Arbeid adelt' is achterhaald j Gf v.d.wiel Twee grote bouwcombinaties voor Leiden en Amsterdam Agenda van Leiden jirecteur Van Rijswijk van Gewestelijk Arbeidsbureau met pensioen h( s kerkdienst op oktober 1 v.d.wiel RIJNSBURG BEZORGER Mej. Schuyt nam afscheid RING Mr. De Ruyter de Wildt weer thuis Kleuren-tv gestolen bij Peltenhurg Bedenkingen tegen bejaardenwoningen LEIDSE SPAARBANK T2 touw/KWARTET ZATERDAG 12 OKI OBER 1974 STAD EN REGIO joor Willem Chr. Nijeboer ZONDAG 13 OKTOBER Foyer Gehoorzaal, 11.30 uur koffieconcert K. en O., gitaartrio. DINSDAG 13 OKTOBER Driftstraat 49. 10.30 uur tot 11.30 uur: uur ontvangst t.g.v. 1-Jarlg bestaan. Zaal Zulderkerk. 8 uur: afd. Centrum Christenvrouwenbond P. Koole te Delft hap van Rijnlands Lyceum Oegstgeest, 8.15 uur: 'De getatoueerde roos' van Tennessee Williams (met Ank van der Moer en Steye van Brandenburg) WOENSDAG 16 OKTOBER DIJkstraat 2a. 10 tot 11 uur: spreekuur 80c. raadsvrouw. Gerecht 10, 4.30 tot 6 uur spreekuur soc. raadsvrouw. Gebouw Irene, Hoofdstraat Leiderdorp: 8 uur afd. Leiderdorp Ned. Christenvrou wenbond mevrouw J. Eberlee over 'Jood se en christelijke feestdagen'. Rijnlands Lyceum Oegstgeest, 8.15 uur: Flësta Gltana. Schelpenkade 6. 8 uur afd. Tulnbeuw en Plantkunde, dr. C. F. van Beusekom te Oegstgeest over 'Planten verzamelen ln Thailand'. DONDERDAG 27 OKTOBER Stadhuis 6 tot 8 uur: spreekuur soc. raadsvrouw. Gemeentecentrum Oegstgeest, 8 uur: fllmlezlng Jan Strljbos over Equador en de Oalapagos-ellandon. ZATERDAG 19 OKTOBER Gehoorzaal 8.15 uur Mountles Maximaal (Plet Bambergen en René van Vooren). ZONDAG 20 OKTOBER Hartebrugkerk Lelden. 3 uur: orgelcon cert met medewerking van Jonge trom pettisten. Oude Rijn 88. Koord Studio. 19 uur kaasfondue. APOTHEKEN REGIO LEIDEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken ln de regio Lelden wordt waargenomen van vrijdag 11 oktober tot 1 w SIDEN Bijna een kwart van de Nederlandse beroepsbevolking erkt niet. 3.9 procent zit in de WW. ongeveer tien procent in de ektewet en nog eens acht procent is WAO'eiDat vertelt mr. M. van Rijswijk tijdens een vraaggesprek in verband met zijn pen- inering. 'Het hele idee van 'In het zweet uws aanschijns zult gij uw brood verdienen' en 'Arbeid adelt' raakt een beetje achterhaald. De mens moet zich in z'n werk ontplooien. De mens vindt bevrediging in z'n werkMaar ga nou eens kijken in de industrieën. Veel functies zijn toch verdraaid eentonig en saai. De drang om te werken is daardoor in onze maatschappij heel wat minder geworden. De mensen worden kies keuriger Verhuizen 'Het is echt niet zo dat de meeste Nederlanders geen barst meer voor werken voelt. De mensen ervaren het als een klap op de kop wanneer ze door liquidatie of andere omstan digheden buiten het werk komen. Maar de noodzaak om het eerste het beste aan te pakken of om naar een ander deel van het land te verhuizen is minder geworden. Een kwart van de bewoners staat buiten het werk. Die andere driekwart werkt wel. En we zitten nog niet zo rot, want er is nog steeds een overschot op de betalingsbalans'. Ook Lelden kent werkeloosheid. En in de ogen van sommigen is die knap groot. Hoe kijkt de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau aan tegen de cijfers (2000 op een bevolking van 230.000 ln het gebied dat ruwweg Katwijk en Alkemade omsluit en de werkeloosheid voor namelijk geconcentreerd in de stad Leiden)? 