Senaat wil vat op FBI Koersverandering van een mammoettanker? 'osta Gomes luncht reer met Spinola riekenland krijgt eden zakenkabinet Amintore Fanfani zou Italië zakenkabinet willen bezorgen irecteur blijft niet meer levenslang hiopi«ch leger estand meester Insekten eten oplossing voor voedseltekort Zuidafrikaanse cipiers veroordeeld wegens martelingen Doel en vaarroute van een wetenschapsbeleid Wetenschap 'en tehhn/ek Iraakse leger brengt Koerden zware slag toe Rassenrellen in Boston I UW/KWARTET WOENSDAG 9 OKTOBER 1974 BUITENLAND T7/DRL9 SHINGTON (UPI, Reuter, AP) De Amerikaanse Senaat heef tmet 70 stemmen voor en nul in gestemd voor een verkorting van de ambtstermijn van de directeur van de FBI (de Federale ïerche) tot tien jaar. Tot dusver kon een directeur 'levenslang' aanblijven. {ens het besluit van de Senaat [t de Amerikaanse president het at, de directeur ook voor de op van de termijn van tien jaar ontslaan. De beperking van de itstermijn is een poging van de iaat om wat meer greep te krij- i op de toekomstige leiding van FBI. die na de tweede wereld oog een eigen leven is gaan lei- i DIS ABEBA (Reuter) Bij de echten van maandag tussen te- over elkaar staande groeperingen nen het Ethiopische leger zijn doden en zes gewonden geval- zo heeft het radiostation van lis Abeba meegedeeld. Alle htoffers zouden geniesoldaten Het leger leek de toestand gis- n weer volkomen meester te zijn. patrouilleerden er nog militai- in de stad. Centra van de moei- iieden waren de geniekazerne in centrum van de hoofdstad en luchtmachtbasis in een buiten- voorlopige militaire raad, die na afzetting van keizer Haile Selas in Ethiopië de macht in handen ft, heeft gisteren de werkgevers de particuliere sector gewaar- uwd dat ongegronde ontslagen terwege dienen te blijven. Dit na- er vele klachten over ontslagen der opgaaf van redenen binnen omen waren. De plaatsvervangend fractieleider van de democraten, Robert Byrd, zei dat het wetsontwerp moet voor komen dat de FBI-directeur 'een wet op zichzelf' wordt.' De directeur moet geen 'autocratische dictator' zijn en de FBI geen 'politieke poli tiemacht', aldus Byrd in een duide lijke verwijzing naar het 45-jarig bewind van de voormalige FBI-di- recteur wijlen John Edgar Hoover. Ford President Ford die morgenavond (Ned. tijd) een persconferentie zal geven, die door de televisie zal wor den uitgezonden, heeft gisteren kri tiek geoefend op het besluit van het Amerikaans Huis van afge vaardigden om de militaire hulp aan Turkije te beëindigen. Ford noemde dit besluit roekeloos en verkeerd. Hij zei dat dit besluit van het huis een 'zinvol overleg over de kwestie Cyprus' voor lange tijd on mogelijk zou maken. In de scherpste aanval die de presi dent tot nu toe op het Congres heeft gericht zei hij dat het stop zetten van de wapenleveranties aan Turkije 'noch Griekenland, noch de Griekse Cyprioten' zou helpen. Het Huis heeft maandag besloten het stopzetten van de wapenleveranties aan Turkije deel te laten uitmaken van het wetsontwerp betreffende de gelden die beschikbaar zullen wor den gesteld voor de buitenlandse hulp. Ongeveer vier maanden vóór de omverwerping in Chili van de rege ring Allende hebben de Verenigde gens regeringswoordvoerder ibrias hebben alle ministers die de verkiezingen de eerste ert de militaire staatgreep van il 1967 willen deelnemen, slag genomen, met uitzondering de bewindslieden voor buiten- ise zaken en defensie Mavros Averoff die op verzoek van amanlis op hun post blijven !at zij niet kunnen worden