antjes: In Rijnmond ;reep naar de macht loor de progressieven Stedebouwers vergaten het kind geheel mm Rijkspostspaarbank EXPORT JONGE JENEVER PvdA in Tweede Kamer: nog lagere premie voor AOW Vierde kind prinses Margriet half maart Termijn-sparen bij de RPS! Tot 11% rente op rente én gunstige condities? ggj uw nationale spaarinstelling rières op weg naar nieuwe politieke verhoudingen in fles of stenen kruik Stapje opzij gaan bij compromis geen bewijs van zwakte Gasongeluk in laboratorium treft 50 man Duitse interesse Rapport signaleert totaal versnipperde werkwijzen marine-fregatten IW KWARTET DONDERDAG 10 OKTOBER 1974 BINNENLAND T3/K5 Wilt u f iooo,- of meer 3 maanden of langer opzij leggen maar niet vast zetten En daarvoor hóge rente op hóge rente krijgen? Kies dan het Termijn sparen van de RPS Alle verdere inlichtingen Bel gratis 0017 of Haal de folders in het postkantoor of Stuur de coupon naar de RPS. COUPON (zonder postzegel zenden zan Rijkspostspaarbank, Amsterdam) CP Naam I Straat I I Woonplaats I wenst informatie te ontvangen over Eet Termijn- I sparen bij de RPS. fy 'ftf' a sii- ec,'v,j m 1v, 1 nw1.1 .V. JONGE JENEVER 3S% ALC 'INH. 100 CL" j.axtz./, 35* ALC INH. 100 CL. bonze parlementsredactie HAAG Bij de samenstelling van de colleges van burgemeester en wethouders is vooral in Rijnmondgebied sprake geweest van een greep naar de macht door de progressieve partijen, int a.r.-fractievoorzitter mr. W. Aantjes. In dit gedrag komt tot uiting wat Han Lammers (wet- faer van Amsterdam) heeft genoemd de arrogantie van de macht. (ADVERTENTIE) [egrijp best, zei mr. W. Aantjes, Tweede Kamer gisteren tij- (ADVERTENTIE) ïïKWfj, VZ KuYPJï EXPORT I0NGE JENEVER de enige Jonge Jenever met wnliteitscertificaat dens de algemene politieke be schouwingen, dat het kabinet en ook de fraktie van de PvdA niet aansprakelijk kunnen worden ge steld voor wat op plaatselijk niveau gebeurt. Maar, vervolgde hij, spre kend over de vermoedelijke benoe ming van Van der Louw tot burge meester van Rotterdam, er is een relatie met de partijgedragslijn. Mr. Aantjes zei: 'Het is onvermijdelijk dat in het benoemingsbeleid van het kabinet een goedkeuring of een correctie van de gang van zaken tot uitdrukking komt. De kwestie van de collegevorming heeft de vrees doen toenemen, zei mr. Aan tjes, dat het niet zal lukken nieuwe politieke verhoudingen te doen ontstaan. Het kabinet heeft de po sitie van een overgangskabinet met perspectieven voor nieuwe verhou dingen. Maar er zijn dingen, waar door deze ontwikkeling wordt be lemmerd. Hiertoe wilde mr. Aantjes niet re kenen de brief van de premier aan dr. Mansholt. Over deze brief is wel erg veel stampij gemaakt. De ver klaring, die Den Uyl over de brief heeft afgelegd was tóch wel begrij pelijk. Stapje opzij Evenals mr. Andriessen wees de AR-fraktievoorzitter op het grote belang van het compromis dat on vermijdelijk is in een parlementai re democratie met minderheids groepen. De opgave is om samen iets tot stand te brengen. Dat ver eist moed. Aantjes voegde eraan toe: Het is geen bewijs van zwakte als een partij- of politicus ten be hoeve van het compromis eens een stapje opzij gaat. Ik weet maar al te goed, dat ook christenen in de politiek vaak meer bedrevenheid bezitten in het elkaar de oren dan het elkaar de voeten wassen. Op een door de regering aangekon digd onderzoek hoe gesubsidieerde instellingen een democratische be stuursvorm kunnen krijgen was mr. Aantjes niet zo gerust. De instellin gen en het bijzonder onderwijs hebben recht op eigen voorzienin gen en op een eigen bestuursvorm. De subsidievoorwaarden mogen niet worden gebruikt