'Wat is groot, het is alle maal relatief. In de provincie Zuid- Holland zit Leiden hoog ja, maar als je het landelijk cijfer bekijkt maakt het niet zo veel verschil. Dan zit Leiden iets boven het ge middelde. En als je vergelijkt met andere oude steden van ons land zoals Tilburg en Nijmegen, dan lijkt het cijfer van Leiden niet zo hoog. Het ligt daar veel hoger'. De heer M. G. van Rijswijk heeft rechten in Lelden ge studeerd. 'Daarna ben ik de oorlog doorgesparteld', zoals hij zelf zegt en daarop is hij ln de arbeidsvoorziening te rechtgekomen. 'Pure toeval', zegt hij er zelf van. Eerst op het Leidse arbeidsbureau aan de Doezastraat, later, vanaf 1953 op het centraal kantoor in Den Haag en in 1967 te ruggekomen als directeur in Leiden. 'Het was een mer kwaardig begin in 1945. Het was de eerste dag na de be vrijding dat het arbeidsbu- eau weer openging; Ik was daar ook bij. Ik kwam in de Doezastraat en het zag zwart van de mensen. Maar het he le bureau moest nog worden opgezet. Je had bij wijze van spreken nog niet eens pa pier Mr. Van Rijswijk zal intern afscheid nemen. Zijn opvolger wordt de heer M. H. van der Wege, die nu nog directeur is van het Alphense arbeidsbu reau. Structureel Kers schrijven [ar aanleiding van het stukje van J Lamping in Hervormd Leiden |cele aantekeningen maken. Lamping stelt verschillende igen, waarop wij ons weer eens (eten bezinnen. Ik heb het ge- Tïl, dat de teneur daarvan is: ik het niet meer zitten, ik kan er die t meer bij. ar in ernst: een van de vragen .ls wat het godsdienstige belang is. rele ar moet de kerk zich nu maar 1S op bezinnen. Ik dacht, dat de leet k dit al 400 jaar heeft gedaan. arom is er °P 3 oktober altijd al i kerkdienst gehouden, zelfs in bi bezettingsjaren 1940-1945. Alleen ud-i it ten tijde van de Franse over- ;rsing en nu bij de 400-jarige rdenking. raai J leven in een tijd, waarin alles it waarde heeft, in twijfel wordt trokken. Ik denk aan Exodus 1 rs 8. Hetzelfde vind ik terug ln rede van Stefanus, Handelingen ers 18, waar verteld wordt van koning die Jozef niet gekend eft. En toen begon voor Israel de righeid. Ik ben bang dat er nu el koningen zijn die Jozef niet kend hebben. Met andere woor- die de geschiedenis niet ken- of, zo zij er wel kennis van men, niet geloven in een wonder or Gods hand. Zulken waren er uwens ook in 1574. andere vragen mag ik misschien men vatten in deze vraagvieren het wel op de juiste wijze? Ik Jen. dat daarop ieder voor zich iar een antwoord moet geven, at mij betreft, mag de commercie dan ook nog wat aan verdienen. p0 heb ook nog nooit een bruiloft rsu egemaakt. waar niets gepresen- ird werd. Kunnen wij diezelfde lag niet ook stellen met betrek- ig tot de viering van de zondag. V.) t kerstfeest, het. paasfeest, He- tsli dvaart en pinksterfeest? Moet de rat rk zich met het oog op een fou- Ve viering opnieuw gaan bezin- n op de inhoud van deze fees- h? Ik meen van niet. van 't Zelfde Leiden Tfö' 'De taak van het arbeidsbureau is enorm uitgebreid: vroeger was het alleen vraag en aanbod aan elkaar lappen'. 