Plotseling zie je blousonpakjes. Ut de weekbladen Peek &Cloppenburg finst en vijand Ajax-dossier Portugal Proces Vloeken Wie van de drie Brief en rel Pil en planeten Smokkelaars hasj lopen tegen de lamp )UW/KWARTET DONDERDAG 10 OKTOBER 1974 T13/K15 aagse Post: de aagse Post wordt de miljar- nwinst, die Shell en Esso verdie- n aan de nationale bodemschat Slochteren onthuld. Netto is die nst sinds 1969 opgelopen tot bij- drie miljard gulden en voor dit ar wordt 850 miljoen gulden ver acht. Het hoofd van de afdeling orlichting van de Nederlandse rdolie Maatschappij (NAM) (tig procent Shell, vijftig procent so de heer Oosting, geconfron- erd met deze winstcijfers, zei al- o: 'Geen commentaar'. J. Heerma van Vos sprak met asterdams nieuwe hoofdcommis- ris Hh. J. C. Sanders (54). 'Als rschijnsel is de misdadiger mijn |and. Als persoon zeer zeker niet. x>r een eerlijke kraak kan ik res- tct opbrengen, als het knap vak- erk is', aldus Sanders, die van ening is, dat 'iedere politieman goeie mate van agressiviteit iet hebben'. omslagverhaal gaat over 'De mwe werkloosheid'. 'Honderdvijf duizend werklozen staan met in handen in de zakken, de eco- men en politici zitten met hun nden in het haar. Rond het pijn- ke politieke vraagstuk wordt ornamelijk verwarring en paniek zaaid'. Het duo Nypels en Tam er zocht uit wat er werkelijk aan hand is. Accent meldt 'exclusief het Ajax- dossier te lichten over het bestuur Van Praag-Timman contra ex-be stuurder Arie de Wit'. Maarten de Vos onthult weinig fraaie manipu laties uit de bestuurskamer, waarbij enig kritisch volgen, zoals De Wit deed, gehonoreerd wordt met roye ment en de ledenraad, die het in feite voor het zeggen heeft, zich laat inpakken terwille van Ajax. In dit blad ook aandacht voor de groeiende werkloosheid. Drs. Arie de Boo vraagt zich af, of we met 'permanente werkloosheid moeten leren leven' en prof. A. Heertje meldt alvast optimistisch: 'Als de nood het hoogst is is het nieuwe kabinet nabij', waarbij zijns inziens een belangrijke en constructieve rol is weggelegd voor CHU-leider dr. Kruisinga. De Nieuwe Linie: twee vrouwen, die de man van één van hen hebben laten vermoorden. 'Het gezonde volksgevoel zorgde er voor, dat de zaak Ihns-Andersen een proces werd tegen lesbische liefde, waarbij bijna de hele bur gerlijke pers, geregeerd door een mannenwereld, zich niet onbetuigd liet'. In DNL verder verhalen over 'De boze jeugd' en de mislukte septem- ber-coup in Portugal. De Groene: De Nieuwe Linie meldt op de voor pagina, dat 'het na-industriële tijd perk is begonnen', maar wie, zo vraagt Rudie Kagie zich af, durft dat hardop te zeggen. Uit zijn arti kel valt te concluderen, dat hij voorlopig de enige is. Alice Schwarzer bericht over een proces in West-Duitsland tegen Wilfred Burchett zette voor De Groene de gebeurtenissen rond de rechtse machtsgreep in Portugal op een chronologisch rijtje en conclu deert, dat deze 'misgreep Portugal verder naar links duwt'. Arnout Weeda is van mening, dat de 'winst afroming een kabinetscrisis waard is' en dat terwijl het nog maar een 'vakbondspink aan het investe ringsroer' zal zijn. Arichtektuurme- dewerker J. J. Vriend heeft een boek geschreven over 'het bouwen als symbool van macht en verdruk king' onder de titel 'Rechts bou wen, links bouwen'. In dit blad vast een voorpublikatie. Over André van der Louw wordt in een commentaar opgemerkt: 'Ook al laadt een dergelijke langdurige affaire het odium op zich van baantjesjagerij, de PvdA zou zich in dit geval grenzeloos blameren, als Van der Louw geen burgemeester zou worden'. Hervormd Nederland: Cees Veltman had voor Hervormd Nederland een gesprek met secreta ris N. Laerman van de Bond tegen het vloeken. Laerman over zijn strijd: 'Het moeilijke is dat de mensen zo nonchalant vloeken. Bijna nooit bewust. Meestal is het een uiting van drift, schrik of pijn of een gebrek aan woorden'. En ook: 'Onze indruk is dat het ruwe, openlijke vloeken wel is afgeno men, maar het achteloze vloeken komt nu meer voor. Het lijkt tot de bon ton te behoren, als je zo af en toe eens een licht vloekje laat ho ren'. Kees Waagmeester sprak met een blanke Angolese student, die onlangs in Nederland was, over An gola en de dekolonisatie. In tegen stelling tot Guinee Bissau en Mo zambique is 'voor Angola de weg lang en bloedig'. De Tijd: Rob Vermaas schrijft in De Tijd, dat de VVD drie kandidaat-pre miers heeft, voor het geval dat Het zijn Toxopeus, Langman en Geertsema, van wie de middel ste met de minste politieke er varing een spoedcursus premier schap schijnt te krijgen. 