Veel woonwagencentra barsten uit hun voegen Gemeenten zouden inrichten van kleine centra tegenwerken 'Aparte wet vorm van discriminatie' Familieberichten eno 1ds Jc TROUW/KWARTET WOENSDAG 9 OKTOBER 1974 Van een onzer verslaggevers LEIDEN In de 35 regionale woonwagencentra, die ons land telt, heerst een noodsituatie. Alle centra barsten uit hun voegen. Vaak staan er in de centra dertig wagens meer dan het aantal waarop ze zijn berekend. Voor veel jonggehuwde woonwagenbewoners betekent dat een uitzicht loze situatie. In het Leidse woonwagencentrum betekent het. dat ze verstoken zijn van de noodzakelijke voorzieningen zoals een toilet, omdat ze op plaat sen moeten gaan staan in het kamp, die niet voor de wagens zijn bestemd. Zoals op de openbare weg, die door het kamp heenloopt. In Leiden staan op dit moment al zes gezinnen op de wachtlijst en dat worden er binnen korte tijd zo'n dertien. En dat terwijl er al drie wagens meer op het kamp staan dan is voorgeschreven. Het kamp telt ongeveer zestig wagens. Dit vertellen ons Hans van Helle- mondt en Kobi Vliegenthart, bei den welzijnswerkers op het kamp. Ze vervolgen: 'De wet op de regio nale centra van 1968 hield geen rekening met de normale aanwas bij de bewoners, men ging er teveel van uit, dat er wel veel woonwa genbewoners zouden integreren in de burgermaatschappij. Maar die burgermaatschappij accepteert hen niet als woonwagenbewoners. Ze houden het er dan ook niet lang uit. Bovendien werd de integratie juist tegengegaan door het opleggen van hogerhand van een beperkt aantal regionale centra. Tegen hun wil werden veel mehsen uit kleinere kampen, die dichter bij de burger maatschappij staan, gesleept naar de grote centra. Ze voelen zich gedeporteerd. De hele wet is tot stand gekomen zonder enige in spraak van woonwagenbewoners zelf. Van hen wordt integratie verwacht maar de overheid zelf plaatste ze in grote geïsoleerde kam pen'. staanplaatsen. Dit tekort bedroeg 859 staanplaatsen in mei 1974, wat nog een voorzichtige raming is. Het tekort neemt jaarlijks met onge veer 59 toe. De regering is, blijkens wat minister Van Doorn zegt, wel bereid, de Woonwagenwet van 1968 zo te wijzigen, dat het ruimtegebrek opgevangen kan worden door het creëren van kleine kampen, maar de gemeenten in de regio. Achter van deze oplossing onmogelijk. Hans van Hellemondt: 'Je stuit op de autonomie van de gemeente. Deze beroepen zich op de wet van 1968, die nog niet in uitbreiding met kleine kampen voorziet. De rondom Leiden liggende gemeenten weigeren consequent alle verzoeken van woonwagenbewoners om nieu we staanplaatsen. Ze kunnen als het ware hun vooroordelen wette lijk uitleven'. En dan haalt Hans een voorbeeld aan van een gezin, waarvoor ze al anderhalve maand in touw zijn geweest om het aan een staanplaats te helpen. Allereerst werd contact opgenomen met de gemeente Leiden. Die ver klaarde echter, dat zij al een cen trum op haar grondgebied heeft. Wethouder Oosterman was niet van plan om artikel 10 van de woonwa genwet toe te passen (tijdelijke of blijvende ontheffing van een staanverbod). Hij wilde geen ge meentelijk terreintje ter beschik king stellen omdat hij bang was, dat er dan een precedent zou wor den geschapen en bovendien an dere woonwagenbewoners hierdoor zouden worden aangetrokken. Hij verwees ons naar de omliggen de gemeenten in de regio. Achte- eenvolgens werden benaderd: Leidschendam, Voorschoten, Lei derdorp, Valkenburg, Voorhout, Oegstgeest