Kamermeerderheid: rem groei uitgaven flink af 4 1 Mishandelde vrouwen in veilig tehuis 'Wij! van m'n lijf' Ruim negenhonderd Kampenaren kunnen weer naar stembus r PvdA-fractieleider weinig tevreden met NAVO-beleid kabinet Uit de wereld van Maison deBonneterie: Aquascutum. Kroon hakt balpen-knoop door "dj I Groter accent op particuliere sector is beter eit; Argenta" Super Lux: de lamp met 30 meer licht op tafel inn Politieke beschouwingen v mm7¥.3 agfi 1 j 1 Minister vraagt in gasprijzen te mogen ingrijpen Philios ontwikkelt zuinig motortje Er was eens een man die zich wilde verzekeren tegen domme dingen. Alleen politie, maatschappelijk werk en SOS-dienst kennen adressen VROUWEN HELPEN ELKAAR Dat kon bij de AGO De AGO verzekert alles (en nog waf; A 8 tm 16 oktober DUW/KWARTET WOENSDAG 9 OKTOBER 1974 BINNENLAND T3/K5 hei Hijmi Can een onzer verslaggevers ,ob [AMPEN Ruim negenhonderd jesgerechtigde inwoners van lampen zullen binnen afzienbare Jd e n oproep in hun brievenbus ildjrinden om opnieuw hun stem uit brengen voor verkiezing van nieuwe gemeenteraad. )e Kroon heeft namelijk beslist in het stemdistrict, waar bij Ie raadsverkiezingen op 29 mei iet een rode balpen inpalats met iet wettelijk voorgeschreven rode lotlood gestemd werd, een her- ;emming moet plaatsvinden, n het district 17. waar de her- temming moet gebeuren, woon- jen in mei 824 kiesgerechtigden. totaal waren er in Kampen 19.354. zodat ruw gezeed een legentiende deel van de Kamne- aren voor de tweede maal voor Ie stembus wordt opgeroepen, ^anneer de herstemming moet ilaatsvinden is nog niet hekend: perst moet de nieuw-gekozen raad l. ing. 7 lad. olge|E in Hl |i Ig. pc oktijt, ing lat" Boll tleul e (althans het grootste deel daar van) bijeenkomen, beëdigd wor den en een nieuw college van burgemeester en wethouders kie zen. De nieuwe raad moet de da tum van de herstemming vaststel len; die mag niet later dan één maand na de verkiezing van het nieuwe college van B. en W. val len. Voorlopig bestaat de nieuwe ge meenteraad slechts uit achttien inplaats van 21 personen. Drie leden zijn blijkens de beslissing van de Kroon niet toegelaten: de heer Kranenburg van de PvdA. de heer Van Reeuwijk van ARP-CHU en de heer Kist van 'Kamper Ge meentebelangen'. De beslissing hen niet toe te laten houdt ver band met de verdeling van de zetels op grond van de uitslag van 29 mei en bij een herstemming mogelijk geachte wijzigingen. De Kamper gemeenteraad had vrij kort na de 29e mei tot herstem ming en tot niet-toelaten van de heer Kranenburg (PvdA) besloten. Gedeputeerde staten noemden een beroep van de heer Kranenburg tegen deze beslissing gegrond: zij meenden dat mensen die met een balpen gestemd hebben dat niet met een rode halpen in plaats met hebben dan zij die met een pot lood stemden. Zowel de Kamper ge meenteraad als burgemeester S. van Tuinen gingen bij de Kroon in beroep. Hangende de beslissing van de Kroon was de oude raad in functie gebleven. Nu de beslissing van de Kroon er is. is een verga dering van de (oude) raad. die voor vrijdag was aangekondigd, a'eelast. (ADVERTENTIE) li ;vj m onze sociaal economische redactie !N HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer wil de voorgestelde snelle groei van de over- idsuitgaven (23 procent) beduidend afremmen. Dit bleek g'steren tijdens de algemene politieke schouwingen. oo zont gee en. wijk fee Daa :se lijk 1 W( 1 meerderheid wordt gevormd le partijen, de WD en DS'70 (de coalitie). Ze vinden dat de lering met de bestrijding van de rkloosheid erg eenzijdig het ac- [ering met de bestrijding van de apt legt op uitbreiding van de irheidsuitgaven. Een groter ac- ,eT °P de particuliere sector zou er passen vinden deze fracties, fractievoorzitter van de KVP, Andriessen wees op de nood- ik van lastenverlichting, ren- nentsverbetering en investerin- Om dit te bereiken zou een obërf:entverle8ging naar de particu- jvi re sector noodzakelijk zijn. 