Gevangenissen kampen met grote achterstand dichtbij wmz )mmentaar Drs. P. Allewijn: verwijten niet geheel terecht vermogen -1 vermogen - 2 Andere functie ikbonden eens t maatregelen or personeel rinses' het weer - In de put v/eerrapporten Waardezegels generatieconflict in 't groot feestelijk stierendag voorzichtig kerstman jw KWARTET DINSDAG 8 OKTOBER 1974 BINNENLAND T5/K9 nd tlië lijken op het ogenblik slechts dingen vast te staan: de grote ïunistische partij zal niet worden kken bij de vorming van hét bolste naoorlogse kabinet en er i geen vervroegde verkiezingen :n gehouden. Voor het overige is y e vraag, hoe lang de niet-commu- iig :he partijen erover zullen doen iun meningsverschillen te over- en het algemeen belang weer an dienen. de communistische partij nog t niet aan bod komt ook niet ;n programma dat op hun steun t parlement kan rekenen ligt ge het onvermogen van de grootste eg«| van het land, de Democrazia ana, om tot de erkenning te dat dertig jaar na het einde de tweede wereldoorlog de pro- >n van Italië een geheel andere ik vereisen dan waarmee het zich ,n usverre moest behelpen, lf jaar geleden was de aanhang Ie christen-democraten al zo sterk gelopen, dat de vorming van een um-rechts kabinet niet langer mo- bleek. Er werd toen een 'ope- naar links' gemaakt om de Socia- he partij van Pietro Nenni bij ;eb egeringsbeleid te kunnen betrek- •hki Een deel van de socialisten deed lt* r niet van harte mee, omdat zij mening waren, dat een verant- iat^ sociaal-economisch beleid niet i zenlijkt kon worden zonder de lunisten. ,SP' s de innerlijke verdeeldheid in de •ell kkelijk kleine Socialistische partij, :lkens weer de aandacht vestigt t grootste politieke probleem dat kent. Even zo vaak ontwijken 5 U hristen-democraten het antwoord vraag, of zij willen meezoeken een vorm van samenwerking, ook de communisten bij betrok- unnen zijn. De Democrazia Cris- nog altijd teveel een kerkelijke kH die meent dat een politiek igaan met communisten niet haar aanhang begrepen zal wor- grootste moeilijkheid is dat de "||ten-democraten er zelfs nog niet toe zijn te proberen hun kiezers p bij te brengen voor het feit, dat jmmunistische partij in Italië een nlijk andere plaats inneemt dan peer 25 jaar geleden op het hoog- t van de machtsstrijd tussen de itn-democraten en de communis- let geval was. lemocrazia Cristiana zou er goed loen, zich hierop te gaan bezin- temeer omdat de communisten igionaal terrein al hebben bewe- goede bestuurders te kunnen zijn. zal men er moeite mee blijven en, hen op ministersposten te larden, het moet toch op zijn mogelijk zijn dat in het parle- wordt gestreefd naar afspraken, de communisten in staat stellen, 'loyale houding aan te nemen lover een kabinet, waar zij zelf deel van uitmaken. de vervroegde verkiezingen be- waarop de Amerikaanse ambas- ur in Rome heel ontaktisch zou en aangedrongen: zij lossen niets :n zouden volkomen onnodig de larring in Italië nog groter maken. enkele partij heeft overigens efte aan verkiezingen die toch in het voorjaar gehouden zouden len worden. De christen-democra- willen geen verlies riskeren en de munisten zijn ook niet zeker van zaak. in uiterst rechts en extreem links len belang bij vervroegde verkie- n, omdat die deze groepen gele- :id zouden geven verwarring te en om er zelf van te kunnen iteren. De christen-democraten en de concurrentie van uiterst _n de communisten hebben enkele behoefte om zich onnodig extreem links te meten. En daar- zullen de regeringspartners, die vorige week niet meer zagen zit- het wel weer eens moeten worden een volgende kabinetsronde. De lemen van Italië worden er echter door opgelost. