Iandaag begin van (amer-Vierdaagse 'Wetenschap en Democratie', of: Broekmeyer en de WUB abinet beslist vandaag oe de Oosterschelde tl worden 'afgesloten' Ondercommandant van Soedan-detachement naar huis gestuurd Meesterbanketbakkersroomboteramandelstaaf. 5 sprekers jeschreven Wilde staking van personeel tankinstallatie Indringer verkracht vrouw de Bijenkorfj^Jg Toneelgezelschap 'The Family' wordt opgeheven Negen jaar geëist voor doden vrouw bij roofoverval Nog geen akkoord over Cypriotische gevangenen bereikt (jW/Kv /KWARTET DINSDAG 8 OKTOBER 1974 BINNENLAND I srkloosheid, zelfstandigen, Van der Louw en 'brief' aan de orde ur Bert de Jong HAAG Vanmiddag om twee uur begint de Tweede Kamer aan de algemene politieke en fi- :iële beschouwingen. Het debat zal naar schatting pas vrijdagavond laat zijn afgelopen. Voor Haagse 'vierdaagse' hebben 25 sprekers ingeschreven, die volgens het opgestelde tijdschema •veer veertien uur zullen doorbrengen achter het spreekgestoelte. Bij deze spreektijd moeten de uren worden opgeteld, die minister-president Den Uyl en minister Duisenberg nodig zullen >en voor hun betogen. Is voor het eerst, dat de Twee- amer vier dagen uittrekt voor grote debat. Door er een extra >ij te nemen, hopen de geachte paardigden te bereiken, dat ze tot ver in de nacht behoeven jrgaderen. Of zulke toestanden, inderdaad niet zullen voor staat niet vast. In het huis de Tweede Kamer kun je nooit zo iets zeker zijn. kamerleden mag dan een zee :ijd toegemeten zijn, toch blijft tijd veel, zoals zij dat noemen des tijds wille' onbesproken, onderwerpen liggen dan ook het grijpen. De vorige week ien zich plotseling aan de bur- esterbenoeming van Rotter- en de brief van premier Den aan dr. Mansholt. brug Rotterdams burgemeester be- het kabinet zich nog niet te ïtwoorden, omdat de man nog is benoemd. Maar vooral de tilt er zwaar aan of Van der benoemd wordt, Fractievoor- Aantjes kan dit onderwerp laten rusten. Over het beleid et algemeen is de ARP niet zo reden. Maar het is juist een eming als van Van der Louw at er gebeurd is bij de vorming de colleges van b en w, die jes dóen twijfelen of het ooit lukken een brug te slaan naar rogressieve partijen. En daar- zit het kabinet toch ook. Dat toch de zin voor de ARP om te doen met het kabinet, irief aan Mansholt zal vooral onderwerp zijn voor de opposi- CHU-fractievoorzitter Kruisin- n zijn VVD-collega. De schrif telijke vragen, die Wiegel hierover aan Den Uyl heeft gesteld zijn vo rige week onvoldoende beantwoord. De fractievoorzitter van de VVD is van plan vandaag de premier over de brief door te vragen. Den Uyl, die zich vrijdag over de brief-affai- re duidelijk geïrriteerd toonde, moet nu mondeling duidelijke ant woorden geven, ook over het me ningsverschil met minister Lubbers van economische "zaken over het tijdstip van de bouw van de kern centrales. Het kan pikant worden, maar van wezenlijk belang is het toch niet. Werkloosheid Een werkelijk belangrijk onder werp, dat zich opdringt is de werk loosheid. Het is een punt, waarop de oppositie de regering duidelijk in gebreke zal stellen. De ARP kan toch wel waardering hebben voor het werkgelegenheidsbeleid. De KVP zal zich ongerust tonen over het beleid;1 Ook de vakbeweging heeft een grommend geluid laten horen. De vakcentrales hebben het onder- Andrïessen en Mr. Aantjes, fractieleiders van de KVP en de irake van duurdere oplossing onze Haagse redactie HAAG De regering zal morgen, nog voor het begin van de imene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer, een be ing nemen over de Oosterschelde. Twijfels bekend werd in juli de prin ijlissing genomen dat de Oos- lelde niet definitief zal wor- afgesloten. Deze beslissing onverkort gehandhaafd, al- wijze waarop de Ooster- zal worden 'afgesloten' nog niet vast. Aanvankelijk iet de bedoeling eep, doorlaat- caissondam aan te leggen 500 tot 700 miljoen gul- 'aarachteï dan later eventu- ;n stormvloedkering (kosten: ïeer twee miljard gulden) kon en gebouwd. ens premier Den Uyl is er vori- Week gesproken over een veel dere, maar wel mooiere oplos- Het