Christelijk commentaar bij moderne literatuur Vw' Éli Uit de kerkbladen Australische kerken pakken bedrijven in Zuid-Afrika aan 1 filsillall Vandaag Lektuur Centrum geeft voorlichting over boeken W Trouw Kwartet Ramsey prijst Chileense kardinaal Beroepingswerk Flinke boete voor Spaanse priester Vegetarische dominee is niet gewenst Nieuwe boekenï Kunstgebit? as Gr TROUW/KWARTET WOENSDAG 9 OKTOBER 1974 KERK T2/K2Ü -P door C. G. van Zweden AMSTERDAM Het Christe lijk Lektuur Centrum heeft het initiatief genomen om de (mo derne) literatuur een beetje dichter bij het publiek te bren gen. Het Centrum heeft een aantal deskundigen gevraagd de nodige informatie over litera tuur te verstrekken aan men sen die door de bomen het bos niet meer zien en die zich hul peloos voelen in de overladen boekwinkels of temidden van de eindeloze rijen boeken. De ini tiatiefnemers denken ook aan leerlingen van het voortgezet onderwijs, die een boekenlijst moeten samenstelen voor hun examen. Zij willen een handje helpen bij het maken van een verantwoorde keus. Maar wat is verantwoord? Die vraag pogen de initiatiefnemers te beantwoorden in een boekje dat vandaag verschijnt ter gelegenheid van de landelijke bibliotheekweek (11 t.e.m. 19 oktober) onder de titel 'Uitgelezen' (Ondertitel: 'Reakties op boeken'). Dit boekje bevat ge schreven portretten van veertien Nederlandse auteurs. Van elke schrijver worden een of meer boe ken besproken. Waarde-oordeel Het Christelijke Lektuur Centrum heeft aan de meewerkende deskun digen de opdracht gegeven 'de be sproken werken van een waarde oordeel te voorzien door ze te plaatsen in christelijk perspectief'. Kort gezegd: Het boekje bevat in formatie over schrijvers, over hun boeken, en over de levensbeschou welijke achtergronden van waaruit ze schrijven. Het spreekt vanzelf dat het werk dat het Christelijk Lektuur Cen trum hier ter hand neemt, het be gin kan zijn van een grote onder neming, want wat berekenen veer tienschrijvers op de vele honderden die om zo te zegen ter dis cussie staan? Het Centrum hoopt dan ook op een vervolg, mogelijk zelfs in de vorm van een tijd schrift. Als je je nu realiseert, hoe vooral UIT één, of Hermans is waard cm gele zen te worden, maar dan moet de comentator die waarde aantonen, of Hermans is de moeite niet waard, maar waarom zouden we hem dan bespreken? 'Inclusief' In tegenstelling tot de aanpak van H. Werkman, heb ik bijzonder ge noten van de bijdrage van Wim Ramaker. Ramaker schrijft over Gabriël Smit, en heeft het waar schijnlijk daardoor makkelijker, omdat immers Gabriël Smit op elke pagina geloofsvragen 'uitademt'. Dat neemt niet weg dat Ramaker kans ziet weg te schuilen achter zijn auteur en toch een eigen stuk commentaar te geven. Die hele in leiding van Ramaker is een prach tig voorbeeld van 'hoe het kan'. Eigenlijk komt in de bijdrage van Ramaker het evangelie 'inclusief' aan de orde, zonder dat met tek sten of met voorgebaken stelin gen wordt geopereerd. Iets soortgelijks kan gezegd worden van dr. A. J. Jelsma, die schrijft over Marnix Gijsen. Een prachtig stuk literair commentaar, zo goed en doorleefd geschreven, dat Ik on middellijk de neiging bij me voelde opkomen om de roman 'De Afvalli ge' van Marnix Gijsen zelf te gaan lezen. Kernvraag na de tweede wereldoorlog, in Ne derland tegen de kerkdeuren is ge rammeld, hoeveel verwarring is ontstaan, en hoeveel van de alge hele onsteltenis mede op rekening van de literatuur komt, dan reali seer je je ook hoeveel moed er nodig is, om temidden van de in de pan gehakte gelederen op de fluit te blazen. Alleen reeds