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Terwijl de crimi naliteit stijgt, laat de manier waarop straffen ten uitvoer wor den gelegd steeds meer te wen sen over. Hoewel nog zo'n 4000 veroordeelden hun straf moeten, ondergaan, staan gevangenissen geheel of gedeeltelijk leeg, al dan niet wegens gebrek aan per soneel. En uit de inrichtingen die nog niet buiten gebruik zijn gesteld, is het een koud kunstje te ontsnappen. Deze kritiek viel vorige week te be luisteren in de toespraak die de Rotterdamse hoofdofficier van jus titie mr. J. D. de Jong bij de installatie van een rechter hield. De vertegenwoordiger van het openbaar ministerie, die van 'een bespottelijke situatie' sprak, stelde de directie gevangeniswezen van het ministerie van justitie verant woordelijk voor een verdrievoudi ging in één jaar tijd van het aantal nog niet uitgevoerde vonnissen. Op 1 januari 1973, zo rekende hij zijn gehoor voor, bedroeg de achter stand 1300 vonnissen, tegen 4000 nu. Bij dezelfde gelegenheid liet ook de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. G. L. Reuder, zich weinig lovend uit over de directie gevangeniswezen. 'De rechter', zo sprak de heer Reuder, 'kan er moeilijk vrede mee hebben dat de tenuitvoerlegging van zijn vonnis in belangrijke mate afhankelijk is van de bereidheid van de admini stratie in Den Haag om daaraan gevolg te geven'. Drs. P. Allewijn, hoofd van de di rectie gevangeniswezen, wijst de aan zijn adres geuite kritiek niet verontwaardigd van de hand. Nie mand zal hem horen beweren, dat het bij het gevangeniswezen alle maal op rolletjes loopt. 'Als ik bij de rechterlijke macht zou zitten', zegt de heer Allewijn. 'zou ik ook wel wat kritiek hebben'. Minder bars s.v.p. Daarmee is nog niet gezegd dat het hoofd van de administratie in Den Haag' de alarmerende betogen van de heren De Jong en Reuder volle dig onderschrijft. Als de Rotter damse magistraten zich wat grondi ger in de door hen aan de orde gestelde problematiek hadden ver diept, meent hij, zou hun aanklacht waarschijnlijk minder bars zijn uit gevallen. In elk geval geeft mr. De Jong volgens de heer Allewijn een ver keerde voorstelling van zaken, als hij spreekt van een verdrievoudi ging van het aantal nog niet uitge voerde vonnissen. De Rotterdamse officier schreef de groeiende ach terstand toe aan de omstandigheid dat sinds enige tijd de vrijheids straffen via Den Haag ten uitvoer worden gelegd. Ook dat is onjuist, zegt de heer Allewijn. De 4000 vonnissen waarover mr. De Jong het maandag had, zijn zoge heten lopende vonnissen. De ver oordeelden bevinden zich in vrij heid, in afwachting van de straf van veertien dagen of langer die ze is opgelegd. Tot 1973 kregen ze van het parket een oproep hun straf te gaan uitzitten. Sinds januari 1973 belast de directie gevangeniswezen als centrale instantie zich met die oproepen. Degenen die zich melden (ongeveer de helft van het aantal opgeroepenen), worden geplaatst in Bankenbosch. Een aan de nieuwe regeling vooraf gegaan onderzoek in de 23 parket ten leerde dat ruim 3000 vonnissen (en dus geen 1800) nog moesten worden uitgevoerd. Dat aantal is inmiddels opgelopen tot lets meer dan 4000. Een parket dat de achter stand klein hield, zoals bijvoorbeeld Directeur-generaal van het gevangeniswezen: drs. P. Allewijn. Rotterdam, heeft door de centrali satie van de executie het aantal lopende vonnissen zien toenemen. De heer Allewijn zegt dan ook wel begrip te hebben voor de klacht van mr. De Jong, al blijft diens weergave van de feiten in strijd met de werkelijkheid. Overigens is de directie gevange niswezen het eens met degenen die vinden dat een aantal, van 4000 vonnissen dat op uitvoering wacht, aan de hoge kant is. Dat bleek al uit het antwoord dat de minister van justitie gaf op vragen die het Tweede Kamerlid dr. H. J. Roethof over deze kwestie stelde. In dat antwoord werd aangekondigd dat de vroegere gevangenis Oosterei land in Hoorn heropend zal worden 'Rotterdam heeft in zoverre gelijk, dat het gevaniswezen niet die dienstverlening