om in het onder wijs de vorming en het jeugdwerk de veralgemenisering af te dwin gen. Overigens doet deze kritiek niets af van de wens om de demo cratisering door te voeren. Mr. Aantjes verweet in zijn princi pieel betoog, dat de socialisten en liberalen van mening zijn, dat de ethiek niet primair het terrein van de overheid is. Alsof bijvoorbeeld inkomensverhoudingen niet een ze delijk vraagstuk vormen en alsof de overheid alleen maar een verande rende moraal als gegeven heeft te aanvaarden en zij niet haar eigen maatstaf heeft. Gehandicapten Bij het verlenen van hulp aan de geestelijk en lichamelijk gehandi capten hebben wij hen geïsoleerd van de samenleving in plaats van hen er in op te nemen. Met welk recht, vroeg mr. Aantjes, stellen wij onszelf eigenlijk als norm voor de maatregelen ten behoeve van de gehandicapte medemens? Het aan onszelf ontleende bruikbaarheids- criterium is een onchristelijk en onmenselijk criterium. Ds. Abma, woordvoerder van de SGP, vond, dat het kabinet een wat hij noemde bots-autootjes-beleid voert. Hij maakte zich vooral zor gen over de presentatie van het kabinet. De ministers praten im mers regelmatig hun mond voorbij. Ds. Abma drong aan op de beteuge ling van het kwaad van de abortus. Hij bepleitte de bestaande wet niet te veranderen. Verder waarschuwde hij voor het gevaar van een wereld crisis in de economie. Het protecti onisme en nationalisme nemen im mers toe. Ds. Abma drong er bij het kabinet op aan toch weer de tere kwestie te overwegen van het opnemen van de bede in de troon rede. Marcus Bakker, de fraktieleider van de CPN, waarschuwde voor een ge vaarlijke verrechtsing van de VVD. Wiegel, die naar Zuid-Afrika is ge weest, heeft geleerd hoe je de 'zwartjes' moet behandelen, aldus Bakker. Wiegel weet nu ook hoe je hier de grenzen moet sluiten. Bak ker verweet het kabinet, dat het zich laat dicteren door de confessi onele partijen, die achter de WD aanlopen. DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil een nog lagere AOW-premie dan het kabinet in de begroting 1975 heeft voorgesteld. Dit bleek gisteren op de tweede dag van het debat over troonrede en miljoenennota. De regering wil, om de AOW-pre mie te drukken, vijfhonderd mil joen gulden storten in het fonds van deze verzekering, maar de PvdA-fractie meent dat daar nog wel zo'n driehonderd miljoen gul den bij kan. De financiële specia list van deze fractie, dr. Dolman, rekende minister Duisenberg voor dat hij wel erg aan de voorzichtige kant blijft door het begrotingste kort met vijftienhonderd miljoen gulden te laten toenemen. Volgens hem kan dit tekort best met 1800 miljoen of zelfs met tweeduizend miljoen worden opgevoerd, zodat er meteen ruimte is gevonden voor een nog lagere AOW-premie. De gevolgen van zo'n maatregel zijn volgens de PvdA-er bijna te mooi om waar te zijn. Het reële inkomen stijgt, maar het loon in guldens en dus de inflatie neemt minder toe. De consumptie maar ook de investeringen, de uitvoer en de produktie breiden zich uit; de werkloosheid wordt gunstig beïn vloed. 'Beleefd beveel ik daarom in het bijzonder een nog lagere AOW- premie aan', aldus de heer Dolman. De AOW-premie is één nadrukkelij ke wens die gisteren op de rege ringstafel werd gelegd. Van confes sionele zijde werden er echter nog een aantal andere aan toegevoegd. Drs. Schouten (ARP) vroeg de re gering de uitgaven op de verschil lende departementen af te remmen met in totaal vijfhonderd miljoen gulden. Vierhonderd miljoen gulden zou daarvan gestort moeten worden in het fonds van de kinderbijslag en honderd miljoen voor herinvoe ring van de zelfstandigenaftrek. Met