Verrassende voorstelling JDe bruiloft van Figaro' Brabanders liepen om eerste 'Radio Vrij België' niet te hoop [*j een jonge kracht administratief medewerker (mnl.) 1 L.I.A.M. L.I.A.M. Sterk begin van Stadstoneel Rotterdam 'Hé...mag ik mijn echtgenote terug'; alleen maar lachen Letteren-prijs voor Marnix Gijsen leerling-vertegenwoordegér B.V. Het Motorhuis Katwijk TIPTOP Schouwaankondiging Mercedes-Benz dealer (mnl.-vrl.) De Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening "Duinstreek" JEUGDIGE MEDEWERKSTER Mercedes-Benz dealer TROUW/KWARTET MAANDAG 7 OKTOBER 1974 KUNST/BINNENLAND door Ber Huising ROTTERDAM Stadstoneel Rotterdam, het nieuwe gezel schap, is zaterdagavond in de Rotterdamse Schouwburg best begonnen. Met een verrassende voorstelling van De Bruiloft van Figaro, bewerkt door Turri- ni. Verrassend door het leven dige, jolige spel, een buitenge wone regie en de onverwachte wending die het luchtige blij spel naar een bitter dramatisch slot voert. Bij de Beaumarchais, en in de ope ra. kreeg de handige, brutale Figaro zijn pittige Suzanna. na allerlei in triges, zonder dat hun beluste meester, graaf Almaviva, haar eerst nam. Hij moest afzien van zijn recht op de eerste nacht. En Figaro hoefde niet voor straf te trouwen met de oude Marcellina. Hij werd geholpen door de jaloerse gravin en haar page Cherubino. Maar Suzan ne en hij kwamen ook zelf flink en zelfbewust op voor hun recht op geluk en vrijheid. Dat was onge hoord voor bedienden uit die tijd. Louis XVI liet in 1778 het stuk dan ook verbieden. De Beaumarchais kreeg het. herschreven en verzwakt, pas in 1784 opgevoerd. Vijf jaar later in 1798, was het uit met de oppermachtige decadente speletjes van de adel. Niet alleen Figaro maar de hele derde stand kwam in opstand. En dat heeft Turrini er nu in verwerkt. Figaro wordt wel veroor deeld door de omgekochte rechters. De graaf wil zich meester maken van Suzanne en doet dat zo sadis tisch. dat Figaro hem wurgt. De gravin wordt waanzinnig. En op de achtergrond dreunt de komende re volutie. Het was Ca ira, ca ira, de aristocraten aan de lantaarns. De Beaumarchais kon dat niet maken, de loop der geschiedenis deed het wel. Speels Het spel begint dus vrolijk en speels als een luchthartig elegant spelletje over liefde en ondeugend heden. De spelers, in de mooie, kleurige kostuums van die tijd, ko men uit een grote kist om het even leuk te gaan doen. Die kist, en andere kisten, ontworpen door Ma rio Mocennl, dienen voor alle nodi ge decors en rekwisieten. En aan het slot wordt de hele boel er weer in opgeborgen. Behalve de dode graaf en de waanzinnige gra vin. Cor Stedelinck heeft dat licht zinnige begin heerlijk bewegelijk geregisseerd, met vele speelse vond sten en een ironische overdrijving. Er zijn poëtische teksten, liedjes eigenlijk, maar ze worden gezegd, met gitaarbegeleiding Muziek van Mozart en Rossini (De barbier van Sevilla, dezelfde Figaro) werkt mooi mee aan de romantische illu sie. Maar er klinken al dissonanten en schoten doorheen. De tekst, prachtig vertaald door Dolf Ver spoor, komt hier en daar al scherp over En na het belachelijke proces, een sarcastisch beeld van onrecht, begint de harde, tragische werke lijkheid. achteraf gezien al dadelijk goed voorbereid en uitnemend ge leid tot de, toch wel schrijnende overgang. Cor Stedelinck had zijn spelers, waarvan