kan geven die gewenst zou zijn', zegt drs. P. Allewijn (53) naar aanleiding van de kri tiek van de Rotterdamse pre sident van de rechtbank en hoofdofficier van justitie. Het is naar zijn zeggen niet om die reden dat hij per 1 janua ri zijn functie als hoofd van de directie gevangeniswezen van het ministerie van justi tie neerlegt om directeur van de directie verkeersveiligheid van het ministerie van ver keer en waterstaat te worden. In zijn nieuwe functie gaat de heer Allewijn, die acht jaar bij de directie gevange niswezen heeft gezeten, zich onder meer bezighouden met de preventie van verkeerscri- minaliteit. 'Het gevangenis wezen', zegt hij, 'is voor een bestuurder erg aantrekkelijk, maar je hebt toch maar een beperkte invloed op het voor komen van criminaliteit.' ten behoeve van de veroordeelden met een lopend vonnis. De achterstand, waarschuwt de heer Allewijn, zal overigens nooit helemaal ingelopen kunnen wor- dn. Er verloopt altijd een periode van een aantal maanden, voordat een vonnis kan worden uitgevoerd. Verzoeken om gratie of uitstel van executie en bijvoorbeeld ziekte van| de veroordeelde, kunnen voor nog meer vertraging zorgen. 'Je zult', zegt de heer Allewijn, 'altijd met tenminste 2000 lopende vonnissen zitten'. Ook mag niet uit het oog worden verloren dat het aantal lopende vonnissen toeneemt, naarmate de rechter minder geneigd is verdach ten preventief te hechten, wat op zichzelf alleen maar toe te juichen is. Lopende vonnissen die op een langere straftijd (van meer dan een jaar) betrekking hebben, wor den daardoor ook minder uitzon derlijk. Personeelstekort Dat het gevangeniswezen met een wachtlijst moet werken, is ook te wijten aan personeelstekort, een telkens weer opduikend probleem. Op het eerste gezicht valt het met dat tekort nogal mee: er zijn 3200 personeelsleden op 2400 gedetineer den. Het probleem schuilt in de, op zichzelf ook alweer plausibele, ver betering van de arbeidsvoorwaar den van het personeel: de werktij den worden korter, de rusttijden langer. Op korte termijn is een nieuwe herziening van de rust- en werktij den fe verwachten; daarbij zal on der meer worden bepaald dat be waarders niet meer dan twee week einden per maand dienst mogen doen. Die herziening, schat de heer Allewijn, komt het gevangeniswe zen op nog eens een tekort van 180 man te staan. 'Je bent', zegt hij, 'voortdurend bezig met het dichten van gaten die door de verbetering van de arbeidsvoorwaarden vallen. Met de werving blijf je steeds ach- een verslaggever RECHT De vakbonden gaan principe akkoord met de sociale tregelen die het Kluwer-con- wil treffen in verband met de effing van het weekblad 'Prin- van Zomer en Keuning. Dit is Bedeeld na twee dagen overleg en de directies van Kluwer en ler en Keuning en de vakbon- De vertegenwoordigers van de den zullen de voorstellen zo «dig mogelijk voorleggen aan leden. 73 personeelsleden die voor ses' werken, krijgen andere fitsen binnen het concern aan- S Men. bonden hebben er op j (gedrongen de vier vakjournalis- v*. voor wie geen soortgelijke ^ficties beschikbaar zijn, in ieder al toch ander werk aan te bie- Van onze weerkundige medewerker Over de Lage Landen ligt een kou de put in de hogere niveaus. Het centrum aan de grond lag gistera vond om 7 uur bij St. Denys, ten zuidwesten van Antwerpen. Dit systeem veroorzaakt op tal van plaatsen buien, sommige met hagel uit omvangrijke schermen en ook onweer. Hier en daar valt zelfs natte sneeuio, zoals gisteren over dag in zuidoost-Engeland. Dat is een zeer ongewoon verschijnsel zo vroeg in het najaar. De hoeveelhe den waren daar plaatselijk 9 a 13 mrrl. Het is guur buiten en de kachels snorren en dat is volkomen begrij pelijk wanneer wij letten op de zeer lage middagtemper atur en. Leeuwarden, Eelde en de vliegbasis Twente kwamen gistermiddag niet verder dan 9 graden