'Niet i meer te verteren, maar om door 3rej( rlichting van de lasten en een indere inflatie de structuur van bedrijven te versterken en daar- or de werkgelegenheid en dus ze maatschappelijke structuur te de 'beteren', aldus de heer An- andjessen. aal r"' confessionele fracties hebben de ils [elopen dagen koortsachtig adjérlegd hoe aan deze gedachte het gestalte zou kunnen worden ;even. Dit resulteerde in het plan overheidsuitgaven op de begro- met ruim een half miljard 1< ite uis ge (ADVERTENTIE) >or dezelfde stroomkosten RITA 'U zegt toch altijd zelf: pro blemen zijn er om opgelost te worden.' (ADVERTENTIE) gulden te besnoeien. Dit bedrag staat wel in he tplan maar zal van daag in het debat voorzichtigheids halve waarschijnlijk niet worden ge noemd. Het geld van deze operatie zou voor circ alOO miljoen gulden moeten worden besteed voor een herinvoering van de "zelfstandigen aftrek. Nog eens vierhonderd a vijfhonderd miljoen guiden zou gestort moeten worden in het kinderbijslagfonds. De premie van de kinderbijslag wordt volledig door de werkgever betaald. Een vergroting van de overheidsbijdrage in dit fonds met circa vijfhonderd miljoen gulden zou derhalve een aanzienlijke pre miedrukvermindering kunnen be tekenen. Geïrriteerdheid Bij de fracties van de KVP en ARP bestaat nu al geïrriteerdheid over de afwijzende houding, die de rege ring in het geheime overleg heeft aangenomen. De fracties zijn hoe dan ook van plan de kwestie van daag indringend aan de orde te stellen. Eerder deze week al heeft de anti-revolutionair Schouten la ten weten dat 'een kleine correctie' op de overheidsuitgaven noodzake lijk zal zijn. Een keihard 'nee' van het kabinet zal tot gevolg hebben dat de confessionele fracties hun plan inslikken, dan wel dat zij voet bij stuk zullen houden. Het belooft in ieder geval een hard punt te worden in het debat. Fractievoorzitter Andriessen voerde voor de confessionele wens nog an dere argumenten aan. 'Nodig is een gebaar' meende hij, 'dat de oprech te overtuiging van de gehele rege ring overbrengt dat het zonder de honderdduizenden grote en kleine ondernemingen niet kan en dat Vervolg van pagina 1 baar is met het streven naar betere politieke verhoudingen met de pro gressieve partijen.' Toen de heer Andriessen sprak over de twee visies probeerde de VVD- fractieleider Wiegel er tussen te komen. Maar hij kreeg van An driessen te horen: 'In het betoog van Wiegel heb ik niets van een liberale visie gehoord Mr. Andriessen vond, dat door het brief-incident de positie van de mi nister-president er niet beter op is geworden. Het waarheidsgehalte van de mededelingen van de pre mier mogen niet in twijfel worden getrokken. Dr. Kruis inga, de fractlevoorziter van de CHU, zag in de brief-affaire weer een bewijs van het gebrek aan homogeniteit van het kabinet. Het aantal bewindslieden, dat bewust verschillen van opvatting onderling naar buiten brengt is nog nooit zo groot geweest. Hij vervolgde. 'Een bewindsman, die de collegialiteit van de ministerraad schendt, be vordert niet de openheid van het bestuur, maar doet afbreuk aan de regeerkracht van het kabinet.' WD-fractievoorzitter Wiegel stelde premier Den Uyl enkele harde vra gen over de brief. Wanneer deze vragen niet duidelijk worden be antwoord. dient hij een motie in. Verder wenste hij van de minister president en de KVP en ARP dui delijkheid over de benoeming van de Rotterdamse burgemeester. 'Is die benoeming een reden voor een kabinetscrisis? Geen profetie Dr. Verbrugh, die wegens ziekte van de heer Jongeling voor het GPV sprak, merkte op. dat er geen pro fetie zit in het kabinetsbeleid. De mensen missen vertrouwen in de toekomst. Hij vroeg een genuanceerde hulp aan de zelfstandigen. Voorkomen moet worden, dat de ene helft van de bedrijven steeds groter wordt, waardoor de andere helft kleiner wordt of verdwijnt. Er zijn structu rele maatregelen nodig, maar de regering komt niet verder dan wat belastingmaatregelen. Door de VVD en DS'70 werd aange drongen op een toelatingsregeling van Surinamers. Dr. W. Drees, de fractievoorzitter, diende hierover een motie in. Nederlang mag geen immigratieland worden, zei Drees. We moeten bereid zijn onze eigen boontjes te doppen ook