Wat broeders bouwen wordt zomaar vernield v KARBONADE Kil 11 R98 KARBONADE KILO 798 Fraaie tentoonstelling over Noordwijks flora en fauna Slechte beurt voor zwaar vrachtverkeer Hagenaars stalen betaalpas Schaakcafé open Zoeterwoude krijgt aantal oudere verkeersbrigadiers Bitterballen veroorzaakten keukenbrand !f °L 01 Nieuwe Leidse Courant Schoolproiect over Leiden ft Marktberichten .500 GRAM 398 lil LU Ua HAAS-OF LENDE 'SS? 500 GRAM 498 lil LU Mm TROUW/KWARTET DINSDAG 8 OKTOBER 1974 STAD EN REGIO Samenkomst schouw in december klaar door Henk Kamies NIEUW VENNEP Het stond gisteren als kiein berichtje in de krant: 'Vandalen leven zich uit op kerk in aanbouw.' Gisteren had de politie nog géén dader(s) kunnen ontmaskeren, maar er is goede hoop dat het toch wel zal gebeuren dezer dagen. Een aantal tips is binnengekomen en aan de hand daarvan kan de politie misschien de hand leggen op de brooddronken vernieler(s) die in de nacht van vrijdag op zaterdag huis hield (en) op het bouwterrein aan het Dr. Van Haeringenplant- soen, hoek Zuiderdreef. 'Het moet wel een brooddronken groep zijn geweest die hier als een wild beest te keer is gegaan', aldus één van de broeders van het Apostolisch Genootschap, 'omdat er niets wordt vermist. Er is geen sprake geweest van inbrekers, want dan zouden zij het kostbare gereed schap niet zomaar hebben laten liggen'. De directiekeet en het in aanbouw zijnde samenkomstgebouw (het Apostolisch Genootschap spreekt niet van kerk) moesten het ontgel den. Voor duizenden guldens scha de werd aangericht. Hoewel het werk in handen is van een bouwbe drijf, verrichten broeders van het Genootschap ook veel zelfwerk zaamheid. Iedere avond en op de zaterdagochtenden zijn ze druk be zig. Ontdekking 'Toen ik zaterdagochtend om kwart voor negen hier kwam, zag ik dat gat in de omhehling. AI direkt be greep ik dat er wat aan de hand was', zegt een timide broeder W. van Gastel. Z'n vermoeden bleek waarheid toen hij de direktiekeet bereikte. Alle ruiten waren gesneu veld en in de modder op het bouw terrein lagen telefoonboeken, ge reedschappen etc., die van binnen uit door de ramen naar buiten waren gegooid. Direkt na z'n ontdekking ging de heer Van Gastel naar het tegenover gelegen politiebureau aan het Dr. van Haeringenplantsoen. De re cherche was terstond ter plaatse aanwezig en stelde een nauwkeurig onderzoek in. Eén van de recher cheurs vond een groot houten blok. waarmee vermoedelijk een ruit is stuk geslagen. Daarna was het een koud kunstje voor de vandalen om binnen te komen. In de direktiekeet lag een fles melk op de grond, leeggelopen. Kopjes en schoteltjes in stukken op de vloer. Bouwtekeningen en een deel van de administratie, een losgerukt telefoontoestel zorgden ondermeer voor een chaotische aanblik. 'Het moet tussen 10 uur gistera vond. en kwart voor negen vanoch tend zijn gebeurd', zegt de heer Van Gastel. Z'n mede-broeder K. Bokhorst kan het gebeurde nauwe lijks onder woorden brengen. 'Wat je met zoveel liefde aan werkt, wordt in één klap vernield. Het ergste is nog de grote zaal van het samenkomstgebouw. Daar zijn alu minium sponningen losgerukt en die zijn erg duur. Ook is er een natuurstenen vensterbank stukge slagen en zijn o.a. twee enorm gro te spiegelruiten aan gruzelementen gehamerd. Een elektrische zaag is krom gebogen', zegt de heer Bok horst. Niets ontziende vernielers richtten het afgelopen weekeinde voor duizenden gulden vernielingen aan op het bouwterrein van het Apostolisch Genootschap in Linquenda, waar een nieuw samenkomstgebouw verrijst. Ook auto's Hoe kon zoiets gebeuren terwijl op een steenworp afstand het politie bureau staat? Het antwoord is oud: door gebrek aan manschappen is het politiebureau 's nachts gesloten. De minister heeft nu laten weten dat de sterkte van het politiekorps mag worden aangepast aan de be hoefte en dat zou kunnen beteke nen dat het politiekorps volgend jaar met een aantal mannen kan worden uitgebreid. Er ligt per 1 januari trouwens toch een uitbrei ding zij het een bescheiden in 't verschiet. Het aanrichten van de vernielingen moet gepaard zijn gegaan met een grote herrie. Niemand van de om wonenden heeft echter iets ge hoord. waarbij moet worden opge merkt dat de dichtst bijzijnde hui zen toch altijd nog op een aardige afstand staan. 