'Rekken' wil vertrekpunt en geen eindstation zijn dichtbij Commentaar Bankier en predikant gaven zestig jaar geleden eerste stoot pssinger lan bekent iefstal oor 2 ton het weer Het blijft sukkelen Smallenbroek herdacht in Tweede Kamer europa's grootste 'hobbyhof' bo,,v,elpraatje belegging 'nfarct T4/ •OUW/KWARTET WOENSDAG 9 OKTOBER 1974 BINNENLAND T5/K7 idaag komt Kissinger in Cairo aan de draad weer op te vatten van de lerhandelingen die moeten leiden de altijd wachtende vredescon- :ntie voor het Midden-Oosten, te luden in Genève. Zijn prestige is zo groot meer als in het begin dit jaar toen hij er een vergelijk wist te hameren tussen Israël irzijds en Egypte en Syrië ander- De persoonlijke waardering van Arabieren voor de man die nu pdelijk hun grieven eens serieus nam gebleven, maar zij moeten wel (kom thtelijk in het onzekere verkeren Ie Vuer de vraag of de man in kwestie een blijvertje is. Niet alleen sch pnpathie voor de bemiddelaar maar i hejok zekerheid omtrent zijn positie is ek vftn groot belang bij zulke onderhan ds^ lingen. En die zekerheid is niet zo kw oot meer. Het verzet in de Ameri- er p anse Senaat over Kissingers eigen- ichtige gedoe in de gevoelige rela- auw s met Latijns-Amerika is nogal toe- r en nomen, evenals over zijn optreden het Grieks-Turkse conflict om vprus. Verder zijn er nieuwe twijfels n het opkomen of ook hij niet door Watergate-bacil is aangetast. ond at alles kan Kissinger net zó'n be- >efte aan succes geven als Nixon d bij zijn laatste bezoek aan Brenz- ew. En dat is in het Midden-Oosten, ker zoals het er nu voorstaat, niet krijgen. Het zal al een hele presta- zijn als de partijen zover kunnen trden gebracht vooral Syrië en aël dat zij elkaar niet opnieuw lar de keel vliegen. Het feit dat rië nu voldoende is toegerust om k zonder Egypte aan te kunnen llen, zou Israël kunnen verleiden tot 1 verrassingsaanval. De Sowjet- lie, die Syrië weer tot de tanden eft uitgerust, is volgens militaire tamemers in dezelfde vreemde posi- als eerder ten opzichte van Egypte, verschaft volop wapens aan een id om het aan zich te binden maar vindt het helemaal niet leuk als die pens ook gebruikt gaan worden. it is de reden waarom het tot een nflict tussen Sadat en Moskou ram. Ten aanzien van Syrië verkeert Sowjet-Unie nu weer in dezelfde sitic. Volop wapens leveren om het ld aan je te binden en tegelijk je •t vasthouden dat het ermee gaat chten omdat dan de hele ontspan- ig in de wereld in gevaar wordt bracht Dat is het dubbelzinnige van Russische positie: wel ontspanning de wereld nastreven maar tege- ertijd het Midden-Oosten op span- g houden, teneinde daarop in te felen tot vergroting van eigen in- ted. iórdat Kissinger vorige keer aan onderhandelingsrondes begon, nfereerde hij eerst uitgebreid met •omyko. Daardoor geschiedde zijn nst- en vliegwerk duidelijk met :deweten en met instemming van de wjet-Unie. Deze keer ontbreekt dat orteken. Ofschoon vaak ook nuit Europa wordt afgegeven op con-dominion, de 'samenheer- lappij' van de Russen en de Ameri- nen in de wereld, was dat juist wat treft het explosiegevaar in het Mid- n-Oosten toch wel een geruststellen- gedachte. En die is nu afwezig. 