IVINST VOOR POVER ORANJE show Johan Cruijff dirigent in show van Barcelona valt opnieuw tegen n reen moment imponerend voetbal tegen Zwitserland feSBtaa India wil Zuid-Afrika uit ILTF Tiende partij afgebroken Scheidsrechters- commissie weer aangevuld mondi wint Coppa Agostini )UW, KWARTET DONDERDAG 10 OKTOBER 1974 SPORT T11/K13 Van onze sportredactie NEW DELHI Een finale oin de Davis Cup 1974 zit er niet meer in. De standpunten van de betrokken partijen worden met de dag harder. India dat met de drie gebroe ders Amritraj de finale haal de weigert tegen Zuid-Afrika te spelen, dat afgelopen week einde Italië in de halve finale uitschakelde. India weigert te spelen vanwege de apartheids politiek in Zuid-Afrika. De Zuidafrikanen wijzen slechts op de reglementen en doen verder weinig uitspraken. De International Lawn Ten nis Federation (ILTF) heeft zich gisteren min of meer achter Zuid-Afrika opgesteld door India te dreigen met uitsluiting van het lidmaat schap als de Indiërs niet ko men opdagen voor de finale. India heeft daarop al geant woord dat een aktie zal wor den ontketend om Zuid-Afri ka uit de ILTF te krijgen. Basil Reay. secretaris van de ILTF, maakte gisteren in Jo hannesburg bekend dat hij een telegram heeft gestuurd naar de tennisbond van India waarin gewaarschuwd werd dat het land mogelijk uit de ILFT zou worden gestoten als er geen team kwam opdagen voor de finale'. Ik heb Raj Khanna (secretaris van de Indiase tennisbond) gewaar schuwd dat als India niet in de finale uit zou komen dit uitgelegd zou kunnen worden als een verstoring van het competitieverloop en dat daarop uitsluiting staat'. Volgens Reay die op vakantie in Zuid-Afrika is, heeft India tot 31 oktober de tijd gekre gen om te besluiten of er wel of niet tegen Zuid-Afrika wordt gespeeld. Zuid-Afrika zou dan de Davis Cup krijgen wegens niet opkomen van de tegenstander. Als tegenmaatregel heeft Raj Khanne laten weten dat In dia zal ijveren voor de uit sluiting van Zuid-Afrika uit de ILTF in verband met de apartheidspolitiek in het land. Ook de regering van India heeft op die maatregel aange drongen. Khanna zei dat er maar één mogelijkheid was dat India wel zal uitkomen in de finale. 'Als de regering van Zuid-Afrika de verzekering kan geven dat er geen apart heid bestaat in de sport, zul len wij alles opnieuw in over weging nemen'. MOSKOU Anatoli Karpov en Viktor Kortsnoj hebben gister avond de tiende partij in de fi nale van het kandidatentoer nooi na 41 zetten afgebroken. Er was toen vijf uur gespeeld. Karpov heeft nog steeds een 2-0 voorsprong. De schaker die het eerst vijf partijen in deze twee kamp heeft gewonnen zal de tegenstander van Bobby Fischer zijn in de tweekamp om de we reldtitel, als Fischer tenminste nog belangstelling heeft voor zo'n gevecht. Wit: KARPOV Zwart: KORTSNOJ 1. e2-e4, e7-e6. 2. d2-d4, d7-d5. 3. Pbl-d2, c7-c5. 4. e4xd5, e6xd5. 5. Pgl-f3, Pb8-c6. 6. Lfl-b5, Lf8-d6. 7. 0-0, Pg8-e7. 8. d4xc5, Ld6xc5. 9. Pd2- b3, Lc5-d6. 10. Pb3-d4, 0-0. 11. c2-c3, Lc8-g4. 12. Ddl-a4, Lg4-h5. 13. Lb5- d3, h7-h6. 14 Lcl-e3, a7-a6. 15. Tfl- el, Dd8-c7.16. h2-h3, Pc6-a5,17. Pf3- h4, Pa5-c4. 18. Da4-c2, Pc4xe3. 19. Tclxc3, Ld6-h2 schaak. 20. Kgl-hl, Lh2-f4 21. Te3-el. Lf4-g5. 22. Ph4- f5, Pe2xf5. 23. Pd4xf5, Lh5-g6. 