[raanuitvoer VS leer aan banden I, BNG leent weer tegen 11 procent Vakbondsstudie pleit voor sterk nivelleren inkomen Produktie Bruynzeel wordt verminderd -angst drijfveer voor maatregel 'Wat Friese munters sloegen' gesprek t Arabische ïlanden Ondertekening van bauxiet- overeenkomst in voorbereiding e kritiek EVO op Van Huiten Na de 200 van Mertens nu de 100 van Fokkema Suikerprijs in Londen op hoogtepunt VERENIGING EUD0KIA situatie melkhandel '/KWARTET WOENSDAG 9 OKTOBER 1974 een onzer redacteuren 5HINGTON De Amerikaanse regering overweegt de instelling van verplichte rapportering voor firma's die graan naar het buitenland willen leren. Na een spoedoverleg met graanexporteurs maakte minister van touw- Earl Butz bekend, dat een vrijwillig meldingssysteem van kracht It, dat verplicht wordt als de exporteurs niet meewerken. ECONOMIE EN FINANCIëN T13/DRL15 vDEN HAAG Bank voor Nederlandsche Gemeenten is van plan over te gaan tot de uitgifte van een 11 pet. 10-jarige obligatie lening 1974 per 1982-1984 tot de koers van 100 pet. itregelen zijn het vervolg op itselinge verbod door presi- ord van de uitvoer van 3.4 .ton graan naar de Sowjet- Het verzoek om melding van een graanverscheping oor hoeveelheden van ten- 50.000 ton. Butz verklaarde, tails van de maatregel nog uitgewerkt, maar dat be- exportovereenkomsten niet worden goedgekeurd tenzij oren overleg is gepleegd met tte Huis en het ministerie itenlandse zaken, ankwestie is ineens een be- zaak geworden nadat de •Unie vorige week 2,4 mii- tarwe en 1 miljoen ton waarde van 500 miljoen bestelde bij twee exportfir- lontinental Grain in New n Cook Industries in Mem oewei er tussen de VS en de een overeenkomst bestaat, rziet in graanleveringen aan jet-Unie, was de regering in gton door de omvangrijke volledig verrast. anoogst in de VS valt dit gen. Overstromingen in het r. langdurige droogte in de ;n abnormaal vroeg ingeval- :htvorst hebben de oogst in [idden-Westen, de graan- van de VS. ernstige' schade Een graantekort dreigt. Heen' met gevolgen voor ■ijzen, maar ook voor die «voer. wat weer het vlees ïurder zou kunnen maken. de grote bezorgdheid, die ut Ford toont voor de ern- ïflatie in zijn land, is duur brood het laatste wat hij bruiken. ook al met het oog Congresverkiezingen van be- ember. Angst voor hoge prijzen was dus de belangrijkste drijfveer voor Ford om de graanuitvoer tegen te hou den. Men herinnert zich in Wash ington maar al te goed hoe de Russen in 1972 in het geheim voor een bedrag van een miljard dollar graan in de VS kochten, voor de Amerikanen in de gaten kregen wat er eigenlijk aan de hand was. Er was toen sprake van een mis oogst in de Sowjet-Unie. Ook toen had de grote export een prijsverho gend effect in de VS en stimuleer de daarmee de inflatie. De rigoréuze stap van president Ford is niet de eerste poging van Amerika een rem te zetten op de graanexport. Toen het in de afgelo pen maanden al duidelijk werd. dat de oogst zou tegenvallen, probeerde Washington met de voornaamste handelspartners tot een akkoord te komen over een 'algemeen peil' van aankopen. De omvang van de ex port zou zodanig moeten zijn, dat de binnenlandse graanprijzen in de VS stabiel zouden kunnen blijven. De EG en Japan toonden zich be reid zich. te houden aan het 'alge mene peil", wat in feite neerkomt op een vrijwillige beperking, maar de Russen wilden zo'n vrijwillige overeenkomst niet aangaan. Kissinger Minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft de Russische graanaanko'op een 'misverstand tussen twee bureaucratieën" ge noemd. 