Bulatovic mag Vitesse trainen Examen Not ten. Geels en Ressel ayern wil snel tourtje DDR REEUWUK Volksmarathon moet bewijs fitheid worden ectïe België Di1 interland ■y nfield naar ;ds United i! (Ierland wil leve loting 'impische Spelen Seizoenkaart populair bij Italianen FIFA-delegatie naar Argentinië van Red Band natuurlijk Drietal krijgt echte kans tegen Zwitserland Cliff Drysdale niet langer Zuidafrikaan _2 f,/KWARTET DINSDAG 8 OKTOBER 1974 SPORT T11/K13 >rzoek bij UEFA maakt weinig kans CHEX FC Bayern. de van de Europese beker landskampioenen, die op p.oWenblik een stevige malaise oaakt, wil voor zijn wed- tegen FC Magdeburg Duitsland), die op G no- tr wordt gespeeld, op een heen en weer reizen. De duitso kampioen wil daartoe ipeciaal verzoek richten aan FA. Bayern wil de nacht en 11a de wedstrijd tegen eburg in het slechts Iion- kilometer van deze Oost- stad gelegen Braunschweig rengen. Manager Ro- Sehwan maakte dat voorne gisteren bekend. Een reden hij niet geven. 'Het is voor onze spelers. Waarom it van plan zijn gaat alleen 11b aan.' ird Aigner. het Westduitse •bestuurslid, staat nogal iscli tegenover het plan van m. 'De UEFA wil geen pre ien sc leppen. Volgens de "inenten moet een club 24 roor aanvang van de wed- aanwezig zijn. Dit is ge- om eventuele problemen M linnen rijzen, op te lossen. iEFA zal overigens pas een iing kunnen nemen nadat rerzoek van Bayern is bin- tkomen.' Vorig seizoen be de UEFA ook afwijzend ten dergelijk verzoek van ra München. De club wilde ook op een dag heen en reizen voor de wedstrijd Dynamo Dresden. SSEL Raymond Goethals in Brussel de selectie van spelers bekend gemaakt alt hij het Belgische elftal imenstellen dat zaterdag in leizclstadion in Brussel een andwedstrijd tegen Frank- speelt. De helft van de in spelers wordt geleverd landskampioen Anderleclit. 1 scoach Raymond Goethals leerde de volgende zestien Broos (Anderleclit), (Anderlecht), Devrindt tren), Dockx (Anderlecht), itay (Standard). Lambert Brugge), Leonard (Meche- Martens en Teugels (bei- RWD Molenbeek). Piot idard), Van Binst (Ander- Van den Daele (Ander- Van der Eist (Ander- Van Himst (Anderlecht), loer (Standerd) en Ver- Anderlecht). VJ V loei f(Ai De voormalige inter nal van het Engelse voet- 1 ini, Jimmy Armfield is de re manager van kampioen i United geworden. Arm- die nu nog werkzaam is bij tweede divisieclub Bolton 3 Jerers, volgt de ontslagen i Clough op. Clough. die het begin van het seizoen Revie was opgevolgd, heeft slechts 44 dagen bij Leeds ed uitgehouden. ii Held heeft een week moeten Dken over de aanbieding de landskampioen. Hij itte toch voor een vierjarig rad, dat hem ongeveer 00 gulden zal opleveren. Hij Ide 43 keer in het nationale SL51 in de periode 1959-1966, 'kwam niet uit in het toer- oni de wereldtitel, dat in in Engeland werd gehou- Bolton Wanderers bracht ran de derde divisie naar de ril HAAG De inschrijving het Xederlands amateurelf- oor het Olympische voetbal- ,i ooi heeft de KNVB nog enkele zekerheid gebracht, oedelijk op 30 oktober, tij- *«en vergadering in Ziirich Slist worden hoe de ruim 'te ingeschreven Europese gVjn over de groepen van het jjpneatietoernooi zullen wor- verdeeld. «en aantal andere Westeu- voetbalbonden probeert KNVB al sinds enkele jaren ander lotingsschema te ver krijgen. De KNVB stelt zich op het standpunt dat een 'open' lo ting voor Europa niet eerlijk is, aangezien de Oostbloklanden