'Landelijk zit er een structureel element in. Er zijn een aantal be drijfstakken die verdraaid moeilijk zitten. Neem de confectie-Industrie, neem de schoenenindustrie. We zullen eraan moeten wennen dat die bedrijfstakken het niet zo goed meer doen. En de bouw hier op de arbeidsmarkt. Vanaf 1945 vertoonde die een formidabele stijging. Het aantal objecten in de bouw, vooral de utiliteitsbouw, steeg enorm en daarmee het aantal werknemers. Maar de woningnood is voor een groot gedeelte opgelost al merk Je daar hier in het westen niet al te veel van. In het oosten kun Je huizen uitzoeken. De woningbouw komt niet meer op het oude peil. Maar toch is er nog veel te doen in de bouw. Ik denk aan de renovatie. Maar die komt vrij langzaam van de grond. Het vraagt ook een ander soort mensen dan de nieuwbouw; de oude vakman ls meer nodig. Daarbij komt dat de investeringen een beetje zijn teruggelopen en het feit dat de rentestand zo hoog is. Dat hakt er meteen in in de bouw. Probleem 'De werkeloosheid is vrij sterk in Leiden geconcentreerd. Je ziet dat overal in de oude steden. Leiden had vroeger veel textiel- en veel voedings- en genotmiddelenindus trie. Ik praat nou even van de tijd vanaf de Tweede Wereldoorlog. Denk maar aan de conservenindus- trle. Die is al helemaal verdwenen. En van de textiel is ook niet zo veel meer over. En uitbreiding is er gekomen in de metaalindustrie. Dat betekent een vrij grote verandering voor wat betreft de structuur van de werkgelegenheid. De metaalin dustrie vraagt nu eenmaal hoger geschoold personeel'. 'De metaal, dat vormt echt een probleem. Neem alleen maar de scheepsbouw ln het gebied tussen Dordrecht en Hoek van Holland. Vroeger kwamen de jongens van de LTS en gingen dan werken op leer lingenovereenkomst, bijvoorbeeld Bemetel. Maar de bezetting van de LTS-sen loopt terug. Numeriek ge zien misschien niet, maar relatief gezien is de LTS in aantal leerlin gen hard achteruit gegaan. Daarbij komt nog dat de meeste leerlingen die op de LTS de metaalrichting kiezen voorkeur hebben voor elec- trotechniek en voor het vak van automonteur. Daardoor is de stroom naar de metaalbedrijven veeL dunner geworden'. 'De mensen die in de bouwvakken buiten het werk zijn geraakt kun nen eventueel in de metaalindus trie terecht. Er zijn allerlei moge lijkheden tot omscholing, tot zeer gunstige toe. Door samenwerking tussen werkgever en overheid be staat er een mogelijkheid zich in het bedrijf te laten omscholen. Die omscholing duurt kort. In de tijd dat zo'n man zijn omscholing aan vangt, houdt hij z'n WW-uitkering en hij krijgt er nog eens dertig gulden bovenop. Dat is toch een vrij gunstige regeling'. 'De belangstelling daarvoor valt te gen. Die lui zijn een vrij leventje gewend, in de buitenlucht.Er bestaat een angst voor de fabriek, voor het tussen vier muren zitten. Dat stoot veel mensen nog af. Het is echt niet zo dat er grote drom men mensen staan te trappelen voor zo'n omscholingsopleiding. Ze moeten echt gevonden worden. Zo iets is een kwestie van lange adem. Op den duur zal het wel lukken'. Pijn 'Er is in Leiden ook al sinds 1948 een centrale vakopleidingsinstituut voor metaal- en bouwvakken. Die school is jaren lang knap onderbe zet geweest. Dat wordt nouw pas wat beter. Tijdens de opleiding krijgen de mensen een loonder vingsvergoeding. Dat is geen vet pot, maar tegenwoordig kan men een toeslag krijgen. Financieel be hoeft zo'n omschollngsinstituut niet zo'n pijn meer op te leveren. Er zijn er daar al honderden opgeleid, maar het zouden er veel meer kun nen zijn'. 