'De materiële schade zal overigens wel meevallen', aldus de heer Bok horst. 'Het is voornamelijk het idee. dat er lieden zijn die zoiets doen. Dat is toch verschrikkelijk?' Voor de broeders zaterdagochtend aan het werk konden, moest eerst de ruïne worden opgeruimd en dat vergde veel tijd. Al vrij gauw bleek dat de vandalen het niet alleen op het samenkomst gebouw hadden gemund. In de loop van de zaterdagochtend kreeg de politie meldingen binnen dat auto's in de wijk 'Linquenda' waren ver nield. Ook was daar een grote vrachtauto bij. De politie (02526-3838) houdt zich aanbevolen voor eventuele tips die tot aanhouding van de vernielers kan leiden. 'Het is niet uitgesloten dat de daders openlijke geweldple ging ten laste kan worden gelegd', aldus een politiewoordvoerder. De straffen daarvoor zijn lang niet mals. Het samenkomstgebouw van het Apostolisch Genootschap zal in de cember worden opgeleverd. De bouw heeft dan ongeveer een jaar geduurd. NOORDWIJK De Noordwij kse recherche zette een tweetal jeugdi ge Hagenaars in de cel, die ervan verdacht werden enkele weken ge leden uit een nabij de boulevard geparkeerde auto een portefeuille te hebben gestolen, waarin zich onder meer een betaalpas van een inwo ner van Vlijmen bevond. Volgens een der daders was de auto niet afgesloten. De Hagenaars, respectievelijk 20 en 18 jaar. werden door de politie te Alphen aan den Rijn aangehouden, toen zij zich 's nachts in die ge meente op verdachte wijze ophiel den. Late bleek dat zij in een geleende auto op pad waren om lood te stelen. Bij de arrestatie werd op een van hen de betaalpas aangetroffen. Alphen speelt tegen militair elftal ALPHEN Het Alphens Elftal zal donderdag 10 oktober spelen tegen het Nederlands Militaire Elftal. De wedstrijd wordt geleid door Frans Derks. Burgemeester Gallas zal de aftrap verrichten om 19.30 uur. De wedstrijd wordt gehouden op het terrein van A.R.C., sportpark De Bijlen. De parachutisten van Texel zullen voor de opening zorgen, door mid del van een demonstratie. Zij zul len ondermeer met fakkels naar be neden springen. Het militaire tam boerkorps zal ter opluistering aan wezig zijn. De opbrengst is voor het al in aanbouw zijnde AAC'36-veld, waar de nodige accommodatie nog wordt gemist. LEIDEN Woensdagavond om acht uur zal burgemeester Vis de openingszetten verrichten voor de schaaksimultaanséances van groot meester Jan Hein Donner en natio naal jeugdkampioen tot 16 jaar John van der Wiel. Dit ter ere van de start van het nieuwe schaakcafé 't Parlement, in gebouw 't Parle ment. Diegenen die een kans willen wagen kunnen deelnemerskaarten afhalen aan de bar van 't Parle ment, Nieuwe Rijn 52, tel. 24766. Na de officiële opening op 9 okto ber zal voortaan ieder in het scha kerstrefpunt terecht kunnen. Als tweede festijn wordt op zater dag 12 oktober nog een groot snel- schaaktoernooi georganiseerd, waarbij men 15 partijen te spelen heeft, met 5 minuten bedenktijd. Puur natuur in Hervormde Kapel NOORDWIJK Het is momenteel alles puur natuur in de Hervormde Kapel aan de Hoofdstraat. De Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming heeft daar in samenwerking met de Commissie voor Culturele Evenementen een tentoonstelling ingericht, die uitmunt in veelzijdigheid en kwali teit. Nog nooit werd de natuur in Noordwijk en de zorg voor het mi lieu zo indringend in het middel punt van de belangstelling ge plaatst als op deze expositie. Men wordt geconfronteerd met