zou hier gaan om de v van een caissondam met een mvloedkering, waarvan de kos- 'n 2.5 miljard gulden zouden agen. Een dergelijke dam zou geadviseerd door de rijksplano- iche commissie, een commissie ambtenaren op het gebied van ruimtelijke ordening. Hoewel adviezen normaal geheim zijn 'lijven, zal na de beslissing van kabinet over de Oosterschelde advies alsnog openbaar worden aakt. kosten van de 'mooiere oplos hebben er toe geleid dat vori- »eek geen besluit kon worden 'men. Minister Duisenberg (fi- ciën) verbleef toen in Washing- waar hij deelnam aan de jaar- adering van het Internationale Ètaire Fonds en de Wereld- Het afgelopen weekeinde is teruggekeerd. Overigens moet de regering niet alleen een beslissing nemen over de Oosterschelde-mond, maar zul len ook de 'compartimenterings- dammen' moeten worden vastge steld. De plaats waar deze dammen worden aangelegd is van belang voor onder meer de scheepvaart, het milieu en de mossel- en oester cultuur. Vorig jaar ontstond er tussen KVP- fractievoorzitter Andriessen en mi nister-president Den Uyl een boei end debatje over de inkomenspoli tiek. De heren kwamen er niet uit. Er moet nog een regeringsnota over dit onderwerp verschijnen. De be wuste nota is er nog niet: Maar het onderwerp en de nivellering zullen zeker weer ter sprake komen, zoals ook het vraagstuk van de beperking van de economische groei en van de diepte-investeringen met een materiaal verkwistend karakter, die geen goed doen aan de werkgele genheid. Onder de vlag van de KVP. ARP en CHU is over dit onderwerp het belangwekkend geschrift 'Gerede Twijfel' (van prof. Goudzwaard) verschenen. In een toespraak voor de christelijke werkgevers heeft premier Den Uyl er vorige week met instemming uit geciteerd. Als er deze week inderdaad fundamen teel over het beleid, vooral op lan gere termijn, wordt gesproken, zou mogelijk de inhoud van 'Gerede Twijfel' kunnen dienen om eventu ele groeiende twijfels aan de hecht heid van de regeringscoalitie weer weg te nemen. Men hoeft dan be slist niet in eikaars armen te val len. werp aangedragen van de afroming van de superwinsten van de grote ondernemingen. Het zal niet zo moeilijk zijn voor deze gedachte een meerderheid te vinden in de Tweede Kamer. Ad Schouten van de ARP zei gisteren voor de NOS- radio het helemaal eens te zijn met een dergelijke afroming. Moeilijker zal het echter zijn een fiscale of andere maatregel te vinden of uit te vinden, die zo'n afroming moge lijk maakt. Parlement en regering zullen even wel willen voldoen aan de afro- mingsvoorwaarde, die de vakbewe ging heeft gesteld voor het berei ken van een centraal akkoord over de lonen en andere arbeidsvoor waarden met de werkgevers. Zelfstandigen De positie van de kleine zelfstandi gen bij de middenstand en de land- en tuinbouw zal vooral de aandacht krijgen van de confessio nele partijen. Van het kabinet wordt verwacht, dat veel onrust in deze belangrijke sectoren van het bedrijfsleven wordt weggenomen. Minister Duisenberg zal geld achter de hand moeten houden om aan de wensen tegemoet te komen. Dr. Kruisinga van de CHU zal zijn motie, waarin om noodmaatregelen wordt, gevraagd, weer op tafel leg gen. Vorig jaar veegde premier Den Uyl deze motie tot grote woede van de CHU-ers in de prullebak. De financiële expert van de unie, mr. W. Scholten. heeft reeds in het Financieel Dagblad gepleit om aan de kleine zelfstandigen een extra aftrek toe te kennen voor de in komstenbelasting. Het is niet on denkbaar. dat de CHU de door haar gevraagde noodmaatregel in deze vorm wil gieten. Het financieel debat zal zich vooral toespitsen op de sterke stijging van de overheidsuitgaven. Minister Dui senberg is van plan de extra-op brengsten van het aardgas te ge bruiken voor de lopende overheids uitgaven. Oppositieleider Wiegel heeft dat 'potverteren' genoemd en heeft er geen goed woord voor over. Maar ook de ARP is het hiermee niet eens. Er zal een voorstel ko men hierop een correctie aan te brengen. De begroting zal enigszins moeten worden omgebogen. Bij de KVP leeft het bezwaar, dat in de miljoenennota