ieladen stemming )ij overleg over entraal akkoord Kuinderbos over vijf jaar minder eentonig liToerisme tbcfiyhwïdeii^ex! tbcfi\hwïcJ^£i^eX! töcA\toxïtcle£i(f£Si! Eerste bootdienst Amsterdam-Spanje Van der Stoel vraagt Syrië losgeld terug Ongelichte bank blijkt ABN te zijn Leid«e meisjes mis«chien morgen voor rechtbank Krantendirecties geen bezwaar tegen 5-daagse werkweek Anti-hotel zonder luxe W/KWARTET WOENSDAG 9 OKTOBER 1974 BINNENLAND Kil Rkgevers en werknemers dieper verschanst dan ooit tevoren onze sociaal-economische redactie HAAG Dat werkgevers en werknemers elkaar na weliswaar keiharde onderhandelingen en lijkt meer dan ooit een onmogelijkheid te zijn geworden. Op één of andere manier is de rek i vt geraakt en schijnt elk van de twee partijen een concessie te beschouwen als de eerste stap ir angzaam maar zeker naar de ondergang voe rt. eze geladen stemming ontmoe- werkgevers en werknemers el- vandaag opnieuw om te over win over het centraal akkoord d dsvoorwaardenbeleid 1975. Dit rek zal voorlopig nog geen eind- njag opleveren. Uien van de par- de vakbeweging, heeft name- een belangrijke voorwaarde het welslagen van het akkoord 'ernkelijk gesteld van een uit- :en ik van regering en parlement, an staat er nu precies op het spel rat zijn de ingenomen stand en? Wensen van bonden schoten werkgevers in verkeerde keelgat H. van Boven, voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond vorige week kernachtig onder woorden: 'Het is geen hobby van de ondernemers om armslag te verlangen bij hun handelen. Het is geen hobby om een variërend inko menspatroon te bepleiten, dat ge zien de menselijke geaardheid reke ning houdt met verantwoordelijk heid, kennis en inzet. Het is geen hobby om verband te leggen tussen risico en winst Dat zijn ge woonweg onvermijdelijke verlan gens. Het alternatief is de dood van de vrije ondernemingsgewijze pro- duktie in ons land. Een van de bestaansgronden van ons verbond is de wil van onze leden om dat te voorkomen'. v: Somber De economische groei leverde tot voor enkele jaren een behoorlijke ruimte op in de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers. Die groei is nu kleiner geworden en bovendien is er een aantal proces sen op gang gekomen, zoals demo cratisering, meer zeggenschap en dat soort zaken, die moeilijk meer te stuiten zijn. Sterker nog: de afremming van de economische groei lijkt meer dan ooit noodzake lijk. Het milieu dreigt overbelast te raken en bovendien legt de geïn dustrialiseerde wereld een oneven- Prijstipper 11 Sjaalbloes, soepel ||l zacht als zijde pi ruisende polyester,' m ruim gerimpeld, royaal bloesend. 11 O.a. Zwart redig beslag op de schaarse hulp bronnen. De vakbeweging heeft tegen die achtergrond een aantal wensen op tafel gelegd die bij de werkgevers stuk voor stuk in het verkeerde keelgat zijn geschoten: Verdere inkomensnivellering De vakbeweging vindt dat naarmate de ruimte voor loonsverbetering klei ner wordt het. accent meer en meer gelegd moet worden op een verdere verkleining van de inkomensver schillen (nivellering). In de nota arbeidsvoorwaardenbeleid van de vakcentrales komt deze wens tot uitdrukking in de concrete eis, dat de loonsverhoging gedeeltelijk in centen en gedeeltelijk in procenten plaats zal moeten vinden. Boven dien zullen de laagste inkomens verder opgetrokken moeten worden dan de rest. Afroming van superwinsten De vakbeweging heeft haar looneisen tot nu toe altijd afgestemd op het gemiddelde bedrijfsresultaat. De laatste jaren zijn de verhoudingen in. het bedrijfsleven echter verder uit elkaar gegroeid. Er zijn bedrij ven die goede winsten maken en andere