uit een heel anders gericht arsenaal kunnen kiezen dan de Nederlan ders. De Nederlandse bond wil een 'voorgeselecteerdc' loting met regionale spreiding, zoals cr ook een Afrikaanse en een Azi atische zone is. Wanneer de specifieke amateur- landen onder elkaar de selectie voor de komende spelen uitma ken, zouden er ook enkele plaat sen vrijgehouden moeten worden voor de amateurvoetballers uit de landen waar ook beroepsvoet bal wordt gespeeld. De Nederlandse amateurs, die in de laatste toernooien van de Eu ropese Voetbal Unie steeds tot de vooraanstaande ploegen be hoorden. hebben in de kwalifi- caticronde voor de laatste drie Olympische Spelen weinig geluk met de loting gehad. In 1964 werd de ploeg uitgeschakeld door Oost-Duitsland (01 cn 13), vier jaar later door Fin land (00 en 01) en in 1972 door de Sowjet-Unie (04 en 0—0). ROME Op de eerste speeldag in de Italiaanse voetbalcompeti tie zijn bijna 32.000 minder be talende toeschouwers naar de stadions getrokken dan op de openingsdag van vorig jaar. Daarentegen steeg de verkoop van seizoenkaarten. Momenteel zijn er in totaal 142.149 seizoen kaarten van eerste divisieclubs verkocht tegen 112.461 in het vorige jaar. Dit is stijging van 20 procent. De 129.324 betalende bezoekers, een daling van 20 procent ten opzichte van het vorige seizoen, toen met 161.027 een record werd geboekt, zagen in de acht duels slechts veertien doelpun ten. Dit betekent een dieptepunt in de geschiedenis van het Itali aanse voetbal. De 129.324 beta- lenden zorgden zondag voor een recette van ruim 1,7 miljoen gulden, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van bijna 15 gulden per toeschouwer. De eerste dag in de Italiaanse competitie toonde nog eens aan dat de verschuiving van het sterkste voetbal van het noorden naar centraal Italië doorzet. Ju- ventus uit Turijn dat 15 keer Italiaans kampioen werd. verloor voor het eerst in 34 jaar een openingswedstrijd van het sei zoen. Ook Inter en AC Milan kwamen niet tot grootse daden. Internazionale. tegenstander van FC Amsterdam in de tweede ronde van de UEFA Cup verloor met 20 van Varese. een ploeg die juist uit de tweede divisie is teruggekeerd op het hoogste plan. AC Milan moest thuis een gelijkspel toestaan aan Sampdo- ria dat vorig jaar nog net degra datie kon voorkomen. Alleen To rino kwam tot winst: 10 tegen het sterke AS Roma. De beslis sende treffer kwam tot stand uit een strafschop. Het eerste competitiedoelpunt kwam op naam van Giorgio Ba- taglia van Napoli die in de vijf de minuut uit een strafschop scoorde. Bataglia maakte in to taal drie doelpunten (van de in totaal 14 op de eerste dag) en werd zo onmiddellijk eenzaam topscorer. ZiiRICH Een negen man sterke FIFA-delegatie met aan het hoofd voorzitter Joa Have- Iange uit Brazilië zal van 10 tot 13 oktober een bezoek brengen aan Argentinië waar in 1978 het wereldkampioenschap zal wor den gehouden. De FIFA-kop- stukken zullen in Argentinoë ontmoetingen hebben met het organiserend comité, sportoffici- als van de regering terwijl ook de steden en stadions geïnspec teerd zullen worden waar in 1978 gespeeld zal worden. Op een vergadering op 13 okto ber van de FIFA-delegatie met het organiserend comité zullen aldus een communiqué van de FIFA. 