M CNVradicale actie kan noodzakelijk zijn li i Isjïï Uüüj JUL Hl u Ministers: melkprijs mag vijf cent omhoog Brechts 'Kaukasische Krijtkring' in een prachtige opvoering Hoe een gotische kathedraal gebouwd werd Gebruikskunst in Galerie Lenten Sowjet-cellist wil vrijheid Voedingsbond NW ernstig bezorgd TROUW/KWARTET WOENSDAG 9 OKTOBER 1974 BINNENLAND/KUNST T11/DR8/] Voorstel in inleiding statuten Van onze soc.-economische redactie UTRECHT 'Radicale actie kan noodzakelijk en onvermijdelijk zijn om ruimte te maken voor nieuwe inzichten en verhoudingen'. Deze uitspraak wil het CNV opne men in een inleiding op de statu ten. die de aanpassing moeten weergeven van visie en doelstellin gen van het vakverbond aan de ontwikkelingen van deze tijd. Een ontwerp voor deze inleiding legt de verbondsraad voor aan zijn leden in het CNV-blad De Gids. Zoals 65 jaar geleden bij de oprich ting de leer van de klassenstrijd en van de totale staat en in de jaren dertig het nationaal-sociallsme werd afgewezen, zo wil het CNV nu een aanpasing van visie en doel stelling in de statuten tot uitdruk king laten komen, die inmiddels uit het gevoerde beleid blijkt. wende zin, kan radikale actie nood zakelijk en onvermijdelijk zijn', al dus het CNV. De verbondsraad benadrukt echter dat de principiële keus van het CNV voor samenwerking en overleg niet te rijmen is met de opvatting dat de tegenstellingen tussen werk gevers en werknemers onverzoen lijk zijn en alleen kunnen worden beslecht in een harde strijd om de macht. HAMBURG De Russische cellist Mstislav Rostropowitsj die na vele weigeringen eindelijk verlof kreeg om in het westen op te treden is in Hamburg om deel te nemen aan een Sowjet muziekfeest. Hij zei al leen naar de Sowjet-Unie te zullen teruggaan als hij toestemming kreeg in het vervolg ongelimiteerd op te treden waar hij wilde. In een interview met het weekblad Der Stern bevestigde hij dat, ondanks ontkenningen door de Sowj et-auto riteiten, dat het hem tussen 1971 en 1973 verboden was naar het westen te reizen. 'Tegen mij zeiden ze, je kan niet gaan, en tegen het westen zeiden ze, Rostropowitsj is ziek. Maar ik ben goddank nooit ziek geweest', aldus Rostropowitsj. Verhoudingen De eisen waaraan de bestaande verhoudingen in de maatschappij moeten voldoen zijn volgens het CNV gerechtigheid en naastenlief de, en niet geld en macht als grote drijfveren, een eerlijke verdeling van welvaart en een samenleving, waarin alle mensen in vrijheid kunnen leven, op voet van gelijk waardigheid, met verantwoorde lijkheid en respect voor elkaar. De noodzakelijke vernieuwing van de maatschappelijke orde dient vol gens het CNV bij voorkeur tot stand te komen in samenwerking met alle betrokkenen. 'Wanneer echter redelijk overleg niet moge lijk blijkt doordat andere partijen weigeren mee te werken in opbou- Onder scheiding en Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau: R. S. Helsdingen, officier der rijkspolitie 2e klasse, wonende te Leusden; P. Meijers, opperwacht meester der rijkspolitie, wonende te Amerongen.; J. Piening, wacht meester der rijkspolitie le klasse, wonende te Amsterdam. Van een verslaggever DEN HAAG De ministers van landbouw en visserij en van eco nomische zaken willen een verhoging van de minimumprijs voor volle melk met vijf cent per liter toestaan. Zij hebben dit gisteren meegedeeld. De afgelopen weken heeft het Pro duktschap voor Zuivel eerst beslo ten tot een verhoging van de mini mumprijs met zeven cent, en toen daaraan de ministeriële goedkeu ring werd onthouden tot zes cent. Ook die verhoging wilden de minis ters echter niet toestaan. Het pro- duktschapsbestuur vergadert van daag weer om tot een nieuw besluit te komen. De verhoging met vijf cent, die de ministers wel willen toestaan, is opgebouwd uit een verhoging van de prijs bij levering door de fabriek aan de detailhandel met drie cent en een extra-verhoging met twee cent als bijdrage in de oplossing van de problemen van de veehou ders en van de melkdetailhandel. In