'rillen rerkocht p Waterlooplein n een verslaggever 1ESTERBERG De 26-jarige agazijnmeester van de Brilmij in esterberg, B. de G. uit Hoogland, left bekend, ten nadele van zijn irkgever vierduizend zonnebrillen zeshonderd brilmonturen ter larde van tweehonderdduizend Iden te hebben ontvreemd. De an heeft de brillen en monturen or vierduizend gulden verkocht het Waterlooplein in Amster- in is de man eigenlijk bij toeval het spoor gekomen. Dat gebeur- naar aanleiding van een inbraak een opticien in Amstelveen. In rband met deze zaak ging de litie informeren bij de Brilmij, na controle van de voorraad n grote hoeveelheid brillen en onturen miste. De afnemers van Brilmij werden verzocht, iedere edkope aanbieding van zonne- lllen en monturen direct te mel- n. Dat gebeurde op een gegeven oment door een opticlën uit Am- srdam. Vla de man, die de brillen koop had aangeboden, kwam sn bij de magazijnmeester van de llmij terecht. nvankelijk ontkende hij, maar ter gaf hij toe. Hij zei dat hij de ifstal gepleegd had omdat hij in nstige financiële moeilijkheden rkeerde door belastingschulden. belastingschuld (gevolg van het it. dat hij zijn Inkomsten van zijn armalige schoonmaakbedrijf niet d opgegeven') was er ook al de rzaak van geweest, dat hij van n vrouw is gescheiden. REKKEN Een gedachte, die een taai leven leidt, eigenlijk tot vandaag toe, is dat 'Rekken' eindstation is voor hen, die maatschappelijk zijn vastgelo pen. Op de Rekkense Inrichtin gen, die vandaag zestig jaar be staan, hoopt men dat nu toch eindelijk het besef doorbreekt dat deze instelling juist vertrek punt wil zijn en dat velen er toe gerust bedoelen te worden voor het verwerven van een nieuwe toekomst. door Jac. Lelsz En dat dan ten spijt van bijvoor beeld de Rekkense pupil (22 Jaar, vijf jaar gevangenis en terbeschik kingstelling van de regering) die dezer dagen voor de Zutphense po litierechter verscheen en aan het einde van de zitting opgewekt af scheid nam met de woorden: 'Har telijk bedankt heren en tot ziens'. De Rekkense Inrichtingen heben nu de zorg over ruim vierhonderd mensen in tehuizen, die verspreid zijn over Rekken zelf, Enschede, Eefde en Apeldoorn. Verder wordt nog een vrij groot aantal volwasse nen en jongeren in de maatschap pij begeleid. 'Rekken' heeft drie werkvelden: in volgorde van ont staan, zijn dat die van de zwakzin nigenzorg, de verpleging van man nen (en enkele vrouwen) met ern stige maatschappelijke aanpas singsmoeilijkheden (veelal tbr-ge- vallen) en de kinderbescherming. De wijzigingen in het patroon van de samenleving werkt ook dóór in het werk, dat hier gebeurt. Ook 'Rekken' wordt geconfronteerd met vragen als vrijheid, zelfstandigheid, mondigheid en toekomstverwach ting. Pedagogische, psychologische, medische, juridische, morele, ethi sche en godsdienstige vraagstukken spelen vaak door elkaar. De ant woorden, die gegeven moeten wor den, vragen voortdurend om nieuwe bezinning. ■lüiil Gevangenis In 1912 werd de basis gelegd voor het werk van de Rekkense Inrich tingen. Een Amsterdamse bankier, de heer E. R. van Ouwenaller, en dr. W. Slot, predikant van het Ach- terhoekse dorp Rekken, kwamen toen met elkaar iri contact. De heer Van Ouwenaller was de eerste vrij willige bezoeker van mensen, die levenslang in een gevangenis zaten. Het viel hem toen ook op dat zwakzinnigen, die in hun milieu moeilijkheden hadden gegeven, soms in gevangenissen terecht kwamen. Behalve in gevangenissen trof hij ook velen van hen aan in psychiatrische inrichtingen. Ds. Slot had ook belangstelling voor