'Het rottige van deze werkeloosheid is dat het zo verdraaid hardnekkig is. We hebben al eerder periodes van werkelooshied gekend, bijvoor beeld tijdens de Korea-crisis, maar die werden vrij snel weer opgelost. Die werden met de een of andere maatregel fors terug gedrongen. Met wat extra werken in de bouw bijvoorbeeld. Maar nu hebben die maatregelen zo weinig effect. Ze vormen een tijdelijk opluchtinkje, maar de totale arbeidsmarkt blijft op een laag pitje. Zo'n inspuiting helpt dan weinig. Het is nu een kwestie van het aanbod ombuigen naar waar nog werkeloosheid is'. 'Over het geheel gezien loopt het aantal arbeidsplaatsen terug. In de dienstensector groeit het nog wel wat. maar dat kan ook niet alles opvangen. Het aantal arbeidsplaat sen zal niet zo hard meer stijgen, of het überhaupt zal stijgen ls zelfs de vraag. Maar daar staat tegen over dat de grootte van de beroeps bevolking niet meer zo hard stijgt. En er Is een langer opleidingstijd, dat heeft ook z'n consequenties'. De zware arbeid is al practisch ver dwenen. We zitten momenteel in een tussenstadium tussen fors ge mechaniseerd en geautomatiseerd. De LTS'er die van school komt heeft een paar fraaie werkstukjes gemaakt. Dan komt hij in de fa briek, daar moet hij 5000 stuks van het zelfde ding draaien. Dat is een tonig werk en dat valt zo'n jongen ook tegen. En er komt een tijd dat het nog een kwestie van de draai bank Instellen is, en de machine draait ze alle 5000'. Ajax 'Op den duur gaan we naar werk tijdverkorting, want er komt min der werk. Dan komt ook meteen het probleem van de vrijetijdsbe steding om de hoek kijken. Dan zul je Ajax en Feyenoord ook 's mor gens moeten laten spelen. Je hebt ook mensen die zich wèl aange naam bezig kunnen houden. Laat dan de mensen die dat niet kunnen maar werken', zegt hij met een grijns. 'Zijn er blijvend te veel arbeidsplaatsen dan moet je het werk eerlijk gaan verdelen, want ook de man die wel werkt wil eens een middagje vissen'. Is dat door de industrieën die ook al hebben moeten investeren in dure apparaten voor mechanische op den duur wel op te brengen? 'Het is mogelijk om de produktie enorm op te voeren met net zo veel, of minder mensen. Kijk maar in de landbouw. Daar werken steeds minder mensen. Maar er is de laatste jaren een enorme pro ductievergroting met een heleboel minder mensen in die bedrijfstak'. Van sommige zijde wordt vaak be nadrukt dat van de sociale wetge ving veel misbruik wordt gemaakt. 