'de nodige beslissingen worden genomen, terwijl er ook meer plannen zullen worden ge maakt voor de strijd om de we reldtitel.' (ADVERTENTIE) VVON verliest kort geding tegen KNVB UTRECHT De Vereniging Voetbal Oefenmeesters Nederland, de WON, heeft het kort geding tegen de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, de KNVB, verloren. De president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. V. J. A. van Dijk, oordeelde gisteren dat de KNVB een licentie aan de Joegoslavische trainer Ned Bulatovic om als oefenmeester-B op te treden, niet ten onrechte heeft afge geven, zoals de WON had gesteld. RENÉ NOTTEN RUUD GEELS PETER RESSEL ROTTERDAM Bondscoach George Knobel heeft gisteravond in Rotterdam de opstelling bekend gemaakt van het Nederlands elftal dat woensdagavond in het Feyenoordstadion een vriendschappe lijke interland tegen Zwitserland speelt. De opstelling is als volgt: Jongbloed (FC Amsterdam)Wim Suurbier, Arie Haan (beiden Ajax), Wim Jansen (Feyenoord), Ruud Krol (Ajax); Theo de Jong (Feyenoord), René Notten (FC Twente), Wim van Hanegem (Feyenoord); Peter Ressel (Feyenoord), Ruud Geels (Ajax)Rob Rensenbrink (Anderlecht) George Knobel lichtte zijn opstel ling met name wat betreft het spe len van Ruud Geels, Peter Ressel en René Notten nader toe met de opmerking dat zij een kans krijgen tegen Zwitserland en dan een soort examen zullen afleggen. Knobel: 'Die drie spelers hebben nog nooit een reële kans gehad, al behoorden zij tot de selectie van tweeëntwin tig. Of ze stonden niet op de plaats waar ze normaal spelen, of ze ston den niet de gehele wedstrijd in het veld. Die kans krijzen ze nu. Ze zullen moeten bewijzen dat ze de sterke mannen zijn die het Neder lands elftal nodig heeft. Je kunt het zien als een soort examen.' Knobel wilde niet uitgebreid in gaan op de kwestie-PSV. Ben van Gelder sprak zondag het vermoeden uit dat er mogelijk sprake zou zijn van rancune van Knobel jegens dé PSV'ers. Iets wat in Eindhoven zie lig wordt gevonden. Knobel ont kende echter dat er sprake is van rancune van zijn kant. 'Ik koester geen enkele rancune tegen wie of wat ook. Bij mij is de kwestie-PSV afgedaan. Of er PSV'ers worden op gesteld in het elftal dat volgende maand voor het Europees kampi oenschap tegen Italië speelt hangt helemaal af van de prestaties die dit Nederlands elftal tegen Zwitser land levert en van de prestaties van de PSV'ers in de komende vijf weken.' In zijn opstelling heeft Knobel op nieuw gekozen voor Arie Haan. middenvelder bij Ajax, als Ausput- zer. Een gang van zaken waar de Ajax-manager Hans Kraay bepaald niet gelukkig mee is. Kraay liet dat ook voor de interland met Finland weten, maar toen stond Arie Haan toch ook weer als laatste man. Knobel nu: 'Ik heb dat probleem met Kraay doorgenomen. Hij heeft me gevraagd zo dat mogelijk is een andere oplossing te kiezen.' Die an dere oplossing zak Knobel echter op dit ogenblik nog niet. Een mogelijkheid zou Rinus Israel zijn die bij Excelsior weer een zeer betrouwbare Ausputzersrol vervult. Een terugkeer van Israel houdt Knobel niet voor geheel onmoge lijk. Maar hij koos zijn woorden erg voorzichtig toen hij het onderwerp- Israel aansneed. 