en Noordwijkerhout. Van veel gemeenten volgde afwij zing. Men wil als het ware van 'het probleem woonwagenbewoners' af. Hierbij wordt echter vergeten dat het om een samenlevingsprobleem gaat, dat door de maatschappij is gecreeërd. En ook, dat de Leidse woonwagenbewoners oorspronkelijk uit de hele regio afkomstig zijn. Een veel gehoord antwoord was: 'Laat ze maar naar het Noorden gaan', een antwoord dat volgens de welzijnswerkers sterk naar deporta tie riekt. Hierna werd Leiden weer benaderd. De gemeente zei: 'Zoek maar naar particuliere terreintjes en dan doen wij wel een oogje dicht'. Hans: 'Met andere woorden: het falend overheidsbeleid moet maar opgevangen worden door particulieren. Een bijzonder triest antwoord als men bedenkt, dat Lei den een zogenaamd Progressief col lege heeft. De PvdA heeft zelfs in haar programma staan, dat er bin nen de regio Leiden kleine centra moeten kunnen blijven staan. Maar Leiden weigert standplaatsen bui ten het centrale woonwagenkamp zelfs als het om tijdelijke plaatsen gaat. Wel mag er naar een particu lier terreintje worden gezocht maar dan ben je als bewoner geheel rechteloos. Zo'n terreintje vonden we in Voorhout maar B. en W. daar wilden geen medewerking verlenen en geen ontheffing geven van het staanverbod. Andere gemeenten hebben totnogtoe niet gereageerd op ons verzoek om het ontheffings artikel soepel toe te passen'. De welzijnswerkers van het woon wagencentrum hebben nu hun hoop gevestigd op provinciale staten. Die kunnen gemeenten verplichten kleine kampjes in te richten. Men is daar echter bang voor aantasting van de gemeentelijke autonomie en komt bovendien met bezwaren op het gebied van de ruimtelijke orde ning. Wet terugdraaien Welke oplossing zien zij nu zelf voor de problemen? Hans en Kobi: 'In de eerste plaats een meer ver antwoord beleid van de gemeenten. Verder zo snel mogelijk een wets wijziging, die het creëren van kleine kampjes mogelijk maakt (minister Van Doorn heeft die wijziging al aangekondigd maar de uitvoering laat op zich wachten). De oude wet van 1968 moet terug gedraaid worden. Zij is geheel zon der inspraak van de betrokkenen tot stand gekomen. Samen met de woonwagenbewoners moeten nieu we richtlijnen worden opgesteld'. Als meest ideale oplossing zien Hans en Kobi echter: Inpassing van de woonwagenwet binnen de huidige wetgeving, die voor iede reen geldt. Een aparte woonwagen wet vinden zij op zichzelf al een vorm van discriminatie. Broodnijd Een ander nadeel van opeenhoping van bewoners op regionale centra is, dat de concurrentie onderling te groot wordt: veel bewoners oefenen immers hetzelfde beroep uit, zoals het slopersberoep. Broodnijd komt dan ook maar al te vaak voor in de grote centra. Nog een bezwaar van de grote centra is, dat bepaalde families, die vroeger in afzonder lijke kampen verbleven, nu alle maal bij elkaar wonen, waardoor men elkaar niet meer kan ontwij ken. Dit kan aanleiding geven tot spanningen. Er zijn geen trekmoge- lijkheden meer, men is gedwongen op het kamp, waar men staat, te blijven; andere kampen mogen geen nieuwelingen toelaten. Het meest nijpende probleem is op dit moment echter het gebrek aan Heden ontsliep in volle \rede mijn lieve Man, onze dierbare Vader, Opa. Broer. Zwager, Oom en voor velen een Vriend Cornells Johannes Sala op de leeftijd van bijna 65 jaar. Scheveningen: J. Sala-Sluyter Oudewater: A. J. de Graaf-Sala C. do Graaf Scheveningen: F. 1Taal-Sala J. Taal Breda: J. Kunenborg-Sala