Minimum-melkprijs blijft nog 77 cent Moeilijkheden bedrijfstak worden veronachtzaamd Kip Kampeerwagens nog 116 man eruit Jessel verkoopt belang aan KNSM Somber perspectief radiatorenindustrie Ford wil belastingen verhogen Melkslijters in de problemen Ortoli accepteert uitnodiging Comecon Raad Midden- en Kleinbedrijf: ve TROUW/KWARTET DINSDAG 8 OKTOBER 1974 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De melkhandel met name de groep melkslijters in het wes ten van het land zit met problemen, nu de minimurn-melkprjjs vooralsnog 77 cent per liter blijft, terwijl de detailhandel sinds gisteren drie cent per liter meer aan de melkfabrieken moet betalen. FINANCIëN EN ECONOMIE De opzet was de minimum-melk prijs en de melkprijs af fabriek gisteren gelijktijdig ie verhogen. Die minimum-prijs wilde het pro- duktsehap voor zuivel op 83 cent per liter gebracht zien. maar het ministerie van economische zaken wilde niet verder gaan dan 82 cent. Zodoende zal het produktschap voor zuivel deze week nog een spoedvergadering beleggen om het verschil van die cent te bespreken. Als die 82 cent per liter alsnog wordt aanvaard, dan kan de ver plichte minimum-melkprijs worden verhoogd. Dit zal vermoedelijk wel een weekje duren, verwacht de heer M. Luijkx, secretaris van de Vereni ging van Coöperatieve Melkinrich tingen VCM. Tot zolang blijft de minimum-prijs per liter echter nog 77 cent. Knabbelen Intussen zitten vooral de melkslij ters met het probleem. Zowel de slijters als de 'stuntwinkels' moeten drie cent prijsverhoging aan de melkfabrieken betalen. Maar de slijter dient wil hij althans niet knabbelen aan zijn winstmarge, die ongeveer veertien cent per fles be draagt die drie cent door te berekenen. Maar daarmee loopt hij het risico dat hij afnemers kwijt raakt, omdat de (groot) winkelbe drijven vooralsnog kunnen blijven stunten met de 'oude' prijs van 77 cent per liter. Dit probleem speelt het sterkst voor de melkslijters in het westen van het land. Want hoewel globaal vijf tig procent van de melk in ons land aan huis wordt bezorgd, ligt dat voor de slijters in het westen aanmerkelijk ongunstiger, namelijk op zo'n dertig procent. De melkslij ters hebben het in het westen aan merkelijk moeilijker dan bijvoor beeld in het zuiden, waar 65 pro cent van de melk aan huis wordt bezorgd en in het noorden waar dat cijfer op 75 tot 80 procent ligt. De melkslijters, verenigd in het 'Actiecomité Melkhandel West-Ne derland'. die het gebied van Haar lem tot Rotterdam bestrijken, heb ben in een spoedvergadering beslo ten de drie cent hogere inkoopprijs niet door te berekenen. Geruchten als zou deze actiegroep overwegen uit protest het ministerie van eco nomische zaken te bezetten, werden gisteren door de heer Luijkx ont kend, met de mededeling: 'er is geen sprake van bezetting'. Onvoldoende De minimum-melkprijs is bedoeld om de slijters (in zekere mate) te beschermen tegen stuntacties in melk van grootwinkelbedrijven. In tussen heeft een delegatie van de zuivelindustrie onder leiding van drs. R. Zijlstra de regering laten weten dat het besluit om de minu- mum-prijs met vijf en de maxi mum-prijs met drie cent te verho gen ontoereikend is en volledig voor rekening van de overheid komt. Vakbonden niet gerust over toekomst HOOGEVEEN Opnieuw zullen er binnenkort produktie-mede- werkers en beambten worden ontslagen bij Kip Kampeerwagens. Bij het geweestelijk arbeidsbureau in Hoogeveen is maandag een aanvraag ingediend om ontslag voor 116 personeelsleden: 110 pro- duktiemedewerkers en 6 beambten. Onder hen bevindt zich een aantal dat ouder is dan 45 jaar. Begin januari werd er bij het cara van bedrijf nog gewerkt met 560 mensen. Dat aantal is nu gehal veerd. Verwacht wordt, dat de pro- duktie met deze werknemers voort gezet kan worden. Voor het komen de seizoen rekent men op een pro- duktie van 5.000 caravans. In