het vraagstuk. Hij meende van dienst te kunnen zijn bij het stich ten van een passende inrichting voor zwakzinnigen. Hij had het oog op een groot aantal kleinere stuk ken grond, akkers, weilanden en woeste gronden, die het eigendom waren van talrijke boeren. Wat niemand haalbaar leek, gelukte hem: na eon half jaar had hij negentig hectare bijeen voor min der dan twintigduizend gulden. Het geld kwam uit particuliere midde len, collecten en incidentele inza melingen. In 1914 werd het eerste paviljoen gebouwd, een landbouw- schuur en een directeurswoning; Van onze weerkundige medewerker De buien die zich boven West- Europa ontwikkelen en plaatselijk nog ontwikkelen, zijn het gevolg van grote kou in de bovenlucht. Radiosondewaarnemingen gister middag boven De Bilt toonden aan dat de luchttemperatuur op vier honderd meter hoogte zes graden onder normaal was. op duizend me ter zes graden, op 1600 meter bijna acht graden, op 2200 meter 7.5 gra den en op 3000 meter acht graden. Op een niveau van negenduizend meter hoogte was de temperatuur normaal, te weten 45 graden. Omhoog gaande begon het al te vriezen op een hoogte van 1200 meter, tegen normaal in oktober op ongeveer 2500 meter. De depressie die ons de afgelopen dagen op on aangename wijze heeft beziggehou den, trok over België naar het oos ten, al opvullend, maar blijft nu boven Duitsland hangen. De baro meters in ons land en ook op de Britse eilanden lopen mooi vooruit onder invloed van het IJslandse liogedrukgebied van circa 1030 mb. Daardoor waait er een noordoos telijke tot noordelijke wind. Ge noemd maximum breidt zich naar een voor ons gunstige kant uit, namelijk Scandinavië, maar de stij gingen doen zich het sterkst voor in noord-Scandinavië en dit zal wel tot gevolg hebben dat de noordoos telijke of oostelijke circulatie op meer zuidelijke breedten zich voor eerst niet stabiliseert. In dit ver band is belangrijk een nieuw re- gengebied dat zich vanuit Zuid- Europa in noordelijke en later noordwestelijke richting uitbreidt (bergstation in zuidoost-Polen gis teravond alweer 11 mm regen). Verwacht moet worden dat de er mee samenhangende warme lucht zich in de tweede helft van deze week vermoedelijk vrij ver in de hogere niveaus in de richting van Beeld uit het verleden. Een historisch moment. Het metselen van de eerste steen te Rekken op 30 juni 1913. Links ds W. Slot en rechts de bankier E. R. van Ouwenaller, die de eerste stoot gaven tot de oprichting van de Rekkense Inrichtingen. kort daarop arriveerden de eerste zwakzinnigen. Het voorlopig bestuur ging modern te werk. Er werden studiereizen door Europa gemaakt. Van die rei zen bracht het onder meer de erva ring mee, dat geen grote kazerne achtige paviljoens moesten worden Zwakzinnigenzorg, tbr-verpleging, kinderbescherming gebouwd, maar kleinere, meer leef bare eenheden. Achter het initiatief zat een bepaalde, aan het Evange lie, ontleende visie. De mensen wa ren grotendeels met dezelfde idea len vervuld als de mannen en vrouwen van het Réveil, dat een eeuw voordien tot allerlei activitei ten inspireerde. Zij wisten van een Heer, die via zijn volgelingen 'een helper wil zijn van degene die geen helper heeft'. Nieuwe taken Later werden nieuwe taken aange trokken. In 1928 bood het bestuur van 'Rekken' aan een aandeel te leveren in de zorg voor ter beschik king van de regering