juli aldus de ministers hebben zij met dit doel voor ogen ook al een extra verhoging met een cent toegestaan. Het bestuur van de vakgroep zui velbedrijf van de Algemene Voe dingsbond NW (AVB-NVV) maakt zich ernstig zorgen over de 'onaan vaardbare situatie', die in de con- sumptiemelkxsector dreigt te ont staan. Zeer ontevreden is het vak groepsbestuur over de houding van het ministerie van economische za ken en het gedrag van de directies van de consumptiemelkbedrijven. De bezwaren tegen het ministerie zijn onder andere dat de overheid aan het produktschap onvoldoende mogelijkheden geeft om orde op zaken te stellen. Volstrekt afwijzend staat het vak- groepesbestuur tegenover de ge dachte over te gaan tot een systeem van individuele prijsvast stelling. Dit systeem zal leiden tot: O Ontbreken van elke vorm van coördinatie en uniformiteit; Het op de tocht zetten van de prille samenwerking tussen de con cerns Coberco, Domo en Melkunie; Een verdere mogelijkheid de on gebreidelde concurrentie voort te zetten; Het volkomen negeren van een gelijke behandeling van de consu ment; Het op dood spoor zetten van het Produktschap voor Zuivel en daardoor dus ook van de werkne mersvertegenwoordigers. De Tweede Kamerleden Van der Mei en Tolman (beiden CHU) en Ter Moorst (KVP) menen dat mi nister Lubbers van economische za ken met zijn besluit de goedkeuring - te onthouden aan de beslissing van het Produktschap voor Zuivel over de verhoging van de minimumprijs, zeer zwakke groepen uit de mid denstand ~(de melkdetailhandel) ge troffen heeft. Met gisteren gestelde schriftelijke vragen willen de Ka merleden aan de weet komen of de bewindsman dit sociaal verant woord acht. door Ber Huising ARNHEM Wij hebben maandagavond in de Arnhemse schouw burg Brechts Kaukasische Krijtkring zien spelen door het Deut- sches Nationaltheater uit Weimar; voortdurend geboeid en ge spannen zelfs om maar niets te missen van de humor, de satire, het groteske, en ook het aandoenlijke menselijke van deze para bel, die tot in alle onderdelen vertoond werd zoals Brecht ver toond moet worden. Rijksregeling voor kunstenaars beter I DEN HAAG In overleg met centrale adviescommissie heeft nister Boersma van sociale zi de Beeldende Kunstenaars Rege (BKR) verruimd. Zo zijn de toi ting tot de regeling, de invoei van beroepsmogelijkheid en de deling van het verworven kunsr zit door de overheid gunstiger worden. De veranderingen zijn maand ingegaan. Een gouverneursvrouw vergat bij haar vlucht haar kind, maar jaren later, als de oorlogskansen gekeerd zijn, wil zij het'terug, want het is een erfgenaam. De simpele keuken meid Grusche die 'de verschrikke lijke verleiding om goed te doen' niet kon weerstaan, had het jonge tje gered, gevoed, beschermd tegen de vijanden die het zochten. Zij was zelfs getrouwd om het op haar naam te krijgen, ofschoon haar ge liefde soldaat Simon haar na de oorlog zou trouwen. De rechter zet te het kind in een krijtkring en liet de vrouwen het naar zich toeruk- ken. Grusche kon dat niet om het kind geen pijn te doen. Daarom kreeg zij het toegewezen. Azdak was geen gewone rechter. De soldaten hadden hem willen ophan gen, maar toen hij zich slim verde digde, zeiden zij: laat die schelm maar recht spreken als de rechters al zo lang schelmen waren. En Azdak vonniste in die jaren van verwarring niet naar de wet maar naar het recht der armen. Alles behoort aan hen die er goed voor zijn, de kinderen aan de moederlij- Dit is een van de vele illustra ties (op ware grootte) uit 'De kathedraal' van de Amerikaan se architect-schrijver-tekenaar David Macaulay: een boek waarin deze kenner en liefheb ber van de gotiek precies ver telt hoe een gotische kathe draal gebouwd werd. Hjj doet dat op een manier die zijn ver haal geknipt maakt voor kin deren èn voor volwassenen en op een nuchtere, soms bijna zakelijke toon die de bewonde ring en eerbied voor de bouw meesters-van-toen groter maakt dan wanneer Macaulay almaar tjonge-tjongè had uit