het boekjaar 1973-1974 werden er nog 5400 kampeerwagens op de markt gebracht. De vakbonden zijn over de verdere toekomst van Kip niet zo gerust. Binnen een Jaar. zo menen zij, is het bedrijf gehalveerd wat betreft het aantal werknemers. Er is op dit moment sprake van een economi sche te-mggang en die zal zeker zijn te bemerken in de sector waarin Kip opereert, de caravans. Een commissie van externe des kundigen die zou bekijken of het mogelijk is een tweede en derde poot onder het bedrijf te krijgen is nog steeds niet gevormd. De vak bonden hebben er steeds op aange drongen dat er niet alleen caravans door Kip gemaakt zouden worden. In deze commissie zit'een vertegen woordiger van de Noordelijke Ont- wikkelings Maatschappij (NOM). Begin dit Jaar werd een werktijd verkorting aangevraagd. Sinds ge ruime tijd geldt voor het personeel en werktijdverkorting van 50 pro cent. Er wordt een week wel en een week niet gewerkt. Tot eind deze maand heeft men nog werktijdver korting voor vijftig procent. In ver band met de ongunstige winterpe riode die het bedrijf tegemoet gaat Uitweg Als gevolg van de toegenomen im port is de concurentie In de radia torenbranche scherp De rentabili teit is de laatste twee jaren ge daald. Er Is aan een uitweg gedacht via de buitenlandse markt. Volgens de rapporteurs mag van de export echter geen afdoende oplossing worden verwacht. De daling van de afzet op de Nederlandse markt voorzien de rapporteurs als een ge volg van enerzijds een daling in het woningbouwvolume en ander zijds een afneming van het per woning benodigde aantal radiato ren. Dit als effect van het streven naar betere isolatie, o.m. door toe- Lager dividend KVT MOORDRECHT Koninklijke Vereenigcle Tapijtfabrieken wil voor over het boekjaar 1973-1974 een dividend uitkeren van 15 pet of 3 per aandeel van 20 nominaal waarvan 2 pet. uit de dividendreser ve (v.j. 22,5 pet of ƒ4,50). Verder zal een dividend op de preferente aandelpn worden voorgesteld van 7,8 pet waarvan 0.2 pet uit de dividendreserve (v.j. 9.3 pctL NED. FONDSEN IN' NEW YORK NEW YORK Kon. Olie noteerde giste ren S23%-24 (22U-Si>. Philips $8%-% <8'8-38). Unilever $26',i-27 (26%-%) en KLM $15-15'; (14%). Opgave Hornblower en Weeks. WASHINGTON (Reuter) Ambte naren in Washington hebben laten uitlekken, dat president Ford vana vond. wanneer hij voor het Congres zijn economisch beleid ontvouwt extra belastingen zal aankondigen. Ondernemingen, echtparen, met een jaarinkomen van meer dan 15.000 gulden en alleenstaanden, die meer dan 7.500 dollar verdie nen, moeten 5 procent meer beta len. De extra inkomsten voor de over heid moeten dienen om de werk loosheid te bestrijden. Vorige maand hebben mqer dan 400.000 mensen hun werk verloren, waar door het totaal aantal werklozen in de VS is gestegen tot 5,3 miljoen. Verwacht wordt, dat Ford vanavond ook voorschriften op het gebied van huisverwarming zal afkondi gen, die met. het doel het hoge prijsniveau van buitenlandse olie aan te tasten. Andere maatregelen in de officieel nog geheime rede van Ford zouden betrekking hebben op hulp voor de slecht lopende bouwsector en op de hoge rente. BRUSSEL Prangois Onpli, de voorzitter van de Europese Commis sie, zal de uitnodiging van de Come con (het communistische handels blok) accepteren om in Moskou te komen praten. Zowel van Comecon- zijde als van EG-kant verwacht men, dat de besprekingen in november plaats zullen hebben. Het zal het eerste officiële contact worden tus sen EG ,n Comecon. Ortoli ontving de uitnodiging vorige maand van de secretaris generaal van de Comecon. Nicolai Fadeyef. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondverkeer kwamen gisteravond de vol gende koersen tot stand (tussen haakies de officiële slotkoers van dezelfde dag) AKZO 45.70-46.30 (45.00). Hoogovens (59.60). Kon. Olie 61.90-63.80 (61.20). Phi lips 22.70 gb-23.1C (22.50) Unilever 71.80- 72.80 (70.80). KLM (40.50). ;W JD DEN HAAG De Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf acht het niet toepassen van de inflatiecorrectie niet anders dan een veronachtzaming van de moeilijkheden waarin het midden- en kleinbedrijf nu verkeert. Dit heeft de raad meegedeeld in een brief aan de Tweede Kamer, waarin hij kanttekeningen plaatst bij de belastingplannen van het kabinet. De raad merkt op. dat het wettelij ke systeem va,n inflatiecorrectie op de tarieven van de loon- en inkom stenbelasting voor slechts tachtig procenf wordt doorgevoerd, nadat deze voor 1974 geheel achterwege is gebleven. Er zal in 1975 dus weer een verzwaring van druk optreden die niet in overeenstemming is met het beginsel van draagkracht dat aan het tarief ten grondslag ligt. Volledige toepassing van deze cor rectie acht de raad te meer op haar plaats nu de voorwaarden voor on voldoende toepassing niet zijn ver vuld'. Die voorwaarden zijn: geen verhoging van specifieke accijnzen (stijging van de accijns op sigaret ten met 170 miljoen) en een min- I pei der gunstige opbrengst der be ilste tingen. De raad meent verder dat het een juist begrip voor de moei! situatie van het midden- en k!e vr bedrijf zou getuigen als spoedig :he staatscommissie zou worden ii )im steld met de opdracht een d gaande studie te verrichten van fiscale winstbegrip ten aanzien 3 zelfstandigen. Om de zelfstand de met onmiddellijke ingang eninii in f mate tegemoet te komen in ihkomensproblemen tengevolge de inflatie, bepleit de raad he p' voering van een zelfstandige! het trek, naar analogie van de rege die in 1972 heeft gegolden. Later doorplaatsing van aandelen Van een ojizer verslaggevers AMSTERDAM De Britse grootaandeelhouder van de KNSM, de beleggingsmaatschappij Jessel Securities, heeft haar pakket aan delen KNSM afgestoten. Met de KNSM is overeenstemming be reikt het belang van 37 pet. aan een nauw met de KNSM verbon den instelling over te doen. bit Het is de bedoeling, dat de aange kochte aandelen en certificaten doorgeplaatst worden aan derden, wanneer naar het oordeel van het bestuur de omstandigheden en voorwaarden daartoe gunstig zijn. In afwachting daarvan wil de KNSM de naam van de instelling die de aandelen heeft aangebicht niet openbaar maken. De kooprijs van het aandelenpakket ligt boven de beurskoers, maar aanzienlijk be neden de intrinsieke waarde van de aandelen. Het betekent in ieder geval, dat Jessel er minstens 24 miljoen voor heeft gekregen. Be stuur en commissarissen menen, dai de transactie in het belang is van de vennootschap en alle daar bij betrokkenen. De verkoop van het aandelenpakket heeft een einde gemaakt aan een periode van ruim een jaar waarin het KNSM-bestuur op voet van oor log leefde met Jessel. Het Amster damse concern was vooral bang. dat de Britten feitelijke invloed zouden kunnen krijgen op het be leid, een angst die gevoed werd door het feit, dat Jessel zijn in 1972 verkregen belang van 25 pet. in de KNSM langzamerhand had uitge breid tot 37 pet. Jessel ontkende echter van plan te zijn het .belang te willen uitbreiden tot meer dan 50 pet. om daardoor «de macht te kunnen grijpen. De KNSM nam echter het zekere voor het onzekere en zette de Brit ten buitenspel door ondershands ie 1 preferente aandelen ten bedien van 31,5 miljoen te plaatsen de in 1973 opgerichte AmstinaK een gezamenlijke dochter van KNSM en de Amsterdam iif j Droogdok Maatschappij. Op i|ec] aandelen was 10 pet. gestort. de KNSM niet tot deze plaat Sel° overgegaan, dan had Jessel in kort daarna plaatsvindende deelhoudersvergadering waarschT aa] lijk de dienst kunnen uitma Door met zijn hele pakket vai;ne pet. op te komen zou Jessel geb eger kunnen maken van het gebruik Een ke absenteïsme op aandeelhoud r vergaderingen. men Kort na de onderhandse plaat;d sc protesteerde Jessel hiertegen