gestelden. De Psychopathenwet van 1929 hield onder meer in dat dit werk bij voorkeur door particuliere institu ten zou geschieden. Toen is de af deling Oldenkotte gesticht. Na de tweede wereldoorlog kwam de zorg voor kinderen erbij, aanvankelijk kinderen die als gevolg van de ja ren '40-'45 in de knoop waren ge raakt. gaandeweg pupillen uit de erkende Nederlandse kinderbe scherming. Het aantal inrichtingen nam toe, ook buiten Rekken; het aantal medewerkers steeg eveneens, waarbij nieuwe methodieken wer den ontwikkeld en het accent kwam te liggen op behandeling in- plaats van op verzorging of be scherming. Het werk staat niet stil, de ontwik keling op elk der drie arbeidsterrei nen gaat door. In de zwakzinnigen zorg is er de tendens om naar wegen te zoeken ter verdere ont plooiing van de mens. In veel ge vallen blijkt dat de mogelijkheden potentieel groter zijn dan vroeger werd aangenomen. 'Voor een aanzienlijk groter behande lingsinstituut, dat speciaal bestemd is voor gedragsgestoorde zwakzinni gen, die in hun milieu ernstig moeite veroorzaken is' naar men ons in Rekken meedeelde 'een goed doordacht ontwerp gemaakt. Ook werd al grond gereserveerd. De uitvoering kan al plaats vinden zo dra de staatssecretaris van volksge zondheid en milieuhygiëne goedkeu ring geeft. Op dit fiat wordt al maandenlang met smart gewacht'. Wat de psychopatenzorg betreft, was 1973 een zorgelijk jaar voor de Rekkense Inrichtingen. Er is een sterke terugloop van het aantal tbr-vonnissen. Verder bestaat de tendens bij de rechterlijke macht de tbr-maatregelen sneller op te heffen. Dit kan er toe leiden dat Oldenkotte andere taken moet aan pakken. Bijna de helft van de bed den is leeg, twee van de zes pavil joens. Op het gebied van de versla ving ligt veel werk te wachten. Wordt Oldenkotte voor dit doel be stemd, dan zal er alleen op basis van vrijwilligheid gewerkt worden. In de sector van de kinderbescher ming valt de groepsbenaderLng te genwoordig sterk op. De aandacht is er op gericht de pupillen niet te laten wegzinken in een onpersoon lijk levenssysteem. Verdrietig Wat verdrietig is men in Rekken over de financiering van het werk zelfs in die mate. dat men er in dit jubileumjaar een actie van heeft moeten maken. Algemeen secretaris R. Vegelien: 'Zestig jaar geleden werd dit werk als christelijke dienst aan medemensen begonnen. In het verleden was dit werk financieel vrijwel volledig afhankelijk van vrijwillige, particuliere giften. Thans wordt het bijna geheel vol gens richtlijnen en bepalingen van de overheid gefinancierd. Wij erva ren dit uiteraard als een enorme verbetering. De overheid kan echter nooit alles betalen. Soms is de overheid ge dwongen op subsidies te besnoeien. zoals wij thans pijnlijk ondervin den. Dat heeft met name zijn weerslag in ons budget voor de geestelijke verzorging van onze ver pleegden en pupillen. Geestelijke verzorging is in een instelling als de onze aantoonbaar van zeer grote betekenis. Daarom is het betreu renswaardig dat wij onze mensen Juist op dit gebied niet kunnen geven wat wij zo dringend nodig achten'. Er is nog een belangrijke zaak, die het bestuur bezighoudt, het zich bezinnen op eigen identiteit'. In het laatste jaarverslag staat daaro ver onder meer: 'De crisisver schijnselen betreffende de gods dienst in de samenleving hielden bij de grens van de Rekkense In richtingen