hij veel eiste, geheel en al mee. Theo Pont, in het begin wat te onbeheerst nog. is een leuke opgewekte, later dramatisch sterke Figaro. Cancl Geraerds speelt een verukkelijk kwieke, geestige, on deugende en tenslotte wanhopige Suzanna. Ann Hasekamp. eerst lief charmant en wat kinderlijk als de gravin, wordt ontroerend in haar eenzaamheid en aangrijpend in haar waanzin. John Leddy is de domme, arrogan te. wellustige graaf. Peter Stam speelt de schurk die hem voortdu rend aan nieuwe rotstreken helpt. Johan Ooms de page, die soms ver borgen voor leunstoel dient en zich ook nog als Suzanna moet verkle den, doet dat komisch. Jan Wegter komt even koddig op als een dron ken tuinman. Josephine van Gaste ren is kostelijk als de bejaarde. valse en nog aanstellerig verliefde Marcellina. Johan Sirag en Hans Hoes maken een dwaas nummer als rechters, met Kees Waterbeek als een zotte advocaat. Jeroen Rooyak- .kers en Robert Frager zijn leuk als bedienden. Alles leeft en dartelt in dit spel totdat het onheilspellend afloopt. Stadstoneel Rotterdam is sterk en vertrouwenswekkend begonnen. DEN HAAG 'Hémag ik mijn echtgenote terug' zagen wij, vrijdagavond in het Congresgebouw van Den Haag, spelen door John Lantings Theater van de Lach, dat alleen wil laten lachen en meer niet. Dat is vrolijk gelukt. De klucht is ervoor in elkaar gezet door Jean-Bernard Luc en Jean- Pierre Conty, twee Fransen, die het dolle mechanisme van Feydeau- kluchten als voorbeeld namen. Mijnheer en mevrouw gaan schei den. Ze hebben alleoei al een an der. Maar tante mag het nog niet weten. Zodat de beide anderen moeten doorgaan voor een bevriend echtpaar. Dat is dan al voldoende voor drie bedrijven vol onwaar schijnlijke verwarringen van leu gentjes, vergissingen, misverstan den, toevallige ontmoetingen en verdwijningen, deur in deur uit. met ruzietjes, jaloezie, echte en voorgewende vrijerijtjes of flauw tes..een wankele opeenstapeling van malligheden, die uitlopen op een, even onwaarschijnlijke, happy- ending, waarvoor al die drukte overbodig was. Het gaat niet om de inhoud, om karakters of om de tekst, maar om het doen. Alexander Doré, de regis seur met een grote naam in het Londense vermaak, weet. goed wat hij met zo'n geval aanmoet. De chaos moet gedisciplineerd georga niseerd worden en lopen als een trein, op de seconde af, zondèr AMSTERDAM De Belgische schrijver Marnix Gijsen heeft za terdagmiddag in een korte bijeen komst in het paleis op de Dam in Amsterdam de drie-jaarlijkse staat sprijs van de Nederlandse letteren ontvangen uit handen van konin gin Juliana. In het juryrapport, dat werd voor gelezen door de voorzitter prof. Jo sé Aerts, werd Gijsens oeuvre ge prezen, als uitmuntend 'door per fectie van de stijl, door een diepe kennis van de mens, een ruim in zicht in de tijd en de kosmopoliti sche wereld en een imponerende culturele en geestelijke rijkdom'. In zijn dankwoord wees Gijsen er op hoe hij zich in zijn werk steeds heeft gericht op Noord-Nederland. Het 'Hollandia docet' (noord-Ne- door Bert van Panhuyi gezien de belangstelling op plaats is. Knallend ontploft donderslag, Walter Slosse ernstig een preek je af, waarin verhaalt' van de zelfcensuur, die Belgische media teistert- Hij beli objectiviteit over zaken die de 10L gen al da« niet bezighouden e zegt dat de VPRO de media bij 3 7»iHprhnrpn sf.p.pris