die in de grootste (financië le) moeilijkheden geraken. De vak beweging laat met andere woorden een stukje winst zitten in goed florerende bedrijven. Men wil dit voorkomen door deze superwinsten over te hevelen in een fonds. Het geld daarvan zou dan gebruikt kun nen worden om zwakke bedrijfstak ken te helpen en verder voor een verbetering van de pensioenvoor zieningen. Meer invloed op investeringen Het Centraal Planbureau heeft on langs uitgerekend dat er een ver band bestaat tussen de huidige ho ge loonkosten en het doen van arbeidsbesparende investeringen (diepte-investeringen). Met andere woorden: er zijn de laatste jaren als gevolg van de hoge loonkosten nogal wat arbeidsplaatsen verloren gegaan De vakbeweging vindt daarom dat de overheid en de werknemers meer invloed moeten krijgen op verreikende investe ringsbeslissingen. Diep ingrijpend Het is duidelijk dat de vakbeweging met de realisering van deze verlan gens nogal diep ingrijpt in het bestaande systeem. Hoe de werkge vers dit ervaren, bracht mr. P. M. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) heeft zijn Syrische collega Khaddam ver zocht eraan mee te werken dat Nederland de 300.000 dollar terug krijgt die de drie Japanse terroris ten na de gijzeling in Den Haag bij hun vertrek naar Syrië meekregen. Bij hun aankomst in Damascus hadden de Japanners het geld overhandigd aan de Nederlandse gezagvoerder van de Boeing. Pim Sierks die het geld op zijn beurt gaf aan de Franse ambassadeur ter plekke. Deze heeft het geld weer doorgegeven aan de Syrische auto riteiten. Tot nu toe heeft Nederland dit geld echter nog niet van Syrië teruggekregen. De minister van buitenlandse zaken Khaddam heeft minister Van der Stoel, bij, hun gesprek in New York, tijdens de algemene vergadering van de Verenigde Naties, toegezegd na zijn terugkomst in Syrië te zul len onderzoeken waarom het geld nog niet naar Nederland is overge maakt. Volgens buitenlandse zaken in Den Haag zijn de drie Japanse terroris ten nog steeds in handen van de Syrische autoriteiten. 'Zij lopen niet vrij rond', aldus de woordvoer der. die verder geen mededelingen kon doen over de plannen die de Syrische autoriteiten met de Ja panners hebben. Van een verslaggever UTRECHT De bankemployé A. J., die voor ruim zeveneneenhalve ton fraude gepleegd moet hebben, blijkt in dienst van de Algemene Bank Nederland geweest te zijn. Sedert begin augustus ls hij volgens de bank niet meer op zijn werk geweest Van het bedrag waarvoor zij bena deeld is heeft de bank een groot deel terug, doordat beslag gelegd is op dure spullen die J. gekocht had en die door de politie ln zijn wo ning werden gevonden. De man werkte aanvankelijk in Utrecht, la ter in Amsterdam en Rotterdam. Hij had een vrij gespecialiseerde functie bij het verrichten van beta lingen van en naar het buitenland. Het onderzoek loopt al geruime tijd: fraude werd ontdekt toen hij uit Utrecht overgeplaatst was. Hoe veel J. totaal verduisterd heeft is nog steeds niet bekend. DEN HAAG Het ministerie van buitenlandse zaken verwacht dat de twee Nederlandse studenten die vanaf 13 september in Israël In voorarrest zitten morgen voor een militaire rechtbank zullen moeten verschijnen. Een staflid van de Ne derlandse ambassade in Israël zal als waarnemer de rechtzitting te gen Margaretha Heynsbroek en Paulina Witkamp bijwonen. De twee worden beschuldigd van medewerking aan de Palestijnse bevrijdingsorganisaties. Zij moesten een in code opgestelde brief over brengen aan leden van de Pale stijnse organisaties in Israël. Een derde gearesteerde student. Willem Thierens is enkele dagen geleden vrijgelaten omdat niet bewezen kon worden dat ook hij in deze zaak betrokken was. Het ministerie in Den Haag sprak beschuldigingen van het Palestina- comité in Nederland, dat de gear resteerde studenten slecht werden behandeld, tegen. 