24. Pf5-d4 24. Lg6xd3 25. Dc2xd3 Tf8-e8 26. Dd3-f3 Dc7-b6 27. Tel-e2 Lg5-f6 28. Tal-dl Te8-e4 29. Pd4-f5 Ta8-e8 30. Pf5-e3 Db6-e6 31. Tdlxd5 Lf6-g5 32. Td5-d4 Te4xd4 33. c3xd4 De6xa2 34. Pe3-c4 Te8-d8 35. Df3-d3 b7-b5 36. Pc4-e3 Da2-e6 37. d4-d5 De6-d7 38. b2-b4 Dd7-d6 39. Dd3-d4 Kg8-f8 40. Dd4-e4 Lg5xe3 41. Te2xe3 Dd6x d5. Na deze zet werd de partij afgebro- ken. Karpov gaf zijn 42e zet onder couvert af Vandaag wordt de partij voortgezet. DEN HAAG (ANP) Nadat Plet Roomer is teruggekomen op zijn aanvankelijke toezegging zitting te nemen in de scheidsrechterscommis- sie betaald voetbal heeft het bestuur betaald voetbal de twee bestaande vacatures opgevuld. In de functies werden de heren B. Nljland en H. Wallenburg benoemd. Zij hebben de benoeming aanvaard. i onze speciale verslaggever ITERDAM De KNVB zou zichzelf en het Nederlandse voet- publiek bij wie nog een beetje Oranje door de aderen stroomt goede dienst bewijzen door in de toekomst geen afspraken ;r te maken voor vriendschappelijke ontmoetingen. Want wat eravond in het stadion Feyenoord in de interland Nederland- tserland is gepresteerd ontneemt het product Oranje, waarop ■reen na de overwinningen op Zweden (15) en Finland -3) zo trots was, al zijn glans. in geen geval op eventuele provoca ties te reageren. Agressie die zijn formatie zelf dus had aangewakkerd. Het was vooral aan Johan Cruijff te merken, dat hij er maar weinig voor voelde aan een eventuele veld slag deel te nemen. Wanneer het even mogeiijk was, onttrok hij zich aan het strijdtoneel. De problemen werden uiteindelijk enigszins ge neutraliseerd. toen Marcial na een half uur knap voorbereidend werk van Cruijff steenhard afrondde en Heredia op de valreep 15 scoorde. Stade de Reims-Barcetona: 1-5 (1-3) 5. 32. Blanchi 1-3, 75, Marcial 1-4, 09: Eredia Cruyff 0-1, 14: Matclal 0-2, 26: Cruyff 0-3, 1-5. Scheidsrechter: Buchelll. Toeschou wers: 50.000. Stade de Reims: Aubour; Masclaux, Bru- cato, Laralgnee. Bauda; Krawczyk, Novl (Laposte). Santa Maria, Blanchi (Novl weer terug), Lech, Dahleb. Barcelona: Sadurnl; Rlfe (Albaladejo), Torres, Callego (Tomé). De la Cruz; Cos- tas, Klares (Heredia), Juan Carlos; Cruvff. Sotll (Rcxach). Marcial MATTY VERKAMMAN de derde plaats behaalde en voor treffelijk spel liet zien. Het enige opwindende moment was het derde doelpunt, dat acht minuten na de hervatting tot stand kwam. Lato profiteerde van een misser in de Finse verdediging en passeerde Holli met een strak schot van tien meter afstand: 3—0. In de reste rende tijd kreeg Finland de kans zelf ook enkele aanvallen op te zetten, maar Laine en Rahja (de eerste is reeds MVV-er en de laat ste wordt het) waren fysiek niet opgewassen tegenover het forse in grijpen van Ostafinski en Szyma- nowski. FinlandPolen 12 FinlandNederland 13 PolenFinland 30 Stand in groep 5: 1. Polen 2 2 0 0 4 5—1 2. Nederland 1 1 0 0 2 3—1 3. Finland 3 0 0 3 0 2—8 4. Italië 0 0 0 0 0 0—0 DENEMARKEN Het Deens voetbalelftal heeft gis teren voor 3en teleurstellend resul taat gezorgd door in Aalborg slechts met 2—1 te winnen van IJsland. In deze vriendschappelijke wedstrijd Nederlands elftal, het is woens- ivond nog eens naddrukkelijk de oppervlakte gekomen, leeft lts bij de gratie van het feno- n Johan Cruijff. George