de bijdrage aan het kinderbij slagfonds wordt bereikt dat de las tenverlichting vooral terecht komt bij de arbeidsintensieve bedrijven, in plaats van bij de kapitaalinten sieve bedrijven, wat positief werkt op de werkgelegenheidsontwikke ling. Als laatste argument voerde de heer Schouten aan dat de bij drage terecht komt in een fonds, dat naar verwachting geleidelijk zal verminderen, zodat de regering niet vastzit aan een eeuwigdurende bij drage uit de algemene middelen. Fors De KVP-er Notenboom hamerde er op dat de groei van de overheids uitgaven wel erg aan de forse kant is. Het gevaar bestaat dat de rege ring het volgende jaar niet meer onder die uitgavengroei uit kan. Dat zal dan betekenen dat de be= lastingdruk opnieuw omhoog moet. Hij bepleitte een belastingdrukver zwaring die jaarlijks beduidend la ger uitvalt dan een half procent. Het ziet ernaar uit dat de regering vandaag slechts gedeeltelijk tege moet zal komen aan de wensen van de Kamer. Zo zal er van een lagere AOW-premie waarschijnlijk geen sprake kunnen zijn. Ook de bijdra ge in het kinderbijslagfonds van vierhonderd miljoen gulden maakt weinig kans. Wel zou de regering bereid zijn de zelfstandigenaftrek opnieuw in te voeren. De tegenbegroting die de WD gis teren indiende is kansloos. In deze Nog twee in ziekenhuis Van een onzer verslaggevers. GRONINGEN Vijftig mensen zijn gisternacht in het academisch ziekenhuis behandeld nadat zij in een laboratorium van de Groningse universiteit in aanraking waren ge weest met het giftige gas fosgeen. Gisteren lagen nog twee van het in het ziekenhuis: een astmapatiënt en iemand die suikerziekte heeft. Hun toestand gaf geen aanleiding tot zorg, zei men. De situatie liet zich aanvankelijk ernstiger aanzien, zei men gisteren in de universiteit. De oorzaak van het ongeluk is niet bekendgemaakt. De arbeidsinspectie stelt een on derzoek in. Volgens onze inlichtin gen zou het gifgas ontstaan zijn doordat de damp van twee vloei stoffen trichloormethaan en ace- ton zich vermengde. Dit zou erop wijzen dat er twee lekken moeten zijn geweest. De zaak lijkt met een sisser af te lopen, meent men in universitaire kring. In het academisch zieken huis werd echter niet ingegaan op de vraag of er zich nog restver- schijnselen kunnen voordoen. Fos- geenvergiftiging kan in eerste in stantie ongemerkt verlopen, waarna uren later het slachtoffer alsnog ademnood krijgt bij lichamelijke inspanning. Het gas dat in de eer ste wereldoorlog als strijdgas werd gebruikt, vindt nu in grote hoeveel heden toepassing bij de fabricage van bepaalde kunststoffen. De commissie voor preventie van ram pen met gevaarlijke stoffen heeft richtlijnen voor opslag en transport in studie. begroting stelt de fractie voor on geveer veertienhonderd miljoen gulden te bezuinigen op verschil lende departementen Bevuiling in St. Radbolid-ziekenhuis Van een onzer verslaggevers APELDOORN Prinses Margriet hoopt half maart 1975 haar vierde kind ter wereld te brengen. Dit heeft de rijksvoorlichtings dienst namens de prinses en mr. Van Vollenhoven bekendge maakt. De prinselijke baby zal in het St. Radboud Ziekenhuis in Nijmegen ter wereld komen. Daar werden ook de tweede en derde zoon van prin ses Margriet en de kinderen van prinses Irene geboren. Op de vierde etage van het ziekenhuis zuilen drie kamers voor de prinses worden in gericht. Een medisch team zal de bevalling leiden. Dat team bestaat, evenals bij de geboorte van de prinsjes Bernhard en Pieter uit prof. dr. J. L. Mastboom, vrouwenarts in Nij megen, de kinderarts prof. dr. E. D. A. M. Schretler, en prof. dr. J. F. Crul en dr. G. G. M. Nijhuis, beiden