'Het is zeer goed mogelijk, dat we de Sowjet-Unie hebben mis leid over onze mogelijkheden van graanuitvoer', aldus Kissinger. Aan de andere kant zouden naar zijn mening de Russen zich hebbèn ver gist, toen zij dachten de overeenge komen hoeveelheid graan in een keer te kunnen bestellen. Witte Huis-perschef Nessen sloot zich la ter bij de laatsté opmerking aan toen hij zei. dat het probleem niet zozeer in de hoeveelheid zit alswel in het tijdstip waarop de transactie tot stand kwam, nl. kort voor het verschijnen van het oogstrapport van het Amerikaanse ministerie van landbouw op 10 oktober. De Russen krijgen hun graan waar schijnlijk toch wel, aldus Nessen. In de affaire heeft ook een rol gespeeld, dat de Amerikaanse rege ring kennelijk volledig door de Russische order verrast was. Kis singer bracht die verrassing tijdens zijn persconferentie ter sprake en minister Butz verklaarde, dat de regering, van niets geweten had. Met die opmerking wekte hij wre vel bij de twee exportfirma's, die zeiden Washington voortdurend op de hoogte gehouden te hebben. Reactie Moskou Volgens perschef Nessen beschouwt Washington de Sowjet-Unie nog steeds als een gewaardeerde afne mer van Amerikaanse landbouw- produkten. Toch is het exportver bod in het Kremlin niet in goede aarde gevallen, zo vermoeden waar nemers in Moskou. Officieel heeft de Sowjet-regering geen enkele mededeling gedaan en een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde, dat over èen graanaankoop niets be kend was. Öie verklaring is echter niet verrassend, want vaninvoer van strategische goederen en voe dingsmiddelen wordt ih de Sowjet- pers nooit met één woord gewag gemaakt, in" feite is de invoer ook geen dringende noodzaak. De Sow jet-Unie had vorig jaar een record graanoogst van 222.5 miljoen ton Graanoogst in Zuid-Dakota en ook dit jaar zal de opbrengst waarschijnlijk goed zijn. Het niet doorgaan van de Amerikaanse uit voer zal na$r verwacht dan ook maar op eilkele kleinere econo mische kwesties van invloed zijn. Een andere zaak is. dat Fords be sluit van het afgelopen weekeinde door de Russen beschouwd zou kunnen worden als een aanwijzing, dat de Amerikaanse president zijn standpunt verhard heeft in kwes ties, die de ontspanning raken. Ford is in Moskou al bekritiseerd voor het feit. dat hij bezwaar heeft gemaakt tegen Russische marineba ses in de Indische Oceaan terwijl ook Fords verdediging van de CIA- activiteiten in Chili niet goed is gevallen. Vorige week bracht het persbureau Tass Ford in verband met de Ame rikaanse wet op de buitenlandse hulpverlening. Volgens Tass werd die door regeringskringe nin Was hington gebruikt om zich met de binnenlandse', aangelegenheden van andere landen t<e bemoeien. Door het aannemen van de wet zou de voortdurende hulp aan Saigon. Se oel. Chili en 'andere anti-democra tische regimes' nu in de wetgeving zijn terechtgekomen. Dergelijke taal was in de afgelopen twee jaar vrijwel verdwenen uit de Sowjet- pers, dit als gebaar van goede wil aan het adres van pi-esident Nixon. Wel schijnen de Russen nog steeds te hopen, dat Ford en Kissinger het Congres kunnen overhalen een handels-akkoord met de meest-be- gunstigingsclausüle goed te keuren. De moeizame emigratie van Russi sche joden is daarvoor zoals be kend nog steeds, een struikel blok De bank zal het bedrag van de lening vaststellen na sluiting van de inschrijving evenwel tot geen hoger bedrag dan 250 min. De lening zal worden afgelost in drie nagenoeg gelijke jaarlijkse termij nen. waarvan de eerste vervalt op 15 november 1982. Vervroegde af lossing is gedurende de gehele looptijd niet toegestaan. De inschrijvingsdatum is 18 oktober en de stortingsdatum 18 november, met bijbetaling van drie dagen rente. Officiële notering op de Am sterdamse effectenbeurs zal worden aangevraagd. De laatste maal, dat de BNG een beroep deed op de openbare