PvdA en confessionelen blijven voorlopig op elkaar aangewezen femina Veel kritiek op nota ruimtelijke ordening Opvolger Carel Muller wordt dr. J. C. M. Bakke \&riaties volop in Lampe's MantelModeMix'74, alleen de lengte, die ligt vast. Eerste debat-ronde geen verbroederingsfeest voor coalitie defemina: altijd goed voor'n dagje uit. dit jaar helemaal. Vereniging: volstrekte vrijheid voor patiënten 'Niet overtuigend en vaag' TROUW/KWARTET DONDERDAG 10 OKTOBER 1974 T9/DJ door P. L. van Enk De eerste ronde van de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer is niet het feest van verbroe dering en eendracht binnen de coalitie-Den Uyl geworden, waarop menigeen misschien had ge hoopt. Er werden, integendeel, ook nu weer tekenen zichtbaar die erop duiden dat de sfeer van ze nuwachtigheid en grimmigheid waarin het kabinet-Den Uyl zo nu en dan moet werken, het tot het eind van zijn dagen zal blijven omgeven. ADVERTENTIE Rotterdam. internationale consumentenbeut Openingstijden: dagelijks van 10 -17 en van 19 - 22.30 uur, 's zondags 10-17 uur, Aantjes heeft gisteren gezegd dat het in een coalitie niet zo behoort te zijn dat de een alleen maar dient om te helpen verwezenlijken wat de ander voor ogen staat. Toch ls de situatie in de coalitie Den Uyl precies zoals Aantjes heeft gezegd dat het niet moet. De socialisten aanvaarden de samenwerking met KVP en ARP alleen maar omdat zij alleen nu eenmaal de meerderheid niet hebben. (En het is al heel wat dat de socialisten de samenwerking op die grond aanvaarden: in de jaren '60 moeten zij nog hebben gedacht dat zij ooit wel alleen zou den kunnen redden). De houding van de drie hoofdrol spelers in het debat van gisteren en eergisteren. Van Thijn (PvdA). Andriessen (KVP) en Aantjes (ARP) tegenover elkaar en tegeno ver het kabinet tekent die sfeer heel aardig: Van Thijn ongeduldig, af en toe zelfs een beetje nijdasse rig tegenover het kabinet, tartend tegenover zijn belangrijkste coalitie genoten: Andriessen kil en afstan delijk en Aantjes, die witjes en klagelijk terzijde staat, omdat het allemaal heel mooi had kunnen zijn als iedereen maar anders was. Niemand houdt echt van het kabi net-Den Uyl. Van Thijn niet omdat de 'wezenlijke hervormingen' die de PvdA dom genoeg aan haar kiezers heeft beloofd, op de lange baan schijnen te zijn geschoven. Hij heeft in een overigens alom te recht zeer geprezen bijdrage aan het debat op barse toon van het kabinet geëist dat de gemeenschap nu werkelijk en ten spoedigste greep krijgt op het economisch le ven. 'Overheid' Dat is nu een boot die Andriessen voortdurend aan het afhouden is. Hij verdenkt Van Thijn er niet ten onrechte van dat deze met het woord gemeenschap meer preciese- lijk 'overheid' bedoelt en dat het PvdA-pleidooi dus in feite neer komt op drang in de richting van een centralistische plan-economie. Van Thijn bekogelt in antwoord daarop de confessionelen met cita ten uit hun eigen programma, het rapport 'Gerede Twijfel' en 'Oriënta tie '74', om te bewijzen dat zij het toch eigenlijk met hem eens moe ten zijn. Maar Andriessen zegt dan weer dat 'decentralisatie' voor hem het sleutelwoord is. al werkt hij dat begrip wel povertjes uit door zo waar de aloude PBO weer op te voeren als instrument voor de spreiding van beslissingsbevoegdhe den. Geen centimeter Beide partijen in deze discussie be loeren elkaar van hun stellingen uit, maar komen elkaar geen centi meter tegemoet, want beide reke nen erop dat, als zij dat wel zouden doen, een groot aantal van hun kiezers hun gedag zou zeggen. In die verhouding hebben de socialis ten wel de sterkste papieren omdat zij nu eenmaal de meeste ministers in het kabinet hebben en ook om dat hun visie op hetgeen het kabi net moet doen en laten veel harder en agressiever is dan die van de confessionelen. Solide Het is geen ideale en