bepaald niet halt. Meer en meer stapelden zich zwaarwe gende redenen op om zich samen te bezinnen op de oorspronkelijke grondslagen en op het transpone ren daarvan in woorden en daden van nu'. Op de dag van de herdenking, van daag zal staatssecretaris van justi tie mr. J. F. Glastra van Loon in Rekken enkele nieuwe gebouwen openen. Er wordt die dag een wat genoemd wordt 'workshop' gehou den. Zondag krijgt het Jubileum aandacht in een kerkdienst. DEN HAAG De regering en de Tweede Kamer hebben gisteren oud-minister J. Smallenbroek her dacht. De voorzitter van de Tweede Ka mer. de heer A. Vondeling, roemde de houding van de heer Smallen broek in oorlogstijd. 'Hij heeft toen veel moed getoond in moeilijke omstandigheden. Veel later, onder heel andere omstandigheden, bleek die. moed om moeilijke beslissingen te nemen hem niet te hebben ver laten', aldus de heer Vondeling. Hij noemde Jan Smallenbroek een goe de collega. Premier Den Uyl zei dat Smallen broek een man was die streng was in zijn oordeel, maar vol sociale en menselijke warmte. De heer Den Uyl noemde Smallenbroek een par lementariër die gerijpt was in de oorlogsjaren en die voortgekomen was uit het verzet. Deze generatie heeft een stempel gedrukt op de na-oorlogse ontwikkelingen. De regering denkt ook met respect en erkentelijkheid terug aan het vele werk dat de heer Smallenbroek heeft gedaan als voorzitter van de Stichting '40-'45 en bij het voorbe reiden van de wettelijke regeling voor de uitkeringen aan oorlogs slachtoffers. De Kamerleden, en de ministers en staatssecretarissen die in de verga dering van de Kamer aanwezig wa ren. namen enkele minuten stilte in acht. VPJO {palen prof*- dan huit ARNHEM Uit een leegstaand pand in Arnhem is gisternacht voor ongeveer 5500 gulden aan sanitair, koperen en loden leidingen en zink gestolen. De schade die de dieven hebben veroorzaakt door hun breekwerk is ongeveer 50.000 gul den. zo heeft de eigenaar van het pand aan de politie meegedeeld. west-Europa zal uitbreiden met als gevolg regen. En u weet: 'Regen uit het oosten, 48 uren zonder ver troosten'. Voor het zover is, zal er 's- middags of in de vooravond nog wel een plaatselijke bui tot stand komen in het binnenland en kan de nacht helder zijn met wellicht nachtvorst. Nog enkele regenaftappingen over de voorafgaande twaalf uur van gisteravond: Giessen en Saarbrtic- ken 8 mm, Toulouse 11 m, Trier en Biarritz 19 mm. Onze medewer ker in Ten Post (Groningen) nam dinsdagmorgen een zeldzaam ver schijnsel waar: 0.4 mm neerslag uitsluitend afkomstig van dauw bij heldere hemel. max. neer weer temp. slag Amsterdam zwaar bew. 10 0 De Bilt regenbui 9 1 Deelen geheel bew. 8 0 Eelde zwaar bew. 9 0 Eindhoven zwaar bew. 8 0.1 Den Helder zwaar bew. 9 0 Luchth. Rtd half bew. 10 0 Twente geheel bew 8 0.5 Vlissingen weerlicht 11 0 Zd.-Limburg regen 8 4 Aberdeen licht bew. 13 0.1 Athene licht bew. 25 0 Barcelona onbew 21 0 Berlijn regen 10 2 Bordeaux licht bew. 14 5 Brussel regenbui 8 2 Frankfort geheel bew. 9 4 Genève regenbui 9 6 Helsinki geheel bew. 8 0 Innsbrück licht bew. 10 0 Kopenhagen geheel bew. 13 2 Lissabon zwaar bew. 20 0 Locarno zwaar bew. 15 0 Londen onbew. 13 1 Madrid half bew. 21 0 Malaga zwaar bew 29 0 Mallorca onbew. 19 0 Mllnchen zwaar bew. 9 0 Nice onbew. 18 0 Oslo regen 10 0.4 Parijs onbew. 12 6 Rome licht bew. 18 0 Split onbew. 