'Naatuurlijk wordt er misbruik van gemaakt. Overal wordt misbruik van gemaakt. Maar dat gebeurt op verschillende manieren. Het gaat erom of het een man betreft die een uitkering krijgt en daarnaast een volledige baan heeft, of dat het gaat om een klein schnabbeltje. Dat laatste komt veel meer voor. Het gaat erom: hoe streng wil je je controle maken. Wil je die water dicht hebben, dan kost het veel meer dan het aan uitkeringen kost. Schnabbelen komt veel voor. En als het een erg grote omvang neemt kan het lastig werken. Natuurlijk. Maar op de gehele beroepsbevol king gaat het om een minimaal bedragje. Kun Je 'wel narekenen. Maar 3,9 procent is werkeloos, en daarvan nog maar een aantal- Belastingontduiking komt veel meer voor'. Toonladdertjes Mr. Van Rijswijk neemt afscheid, maar hij zegt zich niet te zullen vervelen. Ik ga m'n piano serieus ophalen. Weer serieus toonladder tjes proberen. Het zal niet meeval len', zegt hij wat manoevrerend met de vingers. 'En ik heb twee stapels boeken van ieder anderhal ve meter hoog die ik nog moet lezen. Iedere keer als ik iets aardigs zie dan denk ik: laat ik het maar nemen. Ik heb er nu wel geen tijd voor, maar het kan mooi op de stapel'. 'Het is een verdraaid interessante business, de arbeidsmarkt. Een heel interessante tak van dienst. Geen twee mensen zijn nu eenmaal het zelfde. Er zit ontzettend veel varia tie in. En het is zonder meer erg nuttig werk. Vroeger was het een kwestie van vraag en aanbod aan elkaar lappen, maar het werk van een arbeidsbureau reikt nu veel verder: scholingsmaatregelen, be- roepenvoorlichting. Het is onbe schrijfelijk hoe weinig inzicht som mige mensen hebben van de beroe- penwereld. Vooral de jeugd. Je hebt te maken met individuen. Dat is het voordeel van een niet zo groot kantoor. Als je directeur van zo'n heel groot kantoor bent staat het allemaal veel verder van je af. Je hebt voldoening als een knaap die helemaal vastgelopen is via een scholing weer verder kan. En je ziet dan dat het na zes jaar dat het goed is gelukt. De mogelijkheden die een arbeidsbureau biedt zijn te weinig bekend. Daarom is voorlich ting zo belangrijk. Neem het scho- llngscentrum dat er al sinds 1948 is. Er zijn mensen die er nog nooit van hebben gehoord en dan hoor je: als ik dat nou een paar Jaar eerder had geweten theek Voorschoten en de apotheek Beker. LIJtweg 4 Oegstgeest. FILMS IN LEIDEN TOT 17 OKTOBER: LIDO: Steenstraat 39. tel. 24310: 'Emanu- elle' 18 jr. dag. 14.30. 10.00 en 21.15 uur. en zondag ook 16.15 uur. STUDIO: Steenstraat 39. tel. 33210: The Graduate' 18 Jr. Tijden zie Lldo. LUXOR: Stationsweg 19. tel. 21239: 'Dra- cula' 18 Jr. d - --- zondag ook 16.45 uur. TRIANON: Breestraat 31. te. 23875. 'Allcl- a' 18 Jr. dag 14.30. 1900 en 21.30 uur. zondag 14.15 en 16.30 en 21.15 uur. CAMERA: Hogewoerd. tel 24919: '55 da gen Peking' 18 Jr. dag. 19.00 en 21.30 uur en tevens ma. dl. do en vr 14.30 uur. Kindermatinee: Tarzan, de koning van het oerwoud' a l. wo en za 14.30 uur. en zo 14.00 en 16.15 uur. Nachtvoorstelling: 'Who 13 afraid of Virginia Woolf' 18 Jr vr en za 24.00 uur. REX: Haarlemmerstraat 52. tel. 25414: 'De opiumtrawler' 18 Jr 19.00 en 21.15 uur, tevens ma. dl. do. vr en zo 14.30 uur. Kindermatinee: 'Asterlx en Cleopa tra' wo en za 14.30 uur. Nachtvoorstel ling: 'Aan het naaktfront geen nieuws' 18 Jr vr en za 23.30 uur. TENTOONTSTELLINGENJ .h LEIDEN Stedelijk Museum 'De Laken hal': Oude Singel 28-32. ma. t e m. za. 10- 17 uur. Zon- en feestdagen 13-17 uur. Tot en met 1-12 'Lelden '74'. Gemeentelijke Archiefdienst: Boisotkaae 2a. ma. t.e.m. vr. 9-12 uur, 14.00-17.00 uur za. 