geroepen. Overigens wil zijn zorgvuldige tekst niet veel meer zijn dan een toelichting bij zijn meeslepende tekenin gen van de bouw van de (ver zonnen) kathedraal van Chu- reaux. De Nederlandse bewer king van 'De kathedraal' is van H. Janse, verbonden aan de rijksdienst voor monumen tenzorg. Uitgever Ploegsma in Amsterdam brengt dit boek voor 17,90 op de markt en dat is niets te veel voor zo'n ongewoon boek. (Ajk.) ken, het land aan die het bebou wen. Brecht vertelde de avonturen van Grusche en Azdak (naar een oud Chinees verhaal) in vele taferelen, ingeleid door een zanger, waarvoor Paul Dessau de moeilijke, intrige rende muziek schreef. Paleizen en boerenhutten zijn eenvoudige zet stukken op een door doeken omge ven, overigens leeg, toneel, dat de sfeer van oorlog en barre streken heeft. De open, eerlijke mensen lo pen in grauwe kledij, zonder mas ker. De anderen zijn star gemas kerd. De uniformen en gewaden zijn schilderachtig-barbaars. Franz Havemann was de ontwerper. Fritz Bennewitz heeft het geregisseerd in alle mogelijke stemmingen. Soms stil en ontroerend, dan weer gro tesk en sarcastisch met beheerste komische effecten, perfecte bewe gingen, mime af en toe, en prachtige groeperingen (op Gru- sches bruiloft bijvoorbeeld). Er zijn meen ik wel vijfendertig spelers. Gudrun Volkmar is een volmaakte Grusche, eenvoudig boers, grappig en zuiver, aandoenlijk in haar zor gen voor het kind, bang en be scheiden meestal, maar moedig en flink als het er op aan komt. Die trich Mechow is Azdak, een stoere, brutale schelm met humor, die zich bijna overal uit weet te redden, maar uit lijfsbehoud ook weet te kruipen. Twee geweldig gespeelde rollen. Dan is er nog een afwisselende hoeveelheid van karikaturale figu ren, ij dele rechters en hovelingen, brutale soldaten, angstige en be krompen boeren. Voor het kincj hadden ze een leuk jongetje ge leend en als die, net als zijn vader Boni, aan het toneel gaat, kan hij voor zijn dertigste zijn vijfentwin tigjarig jubileum vieren. Deze voor beeldige voorstelling is nog te ge nieten in Eindhoven, 9, Utrecht, 10 en Den Haag, 12 oktober. Op uitzonderingen na kunnen ook kunstenaars die jonger dan 25 jaar tot de regeling wor toegelaten: bij afwijzing is er roep bij de centrale commissie ilen gelijk. De voorwaarde dat men t- g toelating tenminste drie jaar beeldende kunstenaar moet heb gewerkt, is vervallen. Ook het tuigschrift van een door het gesubsidieerde vakopleiding is v meer nodig. Niet-kostwinner van ,n jaar en ouder zijn gelijkgesteld asv kostwinners. Ook kan een kunirek naar, jonger dan 35 jaar, niet nag verplicht worden ander werk D- gaan doen in het kader van de sociale werkvoorzieningen. Bij de aankopen van kunstwerjnke dóór de overheid zal meer reken ik worden gehouden met de belan van de kunstenaars. Voorts is BKR gewijzigd met betrekking het verstrekken van opdrachten de deskundige begeleiding van betrokken kunstenaars. Schönbergs leven in documenten in Van Gogh museum AMSTERDAM 'Een leven in cumenten' is de ondertitel van tentoonstelling over de compoi Arnold Schönberg die van 19 ot ber tot 19 novémber in het Rij museum Vincent van Gogh in A sterdam wordt gehouden. De t toonstelling omvat ruim vijfh derd stukken.-Er zijn brieven, a ches, manuscripten, akten en scl derijen van de honderd jaar g< den geboren componist. De expositie werd samengest door de Wiener Stadtbibliotheek wordt in ons land gepresente door het Van Gogh Museum' samenwerking met Goethe Insti en het Concertgebouworkest. 