'Rinus heeft vorig jaar erg gesukkeld en komt nu terug. Ik houd hem nauwlettend in de gaten. Wel zou het natuurlijk prettiger zijn als iemand van 20 of 21 jaar zich aandiende.' Tijdens het duel met Zwitserland zullen drie veldspelers plus de doel man eventueel gewisseld mogen worden. Dat op verzoek van Zwit serland. Maar Knobel stelde ook: 'Als zij het niet hadden gevraagd dan zou ik dat verzoek wel hebben ingediend.' Bij Nederland zijn de volgende wisselspelers beschikbaar: Schrijvers (Ajax), Johnny Rep (A- jax), Dick Schneider (Feyenoord). Jan Peters (NEC). Cees van Ierssel (FC Twente). Het duel in Rotter dam zal onder leiding staan van de Hongaarse scheidsrechter Somlai. Hij zal worden geassisteerd door zijn twee landgenoten Marton en Neuber. Barry Hulshof die vele maanden met een knieblessure was uitge schakeld traint weer volop mee met Ajax. Het is de bedoeling dat de lange Amsterdammer over enkele weken zyn rentree zal maken. Op de foto staat hij op het punt een duel aan te gaan met Piet Keizer. Volgens de WON had de Joego slaaf, die trainer is van Vitesse, niet het juiste diploma om voor deze licentie in aanmerking te komen. De WON vindt dit oneerlijke con currentie tegenover Nederlandse oefenmeesters. die werkloos zijn. Aan de uitspraak van de president zijn feitelijk twee kort gedingen vooraf gegaan: op 13 augustus bleek ter zitting dat het artikel in het KNVB-reglement waarop de WON zich baseerde - het afwijzen van buitenlandse trainers als de belangen van de Nederlandse trai ners daarmee worden geschaad - niet meer bestond. Verder had Bu latovic het hoogste Duitse trainers- diploma gehaald, terwijl het bonds- bestuur, en niet de sectie betaald voetbal, zoals de WON dacht, de licentie heeft afgegeven. Omdat hierdoor verscheidene gron- JOHANNESBURG (Reuter) Cliff Rysdale heeft aldus een mededeling die gisteren in Johannesburg is ge daan, zijn Zuidafrikaanse nationa liteit opgegeven. Blen Franklin maakte bekend dat de Zuidafrikaanse Tennis Bond een brief van de 33-jarige Drysdale had gekregen waarin deze mededeelde dat hij zijn paspoort bij de Zuidaf rikaanse consul in New Orleans had ingeleverd en deze verzocht het ongeldig te verklaren. Drysdale, die in de Verenigde Staten woont, heeft de stap genomen omdat zijn Zuidafrikaanse paspoort hem moei lijkheden bezorgt in bepaalde lan den. waar hij voor zaken moet ko men. Volgens Franklin, de voorzitter van de Zuidafrikaanse Tennis Bond. reist Drysdale nu op een Engels paspoort, omdat zijn moeder van Engelse afkomst is. 'Er is geen sprake van dat Drysdale niet loyaal is ten opzichte van Zuid Afrika. Hij heeft zijn stap louter uit zakelijke overwegingen gedaan'. Volgens bepaalde geruchten zouden Japanse autoriteiten Drysdale heb ben verplicht te tonen dat hij zijn Zuidafrikaanse nationaliteit opgeeft voordat zij hem een nieuw visum voor Japan wilden geven. De laat ste maanden heeft Japan een scherper standpunt ingenomen ten aanzien van de apartheidspolitiek in Zuid Afrika. Cliff Drysdale, die bekend is om zijn dubbelhandige backhand, is de bekendste Zuidafri kaanse tennisprof. den voor de eis wegvielen, stuurde mr. Van Dijk de partijen naar huis om eventueel met een nieuwe dag vaarding terug te komen. Dat deed de WON op 26 september. Op die datum werden vragen aan de orde gesteld als: mocht de KNVB de licentie afgeven, wie heeft de licen tie afgegeven en zijn de werkloze Nederlandse trainers hierdoor gedu peerd. Op de verschillende punten oor deelde mr. Van Dijk dat de KNVB geen wanprestatie heeft geleverd tegenover de WON en dat er geen sprake is geweest van onrechtmati ge daden door de KNVB. (ADVERTENTIE) Nederlands grootste woninginrichting 18000 m' kijkplezier 3000 meubal- en woningtextiel- kollektlee Binnenwegplein/Kerel Doormanftraat