'Het ziet er echter naar uit', aldus Vermaas, dat de WD nog wel een poosje de tijd krijgt 'voor het spelletje 'Wie van de drie', voordat de echte pre mier zal opstaan'. Corine Spoor besteedt twee pagi na's aan de Stads-radio, die Am sterdam in 1975 zal krijgen en die zich vooral zal toespitsen op het informeren van de burgers over wat er in hun eigen stad gebeurt. Het weekblad, dat de laatste afle veringen veel doet aan uitstekende achtergrondverhalen over het film- gebeuren, heeft ook deze keer iets voor filmgekken. Danny Kaye, ofte wel de 'Gekke bekken, te lange armen en het peenhaar komen nooit meer terug'. Vrij Nederland. 'Dr. Sieco Mansholt heeft een on verminderd vertrouwen in de inte griteit van premier Den Uyl. Het staat voor hem dan ook buiten kijf dat pas in 1979 met de bouw van de eerste kerncentrale zal worden begonnen', aldus Vrij Nederland. Mansholt vindt het wel een 'schan dalige zaak', dat de oppositie door het trappen van een rel over die brief de feitelijke zaak probeert te verdonkeremanen. 'We lopen waar achtig nog de kans dat de rel wordt bijgelegd, terwijl over wat we in Nederland gaan doen met kerncen trales niet meer gesproken wordt'. Blbeb interviewde componist-musi cus Willem Breuker ('Ik maak mu ziek voor mensen, niet voor instru menten'). Breuker: 'Ik hoop, dat mijn muzikale bedoelingen duide lijk zijn. Ik kan me niet permitte ren vaag te zijn. Alles wat ik maak gaat over mijzeif en mijn kijk op de maatschappelijke situaties'. In VN ook aandacht voor de opvol ging van de Starfighter. Piet Kei zer, die blijft voetballen en het opheffen van de Family. En niet te vergeten de Boekenbijlage. Elsevier: Elsevier heeft twee bijzondere din gen volgens het omslag: 'Is er le ven op andere planeten' en de 'an- ti-alcohol-pil'. Het laatste gaat over allerlei rommeltjes, die handige za kenlieden de notoire drinkers ook nog in de maag willen splitsen en waarbij gesuggereerd werdt, dat dit de blaastest zou moeten beïnvloe den. De vraag of er 'leven op ande re planeten' is. is geen koffiedik- kijkerij. a'.dus EM. 'Er is meer dan koffiedik. Vooral de afgelopen paar jaar zijn indrukwekkende feiten bekend geworden, die erop wijzen, dat het leven op vele planeten in het onmetelijke heelal welhaast tot ontwikkeling moet komen'. Het blad drukt verder de redes af, die premier Den Uyl en voorzitter mr. Van Boven hielden op de open bare ledenvergadering van het Ne derlandse Christelijke Werkgevers verbond vorige week. Aan de hand hiervan kan de lezer nu zelf bepa len voor welke visie hij het meeste voelt. Van onze correspondent ARNHEM De Arnhemse politie heeft bij een inval in Arnhem-zuid 75 kg hasj (handelswaarde onge veer 140.000) in beslag genomen. De hasj was verborgen in een auto, uit Marokko gehaald. Bij de inval werden vijf mensen gearresteerd, onder wie volgens de politie drie organisatoren. De politie wachtte gisteren nog de komst af van een tweede auto met daarin eveneens 75 kg, hasj. In het belang van het nog voortdurende onderzoek wilde men pas gisteren ruchtbaarheid aan de zaak geven. Op het moment van de politieactie, waren de smokkelaars bezig de hasj uit een ruimte onder de platte ben zinetank en uit de chassisbalken van de wagen te laden. De gepre pareerde benzinetank lag naast de auto op straat. Gearresteerd werden de 30-jarige loodgieter H. H. uit Arnhem, de 26-jarige lasser T. N. uit Arnhem, de 51-jarige admini strateur C. B. uit Arnhem, de 33- jarige L. H. (zonder beroep) uit Arnhem, de 23-jarige fotograaf W. de V. uit Nijmegen, de 26-jarige N. E. (zonder beroep) uit Rheden en twee Engelse lifsters, L. C. (28) en R. C. (24) uit Londen, maar deze meisjes zijn weer vrijgelaten. H. H., N. E. en W. de V. zijn volgens de politie de organisatoren van de smokkeltrip. Nieuw in het modebeeld: het blousonpakje. Blousonpakje van tinneroy met imprimé Dit pakje is van tinneroy met tweed.In zwart velours.Elastische tailleband.In zwart,marine .....r. engroen.Mt.36t/m44. 89.- Mousseline blousonpakje. Bedrukt met gestileerde kopjes en tekst Zwart met brique,zwart met groen. ML 36 t/m 42. 99.-

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15