kapi taalmarkt, was in Juli Jl. Ook toen ging het om een 11 pet lening tegen de koers van 100. De looptijd was destijds evenwel 7 jaar. Het bedrag van deze lening werd uit eindelijk vastgesteld op 500 mil joen. Desondanks moest een belang rijke reductie bij de toewijzing worden toegepast. Geen plaats voor 150 tot 200 man ZAANDAM Bruynzeel gaat zijn produktie aanpassen bij de sterke teruggang van de Westeuropese bouwnijverheid. Dit zal tot gevolg hebben een personeelsvermindering in een tijdsbestek van één jaar van 150 tot 200 werknemers. LEEUWARDEN Omtrent het in de loop der eeeuwen in Friesland gemunte geld was tot dusverre wei nig bekend. Hoewel de geschiedenis van het muntwezen in Friesland al in de Romeinse tijd begint, was van in Friesland geslagen munten pas sprake in de 7de eeuw. Aaii.de Friesland Bank komt de eer toe «en bijdrage te hebben geleverd tot- vergroting van de kennis om trent de geschiedenis van het Frie se geld. Orjder de titel "Wat Friese munters sloegen' korte geschiedenis van. het Friese muntwezen, heeft de Friese historische publicist S. J. van der Molen een boek geschreven oyer het in Friesland gemunte geld Daarbij wordt .geen aandacht ge schonken aan munten, die buiten Friesland werden geslagen, doch die wél in dit gewest in omloop waren. Het boek is door de Fries- land Bank uitgegeven ter gelegen- niéuwe heid van de opening van haar den Met de vakbonden is overeenstem ming bereikt over een afvloeiings regeling voor die personeelsleden, voor wie een ontslagvergunning zal worden aangevraagd. Met de aan passing daarmee gepaard gaande zullen op allerlei terreinen bezuini gingsmaatregelen worden genomen om onvermijdelijke kostenstijgingen zo goed mogelijk te compenseren. Uitgangspunt daarbij zal zijn dat het potentieel van het bedrijf zowel technisch als administratief en commercieel onaangetast zal blij ven. In de produktieafdelingen zal de noodzakelijke aanpassing van de personeelsbezetting zich overwegens kunnen voltrekken via het natuur lijk verloop, jnder meer door het De zeldzame Friese scheepjes- schelling uit 1711. hoofdkantoor in Leeuwar- IEL Europees commissaris Simonet (energiezaken) en [llega Claude Cheysson (ont- ngssamen werking) hebben Lssel een onderhoud gehad e secretaris-generaal van de She olieproducerende landen 3). Ali Achmed Ataki. Het ging voornamelijk over de fe/erking tussen Europa en de bij de olievoorziening, i vergadert het zogeheteh comité van de EEG. Het ge- van beide commissarissen Achmed Ataki werd daarom opese kringen in Brussel van belang geacht. In het ener- ité zal de Euro-Arabische sa- rking op oliegebied namelijk ake komen. 5EG-energiecomité zal ook over de wens van Simonet istingverhoging, die de olie- erende landen laatst door voor de grote oliemaat- lijen niet door te berekenen consument. Verder komt in leling de vraag of de Europe- .missie als waarnemer aan- zijn bij de besprekingen nieuwe energie-agentschap OESO (Organisatie voor Samenwerking en j-1 keling). Tot oprichting van euwe agentschap werd on- lesloten door 12 olieverbrui- ïanden (de EG. minus Frank- Verenigde Staten. Canada, en Noorwegen). :jï DEN HAAG In Den Haag wordt de ondertekening (en de daarop volgende bekrachtiging) voorbereid van de overeenkomst van Conakry, waarbij een Internationale Bauxiet Associatie (IBA) zal worden opge richt. Deze overeenkomst is in het bijzonder van belang voor Surina me, als één der grote producenten van bauxiet, de grondstof voor alu minium. De kwestie van de IBA is onlangs door de gevolmachtigd minister van Suriname in het koninkrijkskabinet (het Nederlands kabinet plus de gevolmachtige ministers van Suri name en de Antillen) aanhangig gemaakt. Naar in Den Haag veer- luidt