Rotterdam tel.: 010-14.18.00 VRIJ TOEGANG, elke werkdag van 9 tot 17 uur 30 vrijdags tot 21 uur 's maandags gesloten. de grootste kollektle meubelen en woningtextiel onder één dak In Nederland Jubilerend A AC inlroduceert evenement op Circuit van Zandvoort Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de Amsterdamse Atletiekclub, AAC, zal in Nederland de 'volksma rathon' worden geïntroduceerd. Op 10 november speelt dat gebeu ren zich af op het Circuit van Zandvoort. Het gebrul van motoren en het gepiep van remmen zal dan vervangen zijn door het aan merkelijk minder storende gehijg (en ongetwijfeld ook wat ge piep) van hardlopers. Wie er in slaagt tien rondjes (42 kilometer en 195 meter) binnen zes uur af te leggen, krijgt een vaantje. Het belangrijkste blijft echter de persoonlijke voldoening een mara thon uitgelopen te hebben. Zelfs de grootste sport-analfabeet weet dat zoiets een prestatie moet zijn. Tot nu toe waren de 'volksmara thons' geheel aan Nederland voor bij gegaan. En dat terwijl in lan den als Amerika maar daar gaat alles nu eenmaal in het groot en West-Duitsland de 'volksmarathon' een grote populariteit genoot. Her haaldelijk trokken hele gezinnen erop uit om een dag een zeer fors stuk te gaan hardlopen. Gezond re creëren in de natuur zonder gezeur om ijsjes. Regelmatig doken be richten op van jonge kinderen die een marathon hadden volbracht. Of krasse grijsaards die er binnen de tijdslimiet in waren geslaagd de ruim 42 kilometer af te leggen zon der daarvan een nadelige invloed op de levensduur te ondervinden. ELFSTEDENTOCHT Andere sporten kennen ook hun lange-afstandswedstrljden. In Ne derland spreekt de Elfstedentocht tot ieders verbeelding, al groeit er nu een generatie op die door de mildere winters en bij gebrek aan schoon water misschien alleen uit overlevering iets daarover te weten zal kunnen komen. In Zweden en Finland bestaan de bekende zware skilopen. In Zweden bijvoorbeeld de Vasa-skiloop over 85 kilometer. Zo'n 10.000 Zweden nemen jaarlijks daaraan deel. Maar er wordt wel nadrukkelijk bij vermeld dat het evenement niet voor beginners is. Dat slaat dan niet zo zeer op de skicapaciteiten als wel op de opge bouwde conditie. De 'volksmarathon' is ook weer geen gebeurtenis voor beginners ondanks de ruime limiet. De eerste marathonloper, de Griek Pheidippi- des. overleefde de krachtsinspan ning per slot van rekening ook niet. Wie in Zandvoort het laagst mogelijke tempo aanhoudt moet nog altijd een gemiddelde van ze ven kilometer per uur halen. Ter vergelijking, het militair marstem po ligt rond de vijf kilometer. Fr zullen in Nederland weinig gezin nen zijn waar pa, ma en de kinde ren dat zes uur achtereen volhou den. VOOR DE LOL Met de volksmarathon wordt dan ook nu nog gericht op een speciale groep mensen. Niet de man die zaterdagmiddag anderhalf uur trimt in de bossen of de vrije-tijds voet baller. Het gaat duidelijk om men sen die al geruime tijd op straat hoofdschuddend worden nagekeken als ze in de looppas op de meest onmogelijke tijdstippen passeren. En dat dan nog zuiver voor de lol doen. Dat zijn er in Nederland niet eens zoveel. In Skandinavië kijkt niemand op van mensen die dagelijks de af stand tussen huls en werk in de looppas afleggen. Het hardlopen is in sommige streken van Finland zelfs een soort cultus geworden. Onderzoekingen hebben dan ook aangetoond dat een Zweeds hart gemiddeld 5,3 