9.00-12.00 uur. Tot en met 29-11 '400 Jaar Viering Leldens Ontzet' met stukken uit de verzamelingen van de Gemeente lijke Archiefdienst en stukken uit het archief van de 3 oktober-Verenlglng. (ADVERTENTIE) geeft 'n man meer kans!.. Klinkt misschien vreemd. Maar de moderne man kan er met 'n goed gekozen montuur verdraaid interessant uitzien. En 't zal niet de eerste keer zijn dat zo'n man in de amoreen maatschappelijk meer sukses ging boeken... weet er het fijne van ...van briHen! Nieuwe Rijn 62 lelden. (ADVERTENTIE) De NIEUWE LEIDSE COURANT vraagt voor direct een Leuke bijverdienste. Nadere inlichtingen: Telef. Rijnsburg 74760. Of afd. Inspectie Nieuwe Leidse Courant, telefoon 071 - 31441, na 5 uur 071 - 61033 (ADVERTENTIE) auto-inzittenden brand glas inbraak ongevallen rechtsbijstand reis storm wettelijke aansprakelijkheid voor ziektekosten om zéker te zijn! kraag inlichtingen aan uw assurantieman of eventueel aan ".v. verzekeringsmaatschappij >Jl^lr6V6nill]ltwal 68 r'dim-3 tel. 010-3fl6844y Nieuwbouw academisc he ziekenhuizen LEIDEN Ten aanzien van de voorgenomen nieuwbouw van de Academische Ziekenhuizen ln Amsterdam, Lei den en Utrecht is een uitgebreide selectieprocedure ge houden onder twingtig vooraanstaande aannemingsbe drijven, waarbij in de laatste fase tevens een gedetailleerde opgave van prijsgegevens is gevraagd. Voor Amster dam en Leiden zijn als meest concurrerende twee daartoe gevormde bouwcombinaties naar voren gekomen. Daaraan wórdt deelgenomen door de Baliast-Nedam N.V. te Amster dam, de Stevingroep N.V. te Den Haag en de Internationale Bouw- compagnle te Best, alsmede door een combinatie gevormd uit de O.- G.E.M. N.V., de Koninklijke Adriaan Volkersgroep B.V. en de N.V. Aan- nermingsmaatscbappij voorheen H. en P Voormolen, alle te Rotterdam. Om de meest efficiënte oplossingen bij de bouw te bereiken, zullen de beide combinaties voor onderlinge uitwisseling van kennis en technie ken alsmede voor de levering van een aantal constructiedelen, een speciaal samenwerkingsverband aangaan. Het ligt verder in het voornemen om voor bepaalde onderdelen te streven naar een samenwerking met de Staatsmijnen te Heerlen. Hei ontwerp van het nieuwe acade mische ziekenhuis te Lelden wordt verzogd door het architectenbureau Brouwer en Deurvorst B.V. te Arn hem. Voor de technische installa ties van beide ziekenhuizen wordt gebruik gemaakt van de diensten van het Adviesbrureau P. W. Deerns B.V. te Den Haag en Huy- gen Raadgevende Ingenieurs B.V. te Maastricht en Rotterdam. De ad viezen voor de constructies worden verzorgd door het Raadgevend In genieursbureau Arensohn N.V. te Rotterdam en het Adviesbureau voor Bouwtechniek N.V. te Arnhem. Als adviseurs voor de bouwkosten treden op de Quantity Surveyors Beerschot, Osborne en Bosboon NV te Utrecht. De voorbereiding is onder leiding van de coördinator Nieuwbouw Academische Ziekenhuizen, ir C A Doets, zo ver gevorderd, dat bin nenkort een begin kan worden ge maakt met het subcentrum voor psyhlatrie te Amsterdam. De plannen voor het hoofdcomplex in Amsterdam en Leiden zijn ln een vergevorderd statium van voor bereiding, zodat ook de eerste delen daarvan binnen enkele maanden ln uitvoering kunnen worden ge