anesthesist. De toevoeging van dr. Nijhuis en prof. Crul aan het me disch team duidt erop dat wordt verwacht dat de baby waarschijn lijk langs operatieve weg met toepassing van de keizerssnee ter wereld zal komen. Prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven, die op 10 januari 1967 trouwden hebben drie zoons: Mau- rits (geboren 17 april 1968), Bern hard (geboren 25 december 1969) en Pieter-Chrlstiaan (geboren 22 maart 1972). den'. Na de geboorte van Pieter- Christiaan zei de vader eigenlijk liever een meisje te hebben gehad. Op de vraag of er een vierde kind zou volgen, bleef hij het antwoord schuldig: 'Ik word verstandiger na de vorige ervaringen', merkte hij toen op. De moeder van Pieter toonde toen duidelijk haar teleurstelling over het feit dat het weer geen meisje was. 'Ik had erg gehoopt op een kleindochter', bekende zij. Prins Bernhard was wel opgetogen: de ge boorte van Pieter-Christiaan bete kende dat zijn wens. een waterpo- loteam te kunnen vormen louter bestaande uit kleinzoons, in vervul ling kon gaan. Elfde kleinkind De nieuwe baby zal het elfde klein kind van koningin Juliana en prins Bernhard worden. In de ranglijst voor de troonopvolging zal het prinsje of prinsesje de tiende zijn. Het zal, zoals wettelijk is bepaald, moeten worden aangesproken met 'zijne of hare hoogheid'. Bovenaan de rangorde van opvol ging staan prinses Beatrix en haar drie zoons; daarna volgen prinses Margriet en haar kinderen. Prinses Christina zal door de komende ge boorte een plaatsje opschuiven. Dochter Het echtpaar Van Vollenhoven maakt er geen geheim van erg naar een dochter te verlangen. Na de geboorte van zijn tweede zoon merkte mr. Van Vollenhoven op: 'Wij gaan net zo lang door totdat vr j 1 J wij een dochter hebben. Meisjes voor Nederlandse moeten toch geboren kunnen wor- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bij het ontwerpen van woongebieden is tot nu toe veel te weinig rekening gehouden met de wensen en behoeften van de bevolking. Vooral niet met die van de jeugdige bevolking. Dit is de allesoverheersende conclusie van het bijzonder lezenswaardige rapport 'Jeugd en Wonen', dat dezer dagen door de pro vinciale jeugdraad van Zuid Holand is uitgebracht. Het rapport, samengesteld door de 'stichting ruimte voor de jeugd' poogt een antwoord te geven op de, gelukkig de laatste tijd steeds meer gehoorde vraag: 'Aan welke eisen moeten woningen en woonomgevin gen voldoen, willen zij tege moet komen aan de geeste lijke en lichamelijke behoef ten van kinderen en jonge ren'. Het rapport bespreekt deze eisen uitgebreid en voor el ke leeftijdsgroep (baby's, peuters, kleuters, schoolkin deren. pubers) apart. De ro de draad, die door de eisen voor alle genoemde groepen heenloopt, springt er zonne klaar uit: de woonomgeving moet veilig zijn, op bepaalde plaatsen beschutting tegen regen en wind bieden, en er moet sprake zijn van een zekere intimiteit. Dat laatste houdt tevens in, dat er. met name voor jongere kinderen een relatie moet zijn tussen binnen en buiten. 'Bij de hoogbouw', aldus het rap port, 'is er voor jongere kitl- deren, een grote kloof tus sen binnen en buiten. Vaak moeten zij tot 5 of 6 jaar begeleid worden om buiten te kunnen spelen, omdat de 'psychische' afstand tussen woning en straat te groot is, of omdat het kind de lift niet kan bedienen of van wege het verkeer, gevaarlijk diep water enz. Groenvoorziening' De aanwezigheid van groen in de directe woonomgeving is van het grootste belang. Groen kan niet alleen be schutting bieden, maar ook uitnodigend werken ten aanzien van omgang met de natuur. Vandaar dat ook de schrij vers van