ge- ïssen duurt de zuivering van de ekse strijdkrachten voort. Blij- s de staatscourant van gisteren weer tien brigade-generaals het leger, een luitenant-ter-zee twee luitenants van de lucht- :ht gepensioneerd. Reeds enige circuleren in Athene geruchten, zou president Phaedon Ghizikis. zelf generaal is, weigeren de reten over de pensionering van eieren te ondertekenen. vaar overgangskabinet dat ook on- leidlng van premier Karamanlis ijkbaarom geruchten te stoppen 1SABON (UPI, Reuter, AP) President Francisco da Costa mes heeft in een restaurant in Lissabon openlijk geluncht met voorganger, Antonio Spinola, die vorige week is afgetreden, 3at hij het onderspit had moeten delven in een machtsstrijd t de linkse premier Vasco Congalves. etentje van de twee mannen, al bevriend zijn sinds zij onge- 40 jaar geleden samen de mi- ire academie bezochten, was nelijk bedoeld om te laten zien de gebeurtenissen van de laat- ,tijd niet van invloed zijn ge- st op hun goede verhouding. Er en onbevestigde geruchten ge- st dat de Spinola na zijn aftre- hulsarrest zou hebben gekre- de tijd dat da Costa Gomes fchef van de strijdkrachten was Spinola zijn plaatsvervanger, gen de twee generaals regelma- samen lunchen. ussen zoeken militaire en rege- fslelders naar kandidaten voor vier plaatsen in de militaire ta die door het vertrek van Spi- en drie van zijn medestanders ant zijn geworden. Er zijn wel rstellen gedaan, die door de atsraad worden bekeken. Namen den echter officieel geheim ge- den. igola tegenwoordigers van de twee otste bevrijdingsbewegingen van lola, de MPLA en het FNLA ben Portugal verweten de be- skingen over de onafhankelijk- I van Angola op de lange baan ^{schuiven onder het voorwendsel de bevrijdingsbewegingen on- Jng verdeeld zijn Ze deden dat ten verklaring voor de VN-com- sie voor de niet-zelfbesturende leden. igali Tula van het FNLA sprak i waardering uit voor het deko- «atiebeleid van de nieuwe Por- tse regering, maar noemde het olonisatieprogramma ten aan- van Angola 'verdacht dubbel zinnig.' Het geeft de rechtse extre misten en de ultra-kolonialisten al le gelegenheid om hun eigen plan nen uit te voeren, die tot duistere resultaten kunnen leiden, aldus Tu la. Portugal heeft geen officieel con tact opgenomen met het FNLA om een bestand overeen te komen en neemt nog steeds vrijheidsstrijders gevangen, terwijl extremistische blanke organisaties de status van politieke partij krijgen. Tula stelde voor dat Portugal voorstellen voor de onafhankelijkheidsverlening doet aan de afzonderlijke bevrij dingsbewegingen en dan hun reac ties coördineert tot een beleidslijn. Spanje Staten een contract gesloten voor de levering van jachtbommenwer pers van het type A37 aan Chili. Dit heeft het Amerikaanse ministe rie van defensie bekendgemaakt. Twee maanden voor de coup zou den ook formele Amerikaans Chi leense besprekingen zijn begonnen ovei de levering van supersonische F5 gevechtsvliegtuigen. Het minis terie heeft geweigerd commentaar te geven op het uit Santiago af komstige nieuws over de vliegtuig verkoop, waarmee miljoenen dollars waren gemoeid. Volgens het Penta gon heeft de regering Allende om de vliegtuigleveranties gevraagd. Rockefeller In Madrid zijn 61 mensen onder wie drie priesters gedetineerd nadat de politie in een kerk in de Spaan se hoofdstad in het weekeinde een clandestiene vakbondsbijeenkomst had ontdekt. Aanvankelijk bedroeg het aantal arrestanten 250, maar degenen die niet al bij de politie geregistreerd stonden, werden vrij gelaten. Volgens