1 het orkest is een wederzijdse vei ning van faciliteit met betrekk tot de toegang tot de tentoonst ling en de toegang tot de C-c certen in het Concertgebouw, wa van de programma's gedeelte aan Schönberg en zijn tijd gewijd. EPSE In de Galerie R. Lenten, Epse, bij Deventer, aan de v van de nieuwe IJsselbrug, worden naast de gevarieerde eollee kunst van ongeveer 1850 tot heden, ook geregeld tijdelijke ex sities van eigentijdse kunst gehouden. Nu is dat eigentijds een wat ver warrend begrip geworden. Meestal wordt er alleen maar het aller nieuwste, het extreme, het experi mentele mee aangeduid, het werk dus van mensen, die zich in een nooit aflatend zoeken bezinnen op de uitdrukkingsmogelijkheden van deze tijd. Maar daarnaast, al zou je het soms vergeten, werken er nog steeds vele kunstenaars, ouderen, maar ook ve le jongeren, die onaangeraakt door de actuele problematiek, rustig doorgaan te schilderen omdat ze daar veel vreugde aan beleven, ge woon plezier in hebben, die een kunst maken, zoals Kees Verwey het eens uitdrukte, van 'zin- en ooggenot'. In feite dus een soort 'gebruiks kunst' en daarin heeft Roelof Len ten zich toch wel enigszins gespeci aliseerd. Daarvan getuigt ook weer de expositie, die nu in Epse te zien is, van Jeanne Bieruma Oosting, Anton Voorzanger en Sam le Poole. Jeanne Bieruma Oosting is in dit kader wel een heel duidelijk voor beeld van een kunstenares die in de loop van nu al zeer vele jaren zichzelf is gebleven. Daarmee bedoel ik niet te zeggen dat ze in een maniertje is vastgeroest of dat ze zich steeds gehouden heeft aan een star en streng 'schema, maar wèl dat haar kunst een zuiver schilder kunstige weergave is gebleven van zintuigelijke indrukken. Zeer per soonlijke belevenissen van iemand die doordrongen is van de beteke nis en -de wezenlijke waarde van het gewone. Stille sfeer v Anton Voorzangers gouaches zijn benaderingen van een stille sfeer, rustig-ritmische composities, die vol zijn van een warme levendig heid. Al baseert Voorzanger zich steeds op de realiteit, de vorm kracht der verbeelding lijkt bij hem een steeds grotere rol te gaan spe len. Hij beproeft zijn vele verwor venheden, test ze voortdurend op bruikbaarheid zonder dat de resul taten ook maar even het idee geven van een të luchtig experimenteren met kleur en vorm. De sepia's en aquarellen van Sam le Poole. portretten, planten, bloe men, dieren en landschappen, zijn virtuoos en spontaan genoteerd in vlugge, vanzelfsprekende toetsen. Wat je noemt 'lekker' gedaan, echt dingen waarvan je je kunt voor stellen dat ze het 'goed' zullen doen. Aan de wand, boven een bank, een ouderwets dressoir voor mijn part. Want dat is nog ste een van de belangrijkste func van een schilderij, een aquarel welk kunstwerk dan ook. Goed samenspel van Engels kamerorkest ROTTERDAM Dennis Russell hier te lande geen onbekende, rig jaar december verving hij bij Nederlandse Opera Bruno Madei tijdens de voorstellingen van P leas et Melisande. Maandagavond rigeerde hij in de kleine Doelen Saint Paul Chamber Orchest waarvan hij sinds 1972 de leid heeft. Het Ensemble bestaat uit kleine strijkersgroep, dubbele, zetting der houtblazers en ti hoorns, in totaal 22 musici. Het gezelschap presenteerde z met een programma waarop beh ve de namen van Haydn, Busoni Schubert, ook voorkwam die van avant-gardist Sydney Hodkins Reeds in de ter opening gespee symfonie no. 15 in D van Haydn, een njg geheel homofone stijl schreven jeugdwerk, kwamen goede klankkwaliteit en het exai samenspel van het Orkest duldel tot uitdrukking. Opvallend was functionéel het clavecimbel pa In het totale klankbeeld. Jamn slechts dat de twee hoorns aanva kelijk te sterk domineerden. Concertino voor klarinet en orki van Busoni (1866-1924) bevat, op de tijd van ontstaan, veel ori! neels. Het werk van deze toondic ter is helaas te weinig bekend. Het orkestlid Ronald Dennis ti hier als solist op. Een goede tec niek maar een vrij vlakke en ong nuanceorde toonvorming kenmer ten zijn spel. Na de pauze hoord wij eerst Hodkinsons 'Valence', werkstuk waarin wij met de bes wil geon muzikale waarden kond ontdekken Daarna Schuberts vijl symfonie in Bes gr. de meest kis sieke van de neeen die hij hei nagel iteri. Het o-1- leverde hie mede zij bes'c ••staties: prachtig eve> n strljke en blaze-s. t gave rijk genua' "rning samenspel, d-, i baar slol Vanavond ger ;t een col cert in de He al van h< Amsterdamse bouw. W U. Wolvekani

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10