hebben tot nu toe slechts drie van de zeven landen, die het initia tief tot de conferentie van Conakry hadden genomen, de overeenkomst getekend. (Guinee, Jamaica en Guyana) Nog geen hunner heeft haar bekrachtigd. Berichten, als zouden op de minis tersconferentie van de IBA, die op 4 november in de hoofdstad van Guyana, Georgetown moeilijkheden kunnen ontstaan omdat Suriname het akkoord nog niet heeft be krachtigd hebben dan ook enige verwondering gewekt. In Conakry werd overeengekomen dat de IBA eerst oficleel van oe grond kan komen, wanneer de overeenkomst door alle zeven landen is bekrach tigd. Voorstel: Maximumsalaris van netto een ton Van onze soc-economische redactie UTRECHT Verhoging van de laagste inkomens, uitoefenen van druk op de top van de inko menspiramide en het overhevelen van inkomen v an rijk naar arm. HAAG 'Het hanteren van ederenvervoer als instrument perking van de economische fundamenteel onjuist.' Dat de Eigen Verladers en Ver- Organisatie (EVO) na met de achterban geant- op de discussienota-Van over het beroepsgoederen- r op de weg. irvoer is niet als oorzaak van nische groei aan te merken 51e EVO. De transportgebrul- lebben ernstige bezwaren te le soms luchthartige wijze, p de heer Van Huiten actuele chappelijke problemen ln re lt tot het goederenvervoer be ll t. Zo beziet de staatssecreta- zijn nota de infrasructuur uitsluitend in relatie tot het vervoer, terwijl de wegen lok en vooral door de particu liere personenauto's worden ge bruikt. De EVO laakt een dergelijke 'eenzijdige benadering'. Ook gaat de EVO in op de opmer kingen van Van Huiten over de rijtijden van de chauffeurs. De EVO bepleit een naleefbare en zinvolle wettelijke regeling, die uitgaat van een maximum voor de onafgebro ken rijtijd en een minimum voor de dagelijkse rusttijd, waarbij ech ter een verdergaande tijdsbegren- zing als plafond wordt toegepast over een periode van tenminste twee weken. Een chauffeur, die binnen die twee weken het wette lijk tijdenplafond heeft bereikt, ls dan voor de resterende periode van die twee weken vrij van dienst. Naast het uitsluiten van het risico van oververmoeidheid wordt hier door voldoende ruimte geboden voor een verantwoorde vervoer- planning. Deze drie maatregelen worden be pleit in het gisteren gepubliceerde rapport over de inkomenspolitiek. 'Gelijk en meer gelijk' van de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Vakcentrales. In dit rapport, da', pleit voor een bewuste vermin dering van de inkomensverschillen, worden voornamelijk 'inkomenspo litieke instrumenten' aangedragen. Uitgangspunt daarbij is de bestaan de scheve inkomensverdeling: de tien procent rijkste gezinnen in Nederland beschikten bijvoorbeeld in '62 over een bruto-inkomen. dat ongeveer twintig keer zo hoog was als dat van de tien procent armste gezinnen. Over de noodzaak de laagste inko mens op te trekken wordt in het rapport opgemerkt dat een laag in komen vaak. gepaard gaat met te weinig ruimte voor ontplooiing van de kinderen en met slechte resulta ten op school. Samen met de inko- mensnoodzaak van het gezin heeft dit weer tot gevolg dat aan het eind van de leerplicht werk wordt gezocht, meestal leidend tot een laagbetaalde toekomst. Om dit eni germate te doorbreken word in het rapport voorgesteld om onder ande re de kinderbijslag anders te verde len Voor gezinnen met lage inko mens dienen de uitkeringen hoog te zijn, bij toenemend inkomen moeten ze lager worden om bij inkomens boven de 45.000 gulden verslag van hun bijverdiensten moeten doen. In ondernemingen moeten volgens de. stichting loon- tabellen komen voor het gehele personeel. geheel te verdwijnen. Dit bedrag wordt ook voorgesteld als nieuwe premiegrens voor volksverzekerin gen zoals AOW en AWW.