het grote pro bleem van de inflatiebestrijding wat naar de achtergrond is ver schoven. De WD wil heel drastisch de stijging van de overheidsuitea- ven terugdringen van 23 tot vijf tien procent. Daarvoor moet met name worden bezuinigd op de be groting van onderwijs (er zou een overschot aan klasselokalen ont staan), en od ontwikkelingshulp (het geld wordt toch niet volledig besteed). Verder moeten alle depar tementen een veer van één procent laten. Majoor P. A. Helmholt (links), commandant van het detachement Nederlandse militairen in Soedan in gesprek met de naar Nederland teruggestuurde kapitein N. Verweij (rechts) Ernstige meningsverschillen met chef Van een verslaggever DEN HAAG De 32-jarige kapitein Nico Verweij, plaatsvervan gend commandant van het detachement Nederlandse militairen in de Afrikaanse staat Soedan, is eind september naar Nederland gestuurd door zijn commandant, majoor P. A. Helmholt (48). Ernstige meningsverschillen binnen hét detachement, dat voedseltrans- porten uitvoert, liepen zo hoog op dat majoor Helmholt zijn plaats vervanger;tevens commandant van het transpor tpeleton. een enkele reis naar het vaderland gaf. In Haagse militaire kringen wordt ge sproken van een 'botsing van ka rakters'. Het ontbreken van tien militairen op het avondappel in het basis kamp El Fasher was de druppel die de emmer deed overlopen. Kapitein Verweij, die het appel afnam, werd verteld dat de afwezigen met de majoor in de bar zaten, hetgeen bleek te kloppen. De kapitein maakte hierover een kritische op merking aan het adres van de ma joor, en moest de volgende ochtend (23 september) bij zijn meerderen komen. Hij kreeg te horen dat hij naar Nederland kon teruggaan. 'Een echte ruzie met de majoor is er niet geweest. Wel waren er za ken, die ons beiden prikkelbaar hebben gemaakt', zo verklaarde een teleurgestelde kapitein Verweij dit weekeinde. Er waren meningsver schillen over het tenue van de sol daten. Kapitein Verweij wilde dat de militairen onderweg hun ge- vechtspak aanhielden, maar de ma joor dacht daar anders over. Wanneer men ging passagieren in El Fasher drong kapitein Verweij erop aan het tropentenue aan te trekken. Majoor Helmholt zei dat men ook in burger mocht gaan. Tijdens een transport ontdekte de kapitein dat op een truck geen druppel water aanwezig was, het geen op deze ritten (met overdag temperaturen tot 50 graden Celsi us) een eerste vereiste is. Naar zijn zeggen meldde hij zit bij de detachementscommandant, die echter liet weten 'er niets aan te zullen doen'. Pas later schijnt de verantwoordefijk'e korporaal toch op het matje te zijn geroepen. 'Ik vind dat er onderweg marsdiscipli ne moet zijn. Gebeurt dat niet, dan wordt het. zeker in dit land, een rotzootje', aldus de kapitein. Met deze affaire is het uit zeventig vrijwilligers bestaande Soedan-de tachement opnieuw in de publici teit gekomen. Halverwege dit jaar ontstonden moeilijkheden met de staat Niger, waar aanvankelijk hulp zou worden verleend. Nadat ook Tsjaad, Mali en Mauretanië hulp hadden geweigerd, gingen de mili tairen tenslotte naar Soedan. Eenmaal in dit land was er een nieuwe teleurstelling: van de ver wachte hongersnood en ondervoe ding was geen sprake en na vijf uiterst droge jaren viel er nu on noemlijk veel regen. Het gevolg is dat het detachement nu een andere taak verricht, dan waarvoor minis ter Pronk deze operatie had be doeld. Er worden nu al naar gelang de behoefte is dura (graan), suiker, babyvoeding, melk en brandstof vervoerd. 