'Niets wijst erop dat de studenten slecht zijn behan deld of geen redelijke rechtsbede ling zullen krijgen, aldus een woordvoerder. AMSTERDAM De krantendirec teuren, verenigd in de Nederlandse Dagbladpers, hebben de Nederland se Vereniging van Journalisten la ten weten geen principiële bezwa ren te hebben tegen de Invoering van een vijfdaagse werkweek. 'Inte gendeel, de wenselijkheid om daar toe zo mogelijk te komen is tijdens de cao-onderhandelingen meerma len onderstreept', aldus de NDP in een reactie op de oproep van de journalistenvakbond om de vijf daagse werkweek eventueel via ac ties af te dwingen. De werkgevers zeggen met verba zing te hebben geconstateerd dat de berichtgeving van de NVJ over deze kwestie afwijkt van hetgeen orficieel ter kennis is gebracht van de NDP-onderhandelingsdelegatie. De werkgevers zeggen ook dat zij reeds eerder hebben aangeboden in een gemeenschappelijke studie te onderzoeken of en op welke wijze een vijfdaagse werkweek in organi satorisch en financieel opzicht zou kunnen worden verwerkelijkt. De NDP stelt de NVJ nu voor het overleg over de cao (die per l januari jongstleden al had moeten ingaan) te heropenen. De onderhandelaars aan de ene kant van de tafel: van links naar rechts NKV-voorzitter W. Spit, NVV-voorzitter \V. Kok en CNV-voorzitter J. Lanser. Over de kansen tot de afsluiting van een centraal akkoord te komen was de heer Van Boven somber gestemd. Een centraal akkoord is voor hem een poging van werkne mers en werkgevers om samen stappen te ondernemen naar een toekomst die hun beiden voor ogen staat. Maar zelfs de afsluiting van een centraal akkoord, dat niet meer zou betekenen dan een wapenstil stand, achtte hij nagenoeg onmoge lijk. Met andere woorden: zowel de overheid als de werknemers maken het de werkgevers zo moeilijk dat zij zelfs met een wapenstilstand geen genoegen konden nemen. Het spiegelbeeld van deze redene ring stond vorige week in de Gids, het officiële orgaan van het CNV. Dit vakverbond, dat harmonie en overleg hoog in zijn vaandel voert, constateerde verbitterd: 'De werk gevers gaan met hun harde opstel ling lijnrecht in tegen de maat schappelijke ontwikkeling. Deze houding kan alleen maar leiden tot felle maatschappelijke en politieke strijd, die de onderlinge verhoudin gen niet ten goede komt'. Sleutel Werkgevers en werknemers hebben zich aldus dieper in hun stellingen verschanst dan ooit tevoren. Een centraal akkoord zou daarom al bij voorbaat zijn mislukt, ware het niet dat de drie vakcentrales een belang rijke sleutel in handen hebben gespeeld van regering en parle ment. De vakcentrales vinden dat rege ring en parlement hun voldoende uitzicht moet bieden op een wette lijke regeling, die de afroming van superwinsten volgend jaar al moge lijk moet maken. De overheid zou eveneens meer greep moeten krij gen op investeringsbeslissingen. Op zich is het nog niet zo gek dit soort kwesties op politiek niveau aan de orde komt. Het ziet er naar uit dat zeker de regering er zich sterk voor zal maken. Het is echter de vraag of de fracties van KVP en ARP er onverdeeld achter zullen staan. In ieder geval heeft de verwijdering van dit struikelblok uit het overleg tussen werkgevers en werknemers de mogelijkheid op een centraal akkoord weer iets groter gemaakt. Rest echter nog de klip van de inkomensnivellering. Vorig jaar sneuvelde het centraal akkoord op deze klip en sindsdien zijn de standpunten