M esterterp wenst iifbouw metrolijn armte belangrijk maar ventilatie ook Opnieuw beraad over opvolger Starfighter Jiterlijk 18 oktober beslissing over extra geld Wonderlijk vulmiddel voor vakiiiiiii en gezin SPORION Recherche bezorgd over behandeling van de verdachten Militair gedood bij verkeersongeval Beeld van Couperus in Rome Co-Op Holland heeft interesse in De Gruyter Deel leegstand rijksgenoten bruikbaar voor top niet alle kieren en openingen in uw huis dicht 'Klimaat' beter door isoleren tbcA\hwïde£i^e\f tbcA\toxftde£i(jjeSi! tbcA\totiïde£iqe>i! tocfiytovïd&Ci^eJi! Eindhovense school deels uitgebrand Minister: in geen cursusgeld van werkende jeugd j DUW KWARTET DINSDAG 8 OKTOBER 1974 BINNENLAND K5 'an een onzer verslaggevers [MSTERDAM Minister Westerterp heeft in antwoord op vragen van een Jertal kamerleden verklaard dat de voortgang van de werkzaamheden bij de [bouw van de metro-oostlij n in Amsterdam gewaarborgd dient te \yorden. j ar i in rad best ziet geen aanleiding een nieuwe ,1 cussie in de kamer over de be val Esin§ van het Amsterdamse 'nidsbestuur op gang te brengen. Iirder deelt de bewindsman mee t hij uiterlijk 18 oktober beslist ni er het verzoek van de hoofdstad een aanvullende rijksbijdrage, t onderzoek naar de kosten en 'eri ten van de aanleg wordt, gelet op daarmee gemoeide tijd, niet af- gro rond. het oordeel van de bewinds- duldt de beslissing over de v|kenning van een extra rijksbij- ige in de aanlegkosten geen lan- r uitstel. In antwoord op vragen ldein de kamerleden Van der Lek Van der Doef (PvdA), Jan- (PPR) en mevrouw Goudsmit '66) somt hij daarvoor een vijftal [umenten op: het opschorten van v beslissing inzake de extra rijks- drage en daarmee van de verdere nni voering van de werkzaamheden optekent, dat de bij de aanleg van t ondergrondse deel van de oost- (van de Bijlmermeer naar het esti ntraal Station) betrokken aan- P 1 merscombinaties genoodzaakt >edl|ien zijn hun bedrijven te ont- holi ntelen. Gehuurde apparatuur zal rori ieten worden afgestoten en rknemers zullen ontslag moeten iedi [jgen. a :ht jaar ac ■me?n ander argument noemt minis- Westerterp het feit dat uit het lolerim-rapport van het Nederlands onomisch Instituut (NEI) in ;te tterdam betreffende de kosten- tenanalyse niet afgeleid kan rden dat het tracé over de Gel- verl rsekade aanmerkelijke voordelen stin levert boven het door de Amster- f rac mse gemeenteraad aanvaarde stagetracé. Een keuze voor het •0( ste traject zou, gezien de extra jsco d die de voorbereiding, de proce- lteli re van wijziging van het bestem- m( ngsplan en de onteigening ver- v betekenen dat de laatste van achttien kilometers van de oost- g"r ongeveer acht jaar later gereed vin 1 zi^n- vendien zou het Lastagetraject gehouden moeten worden, dat aan het eind van de bestem- [splanprocedure vast staat of Minister Westerterp het Geldersekadetracé dan wel het Lastagetraject uitgevoerd zal wor den. Dit zou derhalve betekenen dat herbouw in en om het Gelderse kadetracé in de Nieuwmarktbuurt 1 mb ilj tari Hi ai Uit icht ns seizt A-I van ig V ige is de verv( lers ver (ADVERTENTIE) PROFESSIONEEL.MAAR AL LANG ONTDEKT DOOR DE DOE-HET-ZELVER! Si KANT- EN - KLAAR. SUPER HECHTKRACHT. 1001 toepassingen BUITEN zowel als BINNEN. Om een idee te geven: houtrot herstellen. Betonreparatie. Gaten, kieren en scheuren BLIJVEND afdich ten. Lek balkon of dunne plek in goot dichten. Uitgesleten, trap of vloer uitvlakken. Dat zag u op de TV. Betonnen ra men beglazen of stopverf bij werken. Dakpan of trapleuning muurvast zetten, ook tegels, enz. enz. Super hechting tussen HOUT en STEEN.flgn ELK ma teriaal, droog of vochtig, ook aan metaal en glas. Krimpt of scheurt niet, is BLIJVEND taai- elastisch èn slijtvast. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter: STOPPEN, blijvend AFDICHTEN, VOEGEN, UIT VLAKKEN, ragdun PLEISTE REN. dik PLAMUREN en BLIJ VEND herstellen met PORION. De in Zwitserland ontwikkel de gebruiksklare universele kunsthars-vulpasta. Bekroond met hoge Engelse onderschei ding "The Blue Ribbon". On- ■hadelijk voor de handen en mbeperkt houdbaar, ook bij ingebroken pot fll/2 kg lkg 2 kg 5 kg "ƒ4,95 ƒ8,75 ƒ15,60 ƒ30,50 Van een verslaggever ZUTPHEN Volgens minister Van Agt leven bij ambtenaren van de recherche zorgen en soms zelfs grieven over de behandeling van verdachten. Sommigen menen dat de verdach ten in de watten worden gelegd. Sinds kort moet iedere ambtenaar het verhoor openen met de kennis geving aan de verdachte dat hij niet behoeft te antwoorden. De raadsman van een verdachte loopt niet zelden in de eerste fase van het onderzoek de politie voor de voeten. Gedetineerden of veroor deelden worden vaak te snel weer op vrije voeten gesteld. Aldus enke le van de zorgen die minister Van Agt beluisterd zegt te hebben bij recherchepersoneel. Daarom heeft de recherche behoef te aan verklaringen en toelichtin gen, die onder meer kunnen wor den verkregen op de recherche school, zei de minister bij de ope ning van het gebouwencomplex van de recherche en kaderschool in Zutphen door zijn collega-minister De Gaay Fortman. Mr. Van Agt zei dat het tegen de politie uitgeoefende geweld toe neemt. 'Als het politievak ooit al zekerheid bood, de laatste jaren is dat geenszins het- geval meer', aldus minister Van Agt. die aankondigde dat de organisatie van een 'centrale inlichtingendienst' met volgploegen op stapel staat. Een speciaal team voor het tegengaan van terroristi sche misdrijven komt binnenkort van de grond. Van een verslaggever DEN BOSCH In het bij Den Bosch gelegen plaatsje Maasdriel is gister middag de 25-jarige militair J. A. Roosmalen uit de legerplaats Oir- schot om het leven gekomen. De mi litaire vrachtauto waarin hij reed stond met pech stil op de vlucht strook van de rijksweg E 2, toen deze geramd werd door een andere vrachtauto. Hierbij werd de militair gedood, terwijl een andere militair werd gewond. gedurende die periode onmogelijk zou zijn. Tenslotte is minister Wester terp van mening dat uitstel tevens zou inhouden dat omvangrijke tijdelijke voorzieningen ten behoeve van het openbaar vervoer getroffen zouden moeten voorden teneinde de bereik baarheid van de binnen het in- vloedsgebied van een voltooide oostlijn gelegen delen van het stadscentrum en het Centraal Sta tion te verzekeren. Het voorgaande leidt tot de conclusie, aldus de mi nister, dat een verder ophouden van uitvoerende werkzaamheden ten noorden van de Zandstraat niet verantwoord geacht mag worden. Volgens de minister zijn de argu menten van Amsterdam om zo spoedig mogelijk te beginnen met de afbouw van de oostlijn zwaarwe gend. Hij wijst op de ernstige be stuurlijke gevolgen, die een verder uitstel met zich zou brengen. Uit stel van de beslissing en de afbouw betekent, dat de kosten als gevolg van bouwrente, hervattingsmoei lijkheden na ontmanteling en alge mene loon- en prijsstijgingen nog aanmerkelijk zullen oplopen. 