Celsius. Het was geen record gerekend over de eerste decade van oktober, want op 10 oktober 1939 boekte Winterswijk 7,1 gr. C. Op 7 oktober 1917 werd het in Vlissingen maar 7,8 gr. C. en op 5 oktober 1902 bestond Helle- voetsluis het met zelfs 6 gr. C. maximaal aan de markt te komen en daags tevoren Vlissingen met 6.3 gr C. het landelijke record in deze kategorie van de eeuw. In de koude weerstoestand met buien komt helaas ook woensdag en donderdag nog weinig verande ring. vooral nu een hogedrukgebied (1030 mb) bij IJsland zich ook met het weergebeuren bemoeit. Dit maximum nam gisteravond wel in betekenis af. het Noordzeewater bij de Wadden eilanden al 2 graden teruggelopen. Tegen en buien ,'s- L," V v ■-> netlanden al 2 graden teruggelopen. De eilandbewoners achten daarom de kans op kou in de wintermaan den groter. Eind vorige week is_ er ook in de hogere berggebieden van Europa sneeuw gevallen. Sneeuw en kou in oktober betekenen echter niet automatisch dat er een vroege en strenge winter komt. De statis tiek leert juist dat na vroege win terse verschijnselen in oktober de winter vaak meer naar de zachte dan naar de koude kant uitvalt. Deze eeuw zijn er opvallend win terse perioden geweest in 1905. 1908, 1919. 1922 en 1939. In 1919 was rond de 20ste de vorst al zo sterk, dat in het- noorden bieten schepen last kregen van de 's nachts gevormde ijslagen. In okto ber 1920 noteerde De Bilt elf nach ten met vorst, en op 20 oktober 1926 viel er sneeuw bij een koude noordoosten wind. Op al deze win terse verschijnselen in de wijn maand volgde een niet te koude winter. Oktober is nog te veel een herfst maand... Niet zelden krijgen zuid- westelijke luchtstromingen weer de overhand en verdrijven de sneeuw en vorst zelfs weer uit heel Scandi navië. Weerrapporten uur, max.temp. uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopehagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid half bew. 11 0.3 licht bew. 12 0.1 licht bew. 10 1 mist 9 6 regenbui 11 0.3 licht bew. 11 1 zw. bew. 12 0.4 onbew. 9 5 regen 11 7 half bew. 10 2 zw. bew. 10 11 zw. bew. 25 0 half bew. 2L 0 geh. bew. 13 0 zw. bew. 15 8 regen 11 8 zw. bew. 10 2 half bew. 10 11 regen 10 7 zw. bew. 12 0 half bew. 11 0 licht bew. 22 0 regen 9 21 regen 11 9 half bew. 7 6 half bew. 25 0 onbew. 32 0 half bew. 24 0 geh. bew. 10 0 regen 16 3 regen 16 3 regen 13 3 zw. bew. 18 0 half bew. 18 0 zw. bew. 12 0 geh. bew. 14 0 zw. bew. 8 5 half bew. 23 0 onbew. 23 0 ter de ontwikkelingen aanhollen'. Daar komt bij, en ook daarop is al eerder gewezen, dat er nog in een ander opzicht van een personeels probleem sprake is. Veranderende inzichten met betrekking tot taak en doelstelling van het gevangenis wezen, en de daarmee gepaard gaande onzekerheden, hebben hun weerslag op het personeel, wat me de tot uitdrukking komt in het ziekteverzuim. De heer Allewijn spreekt van 'grote veranderingsprocessen die je niet in de hand hebt', waarmee hij zich verweert tegen het verwijt van mr. De Jong dat bij het gevangeniswe zen in het recente verleden een te kortzichtig beleid is gevoerd. Ontvluchtingen Met mr. De Jong en mr. Reuder maakt ook de heer Allewijn zich zorgen over de toeneming van ont vluchtingen uit gevangenissen en huizen van bewaring. 'Ik til daar zwaar aan', zegt hij. Maar anders dan sommige officieren van justitie en rechters zoekt hij de oplossing niet louter in hogere muren en nog steviger afgegrendelde deuren. Het komt vrijwel nooit voor, zegt hij, dat gevangenen ontvluchten om zich aan hun straf te onttrek ken, de eigenmachtige strafonder breking heeft bijna altijd tot doel bepaalde kwesties, al dan niet in de sfeer van het (gevaar lopende) hu welijk, op te lossen. Bij het gevan geniswezen wordt daarom al geëx perimenteerd met het verlenen van strafonderbreking en op deze weg zal zeker worden voortgegaan. Problematisch blijven intussen de ontvluchtingen van zogeheten ge vaarlijke delinquenten, waarom het critici natuurlijk vooral te doen is. 