J. Kunenborg Boskoop: K. E. Boon-Sala K.W Boon 's-Gravenhage: A. Sala M. Sala-Sterk Tokyo E. Muller-Sala P. Muller Rotterdam: J. Sala C C Sala-van der Zwan 's-Gravenhage: C. J Sala A. E Sala-Taylor Parkins Kleinkinderen en verdere familie Scheveningen, 8 oktober 1974. Pansierstraat 35. De rouwdienst zal gehouden worden donder dag 10 oktober om 11.45 uur in de Bethelkerk, Jurriaan Kokstraat 175, Scheveningen, waar na de begrafenis zal plaatshebben om 1 uur op „Nieuw Eykenduynen'Kamperfoeliestraat 2a, 's-Gravenhage Heden overleed tot mijn diepe droefheid mijn Innig geliefde Zuster. Behuwd Zuster, onze Tante en Nicht Alberta Cornelia van den Berg In de leeftijd van 77 jaar. Gij hebt mijn weeklacht en geschrei veranderd in een blijde rei! Mijn rouwkleed hebt Gij weggedaan, uw vreugdekleed deedt Gij mij aan, dat ik zou zingen tot uw ere ln eeuwigheid, mijn God. mijn Here! Psalm 30 vers 5. Uit aller naam: M. van den Berg. Katwijk aan Zee, 6 oktober 1974 Correspondentieadres: M. van den Berg Hof van Belois 16. Schiedam. Mijn Zuster ligt opgebaard in de rouwkamer Nassaulaan 68. Schiedam. Gelegenheid tot be zoek aldaar woensdag en donderdagavond van 7 tot half 8. De rouwdienst wordt gehouden in de aula van de Alg. Begraafplaats te Schiedam op' vrijdag 11 oktober as. omstreeks 2.30 uur door de Weleerw. heer Ds J. N'lerop, waarna de begra fenis zal plaatshebben op de genoemde be graafplaats. Geen bezoek aan huis. Geen bloemen. Het college van kerkvoogden en notabelen van de Ned. Herv. Gemeente te Benthuizen geeft met diepe ontroering kennis van het plotseling overlijden van haar oud-secretaris de Heer P. T. van Gaaien op de leeftijd van 67 jaar. Wij gedenken in dankbaarheid hoe hij ruim 23 jaar op getrouwe en liefdevolle wijze als kerkvoogd de belangen van onze gemeente heeft gediend. Namens kerkvoogden en notabelen A. Zegwaard, pres. Kerkvoogd. W. van Waay, secretaris. Benthuizen. 7 oktober 1974. ALGEMENE KENNISGEVING Na een kortstondig ziekbed overleed onze Moe der, Schoonmoeder en Grootmoeder Maria Petronella van Slaalduine weduwe van Hendrik Huisman, in de gezegende leeftijd van 86 jaar. „Ik geloof in en een eeuwig leven." Dordrecht: Vlaardingen: 's-Gravenhage: Oostvoorne: H. Huisman J. Huisman-Valstar J. M. van Buuren-Huisman C. J. van Buuren Mr. D. Huisman C. Huisman-van Dalen T. Zevenhuizen-Huisman W. Zevenhuizen en kleinkinderen Maassluis, 7 oktober 1974. Richard Hollaan 105. Corr.-adres: Dubbelsteynlaan 111, Dordrecht. De overledene ligt opgebaard in de aula van bejaardencentrum „De Schutsluis", Richard Hollaan 105. Gelegenheid tot condoleren op donderdag 10 oktober van 19.30 tot 20.30 uur in bovengenoemde aula. De rouwdienst zal worden gehouden op vrijdag 11 oktober 1974 om 13.30 uur in de aula van bejaardencentrum „De Schutsluis", waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats te Maasland. Vannacht ging van ons heen onze lieve, on vergetelijke Opa Riko Henderikus Z waving Utrecht: Apple, Renske, Ad. Joke. Wim, Martien, Riko Bussum: Marry, Riko, Heieen. Sander Nieuw-Vennep: Apple, Christina, Edith, Riko Amsterdam: Riko. Wilma, Rinse-Jan 8 oktober 1974. Hij is verlost. Met grote droefheid geven wij kennis van het overlijden van onze Zwager en Oom Karei van Klaveren Uit aller naam: Familie van Iterson. Rijnsburg, 7 oktober 1974. Heden ging van ons heen, mijn lieve Man en onze zorgzame Vader Hendrik de Goede op de leeftijd van 59 Jaar. Warmond: C. B. de Goede- Hoonhoud Monica Egbert Anneke Warmond. 