zeker geen overmatig hartelijke, maar wel een solide toestand. De socialisten zul len als leder ander beseffen dat zij tegenwoordig meer dan ooit op de confessionelen zullen moeten steu nen. D'66 is weggevallen, de be schikbaarheid van de PPR voor een volgend regeerakkoord wordt alom sterk betwijfeld. Het zit er in dat de PvdA bij de volgende verkiezingen weer alleen zal staan. Het verschiet van een progressieve concentratie die ooit de meerderheid zal kunnen halen, is voorgoed verdwenen. Dit gege ven zal het kabinet en Van Thijn noodzaken, behoedzaam om te springen met de confessionelen. Aan de andere kant lijkt het er niet op dat bij volgende verkiezin gen een nieuwe parlementaire meerderheid zal worden geschapen. De socialisten en confessionelen blijven voorlopig op elkaar aange wezen niet omdat zij elkaar graag mogen of omdat zij eikaars natuurlijke partners zijn, maar eenvoudig omdat de kille feiten er naar zijn. Van een verslaggever LEIDEN Volstrekte vrijheid van patiënten in het kiezen van hun arts, de behandelingsmethode en de aard van de te gebruiken genees middelen, zijn de doelstellingen van de in Leiden opgerichte Alge mene vereniging gezondheidsrecht. De organisatie is bedoeld als tegen hanger van de onlangs in Utrecht door de Nederlandse artsenorgani saties opgerichte Verenigiijg ge zondheidszorg. De nieuwe vereniging maakt zich bezorgd dat bij de stroomlijning van de gezondheidszorg zoals die staatssecretaris Hendriks blijkens zijn structuurnota voor de geest staat 'niet erkende' vormen van geneeskunde als natuurgeneeswijze en homeopathie geheel in de kou zullen komen te staan. Minister-president Den Uyl en minister Duisenberg lachen om een uitspraak van Boerenleider Koekoek. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De raad van advies voor de ruimtelijke ordening heeft veel kritiek op de oriënteringsnota ruimtelijke ordening, die eind vorig jaar door de regering is uitgebracht. Per 1 januari 1975 op W.A. stichting Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het nog zittende bestuur van de Willem AJnu stichting heeft dr. J. C. M. Bakker (49) per 1 januari 197 in noemd tot directeur van de zwakzinnigeninrichting Denm Hij volgt drs. Carel Muller op, die in ferbuari na een conflicjj het W.A.-bestuur werd ontslagen. De oriënteringsnota is het eerste deel van de derde nota ruimtelijke ordening. Hierbij komen onder meer het bevolkingsbeleid, de spreiding van de bevolking, het be leid ten aanzien van de steden, de stadsvernieuwing, natuur- en land schapsbehoud, recreatie, het leefkli maat en de economische groei aan de orde. Hoewel de raad van advies (RARO) waardering heeft voor drie algeme ne beleidspunten die aan de nota ten grondslag liggen (de selectieve economische groei, de zorg voor het milieu en het opheffen van onge lijkheden en achterstanden), noemt de raad de nota in zijn huidige vorm niet overtuigend en vaag. Volgens de Raro heeft de nota een aanvullende functie gekregen, het aangeven van een algemeen kader voor het ruimtelijk beleid. De Raro twijfelt eraan of de nota inderdaad dat kader aangeeft. De Raro vraagt zich af of er door de lagere overheden en door het particuliere bedrijfsleven risicodra gende investeringen zullen worden gedaan omwille van wat vermoede lijk het door de regering voorgesta ne beleid zal blijken te zijn. De Raro meent ook dat wezenlijke conflicten niet worden uitgeplozen, zodat ook geen alternatieven voor het ruimtelijk beleid kunnen wor den ontwikkeld. Genoemd worden conflicten zoals die tussen de be langen van de bewoners van de oude binnensteden en die van de open ruimten. De nota mist duide lijk omschreven probleemstellingen voor het ruimtelijk beleid in de komende jaren. Spreiding Een van de vele onderdelen waar mee de raad van inzicht verschilt met de regering is het beleid ten aanzien van de spreiding van de rijksdiensten. Overplaatsing van rijksdiensten naar het Noorden kan bijvoorbeeld wel effect hebben voor het Noorden, maar leidt niet tot een betere inrichting van Den Haag. Deze maatregel heeft zelfs negatieve effecten voor Den Haag. In het kader van de sollicitatiepro cedure zijn gesprekken gevoerd met de huidige staf van Dennendal, vertegenwoordigers van de mede werkers en met het bestuur van het oudercomité. De heer Baker heeft ook al kennis gemaakt met de kandidaat-be stuursleden van de W.A.