vanwege die moed verdient het Christelijk Lek tuur Centrum een heleboel aan dacht. en daarop aansluitend een inspirerend succes. Het boekje 'Uitgelezen' is waard om aandachtig bekeken te worden. Wie het van haver tot gort leest, ont dekt dat er een formule inzit die waard is dat ze behoedzaam en zorgvuldig wordt uitgebouwd. De moeilijkheid waarvoor de mede werkers van 'Uitgelezen' stonden, is in allerlei variaties bekend. Ik hoef u maar te herinneren aan (bijvoor- VAN LEZERS - Celibaat (2) In zekere zin kan ik begrip opbren gen voor het standpunt van drs. Visser aangaande het celibaat. Im mers vanuit zijn situatie bekeken, zuiver uitgaande van zijn persoon lijk geluk, lijkt het een dwaasheid ongehuwd te blijven, welk ideaal men ook wil dienen. Spreekt ook niet Paulus van de dwaasheid van het kruis: voor de Joden een ergernis, voor heidenen een dwaasheid. Wel, het celibaat is een kruis, is een offer, een compleet wegcijferen van jezelf omwille van het Konin krijk Gods. De priester dient op de eerste plaats een man Gods te zijn en als zodanig levert hij zich a.h.w. aan God uit, volledig zonder enige beperking! Christus vraagt immers zijn leerlingen met achterlating van alles Hem te volgen! Breda P. Dekker Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Dienstplicht Prof. Wijngaarden mag zich vol gens de rechterlijke uitspraak niet beroepen op het Burgelijk Wetboek, dat ouders verplicht voor de geeste lijke en zedelijke belangen van hun kinderen te waken. De rechter ziet dus blijkbaar geen verband tussen dit soort belangen en de verplichte opleiding in de geweldstechnieken. Verder vermeld- De Rotler'Jammer Nieuwe Haagse Goufonl Nieuwe Leidse Courant Oordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christe iike Pers Directie. Ing O. Postma, P Diemer Hoofdredactie: J Tamminga Hoofdkantoor NZ Voor burgwal 280. Postbus 859. A darn Telefoon 020 - 22 03 83 Postgiro 26 92 74. Bank: Neo Midd. Bank (rek nr 69 73 60 768). Gem giro X 500. de het vonnis: 'de wetgever heeft de mogelijkheid om gewetensbe zwaren kenbaar te maken welbe wust beperkt tot de minderjarige dienstplichtige.' Zijn de lezers er zich nu wel van bewust, dat dat de wetgever hiermee welbewust ouders het recht ontzegt, de verantwoorde lijkheid te dragen voor ingrijpende beslissingen, betreffende hun min derjarige kinderen? Of wordt zo n berichtje alleen maar gelezen met de gedachte: 'Het is wel goed dat zo'n buiten de werkelijkheid leven de pacifist veroordeeld wordt'? Rotterdam A. P. de Winter Prinses Hoe komt het dat in Nederland eerder al een gezinsblad als de Spiegel moest verdwijnen, jeugd blad Arend en nu Prinses, terwijl er zoveel 'vieze' bladen, heel ge trouw hun weg vinden? Is christelijk Nederland zich wel bewust wat dit betekent, n.l. een steeds grotere verarming van ten minste goede ontspanning en voor- lichtingslectuur? Is het niet mogelijk om via al de chr. vrouwen- en meisjesverenigin gen opnieuw de aandacht te trek ken voor dit blad? Er was vaak kritiek, als zou Prinses niet christelijk genoeg of te chris telijk zijn, maar met dat al houden we niets over, is dat dan de bedoe ling? Ik zou zeggen: vrouwen van chris telijk Nederland vecht voor een goed eigen blad. vóór het helemaal te laat is. abonneert u op de Prin ses. u zult er geen spijt van heb ben. Dit blad kunt u met een ge rust hart op de gezinstafel leggen, zodat klein en groot er haar plezier aan beleefd. Naar mijn gevoel moet het moge lijk zijn om Prinses te behouden, maar dan met elkaar en allemaal meedoen Reeuwijk W. C. van der Does-Treurniet beeld) het christelijk onderwijs