bracht. Deze projecten zullen per stuk ln de directe sfeer aan ca. 300 tot 400 man gedurende tien jaar werk ge ven OEGSTGEEST Gistermiddag nam mejuffrouw T. Schuyt, twintig jaar lang directrice van de Christe lijke opleidingsschool voor gezins verzorging afscheid van haar leer lingen en oud-leerlingen tijdens een zeer druk bezochte receptie in het Gemeentecentrum. Een schier eindeloze rij oud-leerlingen bewoog zich langs de directrice o mhaar te bedanken voor haar werk. Namens de oud-leerlingen boden gelly Mieloo en Ans Nooteooom hun directrice een kleurentelevisie aan en maar liefst vier albums met brieven en foto's van oud-leerlin gen. Zeker zo'n 500 oud-leerlingen hadden voor deze albums een fo tootje van zlchzeif tijdens de oplei dingstijd en een van nu toege stuurd plus een brief. In hun op rijm gezette toespraak brachten de oud-leerlingen de fijne sfeer in herinnering, waarvoor mej. Schuyt altijd had gezorgd. Na een geestdriftig 'Lang zal ze digd door de grote belangstelling aankwoord. Ze voelde zich overwel- en toonde zich erg verrast over het leven' sprak mejuffrouw Schuyt een feit, dat zoveel oud-leerlingen zijn gekomen, die altijd 'm'n nukken en strengheid' hebben verdragen. Ze vond ht niet envoudig har werk ner te leggen. De herinnering aan dit afscheid zal ikmnooit kwijt ra ken' zei ze. Ten slotte dankte ze de oud-leerlingen en de andere aan wezigen heel hartelijk voor hun komst. HAZERSWOUDE In totaal 2411 personen hebben deelgenomen aan het bevolkingsonderzoek op tuber culose, dat van 18 tot 28 januari werd gehouden. Bij het onderzoek werd bij niemand longtuberculose aangetroffen. Bij de vrouwen wer den 12 'andere longafwijkingen' ge constateerd, bij de mannen 26. LEIDEN Mr. Ph. de Ruyter de Wildt, voorzitter van de Drie Octo- bervereeniging, is terug uit het zie kenhuis. De voorzitter kreeg tijdens de drie-oktoberweek last van zijn hart en moest acuut in het St. Elisabethziekenhuis worden opge nomen. Maar nu ls gebleken had hij geen hartaanval zoals aanvan kelijk werd verondersteld, maar was zijn hart door de inspanningen van de laatste weken te zwaar be last. VOORHOUT B. en W. verwach ten dat binnenkort bij de cpenbare kleuterschool een tweede onderwij zeres moet worden aangesteldEr zijn plannen voor e*n nieuwe kleu terschool in het plan Spoorlaan die met de al aanwezige basisschool één geheel zal vormen. In genoemd bestemmingsplan i; voor scholen bouw grond gereserveerd, voldoende voor negen lokalen. Voor rit* kleu terschool resteert grond voor drie lokalen. B. en W. hebben een Voorstel over de vernieuwing van ae r.k. kleuter school 'De Gruthorst' uitgesteld, om eerst nog overleg te piegen met net schoolbestuur over het te bouwen aantal lokalen. Rijksmuseum v. Volkenkunde: Steenstr, 1. Ma. t.e.m. za. 10-17 uur. zon- en feestdagen 13-17 uur. Tentoonstelling 'Zuidzee uit de doeken', het leven en werken op het Zuldzee-ellandje Moce (fljl-groep). Academiegebouw: Rapenburg 73. en L.A.K.-FolJer: Levendaal 150. 