kerkelijke kringen had de politie bij haar inval in de kerk in de arbeiderswijk Valecas geen ge rechtelijk bevel noch toestemming van de plaatselijke kerkelijke over heid. Vóór de bijeenkomst waren vlugschriften verspreid met aanspo ringen om door stakingsacties en langzaam-aan-acties sympathie te betuigen met arbeiders elders in Spanje die in conflict geraakt zijn met hun werkgevers. In Barcelona werden ln het week einde 47 persony gearresteerd naar aanleiding van een soortgelij ke vergadering in een kerk. Nelson Rockefeller, door president Ford aangewezen voor het vice- presidentschap, schonk vorig jaar aan een hoge functionaris van de staat New York een bedrag van 550.000 dollar, zo heeft Rockefellers woordvoerder onthuld. Het bedrag ging naar William Ronan, achttien jaar adviseur van Rockefeller, die dit jaar voorzitter van de havenau toriteit van New York en New Jer sey is geworden. De schenking kost Rockefeller nog eens een bedrag aan federale en staatsbelasting orbereiding van verkiezingen C O HENE (UPI, DPA, Reuter, AP) Het Griekse kabinet onder ling van premier Konstantin Karamanlis is gisteren afgetreden plaats te maken voor een zakenkabinet dat de parlementsver- zingen van 17 november moet voorbereiden. zal staan, wordt vandaag beëdigd. Daarvan zullen ook drie leden van de oude regering die niet aan de verkiezingen willen deelnemen, deel uitmaken, evenals Mavros en Averoff die wel politieke aspiraties hebben. De a-politieke ministers die aan blijven zijn prof. Xenophon Zolotas (economische plannen en coördina tie), generaal b.d. Solon Ghikas (o- penbare orde) en prof. Nicholas Loeros (onderwijs en cultuur). Ook de staatssecretarissen Dimitrios Bitsios (buitenlandse zaken), Ioan- nis Katsadimas (defensie) en Evangelos Devletogloe (economi sche coördinatie) blijven op htm post. Regeringswoordvoerder Lambrias zei niets over een opheffing van de staat van beleg. Wel deelde hij mee dat minister Averoff op de laatste bijeenkomst van het kabinet had gewaarschuwd dat de democratie nog steeds in gevaar is en dat alleen door vrije verkiezingen de democratie kan worden verzekerd. MEXICO STAD (UPI) Een gedeeltelijke oplossing van het wereldvoedselgebrek zou kunnen liggen in een nog niet aangeboorde bron van eiwit insekten. Volgens de Mexicaanse bioloog Raul MacGregor Loeza kunnen in sekten in zeer grote hoeveel heden worden gekweekt, waarna de eiwitten, vetten en koolhydraten eruit in fabrie ken kunnen worden afge scheiden en voor menselijke consumptie geschikt gemaakt. MacGregor, die verbonden is aan het biologisch instituut van de nationale universiteit van Mexico, wijst erop dat zijn landgenoten nog steeds verschillende soorten insek ten eten, zoals hun voorva ders dat al deden voor de komst van de Spanjaarden. Een van de favoriete gerech ten is de vette witte worm die in de maguey cactus leeft. De wormen bevatten zestien pro cent eiwit, en bovendien gro te hoeveelheden calcium, al dus de bioloog. Het Mexi caanse gebruik van insekten heeft ook schilderachtige kanten. De 'jumil' door Mac Gregor beschreven als een soort plantenetende wandluis, is een huismiddel tegen reu matiek en kiespijn mits levend opgegeten. waardoor het totaal op 880.000 dol lar komt. Mike Mansfield, leider van de de mocratische fractie in de Senaat, zei dat de onthulling komt na het bekendworden van een schenking van 50.000 dollar die Rockefeller in 1969 aan Henry Kissinger deed en dat de hoorzittingen van de Senaat over Rockefellers nominatie wel licht zullen worden