en aan de uitdagende vraag: Wat heeft het evangelie met de tafel van twee te maken? Op soortgelijke wijze stonden de auteurs van 'Uitgelezen' (naast een heleboel andere vragen) voor dit kardinale probleem: Wat heeft het evangelie te maken met de manier waarop wij onze lectuur kiezen en verwerken? Men kan aan de hand van de veertien verschillende bij dragen merken dat er met sterk wisselend succes aan die opgave is gesleuteld. Het is te hopen dat dit boekje 'Uitgelezen' zijn weg vindt, en ook dat er een lawine deskundi ge reacties op loskomt. Want van uit die reacties moet de aanpak worden bijgeschaafd. Wat die aanpak betreft vraag ik me bijvoorbeeld af of je anno 1974 kunt komen met een soort boekbe spreking waaraan je voortdurend een 'confessioneel commentaar' koppelt. H. Werkman (een van de veertien medewerkers), die drie ro mans van W. F. Hermans be spreekt, heeft dat heel sterk. Ik zal een paar voorbeelden geven. Werkman schrijft: 'Het lezen van een boek als 'Nooit meer slaven', vervult een christen met grote deernis, omdat Her mans. in navolging van Sartre, totaal voorbijgaat aan de figuur van Jezus Christus' (54). Of even later, over de roman 'Her inneringen van een engelbewaar der: 'Alberegt weet met de problemen van dood en schuld geen raad. Het zijn kernproblemen van de moderne mens. onoplosbaar zon der de Bijbel, die juist voor deze problemen een oplossing heeft' (56). Van dit opgelegde commentaar gaat een averechtse werking- uit. want de argeloze lezer gaat misschien wel denken: Wat een idioot is die Hermans! Maar dat is nu juist niet de bedoeling. Immers, van tweëen Zo zou ik veel aardigs (en mis schien ook wat minder aardige din gen) kunnen zeggen over dit intro ductieboekje bij de moderne litera tuur. Maar ik dacnt dat de kern vraag voor de redactie van het Christelijk Lektuur Centrum hoort te zijn: Waarom is deze (of die) auteur waard om gelezen en ver werkt te worden? Als de medewerkers van 'Uitgele zen' die waarde weten te ontbolste ren in klare taal, dan komt het christelijk geloof impliciet aan de orde. Bijvoorbeeld door het stellen van de juiste vragen. Zoals "hét boekje nu. als een soort experimentele openingszet, op tafel ligt. vind ik het bijzonder interes sant. Men kan hopen op een leven dige discussie, een brede versprei ding, en een goed vervolg. De redactie van het Crhistelijk Lektuur Centrum wordt gevormd door drs. K. de Jong Ozn, C. Hem mes, drs. T. M. Gilhuis, C. P. Klap, Inge Lievaart, G. J Oevering en drs. M. G. J. Teerink. De medewerkers aan 'Uitgelezen' en 0e door hen besproken auteurs zijn: M. de Bie (ovër W. Barnard), ir. J. W. Veerman (over Belcampo), drs. K. de Jong Ozn (over Hugo Claus), dr. A. J. Jelsma (over Mar nix Gijsen), dr. O. Jager (over Jac ques Hamelink), H. Werkman (over W. F. Hermans), J van Doorne (over Antoon Koolhaas), fl. van der Ent (over Willem de Mérode), C. Ouboter (over Coert Poort), A. P. Cornet (over Marie Rosseels), W. Ramaker (over Gabriël Smit), G. J. Oevering (over Jos Vandeloo), Inge Lievaart (over Jacoba M. Vreug- denhiK, en C. P. Klap (over Helma Wolf-Catz). 