'Wetenschap en Democratie" heet het tijdschrift dat dr. Marius Broekmeyer en andere veront ruste wetenschappers dezer dagen in Alphen aan den Rijn (bij Samson) het levenslicht deden aanschouwen. Het eerste nummer is 68 pagina's dik en kan beschouwd worden als een poging tot nadere bewijsvoering van de door Broekmeyer gedane bewering, dat de academische vrijheid in gevaar is (het dogmatisch marxisme rukt op) en de kwaliteit van het wetenschappelijk on derwijs op het spel staat. Concreet doel van de redactie is de op 31 augustus 1976 aflopende Wet Universitaire Bestuurshervor- ming (W.U.B.) zo gewijzigd te krijgen, dat het wetenschappelijk corps weer een grotere stem heeft in onderwijs en onderzoék. De re dactie wordt gevormd door dr. M. J. Broekmeyer zelf en mr. dr. P. L. Nève. In de redactieraad zitten mensen als de hoogleraren H. Daalder (Leiden), J. A. A. van Doorn (Rotterdam), A. Hooger- werf (Nijmegen), K- van het Reve (Leiden) en H. J. van Zuthem (T.W. Twente). Voordat iemand zich wil abonneren even de prijs: vijftig gulden per jaar, waarvoor de abonnee dan vier nummers mag verwachten. Wie de vorig jaar verschenen 'Groene brochure' van Broek meyer gelezen heeft zal de eerste aflevering van het nieuwe tijd schrift weinig schokkend vinden. Voor volgende nummers valt het ergste te vrezen: eindeloze varia tie op hetzelfde thema. Nu had het thema heel interes sant kunnen zijn, wanneer de re dactie zich wat meer van de titel van het tijdschrift had aangetrok ken. Wetenschap en democratie is een onderwerp waar je veel kan ten mee uit kunt. Hoe functio neert het wetenschappelijk bedrijf in onze democratische samenle ving? Hoe democratisch is onze samenleving in het aangezicht van de wetenschap? Wat is een 'democratische' universiteit? Met een beetje goede wil kun je onder deze titel heel de discussie kwijt die tegenwoordig gevoerd wordt over grondslagen en doel van de wetenschap. Maar helaas. De marxistische be wustzijnsvernauwing van bepaalde groepen studenten heeft de redac tie verleid tot een tegenoffensief dat zo mogelijk nog meer last heeft van oogkleppen. Men wil de wet veranderen. Er zijn genoeg mogelijkheden om ui het politieke debat over deze wet argumenten aan te dragen. Maar geef dan geen peperduur tijdschrift met zo'n verleidelijke titel uit. Men wil een dam opwerpen tegen het oprukkend marxisme. Ook dat mag iedereen proberen, maar doe dat dan niet op deze lacherige manier. Rode werkelijkheid Broekmeyer doet weliswaar zijn best een getrouw beeld te geven van de rode werkelijkheid van 'doorgedemocratiseerde' institu ten, maar daarmee krijgt de lezer nog geen genuanceerd beeld van het functioneren van de wet, die volgens velen toch redelijk vol doet. Bovendien zijn de bewijzen die Broekmeyer en de zijnen aan dragen niet altijd onomstotelijk. We hebben maar één voorbeeld gecontroleerd en het ongelijk van Broekmeyer moeten vaststellen- Hij citeert het jaarverslag van het andragogisch instituut van de Universiteit van Amsterdam, waarin (inderdaad) gesproken wordt over een afvalpercentage van 75: slechts een kwart van de eerstejaars haalt de eindstreep. De suggestie die gewekt wordt is: dat heb je van dat linkse geleuter. Maar wat zijn de feiten? Deze cijfers slaan op jaargangen stu denten vanaf 1964, dus uit de tijd dat alles nog mooi («naar Broek- meyers wensen) gefegeld was. Het percentage heeft betrekking op groepjes van tien, twintig studen ten per jaar. En Broekmeyer weet niet (wil niet weten, verzuimt te informeren?) dat van de 180 eer stejaars van 1973 nu «nog 150 in het tweede jaar zitten. Nee, de kwaliteit van het weten schappelijk onderwijs loopt wel gevaar. Bijvoorbeeld doordat er te weinig geld is en wetenschappelij ke medewerkers de dag na hun doctoraal examen achter de ka theder gezet worden (of meer de mocratisch: werkgroepen moeten begeleiden). En hier en daar hoor je ook wel eens oeverloos links groepsgezwets. Zoals je ook wel eens rechtse prietpraat voor we tenschappelijke waarheid hoort verkopen. Dat is allemaal waar. Maar dit tijdschrift had van ons beter 'Broekmeyer en de WUB' kunnen heten, PJH (ADVERTENTIE) Onze meesterbanketbakker heeft weer erg z'n best gedaan op de banketstaven. Hij bakt ze dagelijks vers. Gebruikt natuurlijk echte boter. En de spijs is echt alleen maar amandelen. Wanneer u nu even komt, onthaalt hij u q j- bovendien op een fijne korting: normaal per 200 gram 3.95, als prijswinner O.