hindfirliik "ar :bei ana t oot Pa V ,dd< 'd( iemand de tijd te gunnen voor nadenkend even uitstappen. En het liep. De armlastige humor moet ge steund worden met een uitbundige hoeveelheid grapjes in de acties en situaties, logisch of niet. als ze maar komisch werken. Het zat er vol mee. En de spelers gingen er met plezier tegenaan. John Lanting is een ko misch bewegelijke echtgenoot met een grillige verscheidenheid van dwaze in- en uitvallen. Paul van Gorcum, als een stijve, droge min naar die niet uit de plooi kan komen, is met een lakoniéke humor een goede tegenstander. Georgette Hagedoorn speelt de bijdehande tante met een zwierige blijspelvir tuositeit. Marjan Berk is kostelijk dwaas als het dienstmeisje van buiten, dat met een welwillend onbegrip en stomme verbazing met alles mee- sukkelt totdat zij het door heeft en een aanstekelijke slappe lach krijgt. Bruni Heinke en Annelies Balhan zijn de twee vrouwen, en Floris van Spronsen is ene mijnheer de Boer, die tenslotte ook nog even past in het raderwerk. Chiel de Mey ont wierp een sjiek kamerdecor. Een dertigtal toeschouwers dromt samen Eindelijk werd er gelachen in Baarle-Nassau.... BAARLE-NASSAU Vrijdagavond half zeven. De koster loopt de grote parochiekerk van Baarle- Nassau binnen cm er de lichten aan te steken en er de klok te luiden voor de avondmis. Over het pleintje met handwijzers naar Breda, Tilburg en Turnhout rijden zo nu en dan een paar auto's. «In één van de parkeerhavens staat een radiowagen van de NOS. En verder wijst niets erop datiiier deze avond de VPRO de eerste aflevering van 'Radio V rij België' de lucht in zal laten gaan. Baarle-Nassau: een grensplaatsje met enkele duizenden inwoners, als een Siamese tweeling vergroeid met Baarle-Hertog, de Belgische encla ve. Een medewerker van de Belgi sche omroep, de BRT, stapt al en kele uren- rond om te hooi en te gras de mensen te vragen of ze weten wat er gaat gebeuren. De meesten halen de schouders op; een enkeling probeert het met Mi Amigo, de na het verdwijnen van Veronica en Noordzee enig overge bleven radio-piraat. In het aan het pleintje gelegen café annex restaurant 'Het wapen van Baarle-Nassau' gonst het van de bedrijvigheid. Daar zijn de vaste stamgasten, maar de hoofdmoot wordt toch gevormd door de luitjes uit Hilversum, en niet te vergeten de vertegenwoordigers van de Vlaamse kranten en radio. Chagrijnig werkt één van de ge broeders Haasbroek een broodje kroket naar binnen. Zijn' stemming is niet zo verwonderlijk, nu de VPRO twee uur vóór de uitzending te horen heeft gekregen dat het café niet als opnameplaats kan die nen. De eigenaar mag dan aanvan kelijk toestemming hebben gege ven. nadien is er een aantal erg boze telefoontjes gekomen. En met een concurrerend restaurant tegen over je kijk je wel uit om de klandizie voor het hoofd te stoten. Troubadour Kwart over zeven. Ivan Heylen, de Vlaamse troubadour, neemt een laatste teug tonic en speelt wat op zijn gitaar. Haasbroek drinkt koffie. VPRO-regisseur Peter Flik en enke le technici drentelen zenuwachtig rond. Iedereen wordt gevraagd naar buiten te gaan, richting radiowa gen, waar het twintig minuten du rend programma zal gaan beginne- n. Een dertigtal toeschouwers, voor het merendeel jeugdig en Belgisch, dromt rondom Walter Slosse. de in beige costuum gestoken jongeman, die als tussenpersoon