'Dit wordt van onze kant niet meer aanvaardbaar geacht', aldus de be windsman. De verantwoordelijkheid van het rijk betreft volgens minister Wes terterp de vraag of van rijkswege een bijdrage in de bouwkosten kan worden verleend. Deze vraag is in principe reeds in 1970 bevestigend beantwoord. Volgens de minister is thans alleen actueel een bijdrage in de zogenaamde foutramkig. Verder noemt hij ook de sterke kostenstij ging naarmate de bouwtijd langer duurt actueel. (ADVERTENTIE) Op 21 oktober zal in de Villa Borghese te Rome een borstbeeld van de Ne derlandse Romanschrijver Louis Couperus worden onthuld Het bronzen beeld is gemaakt door de Italiaanse beeldhouwer Fuffino, in opdracht van de Italiaans Nederlandse Vereniging te Rome. Ter gelegenheid van de ont hulling zullen o.m. lezingen worden gehouden door prof. Mario Praz en prof. Bastet. Ellen Vogel, Eric Schneider en Albert Vogel werken mee aan een programma in het theater Goldoni. Op de foto: Ruffino bij het beeld van Couperus. Militair-technisch onderzoek gereed Van een onzer verslaggevers BRUSSEL De ministers van defensie van Nederland, België, Denemarken en Noorwegen hebben gisteren in Brussel opnieuw be raadslaagd over de eventuele gezamenlijke aankoop van een op volger voor de Starfighter. Van de in aanmerking komende typen, de Franse Mirage, de Zweedse Saab Viggen en de Amerikaanse Northrop Cobra en de VF 16 van General Dynamics, is de mili tair-technische evaluatie rond. UTRECHT De directie van Co-Op Holland, overkoepelend orgaan van zes coöperaties die zijn overgeble ven na de ineenstorting van Co-Op Nederland, heeft in een brief aan De Gruyter, onderdeel van het SHV-concern, meegedeeld graag te willen onderhandelen over een eventuele overneming van een aan tal winkels van De Gruyter. Co-Op Holland heeft de brief ge schreven omdat uit recente publi caties duidelijk is geworden, dat ook dit jaar de bedrijfsresultaten van De Gruyter teleurstellend blij ven. De heer B. Roetert, directeur van Co-Op Gelderland, zei dat Co- Op Holland de brief had doen uit gaan om zich tijdig kandidaat te stellen voor het overnemen van de winkels, voordat het te laat was. Co-Op Holland heeft alleen belang stelling voor die winkels van De Gruyter, die op een gegeven ogen blik naar de maatstaven van Co-Op Holland tot een renderend geheel kunnen worden omgevormd, aldus de heer Roetert. Hij sloot niet uit dat Co-Op Holland zal praten over een totale overneming van De Gruyter. Hij voegde hieraan toe: 'De financiële polsstok spreekt daarbij een rol'. Eerder dit jaar bestempelde de lei ding van SHV het winkelbedrijf De Gruyter (4000 werknemers en 200 winkels) als 'negatief element'. De eerder uitgesproken optimistische verwachtingen over De Gruyter werden tegen eind 1973 en begin 1974 verbroken, aldus SHV. OnderscheidingenTot ridder Oranje-Nassau is benoemd de heer J. C. N. Kroes uit Badhoevedorp, technisch hoofdambtenaar bij de directie luchtverkeersbeveiliging van de rijksluchtvaartdienst. Tot officier Oranje-Nassau is benoemd mr. C. S. Ebbens uit Hattem, raads adviseur bij de rijksdienst voor de IJsselmeer polders. Een speciale stuurgroep van des kundigen uit de vier landen heeft hierover gisteren een interim-rap port aan de ministers overlegd. De stuurgroep moet in december het eindrapport op tafel leggen, waaruit dan met name moet blijken welke aanbiedingen financieel econo misch het meest gunstig zijn. De definitieve beslissing zal zo spoedig mogelijk in 1975 genomen worden. Het was eerst de bedoeling nog dit jaar het besluit te nemen, maar dat haalt men niet meer. Zoals al eerder gemeld heeft de Nederlandse luchtmacht een sterke voorkeur voor de Amerikaanse straaljagers, niet het minst omdat de Nederlandse vliegers altijd met Amerikaanse toestellen hebben ge vlogen. In België bestond een grote voorkeur voor de Mirage, maar de Belgen zijn erg teleurgesteld dat de Franse luchtmacht de Mirage zelf eigenlijk niet wil gebruiken. De grote vraag blijft of de vier landen