19 10 Stockholm geheel bew. 11 10 Wenen licht bew. 8 10 Zilrich zwaar bew. 10 1 Casabianca zwaar bew. 22 BEWOIKINC 10 WAX. TE MP WINOBICNT INO onder redactie van loessmil Nabij een verrukkelijk plekje, dat vroeger door de pater Jezuïe ten 'Gods eigen tuin' werd ge noemd. komt volgens de aan kondiging Europa's grootste hobby-hof. Deze attractie, waar bij commercie en idealisme de handen ineen slaan, wordt gere aliseerd op een steenworp af stand van de grenspost Bergh, waar jaarlijks veertien miljoen mensen passeren. Een omstan digheid die volgens de Gelderse VVV-directeur J. Vet zeker goed is voor een half miljoen bezoe kers per jaar. Het middelpunt van 'Gouden Handen', de naam van deze op Nederlanders en Duitsers mik kende attractie vormt het gewel dige kloostercomplex Don Rua. Daar zullen de mensen, die ten slotte over steeds meer vrije tijd beschikken, zich alzijdig op het gebied van de vrijetijdsbesteding kunnen uitleven. Alle vormen van vrijetijdsbesteding moeten er aan hun trekken kunnen ko men. De artistiekelingen en de doe-het-zelvers dienen er te vin den wat zij zoeken. Met de nieuwste materialen mogen zij zelf aan het experimenteren slaan. Doorlopend zal er een expositie zijn van wat uit creativiteit is geboren. Nog altijd zijn er men sen die avonden en soms ook dagen besteden aan een werk stuk. Mensen met pensioen, ge handicapten en zieken hervin den zichzelf in toenemende mate in een hobby. Daaruit is ook Gouden Handen in 's Heerenberg eigenlijk voort gekomen: het initiatief is geno men door de industrieel Gert Hazeleger. nadat een ernstige ziekte hem had uitgeschakeld. Behalve aan hobby-isten en doe- het-zelvers is gedacht aan uit vinders, een dikwijls nogal een zame. vergeten, miskende groep. Zij worden in de gelegenheid gesteld hun vindingen te tonen. Het voormalige klooster Don Rua beschikt over een middel eeuws aandoende kelderruimte In deze sfeervolle gewelven zal straks de geschiedenis van de ontioikkeling van de mens wor den uitgebeeld, met daarin de handen als middelpunt. De pastoor van het Normandi- sche dorpje Octeville, wie het zeer verdroogt dat er nog maar anderhalve man en een paarde- kop naar zijn kerk kwamen, ge looft een middel gevonden te hebben om zijn parochianen weer naar de kerk te lokken: een gesprek van hart tot hart bij een kleine hartversterking. De tijd die de zondagse mis in be slag neemt, heeft hij gehalveerd en wat er aan kerktijd overblijft wordt gevuld met een borrel- praatje. Onder het genot van een smakelijk glaasje praat hij met het kerkvolk verder over godsdienstige zaken. Vooralsnog lijkt de kerkborrel goed te val len. "p-zoek Nog maar kort geleden hebben veel lezers en lezeressen een zie ke meneer in Zlerikzee erg ge lukkig gemaakt door hem stapels oude postzegels te sturen. Daar had hij via deze rubriek om ge vraagd en zo wil hij alle afzen ders bodanken ook. En nu is er weer een verzoek binnengekomen van een twin tigjarig meisje, dat al Jaren ziek is en dringend behoefte heeft aaii een beetle medeleven. Niet in de vorm van postzegels, maar een kaartte of briefje van zo maar wat aardige mensen zou haar helemaal opfleuren. Op het ogenblik zit ze. ook alweer vier maanden, in een revalidatiecen trum Ze heet Bya de Ruiter en is hereikbaar op het adres Drie- bergsestraatweg 1 (kamer 45) in Doorn. Misschien zijn er wel kinderen die een leuke