het die renleven van zee en strand, en fauna en flora van duinen, bos en polders en de llteratur uit verle den en heden op het gebied van dieren- en plantenleven. Natuur- en Vogelbescherming heeft er een stand met stapels boeken, folders, circulaires, en ander propa- ganda-materiaal op het terrein van natuur- en milieubescherming en ontzaglijk veel wetenswaardigheden omtrent de vogelstand in en om de badplaats. De Noordwijkse plant soenendienst laat zien wat er zoal in Noordwijk groeit en bloeit en wat er groeien kan (onder andere met een non-stop dia-programa en een collectie bomen en heesters. Verder neemt het 75-jarlge Staats bosbeheer een aparte plaats op de expositie in. Zij laat op sprekende wijze iets zien van haar veelomvat tende taak voor natuurbehoud en recreatie. Heel suggestief was de oproep tot het reinhouden van de natuur onder het motto: 'Zo is het vaak' en 'Zo kan het ook'. (allen leerlingen van de St. Jeroens- schoql) voor de door hen gemaakte werkstukken over 'Nog natuur in Noordwijk', het moto van de ten toonstelling. De tentoonstelling blijft tot en met 13 oktober geopend, dagelijks van twee tot vijf uur en van zeven tot negen. ZOETERWOUDE Enkele weken geleden maakte de leiding van de Sjalomschool bekend dat zij voor nemens was om de kinderen van de zesde klas niet langer in te zetten als' verkeersbrigadiertjes bij "de oversteekplaatsen in de Dokter Bouwdijkstraat en Dorpsstraat. De voornaamste overwegingen waren dat het een levensgevaarlijk karwei is voor 11- en 12-jarigen en het missen van lessen door de leerlin gen. Toch wilde men in het belang van de overstekende kleuters niet zo maar stoppen. Daarom was reeds eerder getracht een aantal ouders hiervoor te aktiveren, maar op de oproep werd nauwelijks gerageerd. Tijdens ouderavonden werd onder de aanwezigen een enquete gehou den waarbij ook de problemen in zake de verkeersbrigadiers aan de orde kwamen. De reakties waren NOORDWIJK Er werd groot alarm geslagen voor een brand in de keuken van het Palace Hotel. Bij het storten van bitterballen in een bak met gloeiend heet frituur vet raakte wat overspattend vet in brand. De vlammen deelden zich mee aan de bakken met vet en in minder dan geen tijd ontstond een vuurzuil van circa anderhalve me ter hoogte. De brand ging gepaard met een dichte rook. Vooor een vijftal per soneelsleden dreigde dit funest te worden, omdat zij door de walm de uitgang van de keuken niet konden vinden. Door een inmiddels gearri veerde politiepatrouille werden zij naar buiten geholpen. Gemaskerde brandweermannen, die zeer snel ter plaatse waren, dekten het vuur af met brandpoeder, maar niettemin duurde het geruime tijd voordat de olie was afgekoeld en het vuur doofde. V.ort-yiïom.'r.-in t-do-ïe/rioj V. orl -n i nu v.»s -tl1 t-ö n -tc;:io kort-niruv^:-uit~flo-:rn£Tio| kori-n ouvG-uit-flQ-Togio >ort-ni om/n-rvi t-flo-ro/rlo LISSE, Zaterdag is de eerste fa van de restauratie van Dever afg sloten. De windvaan met het wapi van Dever werd op het hoogs punt geplaatst. Deze windvaan een geschenk van mevrouw A Bai nesse Heereman von Salis-Soglj de weduwe van de laatste heer vi Dever en Lisse, Max Baron Heer man van Zuijdwijck. LISSE, Op zaterdag 12 oktober c 8.15 uur zal Henk Klop in de Agathakerk de orgelconcerten v; dit seizoen afsluiten. Klop is ei 16 nog jonge organist uit Hardin ai veld-Giessendam, die zich in h II bijzonder toelegt op het spelen v: de Franse Orgelmuziek. Ij ALPHEN. De R K. kleuterschol hebben er een nieuwe maar gevaa ss lijke kleuterschool bijgekregen, njad melijk aan de Diamantstraat. Iprc gemeente heeft vergeten bij speelplaats een afrastering te nier ken. Vermoed wordt dat de meente dit terrein toch «nog op ni al te lange termijn zal afrasteren, te NIEUW VENNEP, In de nacht v d vrijdag op zaterdag heeft een gro ro: vandalen vernielingen aangericu, op het bouwterrein van het apost