tot een gezamenlijke aankoop, 'de grootste order van deze eeuw', zul len komen. Opvallend was in dit verband de verklaring van de Noorse defensie minister Fostervoll, na afloop van het beraad gisteren in Brussel. Nie mand had er volgens hem op aan gedrongen dat de vier landen het zelfde vliegtuig zouden kiezen. In Den Haag wekte deze verklaring bevreemding, omdat de enige be doeling van de huidige samenwer king tussen Nederland. België. De nemarken en Noorwegen juist wél die gezamenlijke aankoop is. De meningsverschillen met name tussen Nederland en België betref fende de opvolging speelden giste ren in het overleg in Brussel nog RITA 'Ik heb geen geld by me. Maar als tegenprestatie wil ik straks uw haar wel knip pen.' nauwelijks een rol. In Haagse de fensiekringen werd echter niet uit gesloten dat men er bij de defini tieve besluitvorming niet in zal sla gen hetzelfde toestel als opvolger van de Starfighter te kiezen. DEN HAAG Een deel van de leegstaande woningen van de ge subsidieerde woningbouwverenigin gen kan eventueel worden gebruikt voor de huisvesting van Surinamers en Antillianen, die nog naar Neder land komen. Deze woningen moe ten dan in gebieden liggen waar voldoende werkgelegenheid is. zodat een bijdrage kan worden geleverd aan een nog in te voeren sprei- dingbeleid Deze gespreidde huisvesting zou kunnen worden gerealiseerd door een wijziging in de woningwet, die bijna vier jaar geleden bij de Tweede Kamer werd ingediend. Bij deze wijziging wordt rekening ge houden met zogenoemde bijzondere bevolkinggroepen, waarbij in eerste instantie werd gedacht aan de laagstbetaalden, gezinnen zonder kinderen, werkende jongeren en al leenstaanden. Indien een gesubsi dieerde woningbouwvereniging, zo blijkt uit de memorie van toelich ting hieraan te weinig aandacht zouden besteden, kan zo'n woning bouwvereniging alsnog gedwongen worden dit te doen. Naar aanleiding hiervan heeft mi nister Van Doorn (CRM) zich tot staatssecretaris Van Dam (volks huisvesting) gewend met de vraag in hoeverre in het raam van deze wetswijziging ook de huisvesting van Surinamers die nog naar Ne derland zullen komen, kan worden aangepakt. Volgens staatssecretaris Van Dam biedt de voorgestelde wetswijziging, die nog in de Tweede Kamer aan de orde moet komen, misschien een mogelijkheid. Hij ontkende echter met klem be richten dat er sprake zou zijn van dwang waarbij de woningbouwver enigingen worden verplicht een deel van hun leegstand aan te wenden voor de huisvesting van rijksgenoten. In een radiouitzen ding gisteren zei hij te gegoven dat dwang in deze niet werkt, maar dat iets alleen in goed overleg zou kun nen worden geregeld. ji een onzer verslaggevers gWIJK Gordijnen 's avonds dicht, dubbel glas in de ramen, muren be iken en openingen en kieren dichtmaken zijn allemaal nuttige zaken om zo l mogelijk warmte te verliezen. Maar, zo waarschuwt de Vereniging van Ex- anten van Gasbedrijven in Nederland (VEGIN) te Rijswijk, in een huis met lapparaten is ook ventilatie erg belangrijk. tneer werkelijk alle kie- openingen zouden Ben dichtgestopt in alle mekken, kan er welis- J niets meer aan warme Bt uit, maar er kan dan Tgeen frisse lucht meer Meer toevoer van frisse is echter noodzakelijk brandende gasappara- [en voor de mensen die ruimten leven. 'Weet wel. wat u doet. als u j isoleren en dichtstop- f; Openingen die speciaal (gemaakt om lucht toe •eren. moeten openin- gen blijven', waarschuwde het VEGIN. Als voorbeelden van 'ope ningen die open moeten blijven' worden genoemd een korter gemaakte deur in keuken of badkamer of een rooster in zo'n deur als daar een gasapparaat staat. Dat geldt ook voor andere lucht toevoeropeningen bij voor beeld in de muur, een roos ter op zolder als daar een cv.