3e verdie ping. Tot 31 oktober Jan Krejcl en Oldrich Kulhanek. grafiek uit Praag. Galerie v.d. Vllst: Botermarkt 3. Dl. t.e.m. za. 10-18 uur. Thus Bult met aquarellen en Han Boerrlchter met kera miek tot 1 november. Drukkerij De Bink: Rooseveltstraat li- ma. t.e.m. vr. 8-17 uur. Hans van Omme ren met foto's en beeldend werk tot eind oktober. LEIDEN In de nacht van woens dag op donderdag zijn auto's die op de Meddelweg stonden, beschadigd. Van elk van de auto's werd een portier ingetrapt. De schade be draagt 1200. Donderdagmiddag hebben enkele jongemannen uit het portiek van Peltenburg aan de Breestraat een kleurentelevisie gestolen. De waar de van het toestel bedraagt 2700. De mannen plaatsten de televisie in de achterbak van een auto en verdwenen direct. LEIDEN De plannen van de stichting Groenhoven voor de bouw van bejaardenwoningen in het Kaalslaggebied Herengracht Zijlsin* gel deden donderdag in een commis sievergadering van volkshuisvesting toch wel enige bedenkingen opko)- men. Anne van der Zanden vond dat je het plan eigenlijk niet kon beoordelen omdat er geen alterna tieve plannen bestaan en de maxi mum huur van 360 gulden voor een woning met vier-en-een-halve ka mers riep ook nog al wat bezwaren op. Zeker waar het hier om zogeT naamde goedkope woningbouw gaat. Wethouder Verboom vond dat laatste echter helemaal geen pro bleem. Voor bejaarden die het niet kunnen betalen springt de bijT standswet wel bij Dat gebeurt tenslotte ook voor het wonen in de dure bejaardenflats. Als positief punt werd naar voren gebracht dat bij realisatie van het plan eindelijk de doorstroming van bejaarden uit te renoveren woningen op gang kan komen. Die woningen kunnen dan ter beschikking komen voor Jonge gezinnen. Ook stedebouwkundige bezwaren kwamen gisteren naar voren. Som migen vonden de bouw te groot schalig en te hoog. De garage aan de Nieuwe Waagstraat die nu al erg afsteekt door zijn grootte valt in het nieuwe plan in het niet tegeno ver de geplande nieuwbouw. Er werd echter ook geconstateerd dat de huizen aan de Herengracht nog hoger zijn. Tenslotte werd ook nog geklaagd dat in het plan te weinig gebruik wordt gemaakt van de aan wezigheid van de grachten. Vast» staat al, dat twee commissieleden niet hun goedkeuring aan de plan nen voor 160 bejaardenwoningen en 40 gezinswoningen zullen geven.; De krakers van het gekraakte ge- meentepand aan de Hooigracht zul len daar voorlopig rustig mogen blijven wonen. Wethouder Verboom verklaarde echter dat ze beslist weg zuilen moeten zodra net pand vrij komt voor de buitenlandse arbei ders voor wie het pand ln de toe komst is bestemd. Hoe snel dat' moment aanbreekt hangt af van de onderhandelingen met het ministe rie over het gebruik van de buiten landse arbeiders. Dat kan dus nog wel even duren. Op de nota van de welzijnsraad, over de sociale aspecten van de renovatie werd als kritiek geuit dat de begeleiding bij de renovatie door vijf verschillende functionarissen wel wat overdreven is. De mensen zullen door de bomen het bos niet meer kunnen zien. Ook was men bang dat hierdoor de zelfwerkzaam heid van de bewoners wordt afge remd. Hoog en laag water KATWIJK AAN ZEE Zondag 13 oktober: hoog water 0.55 13.25, laag water 9.16 21.34. Maandag 14 okto ber. hoog water 1.46 14.11, Laag water 10.05 22.23. (ADVERTENTIE) Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken mar één adres ook voor

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3