nauwelijks gewijzigd. Men kan echter nooit weten. Staatsbosbeheer begint met ontwikkeling Over zo'n vijf jaar zal ons land er een nieuw, 1100 hectare groot, natuur- en recreatiegebied bij hebben: het Kuinderbos in ce noordoostelijke hoek van de Noordoostpolder. Nu de plannen van het ministerie van defensie om er een sohietterrein voor de landmacht van te maken in april van dit jaar dank zij vele protestacties (niet in de laatste plaats van de gemeente Noordoostpolder zélf) definitief van de baan zijn geveegd, heeft Staatsbosbeheer er een nieuw ontwerp voor ge maakt, dat straks zal moeten resulteren in een recreatie-element van formaat. Jawel, wie nu al het Kuinderbos wil bezoeken, kan dat. Het werd tenslotte al in 1949 aangelegd. Maar de echte natuurgenieter zal er maar weinig plezier aan bele ven. Staatsbosbeheer geeft het grif toe: een kwart eeuw geleden dacht men énders over de inrich ting van recreatie-gebieden. Het bos dat tóen werd aangelegd, strookt nog maar nauwelijks met de opvattingen die anno 1974 ten aanzien van recreatie-behoeften worden gehuldigd. Voor tientallen miljoenen guldens werden bomen geplant, maar er zat geen lijn in. Het Kuinderbos van niï heeft iets steriels: een onduidelijke paden structuur, weinig mogelijkheden voor dagrecreatie, terwijl het geen aansluiting heeft bij de agrarische omgeving. Het ligt er geïsoleerd en wat plompverloren. vallig (in 1969) uitgelekte defen sieplan. waarvoor driekwart van de bossen zou moeten worden weggekapt, bracht natuurmin naars min of meer in paniek. Temeer, omdat het hier ging om een stukje grond, dat qua samen stelling uniek voor ons land ge noemd mag worden. De (niet voor landbouw geschikte bodem) biedt zoveel variëteiten, dat men er zegt Staatsbosbeheer een uit zonderlijk natuurreservaat van kan maken. Dank zij de sterke drang van de bevolking, actie-groepen en om liggende Friese gemeenten, is de dreiging van dat onheil nu afge wend. Het Kuinderbos blijft be houden. Voor de polder, maar ook voor de dagrecreant van elders (een autorit van Amsterdam naar het gebied vraagt niet meer dan een stief uurtje). Wat overigens niet betekent, dat Staatsbosbeheer het gebied nu zo maar ter vrije beschikking van iedereen wil stellen. Het Kuinder bos moet er vindt zij. blijven voor de fijnproevers. Massatoerisme, verblijfsrecreatie, zal worden ge weerd. In het strakke polderland, zal het nieuwe natuurgebied een oase moeten blijven. Ontwikkeling Staatsbosbeheer gaat daar ln sa menwerking met de gemeente en met subsidie van de overheid nu wat aan doen. Volgend jaar wordt begonnen met de ontwikkeling van het meest oostelijk gelegen deel (grenzend aan het Friese dorp Kulnre). De wouden van naaldbomen worden vervangen door loofhout, de Kuindervaart, aanvankelijk bestemd om er het huisvuil van de polder in te lozen, wordt in ere hersteld, verlengd en tot een water gemaakt waar ook sportvissers terecht kunnen, de langs de vaart gelegen hoge vuil nisbelt wordt met zand en groen afgedekt en in de directe omge ving ervan komen speelweides. Bovendien zal de agrarische en clave, die midden in het bosge bied ligt, worden afgegraasd door speciaal daarvoor gekochte IJs landse ponies, die de hoekige vor men van de weilanden een meer natuurlijk aanzien moeten geven. Wanneer dat is gerealiseerd komt de tweede fase: de rest van het natuurgebied. Van de 40 hectare landbouwgrond in dit terrein, zal ongeveer de helft in een natuur lijke waterpartij veranderen. Niet met het doel recreanten aan te trekken (watersport zal er verbo den zijn), maar in de eerste plaats om er een gebied van hoge biologische kwaliteit te creëren. Het