jaar langer door wil tikken dan bijvoorbeeld een Ameri kaans hart. Ook het gemiddelde Nederlandse hart haalt het ondanks alle trimpropaganda in kwaliteit en levensduur niet bij het Zweedse. De deelname aan de 'volksmara thon' van AAC staat open voor iedereen die het medisch formulier wil invullen dat speciaal is opge steld. Dat is zeker geen waterdichte garantie dat men tegen de ontbe ringen van een marathon is opge wassen. AAC gaat er echter van uit dat er geen avonturiers zullen aan treden die zeer lichtvaardig denken over het te voet overbruggen van een afstand van ruim 42 kilometer. Zelfs geoefende atleten krijgen nog last van blaren en kramp door de langdurige eentonige bewegingen. GEEN GEVAREN AAC-clubarts Bloemers ziet geen grote gevaren. Hij heeft ervaringen opgedaan tijdens de jaarlijkse AAC-strandloop. Elf jaar geleden is men daar mee begonnen. Slechts Dc tegenhanger in Zweden van de Vasa-skiloop is de Lindinkö- cross die gisteren werd gelopen. Vierduizend deelnemers vertrok ken voornamelijk om hun conditie te bewijzen. voor één deelnemer bleken in al gaat om een gemotiveerd gezel die jaren de inspanningen te zwaar schap mensen. Het is een uittreksel te zijn geweest. Hij overleed. Bloe- uit de meest gezonde groep. Gezien mers stelt over de marathon: 'Het de ervaringen elders is de kans op letsel gering. Maar honderd procent zekerheid is er nooit. Er kan altijd iemand dood gaan. Er sterven per dag immers nog veertig mensen aan een hartaanval.' Van een gezellig dagje hardlopen met de hele familie zal op 10 no vember ook zeker nog geen sprake zijn. AAC hoopt wel de aanzet te geven tot een uitbreiding van het aantal lange-afstandslopers met deze 'volksmarathon'. Het is im mers de bedoeling dat het een jaarlijks terugkerend evenement wordt. Daarom ook is er gelegen heid om de halve marathon te lo pen in de helft van de tijd. Jonge ren tussen 12 en 16 jaar mogen trouwens niet méér lopen. Niet om dat dit gevaren zou opleveren voor het lichaam maar omdat men op deze leeftijd niet uit eigen bewe ging 42 kilometer gaat hardlopen. Er zal altijd wat pressie bijkomen wat psychisch slecht kan uitwer ken. VROUWEN Tegen de deelname van vrouwen bestaat ook al gezien het voor voegsel volks geen bezwaar. Er lopen in Nederland nogal wat he ren rond die het maar onesthetisch vinden dat dames zich aan zo'n uitputtingsslag wagen. Maar onder zoekingen hebben geleerd dat een man het tijdens een marathon heel wat moeilijker heeft dan een vrouw omdat hij meer gewicht en meer "spieren moet verplaatsen. Een zeer vermoeide vrouw zich te zien voort bewegen met het laatste restje energie is even pijnlijk als een over de weg zwabberende man die zijn laatste krachten heeft aangespro ken. AAC verwacht in de toekomst veel van het evenement. Nu nog wordt gerekend op 500 deelnemers, er is hoop op 1000 iopers en loopsters. In de komende jaren zal. zo verwacht men, dat aantal uitgebreid worden door de populariteit van de mara thon. En AAC wijst dan op de strandlopen waarvoor Jaarlijks meer belangstelling blijkt te bestaan. Uit de opbrengst van die prestatielopen heeft AAC de bouw van een eigen clubhuis met krachtsportcentrum kunnen concretiseren. De 'volksma rathon' hoeft niets op te leveren. Wat na a'trek van de kosten over blijft van de Inschrijfgelden gaat naar de Nederlandse Hartstichting. RUUD VERDONCK

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13