Kno- de man die na het intermezzo Rinus Michels de draad weer st opnemen moet zich doodon- bkig hebben gevoeld bij de aan- van dit povere schouwspel, de Hongaarse scheidsrechter ilai, die al evenzeer in de alge- ie malaise deelde, zijn eindsig- liet horen werden de acteurs aald op een grimmig boegeroep, beter waarde-oordeel kon niet ien gegeven, maanden nadat in alle conti- ten nog met ontzag en met ukking over het Nederlands elf- werd gesproken, kon het thuis- t dan gisteravond zijn kennis- ing met Oranje vernieuwen, r geen ovaties klonken meer op if de schraal bezette tribunes datgene wat in West-Duits- was gepresteerd. Wellicht is schrijnender geïllustreerd betrekkelijk roem in feite is. ;egeven, de KNVB zat contrac- vastgeklonken aan de af- ak met de Zwitserse voetbal- maar van te voren stond al dat het publiek niet massaal het stadion Feyenoord zou ken voor een interland van dit au. En, voor wie er nog aan lelt: Oranje is uiteraard syno- met Johan Cruijff 's werelds te gastarbeider zonder wiens menale inbreng de Knobel-for- haar belangrijkste rader Om van de absentie van de 2 Barcelona-ganger Johan ikens nog maar niet te reppen, rge Knobel, de nieuwe bonds- h, heeft er de laatste dagen geen iim van gemaakt dat sij in dit internationale ontmoetingen enkel heil ziet. Maar goed. Nederland presenteerde zich dan gisteravond aan den volke in een volstrekt zouteloze eerste helft, waarin de Oranjeklanten, als gold het een zomeravondpartijtje elkaar de bal in alle rust konden toetikken. Na 25 minuten was er nog nauwelijks een feit om te me moreren gebeurd. Slechts was een listige vrije trap door Wim van Hanegem langs het doel van Burge- ner gesuisd en had Krol een niet eens zo onverdienstelijke poging ondernomen om het van grote af stand eens te proberen. De Neder landers vervielen bovendien in hun traditionele fout om tegen een zwakke tegenstander teveel in el kaar te kruipen waardoor de kans om een verrassende opening te creëren werd weggenomen. De Zwitserse bondscoach Rene Hussy zal het allemaal vanuit zijn dug-out wel schitterend hebben ge vonden dat zijn volgelingen er voorlopig toch maar in slaagden de vice-wereldkampioen van produc tieve daden af te houden. Tien minuten voor het einde van de eerste helft was het bijna toch 10 geworden toen Hasler een levens grote blunder in de afweerlinie van de Helveten beging. Geels stuurde de bal naar de in buitenspel positie staande Ressel, die echter geen kans zag enig leven in de brouwerij te brengen. Tekenend voor de krachtsverhou dingen was dat doelman Jongbloed zich tot dan toe zeggen en schrij ven drie maal had moeten bukken om een terugspeelbal weer in het veld te brengen. Voor de rest domi neerde Nederland, maar het deed dat zo weinig intelligent en zo doorzichtig dat doelpunten lang uitbleven. Acht minuten voor rust kon dan eindelijk de eerste bres in de Zwitserse keten van verdedigers Een van de schaarse Zwitserse tegenstoten in de eerste helft. Suurbier inoet de aanval van Kuhn (links) en Botteron (rechts) klaren. iONE (AP) De Italiaanse eur Felice Gimondi heeft de wedstrijd om de 'Coppa Agosti- gewonnen. De geroutineerde Gl- di arriveerde alleen en onbe- aan de eindstreep in Lisso- Zijn landgenoot Franco Bitossi tweede op 31 