tussen VPRO in Vlaanderen moet fungeren, en een onbekende in zwart pak met bijbehorende baret gestoken Belg. De regie geeft het teken, de heren 'zitten in de uitzending'. Opgewonden roept de Belg: 'Haast u allen hierheen', een kreet, die zuiderburen steeds hinderlijk volgen. De man in het zwarte pak zijn ongein in de microfoon, bij een enkele keer gestoord langstuffende landbouwwerktui; Dr. Herman le Compte mag ne zijn gram kwijt over de ma waarop de Belgische journalist op een akkoordje zou gooien i de beroepsethiek. Ivan Heylen helemaal in een naar parket, wordt geacht op te treden me![rs fanfare van Baarle-Nassau, ner' die is in geen velden of we gei '1"' zien. Dus kruipt hij maar metplze gitaar in de telefooncel om geluid niet helemaal to laten vliegen. Een jongeman van het ternatieve persbureau 'Agenc< Presse Lltération' legt een ver ring af over 'verzwegen nieuws België. Het publiek is ultgel met een oudere man met hondj een echtpaar achter een etalage Indianen Eindelijk wordt er gelachen. I A Lypaerts. de man die honderd gen onder de grond heeft doo bracht, komt voor de micro! samen met een viertal 'Belgif>TE Indianen'. Hoewel het nog carnaval i§ zijn ze bereid een n mertje weg te geven en met oehaha presenteren ze zich dam aan luisterend België. Eén van zegt, zich kennelijk in bevrijd glë wanend, blij te zijn dat hij D radio Brussel mag spreken. S roept hen s*iel weer tot de som werkelijkheid. Nadat burgeme4jan Hogenbosch als onderscheiding mini-atomiumpje heeft gekr voor de weigering de zuil op pleintje tot omroepzuil te laten roepen is het feest voorbij, echtpaar, bezig aan de avondv deling, komt kijken en vraagt verbaasd af wat hier «u weer de hand is. Kwart over acht. 'Het wapen Baarle-Nassau' Is weer vol. Aai F1®' bar drinken Brabanders hun 1 tje, grapjes makend over de Id )lts 1 nen in de hoek. Slosse laat zie erhoi een kwartier lang interviewen C An Belgische radio-journalisten, ondo Heylen heeft het pand tien m beide ten geleden verlaten. Met een r sli genoegen allemaal' heeft hij, Uil werkmanspet stevig op de kjafsp gedrukt, afscheid genomen, groep schoolmeisjes, op zoek lerdai Ivan, vist dus achter het «et- es - oog valt op de Indianen en één hen roept: 'Ah, wat, 'k ben viesch 01 Indianen'. Gillend loopt de g 6eve weer weg. r ni? Vlalc voor we weggaan openbleidd één van de bezoekers van het V de pen' de mogelijke reden voor51111115 geringen belangstelling. 'Bij ae 1 jtag: Drivers is het hartstikke druk'. 5.bij weg naar de bushalte wordt du; "tteve lijk welk alternatief Baarle-Nas had. Tegen een paal hangt vlammende reclameplaat: bij iöeve VSFE1 TJekl autoacrobatlek. 4 oktat ei d e nissi drivers, om 20 uur, op het terrein gemeentewerken'. on| er si tevi plo< mij het Del In. clut Uig derland als voorbeeld) was voor hem bij het begin van zijn schrij verschap en ook nu volstrekt geen waardeloze regel. Daarom was hij blij deze prijs in Nederland uit handen van koningin Juliana te mogen ontvangen. Wat zijn eot kmostplannen betreft met het openbaren daarvan moet men voorzichtig zijn als men de 75 jaar nadert wilde Gijsen bij deze gelegenheid wel aankondi gen met het werk te zullen door- ggaan, zolang hij het gevoel had niet geheei seniel te zijn. In dat geval zal hij deze prijs (de hoogste literaire onderscheiding uit het Nederlandse taalgebied) niet opvatten als een: 'Zo