'Uitgelezen' is een uitgave van het Nederlands Bibliotheek en Lektuur Centrum (NBLC) te Den Haag. Het boekje werd samengesteld onder redactie van de stichting Christe lijk Lektuur Centrum. Deze stich ting is een buitengewoon lid van het- NBLC. Het boek kan recht streeks bij het NBLC besteld wor den. of via de boekhandel. Omvang 120 pagina's. Prijs 10.90. Van een onzer redacteuren MELBOURNE 'Het handha ven van rust en orde in een an der land wordt gewoonlijk be schouwd als de beste beveiliging van een investering. In geval van Zuid-Afrika worden Australische maatschappijen ge dwongen de zittende regering en bijgevolg ook de apartheid te steu nen om hun economische belangen te beschermen'. Dit zeiden verte genwoordigers van de rooms-katho- lieke anglicaanse en protestante kerken '.n Australië, toen zij deze zomer de regering vroegen de twee bureaus voor handelsbevordering in Zuid-Afrika te sluiten. De oproep werd gedaan door de Australische raad van kerken en de katholieke nationale commissie voor gerechtigheid en vrede. Zij zeiden: 'Hoemeer Australië in Zuid-Afrika investeert, hoe meer de apartheid wordt versterkt. Hoe meer er aan Zuid-Afrika verdiend wordt, hoe meer alle Australiërs me de schuldig worden aan het uitbui ten van de zwarte meerderheid in dat land. Wij geloven dat ethische en politieke factoren christenen er toe dwingen om elke verdere ont wikkeling van de wederzijdse han del met en investeringen in Zuid- Afrika tegen te gaan. Zowel zwarten als blanken beschouwen het be staan van Australische kantoren voor handelsbevordering als een sanctionering van het bestaande systeem in Zuid-Afrika'. Onderdeel Het verzoek aan de regering is on derdeel van een campagne van de kerken in Australië tegen de econo mische banden met Zuid-Afrika. den met Zuid-Afrika. Australische firma's die in Zuid- Afrika investeren hebben thans een brief ontvangen waarin hun ge vraagd wordt een bijgevoegde vra genlijst in te vullen. De vragen gaan over de activiteiten in Zuid- Afrika. waarvan de kerken vinden dat die ook de rest van de Austra liërs aangaan. In de lijst staan vragen van on middellijk economische betekenis, maar ook meer sociale en ethische vragen. Voorts tonen de kerken be langstelling voor de politieke ver houding tussen de regering in Pre toria en de in Zuid-Afrika opere rende Australische bedrijven. In de brief die de kerken aan de bedrijven zenden stellen de kerken vast dat dertien procent van het land in Zuid-Afrika beschikbaar is als zogenaamde thuislanden voor twee en zeventig procent van de mensen. Zeven en tachtig procent van het land is bestemd voor de achttien procent blanken. De zwar te arbeiders "werkèn in de steden als rechteloze buitenlandse werkne mers, met het gevolg dat hun ge zinsleven wordt verwoest. De zwar- ten hebben beperkte politieke rech ten en geen stemrecht. Zij kunnen geen nationale politieke partijen vormen, die hun belangen verte genwoordigen. 0] Dat Zuid-Afrika zo'n hoge winst oplevert, komt ten dele door de onaanvaardbaar lage lonen. Evenals de kerk vragen had moeten stellen aan firma's die in nazi-Duitsland investeerden, moeten wij nu cul tisch staan tegenover de rol van Australische bedrijven in Zuid-Afri ka.' CANTERBURY Volgens aartsbis schop Ramsey van Canterbury is de oecumenische vredescommissie on der leiding van kardinaal Silva Henriquez van Santiago op het ogenblik de enige effectieve macht voor de rechten van *de mens in Chili. Deze organisatie heeft, temeer om dat zij de volledige steun heeft van het Vaticaan en van de kerken in het algemeen, werkelijk een kans invloed uit te oefenen op een re giem, dat gedragen wordt door mensen, die zich katholiek noemen, aldus Ramsey bij zijn terugkeer van een reis door Zuid-Amerika. Ramsey, de primaat van de angli caanse kerk, had ook een gesprek met de Chileense juntaleider Pino chet. Hij beklemtoonde daarin de rechten van de mens zo krachtig als hij kon zonder beledigend te worden. Na het onderhoud was geen communiqué uitgegeven. 