heropend. JOHANNESBURG (Reuter) Drie Zuidafrikaanse cipiers kregen giste ren een gevangenisstraf van 18 maanden en twee anderen kregen voorwaardelijke hechtenis wegens de mishandeling van twee Afri kaanse gevangenen, van wie er één aan de verwondingen stierf. De ge vangenen werden door de cipiers op een 'barbaarse, wrede en on menselijke manier behandeld, om dat deze hen van diefstal verdach ten. Volgens de rechter werden de twee mannen gedurende vier uur onder hun voetzolen geslagen en daarna onder water gedompeld om hen aan het praten te krijgen. De rechter zei dat deze rechtzaak nati onale belangrijkheid heeft omdat 'er ernstige misstanden in het ge vangeniswezen aan het licht geko men zijn'. Volgens de rechter heb ben de cipiers gehandeld op bevel van iemand met een hogere rang, die niet gedagvaard kon worden vanwege gebrek aan bewijs. De martelingen werden uitgevoerd op zwarten die zich niet konden ver dedigen, aldus de rechter, die de hoop uitsprak dat de autoriteiten onmiddellijk maatregelen zouden nemen ten einde dit soort onregel matigheden te voorkomen. De mi nister van justitie van Zuid-Afrika, James Kruger, heeft om een rap port gevraagd van de hele recht zaak en zal na bestudering van dit rapport beslissen of er een onder zoek ingesteld zal moeten worden. ROME (Reuter, UPI, DPA) -- Ver wacht wordt dat president Giovan ni Leone van Italië de christen democraat Amintore Fanfani zal vragen een nieuw kabinet te vor men. Op het ogenblik is Fanfani voorzitter van de Senaat en leider van zijn partij, de Democrazia Cris- tiana. In juni voelde Fanfani er niets voor, als kabinetsformateur op te treden. Als gevolg daarvan werd zijn partijgenoot Mariano Ru- mor opnieuw premier. Fanfani zou op het ogenblik ook de nodige re serves hebben, maar in zijn partij wordt er pressie op hem uitgeoe fend om een formatie-opdracht te aanvaarden. Voor een deel is de weigerachtige houding van Fanfani te verklaren uit het feit, dat hij het voorzitterschap van zijn partij uit handen zou moeten geven. Hij zal waarschijnlijk het voorbehoud ma ken, dat hij het partij leiderschap met het premierschap wil combine ren. Voorts heeft Fanfani blijkbaar la ten doorschemeren dat hij een ka binet van deskundigen wil vormen, waarin leidinggevende figuren zit ting hebben die uit de financiële en zakenwereld komen. Voordat hij hiertoe kan overgaan, moet zijn Christen-democratische partij ech ter eerst overeenstemming bereiken met de sociaal-democraten en de socialisten, die deel uitmaakten van het afgetreden kabinet van Rumor. De drie partijen zijn nog steeds ernstig verdeeld over de wijze, waarop de economische problemen van Italië moeten worden aange pakt nu zij vrijwel niet meer in de hand gehouden kunnen worden. Ook verschilt men krachtig van mening over de houding die tegen over de machtige Communistische partij moet worden aangenomen, die zich bereid heeft verklaard, een rol in de regering te spelen. Moge lijk zal Fanfani worden toegestaan, een 'zakenkabinet' te vormen, dat de partijen gelegenheid zal geven naar een meer definitieve oplossing van het politieke probleem te zoe ken, die nodig is om de sociaal- economische zaken krachtig aan te pakken. Het lijkt misschien wat zeurderig om nou weer over het wetenschapsbeleid te beginnen. Maar laten we wel wezen, het gaat tenslotte om een 'overheidsbedrijf' met een jaaromzet van een kleine twee miljard gulden, waarvan iedereen het erover eens is dat het beter moet worden georganiseerd. Toch wel reden dus, om een paar