- Verschil len op dit vlak tussen zelfstandigen en werknemers moeten worden weggewerkt. Een tweede methode tot herverdeling kan in de sociale verzekering worden aangebracht door bij de premieheffing rekening te houden met een premievrije voet, zoals die ook bij de loon- en inkomstenbelasting bestaat. Het uitoefenen van druk op de top van de inkomenspiramide noemt de wetenschappelijke stichting een voor deze maatschappij ongebruike lijke handeling. Voorzichtig wordt daarom voorgesteld het belasting plichtig inkomen te beperken tot 200.000 gulden. Na belastingbetaling houden de betrokkenen daarvan ongeveer de helft over. Verdient iemand meer dan twee ton, dan moet daarover op bijzondere wijze worden beschikt;: de helft moet aan een charitatief doel worden afge staan. de andere helft moet worden belegd in eeuwigdurende, niet de- blokkeerbare staatsleningen. Voor degenen die nu reeds meer dan twee ton inkomen verwerven, wordt de grens gelegd op het reeds be reikte inkomen. Deze regeling laat dus vermogensvorming toe. doch beperkt het consumptief verbruik. Uitgaande van het gegeven dat de PrOflll JTPPfl vermogenverdeling nog ongelijker 1 1 "UUIMOUliajJ. geen voorstellen die moeten verantwoording voor UTRECHT Wat 'de twee honderd van Mertens' beteke nen in de wereld van grote bedrijven en overheid, moeten 'de honderd van Fokkema' worden voor het midden- en kleinbedrijf. Dit valt te con cluderen uit een plan van de heer L. Fokkema, directeur van de Nederlandse Export Combinatie in Soest, om te ko men tot een commissarissen- bank voor het middeni.. en kleinbedrijf. De heer Fokkema heeft de be drijven met 50 tot 300 werk nemers opgedeeld in een tien tal disciplines 'van technische bedrijven tot de verkoop- -sector', en voor elk specialisme heeft hij vijf tot tien gegadig den die in aanmerking kunnen komen als commissaris bij een bedrijf in die sector. De filosofie achter zijn plan beschrijft de heer Fokkema als volgt: 'Het gemiddelde bedrijf heeft na de oorlog geleerd te investeren in ruimte en ma chines, maar dat kan niet altijd doorgaan, en daarom moet men nu investeren in intellect, in kennis, kunde en vaardigheid". De heer Fokkema wil met deze commissarissenbank 'nu eens iets anders dan het bekende rijtje van de bekende commis sarissen: hij wil knappe men sen die hun licht onder de korenmaat steken maar toch bereid en ln scaat zijn hun bijdrage te leveren aan het bedrijfsleven op een juiste post brengen'. •In het rapport wordt vervolgens geconstateerd dat door de gemeen schap betaalde studies aan univer siteiten en in het hoger beroepson derwijs dikwijls leiden tot hoge in komens. Voorgesteld wordt een stu diebelasting van bijvoorbeeld tien procent over het inkomen van af gestudeerden voorzover hun inko men uitgaat boven de premiegrens van de werknemersverzekeringen (thans 36.500 gulden per jaar). Ten slotte wordt op het gebied 'van de gezondheidszorg gevraagd om een algemene volksverzekering tegen ziektekosten (langs de lijnen van het huidige ziekenfonds). Ook daar zou de premiegrens op 45.000 gul- den kunnen worden vastgesteld. Al- >iru> \/Ani/ Arr\ni IIXT le werkers in de gezondheidszorg l\| l- \M YllrtA lirUKlJK I werken in dienstverband, waarbij i \SË\*\ l V-» I i onevenredig hoge artsen-lrikbmens moeten worden Ingetoomd- Dit ber new' york 7 10 8 10 leid kan volgens de stichting wor- acf industries 36% 36 den gesteund door het tamelijk JlfSa ctiemlcl 2,4 25 overvloedige aanbod van afgestu- Aium. co of Am 37', 33% deerden, dat in de komende jaren Ameriean Brands 30_% 304 niet verlengen van een aantal con tracten met buitenlandse werkne mers. In de Indirecte sfeer zal in Neder land. verdeeld over