in lisch genootschap, hoek Dr v* Haeringenplantsoen-Zuiderdreef, de nieuwe wijk Linquenda. schade bedraagt duizenden guldein LISSE De gemeenteraad verggj dert woensdag 9 oktober om 8 mn De agenda vermeldt o.a. wijzigi .g, vergoedingsregeling brandweerpi ,u soneel, subsidie ten behoeve v een boekwerk over de Keukenh voorbereiding bestemmingsplanm v( SASSENHEIM Dinsdag 15 okl[el ber vergadert de gemeenteraad, 8 uur. De agenda vermeldt o.a. 1 noeming leden algemeen bestuit van het werkvoorzieningsschap I m, Spektrumvaststelling vergoedt |[e vakonderwijs bijzondere scholein vaststelling nieuwe legesverord iet ning; idem nieuwe precario- irk aanbiedi )g toen belangrijk positiever. Nu wa ren er 24 personen die zich opga ven om de taak van de kinderen over te nemen Op aé» eerstvolgende bijeenkomst v^n het oudercomité zal over deze kwestie worden ge sproken om tot een oplossing te komen. In ieder geval gaat men nog door met de verkeersbrigadiertjes tot de organisatie met de brigadiers rond TER AAR Zaterdagavond heeft voorzitter S. Sietsma van de ten nisvereniging 'Ter Aar' de piljzen uitgereikt van het 'afval'-tenis- toernooi. Heren enkel: wisselbeker 1 Kees Koeleman, 2 Jaap Hilgers, Dames enkel; wisselbeker 1 Sonja Ancher, 2 Inge v d Woude, Heren dubbel; 1 Jaap Hilgers, Dich Vader, 2 Henk Rosier, Chris Mulder. Mixed; 1 Leo en Sonja Ancher, 2 Alie Brouwer de Koning-Gert Knook. KOUDEKERK Op zaterdag 12 oktober vieren de heer en mevrouw Geerlof-de Wit hun gouden brui loft. Ze zijn beiden 72 jaar oud, goed gezond en geboren en getogen in Koudekerk. Na enkele verhuizin gen genieten zij in hun witte huis aan de Hogewaard van hun pensi oen. Met hun zoon, schoondochter, drie kleinkinderen en een flink aantal gasten hopen zij dit 50-jarig huwelijksfeest tot een onvergetelij ke dag te maken. LEIDERDORP Aan de Universi teit van Amsterdam slaagde voor het examen M.O.A, en M.O. B, Ned. Taal en Letterkunde, mw A F Bak ker te Leiderdorp. SA.SSENHEIM In het kader van de Vredesweek 1974 is een 'posters' wedstrijd gehouden, waaraan werd deelgenomen door de zesde klassers van alle basisscholen in onze ge meente. Een jury beoordeelde de posters. Er werdén vijf boekenbon- nen toegekend, en wel aan: Yvette Nauman (Parkschool), P Geurds (Openbare school), Petra v Rijn en Marijke v d Mey, Corinne Vos (Kampasschool)groepswerk: 6e klas S t. Annaschool. retributieverordening, begroting 1975. HILLEGOM De raad vergadicl" donderdag 10 oktober om half ac! De agenda vermeldt ondermefn beschikbaar stellen krediet voor bouw van de Johan Frisoschoter voorbereiding herziening bestel on mingsplan Centrum 2 en bestei itt mingsplan Treslong, herziening 1 tei stemmingsplan Elsbroek-noord >rd industrie Hillegommerbeek. ver! rse ging opcenten personele belasting SASSENHEIM De raadsfrac 'Progressief Sassenheim' heeft st! het college van B. en W. een voi st stel ingediend om een raadsco:1* missie in te stellen voor ruimtelijre ordening. Dit voorstel wordt men£ gesteund door de raadsfracties v de KVP en VVD. Daar de fract 3 vergadering van de prot. Chr. gr(1 pering eerst deze week plaats vinu werd van die zijde nog geen beslve sing genomen. e,n SASSENHEIM Drumbii™ 'D.O.S.' een bekende verschijn! .g bij allerlei feestelijkheden in senheim, gaat zijn instrumentaria uitbreiden met trompetten. Hi^ voor wordt uitgezien naar een ai tal jongelui, vanaf 12 jaar. Uit aard zijn reeds gevorderden welkom. Ook leerling- en gevord de tamboers. Voor nadere inlicht gen kan men terecht bij Hans Pijpen, Kerklaan 15. VALKENBURG De jeugd Valkenburg zal in het zwemseiz< 1974-1975 niet in de gelegenh zijn zwemonderricht te volgen opleiding voor het diploma A-B in clubverband uitgaande van 'Algemene Speeltuinvereniging "V -kenburg'. Aan het twaalfjarige staan van deze vereniging is eind gekomen. De reden is: de hoog geworden kosten van verv< en tc gering aantal deelnemers deze kosten te dekken, een vei ging naar de derde klas van schoolzwemmen. Enige inwoners van Valkenb hebben, besloten op zaterdag t< met zwemmen door te gaan. overleg met de direkteur van Sportfondsenbad te Wassenaar de volgende mogelijkheid geope Leskaart voor zwemseizoen 19 1975 20,-: bad per keer 1,50. tijden blijven onveranderd. 