'Daarvoor', zegt de heer Allewijn, 'zullen inderdaad voorzieningen moeten komen. Je zult niet onder een streng systeem uit kunnen, en dat is dan gewoon straffen en be waren'. Mallorca Miinchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel IIOOO WATER 9 oktober. Vlissingen 7.08-1939. Heringvlieislulzen 8.31-21.07. Rotterdam 9.33-22.24. Schevenlngen 8.06- 20.38. IJmulden 8.55-21.27. Den Helder 12.36-0.00. Harlingen 2.21-15.07 Delfzijl 4 31-17.13. Te somber Vooral wat mr. Reuder maandag zei, wekte de indruk dat rechterlij ke macht en gevangeniswezen nog al langs elkaar heen werken. Zijn klacht kwam erop neer dat rechters maar moeten afwachten of en hoe de door hen opgelegde straffen worden uitgevoerd. Volgens de heer Allewijn geeft ook mr. Reuder een wat te sombere voorstelling van zaken. Hij wijst erop dat in de verschillende par ketten penitentiaire consulenten desgevraagd officieren van justitie en rechters adviseren over de ten uitvoerlegging van een straf. Rechters blijken van die mogelijk heid een spaarzaam gebruik te ma ken. Wat ze dan te klagen hebben, is niet helemaal duidelijk. ADVERTENTIE van gisteravond 19 en neerslag van 7-19 Voor enkele centen méér per glas geniet U van de allerbeste Hollandse Cognac, DE KUYPER VIEUX met de originele, uit Frank rijk geïmporteerde Brandy dc extra attractie bij elk De Kuyper-artikel Vraag Uw slijter de Voordeelkaart *oor Export Jonge Jenever plus BOEKENCOUPON en PRIJSVRAAG Desgewenst rechtstreeks aan te vragen hij Dc Kuyper BV. Postbus 54, Schiedam onder redactie van loessmit 'Morgen is het vaderdag, jon gen. 'Bah! Een door de commercie bedachte smerige geld-uit-de- zak-klopperijl!' 'Aha! Iets rechts, dus? Met des te meer genoegen zal ik het vieren!' Typisch zo'n gesprekje tussen Vader en Zoon, dé Vader en Zoon van tekenaar Peter van Straaten, die intussen al vijf jaar in kranten en boekjes hun stripvormig generatieconflict uitvechten. Wie senior en junior daar nog niet van kent, heeft een paar dagen geleden via het televisiescherm kennis met ze kunnen maken. De generatie kloof is zo groot dat die na vijf jaar nog niet is overbrugd, zodat Vader en Zoon aan hun eerste conflict-lustrum toe zijn. Dat was voor uitgeverij Van Gennep aanleiding om na de vier strip bundels van normaal formaat, nu 'Vader Zoon in 't groot' uit te geven: een grote, bijna vier kante paperback (f 12.50) met 288 strips die in hoofdstukken over onderwerpen verdeeld zijn als Vaders tuin en het mi lieu, de vrouwenemancipatie, de hippies en de baantjes die Zoon eindelijk eens zou moeten ne men. De meeste van die strips hebben al eens in Het Parool of het Nieuw Utrechts Dagblad ge staan, maar er zitten een stuk of wat nieuwe bij. Nieuw is ook dat de hoofdstukken worden vooraf gegaan door één grote tekening (twaalf in totaal), zoals de hier bij afgedrukte. Peter van Straaten laat, zoals de trouwe lezer wel zal zijn opge vallen, Vader en Zoon af en toe aan zichzelf en aan hun rechtse respectievelijk linkse principes twijfelen: 'Waarom zit jij altijd net in bad als ik er in wil?' Oké. oké, ik kom er al uit', roept Zoon en laat er op volgen: 'Pa, dit soort ruzies hebben weinig met het generatieconflict te ma ken'. Waarop pa zegt: 'Daar vind ik nog wel wat op.' Veel verder in het boek hoor en zie je Pa zeggen: 'Ik héb wel eens be dacht, hè.Jij bent het in princi pe met mij oneens. Ik bedoel. als ik A zeg. zeg jij automatisch B.Waar of niet?' Zoon aarzelt, maar niet als Vader hem in de inleiding van het boek toevoegt: 'Al vijf jaar tracht ik je enige levensernst bij te brengen. Zul je dan nooit eens veranderen?' Dan antwoordt hij ferm: 'Nee pa. Dat kan niet.' 