seconden. Roger Iflaeminck, derde, was de sterk - van een Eelgisch kwartet en achtereenvolgens Freddy rtens, Eddy Merckx en Frans leeck op afstand, ondi demarreerde op 13 kilo- van de finish uit het grote idanks 3-0 overwinning op Finland UD GEELS kopt op het Zwitserse doel. Het wordt echter geen fer voor Nederland. peloton. Hij legde de 200 kilometer af in vijf uur en drie minuten. Een gemiddelde snelheid van ruim 45 kilometer per uur. Het oorspronke lijke parcours was 18 kilometer langer, maar de organisatoren moesten de karavaan omleiden om dat de weg op een bepaald punt was geblokkeerd door stakende me taalarbeiders. 1. Felice Glmondl, It 5.03.00; 2. Franco Bltossl, It op 31 sec.; 3. Roger de Vlae- mlnck, België op 33 sec.; 4. Freddv Maer- tens Bel.; 5. Eddy Merckx Bel.; 6. Frans Verbeeek, Bel; 7. Flaclnto Santambroglo It.: 8. Marc de Meyer Bel.; 9. Enrico Paollne, It; allen z.t. worden geschoten. Het was Geels die na verdienstelijke arbeid van Van Hanegem en Rensenbrink de strijd een voor het publiek wat aangenamer wending gaf: 1—0. Het duel was in de tweede helft nog maar enkele minuten oud toen Jan sen na een duel met Jean Dupeux door twee suppoosten geblesseerd van het veld moest worden gedragen waardoor Schneider moest invallen. De helveten kregen daarna waarem- pel de moed om ook wat vuurwerk af te steken. Jongbloed, die bij vlagen weer spectaculaire looparbeid ver richtte moest twee maal bekwaam de handen uit de gele mouwen ste ken om schoten van Hasler en Pfis- ter hun gevaar te ontnemen. Wie zich in het kamp van de Zwit sers nog niet had laten zien was de 19-jarige linkerspits René Botteron die in zijn vaderland wordt gekwa lificeerd als een groot talent en op wie Ajax een optie heeft. Suurbier, zijn directe opponent, hield hem goed in het vizier. Tekenend voor de desinteresse van Oranje was inmid dels de wijze waarop Jongbloed een terugspeelbal van Suurbier verkeerd taxeerde waardoor de gelijkmaker bijna een feit werd. Zover is het tot grote spijt van de Oranjeklanten op de tribune niet gekomen. Knobel trachtte nog wel door het inzetten van Jantje Pe ters (voor Van Hanegem) en Van Ierssel (voor Notten) het elftal van de nodige impulsen te voorzien. Maar het was een noodgreep die geen enkel effect sorteerde. De Zwitserse doelman moest weliswaar nog twee maal in de richting van de linker paal duiken op projectie len van Van Hanegem en Van Iers sel maar daar bleef het ook bij. NederlandZwitserland 10 (10) 39: Geels 10. Scheidsrechter: Somlal (Hong.). Toeschouwers 9.000. Nederland: Jongbloed; Suurbier, Haan, Jansen (Schneider), Krol; De Jong. Not ten (Van Ierssel), Van Hanegem (Peters); Ressel, Geels, Rensenbrink. Zwitserland: Burgener; Ducret, Guyot, Blzzlnnl, Hasler; Schild, Kuhn, Demar- mels; Pflster, Jeandupeux, Botteron. RICHARD MATTHIJSSE Alleen soms pijnlijk zwakke momenten van defensie RSCHAU Ook in het tweede kwalificatieduel tegen Finland in groep vijf van het toernooi om Europees kampioenschap voor landenploegen heeft Polen niet kunnen imponeren. Na de zege 2-1 in Helsinki volgde gistermiddag in Warsc hau een magere overwinning van 3-0. Polen hebben 'de gehele wed- een groot overwicht gehad, r konden de talloze kansen niet llveren. In het begin kregen al Lato en Szarmach