diverse vesti gingsplaatsen, door opheffing van functies die deels verband houdt met in fasen door te voeren reorga nisatiemaatregelen, een personeels vermindering van 150 tot 200 per sonen doorgevoerd moeten worden. Een en ander in een periode van één jaar. LONDEN Berichten over tegen vallende suikerbietenoogsten in West-Europa hebben de suikerprijs op de Londense goederentermijn- markt dinsdag tot eenongekend hoogtepunt opgestuwd. Genoteerd werd op een gegeven moment 380 pond per ton. hetgeen 15 pond meer was dan maandag bij het slot. De tot dusverre hoogste stand was 374. welk peil vorige maand werd bereikt. Tot de prijsstijging droeg ook hij het bekend worden van een aankcop door Iran van een hoe veelheid van ca. 40.000 ton ruwe suiker van een onbekende leveran cier tegen een prijs van 390 pond per ton. Ook Engeland zal dit jaar geen beste suikerooest hebben. Normaal wordt omstreeks 900.000 ton biet suiker geproduceerd, doch zoals het er nu naar uitziet zal het ditmaal niet mper dan 650.000 ton zijn. DOW JONES INDEX Induct. Spn'»n Ut III. Udl. Mods 4 okt. 584 56 127.71 61 54 64.13 875.4 7 okt. 607.56 133.90 62.92 64.13 871.4 8 okt. 602.63 135 06 63.20 64.14 857.4 Annd. <»hl. Tot. 11. I- 4 okt. 15 910 17.950 1774 673 670 7 okt 15.000 17.080 1806 1282 234 8 okt. 15 460 20 120 1789 856 551 Koersen in Montreal Bovls Husky Nat. Gas Mass Ferguson Nat. Resources Shell Canada 7/10 1.04 13 8/10 1.04 13% is te verwachten. inzake 5 obligatielening 1960 Exemplaren van de jaarverslagen over 1972 en 1973 van de Vereniging Eudokia. alsmede van het rapport van de Trustee over 1972 en 1973 zijn. in beperkte mate. gratis verkrijgbaar bij de Algemene Bank N.V., kantoor Vijzelstraat 32 te Amsterdam en de Nederlandsche Midden- standsbank X.V., kantoor Schiekade 73 te Rot terdam. Macintosh verwacht lager jaarresultaat STEIN De geconsolideerde omzet van Macintosh Confectie is in het eerste halfjaar van 1974 met ruim 4 pet gestegen tén opzichte van de overeenkomstige periode van 1973. De nettowinst over dat eerste half jaar was evenwel, ln het bijzonder tengevolge van een verdere terug gang van de in Nederland behaalde resultaten, lager dan die over de zelfde periode in 1973. Hoewel de winst over het tweede halfjaar ho ger zal zijn dan die over de eerste zes maanden, houdt Macintosh re kening met een lagere jaarwinst. EFKÉCTENKÓERSEN AVONDVKRKEER AMSTERDAM In het telefonisch avond- verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes de of ficiële slotkoers van gisteren). AKZO 45.00 go-45.20 (45.60). HooROvens f60.50). Kon. Olie 62.70-63.50 (64.00). Philips 23.30 gb-23.50 (23.80) Unilever 71.90 gb-72.30 (72.80). KLM (42.00). NED. FONDSEN IN NEW YORK NEW YORK Kon. Olie noteerde giste ren $23%-% (231,-24Philips $23%-% (8%-%). Unilever $27-27% (26%-27) en KLM 15%-% 15-15 Opgave Korn- blower en Weeks. de stichting leiden tot aanzienlijke werknemers besparingen. Aanbevolen wordt: in voering van een aanvullende pensi oenverzekering. invoering van spaarloon, verhoging van successie rechten voorzover aan één persoon bedragen toevallen van meer dan 100.000 gulden. Zou iemand al een miljoen gulden bezitten dah moe- _ten de successierechten worden verdubbeld. Op belastinggebied wordt een spe culatiewinstbelasting voorgesteld en verder een progressieve woonruim te- en energiebelasting. Per gezins lid zou een zeker woonoppervlak, respectievelijk energieverbruik van belasting moeten worden vrijge steld, maar daarna zou er een pro gressieve belasting moeten volgen. Op die m&nier zou het leven duur der worden gemaakt voor hen die in zekere opzichten op grote voet leven. Een ander doel is de Inko mensopenbaarheid. De belasting dienst zou desgevraagd tegen een