tekening voor haar willen maken? De anslchtkaartenaktle van me- vruinv Klljan uit. Landsmeer is inmiddels afgesloten. De drie duizend kaarten met goede wen sen die zp uit het hele land ontvine zijn meteen dooree- stuurd naar militairen die in Is raëlische ziekenhuizen verpleegd umrden en d'e waren er erg blij mee Van bet ministerie van "oiks^ernnrihpid en een zieken hui»: in dat land Vreet? mevrouw K'iiau dankbetulvineen mmens ai i'o «mn-ende soldaten. Nabootsingen van prehistorische dieren zullen verrijzen temidden van een magnifieke natuur. Om streeks de eeuwwisseling begon nen de eerste beivoners van het klooster Don Rua, de paters-Je- zuïten, met de aanleg van een Juvenaatstuin. Het is dit 2.5 hectare grote park dat door hen 'Gods eigen tuin' werd genoemd. Er staan in deze tuin bomen, die bijzonder zeldzaam zijn in Euro pa. Via dit park komt men in een tuincentrum, dat speciaal hen. die tuinieren als hobby hebben, al aantrekken. Gouden Handen zal nog een tiental andere attracties bevat ten. waaronder het enige Baline se restaurant van Nederland en een Breugheliaanse taveerne. Er wordt naar gestreefd de hobby hof pasen 1975 te openen. Wie met zijn hele gezin naar Gouden Handen wil, moet wel komen met handen die gevuld zijn met zilver: de entree wordt vijf gul den voor volwassenen en drie gulden voor kinderen. Het pro ject zal aan 125 mensen werk bieden. \onm]0os Nog geen dag oud is deze Grevy- zebrababy op de foto, maar het diertje staat desondanks al ste vig met zijn vier gestreepte be nen op de grond. De kleine ze bra is de eerste in zijn soort die in het safaripark de Beekse Ber gen in Ililvarenbeek is geboren. Het kind heeft nog geen naam. Die mogen de bezoekers van het wildpark bedenken. Carla hoeft niet, want zo heet moeder zebra al. Een Britse beleggingsadviseur, weet het tijdschrift 'Artis' te vertellen, geeft zijn klanten de raad zich onverwijld neushoorn- hoorn, opgezette tijgers en aren den aan te schaffen. Een opge zette tijger die twee jaar geleden maar driehonderd gulden kostte, doet nu al zevenduizend gulden. Daar moet je dan natuurlijk wel eerst een van de weinige nog levende tijgers voor (laten) neerschieten en dat is gelukkig niet zo eenvoudig meer. In hetzelfde blad een bericht over een Newyorkse dierenhan delaar met een automaat buiten de winkel, waaruit je voor tien dollar een heel aquarium kunt trekken. De man heeft ook auto maten met hamsters, schildpad den en papegaaien hangen. Op het luikje waaruit Je na inworp van passende munten een pape- gaaj tevoorschijn kunt toveren, staat wel dat Je voor je vingers moet oopassen. maar geen woord over de verzorging van zo'n dier. Ook het 'groene hart' kan een infarct krijgen, meent C. Janse die volgende week aan de VU promoveert. Hij maakt zich blij kens zijn stellingen vaker druk over het milieu en ook over po litiek: 'Bij de konstruktie van met name personenauto's dient meer rekening gehouden te wor den met de belangen van niet- gebruikers' en 'Het grote aantal politieke partijen in Nederland bevordert de duidelijkheid in de politiek vlletsluizen: 8.52-22 39; Rotterdam: 10.50- 23.58; ScheTenlngen: 9 28-22.08; IJmui- den: 10.17-22.67; Den Helder: 0.52-13.53; Harllngen: 3.16-16.24; Delfzijl: 5.32-18.3U. 'Weet .Je wel heel zeker, dat Je dat hier naar beneden kon gooien?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7