om te doceren aan een school die als uitgangspunt heeft gekozen een geloofsvisie die volkomen haaks staat op de ideolo gische grondslag van de CPN? An ders gezegd: heeft een christelijke school ook nog de vrijheid te zeg gen welk soort leraren en welk soort onderwijs zij wenst voor de leèrlingen? Misverstand Onlangs kwam een groep Duitse predikanten in Kampen voor een dagje uit. Prof. Plomp hield een speech over de kerkelijke toestand in Nederland en kreeg toen een curieuze vraag, waarover hij vertelt in Kerkinfortie: Eén van die vragen kwam ongeveer hierop neer: 'Ik heb gehoord dat veel gereformeerden in de politiek anti-revolutionair zijn. Ik heb ook gehoord dat zich een groep van u heeft afgeplitst die zich vrijge maakt noemt. Mag ik u vragen: heeft die afsplitsing ook een poli tieke achtergrond gehad? Zijn de vrijgemaakten méér revolutionair ingesteld, op sociaal en economisch terrein progressiever dan de gere formeerden?' Ineens voelde ik: die vraagsteller is hopeloos misleid door de namen anti-revolutionair en vrijgemaakt. In een eerste op welling was ik geneigd te antwoor den: het is precies omgekeerd! Die opwelling heb ik ook maar opge biecht, maar ter wille van de goede naam van de vrijgemaakte broeders én van onszelf heb ik er wel het ccn cn ander aan toegevoegd. Zo ziet u: zo'n dagje uit kan je óók van afschuwelijke misverstanden afhelpen. Vondelpark De Amsterdamse predikanten Aal- ders, Bunjes van Blommesteyn en Wouters hebben een rapport ge schreven over het werk van Youth with a Mission en Youth for Christ in het Vondelpark. Over de houding van de kerk zijn zij niet enthousi ast getuige dit citaat, dat wij ontle nen via het maandblad Oogst: Het 'gemiddelde' kerklid hield zich vol aarzeling afzijdig van de lang harige slapers; de politiek bewuste avant-garde keek neer op een acti viteit die niet onmiddellijk gericht was op de verandering van structu ren. Symptomatisch was dat de hervormde jeugdraad, die zich voor de derde wereld inzet met het oog op mentaliteitsverandering van kerkmensen gedurende alle jaren waarin het Vondelpark vol slapers lag niets voor hen deed. En dat. terwijl hun hoofdkwartier, op een steenworp afstands van dit werk terrein ligt. JOHANNESBURG Met meerderheid Iieeft de jaarlijl nai gemene vergadering van de nigde congregationalistische ^.L van Zuid-Afrika besloten, ni^r,, ger afgevaardigden te benoer de verenigde raad van gees verzorgers in de ZuidafriT strijdkrachten. Tot nu toe was de benoem^L twee afgevaardigden een zaak, maar deze keer zag de vergadering van de congrega 1 listen ervan af. Men wilde i 36 dit opzicht ernst maken n ld(i resolutie van Hammanskraai Iet de Zuidafrikaanse raad van n deze zomer, waarin het autom meedoen aan geweld en oor het zich voorbereiden op dee ïzer ook wanneer de eigen re rjjc daarom vraagt, wordt afgeeez D k De beslissing van de algemei n gadering betekent niet. dat ei taan ook geen congregatioi arj sche legerpredikanten mewr vvi. dienen in de Zuidafrikaanse hiec krachten. De geestelijke ven ord voor de militairen worden na inn, niet benoemd door de kerk, aki door de staat. r lege ijk >1 r NE WYORK (DPA) De op en directeur van het christelfPor stituut van zuidelijk Afrika, F. Beijers Naudé en de Ri atoomgeleerde Andrei Sa hebben de Amerikaanse 'Re Niebuhr-prijs' gekregen. Deze prijs ten bedrage van zend dollar wordt sinds 1975 lijks door een particuliere sti in New York toegekend aan nen 'van wie de activiteit - gebied van de sociale gerechtf"^ het openbare leven of de int onale politiek het best de get de theoloog Nieburh weersp '^.1C Twee jaar geleden werd de 16 toegekend aan de toenmalige^ duitse bondskanselier Willy waarna vorig jaar de Amei vakbonsleider Cesar Chavez onderscheiden.De toekenning de prijs aan de dissident Sac geldt hem persoonlijk 'en allen die met hem voor de lijke vrijheid strijden Over I |8j Naudé wordt gezegd, dat de ting samen met hem al zijn strijders voor de rechten v mens in Zuid-Afrika wil eren. an sen

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2