-ketel of gasgeyser staat. Als mensen ergens niet he lemaal zeker van zijn. wordt geadviseerd bij het gas- of energiebedrijf te informe ren. Het verlies van warmte wordt het best tegengegaan door woningen beter te iso leren. Hiermee wordt niet alleen een belangrijke be- spaiing op brandstof bereikt, maar ook een behaaglijker klimaat in huis wat een verbetering van het woon comfort kan worden geacht. Verwacht wordt dat in de toekomst installaties in wo ningen zullen worden ge bouwd, die gelijktijdig ver warmen en ventileren. Des kundigen op het gebied van ventilatie blijken van me ning, dat binnen tien jaar de helft van de nog aan te leggen cv-installaties geen warmwaterradiatoren meer zullen zijn, maar luchttech- nische installaties. Doelmatig Bovendien besteedt het GE- GIN aandacht aan 'doelma tig' verwarmen. Daarbij wordt ervan uitgegaan dat een verstandig gebruik van •zowel gas als elektriciteit, voor de gebruikers en voc* de energievoorziening een goede zaak is. De tegen woordige gebruikelijke tem peratuur van 24 graden Cel sius in de' woning wordt enigszins overdreven geacht. Ongeveer twintig graden Celsius kan voor velen een aanvaardbare woontempera- tuur zijn. zo wordt hieraan toegevoegd. Daarnaast worden enige ad viezen gegeven om zo zuinig mogelijk met de schaarse energie om te springen. Een van de punten is, dat op alle verwarmingsapparaten de warmte regelbaar is. zo dat 'met verstand' te stoken is. In het verlengde hiervan ligt het tijdig temperen van verwarmingsapparaten, waarbij blijkt, dat men een uur vóór het naar bed gaan de verwarming of de haard kan temperen omdat het huis in dat uur nog echt wel warm genoeg blijft. Wat het ventileren betreft, wordt erop gewezen dat dit veel brandstof kost, wanneer de verwarming aan blijft staan als het raam open staat. Geadviseerd wordt de verwarming in het vertrek dat geventileerd wordt niet te laten (draaien) en voorts de kamerdeur te sluiten om ce voorkomen dat ook uit de rest van het huis de warmte naar buiten 'vliegt'. Tenslotte wordt geadviseerd gebruik te maken van zon newarmte. Als de zon schijnt kan zij een behoor lijke bijdrage leveren aan de warmte binnenshuis. Dat kan echter alleen, als er voor wordt gezorgd dat de overgordijnen goed openge trokken worden, zodat de zonnestralen goed binnen kunnen vallen. Twinset voor mannen, de slipover, met een kleurig zig-zag patroon, het hemd van uni trikot, o.a. blauw, zwart, bruin of groen. S.m.Lxf. t Wordt weer tijd voor warme rolkoltruienl 100% Acryl in zwart, groen, of paars. EINDHOVEN Een brand heeft gisternacht een vleugel met zeven lokalen van het Bisschop Bekkers college, een middelbare scholenge meenschap, verwoest. De schade wordt door airekteur J. Rijkers ge schat op ruim 350.000 gulden. De oorzaak van de brand is niet be kend. Eerder op de avond was ingebroken in de school. Naar aanleiding daar van is door de politie een onderzoek ingesteld. Er is toen niets ontdekt, waardoor de brand in een later sta dium zou kunnen zijn ontstaan. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Minister Van Keme- nade (onderwijs» heeft de scholen en instituten voor werkende Jonge ren gevraagd voorlopig geen cursus geld te innen. Zoals in de oegroting voor 1975 is aangekondigd wil de minister het cursusgeld voor werken de jongeren beneaen 18 Jaar afschaf fen. Binnenkort zal een Koninklijk Besluit hiertoe verschijnen De re geling zal woruen ingevoerd met terugwerkend ekracht tot 1 augustus j.L

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5