'Men vermijdt de uitgifte van communi que's, wanneer men er niet mee kan winnen', aldus Ramsey. THE EXORCIST Soms vragen vrienden en kennis sen mij waarom ik niet over dit öf»e dat geschreven heb. Dat 'dit of dat' is dan meestal iets dat nog al in!p het centrum van de belangstelling staat en waarom zou ik daaroverer niet schrijven? Mijn antwoord is dan vaak: ach, er wordt al zoveel»* over geschreven. Wat moet ik daar 1 aan toevoegen? Iedereen weet nttn wel ongeveer hoe je daarover den-15 ken kunt. Onlangs gebeurde mij dii S] weer met The Exorcist, die ge- ruchtmakend film waarover ik geeiin enkel goed woord gelezen heb. IIin ben misschien wat afwijkend, maai bij zulke films heb ik niet de min< ste aandrang om er heen te gaanhet Ze werken zelfs niet op mijn aan sv geboren nieuwsgierigheid. Ik hel s wel wat beters te doen dan me t( ijl vergapen aan het wanprodukt var er de een of andere Amerikaanse mo-ier. ney-maker. Ik ken die formules z<in langzamerhand wel. Ja, maar zegl i: mijn serieuse vriend dan weer, jqorr moet er toch over kunnen meepra ten en de mensen die ervan onder steboven zijn kunnen opvangen. En de satan Is toch een werkelijkheid Ja, bij dat laatste zet ik toch we Is een beetje een vraagteken. Vroegem vond ik Denis de Rougemont hee verstandig. Hij zei dat de duive niets liever heeft dan je niet in hem gelooft, want dan kan hij rustij rel en niet lastig gevallen zijn werlve doen. Bij het verder denken vraai ra ik me toch af of hij gelijk heeft. II denk dat als er zoiets als een per soonlijk wezen als de duivel is, da zo'n être dan juist graag heeft da hij overal genoemd wordt, want daarmee maken we hem steeds be langrijker. Wie wil weten wat ver keerd en slecht is, hij ga te rade bil de onderwijzing, de tora. vol var|*-^ genade en waarheid, zoals Johan nes dat ook van de Heer zegt. NED HERV KERK Benoemd: tot bijstand i. h. past. tejj^ Suawoude, A. S. Bijlsma, em. ta!r Urk. die deze ben. heeft aangeno-] men. Beroepen te Barneveld: K. Schippei te Dordrecht. ke: Aangenomen naar Gouda: mr. C. Bier Posthumus Meijjes te Amsterdam;]nis naar Doorwerth-Heelsum: Th. pj Pol te Musselkanaal. Doorgevoerd Investeringen in Zuid-Afrika bren gen het hoogste profijt op in de we reld De kerken menen dat dit komt doordat de apartheid ook in het werk wordt doorgevoerd. Een blanke arbeider mag niet onder eën zwarte werken, de betere banen zijn voor de blanken gereserveerd. Zwarte vakbonden met het recht over de lonen te onderhandelen zijn verboden. Talrijke zwarte ar beiders verdienen onjuiste salaris sen die liggen beneden de mini mum kosten van levensonderhoud. De kerken stellen vast dat in de mijnindustrie de gemiddelde blanke lonen vijftien maal hoger zijn dan de gemiddelde zwarte lonen. 'Winst is het product van onderdrukking. MALAGA (AP) Gonzales Ruiz, kanunnik van de kathedraal van Malaga, is gisteren veroordeeld tot een boete van 4 700 gulden wegens 'overtreden van de wet op de open bare orde'. Tijdens de preek van afgelopen zondag veroordeelde Gonzales Ruiz de terroristische aanslag in Madrid waarbij een maand geleden 12 per sonen om 't. leven kwamen. Ook ver oordeelde hij het optreden van de politie tijdens" een anti-regerings demonstratie, die onlangs in Car- mona werd gehouden. De aanwezige gelovigen j duwden hem uit en dwongen hem zijn preek te beëin digen. Beankt voor Hoogezand: E. Struyvenberg te Finsterwolde vooi Rijssen: M. B. van de Akker Stellendam. GEREF KERKEN RS Aangenomen naar Musselkanaal: CJ C. Verkuyl te Heiloo. g€ Prinses (2) Het verwondert mij niet dat 'Prin ses' zal ophouden te bestaan. Aan vankelijk was dit een christelijk damesweekblad, wat bij de protes tantse dames zeer