-stichting. Het huidige bestuur zegt, dat het vertrouwt dat het in de heer Bak ker een goede keus heeft gedaan. Dr. Bakker is indoloog. Hij heeft geruime tijd gewerkt op het terein van de sociale planning, aanvanke lijk in het voormalig Nederlands Nieuw-Guinea. Later bij de Nuffic, een Nederlandse organisatie voor Internationale samenwerking. Se dert 1967 is dr. Baker directeur van de stichting sociale en culture le opbouw in Tilburg. Jan Mulder, ex-supervisor van het paviljoen De Witte Hull in Zeist is dinsdag door de deurwaarder met zijn inboedel op straat gezet. Hij woonde nog steeds in een dienst woning in Zeist, die van de W.A.- stichting is, waartoe Dennendal be hoort. Via een minnelijke schikking was enkele maanden geleden afge sproken, dat de vier ontslagen staf leden, die nog in een dienstwoning zaten, deze voor 1 öktober zouden ontruimen. Het viertal had uitstel gevraagd omdat n verband met het zoeken naar andere woonruimte het met de moeilijkheid zat. dat nog niet bekend is, waar 'Nieuw-Den- nendal' zal worden gevestigd. Ex-Denendal directeur Carel Mul ler en groepsleider Peter Buys heb ben nog een maand uitstel gekre gen, maar de woningen vai Mulder en de huisarts Dick 1 waren nodig voor nieuwe neelsleden. Dick Nicolai en zi zin heben tijdelijk onderda vonden bij familie, maar Jan der had nog niets gevonden. Zoals we eerder al in een dei onze edities hebben gemeld, is nieuw bestuur voor de W.A.-stii geformeerd. Het bestaat uit c A. Thiadens, de heer F. H. Daams, drs. Paula Wasse Schaveren, de heer G. A. mevrouw mr. J. M. Corve Haaften en de heer C. Hoek. In dat bericht meldden we oo drs. Thiadens lid van de VI Dit moet zijn lid van de CH1 is vooral als voorzitter aang ken, omdat hij beheerder is vs St. Janziekenhuis in Larei daarnaast ook verder bestuumxsi ties bekleedde binnen het z^410> huiswezen. Joegoslavië stuurt man naar 'Warschaif;?, 73 73 BELGRADO (Reuter, UPI) -tor goslavië zal een vertegenwoo j97' sturen naar de consultaties dl i2 7,' gende week in Warschau gehiÏ7t worden over de mogelijkheit ?7-2, een Europese communistische 66u ferentie. Het staat er evenw 59 7 dat alle discussies op een eve conferentie volkomen open n zijn en dat er geen aanvalle sa i\ len worden gedaan op partijejs6 6j niet aanwezig zijn. Wie de mode volgt, weet maar wat goed dat er op dit moment bijna geen mantel is, die de knie onbedekt laat. Nèt er iets overheen, dat is de nieuwe lengte. Maar stelt u gerust, voor de rest kunt u zeer kieskeurig kiezen. Daar staat de MantelModeMix van Lampe dit najaar garant voor. Slank of wijd silhouet, sportief of sjiek, klassiek of trendy, licht of donker. En er is ook een veelvoud aan materialen verwerkt: corduroy, tweed, flannel, velours, velvet. De lengte, daar kan een modieuze vrouw haast niet omheen, maar op alle andere fronten blijft u bij Lampe baas in eigen garderobe. En zo hoort 't, nietwaar? Nieuwe lengte in Donegal tweed, Nieuwe lengte in corduroy, wijd rokkend. In zwart/grijs of trenchcoat-'model, in camel, olijfgroen groen/beige. Mt. 361/044;^^ of zwart. Ml 40 t/m 48: m Nieuwe lengte in corduroy, met 2-rijsluiting. In o.a. zwart, bric of raf. Mt 36 t/m 44: Nieuwe lengte in flannel, slank/ wijd vanuit de taille. Zwart of bruin. Ml 34 t/m 40:

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10