hen gelijke kansen moeten worden geboden'. En ook: 'Er zijn grenzen aan de groei. Om de infla tie verder te bestrijden, de struc tuur van het bedrijfsleven te ver sterken en daardoor de werkgele genheid te bevorderen menen wij dat voor de jaren na 1975 gestreefd dient te worden naar een langduri ge stabilisering van de belasting druk'. Winstafroming Een ander punt in het debat vorm de de wens van de drie vakcentra les volgend jaar al te komen met een wettelijke regeling waarmee 'onevenredige' winsten afgeroomd zouden kunnen worden. De linkse partijen zijn voor een uitwerking van deze gedachte. KVP en ARP hebben aarzelingen, maar erg hard beloofd dit punt niet te worden. Volgens mr. Andriessen is de kwes tie niet ten onrechte maar in elk geval te vroeg bij het parlement neergelegd. Oppositieleider Wiegel wees do vakbewegingsgedachte vierkant van de hand. De Kamer was algemeen in zijn kritiek op de aanpak van de werk loosheid. De regeringspartijen KOiiuen in het algemeen wei waar dering opbrengen voor de manier waarop net kabinet de tijdelijke conj uncturelewerkloosheid aanpakt, maar zij vonden de meer structurele (blijvende) aanpak beneden de maat Wiegel was het over de hele linie oneens met de aanpak van het kabinet. Hij zag er een versteviging in van de socialis tische invloed op de maatschappij, namelijk een vergroting van de overheidsuitgaven en krachtiger greep op het ondernemersgebeuren. Verslechteren De voornaamste kritiek van opposi tieleider Wiegel was dat het kabi net met de handen in de lucht staat tegenover de werkloosheid, het de aardgasopbrengsten mis bruikt om ue uverneidsuitgaven schrikbarend te doen stijgen, het alles doet om het ondernemingskli maat in ons land te verslechteren, het de vrije bestedingsmogelijkhe den voor alle burgers onvoldoende verruimt, het met zijn nlvellerings- politiek de middengroepen verder in de kne' brengt en het volstrekt onvoldoende soulaas biedt voor middenstanders, boeren en tuinders. De fractievoorzitter van de CHU, dr. Kruisinga bepleitte een herin voering van de zelfstandigenaftrek, en een bedrag van 200 gulden aan inkomsten uit vermogen vrij te stellen van de inkomstenbelasting. - 1 i idÊSm1' ajjft»! ^nnnrifw't?'^'' .- 1 j 4 fóéfÊmï'h n-'T F K-. i - 1 JT mmSÊn Thans voor het eerst in Nederland: de kollektie herenmode van Aquascutum. Klassieke Britse distinctie in overjassen, regen jassen, kolberts, pantalons en kostuums. De herenkollektie van Aquascutum wordt u vanzelfsprekend alleen gepresenteerd in de Amsterdamse Kalverstraat en op het Haagse Buitenhof. Bij Maison de Bonneterie. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Lubbers (economische zaken) heeft het par lement de bevoegdheid gevraagd in te grijpen al.- de exportprijzen en de binnenlandse verkoopprijzen van het aardgas achterblijven bij de marktwaarde van het gas. Indien de Tweede Kamer akkoord gaat met het gisteren ingediende wetsontwerp aardgasprijzen, zal mi nister Lubbers de bestaande con tracten met de gasdistributie-be drijven en de uitvoercontracten kunnen doorbreken. Hij zal mini mumprijzen kunnen vaststellen voor de buitenlandse afnemers en de Nederlandse distributiebedrijven, terwijl het ook mogelijk is regels vasw te stellen voor de tarieven voor levering aan de eindverbrui kers. Hierbij is niet alleen het prijspeil, maar ook de tariefopbouw uit een oogpunt van energiepolitiek van belang. Over de aardgasprijzen verschilt minister Lubbers van mening met de distributiebedrijven, de Vereni ging van exploitanten van gasbe drijven in Nederland (VEGIN). Mi nister Lubbers wil een prijsverho ging van vijf cent per kubieke me ter: de VEGIN heeft gezegd een verhoging van niet meer dan één cent per kubieke meter te kunnen aanvaarden. Indien het wetsont werp wordt aangenomen, kan mi nister Lubbers, desnoods met be hulp van de politie, de gaskraan naar de distributiebedrijven of een buitenlandse afnemer laten dicht draaien. Van een verllaggever EINDHOVEN In het research- laboratorium van Philips te Aken (W-Duitsland) is een electromo- tortje ontwikkeld dat aanzienlijke besparingen kan opleveren. Een pomp (b.v. voor een wasmachine) die door het nieuwe motortje wordt aangedreven kan met 25 watt elec- trisch vermogen dezelfde prestatie leveren als een gangbaar type mo tor met 100 watt. De compact gebouwde motor is klein en vergt bij de constructie minder kostbare materialen. Hij wordt aangeduid als een 'eefase- synchoonmotor'. De aanvankelijke technische problemen die men had, zijn opgelost. Men beschikt overi gens nog slechts over een laborato rium-model. 