'En waarom kan dat niet?' Als jij of ik zou den veranderen, is de strip uit.' Die conclusie komt niet van de tekenaar, maar van Simon Car- miggelt, die de inleiding in het lustrumboek schreef en daarin 'de behoudende dus rechtse hoop' uitspreekt, dat Vader en Zoon nooit zullen veranderen. pfyhS 1 Een van de twaalf grote, losse tekeningen uit dc stripbundel 'Vader Zoon in 't groot'. Het boek begint meteen al met deze, waarop Vader zijn Zoon-in-ruste komt waarschuwen: 'Stop even met de revolutie jonger is telefoon voor je'. rijden, en 's morgens vroeg wat langer het grote licht aan te houden. Zo zijn de vogeltjes bij tijds gewaarschuwd en is het ook voor kleinere zoogdieren als eekhoorntjes, egels en muizen wat veiliger op de weg. En voor de automobilisten zelf natuur lijk, want het slipgevaar blijft. De centrale meld- en regelkamer van het openbaar lichaam Rijn mond heeft iets te gedenken: er zijn al zoveel klachten over stank binnengekomen, dat ze morgenochtend de honderddui zendste klager feestelijk kunnen ontvangen. Daar zit misschien wel een flacon echte Rijnmond- geur plus oorkonde in. Voor de elfde maal worden mor gen een paar honderd stieren van twee jaar en jonger uit Drente. Overijssel en de IJssel- meerpolders naar de najaarsstle- renkeuring en verkoopdag in Ommen gedreven. Behalve van de kant van de siteren is er voor die jaarlijkse keuring ook veel belangstelling van fokkers, ex porteurs en andere in stieren geïnteresseerden, want er schij nen stieren te komen om u te gen te zeggen: veel van die die ren stammen af van vaders die ruimschoots bewezen hebben voor vrouwelijk nageslacht met een behoorlijke melkproduktle te kunnen zorgen. De beuken, eiken en elzen doen het goed dit jaar en dat zal op de wegen ook te merken zijn als beukenootjes, eikels en andere zaden van ide bomen valen. Naar verwachting zulen de we gen waarlangs die bomen staan, er mee bezaaid zijn en natuur lijk worden ze door het verkeer flink platgereden. Er ontstaat dan een brijachtige massa, die niet alleen gevaarlijk is voorau tomobilisten (slipgevaar). Dui zenden hongerige zangvogeltjes zullen begerig op de massa heer lijkheden neerstrijken en als ze niet oppassen, overreden wor den. Omdat de vogeltjes hoogst waarschijnlijk niet oppassen, vraagt de vereniging tot be scherming van vogels alle auto mobilisten op deze wegen vooral ln de bochten niet te hard te Hoog op de berg Korvatunturi in Fins Lapland woont Santa Claus, de kerstman, die voor talloze kinderen in de hele wereld even werkelijk of onwerkelijk is als onze Sinterklaas. Kinderen die hem op aanraden van vaders en moeders een brief schreven met hun liefste wensen, kregen al thans altijd antwoord daar van daan, van Santa Claus, met een speciale postzegel waar de ge baarde oude met een van zijn assistenten op stond. Maar als de Finse posterijen niet meer personeel krijgen zit het er dik in dat al die kindertjes dit jaar geen briefje meer terug krijgen. Op het hoofdpostkantoor van Helsinki werkt mevrouw Liisa Jantunen, die alle brieven, gea dresseerd aan de Noordpool, Speelgoedland, Rendierstraat of waar ook (altijd met Finland er bij) doorgestuurd kreeg. Zij en haar helpers beantwoordden de Santa Claus-post dan als het even kon ln de taal van de kleine afzendertjes. Een jaar of tien geleden was dat een koud kunstje; toen kwamen er hoog stens een kleine honderd brie ven binnen, maar in de loop van de jaren zijn het er meer dan drieduizend geworden, die in ok tober al beginnen binnen te stromen. Mevrouw Jantunen hoopt nu maar dat er gauw wat mankracht bij komt of dat een of andere organisatie wil bij springen. Vorige jaren moest een hele afdeling al het gewone werk laten liggen om de kinder- post te kunnen beantwoorden, maar zelfs dat zal nu niet hel pen, want mevrouw Jantunen kan het ln d'r eentje toch niet aan. <S>PIB 'Je kunt wel gaan, Simpkins.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9