üU Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN BIJ het tankin stallatiebedrijf Nieuw Matex BV in Vlaardingen is gisteren een wilde staking uitgebroken. Rond acht uur in de ochtend legden alle honderd vijftig werknemers van dit bedrijf, dat een dochteronderneming van Phs. van Ommeren BV Rotterdam is, het werk neer. Gisteravond laat had het personeel het bedrijf nog steeds niet verlaten en werd er druk gediscussieerd. Het kantoorpersoneel heeft gisteren de gehele dag normaal gewerkt. De drie vakorganisaties staan niet ach ter deze staking. De inzet ervan vormt volgens een woordvoerder van het bedrijf een gerucht, dat bij andere tankinstallaties hogere lo nen zouden worden uitbetaald. De ondernemingsraad van het bedrijf heeft gisteravond vele uren over de uitgebroken wilde staking verga derd. Van onze correspondent STADSKANAAL Naar eerst gis teren bekend werd is zondagmorgen vroeg de 28-jarige gescheiden mevr. H. in Musselkanaal in haar woning verkracht door een tot nu toe onbe kende jongeman. De vrouw moest zich onder doktersbehandeling stel len maar lièp geen ernstig letsel op. De dader moet door een w.c.-raam- pje binnengekomen zijn. De vrouw werd 's morgens vroeg wakker en zag de man geknield voor haar bed. Zij kreeg een harde klap van de man die dreigde de vrouw en haar twee kinderen te zullen vermoorden als zij zou gaan gillen. Pas een uur na het gebeurde durfde de vrouw politie en familie te waarschuwen. De da der moet ongeveer 25 jaar oud zijn, spreekt met een buitenlands accent, is ongeveer 1 80 meter lang en heeft donker lang haar. Afd. levensmiddelen en gebakstand. Van een verslaggever AMSTERDAM Het bestuur en de directie van de stichting The Family, bekend van vele voorstellingen in 'De Brakke Grond', hebben besloten het gezelschap per 1 december op te heffen. Na kennis te hebben genomen van de uitgebreide besprekingen en ana lyses binnen de groep, is het bestuur tot de conclusie gekomen, dat per soonlijke en artistieke zienswijzen van alle betrokkenen tot onoplos bare problemen hebben geleid, die onverenigbaar bleken te zijn met de ónvermijdelijke produktiedwang, al dus wordt medegedeeld in een com muniqué. Van een verslaggever AMSTERDAM Negen jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam gisteren geëist tegen de 31-jarige metselaar Rudolf J. H. voor zijn aandeel in een gewapende roofoverval waarbij een dode viel. Tegen de 21-jarige mon teur Harold R. H. H. A. en de 30- jarige Louise M. S.-A. eiste mr. G. van Dijken voor hetzelfde delict res pectievelijk acht en vijf jaar met aftrek. Het drietal pleegde op 13 december vorig jaar een overval op een siga renwinkel annex giro-agentschap aan de Vrijheidslaan in Amsterdam. De winkelier, de 54-jarige S. J. Schelling werd met een mes in de borst gestoken, zijn vrouw met een beitel dodelijk verwond en ongeveer 4500 gulden bleek achteraf uit de kas te ontbreken. De rechtbank ver oordeelde Rudolf en Harold op 20 maart tot vijf jaar en Louise tot drie jaar, nadat de officier van jus titie straffen van tien, acht en vijf jaar had gevorderd. NICOSIA (Reuter, AP) President Glafkos Clerides van Cyprus en de leider van de Turkse gemeenschap op het eiland hebben gisteren el kaar voor de vijfde maal ontmoet om te onderhandelen over de her vatting van de uitwisseling van krijgsgevangenen. Er werd geen overeenkomst bereikt. Wel is men het volgens een communiqué eens geworden over enige humanitaire problemen en andere moeilijkhe den Voorts werd men het eens om op vrijdag en zondag opnieuw bij elkaar te komen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Henry Kissinger, heeft gisteren in Washington ge zegd dat hij niet gelooft dat het overleg in Genève over de kwestie Cyprus spoedig zal worden hervat. Volgens Kissinger zullen de Vere nigde Staten het onderling overleg tussen de Turkse en de Griekse gemeenschap krachtig steunen. In de Griekse universiteitsstad Saloni- ki hebben ongeveer duizend stu denten gisteren de universiteit be zet om kracht bij te zetten aan hun eis voor meer academische vrijheid. De studenten wilden zondagavond een betoging houden, die echter door de politie verboden werd. waarop de studenten het hoofdge bouw van de universiteit bezetten. De politie greep niet in, maar om singelde wel het gebouw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11