is het wel goed geweest'. shodo hayakawa dejapansekunst van het bloemen schikken Artistieke bloemschikkin- gen. afgebeeld in fraaie kleurenfoto's. Nieuwe en modernste toepassingen van Ikebana. Een volledi ge handleiding. Met vele schematische tekeningen. f7,40 VêrkrijgbHr h da boekhindal Zomtr Ktuolng - W*gtn!n|M In onze Katwijkse vestiging (garagebedrijf met eigen verkoop afdeling van Opel) willen wij onze verkoopstaf aanvullen met een jongeman die er voor voelt om als het autovak te leren in al zijn facetten. Voor een enthousiaste jongeman met enige feeling voor auto's initiatief en werklust is dit een goede kans om de basis te leggen voor een voortreffelijke commerciële carrière. Bel snel eens met onze directeur, de heer P. J. Boogaard, voor het verkrijgen van meer informatie of het maken van een afspraak. Schriftelijk solliciteren mag natuurlijk ook aan: Ambachtsweg 1, Industrieterrein 't Heen, Telefoon 01718-71046 Official General Motors dealer BV Het Motorhuis Burgemeester en' Wethouders van Leiden delen hierbij aan alle eigenaren van oppervlaktewa teren (zoals singels, vijvers, sloten, of ter ver vanging daarvan gelegde riolen of waterleidin gen) van de gemeente Leiden mee. dat, over eenkomstig het bepaalde in artikel 17 van de Verordening op wegen, lanen, straten enz. en wateringen en sloten, schouw zal worden ge dreven over genoemde wateren in de periode van 21 oktober 1974 t/m 31 oktober 1974. In het bijzonder zal hierbij worden gelet op diepte, breedte en verontreiniging tengevolge van bladval, plantengroei, vuilstoffen en over hangende begroeiing van bomen en struiken die de waterstroming belemmeren. Ook zal bijzondere aandacht worden geschonken aan de deugdelijkheid van de beschoeiingen etc. Bedoelde eigenaren worden gewezen op hun verplichting hun eigendommen voor bovenge noemde datum in overeenstemming met de schouwbepalingen te brengen. Voor eventuele inlichtingen of adviezen kan men zich wenden tot de dienst van Gemeente werken, afdeling rioleringen, Boommarkt 6-7, te Leiden, tel. 071 - 45344, tst. 429. Leiden, 7 oktober 1974. Burgemeester en Wethouders voornoemd: A. J. VIS, burgemeester: J. VAN DE POEL. secretaris. vraagt voor spoedige indiensttreding ■rinst is mi lan b erdan voor diverse administratieve werkzaamheden, o.a. ten behoeve van het archief. Geïnteresseerden gelieven zich schriftelijk of mondeling in verbinding te stellen met: B.V. L.I.A.M., Vondellaan 45, Leiden, telefoon 071-69303 toestel 16. er si vraagt voor haar kantoor aan de Rijnstraat 20 te Katwijk een Wil je op een vriendelijke manier onze cliënten te woord staan, ben je handig genoeg om een fotocopieerapparaat en stencil machine te bedienen en ook nog bereid lichte kantoorwerkzaam heden te verrichten, dan nodigen we je uit om een schriftelijke sollicitatie te sturen aan onze direkteur, de heer J. P. Eysden. zoekt op korte termijn een De te verrichten werkzaamheden omvatten o.a.: factuur voorbereiding -f- contröle urenverantwoording coderings werkzaamheden. Onze gedachten gaan uit naar een persoon met een behoorlijke middelbare opleiding en een commerciële inslag. Indien u interesse heeft, gelieve u zich schriftelijk of mondeling in verbinding te stellen met: B.V. L.I.A.M., Vondellaan 45, Leiden, telefoon 071-69303, toestel 16. ON DEI

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8