7 oktober 1974 Kloosterwei 308. De rouwdienst zal worden gehouden, donderdag 10 oktober a.s. in de Hervorm de Kerk te Warmond, aan vang 14 15 uur waarna de teraardebestelling zal plaats vinden: aankomst 15.00 uur. Gelegenheid tot condole ren woensdagavond a.s. van 19.30-20.30 uur ln de Her vormde kerk. In de zekerheid van de Wederopstanding ten Le ven is van ons weggeno men onze lieve Broer en Zwager Willem Engelbert Volk op de leeftijd van 86 Jaar. Bussum, 6 oktober 1974. Zwarteweg 15. Oosterbeek: A. G. Schreuder-Volk Oosterbeek: H. G. G. Volk Oosterbeek: G. C. A. Kromkamp- Volk Oosterbeek: A. Volk-Nijenhuls Soest: D. Schutte-Jekel Tlel: G. H. Volk N. Volk-de Best Na een lang en moedig gedragen lijden overleed op 6 oktober 1974 Aarnout Laurentius Borstlap op de leeftijd van 35 Jaar. God trooste ons bij dit smartelijk verlies. Uit aller naam: M. Borstlap. Appelstraat 56. 's-Gravenhage. De begrafenis zal plaats hebben op de Algemene Begraafplaats Noorddljk. gem Groningen, op don derdag 10 oktober des na middags 2 uur. Heden nam de Here tot Zich, onze lieve zorgzame Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Zus ter. Behuwdzuster en Tan te Fygje Kadé- Kelderman weduwe van Pieter Antonlus Kadé op de leeftijd van 78 Jaar Wagenlngen: L. A. Out-Kadé J. A. Out Voorschoten: A. A. Zweekhorst-Kadé G. A. Zweekhorst Los Angeles: Klein- en achterkleinkinderen en verdere familie Voorschoten, 7 oktober 1974. Leidseweg 92 E. De overledene ls opge baard ln het Rouwcen- trum Van der Luit, Haag- weg 31, Lelden. Aan het Rouwcentrum geen bezoek. De rouwdienst is bepaald op vrijdag 11 oktober a.s. om 12.30 uur in de aula van de begraafplaats „Ro- senburgh" te Voorschoten, waarna de begrafenis zal plaats vinden. DANKBETUIGING Mede namens de kinderen wil ik langs deze weg allen bedanken die hun medeleven toonden tijdens de ziek te en na het overlijden van mijn Man Dirk Hendrik Minnema in het bijzonder veel dank aan Doktoren en Verpleeg kundigen van de afdeling C8 van het Bergweg Zie kenhuis te Rotterdam, die mijn Man behandeld en verpleegd hebben. H. Mlnnema-Pinkster. Heden nam God uit ons midden weg, onze lie ve Zuster, Schoonzuster en Tante Ina Vat op de leeftijd van 52 jaar. Familie Vat. Rotterdam, 7 oktober 1974 Voorde 135. Corr.adres J. A. A. Vat, Leede 71, Rotterdam. Geen bezoek aan huis. De crematie zal plaatsvinden donderdag 10 oktober a.s. in het crematorium „Rotterdam", Maeterlinckweg 101, Rotterdam-Zuid om 9.15 uur. Vertrek van de Leede 71 om 9.00 uur. Na de crematie is er gelegenheid tot condole ren in de koffiekamer van het crematorium. 'k Was uitgeteerd, maar Hij zag op mij neder Psalm 116 Heden behaagde het de Heere, na een lai durig smartelijk gedragen lijden, tot Zich nemen Zijn moegestreden kind, mijn innig geliefde en teer beminde Man Johannes Groen op de leeftijd van 67 jaar. G. Groen- KuijlL, Katwijk aan Zee, 7 oktober 1974 Duinstraat 96. Rouwbezoek: des 's morgens van 11-12 en nam. van 3-5 en 7-9 uur. Geen bloemen. De rouwdienst zal gehouden worden vrijdag 11 okt. 1974, des nam. 1.45 uur in het Herfn\_ Kerkl. Centrum, Voorstraat 74, waarna de ter an aarde bestelling zal plaatsvinden omstreek in, 2.30 uur op de nieuwe begraafplaats .Duinfli rust" aan de Parklaan te Katwijk aan Zee. ngjERDAi t Coerve n en i Polgen Waag ampio met I mtuel ntern: an F om :ing. ptie noer nog lem.' ivelde he id l Jar er

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 12