boeiende zaken aan te harken, die in de krant van maandag geen plaats konden vinden in een eerste bericht over een hele dag discussie. Het ging daar met name om een voorstel, het wetenschapsbeleid te democratiseren door invoering van raden die door betrokkenen per wetenschapsgebied gekozen zouden worden. Dat systeem, uitgewerkt door de gezamenlijke werkgroep Weten schapsbeleid van hst Verbond van wetenschappelijke onderzoekers en de Bond voor wetenschappelijke ar beiders (VWO-BWA) is sterk geënt op de democratisering zoals de Wet universitaire bestuurshervorming (WUB) die op universiteiten en ho gescholen invoerde. Daar wordt per wetenschapsgebied een faculteits raad gekozen. Het VWO-BWA-voor- stel zet daarnaast op landelijk ni veau een 'disciplineraad'. landelijk toporgaan wordt dan een Raad voor het honger onderwijs en het wetenschappelijk onderzoek (RHOWO), die regering en parle ment adviseert en, binnen de door parlement en regering vastgestelde ruimte, het beleid vorm geeft. Aan de basis van het voorgestelde systeem staan landelijke werkge meenschappen, elk een bundeling van de kleinste universitaire werk eenheden: de vakgroepen. Langs de lijn van vakgroep naar landelij ke werkgemeenschap, discipline- raad, RHOWO en weer terug naar beneden, zou een duidelijke stroom van informatie en ideeën kunnen vloeien. De VWO-BWA-groep betoogt in zijn voorstel enthousiast dat dit systeem goed en flexibel kan wer ken. als de hogere organen de lage re maar zoveel mogelijk ruimte la ten om hun eigen zaakjes te rege len. Daarom kwam zaterdag harde kritiek van prof. dr. Ir. P. J. Zand bergen, lid van een werkgroep van de Academische raad die zich met hetzelfde probleem bezighoudt. Ontevredenheden Weliswaar, zei hij. is letterlijk ie dereen ontevreden over de huidige toestand, maar iedereen is dat om verschillende redenen. En daarom vond hij het verbijsterend dat ie dereen het plotseling weer eens lijkt te zijn over wat je dan moet doen: een landelijke structuur ont werpen die liefst zo simpel mogelijk in elkaar zit. En dan hopen dat de rest vanzelf goed komt. Daar geloofde prof. Zandbergen he lemaal niet in. Zo'n centrale struc tuur kan volgens hem nooit soepel genoeg werken. Dat 'legt ernstige belemmeringen op aan een volop ln beweging zijnd veld'. Een nog ern stiger bezwaar vond hij dat ln het VWO-BWA-voorstel het beginsel van spreiding van macht in de verdrukking komt. 'Het meestes- brein RHOWO betekent pure sa menballing van macht.' Dat die landelijke topraad via verkiezingen tot stand zou komen, vond hij wel mooi en nuttig, maar 'geen vol doende voorwaarden om een nieuw mandarijnendom te voorkomen'. Een argument dat niet overal even gelukkig overkwam. 'Wat moet je dan in vredesnaam' vroeg een ver twijfelde BWA-er ln de wandelgan gen. 'We hebben die landelijke raad heel precies naar parlementair mo del ontworpen. Als je een lichaam van gekozen vertegenwoordigers af wijst omdat het een samenballing van macht is, verklaar Je de demo cratie voor onmogelijk'. In de officiële discussies bleef het erbij dat Wouter Koning namens de opstellers uitlegde dat het voor stel, juist omdét het alleen maar een structuur aangaf, alle mogelijk heden juist openhield in plaats van een star centralisme op te leggen. Het leek weinig te helpen. Kortsluiting Intussen leed het debat op een belangrijk punt aan gedurige kort sluiting. De VWO-BWA-werkgroep had zich vooral geconcentreerd op het einddoel van een reorganisatie van het wetenschapsbeleid (of lie ver: organisatie, want er