schitte- le mogelijkheden, maar onzorg- ligheld en uitstekend werk van Finse doelman Holli verhinder- treffers. de dertiende minuut kwam Po- op l0, toen Kasperczak een zet van Bula met het hoofd )ndde. Twee minuten later was wederom raak. Vanuit een ilijke positie zorgde Robert Ga- ia voor 20. ind leek te bezwijken onder de se druk, maar wist met grote Ite overeind te blijven. De iters van de Noordeuropeanen den telkens voor enige opluch- maar de defensie van Polen m niet werkelijk in gevaar. Het 'peil zakte in die periode naar bedenkelijk niveau en het was de 50.000 toeschouwers, die voortdurende motregen moes- trotseren, geen interessant duel r. tweede helft heeft de toeschou- t nauwelijks meer kunnen boei- Polen viel wel aan. maar er was Hg over van het team, dat tij- het toernooi om de wereldtitel namen de Denen de leiding via Fle ming Lund die voor Royal Antwerp speelt. Voor rust werd het nog 1—1 vla Mathias Hallgrimsson. In de tweede helft kwam Denemar ken op 21 door een treffer van Ui- rik Lefevre die voor het Belgische FC Brugge speelt. Alleen een gewel dige dosis pech hield IJsland van een gelijkmaker of zelfs meer af. De 6800 toeschouwers staken hun on genoegen met de prestaties van de Denen dan ook niet onder stoelen of banken. OOST-DUITSLAND Het onbetekende Canada heeft in Oost-Duitsland voor een goed resul taat gezorgd door slechts met 2—0 te verliezen van de DDR. In Frank furt am Oder zagen slechts 2000 toe schouwers dat Oost-Duitsland door treffers van Hoffmann en Dörner van een blamage werden gered. BUN DESLIGA De uitslagen van de gisteravond voor de Bundesllga gespeelde wedstrijden zijn: MVS Duisbyrg- 1 FC Kalserslautern 3-2. HSV Hamburg-1. FC Köln 3-1. Rot Weiss Essen-Tennis Borussla Berlijn 3-2. VFB Stuttgart-Wuppertalcr BV 5-1. Kickers Of- fenbach-Eintracht Braunswelg 2-1. VFL Bochum-Elntracht Frankfurt 3-1. Hertha BSC Berlljn-Schalke '01 1-0. Fortuna us- seldorp-Borussla Mönchengladbach 3-2. Bayern München-Werder Bremen 2-0. Van onze speciale verslaggever PARIJS De wedstrijd, die Club de Futbal Barcelona op initiatief van de Unie van Fran se sportjournalisten gisteren te gen een versterkt Stade de Reims speelde, is allerminst vriendschappelijk verlopen. Na dat Barcelona al in de eerste helft bij een 13 voorsprong nota bene zelf de moeilijk heden middels hard spel veroor zaakte, dreigde het gebeuren kort na rust goed uit de hand te lopen. Na een onbehouwen actie van de centrum verdedi ger Callego, brak de Franse uit blinker een been. In de daarna ontstane consternatie moest Reims' oefenmeester Demenez door zijn eigen spelers worden afgekoeld. Demenez wilde de ook geblesseerde Gallego te lijf gaan. Na vijf minuten keerde de rust enigszins weer, maar van een echte wedstrijd kon toen geen sprake meer zijn. Aangezien Barcelona bovendien ook nog zijn vrijwel complete selec- tiegroep gebruikte, kon er geen peil worden getrokken op de huidige kracht van de Spaanse landskam pioen: hoewel Johan Cruijff vooral in de eerste helft weer vele malen zijn klasse demonstreerde. Maar dat mag nauwelijks nieuws heten. Bar celona won het duel uiteindelijk met 1—5. Het is natuurlijk maar de vraag of de vijftigduizend Fransen in het twee jaar geleden verbouwde hypermoderne Pare des