uzen middel van een kort geding. nUni Britten verloren in een uitspi^ die werd gedaan een uur voor begin van de bewuste aandeel!KKeI' dersvergadering. De aan de elke zijnde statutenwijziging, waar sel bezwaar tegen had, kwam met. de stemmen van de Amstii door. irist Jessel zette het kort geding door in hoger beroep, maar kon 0 de een normale rechtsprocei aan. Jessel-advocaat mr G. MiLm zei destijds: 'Jessel zal U jaren i in procedures blijven verwikkfj, d wij gaan tot in hoogste insta _oaa door de hoge raad moet zich i dit soort zaken eindelijk maar uitspreken'. Zover is het niet g( men. zal voortzetting van de arbeidstijd verkorting noodzakelijk zijn. Kip is bijzonder gedupeerd door het Instorten van de Westduitse cara- vanmarkt. De uitvoer is beneden peil geweest. De verwachte concur rentie van het nieuwe Bendix Ca ravan bedrijf in Duitsland is er niet gekomen. Dit bedrijf wordt door Bendix. waartoe ook Kip be hoort. zelfs te koop aangeboden. De vrees bestond dat de produktie geheel :n Frankrijk geconcentreerd zou worden. Personeelschef E. E- verts ontkent deze geruchten. 'Als er sprake zou zijn in de top van een centralisatie van de produktie in Ft ankrijk hadden wij dat zeker geweten en zou men ons hier niet laten voortmodderen', aldus de heer Everts, die goede hoop heeft dat het bij deze 116 ontslagen zal blij ven. Hij betreurt het dat dit keer voor het eerst medewerkers moeten wor den ontslagen die ouder zijn dan 45 jaar. Hadden wij dit echter niet gedaan dan hadden we een zeer ongunstige leeftijdsopbouw gekre gen van het bedrijf, namelijk te veel oudere medewerkers in ver houding tot het aantal jongeren. Hij zegt dat het moeilijk is om garanties te geven voor de toe komst. maar we hebben het aantal medewerkers nu aangepast aan de verkoopcapaciti.it van vorig jaar. De heer Everts kan nog niet zeggen wanneer de 116 mensen op straat zullen komen te staan. Dat is af hankelijk van de beslissing van het gewestelijk arbeidsbureau. it gi kei ooi haa Inkrimping produktie nodig DEN HAAG - Het is over het geheel genomen met de radiatoren- fabrieken in ons land somber gesteld. Gezien de nu al bestaande overcapaciteit lijkt er voor ae staalplaatradiatorenindustrie maar één weg open te staan: 'een weloverwogen en sociaal verantwoor de inkrimping' van de totale produktiecapaciteit'. Dit blijkt uit een raport. opgesteld in opdracht van de Vereniging van Staalplaat Radiatoren (VSR), een branchevereniging van de vereni ging voor de metaal- en de elektro technische industrie FME. De Ne derlandse industrie van staalplaat radiatoren telt tien ondernemingen met In totaal 300 werknemers en een omzet in de orde van grootte van ƒ200 miljoen. Volgens de rapporteurs kan de staalplaatradiatorenindustrie aan inkrimping van de capaciteit niet ontkomen. De thuismarkt zal In enkele jaren met de helft dalen en de export biedt slechts beperkte mogelijkheden. passing van dubbele ramen, een kleiner glasoppervlak en betere dak isolatie. Een lichtpuntje zien zij in de in bouw van CV-lnstalaties In be staande woningen, o.m. de ver nieuwbouw. Hier ligt een potentiële markt, zowel in binnen- als in bui tenland, maar het probleem van de overcapaciteit wordt er niet mee opgelost, wel verzacht, aldus het rapport. Intec (Akzo) wil fusie met voedingsbedrijf Recter DEN HAAG-VEENENDAAL Het Akzo-bedrijf Intec, producent van o.m. Roosvicee en Zwitsal, praat met levensmiddelenproducent Rec ter in Veenendaal over een samen werking. Gedacht wordt aan een deelneming van 70 pet. van Akzo in Recter Intec en Recter zullen in één be drijf worden samengebracht, dat in Veenendaal zal worden gevestigd. De nieuwe combinatie, die op 1 januari gaat functioneren, heeft 250 man personeel en een omzet van J 50 mllioen. Men verwacht, dat personeelsuitbreiding nodig is. ities fal to

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8