werd toegejuicht. In het begin waren er drie predi kanten om de beurt aan het woord. Toen hieraan een einde kwam, ging er niet veel christelijks meer van uit. Ja. er werd over de mens en naastenliefde gesproken, maar dit doen de humanisten ook. Was men maar bij het oude gebleven en er voor uitgekomen dat het een 'chris telijk' weekblad was, dan had men de uitgave niet behoeven te staken. Men moet nu eenmaal kiezen vóór of tégen Christus, een middenweg is er niet. Nunspeet mw. K. Cramer-Verhagen. De gereformeerde bond heeft ook zijn Hans Bouma. Dr. I. Boot, de dominee van Nijkerkerveen, schrijft in het blad van de hervormd-gere- formeerde jeugdbonden Op weg een vurig pleidooi voor vegetarisme, waaruit dit citaat: Opmerkelijk is, dat men het in 'onze kringen' vaak wel accepteert, dat iemand geheelonthouder of niet- roker is, maar dat men een niet- vleeseter met argwaan en bevreem ding tegemoet treedt. Een gerefor meerd christen kan met goed fat soen lid zijn van" de Ned. Chr. Geheelonthoudersvereniging of de Gereformeerde Vereniging voor Drankbestrijding, ja zelfs wordt er door sommige Herv.-Geref. diako- nieën wel een jaarlijkse gift ge schonken voor dit doel: een predi kant van gereformeerde richting kan zonder opzien te baren zeggen, dat hij principieel niet-roker is, maar een gereformeerd christen, die geen vlees eet vindt men maar een vreemde eend in de bijt. Ten opzichte van niet-rokers en niet- drinkers wil men nog wel een zeke re mate van begrip en verdraag zaamheid aan de dag leggen, maar tegenover niet-vleeseters is deze verdraagzaamheid ten enemale zoek. Ja, mij is wel ter ore geko men dat de onverdraagzaamheid en bekrompenheid zelfs zover kun nen gaan, dat men in sommige gemeenten een predikant van wie men bij geruchte vernomen heeft, dat hij geen vlees eet. niet zou beroepen. Waar komt deze onchris telijke en onbijbelse houding toch vandaan? Palestij nen Ter gelegenheid van de Grote Ver zoendag gaf de 'Dienst aan Israël' (postbus 24, Baarn) de Jom-Kip- poerkrant uit met bijdragen van drs. P. F. Th. Aalders, rev. J. W. van der Hoeven en ds. R. Strijker. Van laatstgenoemde dit citaat: De kerk moet ook voor de Palestij- nen een zegen zijn, redeneren tal rijke christ enen. Zij hebben g een ongelijk. Maar zij lopen het gevaar er aan voorbij te gaan dat de kerk alleen in hechte verbondenheid met Israël de Palestijnen kunnen dienen. Zoal s zij ook uitslui tend vanuit die solidariteit de wéreld kan dienen. De kerk kan alleen denken, handelen, troosten, helen als zij onvoorwaardelijk kleur heeft bekend ten aanzien van Gods volk. Het is een ernstige vergissing te menen dat christenen in een soort neutraal midden kunnen staan, om van die positie uit zowel Israël als de Palestijnen te helpen. 'De enige echte vriend van de Pa lestijnen is Israël', zei een Arabi sche christin Kiezen voor Israël is dus kiezen voor de Palestijnen. Alleen op die weg via Zijn uitverkoren volk, waarvan Jezus de uiterste spits is wil Israëls God de wereld die nen. De Palestijnen vormen op die regel geen -uitzondering. Mond tot mond Dr. L. D. Terlaak Poot haalt in het Hervormd Weekblad herinneringen op aan zijn tijd op het 's Graven- haags christelijk gymnasium, 65 jaar geleden. Daar werd het verhaal van Ovidlus gelezen over: twee verliefde jongelui, Pira- mus en Thisbe, wier woningen aan elkander grensden, 's Nachts in hun slaapkamers, ieder aan één kant van de muur die hen scheidde, konden zij met elkaar fluisterend converseren door een spleetje in de muur. en och, hoe betreurden zij het dat die muur hen zo wreed scheidde en het hun