vergoeding aan iedereen informatie moeten verschaffen over het belas- tingphehtig inkomen van anderen. Voor het zover is zou de overheid functies, die binnen haar beleid liggen en die meer dan een ton opleveren, jaarlijks bekend moeten maken. Bovendien zouden functio narissen in publieke dienst (hoog leraren. bestuurders etc.) jaarlijks American Can. Am Cvanamld 18% 18', Am Electr Power 16% 16% Am Metal Climax 36% 37% Am Motors 5 4% Am Smelt Fel 17% 16". Am Tel &-Tel 41% 42% Ampex 2% 3% Anaconda 15% 15% Arm co Steel 19% 19;% Atlant. Richfield 22% lis 35% 35% Bendlx Bethl Steel Boeing Burlington Ind. DEN HAAG Het Produktschap voor zuivel wijst de verantwoorde- ceHnete lijkheid van de hand voor de situa- ChaseManhatur tie die in de consumptiemelkhandel chrvi!erSysteem dreigt te ontstaan. De schuld van cittys service het niet gelijktijdig invoeren van Colgate Paimoiiv. 18% een prijsverhoging van 3 cent per 21? ai 5 liter (door de fabrieken) en een cons Edison 6% e% verhoging van de minimumprijs Cont. can 22 22% voor verpakte melk (voor de detail- cSrtisfwright 7% 7% handel) ligt naar de opvatting van curtiss Wright a het produktschap bij de ministers Dart ind. 12 12 van landbouw en visserij en vaan 115 «5 economische zaken. du Pont <ed 93 97% Het Produktschap is van mening Eastman Kodak 63% 63% dat de afstand tussen de minimum- Exxon 69 60 2 prijs en de prijs van de detailhan- First Nat city 22 21% del moet worden verkleind. Vooral de levensmiddelenbedrijven stelden A„egheny Pow s 13% U"- de prijs van de melk te laag. waar- door de melkdetallhandel werd be dreigd. Er is daarom een minimum prijs vastgested Ball QhIO Deze minimumprijs - zo verwachtte Bavuk Cigars het Produktschap - zou begin okto- Ce 1IH ber met zes cent mogen worden chadoourn com verhoogd, maar de overheid gaf Chase select fd 23 57 hiervoor geen toestemming. De fa- c2m[S«>a Gas brieken kregen evenwel vergunning Cont Telephone de prijs waartegen zij melk afleve ren. met drie cent per liter te Fluor Corp verhogen. Hierdoor is onrust bij de melkdetailhandel ontstaan. 17% 17% Oen Electric Gen Fonds Gen Motors 17% 18 35% 35% 11% 11% 20% 20% 113% 110% 24 23% Akzona Am. Sandard Amsted Ind. 14 14% 34 33% 18% 18% 25 2-1% 12 11% Gen Clgar Gen Tel Getty Oil Gllette Glmbel Brothers 17% 16 Goodyear I an P 19% au Gulf OU 16% 17% Illinois Central Ind 12% 12% Instlco 5% 6 Int Busln Mach 164% 162 Intern Harvester 20% 20% Int Nick of Can 22% 22% Int Paper 37% 37% Int Tel Tel 15% 15% Llng Lemco Voug Litton Ind Lockheed Alrcral Nabisco 24% 24% Nat Cash- Reglst 20", 19% Nat Distillers 13 13 Nat Gvpsum 10% 10% Nat Steel 32 32% Net Lead Ind 12% 12% Int Bank for Rei98%b)8%b Int Flav Frag 23% 23% Int Paper ($4) - Olln 15% 15% Puo Gas and El 17% 17% Penn Central 1% 1% PepsIco 31% 31% Phelps Dodge 29% 30% Philip Morris 37% 38% Philips Petr. 35% 35% Procter 8i Gambl 70% 69% RCA 11% 11% Republic Steel 21% 21% Reynolds Ind. 38% 13% Royal Dutch Petr 24 23% Santa Fé Ind. 23% 24 Sears Roebuck 36% 45% Shell Oil 34% 34% Southern Co 10% 10% Southern Pacific 26% 26% Southern Rallw 34% 35% Sperry Rand 24% 24% Stand Oil Callf. 23 23 Stand OU Indlant 75% 77 Studebak. Worth 20% 20% Sun OU Texas Gulf Texas lnst. Transamerlca Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraft United Brands US Steel West Union Tel. Westlnghouse EI. Woolworth 36% 37% 9% ic io 10% 10% Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Madison Fund Nat. Can. NY Centr. a North West r 15 15% 15% 15% 16 16% N Am Philips Co 14 14% Occidental petr. 8% 8% Reliance Croup 7% 7% Standard Brands 41% 41% Union Electr. 10% 10% United Electr 5% 5% UglCorp. 11% 11% Western Bancorp 14 14%

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15