valt niet zóveel te re-organiseren). Men had daarbij wel degelijk beseft dat zo'n eindoel niet van vandaag op mor gen (of volgend Jaar) te bereiken is. Maar de weg waarlangs dat doel bereikt zou moeten worden, was nogal erg in het vage gehouden. En het was volstrekt duidelijk dat de critici, waaronder prof. Zandber gen, zich vooral zorgen maakten over wat er morgen en volgend jaar moet gebeuren. In de woorden van prof. Van Lieshout: we hebben het over een mammoettanker, die maar heel traag naar het roer luis tert, terwijl de zandbanken waar we tussendoor moeten zich nog voortdurend verplaatsen. Vanuit die houding is het begrijpelijk dat men huivert voor het vastleggen van verafgelegen einddoelen, al zijn die nog zo fraai theoretisch onder bouwd. Wet Overigens zou het misschien de aandacht verdienen, dat de Wet universitaire bestuursvorming ook op dit moment al het een en ander democratiseert in de sfeer van de wetenschapsbeoefening Het is er alleen nog niet zo uit gekomen, omdat in de woelige beginjaren de grootste aandacht op de sector on derwijs viel. door drs. RoKFoppema Maar volgens de WUB is het onder zoekprogramma van een vakgroep onderworpen aan de goedkeuring van de (gekozen) faculteitsraad. Die laat zich daarover adviseren door een door hem benoemde com missie voor de wetenschapsbeoefe ning. De manier waarop dat werkt verschilt nog van plaats tot plaats en van faculteit tot faculteit, maar het kan best wat worden. Ook aan de landelijke top begint zich iets af te tekenen. De Acade mische raad, die door de WUB ook aardig doorgedemocratiseerd is, be noemt per wetenschapsgebied sec ties. Die doen op het ogenblll? wei nig of niets aan de landelijk coör dinatie van wetenschaopelljk on derzoek, maar als het- aan de werk groep van prof. Zandbergen ligt, gaat dat voorzichtig veranderen. Het veld is inderdaad in beweging. Inlezen Overigens: wie zich vlot en helder in de problemen van wetenschaps beleid wil oriënteren, zou bij het bu reau Studium Generale van de TH Eindhoven het pas verschenen dik- taat nummer 9.011 moeten bestel len 3,90, giro 2315221). Al was het alleen om de schitterende bij drage waarin dr. C. Ie Pair uitlegt waarom de problemen nog moeilij ker zijn dan hier maar half geble ken is. BEIROET (AP) Iraakse troepen hebben de strategisch belangrijke berg Zazak veroverd en de Koerden daramee een gevoelige slag toege bracht. De val van de berg Zazak levert gevaar op voor de weg, die langs de berg loopt en de verbinding tussen rebellenleider Barzani's hoofdkwar tier en de opstandelingen ln noor delijk en westelijk Irak vormt. De mogelijkheid bestaat nu dat de ze weg zal worden afgesneden en dat de verbindingen tussen het hoofdkwartier en de rest van de Koerden worden verbroken. Het zou de eerstemaal zijn, dat de Iraakse troepen zover in het gebied van de Koerden zijn doorgedrongen. Het Iraakse leger beschikt over zeer moderne Russische tanks en Russi sche MIG-23 vliegtuigen. Hoffman overleden NEW YORK (AP) Paul G. Hoff- man. de eerste administrateur van het Marshall-plan is gistermorgen in zijn woning te New York op 83- jarige leeftijd overleden. Hij was gehuwd met Anna Rosenberg, die van 1950 tot 1953 assistent-minister van defensie was. Na het einde van de Tweede Wereldoorlog heeft Paul Hoffman uitsluitend openbare amb ten bekleed. Bommen in Frankfort FRANKFORT (DPA) Deskundi gen van de Westduitse politie heb ben gisteren op de twaalfde verdie ping van het Shellgebouw in Frankfort twee zware bommen van tien kilo met gecompliceerde