onmogelijk maakte om zich 'corpore iungi' (li chamelijk te verenigen). Nu hadden wij werkelijk geen flauw vermoe den, wat dat inhield. Alles wat 'sex' betreft, was in die dagen en in onze kringen, zeker op onze school contrabande. Out of limits. De term zelf lag buiten ons woorden-arse naal. Onze Ouders spraken er nooit over met ons. Streng puriteins, al kwam ik later tot het inzicht, dat een flinke scheut puritanisme wel degelijk- geboden is. Een van de drie meisjes in onze klas van zeven, Marie H., vroeg de leraar, hoe je die beide woorden vertalen moest: wat er mee bedoeld was? Deze beste en knappe leraar, die ons moeizaam en geduldig in de geheimen van de klassieke talen inleidde, aarzelfde even; toen zelde hij: 'ze bedoelden, dat die scheur in de muur wat groter moest zijn: dan zouden zij van mond -tot mond kunnen spre ken en elkaar duidelijker kunnen verstaan'. 'O', zei de vraagster, 'zat dat zó?' en ogenschijnlijk had het antwoord van Dr. X. ons bevre digd: maar toch, wij voelden het aan: er haperde hier iets. Onze onnozelheid liet er zich niet verder door verontrusten. Hinderlijk GEREF KERKEN (VRIJG) Bedankt voor Axel en Dordrecht: LI Douw te Enschede Z.W. voor Haar-], lem: D. Noort te Buitenpost. VRIJ EVANG. GEM. Beroepen te Utrecht: N. A. Vermaal te Amsterdam Z. Dennendal, mand vol eieren, dooi Bertha van Heegen. Bekking Am sterdam ƒ5,90 - 78 blz. Dit onder pseudoniem (als motief wordt opgegeven 'repressaillemaat-tc regelen') verschenen boekje pre-01 tendeert r.e geschiedenis van hem, conflict Dennendal uit de doeken] E te doen, maar Bertha van Heegei of wie zich daar ook achter mai verschuilen slaagt daar geens zins in. Het boekje, dat voorname lijk bestaat uit knipsels uit kranter en weebladen, barst van de rancu ne zonder dat dit ook maar op wa voor manier dan ook wordt waarge maakt. Wie zich. al was het maar op eei wat gedocumenteerder wijze, zoi4u willen bezig houden met dit con- flict, om daaruit lessen te trekken voor de geschiedenis, kan dit boek; je missen als kiespijn. De conclusie van de schrijfster is dat de 'affaire Dennendal een zaal is, waar oproerkraaiers zowel al regenten, bippe knaapjes en hoog waardigheidsbekleders zich levens lang voor dienen te schamen' Daaraan kan slechts worden toege voegd, dat de enige; die zich zot moeten schamen, Bertha van Hee gen is, die aangedurfd heeft om di zij het onder pseudoniem, wa veel verklaart, boekje te laten verschijnen. K. de L per 1575 intot 1 75 it per i. er i ler ik. and instig uwe prl nvc sta I n cl c In het Algemeen Doopsgezind Weekblad schrijft ds. C. P. Hoeke- ma over de gemeente als familie: In grote gemeenten kan het gebeu ren dat men rlaast elkaar zit als in de bioscoop of concertzaal: je kent je buurman of buurvrouw niet en tot een gesprek voor de dienst komt het niet. Trouwens ook dat mag niet volgens sommigen: Je komt in de kerk om in de stilte naar orgelspel en Gods stem te luisteren en daarbij is dat gepraat over dagelijkse dingen hinderlijk. Voor mij is het weer de vraag of daarmee het wezen van de christe lijke gemeente niet wordt aange tast. (ADVERTENTIE) Met Dentofix zit het steviger Dentoflx vormt een zacht, beschermend, laagje en houdt het kunstgebit veel vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk' als met een natuurlijk gebit. Dentoflx ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Den toflx is hygiënisch en geeft geen onaangename smaak of hinderlijk gevoel. Prijs per strooibus slechts f. 2,83 bij apotheken en drogisterijen. ii i Een er. mee. van 10 i

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2