overblijvende deel van de agrarische enclave zal eveneens door ponnies worden afgegraasd om het geheel een meer natuurlij ke vorm te geven. De plannen voorzien voorts in de aanleg van een net van wandel- fiets- en ruiterpaden. Slechts en kele hoofdwegen zullen de auto toeristen kunnen opvangen. Oase Staatsbosbeheer én de gemeente zijn blij dat dit straks allemaal kan worden gerealiseerd. Het toe- Een van de twee cruiseschepen, de Monte Toledo met plaats voor 800 passagiers en 250 auto's. Wie volgende zomer met vakantie naar Spanje of Portugal wil. hoeft daarvoor geen dagen achtereen meer ln de auto te jakkeren. De Spaanse rederij Aznar gaat voor hen. die opzien tegen die rit, als eerste een bootdienst onderhou den tussen Amsterdam en San tander aan de Spaanse noordkust (Golf van Biscaye). Twee schepen worden daarvoor ingezet: de Monte Toledo en de Monte Granada, die in 42 uur tweemaal in de week tussen Spanje en Nederland heen en weer pendelen. Toegegeven: daarmee is men dan meestal nog niet op de vakantie bestemming (Lissabon en Malaga liggen nog een dikke duizend ki lometer verder) maar men wint cr wel 1500 km door België en Frankrijk mee. Let op pasfoto Tip voor hen, die gaan winter sporten in Tsjechoslowakije: zorg ervoor, dat u een recente pasfoto in uw paspoort hebt, anders loopt u de kans aan de grens te worden teruggestuurd. De douane let na melijk sinds enige tijd zeer scherp op de foto's. Als ze niet overeen stemmen met het werkelijke ui terlijk, komt men het land niet door~Dick Ringlever 511 toeristen geweigerd. Filmster Marlon Brando gaat binnenkort op een van de eilandjes bij Tahiti zijn eerste anti-hotel openen. Dat doet hij omdat hij al de luxe van de moderne hotels beu is en verwacht, dat er nog wel meer te veel verwende toeristen zijn, die ora te ontspannen liever in soberheid vakantie vieren dan omringd te worden door buigende obers met exquise hapjes. Zijn hotel bestaat uit twaalf strohutten zonder airconditioning (daar voor zorgen wel de passaatwinden), televisie, telefoon en nachtclub. Ook auto's worden er verboden. De maaltijden, die zonder veel service worden opgediend, zullen hoofd zakelijk bestaan uit vis. schelpdieren en vruchten. De prijs van een enkele reis va rieert van 230 tot 450 gulden (al naar gelang seizoen en accommo datie) per persoon. Het vervoer van de auto kost 130 gulden. Is men met vier personen dan gaat de auto gratis mee. In deze prijzen is alleen het trans port en twee overnachtingen be grepen. Maaltijden aan boord moeten extra worden betaald. Agent voor de rederij Aznar is het Verenigd Cargadoors Kantoor ln Amsterdam. Tulpenreizen naar Ohrid In samenwerking met de ANWB en de Katwijkse VVV brengt Ho telplan voor volgend jaar mei speciale tulpenreizen naar het Macedonische Ohrid op de markt. De reizen zijn geconcentreerd rond de festiviteiten tussen 11 en 14 mei ter gelegenheid van de opening van het Holland park ln de vakantieplaats. Voor de inrichting van deze Ne derlandse tuin zijn dezer dagen 1500 kg Rljnsburgse tulpenbollen naar Joegoslavië gestuurd en In middels geplant. Een en ander ls gebeurd op Initi atief van de automobielclub van Macedonië, die daarmee de klok van de historie wilde terugdraai en: omdat de tulp eens per dili gence van Istanboel via Macedonië naar Nederland werd gebracht, vond men het een originele ge dachte deze tocht ook eens in omgekeerde richting te organise ren. Voor het bijwonen van de festivi teiten rond de opening van het Holland-park kan men kiezen uit autotours (van de ANWB), vlieg-, trein- en busreizen of combinaties daarvan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11