tijd- mechanismen onschadelijk ge maakt. De bommen hadden om tien over twaalf gistermiddag moeten ont ploffen, maar een defect in de klokken voorkwam dat. Milhajow gearresteerd De raciale onrust in Boston (VS) als gevolg van de door de rechter bevo len integratie van blanke en zwarte scholieren heeft tot rellen geleid. Een neger, die door een groep werd aangehouden, moest zijn auto in de steek laten om een goed heenkomen te zoeken (zie foto). De politie moest hem ontzetten, nadat hij was mishandeld. Ook de politie werd toen aangevallen. Zij moest schoten in de lucht afvuren om dc menigte uit elkaar te jagen. In een groot deel van Boston werden alle bars en slijterijen gesloten. BELGRADO (Reuter) De Joego slavische dissidente schrijver Mihaj- lo Mihaljow is gisteren in Novi Sad op 75 kilometer van Belgrado gear resteerd. zo hebben vrienden be kendgemaakt. Wat Mihajlow is ten laste gelegd is niet bekend, maar de vrienden wezen erop dat de schrijver onlangs enkele artikelen heeft gepubliceerd die ernstige kri tiek op het bestaande politieke stelsel bevatten. Arrestaties in Argentinië BUENOS AIRES (AFP. Reuter) In Argentinië heeft de politie sedert zondag bij 670 invallen 138 perso nen gearresteerd en grote hoeveel heden wapens en munitie en 1200 kilo explosieven buitgemaakt, zo is officieel in Buenos Aires meege deeld. Ook werd een zogenoemde 'volksgevangenis' ontdekt waar de stadsguerrillastrijders ontvoerde gijzelaars plegen op te bergen. In middels heeft een Marxistische stadsguerrilla-groep gevraagd om een 'wapenstilstand' met de over heid. Boete voor priester MALAGA. Spanje (Reuter) De civiele gouverneur van Malaga heeft een priester een boete opge legd van bijna vier en een half duizend gulden wegens overtreding van de wet op de openbare orde tijdens een preek op zondag. De priester had in zijn preek gespro ken over recente botsingen tussen politie en stakende arbeiders en kon zich daarna door protesten vanuit de kerk niet meer verstaan baar maken. Vreemde duikboot STOCKHOLM (AP) Een niet geïdentificeerde duikboot is ontdekt in Zweedse territoriale wateren, voor de Zweedse kust ter hoogte van Norrtaelje, 60 kilometer ten noord-oosten van Stockholm. Sche pen en helikopters zijn ingezet bij de speurtocht naar de onbekende duikboot. Strijd in Cambodja PHNOM PEHN (Reuter) Bij een zuiveringsactie rondom Kompong Tsjang, in Cambodja zijn ln de afgelopen drie weken 437 opstande lingen en 50 Cambodjaanse militai ren gesneuveld, zo heeft het Cam bodjaanse opperbevel gisteren be kend gemaakt. De regeringstroepen proberen de opstandelingen terug te dringen die maandag op 70 kilo meter van de stad een belangrijke weg bezet hebben. Chili weert Guzman SANTIAGO (Reuter) Oud vice- president Bernardo Leighton Guz man van Chili mag niet naar zijn land terugkeren, zo heeft de mili taire junta ln Santiago bekendge maakt. Guzman is ervan beschul digd dat hij in het buitenland de junta heeft gekritiseerd. Sommige van zijn uitlatingen zijn door radio- Moskou verspreid. Ruzie in de UDR PARIJS iAFP) In de gaulisti- sche 'Union des democrates pour la republique' (UDR) is een strijd gaande om de leiding. Tegenover elkaar staan de premier, Jacques Chirac, en de oud-minister van volkshuisvesting Olivier Guichard die juist weer een zetel in de natio nale vergadering heeft veroverd. Guichard meent dat de UDR niet kan worden geleid door een pre mier. die benoemd is door een pre sident, die niet uit deze partij voor komt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9