'Fikse kater van defens iedebat' Van onze parlementsredactie DEN HAAG Drs. Ed van Thijn, de leider van de Tweede-Kamer fractie van de PvdA, heeft zich gisteren bij de algemene beschou wingen over de begroting voor 1975 weinig tevreden getoond over het NAVO-beleid van het kabinet-Den Uyl. 'We hebben een fikse kater overge houden van de kritiekloze wijze, waarop in het defensiedebat van de traditionele grondslagen van het NAVO-beleid werd uitgegaan. We verwachten dat dit kabinet zich een lastige, kritische NAVO-bond- genoot toont en we willen een con creet draaiboek zien. waarmee Ne derland zich de komende tijd bin nen de NAVO sterk gaat maken om de ontspanning tussen oost en west tot een succes te maken'. Een progressief buitenlands beleid betekent, aldus drs. Van Thijn, dat de mensenrechten voor de handels belangen gaan. Nederland zou vol gens hem met gelijkgezinde landen als Zweden, Australië en wellicht ook Portugal een internationale ac tiegroep moeten vormen die voor zaken als de verdediging van de mensenrechten bereid is bulten de geijkte paden van de internationale macntspolitiek te treden. De PvdA-fractieleider toonde zich zeer verwonderd dat Nederland nog geen 'vlammend protest zonder di plomatieke plichtplegingen' heeft gericht tegen de activiteiten van de CIA in Chili en tegen het feit dat de Amerikaanse president Ford doet alsof deze activiteiten de ge woonste zaak van de wereld zijn. Kernwapens PPR-fractieleider Bas de Gaay Fortman adviseerde in dit verband dat de Nederlandse veiligheids dienst ook maar eens de activitei ten van de CIA in Nederland in de gaten moet houden. De Gaay Fort man sprak er voorts zijn verwonde ring over uit, dat de PPR wegens zijn afwijzing van de kernwapen strategie vanuit de ARP steeds ver weten zou worden geen betrouwba re regeringspartner te zijn, terwijl in de ARP zelf plaats is voor het kamerlid De Boer, die eveneens de kernwapenstrategie afwijst. Fractieleider Andriessen van de KVP waarschuwde de regering dat zij niet de indruk moet wekken zonder meer ontwikkelingshulp te geven aan landen die een socialis tische of communistische regering hebben. Als die indruk wel wordt gewekt, draagt dat er niet toe bij de vergroting van de ontwikke lingshulp door brede lagen van ons volk te laten dragen, aldus de heer Andriessen Het GPV-kamerlid Verbrugh kriti seerde in dit verband de hulp aan Cuba. DS'70-fractieleider Drees ver zette zich tegen de voorgenomen ontwikkelingshulp aan Egypte. De heer Drees diende hierover een mo tie in. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM In Amsterdam is gisteren een tehuis geopend, waar mishandel de vrouwen alleen of met hun kinderen terecht kunnen, wanneer ze niet langer meer thuis durven of willen zijn. Het huis, waarvan het adres niet bekend ge maakt wordt, omdat de vrouwen er in de eerste plaats veilig moeten zijn en on bereikbaar voor hun man, gaat uit van de groep vrouwen 'Blijf van m'n lijf', die onder meer gesteund wordt door de Amsterdamse vertrouwenarts (voor de be handeling van gevallen van kindermishandeling). Omdat het adres van het tehuis onbekend moet blij ven, kunnen vrouwen, die er graag heen zouden willen, zich melden bij de vertrou wensarts (020-142445) Of het MAI-bureau (020-246223). De opzet is in de eerste plaats de vrouwen veiligheid te bieden en te proberen sa men met hen en met behulp van artsen en advocaten de problemen op te lossen, waarin zij gekomen zijn. Vaak zijn de vrouwen na een flinke mishandeling door hun man de deur uit gegooid, maar ook komt het vaak voor. dat ze. na Jaren lang mishandeld te zijn, eindelijk zelf het gemeen schappelijke huis verlaten met de bedoeling er nooit meer in terug te komen. Vandaar dat er advocaten nodig zijn om een schei dingsprocedure te regelen. Wie denkt dat mishandeling van vrouwen door de eigen man of vriend, niet veel voorkomt, vergist zich. 