Princes en Barcelona op ware kracht hebben gezien. Zonder dat de Spaanse equipe er bij voorbaat een monster zonder waarde van wensten te ma ken, was het duidelijk dat dit duel vooral financieel aantrekkelijk was voor het dure Barcelona. Barcelona verscheen niet compleet aan de start Naast de nog geblesseerde Johan Neeskens, ontbrak tevens de schutter Rexach op het appèl. Voorts was doelman Mora vervan gen door Sadurni. Stade Reims aangevuld met Novi, Bauda en Dahleb van het plaatselijke Paris St- Germain maakte ondanks het feit, dat het de Franse eredivisie aanvoert een tamelijk armetieri ge indruk. Barcelona voldeed al binnen het kwartier aan de sportieve plicht door tweemaal te scoren. De eerste goal, na vijf minuten, van Johan Cruyff na een oogstrelende actie van de Peruviaan Hugo Sotil. Kort daarop 0-2 na een door Cruyff op gezette aanval. Een magnifieke goal, waarbij eerst Juan Carlos nog tussenpersoon was, eer Marcial in de hoek binnenschoot. En nog voor er een half uur was gespeeld, stond het 0-3. Centrale verdediger Laralgnee liet de bal van zijn voet springen. Een fout. die Johan Cruyff bliksemsnel met een lob over doelman Abour af strafte: 0-3. Maar enige ogenblikken later, kwam er een vooral voor Feyenoord interessant facet aan het licht. De aanvallende kracht waar Stade Johan Cruijff ontbrak bij Nederland-Zwitserland maar speelde voor zijn club Barcelona in Parijs een hoofdrol. Reims totaal geen antwoord op had, is immers al bekend van de Spanjaarden. De al meermalen gebleken defensieve kwetsbaarheid, kwam na een half uur aan het licht (en niet voor de eerste keer) toen invaller Callego niet reageerde op de door Lech aangespeelde Bianchi. De Fransman profiteerde gretig en scoorde op Identieke wijze als Cruyff vlak daarvoor: 1-3. Opgezweept door een ongekend fa natiek Parijs publiek ging Reims toen plotseling op de aanvallende toer. En, hoe merkwaardig, Barcelo na raakte behoorlijk van de kook. Sadurni veroorzaakte een rel, door de doorbrekende Bianchi brutaal weg bij de benen te pakken en ook de daarop volgende ogenblikken, was er bepaald sprake van een chaotische paniek in de afweer van Barcelona. Bij een van de stormlopen, raakte de in de problemen gemanoevreerde verdediger Rife van de Spanjaarden geblesseerd. Hinkend verliet hij ten faveure van Albaladejo de sfeervolle arena. Direct na rust kreeg het toch al soms irritante duel dan de sensationele momenten, toen Gallego van Barce lona een ronduit smerige overtre ding tegenover Blanchi beging. Tot in de nok van het volgepakte Pare des Princes was een knak hoorbaar. Het bleek het door merg en been dringende geluld te zijn van Bian- chi's brekende linkerbeen. Gallego raakte bij de actie zelf aan de rug geblesseerd. Beide spelers verlieten per brancard het veld. Het Incident duurde ruim vijf minuten. Het kwam de wedstrijd op zich na tuurlijk niet ten goede. Plotseling was er een sfeer gecreëerd die Rinus Michels allerminst van pas kwam. Tot op het middenveld verscheen hij om zijn spelers tot rust te manen en (ADVERTENTIE) defemina: altijd goed voor'n dagje uit. helemaal. i m og nu ii ig Openingslijden: dagelijks van 10 -17 en van 19 - 22.30 uur, 's zondags 10 -17 uur. C

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13