1/ trektijd 7.45 uur, terug omstre 9.30 uur, vervoer door automobl ten uit Valkenburg die hun me werking hebben toegekend. Jeugd HAARLEMMERMEER De ge- meentepolitie-ambtenaren van de motorrijtuigenbelasting en de rijks verkeersinspectie controleerden maandag 71 vrachtwagens op tech nische gebreken en papleren. Vol gens adjudant Koopstra van de ge- Wegens het voeren van een vals kenteken werd 1 vrachtauto in be slag genomen, die overigens ook nog technische gebreken vertoonde. Sommige bestuurders kregen meer dan één procesverbaal. Adjudant Koopstra: 'Het is een hoog percen- meentepolitie te Nieuw Vennep tage. Een slechte beurt voor het waar de controle plaatsvond, maak- zware wegverkeer', te het vrachtvervoer een slechte beurt. Er werden 64 overtredingen geconstateerd. Het rijtijdenboekje klopte In 22 gevallen niet, de wet op het goederenvervoer werd in 4 gevallen overtreden, zonder verze kering reed 2 vrachtwagens, 10 vrachtauto's hadden technische ge breken, 13 maakten zich schuldig aan diverse overtredingen van de wegenverkeerswet en bij 14 klopte er niets van do belastingpapieren. Het eigen ochtendblad «roor élk protestants Christelijk gezin in Lelden en omgeving •P DE MES VOOR EEN STERKE CHRISTELIJKE PERS LEIDEN De vierde oktober werd op de chr. scholengemeenschap Zuidwest besteed aan het uitwerken van een al eerder begonnen pro ject. Vanuit een zo groot mogelijk aantal vakken werd op het onder werp Leiden ingespeeld. Niet alleen het beleg en ontzet, ook en vooral de huidige situatie werd aan de orde gesteld. Tevens werd op ver schillende wijzen kennis gemaakt met de stad (puseltocht. fietsrally. Lakenhal, Gemeentearchief). Enkele opvalende resultaten: van uit de Franse en Duitse lessen wer den affiches in de vreemde talen gemaakt en adviezen voor stads wandelingen, die ook werkelijk als zodanig zullen worden gebruikt in Frankrijk en DuitslanJ op scholen waarmee kontakten bestaan. Op de expositie hangen ook de resultaten van een tekenwedstrijd, waarin de jeugd van de lagere scholen haar visie 0p de 'Natuur van Noordwijk' heeft uitgebeeld. In totaal zijn er een 40-tal tekenin gen. Een jury, bestaande uit mevr. van den Oever, de heer L Bedijn en de heer K A Kok, heeft het inge zonden materiaal beoordeeld. Ter gelegenheid van de opening maakte de heer Kok de uitslag bekend. De Maria-school uit Noordwijk Binnen excelleerde met niet minder dan vijf prijswinaars, onder wie de winnares van de eerste prijs. Mar jan van Haaften. Voor haar is een fraaie verrekijker beschikbaar. De overige prijswinnaars waren: Moni que Braxhoofd en Carolien van der Bent .(beiden van de Openbare School), Jolanda Zuidhoek (Scha- pendelschool) en Elly de Haas, Ted Verkade, Adriaan Zuiderduin en Marcelle de Ridder (allen van de Maria-school). Boekenprijzen wa ren er ook voor Mar Heemskerk, Frans Reeuwijk en Kees de Mooy LEIDEN Groente en Fruitveiling. Ap pelen 27 38. Aardappelen 1U 20. Andvijvie 44 76. Snijboneen 265 290. Stambonen 235 300. Kroten 22. Kroten gekookt 7o. Boerenkool -14. Rode kool 22 23. Groene kool 37 38. Spitskool 40 43. Postelein 133 130. Pret 34 68. Spinazie 118 135. Sprui ten A 82 87.B 9 8 104. Spruiten C 97 101. Tomaten A 790 910. B 850 800. C 760 780. CC 440. Uien 6 25. Witlof 290 300. Meloenen 60 00. Knolselderij 38 55. Kom- kommersAA 60 63. A 53 57. B 43 44. C 35 30. D 23. Sla licht 18 27. Zwaar 42 46. Bleekselderij 16 40. Peterselie 16. Selderij 17 22. Paprika per kg 40, Per stuk 21 32. IIIU

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4