'Deze vorm van mishandeling komt veel voor, maar we weten nog niet precies in welke mate, omdat over dit onderwerp niet veel gepraat wordt. Men schaamt zich er voor en houdt het zoveel mogelijk en zo lang moge lijk stil. In Engeland is dit probleem de laatste jaren wat meer aan de oppervlak te gekomen en aangepakt. Daar zijn op dit moment achttien van deze tehuizen, die voortdurend propvol zit ten (per jaar worden daar duizenden gevallen bekend), 'aldus het persbericht van de stichting 'Blijf van m'n lijf. Overigens is het niet zo. dat het tehuis in Amsterdam het eerste van dit soort is in Nederland. In Den Haag be staat al enkele jaren de stichting Adullam, die ook een tehuis heeft voor het opvangen van mishandelde vrouwen en hun kinderen. Omdat men hier voorname lijk met vrouwen uit Den Haag en omgeving te maken krijgt (er komen overigens ook wel eens gevallen uit Venlo of Den Helder tussen door) kan men bij deze stichting ook niet veel zeg gen over het totaal aantal mishandelde vrouwen in Ne derland. Wel kan men aan de gevallen, die in huize Adullam terecht komen, af meten. dat er bijzonder veel behoefte bestaat aan opvang voor deze vrouwen. In het eerste halfjaar van 1974 heeft men 125 gevallen ge holpen, waarvan vijftig vrouwen en 75 kinderen. Veel verdragen Volgens enkele bestuursle- den van deze stichting is het opvallend hoe veel vrou wen (en hoe lang ze dat doen) verdragen van hun man, voordat ze het huis uitlopen. 'We hebben een geval gehad van een vrouw, die meer dan 35 Jaar door haar man getiranniseerd en mishan deld was. Ze had dat steeds verdragen, totdat haar laat ste kind de deur uit was. Toen Is ze zelf ook onmid dellijk opgestapt en wilde nooit meer terug naar haar man', aldus deze bestuursle den van Adullam. Volgens hen komt het mis handelen van vrouwen in alle sociale lagen van de bevolking voor, maar men ziet het toch meestal gebeu ren in gezinnen, waar werk loosheid heerst en waar de man teveel drinkt. Het gros van de mishandeling vindt plaats, wanneer de man te veel gedronken heeft. De mishandeling bestaat niet uit een enkele klap, maar uit enorme aframmelingen waarbij gebroken armen en ontzette kaken ontstaan. Ook komen er nogal eens messen bij te pas. Anoniemen Dat de Haagse stichting niet erg bekend is in het land (in het persbericht van de Amsterdamse vrouwengroep 'Blijf van m'n lijf wordt ook niet over deze zusteror ganisatie gesproken) komt vooral door het feit. dat men zoveel mogelijk in de anonimiteit wil blijven uit angst voor de wraak van- de mannen. De vrouwen zijn, wanneer ze eenmaal in zo'n opvangtehuis zitten, werke lijk doodsbang dat hun man er achter komt waar ze zit ten. De mannen zoeken vaak dagen of ze niet ergens een spoor van hun verdwe nen vrouw en kinderen kunnen vinden, om zich dan te wreken. Dat deze wens om volstrekt anoniem te blijven (alleen de politie, het maatschappe lijk werk en de SOS-tele foondienst weten het con tactadres van Adullam) niet overdreven is, is te Illustre ren aan de hand van een voorbeeld uit Engeland, waar nog niet zo lang gele den een dergelijk tehuis in brand werd gestoken door een van de mannen van de daar verblijvende vrouwen. Want als je bij de AGO een AU Risks-autoverzeke- ring of Autocascoverzeke- ring afsluit, dan ben je verzekerd als je het enige paaltje uit de hele omgeving niet kan ontwijken, maar ook als je de handrem vergeet wanneer je moet stoppen op de Brenner en ook als je je portier open laat staan bij windkracht 9 en ook als je na het banden verwisselen de krik vergeet weg te halen. Elke assurantie- adviseur weet dat. dagelijks geopend van 10-17 uur maandag 14 en dinsdag 15 oktober ook van 19.30-22.30 uur zondag gesloten toegang f. 5.- - jjj amstérdam I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5