het rapport de stel ling verkondigen: 'Groen in de woonomgeving moet niet in de eerste plaats beant woorden aan bepaalde es thetische 'idealen', maar al lereerst bijdragen tot het plezier, dat jong en oud er aan kunnen beleven'. Van bijzonder belang voor de ontwikkeling van jonge kinderen is volgens het rap port ook het aanbrengen van hoogteverschillen in de woonomgeving. De kinderen kunnen ervanaf glijden of springen, tegenop klauteren of zich erachter verstoppen. Deze hoogteverschillen kun nen ook beschutting en in timiteit bieden. Overigens is het voor oudere kinderen ook belangrijk als in de buurt van de woning een zgn. rommellandje aanwezig is: een vrij stukje grond, dat spontaan door de kinde ren in bezit genomen wordt en dat voortdurend van ge daante veranderd door hun activiteiten: hutten bouwen. Na gesprekken met gemeen telijke instanties in 15 Zuid hollandse gemeenten heb ben de opstellers van het rapport een aantal knelpun ten geformuleerd, die aan geven, waarom er tot op he den bij woningbouw nog zo weinig rekening is gehouden met de behoeften van de bevolking. Knelpunten Het kind is slachtoffer van toonloze en fantasieloze buur ten, nog afgezien van het ge vaar dat het verkeer dage lijks oplevert. kuilen graven, heuveltjes maken, planten uitgraven of zaaien. Enkele van deze knelpunten zijn: Het oplossen van de wo ningnood in ons land is te eenzijdig gericht geweest op aantallen woningen. In veel gemeenten be staat een groot gebrek aan kennis over de eisen die aan een woongebied moeten worden gesteld. De meeste gemeentelijke apparaten werken bij de aanpak van de woningbouw vaak los van elkaar en langs elkaar heen. Over de plaats en de betekenis van inspraak van de bevolking in de stede- bouw bestaat onduidelijk heid en onzekerheid, evenals over de aanpak. De gemeentelijke over heid mist vaak de beweeg lijkheid om ideeën uit de bevolking (ook van particu liere stedebouwers en archi tecten) in zich op te nemen. Aanbevelingen Het is, gezien deze lijst met knelpunten, niet verwonder lijk dat het rapport een aantal aanbevelingen doet teneinde de impasse, waarin de stedebouw verkeert, te doorbreken. De aanbevelingen komen neer op het meer betrekken van de bevolking bij het ontwikkelen van bestem mingsplannen en woning bouwprojecten, het streven naar meer samenwerking tussen de gemeentelijke ap paraten onderling en tussen deze apparaten en alle an dere belanghebbenden, en op een pleidooi voor demo cratisering van woning bouwverenigingen. Het meest belangrijk is echter de aanbeveling om (en dit is de wortel van het hele rapport) bij de opzet van een woonwijk aandachtig de bezigheden van kinderen te observeren. DEN HAAG West-Duitsland heeft interesse voor de nieuwe Ne derlandse standaardfregatten, waarvan de marine de eerste in 1978 in dienst zal nemen. Het ministerie van defensie in Den Haag voert onderhandelingen met de Westduitsers over de verkoop van de bouwtekeningen van dit standaardfregat. Nederland zal, in dien de Duitsers de tekeningen ko pen. in staat zijn een deel van de ontwikkelingskosten van het fregat terug te verdienen. In verband met de onderhandelin gen wilde de marine voorlichtings dienst gisteren geen mededelingen doen over het bedrag, dat de ont wikkeling van het fregat heeft ge kost. Zonder twijfel gaat het hier echter om miljoenen guldens. In totaal krijgt de marine twaalf van deze standaardfregatten, die elk ruim tweehonderd miljoen gulden kosten. Het is niet bekend hoeveel nieuwe standaardfregatten de Duit se marine nodig heeft. Tommy heelt zojuist 2o.000 van me verloren'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5